Demonstracije u Estoniji

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
kucuk

Demonstracije u Estoniji

Post by kucuk » 27/04/2007 18:29

Da ima jos vrucih terena, osim Balkana, svjedoce i vrlo ozbiljne demonstracije u glavnom gradu Estonije Tallini, gdje su se u noci, cetrvtak na petak, demonstranti i policija zestoko sukobili.Snimci razlupanih izloga i auta nisu bili bas dobri za pogledati. Rezult, jedan mrtav, 30 povrijedjenih i tristo privedenih u policiju. Ne bi to bilo cudno da se ne radi o sukobu zbog biste oslobodiocu grada iz drugog svjetskog rata koga ruska manjina smatra herojem, a taj period oslobodjenjem, dok domace stanovnisto to vrijeme smatra vremenom okupacije. Rusi msu se naljutili pa predlazu i prekid diplomatskih odnosa sa komsijama, iako je vlada Estonije obecala da ce spomenik biti postavljen na groblje.

Maksim

Post by Maksim » 27/04/2007 23:11

da nisu dirali spomenik, ne bi djaba jedan zivot otisao

Majstorinho

Post by Majstorinho » 28/04/2007 00:56

Palac gore za Estonce :D Palac dole za Ruse :D

zzzzz

Post by zzzzz » 28/04/2007 01:04

Komplikovana situacija, Rusa je 30% u Estoniji, naseljeni u vrijeme Staljina, mnogi ne znaju estonski jezik, mnogi nemaju pravo na drzavljanstvo i dosta njih je nezaposleno

Talicni Tom

Post by Talicni Tom » 28/04/2007 04:23

zzzzz wrote:Komplikovana situacija, Rusa je 30% u Estoniji, naseljeni u vrijeme Staljina, mnogi ne znaju estonski jezik, mnogi nemaju pravo na drzavljanstvo i dosta njih je nezaposleno

Sada ce im doci UNPROFOR , pa Butros Butros Gali .....pa general Mckenzy da nesto siluje , pa ce doci cetnici da nesto prikolju ....pa ce nastati entiet repubika ruska koji ce se prostirati na 79, 8 % vekovne pravoslavne zemlje :-D :-)

pike

Post by pike » 28/04/2007 05:06

Talicni Tom wrote:
zzzzz wrote:Komplikovana situacija, Rusa je 30% u Estoniji, naseljeni u vrijeme Staljina, mnogi ne znaju estonski jezik, mnogi nemaju pravo na drzavljanstvo i dosta njih je nezaposleno

Sada ce im doci UNPROFOR , pa Butros Butros Gali .....pa general Mckenzy da nesto siluje , pa ce doci cetnici da nesto prikolju ....pa ce nastati entiet repubika ruska koji ce se prostirati na 79, 8 % vekovne pravoslavne zemlje :-D :-)

A sto si se ti uhvatio cetnika ko pjan plota...u svakom postu ih spominjes, idi brate vodi ih kuci kad su ti toliko intresantni. :-)

kustah

Post by kustah » 28/04/2007 05:19

Majstorinho wrote:Palac gore za Estonce :D Palac dole za Ruse :D

Pa Estonci i Litvanci i nisu tako dobri momci, u II Svijetskom ratu su se "proslavili" po svom fasistickom rezimu (nesto slicno NDH i Nediceva Srbija i cetnici)i zlocinima prema slavenskom stanovnistvu, a i drugima. I bili su po svireposti vrlo pozanti kao cuvari u konc logorima.

Citajuci stampu, znaci fasizacije i glorifikacije tog proslog rezima su posvuda u Estonijii i Litvi. Cini mi se da se igraju sa vatrom, ja bas i nebih izazivao Ruse.

kucuk

Post by kucuk » 28/04/2007 08:17

Demonstracije su nastavljene i nocas. Prema ovdasnjim medijima koji budno prate situaciju bilo je opet povrijedjenih i privedenih. Predsjednik Estonije u svom obracanju na tv istice da mnogim demonstrantima nije stalo do biste koliko do pljacke prodavnica, kafana i svega drugog. Demonstranti su se takodje pokusali organizirati jos u jednom gradu ali bez uspjeha.

saki

Post by saki » 28/04/2007 10:14

Rusi su imali 17 godina da se uklope u novu situaciju. Trebali su vojnika skloniti 90 i gotova stvar. Ne mozes sa Rusima lijepo.

kucuk

Post by kucuk » 28/04/2007 12:49

Parole koje se uzvikuju izgleda imaju malo dublju pozadinu -SSSR FORVER- sa jedne i -ESTONIJA ESTONIJA- sa druge strane.

Inace demonstranti izjavljuju da rata nece biti ali da tuce hoce.

Talicni Tom

Post by Talicni Tom » 28/04/2007 13:29

kucuk wrote:Parole koje se uzvikuju izgleda imaju malo dublju pozadinu -SSSR FORVER- sa jedne i -ESTONIJA ESTONIJA- sa druge strane.

Inace demonstranti izjavljuju da rata nece biti ali da tuce hoce.

Dayton majka , Dayton majka :-)

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 28/04/2007 17:25

tacno je ovo za estonce i litvanice i njihovu sramnu ulogu u drugom svjetskom ratu gdje su ucestvovali u nacistickim zlocinima protiv jevreja...

a - nek se guzva...samo nek je dalje od nas...

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 28/04/2007 17:29

Svemirski_Jebach wrote:tacno je ovo za estonce i litvanice i njihovu sramnu ulogu u drugom svjetskom ratu gdje su ucestvovali u nacistickim zlocinima protiv jevreja...

Radice ruska atomska! :D :D :D

zzzzz

Post by zzzzz » 28/04/2007 17:34

Svemirski_Jebach wrote:tacno je ovo za estonce i litvanice i njihovu sramnu ulogu u drugom svjetskom ratu gdje su ucestvovali u nacistickim zlocinima protiv jevreja...

Ma glupo je naglasavati o nekakvoj sramnoj ulozi u II svjetskom ratu. svako je birao sebi stranu zavisno od interesa i "prirodnih"neprijatelja.

Estonci i Finci su uvijek imali neprijatelja u Rusiji i sasvim je normalno da su se priklonili Njemackoj.

II svjetski rat je samo nastavak I svjetskog rata. Daj boze da se taj I svjetski rat drugacije zavrsio danas bi mnogima bilo bolje, izmedju ostalog i nama.

Talicni Tom

Post by Talicni Tom » 28/04/2007 17:37

Ne se boj , nema zime za tebe , N-Y-C je daleko od Estonije :-D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 28/04/2007 17:41

zzzzz wrote:

Ma glupo je naglasavati o nekakvoj sramnoj ulozi u II svjetskom ratu. svako je birao sebi stranu zavisno od interesa i "prirodnih"neprijatelja.

Estonci i Finci su uvijek imali neprijatelja u Rusiji i sasvim je normalno da su se priklonili Njemackoj.

II svjetski rat je samo nastavak I svjetskog rata. Daj boze da se taj I svjetski rat drugacije zavrsio danas bi mnogima bilo bolje, izmedju ostalog i nama.

:roll: :roll: :shock: :shock: :shock:

da je bilo tako kako ti prizeljkujes, danas bi bilo 2 miliona jevreja manje, europa bi bila jedan veliki konc. logor za sve osim za arijevce...i da, mi bi zajedno sa drugima bili radna snaga za "uzvisenu njemacku rasu". Drzali bi te dok bi mogao raditi a onda bi bilo metak u celo i masovna grobnica...

evo ga jos jedan nacista...sram nek te bude.

nevjerovatno je u kakvim zabludama ljudi zive...

ako bi meni bilo malo bolje - a da je cijena za to minimum 5 miliona nevinih zivota - ja ne bi htio da meni bude bolje.

I za estonce, jedno je prikloniti se nijemcima ali je drugo zdusno i za zadovoljstvom proganjati jevreje - najvise jevreja je pobijeno upravo u tom dijelu europe - poljska, ukrajina i baltik - lokalno stanovnistvo je pozdravljalo okupatore i likovalo dok su ovi odvodili jevreje u smrt...

saki

Post by saki » 28/04/2007 17:47

U Estoniji je prije drugog svjetskog bilo manje Jevreja nego u Bosni. Kakva je nasa sramna uloga u istrebljenju Jevreja? Ustase su im dosli na vrata, ne Nijemci.
Sporazumom Ribentrop-Molotov Finska, Estonija, Latvija, Litvanija pripali su SSSR-u. Jedino se Finska odbranila u tromjesecnom ratu u zimu 39-40. Nakon okupacije Estonije 1940 stotine hiljada ljudi je protjerano u Sibir, a zna se sta je u to vrijemo znacio Sibir. I naravno ko ne bi 1941 docekao Nijemce kao oslobodioce.

Bio sam u Estoniji.
Last edited by saki on 28/04/2007 17:51, edited 1 time in total.

zzzzz

Post by zzzzz » 28/04/2007 17:48

Svemirski_Jebach wrote:
zzzzz wrote:

da je bilo tako kako ti prizeljkujes, danas bi bilo 2 miliona jevreja manje, europa bi bila jedan veliki konc. logor za sve osim za arijevce...i da, mi bi zajedno sa drugima bili radna snaga za "uzvisenu njemacku rasu". Drzali bi te dok bi mogao raditi a onda bi bilo metak u celo i masovna grobnica...

ako bi meni bilo malo bolje - a da je cijena za to minimum 5 miliona nevinih zivota - ja ne bi htio da meni bude bolje.

I za estonce, jedno je prikloniti se nijemcima ali je drugo zdusno i za zadovoljstvom proganjati jevreje - najvise jevreja je pobijeno upravo u tom dijelu europe - poljska, ukrajina i baltik - lokalno stanovnistvo je pozdravljalo okupatore i likovalo dok su ovi odvodili jevreje u smrt...

Prvo procitaj ono boldirano pa onda pricaj, ja sam rekao da bi svijet bolje izgledao da sile osovine nisu izgubile I svjetski rat, u tom slucaju ne bi ni bilo II svjetskog rata i ne bi ni bilo progona jevreja

pike

Post by pike » 28/04/2007 17:51

Svemirski_Jebach wrote:
zzzzz wrote:

I tebi to cudno. Pa nije tajna da se jevreji ne trpe u Istocnoj Evropi. Nisu ih trpili tad, ne trpe ih ni danas. Razlika je sto neki to danas i dalje otvoreno pokazuju, a neki ne (polite racist). Uostalom nigdje nije zakonom zabranjeno mrziti jevreje i to otvoreno...demokratija free speech i to.

saki

Post by saki » 28/04/2007 17:55

Za vrijeme sovjetske okupacije Estonije 1940-41 Jevreji su proglaseni neprijateljima radnicke klase tako da ih je vrlo malo docekalo njemacku okupaciju.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 28/04/2007 18:02

sve ste rekli... :shock: :shock: :shock:

saki

Post by saki » 28/04/2007 18:04

A sta to, boga ti?

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 28/04/2007 18:08

u redu je ba..nemam sta pricati sa ljudima koji jasno ne osudjuju nacisticke zlocine i holokaust

saki

Post by saki » 28/04/2007 18:10

Zasto mislis da ne osudjujemo holokaust?

pike

Post by pike » 28/04/2007 18:11

Svemirski_Jebach wrote:u redu je ba..nemam sta pricati sa ljudima koji jasno ne osudjuju nacisticke zlocine i holokaust

Otkud ti znas ko od nas osudjuje holokaust, a ko ne. Pa nisi klikera sa nama igro.

Post Reply