Deklaracija o Srebrenici

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
PetiKorpus

Deklaracija o Srebrenici

Post by PetiKorpus » 28/02/2007 20:48

U Srbiji je sad jedna od glavnih tema Deklaracija o Srebrenici. Treba li je donijeti, kada, kako treba da glasi, kolika je podrska za njeno donosenje, koje stranke ne zele da se ona donese....

Boris Tadic je isti dan kad je donesena presuda Medjunarodnog suda pravde, na televiziji rekao da je potrebno donijeti Deklaraciju.

Da li je Tadic iskren (on je prvi i jedini drzavnik Srbije koji se pojavio na komemoraciji u Srebrenici, Potocarima)?

Da li su se Tadic i Kostunica dogovorili da ce jedan govoriti za "vani" drugi za "unutra"?

Da li se Tadic i Kostunica inace dogovaraju, ili je Kostunica samo na papiru demokrata, a u stvari radikal, kao i Nikolic, pa nema govora o dogovaranju sa Tadicem?

Sta ce deklaracija da znaci za Srbiju?

prleitihi

Post by prleitihi » 28/02/2007 20:55

baš me interesuje kako će radikali..sps i koštunjave demokrate podići ruku za deklaraciju.. :-) :-)

tech10

Post by tech10 » 28/02/2007 20:57

Ako je suditi po dosadasnjim akcijama deklaracija ce, ako je bude, glasiti otprilike da se osudjuju svi zlocini koji su pocinjeni i onda bla, bla, bla.

Krugman

Re: Deklaracija o Srebrenici

Post by Krugman » 28/02/2007 21:12

PetiKorpus wrote:U Srbiji je sad jedna od glavnih tema Deklaracija o Srebrenici. Treba li je donijeti, kada, kako treba da glasi, kolika je podrska za njeno donosenje, koje stranke ne zele da se ona donese....

Boris Tadic je isti dan kad je donesena presuda Medjunarodnog suda pravde, na televiziji rekao da je potrebno donijeti Deklaraciju.

Da li je Tadic iskren (on je prvi i jedini drzavnik Srbije koji se pojavio na komemoraciji u Srebrenici, Potocarima)?

Da li su se Tadic i Kostunica dogovorili da ce jedan govoriti za "vani" drugi za "unutra"?

Da li se Tadic i Kostunica inace dogovaraju, ili je Kostunica samo na papiru demokrata, a u stvari radikal, kao i Nikolic, pa nema govora o dogovaranju sa Tadicem?

Sta ce deklaracija da znaci za Srbiju?

Sud je nalozio da Srbija mora "simbolicno kompenzirati" zrtve genocida iz Srebrenice zbog njihovog smisljenog odbijanja da sprijece genocid. Ja vjerujem da je Tadiceva reakcija iskrena jer su on i njegova partija to jos prije par godina predlagali, ali sira paznja koju politicki establishment i javnost u Srbiji sada daje toj dekleraciji je vise stvar obaveze prema sudu nego istinske katarze. Najveci otpor toj deklaraciji je Kostunica i njegova stranka koja je puna cetnika u rukavicama. Izmedju Kostunice i radikala ja mislim da ta dekleracija nema sanse da se usvoji, osim ako im Amerikanci i EU ruke ne zavrnu.

Sto se same presude tice - ja mislim da nije sve tako lose kako se mnogima cini. Dokazati "intent", odnosno genocinu namjeru, je skoro nemoguce osim ako ne postoje inkriminirajuci dokumenti potpisani od strane najvisih sluzbenika (kao sto je to bio slucaj sa Krsticem) ili video zapisi. Ako takvi dokazi postoje i ako nisu do sada unisteni, Srbija ih vjesto skriva. Ostaje nam jos 10 godina da ih se pokusamo nekako dokopati.

U medjuvremenu, presuda je potvrdila da se u Srebrenici desio genocid (odnosno da je postojala jasna namjera i izvrsenje), a da su ostali dijelovi republike sumske etnicki ocisceni (odnosno izvrsenje genocida bez dokazane namjere). Sa tim cinjenicama treba krenuti u diplomatsku i politicku ofanzivu da se genocidna tvorevina srusi.

pesak

Post by pesak » 28/02/2007 21:55

Tadic je ovo

Ljuba Tadic, naci-onalista, njegov otac, Dobrica Cosic, otac naci- je, njihov kucni prijatelj, cika dobrica...od koga je i poceo serbski hod po paklu...

Image

i ovo
kostunica u sredini...borisi okolo...to je to.

Image

postoji jos jedna bolja karikatura, ali sad ne mogu da je nadjem.

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 28/02/2007 22:38

Dobrica Cosic, izuzetno elokventan, kulturno prgav (ako neko moze biti takav onda je to Dobrica), "rodio" je Slobodana Milosevica.

Milorad Ekmecic, Smilja Avramov uspostavljali su sliku o svim drugim narodima kao o, prvenstveno, neprijateljima Srba.

Godinama je kod Srba u Srbiji stvarana klima podozrenja, mrznje, neprijateljstva prema ostalim narodima. Koristena su sva raspoloziva sredstva, od novina do elektronskih medija. Laz je bila najubojitije oruzje.

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 28/02/2007 22:41

miro777

Post by miro777 » 28/02/2007 22:41

PetiKorpus wrote:Dobrica Cosic, izuzetno elokventan, kulturno prgav (ako neko moze biti takav onda je to Dobrica), "rodio" je Slobodana Milosevica.

Milorad Ekmecic, Smilja Avramov uspostavljali su sliku o svim drugim narodima kao o, prvenstveno, neprijateljima Srba.

Godinama je kod Srba u Srbiji stvarana klima podozrenja, mrznje, neprijateljstva prema ostalim narodima. Koristena su sva raspoloziva sredstva, od novina do elektronskih medija. Laz je bila najubojitije oruzje.

Najveći propagandni stroj je, bez konkurencije, bila SPC! Ovi ostali su za njih "male mace"! :roll:

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 28/02/2007 22:58

miro777 wrote:
PetiKorpus wrote:Dobrica Cosic, izuzetno elokventan, kulturno prgav (ako neko moze biti takav onda je to Dobrica), "rodio" je Slobodana Milosevica.

Najveći propagandni stroj je, bez konkurencije, bila SPC! Ovi ostali su za njih "male mace"! :roll:

Nazalost, SPC nije bila samo propagandni stroj, nego je blagosiljala vojsku koja je ubijala i unistavala po Srebrenici, Sarajevu, Vukovaru, i stotinama drugih gradova i mjesta.

U svojoj misiji SPC je imala i uzasnu ulogu podstrekaca unistenja svih nepravoslavnih bogomolja. Cast izuzecima, ali i danas postoje svestenici SPC koji forsiraju izgradnju pravoslavnih crkava na temeljima bogomolja drugih religija ili na privatnom zemljistu nesrpskog naroda.

Rijetki su pravoslavni svestenici koji su ustali protiv skrnavljenja tudjeg, protiv zlocina, protiv ubijanja.

Maraschino
Has thanked: 22 times
Been thanked: 7 times

Post by Maraschino » 01/03/2007 14:34

Ako bi deklaracija bila iskrena-dobrodosla :roll: treba je prihvatiti.

Medjutim,mali je broj pravih demokrata(ali ih ima) u Srbiji koji mogu u ovom casu nesto promijeniti u glavama onih koji su godinama zivjeli pod uticajem Milosevicevog i Seseljevog rezima :(

pesak

Post by pesak » 01/03/2007 16:20

ajde sto smo ziveli pod Milosevicem i Seseljem, problem je sto i sad pod njima zivimo, iako je jedan mrtav a drugi u Hagu, na moje zadovoljstvo .
Sistem ne-vrednosti je ostao isti, ako nije i gori, posto sad crkva ima vecu ulogu, nego sto je imala pd Milosevicem. Srecom, ne mozemo vise nikom sa strane da naudimo, ne mozemo vise voditi ratove, bar se nadam.

Slobodane belog lica,
sad se zoves Kostunica.

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 01/03/2007 18:41

pesak wrote:ajde sto smo ziveli pod Milosevicem i Seseljem, problem je sto i sad pod njima zivimo, iako je jedan mrtav a drugi u Hagu, na moje zadovoljstvo .
Sistem ne-vrednosti je ostao isti, ako nije i gori, posto sad crkva ima vecu ulogu, nego sto je imala pd Milosevicem. Srecom, ne mozemo vise nikom sa strane da naudimo, ne mozemo vise voditi ratove, bar se nadam.

Slobodane belog lica,
sad se zoves Kostunica.

Pesak, evo pokusacu da kompresujem, asembliram jednu pricu koja generalno meze biti ovakva, ali moze imati hiljade boja i dezena.

U toku rata 1992-1995 iz BiH je u Srbiju dosao prilican broj Srba (broj je vazno precizno utvrditi radi istorije, ali za ovu pricu bitnije je nesto drugo). Veliki dio njih imali su rodjake u BG, dosli su iz opkoljenih gradova, dosli su bjezeci od rata.

Sta zelim da kazem. Ako je iz opkoljenog, granatiranog, unistavanog Sarajeva, Srbin sa familijom, koji je bio gladan, mrsav i zedan (kao uostalom i ostali gradjani Sarajeva Bosnjaci i Hrvati). Svaki dan gledao svoju djecu, koja mogu poginuti od granate sa brda (Karadzic je gadjao Bosnjake, Hrvate, ali i one Srbe koje je opomenuo da na vrijeme napuste Sarajevo), umrijeti od gladi i zedji (Sarajevo je bilo u dugoj i iscrpljujucoj opsadi). Odlucio je da tako vise ne moze, odlucio je da napusti Sarajevo i ode u Beograd (naglasavam da je nakon izlaska iz grada morao da prodje pored istih tih cetnika koji su gadjali Sarajevo).

E, sad ono glavno: sta je covjek mogao reci u tadasnjem Beogradu, Beogradskim medijima, svojim rodjacima. Je li mogao reci, eto ja sam izasao iz Sarajeva jer su na Sarajevo napali cetnici?! Je li mogao za RTS dati izjavu kako Karadzicevi cetnici ubijaju Sarajevo hiljadama granata ne birajucu ciljeve?! Ili je, svjestan situacije, zbog sebe i svoje djece, morao reci i potvrditi sve ono sto su mu Milosevicevi Goebelsi rekli da kaze, a nakon toga mu (vrlo vjerovatno) obecali neku sigurnost, bilo kakav posao, ikakvu egzistenciju, koja je bolja nego smrt u Sarajevu.

pesak

Post by pesak » 01/03/2007 20:52

Napad na stan Vesne Pešić
1. mart 2007. | 18:24 -> 20:00 | Izvor: B92, FoNet
Beograd -- Funkcionerka GSS-a Vesna Pešič izjavila je da joj je nepoznata osoba oko 17:45 sati bacila parče asfalta u prozor i razbila ga.

Vesna Pešić je za B92 potvrdila da su ona i njena sestra bile u stanu kada se napad dogodio, da nema povreda i da je u policija obavila uviđaj. Ona je ocenila da je ovaj napad posledica njenog angažovanja i da je sada toliko podignuta temperatura "da će nas ubijati po ulici".

"Ovo se nije dešavalo ni za vreme Miloševića, ni za vreme ratova, ja sam bila antiratni aktivista, nikada me niko nije dirao", naglasila je ona.
Napadača je video jedan od komšija Vesne Pešić koji je zapazio da je taj muškarac nosio torbu.

Predsednik Srbije Boris Tadić osudio je večeras incident i zatražio od nadležnih organa da joj pruže adekvatnu zaštitu. U kabinetu predsednika Srbije agenciji Beta je rečeno da je Tadić večeras razgovarao sa Vesnom Pešić.

ovo moze da bude buducnost Srbije, kao sto je to odavno rekao Mesic...gradjanski rat unutar Srbije. Mozda tu ima neke kosmicke pravde, s obzirom na svo zlo koje smo prouzrokovali na teritoriji Jugoslavije.

kupusar

Post by kupusar » 01/03/2007 21:05

Mislim da bi bilo casnije od nas bosanski Srba da donesemo ovu dekleraciju, to jeste Vlada RS...

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 01/03/2007 21:09

PetiKorpus wrote:Ima jedan dobar .doc

http://www.vojvodinacaffe.com/Teorija%20Zavere.doc

Sadrzajan.

40 i nesta stranica, pa ne budi lud :)

Fair Life

Re: Deklaracija o Srebrenici

Post by Fair Life » 01/03/2007 21:51

PetiKorpus wrote:U Srbiji je sad jedna od glavnih tema Deklaracija o Srebrenici.
Treba li je donijeti, kada, kako treba da glasi, kolika je podrska za njeno donosenje,
koje stranke ne zele da se ona donese...
...

INICIJATIVA BORISA TADIĆA

Beograd priznaje zločine u Hrvatskoj?

'Sporove trebamo skinuti, završiti, priznati činjenicu da su učinjeni zločini
kojih se trebamo stidjeti, a ne braniti se da ih nismo učinili'
, kazao je
pravni zastupnik Srbije pred Međunarodnim sudom pravde, Radoslav
Stojanović

Image
Otac i sin četnici u razrušenom Vukovaru
(foto: Ron Haviv)

Na portalu www.b92.net objavljeno je da je predsjednik te
zemlje, Boris Tadić pokrenuo usvajanje deklaracije kojom bi se osudilo
zločin u Srebrenici, a postoje najave da bi službeni Beograd mogao priznati
i postojanje zločina u Hrvatskoj.

Prema priopćenju ureda predsjednika Tadića, u nedavnoj presudi
Međunarodnog suda pravde u Haagu ne traži se eksplicitno usvajanje
deklaracije, već je to inicijativa predsjednika.

Agencija Beta javlja da Tadić smatra da bi usvajanje deklaracije bilo moralni
čin Srbije. Navodi i to da ta obveza postoji zbog potrebe da se država i
društvo distanciraju od 'jednog užasnog zločina' koji je pred Međunarodnim
sudom pravde okarakteriziran kao genocid.

Prema pisanju B92, predstavnici Liberalno-demokratske stranke,
Građanskog saveza Srbije i Socijaldemokratske unije najavili su početak
kampanje i prikupljanje potpisa građana kako bi se njihov prijedlog
Deklaracije našao na dnevnom redu Skupštine Srbije.

Pravni zastupnik Srbije pred Međunarodnim sudom pravde, Radoslav
Stojanović izjavio je da, prema presudi ICJ-a, Srbija nije obvezna usvojiti
Deklaraciju, već samo izručiti osobe optužene za genocid.

'Ta presuda pojačava obvezu Srbije u smislu da ste dosad imali političke
pritiske raznih međunarodnih organizacija i organa, a sada imate presudu
po kojoj ste obavezni postupiti, tj. surađivati s Haaškim sudom', rekao je
Stojanović.

U vezi najava da će Hrvatska povući tužbu protiv Srbije i da je spremna na
izvansudsku nagodbu, Stojanović je rekao da bi to bila dobra odluka
Zagreba te da će on predložiti Vladi Srbije da pregovara s Hrvatskom.

'Ima tu stvari koje ne možemo odmah učiniti, trebamo se prethodno
sporazumjeti o čemu ćemo pregovarati pa onda to učiniti. Prema mojemu
mišljenju, nema nikakvih prepreka pa iako nije na meni da odlučim o tome,
ja ću to predložiti. Vidjet ćemo kako će završiti, ali te sporove trebamo
skinuti, završiti, priznati činjenicu da su učinjeni zločini kojih se trebamo
stidjeti, a ne braniti se da ih nismo učinili', zaključio je Stojanović.

T-Portal
četvrtak, 01.03.2007.
Last edited by Fair Life on 01/03/2007 21:57, edited 1 time in total.

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 01/03/2007 21:55

pesak wrote:Napad na stan Vesne Pešić
Beograd -- Funkcionerka GSS-a Vesna Pešič izjavila je da joj je nepoznata osoba oko 17:45 sati bacila parče asfalta u prozor i razbila ga.

Vesna Pešić je za B92 potvrdila da su ona i njena sestra bile u stanu kada se napad dogodio, da nema povreda i da je u policija obavila uviđaj. Ona je ocenila da je ovaj napad posledica njenog angažovanja i da je sada toliko podignuta temperatura "da će nas ubijati po ulici".

"Ovo se nije dešavalo ni za vreme Miloševića, ni za vreme ratova, ja sam bila antiratni aktivista, nikada me niko nije dirao", naglasila je ona.
Napadača je video jedan od komšija Vesne Pešić koji je zapazio da je taj muškarac nosio torbu.

Predsednik Srbije Boris Tadić osudio je večeras incident i zatražio od nadležnih organa da joj pruže adekvatnu zaštitu. U kabinetu predsednika Srbije agenciji Beta je rečeno da je Tadić večeras razgovarao sa Vesnom Pešić.

ovo moze da bude buducnost Srbije, kao sto je to odavno rekao Mesic...gradjanski rat unutar Srbije. Mozda tu ima neke kosmicke pravde, s obzirom na svo zlo koje smo prouzrokovali na teritoriji Jugoslavije.

Procitao sam vec bio, mislim na B92.

Pricao sam prije doooosta godina s jednom od legendi EX YU rocka, klikerom, koji je dobro znao relacije u drustvu u nasem podneblju. Srz razgovora je bila da smo mi na ovom dijelu Balkana (nije dobro generalizovati, pa cu reci) najcesce vrlo destruktivni tipovi.

Za pet minuta naci ce se neko ko ce srusiti, razvaliti, prebiti, ....

Nije u pitanju 10, 400, 2000 ljudi. Na zalost mnogo vise.

Tito, bravo! Sta god da si radio, kakav god da si bio, svaka cast. Ovakvu sortu drzati u miru 45 godina to je veci uspjeh od leta na mjesec.

A kakvi su ljudi ovdje, prvo su (velikom, velikom, vecinom) plakali za Tobom, a onda su to zaboravili. Ma, dosljedno do besvijesti. Za patologiju.

Ja Te se sjecam kao dobrog i postenog covjeka i iz godine u godinu o tome imam sve cvrsce misljenje!

miro777

Post by miro777 » 01/03/2007 22:03

PetiKorpus wrote:

Pricao sam prije doooosta godina s jednom od legendi EX YU rocka, klikerom, koji je dobro znao relacije u drustvu u nasem podneblju. Srz razgovora je bila da smo mi na ovom dijelu Balkana (nije dobro generalizovati, pa cu reci) najcesce vrlo destruktivni tipovi.

Tito, bravo! Sta god da si radio, kakav god da si bio, svaka cast. Ovakvu sortu drzati u miru 45 godina to je veci uspjeh od leta na mjesec.

A kakvi su ljudi ovdje, prvo su (velikom, velikom, vecinom) plakali za Tobom, a onda su to zaboravili. Ma, dosljedno do besvijesti. Za patologiju.

Ja Te se sjecam kao dobrog i postenog covjeka i iz godine u godinu o tome imam sve cvrsce misljenje!

Peti, znaš ono iz onog filma: "Ma lukav je bio ćopavi Zagorac . . . " :D :D

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 01/03/2007 23:09

miro777 wrote:
PetiKorpus wrote:

Peti, znaš ono iz onog filma: "Ma lukav je bio ćopavi Zagorac . . . " :D :D

Bez obzira na sve, Tito ce uvijek imati pocasno mjesto u istoriji / povijesti ovih prostora, za sve one koji razumiju svu kompleksnost i iskompleksiranost ljudi i naroda na zapadnom Balkanu.

pesak

Post by pesak » 02/03/2007 20:52

tekst Deklaracije

DEKLARACIJA O OBAVEZAMA DRŽAVNIH ORGANA REPUBLIKE SRBIJE U ISPUNJAVANJU ODLUKA MEĐUNARODNOG SUDA PRAVDE

Član 1.
Republika Srbija priznaje odgovornost svojih državnih organa za povrede Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida onako kako je utvrđeno u presudi Međunarodnog suda pravde.
Republika Srbija će preduzeti sve neophodne mere, izvršiti bez odlaganja sve naloge iz presude Međunarodnog suda pravde i uhapsiti sve optužene pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju.

Član 2.
Narodna skupština smatra da:
Prihvatanje odluke Međunarodnog suda pravde i ispunjavanje naloženih mera nije samo obaveza po sudskoj odluci jer nije moguća izgradnja demokratskog, otvorenog i pravednog društva u Srbiji bez suočavanja sa zločinima u prošlosti, uključujući naročito genocid izvršen na području zaštićene enklave Srebrenica; svako veličanje, opravdavanje ili relativizacija genocida i svih drugih povreda međunarodnog prava predstavlja zločin koji ugrožava ustavni poredak, sadašnjost i budućnost Republike Srbije; poštovanje ljudskih prava i prihvatanje odgovornosti podrazumeva i poštovanje žrtava i preduzimanje svih neophodnih mera za zadovoljenje prava na istinu, pravdu, simboličnu reparaciju i garanciju da se zločini iz prošlosti neće ponoviti; zaboravljanje zločina i rehabilitacija ideja koje opravdavaju zločin i njegove izvršioce predstavljaju nove zločine koji su u Republici Srbiji nedopustivi i kažnjivi; potreba suočavanja s prošlošću zahteva sistem institucija, mehanizama i procesa kоје će nadležni organi Republike Srbije bez odlaganja formirati i u potpunosti podržavati.

Član 3.
Narodna skupština upućuje iskreno izvinjenje i najdublje saučešće svim žrtvama i porodicama žrtava počinjenog genocida u Srebrenici i svim građanima Bosne i Hercegovine koji su žrtve zločina počinjenih u naše ime.

Član 4.
Narodna skupština i svi državni organi Republike Srbije vodiće unutrašnju i spoljnu politiku na temeljima poštovanja međunarodnog prava, odluka međunarodnih institucija, dobrosusedske saradnje i poštovanja teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.

Član 5.
Republika Srbija se obavezuje:
Da, u skladu sa svojim ustavnim poretkom, krivičnim zakonodavstvom i potvrđenim međunarodnim ugovorima efikasno goni i kazni svako pozivanje na izvršenje genocida iz Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida i članova 370 i 375 Krivičnog zakonika Republike Srbije; da, u skladu sa svojim ustavnim poretkom, krivičnim zakonodavstvom i potvrđenim međunarodnim ugovorima, efikasno goni i kazni svako izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i propagandu rata; da kroz svoj pravni sistem i postupanje državnih organa jasno osudi svaki pokušaj relativizacije zločina počinjenih u naše ime tokom rata u Bosni i Hercegovini, a naročito na području zaštićene enklave Srebrenica; da kroz svoj pravni sistem i postupanje državnih organa jasno osudi svako poricanje genocida u Srebrenici; da odmah počne primenu Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava i u zakonitom postupku izrekne meru zabrane obavljanja javnih funkcija licima za koja se dokaže da su odgovorna za masovna kršenja ljudskih prava tokom rata na teritoriji bivše Jugoslavije; da svim sredstvima državne politike ojača pravosudni sistem i stvori uslove za efikasno i nepristrasno gonjenje svih učesnika u krivičnim delima koja u sebi imaju elemente genocida, kršenja humanitarnog prava, izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti, ratne propagande ili pozivanja na agresivni rat; da podstiče politički i javni dijalog u kojem neće biti moguće opravdavanje zločina, održavanje ili uspostavljanje društvenih uslova za slično ponašanje u budućnosti; da u svom obrazovnom sistemu insistira na jasnoj osudi zločina koji su počinjeni u prošlosti i da čitav sistem obrazovanja zasnuje na potrebi da se mladi u Srbiji vaspitavaju u skladu s opšteprihvaćenim civilizacijskim vrednostima i gnušanjem prema svakom pokušaju opravdavanja zločina, uključujući naročito ratne zločine i zločin genocida.

Član 6.
Donošenjem ove Deklaracije Narodna skupština iskazuje nedvosmislenu nameru da raskine kontinuitet s politikom kršenja Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida koja je dovela do odluke Međunarodnog suda pravde i pokazuje spremnost da svoju buduću državnu politiku gradi na vrednostima koje podrazumevaju postojeći međunarodni poredak i opštepriznate moralne vrednosti.

PetiKorpus

Post by PetiKorpus » 02/03/2007 21:03

pesak wrote:tekst Deklaracije

DEKLARACIJA O OBAVEZAMA DRŽAVNIH ORGANA REPUBLIKE SRBIJE U ISPUNJAVANJU ODLUKA MEĐUNARODNOG SUDA PRAVDE

Član 1.
Republika Srbija priznaje odgovornost svojih državnih organa za povrede Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida onako kako je utvrđeno u presudi Međunarodnog suda pravde.
Republika Srbija će preduzeti sve neophodne mere, izvršiti bez odlaganja sve naloge iz presude Međunarodnog suda pravde i uhapsiti sve optužene pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju.

Član 2.
Narodna skupština smatra da:
Prihvatanje odluke Međunarodnog suda pravde i ispunjavanje naloženih mera nije samo obaveza po sudskoj odluci jer nije moguća izgradnja demokratskog, otvorenog i pravednog društva u Srbiji bez suočavanja sa zločinima u prošlosti, uključujući naročito genocid izvršen na području zaštićene enklave Srebrenica; svako veličanje, opravdavanje ili relativizacija genocida i svih drugih povreda međunarodnog prava predstavlja zločin koji ugrožava ustavni poredak, sadašnjost i budućnost Republike Srbije; poštovanje ljudskih prava i prihvatanje odgovornosti podrazumeva i poštovanje žrtava i preduzimanje svih neophodnih mera za zadovoljenje prava na istinu, pravdu, simboličnu reparaciju i garanciju da se zločini iz prošlosti neće ponoviti; zaboravljanje zločina i rehabilitacija ideja koje opravdavaju zločin i njegove izvršioce predstavljaju nove zločine koji su u Republici Srbiji nedopustivi i kažnjivi; potreba suočavanja s prošlošću zahteva sistem institucija, mehanizama i procesa kоје će nadležni organi Republike Srbije bez odlaganja formirati i u potpunosti podržavati.

Član 3.
Narodna skupština upućuje iskreno izvinjenje i najdublje saučešće svim žrtvama i porodicama žrtava počinjenog genocida u Srebrenici i svim građanima Bosne i Hercegovine koji su žrtve zločina počinjenih u naše ime.

Član 4.
Narodna skupština i svi državni organi Republike Srbije vodiće unutrašnju i spoljnu politiku na temeljima poštovanja međunarodnog prava, odluka međunarodnih institucija, dobrosusedske saradnje i poštovanja teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.

Član 5.
Republika Srbija se obavezuje:
Da, u skladu sa svojim ustavnim poretkom, krivičnim zakonodavstvom i potvrđenim međunarodnim ugovorima efikasno goni i kazni svako pozivanje na izvršenje genocida iz Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida i članova 370 i 375 Krivičnog zakonika Republike Srbije; da, u skladu sa svojim ustavnim poretkom, krivičnim zakonodavstvom i potvrđenim međunarodnim ugovorima, efikasno goni i kazni svako izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i propagandu rata; da kroz svoj pravni sistem i postupanje državnih organa jasno osudi svaki pokušaj relativizacije zločina počinjenih u naše ime tokom rata u Bosni i Hercegovini, a naročito na području zaštićene enklave Srebrenica; da kroz svoj pravni sistem i postupanje državnih organa jasno osudi svako poricanje genocida u Srebrenici; da odmah počne primenu Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava i u zakonitom postupku izrekne meru zabrane obavljanja javnih funkcija licima za koja se dokaže da su odgovorna za masovna kršenja ljudskih prava tokom rata na teritoriji bivše Jugoslavije; da svim sredstvima državne politike ojača pravosudni sistem i stvori uslove za efikasno i nepristrasno gonjenje svih učesnika u krivičnim delima koja u sebi imaju elemente genocida, kršenja humanitarnog prava, izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti, ratne propagande ili pozivanja na agresivni rat; da podstiče politički i javni dijalog u kojem neće biti moguće opravdavanje zločina, održavanje ili uspostavljanje društvenih uslova za slično ponašanje u budućnosti; da u svom obrazovnom sistemu insistira na jasnoj osudi zločina koji su počinjeni u prošlosti i da čitav sistem obrazovanja zasnuje na potrebi da se mladi u Srbiji vaspitavaju u skladu s opšteprihvaćenim civilizacijskim vrednostima i gnušanjem prema svakom pokušaju opravdavanja zločina, uključujući naročito ratne zločine i zločin genocida.

Član 6.
Donošenjem ove Deklaracije Narodna skupština iskazuje nedvosmislenu nameru da raskine kontinuitet s politikom kršenja Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida koja je dovela do odluke Međunarodnog suda pravde i pokazuje spremnost da svoju buduću državnu politiku gradi na vrednostima koje podrazumevaju postojeći međunarodni poredak i opštepriznate moralne vrednosti.

Ovako sastavljena Deklaracija bi mogla predstavljati ozbiljnu najavu nove Srbije (iako se mora priznati da je Tadic vec bio prisutan u Srebrenici na komemoraciji i da je tim cinom vec zapoceo promjene).

Ali, nesto mi ne izgleda da se radikal Nikolic i "demokrat" Kostunica guraju da ovu Deklaraciju podrze?!

Post Reply