Deblokada Sarajeva???

Post Reply
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3201 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

PM72 wrote:
julisiz es grant wrote:Evo još jedno pitanje.
Neki dan sam bio u onom kafiću 105, u objektu Mala tvrđava na Grdonju koji smo, kako sam shvatio, mi držali cijeli ili veći dio rata.
To sam iskoristio da odem i na obližnju zloglasnu Špicastu stijenu sa koje se stari grad i veliki dio centra Sarajeva zaista vide ko na dlanu i koja se napadom odozdo mogla braniti i kamenicama čini se. Međutim, koliko vidim ovaj dio gdje smo mi bili (Grdonj) doima se višim od Špicaste stijene (koja je istina zaklonjena šumom sa tih pozicija, barem sada, ne znam kako je bilo prije 25 godina), kojoj dođe sa desne strane. Kako ih odatle nismo mogli stjerati ako smo bili iznad njih, tukući ih artiljerijom? Nismo imali čime ili...?
Taj objekat u kome je sada muzej zvao se mala kula i četnici su čitav rat bili u njoj.Naši su je zauzeli samo jednom,negdje 1994 i to pripadnici Laste kad su na juriš zauzeli kulu i bili u njoj par sati dok četnici nisu dovukli prage kojima su potkresali šumu da bi mogli dejstvovati tenkovima po njoj.I to pancirkama.Nema tih muda i srca da izdrži u kamenom objektu dok tenkovske pancirne granate izbijaju kompletne blokove građevine iz AU monarhije...
Kad su se povukli četnici su ušli ,popravili rupe i ušančili se do poslije Dejtona...
bilo je pokusaja zauzimanja kule par puta na samom pocetku rata, gadjali tromblonima one male puskarnice na njoj samo rahmetli mute uspijo jedan provuc, dosli skoro do ispod nje kad haver vice ruuukaaa, ruukkaaa, reko ranjen u ruku kad čedo s vrha baca bombe i samo ruku vidis :mrgreen: ... normalno bjez nazad jos on sa snajperom priso ispod :lol: :lol: :lol: ... da laste su uzele jednom i ne moze se to drzat to se mora ici naprijed na baricem mrkovice itd a tu treba planirana ofanziva, da se je mogla mala kula drzat nebi cetnici mogli biti na spicastoj...

Image
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#3202 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by dječak sa šibicama »

Ma da, one antene od ovih lokalnih tv kuca. Kula je malo vise.

Nesto kontam, kako bi nam na Kosevu veselo bilo da su cete bili na Humu i na releju na Grdonju, onda bi nas bas krompirima mogli gadjati.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3203 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

PM72 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Znaci, nasi drzali relej, a srbi kulu?

bila je jedna "spica" i na Trebevicu, prva okuka cestom kod Osmica, na samoj cesti gore. Odatle me snajper u basti ganjo, prvo cujes kako sisa kroz travu, bilo nas iz komsiluka nekoliko. Kontali pcele, ljeto, prva godina rata sta znaju djeca sta je metak. Kad smo skontali sta je, zalegli ne mrdaj do prvog mraka.


Na vrhu brda Grdonj nalazi se Mala kula i u njoj muzej.To su držali četnici.Ako misliš na one antene ispod kule onda si u pravu.Naši su bili ispod kule pa ispod Špicaste stijene i desno šumom ispod Velike kule prema Hladivodama.
ispravime ako grijesi mislim da su laste i velku kulu drzali ili su pokusali... ne sjecam se
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#3204 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Bio je jedan naš napad na Veliku kulu i to od strane jurišnika 105,par mrtvih,ranjenih...a Lasta je uzela Malu kulu i držala par sati.Tad je bio ranjen Jozo Andžić (ako se dobro sjećam).

Inače,obje kule i špicastu stijenu nije bio problem uzeti ali ih nismo mogli zadržati.Bar ne onim lokalnim napadima.Iza tih kula i špicste stijene (nekih 500 metara) nalazila se njihova ratna magistrala kojom je bila povezana Hadžići,Ilidža,Ilijaš,Vogošća itd sa Palama.Presjecanje te ceste značio bi kraj za Hadžiće,Rakovicu,Ilidžu,Blažuj,rajlovac,Ilijaš,Vogošću,Semizovac,Žuč a to nisu mogli dopustiti ni pod kakvu cijenu.Sva artiljerija ,od Borija do Žuči imala je koordinate rejona Špicaste stijene i Mrkovića ako bi naši uspjeli zauzet i lupali bi danima .
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#3205 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by ja1977 »

PM72 wrote:Bio je jedan naš napad na Veliku kulu i to od strane jurišnika 105,par mrtvih,ranjenih...a Lasta je uzela Malu kulu i držala par sati.Tad je bio ranjen Jozo Andžić (ako se dobro sjećam).

Inače,obje kule i špicastu stijenu nije bio problem uzeti ali ih nismo mogli zadržati.Bar ne onim lokalnim napadima.Iza tih kula i špicste stijene (nekih 500 metara) nalazila se njihova ratna magistrala kojom je bila povezana Hadžići,Ilidža,Ilijaš,Vogošća itd sa Palama.Presjecanje te ceste značio bi kraj za Hadžiće,Rakovicu,Ilidžu,Blažuj,rajlovac,Ilijaš,Vogošću,Semizovac,Žuč a to nisu mogli dopustiti ni pod kakvu cijenu.Sva artiljerija ,od Borija do Žuči imala je koordinate rejona Špicaste stijene i Mrkovića ako bi naši uspjeli zauzet i lupali bi danima .
Tada je ranjen Fadil (prezimene sa trenutno ne mogu sjeti), bio komandir voda. Ranjen je u od krhotina zidova koje su padele kada je tenk pucao po Kuli
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3206 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

PM72 wrote:Bio je jedan naš napad na Veliku kulu i to od strane jurišnika 105,par mrtvih,ranjenih...a Lasta je uzela Malu kulu i držala par sati.Tad je bio ranjen Jozo Andžić (ako se dobro sjećam).

Inače,obje kule i špicastu stijenu nije bio problem uzeti ali ih nismo mogli zadržati.Bar ne onim lokalnim napadima.Iza tih kula i špicste stijene (nekih 500 metara) nalazila se njihova ratna magistrala kojom je bila povezana Hadžići,Ilidža,Ilijaš,Vogošća itd sa Palama.Presjecanje te ceste značio bi kraj za Hadžiće,Rakovicu,Ilidžu,Blažuj,rajlovac,Ilijaš,Vogošću,Semizovac,Žuč a to nisu mogli dopustiti ni pod kakvu cijenu.Sva artiljerija ,od Borija do Žuči imala je koordinate rejona Špicaste stijene i Mrkovića ako bi naši uspjeli zauzet i lupali bi danima .
:thumbup: da to je sve tacno, cak sta vise ni minska polja nisu bila zgusnuta na tom dijelu, bilo je mina al ne koliko bi trebalo za taj vazan pravac... bilo je raznih pokusaja uzimanja spice pa male kule itd bio sam u akciji gdje smo uzeli cetnicke rovove desno od spice, peli se po stijenama radi mina i skakali po nekom kamenju, dosli do rovova opalili par rpg-a i zolja, muk, usli u cetnicke rovove nigdje nikog, javili komandi sta dalje kaze cekaj sad ce doc pojacanje... poslije sat dodjose ljudi da kopaju nove rovove :shock: nije proslo pola sata kad je to zasulo sa svih strana, poginuse dva covjeka, ranjenih desetci, vracaj se i zvlaci, nosimo covjeka glava mu krvava, ja naprijed i trcim kroz minsko polje i izadjem na onaj puteljak kad se deru iza mene kako prodje svuda mine, ja njima samo kud sam ja protrco i vi tuda :lol: :lol: :lol: ma jooojj
Ekvatorijal
Posts: 90
Joined: 24/05/2011 14:37

#3207 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Ekvatorijal »

Gdje se tačno nalazi ta Velika kula ?
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3208 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

Ekvatorijal wrote:Gdje se tačno nalazi ta Velika kula ?
https://forum.klix.ba/velika-kula-barice-t139658.html
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3209 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser »

pici wrote:odkada im je bOkir na celu dinastijske sdO ove njegove uHljebljene junose revidiraju sve zivo koda su licno bili tada i borili se prsa u prsa... samo u jednoj akciji da su bili usrali bi se ko grlice, veze vi nemate braco srbi zelena... selam :bih:
Hebo ti nas kad babin trezordzija vazi o patriotizmu! :bih:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#3210 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by JoseMujica »

tempuser wrote:
pici wrote:odkada im je bOkir na celu dinastijske sdO ove njegove uHljebljene junose revidiraju sve zivo koda su licno bili tada i borili se prsa u prsa... samo u jednoj akciji da su bili usrali bi se ko grlice, veze vi nemate braco srbi zelena... selam :bih:
Hebo ti nas kad babin trezordzija vazi o patriotizmu! :bih:

Image

još koja godina i počet će prepričavat seriju ko stvarnost
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3211 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by tempuser »

Za 5-10 god ridjobradi trezordzija ce biti komadant brigade, oslobodio Vlasic!
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3212 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by aldinjo »

Gdje je Sarajmen da malo "počisti" ovu temu? :?
90minut
Posts: 12889
Joined: 07/04/2019 10:56

#3213 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by 90minut »

aldinjo wrote:Gdje je Sarajmen da malo "počisti" ovu temu? :?
Brčka se negdje. :D
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3214 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by strucnjakdemagog »

pici wrote:
aldinjo wrote:
pici wrote:jeBote albanci usred pristine digli spomenik klintonu, mi nismo ustanju makar jednu ulicu da nazovemo nego dajemo imena skola i ulica po nekim busulajdzicima koji su simpatisali usrase... znam ja nas jebo ti nas...
I ovdje rahmetli Busuladžića spominju!? :lol: :-) :roll:
Kakve gluposti ovdje ljudi pišu za nepovjerovati! :roll: :run:

jel udure da klintonu nedas ni jednu ulicu a nekom usraskom simpatizeru i nacisti das ime i skole i ulice... jes bio na tHomsonovom koncertu... i jos nesta da nije bilo klintonove prijetnje da ce srbe bombardovat oko sarajeva nebi se povukli nema sanse... sdO nek sad mece ulice ratnim zlocincima mjesto istinskim prijateljima... selam :bih:
nije bila samo prijetnja vec su snage za brzu intervenciju djelovale artiljerijom po srpskim polozajima. koliko se sjecam, bilo je i dosta poginulih tada.
edit: sad vidim da ste pisali o 93. a ovo je bilo 95. kad i bombardovanje.
User avatar
strucnjakdemagog
Posts: 2198
Joined: 16/02/2019 15:09

#3215 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by strucnjakdemagog »

PM72 wrote:Bio je jedan naš napad na Veliku kulu i to od strane jurišnika 105,par mrtvih,ranjenih...a Lasta je uzela Malu kulu i držala par sati.Tad je bio ranjen Jozo Andžić (ako se dobro sjećam).

Inače,obje kule i špicastu stijenu nije bio problem uzeti ali ih nismo mogli zadržati.Bar ne onim lokalnim napadima.Iza tih kula i špicste stijene (nekih 500 metara) nalazila se njihova ratna magistrala kojom je bila povezana Hadžići,Ilidža,Ilijaš,Vogošća itd sa Palama.Presjecanje te ceste značio bi kraj za Hadžiće,Rakovicu,Ilidžu,Blažuj,rajlovac,Ilijaš,Vogošću,Semizovac,Žuč a to nisu mogli dopustiti ni pod kakvu cijenu.Sva artiljerija ,od Borija do Žuči imala je koordinate rejona Špicaste stijene i Mrkovića ako bi naši uspjeli zauzet i lupali bi danima .
Nije to bio jedini put za vogoscu, ilijas... jer isao je put i preko srednjeg, visojevice i kaljine dalje prema srbiji. Ovaj put koji spominjes izlazio je na sumbulovac, bio je dosta blizi, ali i opasniji.
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#3216 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by decembar2017 »

pici wrote:
aldinjo wrote:
pici wrote:jeBote albanci usred pristine digli spomenik klintonu, mi nismo ustanju makar jednu ulicu da nazovemo nego dajemo imena skola i ulica po nekim busulajdzicima koji su simpatisali usrase... znam ja nas jebo ti nas...
I ovdje rahmetli Busuladžića spominju!? :lol: :-) :roll:
Kakve gluposti ovdje ljudi pišu za nepovjerovati! :roll: :run:

jel udure da klintonu nedas ni jednu ulicu a nekom usraskom simpatizeru i nacisti das ime i skole i ulice... jes bio na tHomsonovom koncertu... i jos nesta da nije bilo klintonove prijetnje da ce srbe bombardovat oko sarajeva nebi se povukli nema sanse... sdO nek sad mece ulice ratnim zlocincima mjesto istinskim prijateljima... selam :bih:
Znaci nisi ti , PM ili neki drugi pripadnik Armije /MUP odbranio vec Klinton i Alija, super ,tj kolac u rov ili pripadnika slavne Armije isti bi bio rezultat :thumbup: samo jos toga da se sjetis kada budes trazio penziju, benificije ili kada se na forumu ti i PM raspekmezite kako vam je drzava nesto duzna zbog vasih ratnih zasluga , reci tada da niste nista ni odbranili ili oslobodili vec da su to Klinton i Alija odradili :-D
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3217 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

sta nas boli qurac i onako danas vecina zivi od njemacke peMzije...
decembar2017
Posts: 1388
Joined: 13/12/2017 13:40

#3218 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by decembar2017 »

pici wrote:sta nas boli qurac i onako danas vecina zivi od njemacke peMzije...
nemoj onda kukati ili barem opisivati neke erojske podvige i borbe kada sam priznajes da je odbrana bila ustvari rezultat Klintona i Alije a ne Armije RBIH. Nemoj biti kao i @dozer ili PM pa malo-malo o politickom dogovoru a onda o borbama zbog kojih im je drzava nesto duzna pa su danas kivni na sve i svakoga. Drzi se jedne price, pa ti odaberi koje, ili je sve bilo dogovoreno od politicara ili su stvarno borci Armije odbranili/oslobodili, ne mere i jedno i drugo.
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3219 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

decembar2017 wrote:
pici wrote:sta nas boli qurac i onako danas vecina zivi od njemacke peMzije...
nemoj onda kukati ili barem opisivati neke erojske podvige i borbe kada sam priznajes da je odbrana bila ustvari rezultat Klintona i Alije a ne Armije RBIH. Nemoj biti kao i @dozer ili PM pa malo-malo o politickom dogovoru a onda o borbama zbog kojih im je drzava nesto duzna pa su danas kivni na sve i svakoga. Drzi se jedne price, pa ti odaberi koje, ili je sve bilo dogovoreno od politicara ili su stvarno borci Armije odbranili/oslobodili, ne mere i jedno i drugo.
more i jedno i drugo... ko quqa... yesul se dogovorili u dejtonu yesu, yel armija oslobadjala gradove poslije bombardovanja srba yest, yel zaprjeceno alagicu i atifu da ne ulaze u prijedor i banjaluku s hv i hvo, yest, yel postoji entitetska granica vecinski kako je bilo drzano 95 sem sarajeva i mrkonjica, yest, yesmoli probijali cetnicke linije pa se naredjivalo dase povuce, yest, yel komanda bila nesposobna, yest, yel alija bio lajik yest, yel sad demobilisani borci traze zlatne kasike obecane, yest, yel mu potomak vlada u avliji yest, yel mu snaha drma zrdavstvom yest, yel imas po miliona "boraca" yest, yel imas milion borackih udruzenja, yest, yel djeca ratnih profitera, dezertera, podrumasa, studiraju vani i drogirani gaze po cestama i uhljebljujuse, yest... yesmoli se borili za ovo nismo... selam :bih:



p.s evo u maHali koga ja znam i ko je osto i ko je drzo pusku to sam ja i stari Ćamil... ovo ostalo je il vani il poginulo il pomrlo il dezertiro pa malo obidje staru mahalu itd... od sto ljudi vojno sposobnih samo nas dvojica... ma BJAAAZZIIII....
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#3220 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

decembar2017 wrote:
pici wrote:sta nas boli qurac i onako danas vecina zivi od njemacke peMzije...
nemoj onda kukati ili barem opisivati neke erojske podvige i borbe kada sam priznajes da je odbrana bila ustvari rezultat Klintona i Alije a ne Armije RBIH. Nemoj biti kao i @dozer ili PM pa malo-malo o politickom dogovoru a onda o borbama zbog kojih im je drzava nesto duzna pa su danas kivni na sve i svakoga. Drzi se jedne price, pa ti odaberi koje, ili je sve bilo dogovoreno od politicara ili su stvarno borci Armije odbranili/oslobodili, ne mere i jedno i drugo.

Drž' se teme ili opiši svoj lični doprinos - nemoj lupati ko kita po samaru...tema je "deblokada Sarajeva" a za tvoju informaciju, Dozer i ja bili smo aktivni sudionici iste.I nikad i nigdje nismo napisali da nam je neko dužan ili da nešto tražimo zauzvrat.To lažeš ko pašče.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3221 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

Aktivni doprinos...? :D
Eh, moj PM... Brate... Puno trazis :D
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#3222 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 »

Dozer wrote:Aktivni doprinos...? :D
Eh, moj PM... Brate... Puno trazis :D
Bilo nekad.Davno prošlo vrijeme.Jel ono bi - pluskvamperfekt? :D
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3223 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by Dozer »

:lol: :lol: :lol: :thumbup:

Cuj: "kukamo" ... :lol:
Hebo majku, zasto niko ne vidi realnost, nego se svi vode nekakvim "moji - njihovi" principima u razmisljanju... A ovi, jedni te isti, tj. jedne te iste politike, vladaju vec skoro 30 godina samo zahvaljujuci upravo takvim mentalnim sklopovima glasaca... A rezultat tog "vladanja" svi vidimo...
"Vladari" teski miljarde, bukvalno, a glasaci, ukljucujuci i one koji su tim "vladarima" omogucili da vladaju, jedva sastavljaju kraj s krajem, grcaju u dugovima, odlaze odavde trbuhom za kruhom, a vladari ih i dalje harce kako pozele...

Da bog sacuva kako smo mi glup(i) narod(i)...
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#3224 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by pici »

bolje vojni dodatak u ruci neg njemacka peMzija u banci...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3225 Re: Deblokada Sarajeva???

Post by aldinjo »

i dalje ljudi spominju izmišljene "zlatne kašike". :roll:
Post Reply