Deblokada Sarajeva???

Moderator: Sarajmen

Post Reply
PM72

Re: Deblokada Sarajeva???

Post by PM72 » 13/02/2015 20:40

Nisam bio ni na jednom artiljerijskom položaju ali sudeći po broju detonacija -odnos je bio 1:50 u korist VRS.I to je dobro,na početku rata odnos je bio 1:100.

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 13/02/2015 21:33

PM72 wrote:Sarajmen,
Znaš da te cijenim i poštujem.Više puta sam ti to rekao.Ali,zar zaista misliš da je takav odnos snaga bio? Ni sam ne vjeruješ u to,bio si u belaju,tog 16.juna 1995 (zekleo bih se da je bio 16 juni a ne 15).

:D

Ma dobro, ovaj podatak je navodno iznesen od strane Armije BiH i nemam za sada ništa preciznije. Koliko sam upratio , SRK VRS-e je imao taj broj vojnika gore-dole milju. Naš navedeni broj vojnika je dosta realan navedenom. Evo da ostale stavke zanemarimo, ako se već :D u startu ne slažemo. Mada očekuj da ću ti potvrditi armijsku ravnopravnost ako ne i premoć u artiljeriji na treskavičkom ratištu u oktobru 1995, bar na mom pravcu . Ali hajde, daj da vidimo ovo unutar sarajevskog prstena sredinom juna.
Da me ubiješ ne mogu se sada sjetiti kada je za mene lično počela akcija, jedino da se patim povezivanjem drugih neposrednih događaja pa da se sjetim, nebitno...
Znam da smo u kasnim noćnim satima ušli oko 70-tak metara u teritoriju pod kontrolom VRS-a , gore oko Ozrenske, Kapurana, kuće Draškovića i kote. Kotu nikako nije lokalna gerila mogla da sroka, veliki polukružni bunker na uzviđenju je ispred sebe imao onu armiranu mrežu i haman svi PO projektili su se od nju aktivirali ne naškodivši bunkeru ni malo....
Mislim da smo mi tom akcijom zapravo imali ulogu vezanja njihovih snaga iz neposredne rezerve (oko Lukavice su im bile) . :D Nekome može biti šega tih 70 metara, a nije :lol: njihovi linijaši na smjeni su nas ''osjetili'' ali nisu imali hrabrosti da prihvate kontakt. Aktivirali su dvije bombe daleko od nas, :D valjda da ostale spavače probude i utišu se. Nas se oko 20 rasporedilo u dva pravca i pojačali zaleđe....i tako nekih 10-tak minuta. Dođe naredba da se povučemo, i lagano grupa po grupa curik.
:D
Kaže komandant S. P. pred nama postrojenim :'' Eto, vidite da se može'' .... izgovorene i tada neizgovorene komentare vojnika ne bih iznosio :D

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 13/02/2015 21:49

mudrac2 wrote:koliko se granata imalo za te topove i minobacace? Koliko srbi a koliko armija?

Ne znam fakat, sigurno je da je VRS imao veće zalihe . A ima na onom linku što postavih par stranica prije :D naveden broj projektila koji je u Armiji BiH bio moguć proizvesti ili nabaviti do početka operacije, pa ako ti nije mrsko i za nas to iskopaj pa javni. pozz

VjecitiStudent

Post by VjecitiStudent » 13/02/2015 21:50

Iz Delićeve knjige

Međutim, i pored svih preduzetih mjera, nije se uspio ukloniti veliki debalans u naoružanju između agresora i ARBiH ni osigurati povoljan odnos snaga za Armiju u zoni izvođenja operacije i na glavnom pravcu napada (U izvođenju operacije je angažovano 46.116 pripadnika ARBiH, a od toga 34.116 u napadu a oko 12.000 u odbrani. Prema procjeni agresor je u odbrani imao oko 17.500 vojnika. Poredeći broj angažovanih pripadnika ARBiH u napadu (34.116) i orijentirni broj pripadnika agresorskih snaga u odbrani (17.500), dolazi se do odnosa 1,9 : 1 u korist Armije. Na glavnom pravcu napada Armije odnos je bio oko 2,3 : 1 (19.266 : 8.250). Odnos u ključnim stavkama teškog naoružanja je bio još nepovoljniji za Armiju. Tako je na glavnom pravcu napada odnos u tenkovima bio 1,6 : 1, a u haubicama i topovima 2,2 : 1 u korist agresora. Odnos je bio neuporedivo povoljniji za agresora na pomoćnim pravcima napada jedinica ARBiH. Kvalitativni odnos je bio još povoljniji u korist agresora).

sparky

Post by sparky » 13/02/2015 21:58

Sarajmen wrote:
mudrac2 wrote:koliko se granata imalo za te topove i minobacace? Koliko srbi a koliko armija?

Ne znam fakat, sigurno je da je VRS imao veće zalihe . A ima na onom linku što postavih par stranica prije :D naveden broj projektila koji je u Armiji BiH bio moguć proizvesti ili nabaviti do početka operacije, pa ako ti nije mrsko i za nas to iskopaj pa javni. pozz

C/P sa linka sto si postavio

Prema procjeni prisutnih predstavnika tvornice namjenske proizvodnje, tokom juna moglo se proizvesti; 4,5 – 6 miliona metaka 7,62 mm, 30.000 – 50.000 metaka 12,7 mm, 20.000 – 30.000 raznih vrsta tromblona, 1.000 mina za ručni bacač, 2.000 mina za minobacač 60 mm, 8.000 mina za minobacač 120 mm, 1.000 projektila za haubicu 105 mm, 1.000 projektila za haubicu 122 mm, 700 projektila 100 mmm. Prisutni su na zahtjev komandanta GŠ-a ARBiH obećali da će najveći dio planiranih sredstava prozvesti do 15.juna).

Image
meni samo nije jasan ovaj pravac napada 14 divizije i ovaj pravac preko Trebevica. Po ovome ispada da je neko planirao spoj jedinica u sred Pala. :-)
ima li neko mozda detaljniju kartu?

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 13/02/2015 21:58

Slažem se , mislim na faktor žive sile, neka vojna pravila govore da napadač treba da ima do tri puta više vojnika od onog ko se brani. Iako, imali smo mi mogućnost da se dodatno popunimo vojnicima ili da aktiviramo tzv stratešku rezervu .
Delić je hijerarhijski najjači i vrlo je školovan oficir pa mislim da su njegovi podaci relevantniji za koristiti. @sparky :thumbup:

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 13/02/2015 22:10

sparky wrote:meni samo nije jasan ovaj pravac napada 14 divizije i ovaj pravac preko Trebevica. Po ovome ispada da je neko planirao spoj jedinica u sred Pala. :-)

To je pomoćni pravac da se zavara neprijatelj.

Negdje sam pročitao da se tom ofanzivom oslobodilo oko 25 km2, držalo par dana i onda povukli se valjda kada se vidjelo da primarni cilj akcije nije postignut. Sa druge strane smatram da je kojim slućajem rat potrajao još 6 mjeseci obruč bi negdje pukao. Ta akcija je pokazala slabosti koje je A.BiH još uvijek imala ali isto tako da neke stvari nisu nemoguće te da VRS nije više što je nekad bila kada je imala svu premoć u naoružanju. Još uvijek smatram da su pripreme bile prekratke i površne te da je trebalo angažovati više vojnika i MTS-a.

aldinjo

Post by aldinjo » 13/02/2015 22:11

Ovdje se pet-šest forumaša ponašaju kao da je ne samo ova tema nego pdf nešto njihovo privatno i onda iz toga proizađu bezsmislene rasprave odnosno svađe. :roll:

sparky

Post by sparky » 13/02/2015 22:26

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
sparky wrote:meni samo nije jasan ovaj pravac napada 14 divizije i ovaj pravac preko Trebevica. Po ovome ispada da je neko planirao spoj jedinica u sred Pala. :-)

To je pomoćni pravac da se zavara neprijatelj.

Negdje sam pročitao da se tom ofanzivom oslobodilo oko 25 km2, držalo par dana i onda povukli se valjda kada se vidjelo da primarni cilj akcije nije postignut. Sa druge strane smatram da je kojim slućajem rat potrajao još 6 mjeseci obruč bi negdje pukao. Ta akcija je pokazala slabosti koje je A.BiH još uvijek imala ali isto tako da neke stvari nisu nemoguće te da VRS nije više što je nekad bila kada je imala svu premoć u naoružanju. Još uvijek smatram da su pripreme bile prekratke i površne te da je trebalo angažovati više vojnika i MTS-a.

ja sad ovo potpuno laicki komentarisem. gledajuci u kartu, a prilicno poznajem sve te terene, kontam da je bila budalastina "zavaravati" neprijatelja na tom pravcu. nelogicno totalno, mozda i najgori dio za napad(mislim na teren), a branile su ga jake i odlicno utvrdjene snage. gledajuci kartu, napredovanje jedinica 16 divizije (koje su kako pise na linku, presjekle put semizovac-srednje), nekako mi najblize izgleda tu spajanje. mozda je te snage sa Trebevica trebalo usmjeriti na Zuc ili Poljine, mozda prema Ilidzi...
nazalost, vise od 300 poginulih i 600 tesko ranjenjih, skoro uzalud.

trocadero

Post by trocadero » 13/02/2015 23:22

PM72 wrote:Jedino "brodsko" oružje na Igmanu bile su mine za protiv brodsko djelovanje.To su one velike okrugle mine što se izbacuju sa brodova .Nekoliko tih komada je dovukla neka riječka jedinica HOS-a i sa Golog brda su ih kotrljali prema Hadžićima i Vrelu Bosne.Dok su skontali da treba više upaljača jer je jedan nedovoljan (otkine se pri velikoj brzini) utom su ih i potrošili.Jedna je odalamila kod Vrela Bosne.To bi trebao trocadero znati.

.

Како и не бих знао :D
Једна је буквално сравнала са земљом кућу на Врелу Босне! Друга се није активирала а имала је у пречнику више од једног и по метра.
Мислим љето 1992 бацили их низ онај усјек на Игману.
Само да потврдим и оне мигове 21 на Кртељима. Гледао сам их у хангарима током 1993.Баш се изненадио да су још били ту! Расклапали их па негдје вукли. Ја им предлагао да се некако привуку писти, па на фору узлете :lol:

prog321

Post by prog321 » 14/02/2015 07:29

aldinjo wrote:Ovdje se pet-šest forumaša ponašaju kao da je ne samo ova tema nego pdf nešto njihovo privatno i onda iz toga proizađu bezsmislene rasprave odnosno svađe. :roll:

Nažalost si u pravu.
Kao kad mali Perica objašnjava mami zašto je dobio 1 u školi. Svi krivi samo on ne. :-D

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 14/02/2015 09:38

Naveo sam jednu akciju ili nasilno izviđanje kako je kome volja :D iz razloga da sa terena prenesem stanje koje je vladalo tada u vrijeme pokušaja deblokade koja je suština teme . Ova ili one predhodne, nije precizirano jbg .
Nemam volje da se raspravljam o ukupno osiguranom MTS-u za borce , mogu potvrditi da smo na sebi imali sasvim dovoljno municije, bombi i tromblona, uz 2 rpg, 2 zolje i jednu nitroglicerinku. Na tom lokalitetu sarajevskog ratišta (kuće i šljivici :D ) smo bili u stanju da komotno prihvatimo kontakt sa neprijateljem , eventualno još nešto prodremo u dubinu, izdržimo kontranapad njihove rezerve . I danas mi je ostao u memoriji osjećaj koji smo manje-više stekli tada, da smo se komotno mogli spojiti sa našim snagama sa lijevog ili desnog boka . Količina borbene moći u našim rukama je to jednostavno nudila na tako malom prostoru.
Međutim, bez podrške prije svega naše artiljerije , bez sadejstva sa našim bokovima, popune MTS-om i ljudstvom da čuva i sačuva dostignute pozicije na tom pravcu.... :) ne bi mi mogli naprijed puno dobaciti, to je gotovo nemoguće. Moguće je eventualno da platiš cijenu dobrog mamca neprijatelju , a da se eventualno na nekom drugom dijelu ratišta ili pravcu nešto konkretnije uradi. Vjerujem da su tako razmišljali i ostali :D

Eto tako, neko navede nekoliko stotina naših ubijenih saboraca i par hiljada izbačenih iz stroja. Imajte na umu da su u prvim borbenim redovima naših napadnih snaga, bili većinom lavovi :( , preživjeli predhodne pokušaje deblokade...

Propao pokušaj bez daljnjeg i ja nemam problem da ga priznam, međutim ne i da to smatram porazom. Nastavak naše borbe , pa nešto kasnije i preuzimanje strateške inicijative na bosanskohercegovačkom ratištu , mi daje za pravo da tako rezonujem.

Repetitor

Post by Repetitor » 14/02/2015 10:54

Marko Vešović, Mirza Ibrahimpašić i Abdulah Sidran kao pripadnici diverzantskog voda FELINI komandanta E. Kusturice, nakon uspješne akcije na Brdu Mojmilo.

Image

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 14/02/2015 11:05

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 14/02/2015 11:06

Sarajmen wrote:Naveo sam jednu akciju ili nasilno izviđanje kako je kome volja :D iz razloga da sa terena prenesem stanje koje je vladalo tada u vrijeme pokušaja deblokade koja je suština teme . Ova ili one predhodne, nije precizirano jbg .
Nemam volje da se raspravljam o ukupno osiguranom MTS-u za borce , mogu potvrditi da smo na sebi imali sasvim dovoljno municije, bombi i tromblona, uz 2 rpg, 2 zolje i jednu nitroglicerinku. Na tom lokalitetu sarajevskog ratišta (kuće i šljivici :D ) smo bili u stanju da komotno prihvatimo kontakt sa neprijateljem , eventualno još nešto prodremo u dubinu, izdržimo kontranapad njihove rezerve . I danas mi je ostao u memoriji osjećaj koji smo manje-više stekli tada, da smo se komotno mogli spojiti sa našim snagama sa lijevog ili desnog boka . Količina borbene moći u našim rukama je to jednostavno nudila na tako malom prostoru.
Međutim, bez podrške prije svega naše artiljerije , bez sadejstva sa našim bokovima, popune MTS-om i ljudstvom da čuva i sačuva dostignute pozicije na tom pravcu.... :) ne bi mi mogli naprijed puno dobaciti, to je gotovo nemoguće. Moguće je eventualno da platiš cijenu dobrog mamca neprijatelju , a da se eventualno na nekom drugom dijelu ratišta ili pravcu nešto konkretnije uradi. Vjerujem da su tako razmišljali i ostali :D

Eto tako, neko navede nekoliko stotina naših ubijenih saboraca i par hiljada izbačenih iz stroja. Imajte na umu da su u prvim borbenim redovima naših napadnih snaga, bili većinom lavovi :( , preživjeli predhodne pokušaje deblokade...

Propao pokušaj bez daljnjeg i ja nemam problem da ga priznam, međutim ne i da to smatram porazom. Nastavak naše borbe , pa nešto kasnije i preuzimanje strateške inicijative na bosanskohercegovačkom ratištu , mi daje za pravo da tako rezonujem.

Ne znam koliko vas je bilo u toj jedinici konkretno ali morali ste imati u zaleđini još dva puta toliko MTS-a, rezervu u ljudstvu, plus neke minobacače 60mm/80mm koji će vam pružati podršku a da ne govorimo o oklopu kojeg sigurno tu gdje ste vi bili nije bilo ni na vidiku. Mislim ne kažem da ste bili loše naoružani, subjektivno je to bilo puno bolje u odnosu na neke ranije periode, ali sigurno malo za neko ozbiljnije šire prodiranje u dubinu.

bach

Post by bach » 14/02/2015 11:21

http://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Oluja

O ovome su moj otac i njegovu suborci koji su učestvovali u deblokadi Sarajeva mogli smo sanjati..

Code: Select all

Hrvatska vojska je u trenutku napada bila ustrojena u tri grane: Kopnenu vojsku, Hrvatsku ratnu mornaricu i Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračnu obranu. Najbrojnija je bila Kopnena vojska, koja se sastojala od šest zbornih područja i vrlo jakog postroja izravno podređenog Glavnom stožeru Hrvatske vojske. Dalje se dijelila na gardijske (profesionalne), pričuvne i ročne brigade i domobranske pukovnije. Zborno područje se načelno sastojalo od 1-2 gardijske postrojbe, nekoliko pričuvnih brigada i domobranskih pukovnija i postrojba za potporu. Policijske su specijalne snage bile velike kao jača pješačka brigada bez potpore karakteristične za vojsku.

Snaga u vrijeme Oluje:

25 kompletno opremljenih brigada
    Stalna vojska: 50.000 ljudi
    Mobilizirano: više od 100.000 ljudi
    Ukupno vojnika u Oluji: 150.000-200.000
    Pričuva za slučaj napada iz istočne Slavonije ili Srbije: 70.000 vojnika
    400 tenkova
    Topništvo: oko 350 topova, neodređen broj minobacača

U Operaciji Oluja HV je koristila [10] snagu:

5 gardijskih brigada,
    1. hrvatski gardijski zdrug,
    81. gardijska bojna,
    23 domobranske pukovnije,
    18 brigada (16 pričuvnih i 2 ročne),
    3 brigade protuzračne obrane,
    4 središnjice elektronskog djelovanja,
    dijelovi 16. topničko raketne brigade, dijelovi 15.POtrbr Križevci ,samostalni topnički i protuoklopni divizijuni, 33. inženjerijske brigade, 40. pukovnija veze,
    Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana
    dijelovi Hrvatske ratne mornarice
    3100 specijalaca ministarstva unutarnjih poslova

Ostale snage HV osiguravale su Zapovjedno područje Osijek i Južno bojište od mogućih protunapada.

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 14/02/2015 11:31

Slažem se, više sam bio fokusiran da opišem naše tadašnje stanje da bi neko mogao da za sebe izvuče neki zaključak. Ti si @drvosječa to po meni fino zaključio. Uzmi u obzir da je tada na tom području bio raspoređen dio unproforaca iz ruskog kontigenta, ako nisam polupao ločiće. VRS su kasnije iznosili tvrdnje tipa '' svjesno smo ih puštali u dzepove ne izlažući naše snage riziku (nedostatak ljudstva) a onda ih zatvarali i neutralisali (vjerovatno artiljerijskom vatrom) . Imali su prednost u tome , to je činjenica, i tako uspijevali kompenzirati nedostatak ljudstva .
Kasnije, kada su se granate iz zeničke željezare napunile eksplozivom iz Vitez (ita) , stvari su puno bolje izgledale i postignut je balans . Međutim, mislim da se zbog postignutih dogovora , dislokacije teške artiljerije 20 km od Sarajeva... težište borbi prebacilo na područje Treskavice .

@PM , nemam razloga da ne vjerujem da smo mi imali npr topova u onom navedenom broju, a sasvim je druga stvar što taj broj topova prestane da bude ''funkcionalan '' nakon određenog vremena zbog nedostatka granata za iste. Kontaš?

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 14/02/2015 11:32

bach wrote:http://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Oluja

O ovome su moj otac i njegovu suborci koji su učestvovali u deblokadi Sarajeva mogli smo sanjati..

Code: Select all

Hrvatska vojska je u trenutku napada bila ustrojena u tri grane: Kopnenu vojsku, Hrvatsku ratnu mornaricu i Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračnu obranu. Najbrojnija je bila Kopnena vojska, koja se sastojala od šest zbornih područja i vrlo jakog postroja izravno podređenog Glavnom stožeru Hrvatske vojske. Dalje se dijelila na gardijske (profesionalne), pričuvne i ročne brigade i domobranske pukovnije. Zborno područje se načelno sastojalo od 1-2 gardijske postrojbe, nekoliko pričuvnih brigada i domobranskih pukovnija i postrojba za potporu. Policijske su specijalne snage bile velike kao jača pješačka brigada bez potpore karakteristične za vojsku.

Snaga u vrijeme Oluje:

25 kompletno opremljenih brigada
    Stalna vojska: 50.000 ljudi
    Mobilizirano: više od 100.000 ljudi
    Ukupno vojnika u Oluji: 150.000-200.000
    Pričuva za slučaj napada iz istočne Slavonije ili Srbije: 70.000 vojnika
    400 tenkova
    Topništvo: oko 350 topova, neodređen broj minobacača

U Operaciji Oluja HV je koristila [10] snagu:

5 gardijskih brigada,
    1. hrvatski gardijski zdrug,
    81. gardijska bojna,
    23 domobranske pukovnije,
    18 brigada (16 pričuvnih i 2 ročne),
    3 brigade protuzračne obrane,
    4 središnjice elektronskog djelovanja,
    dijelovi 16. topničko raketne brigade, dijelovi 15.POtrbr Križevci ,samostalni topnički i protuoklopni divizijuni, 33. inženjerijske brigade, 40. pukovnija veze,
    Hrvatsko ratno zrakoplovstvo i protuzračna obrana
    dijelovi Hrvatske ratne mornarice
    3100 specijalaca ministarstva unutarnjih poslova

Ostale snage HV osiguravale su Zapovjedno područje Osijek i Južno bojište od mogućih protunapada.

Upravo tako. Ja sam par stranica ranije govorio o tome. Ove brojke A.BiH objektivno je mogla samo sanjati. Ono što je bilo angažirano u zadnjoj deblokadi Saraejva nije ni blizu bilo dovoljno za deblokadu. Pa Hrvati su samo u pričuvi imali za slučaj napada iz istočne Slavonije ili Srbije 70.000 vojnika 400 tenkova oko 350 topova i bog te pito šta još.

Sa druge strane zna se da je VRS za Sarajevo vezala ogromne snage, gotovo pa iste snage koje je imala na svim ostalim ratištima u BiH! :shock: E sada meni one brojke o tome da je A.BiH imala samo par tenkova manje u toku pokušaja deblokadae zvuče nerealno, gotovo nadrealno.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 14/02/2015 11:33

Sarajmen wrote:Slažem se, više sam bio fokusiran da opišem naše tadašnje stanje da bi neko mogao da za sebe izvuče neki zaključak. Ti si @drvosječa to po meni fino zaključio. Uzmi u obzir da je tada na tom području bio raspoređen dio unproforaca iz ruskog kontigenta, ako nisam polupao ločiće. VRS su kasnije iznosili tvrdnje tipa '' svjesno smo ih puštali u dzepove ne izlažući naše snage riziku (nedostatak ljudstva) a onda ih zatvarali i neutralisali (vjerovatno artiljerijskom vatrom) . Imali su prednost u tome , to je činjenica, i tako uspijevali kompenzirati nedostatak ljudstva .
Kasnije, kada su se granate iz zeničke željezare napunile eksplozivom iz Vitez (ita) , stvari su puno bolje izgledale i postignut je balans . Međutim, mislim da se zbog postignutih dogovora , dislokacije teške artiljerije 20 km od Sarajeva... težište borbi prebacilo na područje Treskavice .

@PM , nemam razloga da ne vjerujem da smo mi imali npr topova u onom navedenom broju, a sasvim je druga stvar što taj broj topova prestane da bude ''funkcionalan '' nakon određenog vremena zbog nedostatka granata za iste. Kontaš?

Apsolutno druže razumijem. :thumbup:

connected

Post by connected » 14/02/2015 11:52

citajuci komentare i imajuci u vidu vlastito ratno iskustvo samo mogu dodati tj. sloziti se da smo, na celu sa Izetbegovicima, imali katastrofalno ratno rukovodstvo...(mislim na najuze rukovodstvo....imali smo i sjajnih komandanata od kojih je vecina nazalost pod zemljom)...i nikada mi nece biti jasno zasto nikada ali bas NIKADA niko nije odgovarao za ratne propuste i greske (da ne nabrajam sad)...a minderasi su i u ratu dijelili funkcije kao sto to rade i danas...

Sarajmen
Moderator

Post by Sarajmen » 14/02/2015 12:11

Zanima li te moje mišljenje , po tom pitanju?

Paul F.

Post by Paul F. » 14/02/2015 13:28

Zamisli Sarajevo se deblokira a sa Trebevića i dalje polivaju vrelom vodom, pišaju i bacaju smeće. Pale ako ne možeš osloboditi, možda možeš opkoliti. Pa da mi njima cigare prodajemo ovaj put.

Dozer

Post by Dozer » 14/02/2015 15:17

Zanima mene, Sarajmen :-D

agent_zero

Post by agent_zero » 14/02/2015 16:45

connected wrote:citajuci komentare i imajuci u vidu vlastito ratno iskustvo samo mogu dodati tj. sloziti se da smo, na celu sa Izetbegovicima, imali katastrofalno ratno rukovodstvo...(mislim na najuze rukovodstvo....imali smo i sjajnih komandanata od kojih je vecina nazalost pod zemljom)...i nikada mi nece biti jasno zasto nikada ali bas NIKADA niko nije odgovarao za ratne propuste i greske (da ne nabrajam sad)...a minderasi su i u ratu dijelili funkcije kao sto to rade i danas...

Dobro jutro Kolumbo :), nisi jedini... samo mnogi miševi šute i ne žele javno o tome da govore.

Volim ovu zemlju i ovaj grad i ne dozvoljavam da to iko dovodi u pitanje, ali da sam znao ko će nas i kako voditi, ne bih nikada izašao na onaj referendum, nego bih se ispalio vani. Mogao sam, ali nisam. Iz ljubavi i patriotizma. Glupi romantičar...

155_mm

Post by 155_mm » 14/02/2015 17:37

Sarajmen wrote:

interesantna saradnja.

Post Reply