Dati Bosnu strancima da je vode

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Murisno1

Dati Bosnu strancima da je vode

Post by Murisno1 » 19/02/2012 12:42

Ja sam izgubio vjeru u sve njih, korupcija se uvukla u svaku poru drustva. Nema tu vise rjesenja, to je otprilike to. Narod je toliko opoganio politiku da ko god se i uhvati u koštac s tom profesijom ili se povuče ili postane znamo sami šta.

Priča o izborima me muči. Dakle, zašto glasati? Uvijek ćemo imati ovakvu situaciju. Mi kao izglasamo promjene (neko za ove, neko za one, neko za iste koji su bili i do sad) ali opet na kraju ispušimo neku koaliciju ...

Pare koje im dajemo za obnašanje vlasti možemo dati i drugima, nepristrasnima (manje-vise) pa nek oni pokušaju napraviti od ovog prostora nešto pametno, ako je uopšte moguće.

Treba odradit referendum i pitat narod - hoćete li da vam vaši uređuju državu ili da dovedemo ovdje neke strance, damo im mandat i postavimo uslove. Pa da vidimo majčin sine kako stvari hodaju. Da me danas neko pita šta bi, reko bi - jebo i kulturu i historiju našu, mi nemamo ništa osim patnje na ovim prostorima. Agonija u nekom razdoblju slabija, u nekom jača ... to je sve ...

Posmatrajući sve ovo, ne znam zašto ne dati vlast nekom strancu, švabi, rusu, amerikancu, saudijcu, turčinu ili svima njima, ili hagu, ili UNu i ovdje napravit neki vještakistan, postavit parametre i to je to.

sinuhe

Re: Dati Bosnu strancima da je vode

Post by sinuhe » 19/02/2012 12:48

Razumijem tvoj nacin razmisljanja. Mi volimo da se dopadnemo strancima i divimo se tudjoj uredjenosti... Ja medjutim mislim da niti nam je trebala badinterova komisija niti nam treba Angelinin film.

andromeda101

Post by andromeda101 » 19/02/2012 12:50

Ja biram Japance, i dao bi im bičeve da bičuju naše ljendohane.

cLo

Post by cLo » 19/02/2012 12:53

Zar je ne vode? :shock:

Murisno1

Post by Murisno1 » 19/02/2012 12:54

sinuhe wrote:Razumijem tvoj nacin razmisljanja. Mi volimo da se dopadnemo strancima i divimo se tudjoj uredjenosti... Ja medjutim mislim da niti nam je trebala badinterova komisija niti nam treba Angelinin film.
ma kakvo dopadanje strancima i angin film?
mi jednostavno jako skupo plaćamo vođenje države koje usput nije vođenje države nego prcanje u zdrav mozak. pa de da damo milijardu maraka mjesecno nekome sa strane da vidimo kako će ...
vidjećeš onda kako odjednom neće trebat sila ministarstava ...
da ima kakva korporacija koja nudi usluge vođenja i uređenja države, bilo bi extra

Murisno1

Post by Murisno1 » 19/02/2012 12:57

cLo wrote:Zar je ne vode? :shock:
ma vode q...
jami tih zavjera i zajebancija.
evo, de da vidimo koja to vlas najbolje radi svoj poso u svijetu? švabe, francuzi, turci, englezi .. kolko košta da i kod nas napravite to što ste tamo napravili? Para ima, tu nema problema ... najskuplja vlast na svijetu po glavi stanovnika je ova .. naša

Sasvim_Obican

Post by Sasvim_Obican » 19/02/2012 12:58

Vijeće za implementaciju mira -> OHR.

Ako doneseš koju odluku da se njima ne sviđa, oni je vrlo brzo ukinu.

Toliko o strancima.

cLo

Post by cLo » 19/02/2012 13:00

Ne samo da vode, nego i istoriju pišu :dance:

Murisno1

Post by Murisno1 » 19/02/2012 13:02

Sasvim_Obican wrote:Vijeće za implementaciju mira -> OHR.

Ako doneseš koju odluku da se njima ne sviđa, oni je vrlo brzo ukinu.

Toliko o strancima.
Nije to to

sinuhe

Post by sinuhe » 19/02/2012 13:04

Nece ljudi, ne zele.

Murisno1

Post by Murisno1 » 19/02/2012 13:05

eh ako smo onda to zaključili tako lako, kakve veze onda stranke imaju ovdje. SDP, SDA, SBB? koji će nam klinac .. kad nisu niko i ništa ...

međutim, nije to tako.
državu vode oni. mi zbog svoje poznate egocentričnosti opravdanja nalazimo na najgluplje načine, ali hajd ..

državu vodi sdp, snsd, sda i ostali ...
ovo sa strane su pikanterije ...

poznanik

Post by poznanik » 19/02/2012 13:07

Murisno1 wrote:...Treba odradit referendum i pitat narod - hoćete li da vam vaši uređuju državu ili da dovedemo ovdje neke strance, damo im mandat i postavimo uslove. ...Posmatrajući sve ovo, ne znam zašto ne dati vlast nekom strancu, švabi, rusu, amerikancu, saudijcu, turčinu ili svima njima, ili hagu, ili UNu i ovdje napravit neki vještakistan, postavit parametre i to je to.
Ne pada mi na pamet! To bi bilo ravno veleizdaji :x

Murisno1

Post by Murisno1 » 19/02/2012 13:09

poznanik wrote:
Murisno1 wrote:...Treba odradit referendum i pitat narod - hoćete li da vam vaši uređuju državu ili da dovedemo ovdje neke strance, damo im mandat i postavimo uslove. ...Posmatrajući sve ovo, ne znam zašto ne dati vlast nekom strancu, švabi, rusu, amerikancu, saudijcu, turčinu ili svima njima, ili hagu, ili UNu i ovdje napravit neki vještakistan, postavit parametre i to je to.
veleizdaja je ovo što radimo godinama
a sa druge strane, veleizdaja čega?

andromeda101

Post by andromeda101 » 19/02/2012 13:13

Ništa ne dati strancima, nek se naš narod uči, kali i evoulira.

Dosta je bilo da nas neko drugi voda za ručicu.

Ili ćemo se naučiti ili nas neće biti.

poznanik

Post by poznanik » 19/02/2012 13:16

Murisno1 wrote:
poznanik wrote:
veleizdaja je ovo što radimo godinama
a sa druge strane, veleizdaja čega?
Dosadašnja politika upravljanja državom nije izdaja, već promocija javašluka, korupcije, bezakonja i svakog sličnog oblika drskosti vlasti prema biračima, i neznanja i nesposobnosti birača, s druge strane, ali sve to ne znači da državu - domovinu treba nekom poklanjati, njom trgovati na najprimitivniji način. Za državu su se životi i tijela davala, a sad bi da se sve to jeftino pokloni, obezvrijedi muka i ljudska nesreća... :-) :-) :(

Digni guzicu i potrudi se da doneseš državi bolje, ne očekuj da tebi država da... jedino tako ćeš postići bolje uslove za život u njoj!

Nebitan32

Post by Nebitan32 » 19/02/2012 13:22

Murisno1 wrote: Mi kao izglasamo promjene (neko za ove, neko za one, neko za iste koji su bili i do sad) ali opet na kraju ispušimo neku koaliciju ...
Postoje dva razloga zasto je tako :
- Bosna je multietnicka drzava pa samim time i vise politickih vizija i aspiracija sto neminovno dovodi do rasparcavanja birackog tijela i koalicija. Slican primjer je Belgija. To se moze promjeniti ako jedna od etnickih zajednica bude imala 75%+ ucesca u ukupnom stanovnistvu.
- Postoje dva politicka sistema. Apsoluna ili procentualna vecina. Npr u Francuskoj je apsolutna vecina. Stranka koja dobije apsolutnu vecinu u odredenoj administartivnoj jedinici(Kantonu) dobije istovremeno i cjelokupnu vlast u tom Kantonu. Svi poslanici iz tog Kantona budu iz stranke koja je dobila apsolutnu vecinu 50%+1 u tom kantonu. Taj postotak se cesto ne ostvari u prvom krugu pa se organizira drugi krug gdje se pojave samo 2 stranke koje su dobile najvise glasova u prvom krugu.

Na drugoj strani imas sistem proporcionalne reprzentacije kao u Bosni ili Belgiji. Broj poslanika iz odredene administrativne jedinice, Kantona je proporcionalan postotku koji je ostvarila odredena stranka u tom Kantonu. Tako recimo iz TK imas poslanike iz vise stranaka. Da se prakticira isti sistem kao u Francuskoj. Poslanici iz TK bi bili svi iz iste stranke a isto bi bilo i u drugim kantonima.

Sistem proporcionalne reprezentacije se koristi u multietnickim drzavama kako bi bila sto bolja reprezentacija stanja drustva. To jeste efikasnije preslikavanje slike drzave. On uistinu komplicira politicki zivot ali se smatra demokratskim kada su u pitanju drzave kao sto je Bosna. Npr. on onemogucava da u jednom Kantonu gdje bi recimo imao 47% Bosnjaka i 51% Srba svi poslanici iz tog Kantona budu Srbi. To svakako ne bi bilo reprezentativno. Ovako ima realno preslikavanje sa nize na visu razinu.

Treba odradit referendum i pitat narod - hoćete li da vam vaši uređuju državu ili da dovedemo ovdje neke strance, damo im mandat i postavimo uslove. Pa da vidimo majčin sine kako stvari hodaju. Da me danas neko pita šta bi, reko bi - jebo i kulturu i historiju našu, mi nemamo ništa osim patnje na ovim prostorima. Agonija u nekom razdoblju slabija, u nekom jača ... to je sve ...

Posmatrajući sve ovo, ne znam zašto ne dati vlast nekom strancu, švabi, rusu, amerikancu, saudijcu, turčinu ili svima njima, ili hagu, ili UNu i ovdje napravit neki vještakistan, postavit parametre i to je to.

Ovo je svakako "budalast" prijedlog. Bosna i jeste tu gdje jeste radi tudeg jarma. Od Osmanlija, Madara, Austrougara, velikorba, NDH-ovaca, velikohrvata, Crnogoraca, Njemaca i raznih drugih okupatora i stranih nametnika kao sto je ovaj zadnji Incko. Svih onih koji su ubijali, pljackali, istjerivali, cerecili i unistavali kako Bosnu tako i narod koji je zivio u njoj i sladili se i bogatili na njenoj nesreci.

Niko ne moze bolje upravljati tvojim zivotom do tebe samog. Bosna ce stati na noge tek onda kad njena dijeca pocnu upravljati njom.

Neki nasi "mozgovi" su vec probali takav recept prije par godina. Rijec je o Srebrenici. Rezumtat je poznat.

U biti to i jeste problem naseg naroda. Cekaju da neko drugi rijesi nasi probleme. Postoje i historijski razlozi zasto je tako ali o tom drugom prilikom.

Murisno1

Post by Murisno1 » 19/02/2012 13:24

poznanik wrote:
Dosadašnja politika upravljanja državom nije izdaja, već promocija javašluka, korupcije, bezakonja i svakog sličnog oblika drskosti vlasti prema biračima, i neznanja i nesposobnosti birača, s druge strane, ali sve to ne znači da državu - domovinu treba nekom poklanjati, njom trgovati na najprimitivniji način. Za državu se životi i tijala davala, a sad bi da se sve to jeftino pokloni, obezvrijedi muka i ljudska nesreća... :-) :-) :(

Digni guzicu i potrudi se da doneseš državi bolje, ne očekuj da tebi država da... jedino tako ćeš postići bolje uslove za život u njoj!
Moja guzica se digla davno, upravo zato što radim ko konj, u privatluku od 20te godine, mi i smeta to što se pare troše ovako kako se troše. Domovina pripada narodima i narod ima pravo pa i dužnost dsa nađe najbolji način kako njome upravljati.

Primjeri su u svijetu gdje porodica koja vlasnikuje nad nekom korporacijom daje da je vodi neko stručan, ko nema veze sa porodicom. A zna se čije je to.

Ovo što narod radi svojoj domovini, dajući da je guzi ko god poželi je tuga, jad i čemer.

Svi mi seremo o patriotizmu, a djela nigdje.

Murisno1

Post by Murisno1 » 19/02/2012 13:29

[quote="Nebitan32"][/quote]

ma nisi ti skonto to,
ne čekam ja državu. ja samo ne mogu više čekati to da se ona unormali. to traje predugo, košta previše i mene, kao pdv obveznika, košta i novaca i živaca i svega. sputava me (to će svaki privatnik potvrdit) i to se više ne može durat.

eh da sam na birou, ne bi zucno ovdje nikad ništa ... stid bi me bilo

cLo

Post by cLo » 19/02/2012 13:33

Nebitan32 wrote:
- Bosna je multietnicka drzava pa samim time i vise politickih vizija i aspiracija sto neminovno dovodi do rasparcavanja birackog tijela i koalicija. Slican primjer je Belgija. To se moze promjeniti ako jedna od etnickih zajednica bude imala 75%+ ucesca u ukupnom stanovnistvu.
Sorry, neću ulaziti u diskusiju, samo bih te molila da obratiš pažnju na terminologiju....Primjetim da mnogi rabe ovo "multietnička" po slobodnom izboru.

Nele9

Post by Nele9 » 19/02/2012 13:42

Stranci su donijeli ovoj zemlji gram dobra i tonu zla.
Snishodljivi ljudi željni da budu robovi mogu svršavati na pomisao da im vlada John, Wolfgang, ili neko drugi, a ne Bosanac.
Od mene, neka tvojom kućom vlada ko hoće (punac, žena, John), moju kuću i Bosnu ostavi na miru.
Meni i sterilnog Valentina pun k.rac

Murisno1

Post by Murisno1 » 19/02/2012 13:47

evo patriota ...
al eto valjda vi vidite neki patriotizam u ovom što nam se dešava posljednjih godina ...

Nebitan32

Post by Nebitan32 » 19/02/2012 13:54

Murisno1 wrote:
Nebitan32 wrote:
ma nisi ti skonto to,
ne čekam ja državu. ja samo ne mogu više čekati to da se ona unormali. to traje predugo, košta previše i mene, kao pdv obveznika, košta i novaca i živaca i svega. sputava me (to će svaki privatnik potvrdit) i to se više ne može durat.

eh da sam na birou, ne bi zucno ovdje nikad ništa ... stid bi me bilo
Shvatio sam i prilicno opsirno objasnio. Vlast kosta u svakoj drzavi. Upravo je ove sedmice objavljeno da recimo u Belgiji svaka treca zaposlena osoba radi u administraciji. I taj postatak je u konstantnom porastu. Politicke stranke jendostavno tove svoje pripadnike. Kreiraju se razna tijela, odjeli, biroi koji su samo svrha njima samima. Dok sam radio u Belgiji odbijalo mi se 42% od bruto plate. Zvuci nevjerovatno. Sve je to i moglo funkcionirati jer su bile dobre zalihe iz Konga (dijamanti, skupi metali itd...) Nedavno su prikazivali dokumentarac i samo iz jednog rudnika su belgijanci vadili materijala vrijednosti milion dolara/dan. Svake godine po 365 miliona dolara iz jednog rudnika. I tako decenijama. Pruge su pravili samo od rudnika do luke. Poznato je zasto. To ti je "strana uprava". I onda se pitaj zasto je danas haos u Kongu.

Danas svakako nema nista od toga i ta ista Belgija je od 1 januara 2012 usla u recesiju. Socijalni fondovi idu sve dublje u crveno. Plate ka dole a cijene ka gore. Socijalni mir se cuva uhljebljenjem u administraciju ali prije ili kasnije ce biti kao u Grckoj. Racun dode na naplatu kad tad.

To samo da kazem kako bilo koja vlast je trosak na samom startu. Ali je to nesto neophodno.

Sto se tice Bosne. Osnovni problem je uredenje same drzave to jeste postojanje genocidne tvorevine. Sve dok postoji taj rak, postojace i blokade, trazavice i zastoj na svim poljima. No to svakako nije nesto vjecno i nezaobilazno. Postoji rijesenja a strano tutorstvo svakako nije jedno od njih.

Nebitan32

Post by Nebitan32 » 19/02/2012 13:56

cLo wrote:
Nebitan32 wrote:
Sorry, neću ulaziti u diskusiju, samo bih te molila da obratiš pažnju na terminologiju....Primjetim da mnogi rabe ovo "multietnička" po slobodnom izboru.
Terminologija je korektna.

žulijan asanž

Post by žulijan asanž » 19/02/2012 13:58

Nele9 wrote:Stranci su donijeli ovoj zemlji gram dobra i tonu zla.
Snishodljivi ljudi željni da budu robovi mogu svršavati na pomisao da im vlada John, Wolfgang, ili neko drugi, a ne Bosanac.
Od mene, neka tvojom kućom vlada ko hoće (punac, žena, John), moju kuću i Bosnu ostavi na miru.
Meni i sterilnog Valentina pun k.rac
to se i očekuje od stranaca. zato ih, kad ih već pustiš u svoju avliju, moraš dobro paziti i zauzdati. kad primiš majstora u stan, ako mu nisi za vratom cijelo vrijeme, garant će sfušerit.

s druge strane, mi smo sociološki, kulturološki i politički retardiran narod, tako da nam druge nema. bolje da nam stranci kroje kapu i da postojimo, nego da mi sami sebe uništimo do kraja.

kako je krenulo, načeli smo se dobro...sami sebe.

shvatite jednu stvar - ključ za rješenje naše situacije leži u nama samima.

hoće li stranci vladati ili neće, o tome mi posredno ili neposredno odlučujemo. u nama je ključ. a čini mi se da je zahrđao poprilično i rijetko koju bravu taj ključ mož otključati....

prljavi Hare
Been thanked: 2 times

Post by prljavi Hare » 19/02/2012 13:59

Predlažem Vladu eksperata BiH koju će sačinjavati isključivo Grci i pokoji član Džombićevog
tima za brze reakcije! :oops:

Locked