Danasnji "feminizam"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

kakavdanakneiskustvu
Posts: 59073
Joined: 03/08/2010 19:04

#33201 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

MarlboroGold wrote: 09/05/2024 15:45 Ja više ne znam ni ko me sve citira ni gdje kad prebaci 50 stranica unazad

De sredite ovo na forumu :-)
ko žene


sad sam gotov
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#33202 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

piupiu wrote: 09/05/2024 15:48
Athlon64 wrote: 09/05/2024 15:37 Pa iz pozicije birača.

- kriterij mi je da je neko Bošnjak i da podržava proBiH i probošnjačku politiku

Ne može neko ko to nije da odlučuje u ime većine u ovoj zemlji, a sve koje si nabrojala ne ispunjavaju taj kriterij.
Zato takvi i nemaju šanse, dok bi recimo Sebija (kao i Cvijanovićka) hladno ušla u predsjedništvo.

Početno je pitanje se ticalo žena političarki, za koga bi glasali, ima li kvalitetnih političarki.

Ti još uvijek meni nisi odgovorio na pitanje šta je kvalitet?

Bošnjaštvo nije kvalitet, nego etnička pripadnost.

Recimo da pričamo o idealnom sistemu - nema svetog etničkog trojstva, nego, biramo samo po političkom ubjedjenju i kvaliteti - ima li koja žena da tebi pada na pamet za koju bi glasao? Ima li makar idealni tip - kao meni ovdje Fajon?
Dok je ovakav sistem, etnička pripadnost = kvalitet, da toga nije, ne bi vjerovatno ni postojale ove HDZovke koje si nabrojala.
One svoj kvalitet crpe iz etničke pripadnosti.

Pa rekao sam već da bih glasao za Sebiju, čak i u ovom sistemu, eto vrati se par postova iznad.
:-) :-) :-)
belfy
Posts: 7751
Joined: 06/08/2007 09:00

#33203 Re: Danasnji "feminizam"

Post by belfy »

MarlboroGold wrote: 09/05/2024 15:47
belfy wrote: 09/05/2024 15:45
MarlboroGold wrote: 09/05/2024 15:32
Nisam se nje sjetio. Naravno da se i ona broji koliko god da je trn u oku zbog secesionističke politike vrha RS-a.
tesko je zaboraviti... ali, isto tako, Japanci kazu da tri zene u Predsjednistvu ne bi bile dobro rjesenje...
Ma kakvi Japanci.
Japancima su žene sve odvratnije svakako i okreću se lutkama i robotima.
Najveća stopa mortaliteta na svijetu.
nisam mislio na to, nego na njihov simbole... elem, ovo:
"女 (woman) and 姦 (noisy) are “similar” because the the latter is made up of the three 女 (woman) radials." :mrgreen:
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#33204 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

Hakiz wrote: 09/05/2024 15:49 Margaret je postala Tatcher zato što se ponašala kao muškarac. Za vrijeme vladavine nije koristila ništa od onoga šta se spominje kao nova vrijednost kiju bi donijele žene da ih je više u politici. Manje nasilja u međunarodnim i domaćim odnosima, sklonost ka kompromisu umjesto ratu, empatiju u oblasti socijalne i drugih oblika pravde itd.

Ona je, zapravo, najbolji primjer da je sva ta priča o tim novim vrijednostima od strane žena na funkcijama (političkim ili poslovnim) šuplja.
100% tačno.

Imaš u Njemačkoj dobar primjer Angela Merkel vs. ova zelena ministrica VP.
User avatar
dale cooper
Posts: 28558
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#33205 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Hakiz wrote: 09/05/2024 15:49 Margaret je postala Tatcher zato što se ponašala kao muškarac. Za vrijeme vladavine nije koristila ništa od onoga šta se spominje kao nova vrijednost kiju bi donijele žene da ih je više u politici. Manje nasilja u međunarodnim i domaćim odnosima, sklonost ka kompromisu umjesto ratu, empatiju u oblasti socijalne i drugih oblika pravde itd.

Ona je, zapravo, najbolji primjer da je sva ta priča o tim novim vrijednostima od strane žena na funkcijama (političkim ili poslovnim) šuplja.
Jedine vrijednosti koje je Thatcherova gajila su vrijednosti i politika Torijevaca i Margaret je bila brutalni izvršitelj te politike.
John Cleese
Posts: 37797
Joined: 25/05/2010 18:30

#33206 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Athlon64 wrote: 09/05/2024 15:16
kakavdanakneiskustvu wrote: 09/05/2024 15:15
Athlon64 wrote: 09/05/2024 15:11 Dakle ipak se radi o tome da nema kvalitetnih ženskih kandidata u politici.

OK.
kandidatkinja, moliću lijepo, ne kandidata
E da, kad smo kod toga, znam da je Svetlana Cenić govorila kako je za ženu uvrjedljivo da se zove ministrica ili ministarka, da se isključivo treba zvati ministar.

Po meni je to jedino ispravno, da naziv struke bude "gender neutral"
"Ministar" je muski rod, nije "gender neutral" :D
Zenski rod bi bio "ministarka".

Zanimljivo je da su se zene u Srbiji svojedobno izborile da nose "muska" prezimena koja se umjesto slogovima "(ić)ka" ili "(ić)eva" zavrsavaju samo slogom"ić" :D
User avatar
piupiu
Posts: 16717
Joined: 05/01/2008 05:08

#33207 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

kakavdanakneiskustvu wrote: 09/05/2024 15:42 ne bi vjerovatno mogla glasati i za Vlaisavljevićkiu i za Zeleniku jer bi obe kandidovao HDZ. Treba li spominjati Vlaisavljevićkine stavove oko djeda mraza,svinjetine u Sarajevu?
Znam da ne bih, otud i sloboda da pravim hipotetički izbor žena za koje mislim da bi mogle obavljati tu funkciju. Htjedoh dodati da bi idealno za sve njih bilo kada bi mogle glasati kao nezavisni kandidati, onda bih ih i ozbiljno i razmotrila. Biće i tog nekada, do tada, možemo fantazirati.

Zelenika mi se čini kao žena sa nekim dobrim idejama, koliko se sjećam, ona je poprilično kontra stožerske HDZ politike. Nisam je odavno pratila, doduše. Sanja radi svoj posao revnosno tamo gdje je plate. I za njih ga radi dobro. I ima tačno ono što treba za politiku - nema ideale, nego sve vrste alata koji joj trebaju da radi to što radi efikasno.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#33208 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

John Cleese wrote: 09/05/2024 15:59
Athlon64 wrote: 09/05/2024 15:16
kakavdanakneiskustvu wrote: 09/05/2024 15:15

kandidatkinja, moliću lijepo, ne kandidata
E da, kad smo kod toga, znam da je Svetlana Cenić govorila kako je za ženu uvrjedljivo da se zove ministrica ili ministarka, da se isključivo treba zvati ministar.

Po meni je to jedino ispravno, da naziv struke bude "gender neutral"
"Ministar" je muski rod, nije "gender neutral" :D
Zenski rod bi bio "ministarka".

Zanimljivo je da su se zene u Srbiji svojedobno izborile da nose "muska" prezimena koja se umjesto slogovima "(ić)ka" ili "(ić)eva" zavrsavaju samo slogom"ić" :D
Kao što je "muško prezime" na -ić ; tako je i naziv zanimanja "ministar" muški rod.

Zanimanja su zanimanja i nemaju roda, druga je stvar što je u našem jeziku sve što završava na suglasnik po defaultu muški rod.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#33209 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

piupiu wrote: 09/05/2024 16:03
kakavdanakneiskustvu wrote: 09/05/2024 15:42 ne bi vjerovatno mogla glasati i za Vlaisavljevićkiu i za Zeleniku jer bi obe kandidovao HDZ. Treba li spominjati Vlaisavljevićkine stavove oko djeda mraza,svinjetine u Sarajevu?
Znam da ne bih, otud i sloboda da pravim hipotetički izbor žena za koje mislim da bi mogle obavljati tu funkciju. Htjedoh dodati da bi idealno za sve njih bilo kada bi mogle glasati kao nezavisni kandidati, onda bih ih i ozbiljno i razmotrila. Biće i tog nekada, do tada, možemo fantazirati.

Zelenika mi se čini kao žena sa nekim dobrim idejama, koliko se sjećam, ona je poprilično kontra stožerske HDZ politike. Nisam je odavno pratila, doduše. Sanja radi svoj posao revnosno tamo gdje je plate. I za njih ga radi dobro. I ima tačno ono što treba za politiku - nema ideale, nego sve vrste alata koji joj trebaju da radi to što radi efikasno.
Njen glas je presudio za uvođenje dodatnih akciza na gorivo, ona je to pravdala - dolaskom IKEA u BiH: :-) :-) :-) :-)

Toliko o njoj.

Meme su pravili o tome:

Image
User avatar
piupiu
Posts: 16717
Joined: 05/01/2008 05:08

#33210 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Athlon64 wrote: 09/05/2024 15:51
piupiu wrote: 09/05/2024 15:48
Athlon64 wrote: 09/05/2024 15:37 Pa iz pozicije birača.

- kriterij mi je da je neko Bošnjak i da podržava proBiH i probošnjačku politiku

Ne može neko ko to nije da odlučuje u ime većine u ovoj zemlji, a sve koje si nabrojala ne ispunjavaju taj kriterij.
Zato takvi i nemaju šanse, dok bi recimo Sebija (kao i Cvijanovićka) hladno ušla u predsjedništvo.

Početno je pitanje se ticalo žena političarki, za koga bi glasali, ima li kvalitetnih političarki.

Ti još uvijek meni nisi odgovorio na pitanje šta je kvalitet?

Bošnjaštvo nije kvalitet, nego etnička pripadnost.

Recimo da pričamo o idealnom sistemu - nema svetog etničkog trojstva, nego, biramo samo po političkom ubjedjenju i kvaliteti - ima li koja žena da tebi pada na pamet za koju bi glasao? Ima li makar idealni tip - kao meni ovdje Fajon?
Dok je ovakav sistem, etnička pripadnost = kvalitet, da toga nije, ne bi vjerovatno ni postojale ove HDZovke koje si nabrojala.
One svoj kvalitet crpe iz etničke pripadnosti.

Pa rekao sam već da bih glasao za Sebiju, čak i u ovom sistemu, eto vrati se par postova iznad.
:-) :-) :-)
Dočim su Sebija i Bakir primjer etike, nepotkupljivosti, transparentnosti, sposobnosti (za kradju i laganje, da). :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28558
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#33211 Re: Danasnji "feminizam"

Post by dale cooper »

Jako malo je kvalitetnih žena u politici u BiH...nažalost. Uglavnom su tu da se popuni kvota i da se, makar na papiru, pokaže zastupljenost.
O samom angažmanu i inicijativama da ne govorimo. Uglavnom kimaju glavom, poput i svojih muških kolega, na stavove vođa stranaka.
Jedino Sabina Čudić ima nekog individualiteta i zna podići glas kontra oficijelnih stavova stranke.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59073
Joined: 03/08/2010 19:04

#33212 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

piupiu wrote: 09/05/2024 16:03
kakavdanakneiskustvu wrote: 09/05/2024 15:42 ne bi vjerovatno mogla glasati i za Vlaisavljevićkiu i za Zeleniku jer bi obe kandidovao HDZ. Treba li spominjati Vlaisavljevićkine stavove oko djeda mraza,svinjetine u Sarajevu?
Znam da ne bih, otud i sloboda da pravim hipotetički izbor žena za koje mislim da bi mogle obavljati tu funkciju. Htjedoh dodati da bi idealno za sve njih bilo kada bi mogle glasati kao nezavisni kandidati, onda bih ih i ozbiljno i razmotrila. Biće i tog nekada, do tada, možemo fantazirati.

Zelenika mi se čini kao žena sa nekim dobrim idejama, koliko se sjećam, ona je poprilično kontra stožerske HDZ politike. Nisam je odavno pratila, doduše. Sanja radi svoj posao revnosno tamo gdje je plate. I za njih ga radi dobro. I ima tačno ono što treba za politiku - nema ideale, nego sve vrste alata koji joj trebaju da radi to što radi efikasno.
sve ok ako nekome odgovara priča Vlaisavljevićke tipa Djed Mraz i svinjetina u Sarajevu i kako Dario Kordić nije ratni zločinac
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#33213 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

piupiu wrote: 09/05/2024 16:10
Athlon64 wrote: 09/05/2024 15:51
piupiu wrote: 09/05/2024 15:48


Početno je pitanje se ticalo žena političarki, za koga bi glasali, ima li kvalitetnih političarki.

Ti još uvijek meni nisi odgovorio na pitanje šta je kvalitet?

Bošnjaštvo nije kvalitet, nego etnička pripadnost.

Recimo da pričamo o idealnom sistemu - nema svetog etničkog trojstva, nego, biramo samo po političkom ubjedjenju i kvaliteti - ima li koja žena da tebi pada na pamet za koju bi glasao? Ima li makar idealni tip - kao meni ovdje Fajon?
Dok je ovakav sistem, etnička pripadnost = kvalitet, da toga nije, ne bi vjerovatno ni postojale ove HDZovke koje si nabrojala.
One svoj kvalitet crpe iz etničke pripadnosti.

Pa rekao sam već da bih glasao za Sebiju, čak i u ovom sistemu, eto vrati se par postova iznad.
:-) :-) :-)
Dočim su Sebija i Bakir primjer etike, nepotkupljivosti, transparentnosti, sposobnosti (za kradju i laganje, da). :D
Pitala si i dobila odgovor. :thumbup:

Svakako su bolji od onih koji podržavaju ratne zločince (djecoubice).
User avatar
piupiu
Posts: 16717
Joined: 05/01/2008 05:08

#33214 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:04 Njen glas je presudio za uvođenje dodatnih akciza na gorivo, ona je to pravdala - dolaskom IKEA u BiH: :-) :-) :-) :-)

Toliko o njoj.

Meme su pravili o tome:
Misliš k'o ono kad je Bakir rekao kako nam zbog protesta sad neće doći Zara u Sarajevo? Mislivši na prodavnicu. :lol:

Ako me sjećanje ne vara, te su akcize bile diktat MMF-a, a ruku je dizao ko je morao.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#33215 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

piupiu wrote: 09/05/2024 16:27
Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:04 Njen glas je presudio za uvođenje dodatnih akciza na gorivo, ona je to pravdala - dolaskom IKEA u BiH: :-) :-) :-) :-)

Toliko o njoj.

Meme su pravili o tome:
Misliš k'o ono kad je Bakir rekao kako nam zbog protesta sad neće doći Zara u Sarajevo? Mislivši na prodavnicu. :lol:

Ako me sjećanje ne vara, te su akcize bile diktat MMF-a, a ruku je dizao ko je morao.
Samo što je Baketova Zara došla, a Zelenikinina IKEA nikad nije. :D

Ko onda laže? :lol: :lol: :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16717
Joined: 05/01/2008 05:08

#33216 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:15 Svakako su bolji od onih koji podržavaju ratne zločince (djecoubice).
Odakle ti to da podržavaju ratne zločince? Nešto konkretno?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21753
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#33217 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

belfy wrote: 09/05/2024 15:51
MarlboroGold wrote: 09/05/2024 15:47
belfy wrote: 09/05/2024 15:45

tesko je zaboraviti... ali, isto tako, Japanci kazu da tri zene u Predsjednistvu ne bi bile dobro rjesenje...
Ma kakvi Japanci.
Japancima su žene sve odvratnije svakako i okreću se lutkama i robotima.
Najveća stopa mortaliteta na svijetu.
nisam mislio na to, nego na njihov simbole... elem, ovo:
"女 (woman) and 姦 (noisy) are “similar” because the the latter is made up of the three 女 (woman) radials." :mrgreen:
Aha :mrgreen: :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21753
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#33218 Re: Danasnji "feminizam"

Post by MarlboroGold »

piupiu wrote: 09/05/2024 15:40
MarlboroGold wrote: 09/05/2024 13:30 Isto kao što smo više puta ovdje spomenuli Margaret Thatcher, pa da ne idem po x-ti put u detalje.

Koliko god da su njeni stavovi uglavnom bili konzervativni, desničarski itd. ipak je širom otvorila vrata ženama u politici u Velikoj Britaniji. Naravno, današnje feministkinje se uglavnom ježe na to, ali činjenice su nešto drugo.

Ista stvar u vezi Meloni. Isto bi bilo i da Sebija Izetbegović jednom postane predsjednica iz reda bošnjačkog naroda.
Maggie je toliko štete nanijela radnicima (a i ženama), iz čijeg je pokreta ispilio feministički pokret, da ne vidim kako bi neko uopšte oko nje imati neku dilemu.

I ova Meloni - sjedi tamo u sobi za koordinaciju genocida sa ostatkom sofisticiranog neofašističkog kružoka za prodaju oružja Izraelu i raspodjelu plinskih resursa u palestinskim teritorijalnim vodama. Žao mi je što je žrtva deep-fake idiotarija i drago mi je što je predsjednica Italije koliko mi je bilo i drago što je Željka ušla u predsjedništvo (stvarno mi je bilo drago kao ženi, mislim da smo čak i ovdje to prokomentarisali negdje). Iz ove perspektive - posebno nakon ispada u UN-u - je li mi trebalo biti drago?
Ja o tome i govorim. Ipak ti je kao ženi bilo drago, a i neka više žena u politici čak i ako se radi o Cvijanovićki ili Meloni. Vjerovatno je ona idol nekim ženama oko desnice i ugledaju se na nju da bi jednog dana i one mogle isplivati.

Margaret više neću spominjati jer daleu idem na živce svaki put kad je spomenem :lol:
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#33219 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

piupiu wrote: 09/05/2024 16:33
Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:15 Svakako su bolji od onih koji podržavaju ratne zločince (djecoubice).
Odakle ti to da podržavaju ratne zločince? Nešto konkretno?
Pa ako poznaješ te političare (i još ih podržavaš) onda valjda znaš koji je opus, a meni spočitavaš što ne poznajem neku slovenačku političarku. :-) :-)

2 sec. googla je dovoljno:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/udruzen ... /230814055
kakavdanakneiskustvu
Posts: 59073
Joined: 03/08/2010 19:04

#33220 Re: Danasnji "feminizam"

Post by kakavdanakneiskustvu »

piupiu wrote: 09/05/2024 16:33
Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:15 Svakako su bolji od onih koji podržavaju ratne zločince (djecoubice).
Odakle ti to da podržavaju ratne zločince? Nešto konkretno?
Sanja Vlaisavljević. Po njoj Kordić više nije ratni zločinac.
User avatar
piupiu
Posts: 16717
Joined: 05/01/2008 05:08

#33221 Re: Danasnji "feminizam"

Post by piupiu »

Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:29
piupiu wrote: 09/05/2024 16:27
Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:04 Njen glas je presudio za uvođenje dodatnih akciza na gorivo, ona je to pravdala - dolaskom IKEA u BiH: :-) :-) :-) :-)

Toliko o njoj.

Meme su pravili o tome:
Misliš k'o ono kad je Bakir rekao kako nam zbog protesta sad neće doći Zara u Sarajevo? Mislivši na prodavnicu. :lol:

Ako me sjećanje ne vara, te su akcize bile diktat MMF-a, a ruku je dizao ko je morao.
Samo što je Baketova Zara došla, a Zelenikinina IKEA nikad nije. :D

Ko onda laže? :lol: :lol: :lol:
PItanje nije ko laže, nego o tome ko se koristi glupljim izgovorima za poltičke odluke.

O Bakiru bi se mini serija mogla napraviti, iako se on, moram priznati, posljednjih godina izbirikao, pa se manje bavio otvaranjem Zarinih prodavnica u SCC-u. Više je lagao naveliko i o ozbiljnim stvarima - kao što je revizija tužbe. Ništa strašno. Sanja i njena žalba o svinjetini i Djeda mrazu su puno, puno gori. :-)

Da nisi i ti kadar iz Mehmeda Spahe? :mrgreen:
John Cleese
Posts: 37797
Joined: 25/05/2010 18:30

#33222 Re: Danasnji "feminizam"

Post by John Cleese »

Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:03
John Cleese wrote: 09/05/2024 15:59
Athlon64 wrote: 09/05/2024 15:16

E da, kad smo kod toga, znam da je Svetlana Cenić govorila kako je za ženu uvrjedljivo da se zove ministrica ili ministarka, da se isključivo treba zvati ministar.

Po meni je to jedino ispravno, da naziv struke bude "gender neutral"
"Ministar" je muski rod, nije "gender neutral" :D
Zenski rod bi bio "ministarka".

Zanimljivo je da su se zene u Srbiji svojedobno izborile da nose "muska" prezimena koja se umjesto slogovima "(ić)ka" ili "(ić)eva" zavrsavaju samo slogom"ić" :D
Kao što je "muško prezime" na -ić ; tako je i naziv zanimanja "ministar" muški rod.

Zanimanja su zanimanja i nemaju roda, druga je stvar što je u našem jeziku sve što završava na suglasnik po defaultu muški rod.
Ministar je, prije svega, imenica, a imenice u nasem jeziku imaju rod, muski, zenski ili srednji - u ovom slucaju, muski.

A "ić" je deminutivni sufiks - znacenje u takvim prezimenima bi uz sufiks "ov" bilo da je onaj koji prezime nosi neciji "mali", potomak onoga cijem je imenu sufiks dodan: Filipović bi tako bio Filipov "mali", dakle potomak nekog Filipa.

Poenta komentara je, medjutim, bila u spomenutoj borbi za zenska prava prezimenskom uravnilovkom, jer su "zenske" forme prezimena percipirane kao diskriminatorne :D
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#33223 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

piupiu wrote: 09/05/2024 16:44
Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:29
piupiu wrote: 09/05/2024 16:27

Misliš k'o ono kad je Bakir rekao kako nam zbog protesta sad neće doći Zara u Sarajevo? Mislivši na prodavnicu. :lol:

Ako me sjećanje ne vara, te su akcize bile diktat MMF-a, a ruku je dizao ko je morao.
Samo što je Baketova Zara došla, a Zelenikinina IKEA nikad nije. :D

Ko onda laže? :lol: :lol: :lol:
PItanje nije ko laže, nego o tome ko se koristi glupljim izgovorima za poltičke odluke.

O Bakiru bi se mini serija mogla napraviti, iako se on, moram priznati, posljednjih godina izbirikao, pa se manje bavio otvaranjem Zarinih prodavnica u SCC-u. Više je lagao naveliko i o ozbiljnim stvarima - kao što je revizija tužbe. Ništa strašno. Sanja i njena žalba o svinjetini i Djeda mrazu su puno, puno gori. :-)

Da nisi i ti kadar iz Mehmeda Spahe? :mrgreen:
Kažem ti, 100% si upravu, ali i kao takav Bakir ne podržava djecoubice (koji su dijete u rerni ispekli) kao ova tvoja politička ljubimica. :thumbup:
(i ti se još praviš da ne znaš za to)

Tako da je i takav Bakir bolji od ovih tvojih preferencija.
belfy
Posts: 7751
Joined: 06/08/2007 09:00

#33224 Re: Danasnji "feminizam"

Post by belfy »

Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:03
John Cleese wrote: 09/05/2024 15:59
Athlon64 wrote: 09/05/2024 15:16

E da, kad smo kod toga, znam da je Svetlana Cenić govorila kako je za ženu uvrjedljivo da se zove ministrica ili ministarka, da se isključivo treba zvati ministar.

Po meni je to jedino ispravno, da naziv struke bude "gender neutral"
"Ministar" je muski rod, nije "gender neutral" :D
Zenski rod bi bio "ministarka".

Zanimljivo je da su se zene u Srbiji svojedobno izborile da nose "muska" prezimena koja se umjesto slogovima "(ić)ka" ili "(ić)eva" zavrsavaju samo slogom"ić" :D
Kao što je "muško prezime" na -ić ; tako je i naziv zanimanja "ministar" muški rod.

Zanimanja su zanimanja i nemaju roda, druga je stvar što je u našem jeziku sve što završava na suglasnik po defaultu muški rod.
zanimanja nemaju roda? interesantan ugao gledanja. tako, recimo, sekretarica u firmi i sekretar u UN nemaju roda. cistacica u firmi ili cistac ulica. a, onda slag na tortu zanimanja - medicinska sestra. jer ni doktor/doktorica nemaju rod, kao ni profesor/profesorica, ucitelj/uciteljica... tesko je igdje naci rod u svim tim... a ponajgora je ona domacin/domacica. tu se vise ne zna ni ko docekuje goste, niti ko (po)sprema.

tvoje poznavanje jezika je fascinantno. po kojem udzbeniku sve ovo pratis?

P.S. imaju (i imat ce roda) kada je tebi to ok, ali mimo toga valjda nece. jel to?
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#33225 Re: Danasnji "feminizam"

Post by Athlon64 »

belfy wrote: 09/05/2024 17:09
Athlon64 wrote: 09/05/2024 16:03
John Cleese wrote: 09/05/2024 15:59

"Ministar" je muski rod, nije "gender neutral" :D
Zenski rod bi bio "ministarka".

Zanimljivo je da su se zene u Srbiji svojedobno izborile da nose "muska" prezimena koja se umjesto slogovima "(ić)ka" ili "(ić)eva" zavrsavaju samo slogom"ić" :D
Kao što je "muško prezime" na -ić ; tako je i naziv zanimanja "ministar" muški rod.

Zanimanja su zanimanja i nemaju roda, druga je stvar što je u našem jeziku sve što završava na suglasnik po defaultu muški rod.
zanimanja nemaju roda? interesantan ugao gledanja. tako, recimo, sekretarica u firmi i sekretar u UN nemaju roda. cistacica u firmi ili cistac ulica. a, onda slag na tortu zanimanja - medicinska sestra. jer ni doktor/doktorica nemaju rod, kao ni profesor/profesorica, ucitelj/uciteljica... tesko je igdje naci rod u svim tim... a ponajgora je ona domacin/domacica. tu se vise ne zna ni ko docekuje goste, niti ko (po)sprema.

tvoje poznavanje jezika je fascinantno. po kojem udzbeniku sve ovo pratis?

P.S. imaju (i imat ce roda) kada je tebi to ok, ali mimo toga valjda nece. jel to?
Pa kažem ti, jeste tako u nazadnim kulturama i jezicima, pogledaj malo kako je u engleskom jeziku pa se edukuj.
Post Reply