Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#1 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by Zokipfc »

1388-1389

isto sranje, drugo pakovanje :D
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#2 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by Stoner »

Na poziv Balsica? Prvi put cujem za to. Zasto bi Srbima bilo u interesu da Turci osvoje Bosnu?
Zar se nije Vlatko Vukovic kasnije sa Srbima borio na Kosovu?
karioke
Posts: 37
Joined: 27/07/2013 13:19

#3 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by karioke »

HellHound wrote:
Stoner wrote:Na poziv Balsica? Prvi put cujem za to. Zasto bi Srbima bilo u interesu da Turci osvoje Bosnu?
Zar se nije Vlatko Vukovic kasnije sa Srbima borio na Kosovu?
Jeste se kasnije borio, a sto je ovo tad na poziv Balsica ne znam.
Zato što je imao neraščićenih starih računa sa kraljem Tvrtkom i zato što je htjeo da uzme Kotor, koji je tada bio dio Kraljevine Bosne.
bhnapoleon1
Posts: 6528
Joined: 11/05/2014 23:47

#4 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by bhnapoleon1 »

Neko je pitao kako je doslo da te mrznje sa Balšićima, naime nakon što su Tvrtko i Lazar slomili Nikolu Altomanovica, Djuradj Balšić je ugrabio Trebinje, Konvale i Dračevicu koji su trebali pripasti Tvrtku. Tek 1377. Tvrtko u dosluhu sa trebinjcima koji dižu pobunu uspijeva ove teritorije staviti pod svoju vlast.
bhnapoleon1
Posts: 6528
Joined: 11/05/2014 23:47

#5 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by bhnapoleon1 »

HellHound wrote:
bhnapoleon1 wrote:Neko je pitao kako je doslo da te mrznje sa Balšićima, naime nakon što su Tvrtko i Lazar slomili Nikolu Altomanovica, Djuradj Balšić je ugrabio Trebinje, Konvale i Dračevicu koji su trebali pripasti Tvrtku. Tek 1377. Tvrtko u dosluhu sa trebinjcima koji dižu pobunu uspijeva ove teritorije staviti pod svoju vlast.
A kada je Tvrtko pokorio srbe u raskoj i osvojio tu teritoriju (ne cijelu rasku naravno), prije ili poslije ove bitke ?
1373 je slomljen Nikola Altomanovic (mislim da ga je Lazar oslijepio, ali bi to valjalo provjeriti).
karioke
Posts: 37
Joined: 27/07/2013 13:19

#6 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by karioke »

bhnapoleon1 wrote:
HellHound wrote:
bhnapoleon1 wrote:Neko je pitao kako je doslo da te mrznje sa Balšićima, naime nakon što su Tvrtko i Lazar slomili Nikolu Altomanovica, Djuradj Balšić je ugrabio Trebinje, Konvale i Dračevicu koji su trebali pripasti Tvrtku. Tek 1377. Tvrtko u dosluhu sa trebinjcima koji dižu pobunu uspijeva ove teritorije staviti pod svoju vlast.
A kada je Tvrtko pokorio srbe u raskoj i osvojio tu teritoriju (ne cijelu rasku naravno), prije ili poslije ove bitke ?
1373 je slomljen Nikola Altomanovic (mislim da ga je Lazar oslijepio, ali bi to valjalo provjeriti).
Jeste, zajednički su Tvrtko i LAzar Hrebeljanović (uz pomoć i podršku Ugara) porazili Nikolu Altomanovića, podijelili njegovu oblast koja je bila od Užica do Dubrovnika i Lazar ga je oslijepio.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#7 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by Zokipfc »

HellHound wrote:karioke jel ti ono biJese pripadnik nebeskog naroda :lol: :D
Niste vi toliko razliciti kao sto ti mislis ;)
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#8 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by Zokipfc »

Pa vi, mitomani sa jedne i druge strane. Nebeski Srbi i Veliki Bosnjani :D
User avatar
Arsenal Royal
Posts: 272
Joined: 12/04/2014 18:29

#9 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by Arsenal Royal »

Zokipfc wrote:Pa vi, mitomani sa jedne i druge strane. Nebeski Srbi i Veliki Bosnjani :D
Da slicni su osim sto mitomani veliki bosnjani ne pucaju snajperom u zene na ulicama, trpaju komsije u masovne grobnice, granatiraju porodilišta, pale vijećnicu i tako tu slince stvari
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#10 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by madner »

Ti stvarno mislis da je izraz Bosanac uveden u 20 stoljecu, mada se kraljevstvo i jezik zvalo Bosansko? :roll:
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#11 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by Stoner »

HellHound wrote: I Bosnjaci nigdje ne negiraju druge narode, samo vidis mitomane iz Srbije da govore da su Hrvati i Bosnjaci zapravo Srbi, pa se onda malo Hrvati furaju na Srbe pa govore kako smo mi Hrvati itd itd.. Nigdje to ne vidis kod nas, mi zagovaramo samo svoje i ti nas poredis ?? Jadno !!
Pa i nije baš istina ovo gore. Bošnjaci itekako negiraju bosanske Hrvate i Srbe. Bošnjaci katolici i Bošnjaci pravoslavci i tako to.

I pitanje za madnera, kada se to prije koristio naziv "Bosanac" , zar to nije uvela A-U i Kallay? Nikada nisam našao niti jedan izvor u kojem se koristi odrednica Bosanac a da je nastao prije okupacije.
User avatar
Stoner
Posts: 1537
Joined: 16/05/2010 17:00
Location: Sarajevo

#12 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by Stoner »

Pa eto sta pricas onda? Vidis da negiraju i sam si to priznao. Case closed.

To pitanje je namijenjeno madneru jer i ja mislim da je samo odrednica bosnjak ili bosnjanin bila zastupljena do AU ali ja nisam historicar i moje znanje o historiji je nula.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#13 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by madner »

Oticemo u offtopic, no izraz koji je koristen od Poljaka "Bośniacy" 1440 u Poljskom znaci Bosanci, dok za Bosnjake koriste pojam Boszniacy.

No to ne smeta mitomanima da smatraju da je to prvi put da se koristi izraz Bosnjaci, mada je to samo strana rijec za Bosanace. :roll:
Mada je sasvim logicno da Poljska delegacija Bosansku delegaciju oslovaljva upravo tako, kao sto i ban kulin za sebe fino kaze da je bosanski ban.

Za cijelu pometnju su krivi Turci i Rizvanbegovici, nakon sto se teritorija nakon vise od 800 godina ne zove Bosna nego BiH, potreban je krovni izraz za stanovnike pa se ide na Bosnjaci.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#14 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by Woody »

I zato hercegovački muslimani moradoše postati Bošnjaci, a Sandžaklije i makedonski muslimani prihvatiše "sve nogom u guzicu" :-)

I jedna ispravka @madner: Bosna i Hercegovina se počela zvati takvom tek od okupacije KuK 1878, a dotad su bili baška Bosanski ejalet, baška Hercegovački ejalet + Sandžak Novi Pazar. Samo da se zna :komi:
Sumerian
Posts: 16
Joined: 08/07/2014 11:00
Location: The Blue Lake

#15 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by Sumerian »

madner wrote:Oticemo u offtopic, no izraz koji je koristen od Poljaka "Bośniacy" 1440 u Poljskom znaci Bosanci, dok za Bosnjake koriste pojam Boszniacy.

No to ne smeta mitomanima da smatraju da je to prvi put da se koristi izraz Bosnjaci, mada je to samo strana rijec za Bosanace. :roll:
Mada je sasvim logicno da Poljska delegacija Bosansku delegaciju oslovaljva upravo tako, kao sto i ban kulin za sebe fino kaze da je bosanski ban.

Za cijelu pometnju su krivi Turci i Rizvanbegovici, nakon sto se teritorija nakon vise od 800 godina ne zove Bosna nego BiH, potreban je krovni izraz za stanovnike pa se ide na Bosnjaci.

Tuzla=TUZLAk
Bosna=BOSNAk

Pa kae: *Ja, ban boSNski, Kulin...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#16 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by supercali »

Nek smo mi prvi turcima hebali majku pa makar :D
User avatar
Arsenal Royal
Posts: 272
Joined: 12/04/2014 18:29

#17 Re: Dana 27.8.1388. - Bosanska vojska porazila Osmanlije

Post by Arsenal Royal »

madner wrote:Oticemo u offtopic, no izraz koji je koristen od Poljaka "Bośniacy" 1440 u Poljskom znaci Bosanci, dok za Bosnjake koriste pojam Boszniacy.

No to ne smeta mitomanima da smatraju da je to prvi put da se koristi izraz Bosnjaci, mada je to samo strana rijec za Bosanace. :roll:
Mada je sasvim logicno da Poljska delegacija Bosansku delegaciju oslovaljva upravo tako, kao sto i ban kulin za sebe fino kaze da je bosanski ban.

Za cijelu pometnju su krivi Turci i Rizvanbegovici, nakon sto se teritorija nakon vise od 800 godina ne zove Bosna nego BiH, potreban je krovni izraz za stanovnike pa se ide na Bosnjaci.
Vjekoslav Klaić bošnjački mitoman .... krovni naziv za stanovnke bosne postoji već 1000 godina, nije naš problem što ga bosanski pravoslavci i katolici negiraju... to je naprotiv njihov problem koji nas više ne zanima
Post Reply