Dan sjecanja na holokaust, 27 januar

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Harrys

Dan sjecanja na holokaust, 27 januar

Post by Harrys » 25/01/2007 11:05

Image

BiH po prvi put zvanično obilježava Dan sjećanja na holokaust

Institucije BiH će po prvi put zvanično obilježiti 27. januar, Međunarodni dan sjećanja na holokaust, te biti pokrovitelji manifestacija kojima će Jevrejska zajednica u BiH obilježiti taj dan.

Prema odluci Generalne skupštine Ujedinjenih naroda širom svijeta se 27. januar obilježava kao Dan sjećanja na holokaust, jer je na taj dan 1945. godine sovjetska Crvena armija oslobodila najozloglašeniji koncentracioni logor Aušvic.

Kako je za Agenciju FENA izjavio publicist i istraživač Jevrejske zajednice u BiH Eli Tauber, Jevrejska zajednica je organizirala dva događaja kojima će se obilježiti ovaj dan.

U prostorijama Jevrejske zajednice će u subotu, 27. januara, biti održana promocija dvije knjige o holokaustu te predavanje prof. Muhameda Mešića iz Beča o genocidu od Aušvica do Darfura.

Tauber je naglasio da je Predsjedništvo BiH na prošloj sjednici odlučilo da bude pokrovitelj manifestacije koja će se održati u prostorijama Jevrejske zajednice.

Drugi događaj Jevrejska zajednica organizira u saradnji sa Istorijskim arhivom Sarajevo. Radi se o izložbi antisemitskih plakata iz Drugog svjetskog rata pod nazivom "Sjećanje na holokaust", koja će biti postavljena u galeriji "Novi hram".

(FENA)
Image

shin

Post by shin » 25/01/2007 11:08

Drugi događaj Jevrejska zajednica organizira u saradnji sa Istorijskim arhivom Sarajevo. Radi se o izložbi antisemitskih plakata iz Drugog svjetskog rata pod nazivom "Sjećanje na holokaust", koja će biti postavljena u galeriji "Novi hram".

Kad pocinje, placa li se ulaz?

tempora

Post by tempora » 25/01/2007 11:12

Za svaku pohvalu!

babanovac

Post by babanovac » 25/01/2007 21:22

Ko je Muhamed Mesic? Rekoh,da nije onaj mali koji govori 24 jezika (govori,zaista) u medjuvremenu postao profesor.Posljednje sto sam cuo je da je magistrirao japanski jezik i knjizevnost.
Obiljezavanje 27.01 je za pohvalu.

Harrys

Post by Harrys » 25/01/2007 22:40

:D Ujedinjene nacije su izabrale dan holokausta,kao najveci zlocin koji je pocinjen u istoriji ljudske civilizacije,kao dan na kojem ce se edukativno u skolama,javnim glasilima,raznim manifestacijama,pricati o zlocinu opcenito,bilo gdje u svijetu i svim njegovim strahotama i posljedicama.

\/\/\/

Post by \/\/\/ » 25/01/2007 23:10

Uz svo poštovanje prema zrtvarama holokausta, ali ja licno mislim da nam je to nepotrebno, suvisno i nelogicno i da sami imamo dovoljno zlocina koji su pocinjeni nad nama kojih itekako trebamo da sjecamo, kojih se ne sjecamo.

Za mene je ovo cisto poturanje kao opravdanje sta sve oni (Izrael) rade decenijama Palestinskom narodu. Jednom rijecju:

VELICAJMO JEDAN A MINIMIZIRAJMO DRUGI(E)

babanovac

Post by babanovac » 25/01/2007 23:14

\/\/\/ wrote:Uz svo poštovanje prema zrtvarama holokausta, ali ja licno mislim da nam je to nepotrebno, suvisno i nelogicno i da sami imamo dovoljno zlocina koji su pocinjeni nad nama kojih itekako trebamo da sjecamo, kojih se ne sjecamo.

Za mene je ovo cisto poturanje kao opravdanje sta sve oni (Izrael) rade decenijama Palestinskom narodu. Jednom rijecju:

VELICAJMO JEDAN A MINIMIZIRAJMO DRUGI(E)

Pa ti upravo minimiziras jedan zlocin,ako kazes da dan oslobodjenja Ausvica ne treba obiljezziti.

Harrys

Post by Harrys » 25/01/2007 23:15

Beatrix wrote:pa ne, ne mislim. ali su u holokaustu stradali Jevreji koji su zivjeli u cijeloj Evropi. Za mene je ta tragedija vjecni podsjetnik sta je covjek u stanju napraviti drugom covjeku. Sa kakvim elanom i u kojoj mjeri. Isto je i sa Srebrenicom - to sto se desilo mome narodu u mojoj zemlji, u njenoj nedavnoj istoriji, cini sav bol samo jos realnijim. Kao i spoznaju da je "nikada vise" samo prazna, kicasta fraza.

Ovo je stvar moralne obaveze, za mene.
eto ja obiljezavam tragedije, da ih je samo manje, niko od mene sretniji. obiljezavam i ovu tragediju. zelim makar pokusati biti veci covjek od njih, agresora, nekdasnjih i danasnjih.

kakve srece da se nikada nisu dogodile tragedije i da ih ja ne obiljezavam.

Bea,svaka ti cast.Ovakav stav bi trebao da ima svaki normalni gradjanin.
Last edited by Harrys on 25/01/2007 23:17, edited 1 time in total.

max_power

Post by max_power » 25/01/2007 23:19

Za vrijeme rata u BiH postojala je u Nju Jorku organizacija Jevreji Nju Jorka za Bosnu, (ili nesto slicno) koji su pokusavali amerikancima skrenuti paznju na agresiju na BiH.
Ima i losijih primjera kao onaj jedan iz centra Vizental (moguce da je bio i sam Simon Vizental) koji je sjedio sa Izetbegovicem u predsjednistvu pod punom cetnickom vatrom i drzio predavanje kako su svi ovde isti...
Ali ni jedan ni drugi primjer, kao ni ono sto se danas desava u Izrealu, nemaju veze sa Holokaustom koji je najveci zlocin u istoriji covjecanstva. Nisu oni jadnici iz Ausvica krivi ni za sta, nemojte grijesiti duse.

Harrys

Post by Harrys » 25/01/2007 23:26

SaraLe wrote:Sta govori o meni :shock:
To sto ocekujem da neko postuje zrtve, koje su se desile u mojoj drzavi :?
Ako ja mogu iskreno reci, da mi je zao sto se to desilo Jevrejima za vrijeme 2. svj. rata, zasto oni nebi mogli reci i obiljeziti ono sto se desilo u mojoj drzavi?

:D Govori da ti Jevreje,sarajlije nastradale u holokaustu ne smatras gradjanima BiH kao sto su i zrtve genocida u Srebrenici,i da te to nimalo nije tangiralo prije genocida u Srebrenici a ni danas.

aNTropocentrio

Post by aNTropocentrio » 26/01/2007 01:18

nobody wrote:Za vrijeme rata u BiH postojala je u Nju Jorku organizacija Jevreji Nju Jorka za Bosnu, (ili nesto slicno) koji su pokusavali amerikancima skrenuti paznju na agresiju na BiH.
Ima i losijih primjera kao onaj jedan iz centra Vizental (moguce da je bio i sam Simon Vizental) koji je sjedio sa Izetbegovicem u predsjednistvu pod punom cetnickom vatrom i drzio predavanje kako su svi ovde isti...
Ali ni jedan ni drugi primjer, kao ni ono sto se danas desava u Izrealu, nemaju veze sa Holokaustom koji je najveci zlocin u istoriji covjecanstva. Nisu oni jadnici iz Ausvica krivi ni za sta, nemojte grijesiti duse.

Tačno.

StLouis

Post by StLouis » 26/01/2007 01:57

aNTropocentrio wrote:
nobody wrote:Za vrijeme rata u BiH postojala je u Nju Jorku organizacija Jevreji Nju Jorka za Bosnu, (ili nesto slicno) koji su pokusavali amerikancima skrenuti paznju na agresiju na BiH.

Tačno.

Tacno. Nemojte grijesiti duse. Europski Jevreji koje su nacisti zacrtali kao nepozeljnu naciju, nisu isto sto i danasnji Jevreji. Postoje velike slicnosti Bosanskog naroda glede Jevrejske sudbine. Njih je njihov Hitler bio cvrsto nakanio istrijebiti, no oni su opstali. Lako je bilo udariti na Jevreje, koji su zivjeli u svakoj drzavi, bez svoje drzave, nenaoruzani, obicni gradjani...prozivjeli smo, prezivjeli smo holokaust...upoznao sam gro Jevreja koji se iskreno suosjecaju s nama. Upoznao sam se s nekoliko Jevrejskih familija ovdje u Americi, i uvijek cu se sjecati lica, rijeci i suza jedne stare Jevrejke...You people are always in my prayers...plakala je, i dirala me po licu...zena place...nikad nije upoznala svoje roditelje...

Beatrix (citat):

pa ne, ne mislim. ali su u holokaustu stradali Jevreji koji su zivjeli u cijeloj Evropi. Za mene je ta tragedija vjecni podsjetnik sta je covjek u stanju napraviti drugom covjeku. Sa kakvim elanom i u kojoj mjeri. Isto je i sa Srebrenicom - to sto se desilo mome narodu u mojoj zemlji, u njenoj nedavnoj istoriji, cini sav bol samo jos realnijim. Kao i spoznaju da je "nikada vise" samo prazna, kicasta fraza.

Ovo je stvar moralne obaveze, za mene.
eto ja obiljezavam tragedije, da ih je samo manje, niko od mene sretniji. obiljezavam i ovu tragediju. zelim makar pokusati biti veci covjek od njih, agresora, nekdasnjih i danasnjih.

kakve srece da se nikada nisu dogodile tragedije i da ih ja ne obiljezavam.

Ja se ponosim s takvim ljudima kao sto si ti Beatrix.

:bih:

Ahmmed

Post by Ahmmed » 26/01/2007 02:26

Malo sam tužan, čitajući pojedine komentare.....

Priča o holokaustu, zapravo je naša, bosanska priča....

Priča o holokaustu, može biti dobar razlog da se upitamo, šta su i kojoj mjeri učinili naši preci da, samo u Sarajevu, spriječe pogrom nad 10 000 Židova...Ili, da se upitamo jesu li i u kolikoj mjeri i naši preci učestvovali, u tom sramnom, presramnom činu....

Da, reći će neko, pisali su peticije...Da, sjetit ćemo se i imena naših predaka koji su našli svoje mjesto u aleji pravednika....

No, ono što se dogodilo našim sugrađanima, Židovima, sigurno jeste mrlja, velika, ogromna tamna mrlja na savjesti naših predaka...

Jer, moglo se učiniti više, moralo se učiniti više...

I upravo zbog toga, BiH mora se sjećati svojih Jevreja....Kao što se mora sjećati i svoje Srebrenice...

Ako se danas ne sjećamo naših Jevreja, šta će, za pola stoljeća, biti sa sjećanjem na našu Srebrenicu i genocid počinjen u njoj?

U ovoj temi, temi o holokaustu, nema mjesta priči o cionističkom režimu...U ovoj priči, sistem spojenih posuda, nema nikakvoga smisla....

Ahmmed

Post by Ahmmed » 26/01/2007 02:27

Malo sam tužan, čitajući pojedine komentare.....

Priča o holokaustu, može biti dobar razlog da se upitamo, šta su i kojoj mjeri učinili naši preci da, samo u Sarajevu, spriječe pogrom nad 10 000 Židova...Ili, da se upitamo jesu li i u kolikoj mjeri i naši preci učestvovali, u tom sramnom, presramnom činu....

Da, reći će neko, pisali su peticije...Da, sjetit ćemo se i imena naših predaka koji su našli svoje mjesto u aleji pravednika....

No, ono što se dogodilo našim sugrađanima, Židovima, sigurno jeste mrlja, velika, ogromna tamna mrlja na savjesti naših predaka...

I upravo zbog toga, BiH mora se sjećati svojih Jevreja....Kao što se mora sjećati i svoje Srebrenice...

Ako se danas ne sjećamo naših Jevreja, šta će, za pola stoljeća, biti sa sjećanjem na našu Srebrenicu i genocid počinjen u njoj?

U ovoj temi, temi o holokaustu, nema mjesta priči o cionističkom režimu...U ovoj priči, sistem spojenih posuda, nema nikakvoga smisla....

pitt

Post by pitt » 26/01/2007 05:42

Ko nije pogledao do sada, ovo je obavezno stivo pred bilo koju diskusiju o Holokaustu i ostalim zlocinima.

Night and Fog - Alain Resnais

Image

Synopsis

Ten years after the liberation of the Nazi concentration camps, filmmaker Alain Resnais documented the abandoned grounds of Auschwitz. One of the first cinematic reflections on the horrors of the Holocaust, Night and Fog (Nuit et Brouillard) contrasts the stillness of the abandoned camps’ quiet, empty buildings with haunting wartime footage. With Night and Fog, Resnais investigates the cyclical nature of man’s violence toward man and presents the unsettling suggestion that such horrors could come again.

Koga ove slike mogu ostaviti ravnodusnim i ne podsjetit na horore kroz koje smo mi prosli (a neki i dan danas prolaze), i ne zasluzuje da se covjekom nazove. Radi svih nevinih zrtava Holokausta, kao i svih zrtava Srebrenice, Omarske, Manjace, Darfura, i svih ostalih mjesta ljudske patnje i golgote, ovaj dan treba koristit kao podsjetnik i opomenu za sve buduce generacije. :(

forUMASH

Post by forUMASH » 26/01/2007 05:52

Ahmmed wrote:Malo sam tužan, čitajući pojedine komentare.....

.....respekt i postovanje Ahmmede..... :)

Vingo

Post by Vingo » 26/01/2007 09:15

Ahmmede, naklon do zemlje, kao i obicno...

PS Meni je "Miris dunja" jedan od najboljih filmova

shin

Post by shin » 26/01/2007 10:42

Ja mislim da smo mi Bosanci odrzali obraz stajuci na pravednu stranu u II svjetskom ratu, borili smo se protiv te nazzi masinerije, beef je nastao poslije rata egzodusom.

Harrys

Post by Harrys » 26/01/2007 17:24

Kako je rečeno na današnjoj konferenciji za novinare u Sarajevu, obilježavanje ovog dana u BiH organizirat će, pod pokroviteljstvom Predsjedništva BiH, Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, Jevrejska zajednica BiH, Historijski muzej BiH te Historijski arhiv Sarajevo.

Sutrašnjoj manifestaciji prisustvovat će i članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Haris Silajdžić.

"Sjećanje na holokaust" naziv je izložbe koja će povodom ovog dana biti postavljena u Galeriji Novi hram u 18.00 sati. Pripremili su je Amra Čusto, Milena Gašić, Sejdalija Gušić, Muhiba Kaljanac i Eli Tauber. Riječ je o samo malom segmentu iz bogate arhive antisemitskih plakata i štampe, koju posjeduju Historijski muzej BiH i Historijski arhiv Sarajevo. Na njima, Jevreji se prikazuju kao prijetnja čovječanstvu, čudovišta i zlo koje treba iskorijeniti, pravdajući tako fašističke zločine protiv tog naroda.

Direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Smail Čekić holokaust, najmasovniji genocid u XX stoljeću, ocjenjuje zločinom koji je čovječanstvu nanio ogromne ljudske i materijalne žrtve i on ne može biti prepušten prošlosti i zaboravu.

"Iz nacističkog holokausta čovječanstvo još ima mogućnosti izvući historijsku pouku i poruku te osigurati bolju budućnoist za sve nas, mada je genocid u Bosni i Hercegovini i Ruandi na kraju XX stoljeća, te u Darfuru početkom XXI stoljeća, pokazao, nažalost, ogromno negativno iskustvo", kazao je Čekić.

Direktorica Historijskog muzeja BiH Muhiba Kaljanac i direktor Historijskog arhiva Sarajevo Sejdalija Gušić ističu kako je sutrašnja izložba obuhvatila samo mali dio propagandnog materijala iz tog perioda, koji pokazuje koliko je jaka bila antisemitska propaganda, vršena pod nadzorom vlasti, a u skladu s idejama nacističke Njemačke. To se vidi na brojnim plakatima, državnim proglasima i zakonskim odredbama te čak i seriji poštanskih maraka antijevrejskog sadržaja.

uozo

Post by uozo » 26/01/2007 17:37

Memorijalni kompleks sjecanja na ubijene Jevreje Europe

Sezdeset godina nakon zavrsetka drugog svjetskog rata, najvece klaonice u historiji
covjecanstva, sve je manje svjedoka koji su prezivjeli njegove uzase. Oni malobrojni koji su prezivjeli stravu koncentracionih kampova pribojavaju se s razlogom da ce sa njihovim izumiranjem nestati i sjecanje na najveci zapamceni zlocin covjecanstva, „Holokaust“. Sama rijec Holokaust, koja se u srednjem vijeku koristila u Engleskoj za zrtve pozara ili masovna ubistva, potice iz grckog i mogla bi da se prevede kao „potpuno izgorilo“. Religiozni jevreji bas i ne vole primjenu ove rije?i za organizovano masovno ubistvo vise od 6 miliona svojih sunarodnika, jer je povezana sa religioznim prinosenjem zrtava po Tori i zvanicna jevrejska rijec koja se koristi za masovno ubistvo jevreja za vrijeme vladavine Nacionalsocijalizma je
„ Schoah“.

Monumentalni objekti i spomenici treba da sprije?e da sjecanje na zlo?in, tokom vremena potpuno ne izgori, kao neduzne zrtve u pecnicama koncentracionih logora. Suvremeni memorijalni kompleksi su danas druga?iji i nesto su vise od spomen obiljezja i mjesta za informisanje o nekom historijskom dogadjaju. Oni treba da u posjetiocima izazovu emocije, istinite emocije koje ce da dozive na tom mjestu, jer bez emocija ne moze da postoji stalna povezanost izmedju ?ovjeka i historije.

Tipican primjer za jedan takav memorijalni kompleks je novootvoreni „Spomenik ubijenim Jevrejima Europe“, ili kratko „Holokaust memorijalni kompleks“ u Berlinu. Otvoren je 10. maja ove godine u sklopu obiljezavanja sezdesetogodisnjice pobjede nad fasizmom i predstavlja centralno mjesto za obiljezavanje Holokausta u Njemackoj. Na 19000 kvadratnih metara, prostoru velikom kao otprilike 4 fudbalska igralista, i samo par desetina metara udaljenom od mjesta gdje se nekada uzdizala Hitlerova rezidencija, stoje 2711 betonskih kvadrova koji imaju istu osnovu ali su razlicite visine.

Iz pticje perspektive, memorijalni kompleks izgleda kao jedno ogromno groblje u centru grada i unosi strah i nespokoj kod posmatraca. Prostor na kome se nalaze betonski blokovi je sa svih strana pristupacan, i posjetioci se mogu u njemu izgubiti i dobiti osjecaj nesigurnosti koracajuci po valovitom tlu. Ne postoji izlaz niti ulaz, nema sredine, kraja ni pocetka i staze koje vode izmedju, jedva primjetljivo, koso postavljenih, blokova, visokih izmedju 30 cm i 5 metara, su uske. Moguce je samo pojedina?no kora?ati izmedju blokova koji onako glatko polirani i sivo-crni djeluju odbojno, osorno i prijetece. Posjetilac ima osjecaj da prostor unistava i da se nalazi u nekoj apstrakciji uzasa i straha, osjecaj nelagodnosti i nespokojnosti koji je tesko opisati. Jedan otvoreni memorijalni kompleks u kome se moze setati i koji izazivajuci uzas, podsjeca na “Geometriju terora” madjarskog pisca Konrada, koji je kao jedanaestogodisnjak prezivio fabriku smrti Ausvic. Mjesto tisine, sa svih strana otvoreno i istovremeno zatvoreno samo u sebe. Setajuci se kroz sumu betonskih blokova dobija se osjecaj usamljenosti, atmosfera postaje napeta i osjeca se tisina. Americki arhitekt Peter Eisenman, projektant ovog gigantskog spomenika je htio da napravi mjesto tisine. “Trebalo bi da bude tako tiho kao jedan covjek u Ausvicu” , rekao je Eisenmann. Takodje ne postoji nikakav natpis niti znak ili slika koja govori o zna?enju blokova na tom prostoru. Eisenmann je uspio da stvori mjesto bez odredjenih svojstava i karakteristika, koje ipak budi emocije i podsjeca na to da smo u smrti svi isti, bez obzira na vjeru i naciju, usamljeni i uplaseni. Posjetilac u taj prostor unosi samo svoju licnu svijest, sa svojim asocijacijama i osjecanjima.

Spomenik je upotpunjen takozvanim mjestom za informacije, koje se nalazi ispod sjevernog dijela nepregledne sume betonskih blokova. Informativni centar u kojem apstrakcija uzasa postaje stvarna, sastoji se od ?etiri podzemne prostorije koje su nakon dugih diskusija o formi spomenika, napravljene protiv volje idejnog kreatora spomenika Eisenmanna. U njima se prikazuju pozadina po?injenog zlo?ina, pojedina?ne ljudske sudbine i patnje Jevreja od deportacije do egzekucije. Prostorije su nazvane sobama “tisine”, “sudbina” , “prostora” i “imena”. U sobi imena se projeciraju slike i imena zrtava, “Htjeli smo da milionima zrtava damo nazad njihova imena”, kaze novinarka Lea Rosh, jedna od inicijatorki gradnje ovog kompleksa. Datoteka i informacije za preko 3,5 miliona zrtava su dobijene iz memorijalnog kompleksa Yad Washem u Izraelu.Tako su ispod simbolicnog groblja pokopani ne posmrtni ostaci zrtava politike istrebljenja jednog naroda, nego sjecanje na zrtve, njihova imena i odgovornost novih generacija koji ne smiju zaboraviti taj zlo?in.

Gradnja kompleksa je trajala 2 godine i kostala je oko 28 miliona eura. Za te protekle 2 godine nizale su se razne zustre diskusije i skandali u vezi memorijala. Mnogi su se pitali da li Njema?ka treba jos jedan takav gigantski monumentalni memorijalni kompleks pored vec postojecih na autenti?nim mjestima masovnih ubistava, u Dahau naprimjer. Neki su spomenik nazivali “nocnom morom veli?ine ?etiri fudbalska igralista” u centru grada. Bivsi kancelar Helmuth Kohl je bio misljenja da Njemacka mora da napravi jedan takav memorijal da bi svijetu vidljivo dokazala da su Nijemci kao narod spremni da se suo?e sa svojom prosloscu i da je osude. Predstavnici jevrejskih opstina su zahtjevali da se ne izdvajaju jevrejske zrtve i da memorijalni kompleks bude spomen svim zrtvama Nacionalsocijalizma.

Najveci skandal je izbio kada se, kratko vrijeme nakon po?etka izvodjenja radova, ispostavilo da firma Degussa, koja je trebala da isporu?i sredstva kojima su betonski blokovi premazivani radi zastite od grafita, direktno potice od firme “Degesch”. Javnost je bila sokirana ?injenicom da je firma “Degesch” za vrijeme Nacionalsocijalizma proizvodila i isporu?avala otrovni plin Zyklon B koji je u Ausvicu i u drugim fabrikama smrti koristen za masovno ubijanje. Skandal je ubrzo zataskan promjenom izvodja?a radova, i dalje se vodilo ra?una da nijedna firma koja je sluzila Hitleru ne zaradi na gradnji spomenika.

Memorijalni centar je vec neko vrijeme otvoren, bujice turista se setaju izmedju betonskih blokova, a diskusije i polemike oko njega ne prestaju. Prvo se u njemackom parlamentu vodila rasprava kako zastititi memorijal od Neonacista, koji veoma rado marsiraju u okolini Brandenburske kapije, u cijoj se neposrednoj blizini kompleks i nalazi. Tako je odlu?eno da se zabrani neonacistickim grupacijama da demonstriraju u blizini, sto znaci da momci obrijanih glava sa “Lonsdale” majicama (“nsda” u sredini im znaci NSDAP- Hitlerova nacionalsocijalisticka njemacka radnicka partija) i ?izmama sa bijelim pertlama nece moci organizovano da oskrvnjavaju ovaj memorijal.

Postoji i opravdan strah da islamisti?ki ekstremisti vide ovaj memorijal kao povoljan cilj za teroristi?ki napad. Veliki broj useljenika arapskog porijekla ne osjeca odgovornost i zaljenje za milionima ubijenih Jevreja. Mediji se trude da na neki na?in to isprave i povuku liniju izmedju kritike izraelske politike i antisemitizma. Iz iskustva se pokazalo da je ta linija veoma tanka i da je u jednoj, posebno ovakoj, sa prosloscu tesko opterecenoj zemlji skoro nemoguce kritikovati izraelsku politiku a na sebe ne navuci etiketu antisemitiste.

Najnovije uzbudjenje je izazvala najava gore pomenute novinarke Lee Rosh da ce ispod jednog betonskog boka sahraniti jedan ljudski zub i jednu zutu davidovu zvijezdu nadjene u Ausvicu. Rabini su negodovali jer ostaci zrtava moraju da budu pokopani na posebnim mjestima u potpunoj tisini i u skladu sa Halachom (jevrejskim religioznim zakonom). Po svemu sudeci ce i poslije otvaranja ovaj memorijal biti u centru paznje i povod za razne skandale i diskusije.
.
Cilj arhitekte da svako ovaj memorijal dozivi na svoj nacin je potpuno uspio. Neki posjetioci su odusevljeni, jedni poput u?enika skakucu sa jednog na drugi blok i memorijal koriste kao mjesto za igranje, drugi opet ne mogu da shvate kako su nesto tako zastrasujuce mogli da naprave u centru grada. Niko ne ostaje ravnodusan. Emocionalni pritisak koji ovaj monumentalni kompleks ostavlja na posjetioce, postavlja pitanje “sta se ovdje obiljezava?”. Konkretni odgovori se nalaze ispod sume blokova, u sobama tisine, sudbine, mjesta i imena.

Za desetak godina, ce i poslednji prezivjeli biti mrtvi i sjecanje na ovaj zlocin moze da izgleda sasvim drugacije nego sada. Kako ce to sjecanje izgledati, ne zna niko.

Ispitivanje “Misleci o Holokaustu 60 godina poslije”

Americki jevrejski komitet (AJC) je u aprilu i maju ove godine izveo ispitivanje javnog mnenja u USA i sest drugih europskih zemalja na temu “Misleci o Holokaustu 60 godina poslije”. Ispitivano je po oko hiljadu tipi?nih predstavnika svoje nacije, starijih od 18 godina i jedno od pitanja je bilo i „koliko smatrate za moguce da jevrejski narod u narednim godinama bude ponovo zrtva genocida?“.

41% upitanih Amerikanaca je odgovorilo sa “veoma moguce” ili “moguce”. 40% Poljaka i Svedjana, 54% Austrijanaca, 19% Franncuza, 36% Engleza i 32% Nijemaca su takodje bili tog misljenja. Zna?i da veliki broj Europljanja misli da je jedan novi, buduci Holokaust moguc. Podaci su od 13. maja pristupni na home stranici AJC ali jos, vjerovatno od straha da ne izazovu paniku, nisu oficijelno objavljeni.

Historijski kontaminirano zemljiste

Zemljiste na kojem je izgradjen memorijal nalazi se u neposrednoj blizini zgrade Rajhstaga, Brandenburske kapije, poznatog berlinskog parka Tiergarten i futuristickog Potsdamer trga. Vrijednost nekretnina u ovom dijelu se ubraja medju najskuplje na svijetu. Vazni historijski dogadjaji su se neprestano smjenjivali na ovim prostorima.

Tu su bile zgrade raznih ministarstava Hitlerovog rajha, koje su bile skoncentrisane oko Wilhelmove ulice, koja je trebala da bude centar moci treceg rajha. Na tom zemljistu je Hitlerov ministar za propagandu Gebels imao svoju vilu a zatim i bunker. Tu, u blizini je bila Hitlerova rezidencija, njegov bunker u kojem se ubio, i dvoriste u kome su zapaljeni lesevi njega i Eve Braun. Hitler je cesto boravio tu jer je tuda vodio i prolaz iz njegove rezidencije do prostorija ministra za izgradnju Alberta Spera koji je svoje planove o buducoj Germaniji, kako se Berlin trebao zvati, izlagao u obliznjoj zgradi. Ribentrop, ministar vanjskih poslova rajha, imao je svoje prostorije nedaleko. Najzesce borbe za oslobadjanje Berlina vodjene su upravo tu.

Za vrijeme hladnog rata kroz prostore sadasnjeg memorijala je prolazio berlinski zid. Postojala su minska polja i takozvana linija smrti u kojoj su vojnici bivseg DDR-a imali naredbu da pucaju i ubiju svakog ko udje u tu zonu.

Proslost i sadasnjost se preplicu na jednom groblju bez zakopanih, koje ni u kome slucaju nije prazno.
Evo i mog malog priloga povodom ovog dana!!!
Last edited by uozo on 26/01/2007 17:52, edited 1 time in total.

morti

Post by morti » 26/01/2007 17:49

Osvrtanje na svaku tragediju je OBAVEZA!

:(

Ipak, tužno je što se imamo za čim osvrtati...itekako!

:x

Harrys

Re: ...

Post by Harrys » 27/01/2007 00:25

Ins0mnlaC wrote:holokaust...? sta je to? :? :?:?

:D Termin holokaust (hebrejska riječ s grčkim korijenom koja znači "žrtva paljenica") koristi se za opis genocida i svih drugih oblika zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, koje su nacisti od 1933. do 1945. izvršili u različitim dijelovima Evrope, pobivši desetine miliona ljudi. Šest miliona bili su Jevreji, odnosno više od dvije trećine ukupnog jevrejskog stanovništva Evrope. Od toga, njih 12.000 je iz BiH. Nakon Drugog svjetskog rata, riječ se koristi isključivo za zločine nad evropskim Jevrejima.

Harrys

Post by Harrys » 27/01/2007 09:28

Image

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta
Bosna i Hercegovina prvi put danas zvanično obilježava 27. januar - Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Centralna manifestacija obilježavanja Dana holokausta bit će održana u galeriji Novi hram u Sarajevu.

Prisustvovat će joj članovi Predsjedništva BiH. Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Mirsad Kebo tom će prilikom otvoriti izložbu antisemitskih plakata iz Drugog svjetskog rata, koju su postavili Historijski muzej BiH i Arhiv Grada Sarajeva.

Također, u povodu Međunarodnog dana holokausta, gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić i predsjednik Gradskog vijeća Mostara Murat Ćorić zajedno s predstavnicima Jevrejske općine Mostar položit će vijenac i zapaliti svijeće na Jevrejskom groblju Sutina.

(FTV)

senada

Post by senada » 27/01/2007 11:32

Licno sam zahvalna svima u BiH koji su dali svoj doprinos da se upravo u mom rodnom gradu Sarajevu obiljezava Međunarodni dan sjecanja na stravicne zlocine i najveca stradanja Jevreja u Drugom sv.ratu, uz odavanje postovanja zrtvama holokausta, na primjeren i dostojanstven nacin.

DUREX

Post by DUREX » 27/01/2007 12:43

Svim srcem pozdravljam svaki pokusaj da se i u ovom neredu od nase drzave, na bilo kakav nacin, makar i simblicno, oda pomen i na neduzne zrtve holokausta, ljude koji su izbrisani sa lica zemlje samo zato jer su Jeveji (mnogi od njih i sarajevski Jevreji).

Svaka Evropska zemlja koja ne uradi nesto ovako i koja ne oda pocast i prisjeti se tih tuznih dogadjaja istorije, koje smo svi bili dio, pa nam, nikome od nas, moral ne dozvoljava da je zaboravimo, dakle svaka zemlja koja to ne ucini-TREBA DA SE STIDI!!

I da... ovaj dan i stradanje tolikih miliona neduznih ljudi koji zasluzuju da im se digne spomenik u svakoj evropskoj zemlji, jer su sve zemlje tadasnje Evrope ukaljale svoj obraz sto se tice odnosa prema Jevrejim, ne treba vezati i stavljati u isti kontekst sa tom fasistickom, kakva je danas( jucer i od svog ranog pocetka, od Ben Guriona pa na ovamo), bez ikakve sumnje, vladom i politikom Izraela.

Svijet jeste pun apsurda, a ovo je samo jos jedan od njih...

Toliki uzasan pogrom i tolika uzasna patnja tih neduznih ljudi u Drugom svijetskom ratu ne treba se ni jedne sekunde zaprljati sramnom politikom Izraela, jer oni to ne zasluzuju, niti su oni ti koji su na bilo koji nacin dio ovoga sto danas Izrael radi... Prema tome, pocast i sjecanje na zrtve holokausta treba da zivi vjecno i da stoji nad Evropom kao svjedocanstvo vremena jednoumlja i ljudske bestijalnosti... To nema veze sa fasizmom Izraela, niti sa bilo cime drugim osim sa nasom moralnom obavezom, narocito nakon sto smo i sami iskusili cetnicki i ustaski fasizam na nasim ledjima.

Post Reply