Dalsi i ibuprofen

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#1 Dalsi i ibuprofen

Post by Forsaken »

Zna li ko zbog kojeg razloga je prekinuto snabdjevanje BiH Dalsijem i svim preparatima baziranim na ibuprofenom? Jel to opet neka nasa mucka sa tenderima i sranjima ....
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#2 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by Altsa »

jos dok su meni djeca bila mala govorili se da je Dalsi stetan. mozda je to razlog.
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#3 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by Forsaken »

Altsa wrote:jos dok su meni djeca bila mala govorili se da je Dalsi stetan. mozda je to razlog.
dalsi se koristi svugdje u svijetu(ibuprofen tj), ako je stetan zar ne bi i tamo bio povucen?
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#4 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by Altsa »

samo nagadam sto ne mora znaciti da je to to.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#5 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by lijepa u dusi »

I nama je doktorica savjetovala da ne koristimo Dalsy jer je stetan. Ne znaci da je ibuprofen stetan, moguce da je neka od pomocnih supstanci u sirupu belaj.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#6 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by kox »

Proizvođača Dalsija je valjda kupila druga firma i potrebno je da se preregistruju, dakle tehnički problem, bar je meni tako rečeno u apoteci prije dvadesetak dana. Čim se taj proces završi bit će ponovo u prodaji.
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#7 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by Forsaken »

Altsa wrote:samo nagadam sto ne mora znaciti da je to to.
Meni su apotekari tri razlicite price rekli: nema ga na stanju, nemaju sastojke za proizvodnju, izbacili ibuprofen nesto testiraju.

Takodjer mi dr. Rece da trenutno vise bih nije u sklopu peograma za besplatne ljekove i sad ih mora kupovati. Vakcina za tetanus, persena i nema odavno a nestaju zalihe i lijekova za tuberkulozu na podhrastovima. Uglavnom najebali smo... uskoro u hrvatsku po ljekove.

O ovome niko nista ne pise sto je cudno. Pisali su samo o nestanku rhogam inekcija jer je Cudicka to potegla
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#8 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by Forsaken »

kox wrote:Proizvođača Dalsija je valjda kupila druga firma i potrebno je da se preregistruju, dakle tehnički problem, bar je meni tako rečeno u apoteci prije dvadesetak dana. Čim se taj proces završi bit će ponovo u prodaji.
Ta verzija bi pila vodu da imas kupit ibuprofen ekvivalent recimo neofen al nemas
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#9 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by kox »

Forsaken wrote:
kox wrote:Proizvođača Dalsija je valjda kupila druga firma i potrebno je da se preregistruju, dakle tehnički problem, bar je meni tako rečeno u apoteci prije dvadesetak dana. Čim se taj proces završi bit će ponovo u prodaji.
Ta verzija bi pila vodu da imas kupit ibuprofen ekvivalent recimo neofen al nemas
Ja sam tada kupio Dalsi i pitao apotekara trebam li kupiti još jedan za svaki slučaj, kaže nema potrebe doći će Dalsi a ima i zamjena. Obzirom da ni taj još nisam potrošio ne znam kakva je sada situacija ali tako mi je rekao.
djana h
Posts: 39246
Joined: 06/08/2009 18:23

#10 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by djana h »

Forsaken wrote:
kox wrote:Proizvođača Dalsija je valjda kupila druga firma i potrebno je da se preregistruju, dakle tehnički problem, bar je meni tako rečeno u apoteci prije dvadesetak dana. Čim se taj proces završi bit će ponovo u prodaji.
Ta verzija bi pila vodu da imas kupit ibuprofen ekvivalent recimo neofen al nemas
Prije desetak dana sam kupila Neofen, umjesto Dalsija.
Ne znam da li ga i sad ima.
Forsaken
Posts: 824
Joined: 11/02/2005 10:51

#11 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by Forsaken »

https://avaz.ba/vijesti/bih/410406/nest ... i-u-panici
- Već duže vrijeme kod nas nema sirupa „dalsy“ - kazali su nam iz apoteke „Betty“ iz Banje Luke, pojašnjavajući da ovog lijeka nema u nabavci.

Ista je situacija i u apotekama u KS, a iz „Apoteka Sarajevo“ kazali su nam da su ih iz predstavništva „Mylan“, koji je nosilac odobrenja za prometovanje sirupa „dalsy“ u BiH, informirali da su još 17. jula Agenciju za lijekove i medicinska sredstva BiH obavijestili o nestašici ovog sirupa.

- Lijeka neće biti na bh. tržištu sigurno do kraja ove godine. Tačne razloge nestašice ni mi ne znamo - kazala je za „Avaz“ Alma Melić, viša stručna saradnica u „Apotekama Sarajevo“.

Potvrdili su da će u poslovnicama „Apoteka Sarajevo“ već od danas biti dostupan lijek istog sastava i oblika kao „dalsy“, samo drugog proizvođača.

- Riječ je o sirupu „ibuprofen HF“ proizvođača „Hemofarm“ Banja Luka - pojasnila je Melić.
Šta kažu u Agenciji

Iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH navode da nemaju informacije o nestašici sirupa na tržištu. Kažu da lijek sigurno nije povučen te da je, prema njihovoj evidenciji, u prodaji registriran do 2020. godine.
Niko nista ne zna niko nije odgovoran, tipicno BiH way of solving problems :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#12 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by spreca »

U nas je sve naopako ko u krmka muda...i necudi me ova situacija sa tim ljekom.....mozda je to zbog Hemofarma koji proizvodi analog......agencija za ljekove BiH je isto u teskom curcu
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#13 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by Naslovnica »

A šta je sa Panadolom?
Nama je za djecu i temperaturu prvi izbor uvijek bio Panadol, i zaista nam se pokazao odličnim.
chino
Posts: 689
Joined: 21/11/2002 00:00

#14 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by chino »

Panadol je paracetamol, ovo sto spominju je ibuprofen. Uvijek treba pokusati prvo sa paracetamolom a potom iburpofen. Na kraju krajeva, i odrasli tako rade kad imaju temperaturu.
Ibuprofen je štetan za jetru za razliku od paracetamola
Naravno kad je temperatura velika, veca je vjerovatnoca da ce je prije ibuprofen oboriti.
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#15 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by newklear »

Danas tražim Dalsy kažu još ga nema... Zna li iko išta novo? Hoće li ga biti i ima li dostojna zamjena? Ima li ga u Hrvatskoj? IBUPROFEN HF je zamjena?
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#16 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by nivla »

chino wrote:Panadol je paracetamol, ovo sto spominju je ibuprofen. Uvijek treba pokusati prvo sa paracetamolom a potom iburpofen. Na kraju krajeva, i odrasli tako rade kad imaju temperaturu.
Ibuprofen je štetan za jetru za razliku od paracetamola
Naravno kad je temperatura velika, veca je vjerovatnoca da ce je prije ibuprofen oboriti.
paracetamol u slucaju predoziranja, sto nije tesko kod djece trajno ostecuje jetru

Code: Select all

https://www.britishlivertrust.org.uk/researchers-shed-new-light-paracetamol-causes-liver-damage/ 
nikimostar
Posts: 646
Joined: 09/05/2010 15:42

#17 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by nikimostar »

newklear wrote:Danas tražim Dalsy kažu još ga nema... Zna li iko išta novo? Hoće li ga biti i ima li dostojna zamjena? Ima li ga u Hrvatskoj? IBUPROFEN HF je zamjena?
Jeste Ibuprofen HF je zamjena i imate jos Neofen sirup od Belupa koji je ustvari isto.Dalsy je promjenio ambalazu ali zasto ga kod nas jos nema nemamo konkretnih informacija.
User avatar
newklear
Posts: 1383
Joined: 10/12/2009 15:59

#18 Re: Dalsi i ibuprofen

Post by newklear »

nikimostar wrote:
newklear wrote:Danas tražim Dalsy kažu još ga nema... Zna li iko išta novo? Hoće li ga biti i ima li dostojna zamjena? Ima li ga u Hrvatskoj? IBUPROFEN HF je zamjena?
Jeste Ibuprofen HF je zamjena i imate jos Neofen sirup od Belupa koji je ustvari isto.Dalsy je promjenio ambalazu ali zasto ga kod nas jos nema nemamo konkretnih informacija.
je li sigurno isto, ima priča (doduše, mahalskih) da nije isto, pogotovo ovaj Neofen od Belupa...
Post Reply