Dalice Bosna dobiti tuzbu u Hagu!?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

R BiH ce dobiti spor u Hagu!?

Da!
20
77%
Ne!
2
8%
Mozda!
4
15%

Total votes: 26

Dolina avalona

Dalice Bosna dobiti tuzbu u Hagu!?

Post by Dolina avalona » 02/01/2007 06:29

- TUZBA BOSNE I HERCEGOVINE PROTIV SiCG, ZA UCESNISTVO U AGRESIJI I GENOCIDU NA TERITORIJI BIH U PERIODU '92-'95 G. -

Dalice BiH dobiti ovaj historijski spor!?

Glavna rasprava po tuzbi BiH protiv SCG za agresiju i genocid je zavrsena. Strane su iznijele svoja stajalista i zakljucne rijeci.
BiH strucni tim su cinili u glavnom vrlo kvalitetni, pa mozda i najbolji pravnici uz pomoc svjetskih boraca za istinu poput Frensisa Bojla, koji je svojedobno bio i prvi kreator kako bi tuzba trebala da izgleda.
Odluku o tome dali su ili ne SiCG izvrsile agresiju na BiH, sudsko vijece ce donijeti, prema najavama, do dvadeset prvog februara ove godine, kada ce i izreci konacnu presudu. Na tu presudu strane nemaju pravo zalbe.
Mnogi tvrde da je BiH vec dobila ovu tuzbu i da je sada vrijeme samo da to sudije i javno obznane. Insallah!!

Koja su vasa predvidjanja ishoda NASE tuzbe...!?

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 02/01/2007 06:31

Bosna i Hercegovina već je dobila tužbu za genocid koju je podnijela Međunarodnom sudu pravde u Hagu (ICJ) prije 13 godina. To se može vidjeti iz odluka Suda iz polovine aprila i od septembra 1993. Za mene je sada pitanje šta uraditi s presudom.
Vlastima BiH sugerirao sam prošlog jula da se suđenje i presuda iskoriste kako bi bila ukinuta Republika Srpska, ističe Frensis Bojl (Francis Boyle), profesor prava na Univerzitetu u Čikagu i tvorac tužbe za genocid.
U razgovoru za "Dnevni avaz" Bojl govori ne samo o tužbi već i o modalitetima realizacije presude.

Jednostavan zadatak

Kako bi RS trebala biti ukinuta?

- To uopće nije težak zadatak. U septembru 1993. godine nadmoćno sam dobio ocjenu suda (14:1) da je Oven-Stoltenbergov plan - genocidan! Zamislite kakav je tek stav kada je RS u pitanju.
Imate nekoliko presuda - Krstić, naprimjer - u kojima je genocid dokazan pred Tribunalom za ratne zločine (ICTY). Dakle, moji argumenti iz septembra 1993. i nove činjenice dovest će do toga da sud mora odlučiti da RS bude ukinuta!

Praktično, kako bi to trebalo izgledati?

- Sud će donijeti odluku o ukidanju RS i to će ići pred Vijeće sigurnosti UN-a na provedbu.

A ratna šteta?

- Tom pitanju nismo se mnogo posvetili u vrijeme kada je tužba nastajala. Bošnjaci i Bosanci bili su na ivici istrebljenja, a Srbija je nastojala s lica zemlje zbrisati BiH. Zato je težište tužbe bilo na genocidu kako bismo time ukinuli odluku o embargu na isporuku oružja braniocima BiH i zaustavili podjelu zemlje po planovima različitih međunarodnih izaslanika.
Onda me predsjednik Alija Izetbegović zamolio da mu dam procjenu ratne odštete. Neka gruba procjena koju sam mu dao iznosila je oko stotinu milijardi dolara.

Koliko?

- Do tog iznosa došao sam analizom slučaja "Nikaragva protiv SAD". Ova centralnoamerička država od SAD je tražila 13 milijardi dolara za smrt 30.000 ljudi te zbog uništavanja polovine zemlje. Moja procjena bila je da je u BiH izginulo oko 250.000 ljudi i da su ogromne štete nanesene cijeloj državi.
Naravno, radi se o gruboj procjeni. Sud će odrediti detaljan iznos odštete nakon donošenja presude. Tada će biti otvorena nova procedura radi utvrđivanja tačnog iznosa.

Oduzimanje imovine

Kako će odšteta biti naplaćena?

- ICJ će narediti Srbiji da plati štetu. Ako oni to ne urade, onda će se od Vijeća sigurnosti zatražiti akcija, uvođenje sankcija, zapljena imovine...
Usto, na osnovu presude Suda, svaki advokat na svijetu moći će krenuti na sudove svuda u svijetu i tražiti da se odšteta naplati. Sve što je u vlasništvu Srbije, osim diplomatskih predstavništava, može biti oduzeto i dato BiH na ime odštete.

Vi uopće ne razmišljate o mogućnosti da BiH izgubi tužbu?

- Ne! Pogledajte dvije odluke suda o kojima sam govorio tokom ovog razgovora u više navrata i vidjet ćete da je čak i ruski sudija, a Rusija je uvijek podržavala Srbiju, u svojim mišljenjima istakao da su te odluke jednake osudi za genocid. I to je tačno. Uvjeren sam da će BiH dobiti presudu u svoju korist.
Podsjetit ću da je prošlog ljeta Vijeće ministara SCG izdalo zvanično izvinjenje u kojem je preuzelo pravnu odgovornost za događaje u Srebrenici. Oni su samo naveli da se tamo desio ratni zločin, umjesto termina genocid. Time su priznali krivnju.

Srbija je već bankrotirala

- Za mene je pravo pitanje - šta s presudom. Uopće ne sumnjam da će BiH dobiti slučaj, ali šta onda. Srbija nema tih stotinu milijardi dolara! Za mene je ukidanje RS mnogo bitnije od naplate svog tog novca.
Ukidanjem RS, BiH postaje normalna država koja se može pridružiti EU i NATO-u.
Najbolji model za uređenje vaše zemlje je - švicarski. Ali, ljudi u BiH će odlučiti o tome. Jedino mogu reći da ni u kojem slučaju ne trebaju prihvatiti plan ustavnih promjena koje im sada nameće američka administracija. Njime se samo jača moć RS i dalje krči put za separaciju.

Tužba i za agresiju

- Optužbe za agresiju Srbije protiv BiH implicitno su sadržane u samoj tužbi. Morali smo se fokusirati na Konvenciju o genocidu kako bismo dokazali da su Srbija i Crna Gora rukovodile, de facto, trupama Radovana Karadžića te da se ne radi o građanskom ratu.
Advokat SCG, profesor Rozen iz Izraela, nastojao je uvjeriti Sud da je u pitanju građanski rat za koji SCG i Slobodan Milošević nisu odgovorni. No, to sam s uspjehom pobio.
Dakle, optužba da je na BiH izvršena agresija sadržana je u tužbi. No, sama tužba tako je zasnovana upravo zbog odredbi Konvencije o genocidu.

Razgovaro: Sead NUMANOVIĆ

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 02/01/2007 06:36

A kako o ovome razmisljaju nasi susjedi...

Iznenadjenja naravno nije bilo, ali ipak se da primijetiti da polahko i oni prihvataju cinjenice koje su do juce nijekali.
Ono sto mi je upalo u oko je lijep nacin davanja komentara, svako svoje misljenje, bez puno zacatavanja i repliciranja.

http://www.bgdcafe.com/forum/index.php?showtopic=15430

http://forum.b92.net/index.php?showtopic=26254

senada

Post by senada » 02/01/2007 08:06

Muslimanska brojna politicka, pravna, drzavna, vjerska i ina rukovodstva krivi su za neefikasnost, neucinkovitost, sporost i nedostiznost pravde, jer ne da nisu sa sobom rascistili nego se sami unutar sebe lazu, varaju, obmanjuju, petljaju, podmecu, mute, mesetare, itd.,uzasno "gubeci" vrijeme, novac, patnju, ponos, strpljenje i ugled zrtava.

King Kikapu

Post by King Kikapu » 02/01/2007 10:33

da li ce dolina avalona uvidjeti svoje neznanje?

MuaDib

Post by MuaDib » 02/01/2007 10:33

Tužba je pokazala licimjernost Srbije. Prvo nahuškaju bosanske Srbe da se pobune protiv sopstvene zemlje, da im oružje, daje političku podršku i podržava sve njihove zločine (agresiju i genocid). A kada ode njihova delegacija na međunarodni sud, kažu da su to sami bosanski Srbi napravili bez ičije pomoći. I opet ovi u RS se vežu za Srbiju. Srbi jednostavno ne žele da prihvate da su izgubili rat i da su oni srušili Jugosalviju. Naravno niko neće priznati da je kurvin sin. Ali polako dolazi do otrežnjenja i Srba.
Što se tiće ukidanja RS, sud mora donjeti odluku da je Daytonski mirovni sporazum pravno ništavan, a posebno Aneks 4-Ustav Bosne i Hercegovine. Stoga se na snagu vraća Ustav Republike Bosne i Hercegovine iz 1974. godine sa amandmanima iz 1990. godine.
Ili da se zbog pravnog vakuma raspišu izbori za Ustavotvornu skupštinu Bosne i Hercegovine radi donošenja novog Ustava RBiH koji neće sadržavati ili lelalizovati Daytonske okvire i podjelu zemlje. :shock:

izblajhana

Post by izblajhana » 02/01/2007 10:49

King Kikapu wrote:da li ce dolina avalona uvidjeti svoje neznanje?

:lol: :lol:

Goran_35

Post by Goran_35 » 02/01/2007 10:50

Tuzba ne samo da ce ukinuti rs,vec ce i dovesti do jedne situacije u Srbiji,u koju je naravno radikali uvlace :oops: ,u kojoj ce doci i do otcjepljenja Vojvodine...

Istinski mi je zao demokratski orjentisanih ljudi u Srbiji i mislim da im na svaki nacin treba pomoci u borbi protiv radikala koji ovu zemlju vec godinama vuku u propast...

senada

Post by senada » 02/01/2007 11:18

U kontekstu tuzbe sa jedne strane cesto puta je protezirana i sa druge strane nikada opovrgnuta moguca "nagodba".Ko zna, mozda "pravni vakum" ispuni bas ta nagodba, a sta i koliko ona moze da znaci za konacan ishod, e to zna gospoda nagodna.

Arslan_

Post by Arslan_ » 02/01/2007 11:59

Iako smo svjedoci da pravda skoro uvijek kasni a i općenito bude rijetko zadovoljena Ja sam ubijeđen da će BiH dobiti ovaj spor.Tokom cijelog suđenja naša strana je iznosila 100x jače argumente i dokaze o agresiji Srbije i CG na našu zemlju u odnosu na one paćenike koji su negirali genocid i agresiju.

Naj3baćemo im se mamice kadli-tadli

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 02/01/2007 14:55

Sto vise znam, sve vise uvidjam koliko u stvari neznam.

King Kikapu

Post by King Kikapu » 02/01/2007 14:58

Dolina avalona wrote:

Sto vise znam, sve vise uvidjam koliko u stvari neznam.

izmedju ostalog ne znas ni pravilno pisati.
Last edited by King Kikapu on 02/01/2007 15:12, edited 1 time in total.

chinese_water

Post by chinese_water » 02/01/2007 15:07

Goran_35 wrote:Tuzba ne samo da ce ukinuti rs,vec ce i dovesti do jedne situacije u Srbiji,u koju je naravno radikali uvlace :oops: ,u kojoj ce doci i do otcjepljenja Vojvodine...

Istinski mi je zao demokratski orjentisanih ljudi u Srbiji i mislim da im na svaki nacin treba pomoci u borbi protiv radikala koji ovu zemlju vec godinama vuku u propast...

Evo nesto kontam... bas mi ih je zao :roll:

pitt

Post by pitt » 02/01/2007 15:09

suza suzu stize.... :D:D:D

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 02/01/2007 15:17

odgovor na temu:
NE CE
:oops:
zasto? Pa SCiG se raspala, cg vec trazi da se izuzme iz te tuzbe, srbija ce da se pripoji nekome ili da se transformise, i onda ti je to kao dizanje tuzbe protiv SSSR koji vise ne postoji...
a mozemo mahati usima...

chinese_water

Post by chinese_water » 02/01/2007 15:19

mIRCerka wrote:odgovor na temu:
NE CE
zasto? Pa SCiG se raspala, cg vec trazi da se izuzme iz te tuzbe, srbija ce da se pripoji nekome ili da se transformise, i onda ti je to kao dizanje tuzbe protiv SSSR koji vise ne postoji...
a mozemo mahati usima...

Ma mirci... nece njih vise ni njihova majka rusija, odnosno nece oni vise ni sami sebe...da je mozda sadam ziv i na vlasti....more bit bidne da bi ih on primio

mIRCerka

Post by mIRCerka » 02/01/2007 15:23

chinese_water wrote:
mIRCerka wrote:odgovor na temu:
NE CE
a mozemo mahati usima...

Ma mirci... nece njih vise ni njihova majka rusija, odnosno nece oni vise ni sami sebe...da je mozda sadam ziv i na vlasti....more bit bidne da bi ih on primio

nemoj tako ovdje, mi ocigledno moramo voliti sadama jer je on..."nas".... bljak povrac....

ma do sada bi se sve to zavrsilo da se zeli zavrsiti, nasi blecci nece da shvate da ce sa tuzbom razvlaciti dok se ne ugasi sud u Haagu, i onda cemo fakat mahati ushima...
jedine tuzbe koje mozemo dobiti su one protiv POJEDINACA...

chinese_water

Post by chinese_water » 02/01/2007 15:35

Ma nazalost i ja to mislim...a mislim da u slucaju presude protiv srbije dobijemo, mogao bi se desiti jedan sitni gradanski rat. Mislim i da je dodikovo oponasanje magarca usko vezano sa tom presudom, more bit bidne da je svjestan da nemaju nikakvih izgleda, pa prodaje telekome,laje bas iz razloga sto je svjestan da ne moze da gricka nase zivce dugo.Sto bi radio svaki covjek koji misli na svoje dupe, nek je hajrovao 10 milkica od ovih prodaja... i lagano na jamajku i sta ga zaboli dupe i za srbe i ove i one...

A jah ...sadam jeni nas...on je biznisio sa srbima dok su nas ubijali :oops:

pitt

Post by pitt » 02/01/2007 15:43

nema veze....ipak je "nas" (za neke) i kao takvog ga treba svecem proglasiti :D:D:D

muha_sa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Post by muha_sa » 02/01/2007 15:45

pitt wrote:nema veze....ipak je "nas" (za neke) i kao takvog ga treba svecem proglasiti :D:D:D

i za jedno pedeset godina mosti mu nosat :D

Grom iz vedra neba

Post by Grom iz vedra neba » 02/01/2007 15:49

MuaDib wrote:Tužba je pokazala licimjernost Srbije. Prvo nahuškaju bosanske Srbe da se pobune protiv sopstvene zemlje, da im oružje, daje političku podršku i podržava sve njihove zločine (agresiju i genocid). A kada ode njihova delegacija na međunarodni sud, kažu da su to sami bosanski Srbi napravili bez ičije pomoći. I opet ovi u RS se vežu za Srbiju. Srbi jednostavno ne žele da prihvate da su izgubili rat i da su oni srušili Jugosalviju. Naravno niko neće priznati da je kurvin sin. Ali polako dolazi do otrežnjenja i Srba.
Što se tiće ukidanja RS, sud mora donjeti odluku da je Daytonski mirovni sporazum pravno ništavan, a posebno Aneks 4-Ustav Bosne i Hercegovine. Stoga se na snagu vraća Ustav Republike Bosne i Hercegovine iz 1974. godine sa amandmanima iz 1990. godine.
Ili da se zbog pravnog vakuma raspišu izbori za Ustavotvornu skupštinu Bosne i Hercegovine radi donošenja novog Ustava RBiH koji neće sadržavati ili lelalizovati Daytonske okvire i podjelu zemlje. :shock:

Srbija nije nahuskala domace Srbe, nego predvodila genocid. Npr. 5 korpus JNA iz Banja Luke je samo preimenovan u 1. krajiski VRS-a, a sav kadar, sve finansije, svo naoruzanje i komanda su i dalje dosli iz Srbije.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 02/01/2007 15:50

chinese_water wrote:Ma nazalost i ja to mislim...a mislim da u slucaju presude protiv srbije dobijemo, mogao bi se desiti jedan sitni gradanski rat. Mislim i da je dodikovo oponasanje magarca usko vezano sa tom presudom, more bit bidne da je svjestan da nemaju nikakvih izgleda, pa prodaje telekome,laje bas iz razloga sto je svjestan da ne moze da gricka nase zivce dugo.Sto bi radio svaki covjek koji misli na svoje dupe, nek je hajrovao 10 milkica od ovih prodaja... i lagano na jamajku i sta ga zaboli dupe i za srbe i ove i one...

A jah ...sadam jeni nas...on je biznisio sa srbima dok su nas ubijali :oops:

objasni ti to ovim puterima kojima je on nas ...iz znamo kojih razloga :D

pitt

Post by pitt » 02/01/2007 15:50

Poslje pedeset godina, uvaliti ga Srbima posto oni imaju iskustva sa tim nosanjem mostiju :D:D
I njima je bio drag :D:D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 02/01/2007 15:51

pitt wrote:Poslje pedeset godina, uvaliti ga Srbima posto oni imaju iskustva sa tim nosanjem mostiju :D:D
I njima je bio drag :D:D

i poslati Voji telegram saucesca, ode mu jaran a nisu se ni pozdravili...

pitt

Post by pitt » 02/01/2007 15:51

To ce ga dotuci........a bili su bas bliski. kame i sablje razmjenjivali :D:D

Post Reply