Dali ste?

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
lucifer3

#1 Dali ste?

Post by lucifer3 » 30/05/2007 10:01

Dali ima spremnih ljudi da pomognu ideju osnivanja udruženja građana za pomoć oboljeloj djeci?
-Nas 5 razmišlja o ovome već duži period.Stalno smo svjedoci da po novinama,televiziji,...,skuplja se novac za oboljelu djecu kojim roditelji nisu u mogućnosti obezbjediti sredstva za liječenje van granica BiH a to im može spasiti život,e tu se javljaju sumnje tipa jeli to tako,opet neka ubleha,šta se dešava sa viškom para koji seskupi za liječenje nekog dijeteta itd,itd.
Mi smo razmišljali o osnivanju U.G. javnog tipa gdje bi sve informacije bile dostupnena WEB-u(stanje novca na računu,gdje i kada je iskorišten novac i istorijat bolesti,te informacije o pojedinim klinikama(iz iskusva ljudi gdje je za koju bolest potrebno tražiti pomoć i koliko je to liječenje uspješno bilo).
Udruženje bi bilo čisto na VOLONTERSKOJ BAZI sa potpunim javnim uvidom u njegovo poslovanje.Od nas 5 dva su ljekara(pedijatra)koji su spremni dati svoj doprinos ovoj ideji.Sad ste vi na redu.

Pearl

#2 Re: Dali ste?

Post by Pearl » 30/05/2007 10:35

lucifer3 wrote:Dali ima spremnih ljudi da pomognu ideju osnivanja udruženja građana za pomoć oboljeloj djeci?
-Nas 5 razmišlja o ovome već duži period.Stalno smo svjedoci da po novinama,televiziji,...,skuplja se novac za oboljelu djecu kojim roditelji nisu u mogućnosti obezbjediti sredstva za liječenje van granica BiH a to im može spasiti život,e tu se javljaju sumnje tipa jeli to tako,opet neka ubleha,šta se dešava sa viškom para koji seskupi za liječenje nekog dijeteta itd,itd.
Mi smo razmišljali o osnivanju U.G. javnog tipa gdje bi sve informacije bile dostupnena WEB-u(stanje novca na računu,gdje i kada je iskorišten novac i istorijat bolesti,te informacije o pojedinim klinikama(iz iskusva ljudi gdje je za koju bolest potrebno tražiti pomoć i koliko je to liječenje uspješno bilo).
Udruženje bi bilo čisto na VOLONTERSKOJ BAZI sa potpunim javnim uvidom u njegovo poslovanje.Od nas 5 dva su ljekara(pedijatra)koji su spremni dati svoj doprinos ovoj ideji.Sad ste vi na redu.
mislim da je stranica http://www.dobro.ba slicnog karaktera, osim sto se ne koncentrise samo na djecu... pa me malo brine da se previse ne rasplinemo.. previse je udruzenja sa istim ili slicnim ciljem...

generalno sam za ideju..

lucifer3

Post by lucifer3 » 30/05/2007 11:23

Naša ideja je prvenstveno bazirana na pomoći djeci koja u našoj zemlji nemaju adekvatnu medicinsku pomoć.Zamišljeno je tako (nekad se to u starim vremenima zvalo kasa uzajamne pomoći) da se račun neprestano puni iz svih mogućih izvora a prazni se samo uz "saglasnost"(ovo ružno zvuči)relevantnih liječnika iz zemlje uz transparentan prikaz svih troškova liječenja.Znači prevashodno dijeca koja trebaju našu pomoć.

pjega
Been thanked: 1 time

Post by pjega » 30/05/2007 13:08

lucifer3 wrote:Naša ideja je prvenstveno bazirana na pomoći djeci koja u našoj zemlji nemaju adekvatnu medicinsku pomoć.Zamišljeno je tako (nekad se to u starim vremenima zvalo kasa uzajamne pomoći) da se račun neprestano puni iz svih mogućih izvora a prazni se samo uz "saglasnost"(ovo ružno zvuči)relevantnih liječnika iz zemlje uz transparentan prikaz svih troškova liječenja.Znači prevashodno dijeca koja trebaju našu pomoć.
Ideja je odlicna, upravo zbog razloga koje si naveo/la gore, medjutim, moje misljenje je da ima par problema pri ostvarivanju i zazivljavanju ovakvog tipa organizacije koji su generalno prisutni pri ovakvim projektima. Ovdje ne mislim na formalno/zakonsko osnivanje takvog udruzenja, jer bi to vjerovatno bio najlaksi korak. Mislim na postizanju 1. prepoznatljivosti kao legitimnog dobrotvornog drustva (kako zazivjeti i ostvariti fond sredstava), 2. trenutnom nacinu i strukturi skupljanja sredstava u dobrotvorne svrhe (kao sto Pearl rece, mnoge organizacije vec postoje u dodatku individualnih napora razlicitih ljudi, novina, radio/tv stanica, itd.)

U svakom slucaju dobra ideja i trebalo bi se poraditi na tome. Do kojeg stepena tacno je ova zamisao dosla? Ista preciznije?

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 30/05/2007 13:51

Meni je ta ideja super, ali vec postoji mali milion nekih organiyacija, NVOa itd...
ima fondacija SRCE ZA DJECU BIH koja je Viktoru obezbijedila onih prvih 100 hiljada....

ja sam nekako vise za pomoc postojecim organizacijama koje RADE ....

ali cu bez rezerve podrzati formiranje nove organizacije koja ce raditi...

lucifer3

Post by lucifer3 » 30/05/2007 14:52

Ja nisam protiv postojećih organizacija koje sada rade to što rade,ali morate priznati da do sada sve akcije koliko god čiste i od srca bile uvijek prati ono jeli ili nije,uvjek je neka rezerva u startu akcije to je previše para ili može to tamo za manje para ili nešto slično što ljudi iskonstruišu u svojim glavama.
Svako od nas ima svoju savjest i radi i pomaže od srca koliko ko može a nekad (u većini slučajeva)i više od toga kada poznajemo bolesnu osobu ili dijete,tu mi vidimo opravdanost ove i ovakve organizacije rada i trošenja prikupljenih sredstava da se nebi svaki put morali organizovati na HO-RUK daj za dan da se skupe basnoslovne cifre.
ovako smo to zamislili da funkcioniše: Ja kao jedinka imam svoj račun u organizaciji i svojim passwordom ulazim na račun,u svakom momentu znam koliko novca imam doniranog i u slučaju da je novac potrošen sa računa dostupne su mi informacije gdje,kada,za koga,i na osnovu kojeg računa-fakture bolnice iz inostranstva su sredstva uplaćena.U drugom dijelu mogu provjeriti informacije o toku liječenja nekoga za koga su potrošene pare koje sam donirao.
Dalje oko toga dokle je stiglo formiranje ove organizacije,stvari stoje ovako:
1.Zakonsko-pravni problemi su prevaziđeni u narednim danima nas 5 će svojim sredstvima registrovati U.G i finansirati web prezentaciju projekta, dobili smo veliku podršku medija na kojima imamo dogovorena gostovanja u emisijama gdje će nam dati priliku da široj javnosti prikažemo projekat i ljude koji će stajati iza svega.U kontaktu smo sa više istaknutih ljekara iz Sarajeva,Tuzle,Banja Luke,i Mostara koji bi sačinjavali konzilij ljekara koji bi odlučivao šta je to što treba da se radi van granice BiH a šta je to što što se kvalitetno može uraditi u zemlji.Kako bi izbili ono naše otišao je ovaj ili onaj koga oni hoće-ima i za to riješenje.
2.Konzilij dobija samo medicinsku dokumentaciju na uvid bez imena i prezimena tako da nećebiti u stanju praviti protekciju osim po hitnosti i stanja pacijenta.Svi ti podatci će biti pohranjeni u bazi i biti javno dostupni nakon njihove odluke da se taj pacijent upućuje na liječenje i da za njega treba obezbjediti sredstva.
3.Za doslijednost trošenja i onemogućavanje malverzacija sa sredstvima na računu,načelno smo dogovorili sa par istaknutih i dokazanih BH humanista koji bi imali pravo potpisa za skidanje novca sa računa(kolektivno potpisivanje) dok bi rad kompletnog udruženja pratila renomirana revizorska kuća iz Sarajeva koja će biti među prvim donatorima ovog udruženja.
Mislim da ima puno ljudu u BiH koji bi se pridružili ovakvom udruženju i ovakvom načinu prikaza podataka,sa masom sam već razgovarao i koji su spremni od svojih mjesečnih primanja donirati određen iznos svakog mijeseca.Mislim da iznos nije bitan već masovnost odziva većini građana 5KM mjesečno nije nikakav iznos ali ako ga pomnožite sa 2-3 ili više hiljada ljudi iznos je ogroman i možemo mnogo toga napraviti za one kojima smo potrebni.Ovim načinom mislim da bi se skupilo toliko sredstava da bi ona inicijalna sredstva da se počne liječenje uvijek bila dostupna a onda bi u slučaju da fali sredstava dokazali da u Bosni i Hercegovini žive ljudi sa najvećim srcem i koji još uvijek neće okrenuti glavu od ljudi u nevolji

pjega
Been thanked: 1 time

Post by pjega » 30/05/2007 15:59

Pa vi ste vec dobro odmakli na putu prema realizaciji. U svakom slucaju sam spremna podrzati ovakvu organizaciju, mada nisam sigurna da mogu biti inicijativno od ogromne pomoci koliko bi to mogli forumasi sa vecom mrezom poznanstava u dobrotvornim krugovima u Bosni. Moj doprinos bi mogao biti razglasavanje projekta u nekim dijasporskim krugovima. :)

Bumbar

Post by Bumbar » 30/05/2007 18:13

:thumbup:

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 30/05/2007 18:39

Ja već dugo razmišljam o jednoj ideji pa mislim da je ovo idealna prilika da je u okviru ove teme prezentujem.

Mislim da bi najefikasniji način na koji bi smo mogli pomoć djeci koja boluju od teških bolesti taj da napravimo mrežu sastavljenu od: organizacija za prava djeteta, udruženja koja okupljaju roditelje i bolesnu djecu, ostale humanitarne i nevladine organizacije kao i sve građane koji žele da se uključe.

Jedini i osnovni cilj ove mreže bi bio taj da se izvrši pritisak na sve nivoe vlasti - od općinskih preko entitetskih do državnih da u svojim budžetima predvide namjensko izdvajanje određene svote novca koja bi po potrebi bila dodijeljivana isključivo za liječenje djece kojoj se adekvatna medicinska pomoć ne može pružiti u BiH. ( npr 0,5 %)

Ako npr Kanton Sarajevo ima budžet od oko 700 miliona KM to bi godišnje bilo negdje oko 4,5 miliona KM. Ako bi tražili samo 0,2 % onda bi to bilo negdje oko 2 miliona. Prateći sve ove akcije mislim da i najkomplikovanija opercija ne prelazi cifru od 600.000 KM to znaći da bi samo u Sarajevu godišnje mogli pomoći da makar 3 mališana počnu ponovo živjeti kao i njihovi zdravi vršnjaci. :)

Naravno uspjeh ne bi bio stoprocentan ali ipak mislim da bi neki nivoi vlasti pristali da učestvuju i tako bi dobili makar neka sigurna sredstva za tu namjenu.

Sve što nam je potrebno bi bio jedan komad papira na kojem bi napisali taj apel izamolili medije da ga objave sa potpisima svih koji su uključeni u mrežu. Siguran sam da bi ovaj projekat podržale i mnoge poznate javne ličnosti što bi ovom projektu dalo na značaju.

Ovim bi se izbjegli problemi kao što su: ko će skupljati novac, na koji račun će biti uplaćen, da li će biti pronevjeren itd.

Transakcije bi obavljale sami organi vlasti a kontrolu utrošenih sredstava financijski organi tokom redovnih kontrola zakonitosti poslovanja. :)

Eto ! :-)

bascelik

Post by bascelik » 30/05/2007 20:48

Cuj, Lucifer, a pomagao bi narodu.
Indikativno!
Nemoj,Boga ti.

lucifer3

Post by lucifer3 » 31/05/2007 11:54

Valter,sve je u igri što si naveo.Mi smo već medije lobirali i imamo obećanja da će dva najjača Sarajevska medija radio/tv podržati ovaj plan.Slažem se da se pritisnu vlasti koje nemilice troše pare na svoj raskalašni život s naše grbače.Sredstva koja oni troše za svoje potrebe su enormna.Neki dan sam imao priliku da posjetim zadnji sprat sarajevskog DIP-a gdje su apartmani za naše ZASLUŽNE ministre i ministriće,mislim da nimalo ne zaostaju sa uslovima za bilo kojom svijetskom klinikom,dok na klinici za uho/grlo/nos hodaju bube kao iz SF filmova,plafon otpada........Eh mali dio tih para bi mogao napraviti čudo u liječenju onih kojima to najviše treba.
Jedino sa čim se ne slažem s tobom je da opet tim istim ljudima damo priliku da raspolažu tim parama jer smo svakodnevno svjedoci kako oni to rade.
A što se tiče tvog komentara bascelik,:(

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 31/05/2007 12:20

bascelik wrote:Cuj, Lucifer, a pomagao bi narodu.
Indikativno!
Nemoj,Boga ti.
Cuj celiChe, ako nemas sta pametno reci na temu, bolje nemoj nista ni govoriti...

bascelik

Post by bascelik » 01/06/2007 19:46

mIRCerka wrote:
bascelik wrote:Cuj, Lucifer, a pomagao bi narodu.
Indikativno!
Nemoj,Boga ti.
Cuj celiChe, ako nemas sta pametno reci na temu, bolje nemoj nista ni govoriti...

Naravno da imam sta reci. Zamislite da je neko sa nickom npr. "Hitler" postavio topic o pomoci zrtvama holokausta. To bi sigurno bilo morbidno i zato sam ovako reagovao.
Osim toga nije navedeno kakvu pomoc Lucifer3 ocekuje od ljudi sa foruma. Udruzenje gradjana moze osnovati svako sa tri potpisa gradjana, JMBG itd. i sa malo para za neke takse.Osim toga, ako covjek smatra da su on i njegovi drugovi dobronamjerni i transparentni trebaju registrovati udruzenje, osmisliti nacin djelovanja, a narod ce to podrzati, kao sto je i do sada podrzano stotine humanitarnih akcija. Medjutim, ako nema dobre namjere onda je problem i mogucnosti za manipulaciju su ogromne, a ja licno nemam povjerenja u nekog ko se cak i na forumu identifikuje kao Lucifer.

Napomena:

Sotona (heb. שָׂטָן satan; aram. שִׂטְנָא lat. Sátanas) znači protivnik: optužitelj, dok se u religiji on se smatra palim anđelom, demonom, vragom ili manjim božanstvom. U abrahamskim religijama (židovstvo, kršćanstvo, islam) Sotona je nadnaravno biće koje je utjelovljenje zla. Obično poznat je kao vrag ili đavao (lat. Diábolus), gospodar tame, Belzebub, Nečastivi, Mefisto, ili Lucifer. http://hr.wikipedia.org/wiki/Sotona

Post Reply