Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post Reply
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#1 Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by zlatiborka »

Ne mogu ovo pitanje smjestiti ni na koju postojecu temu. Jer citajuci i prateci sve sto se oko mene (oko nas) desava zapazam mnogo dobrih i lucidnih komentara koji cesto nadilaze i mnoge objavljene analize u medijima (TV, novine, internet portali...razne sesije), znaci javno objavljene rijeci uvazenih analiticara nase istorije, nase stvarnosti.

Svi mi odje svjedocimo da su vremena burna, da je politicka situacija u BiH uzasna, da je zivot gradjanina tezak i beznadezan, tonemo i borimo se da isplivamo!

Istovremeno kasta ratnih profitera i vlasnika nasih zivota zivi od imovine sumnjivo stecene u ratu, cesto i direktno popljackane od svojih zrtava, ja se cesto pitam sto nam je rat trebao i da li se mogao izbjeci?

Pitam se da li bi smo hipoteticki rat mogli izbjeci da samo 91-92 godine imali internet i mogucnost da se ovako sporazumjevamo i razmjenjujemo misljenja?

Jer ne zaboravite da su javni mediji plasirali i usmjeravali informacije, oni to rade i sada, ali sama gola informacija, bila tacna ili ne, danas sigurno nema onu ubojitu moc, kada je poslije objavljivanja analizirana, prezvakana, osmotrena sa svih pozicija i iskritikovana na FORUMIMA, tj. medijima gdje ucesnici sipaju "verbalnu" paljbu i na slova razbijaju rijeci i traze u njima smisao!

Istovremeno me zanima sta mislite da li smo danas vise spremni ispravno djelovati drzeci se informacija sa forumskih diskusija.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#2 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Alfons Kauders »

bilo bi isto, ako ne i gore...

imaju i u srbiji internet, pa po drzave glasa za radikale...

imali smo i 1992 satelitsku tv, radio, pa cak i bbs-ove... i dzaba
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#3 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by ins »

Zaboravila si jednu stvar: prije 1992. godine TV i pogotovo stampani mediji su bili jedno 254 puta kvalitetniji nego danas!

Ovo sto kazes da na forumu ima puno pametnijih koemntara nego u javnom informisanju, ne govori da smo bolji, vec koliko su oni losiji. :skoljka:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#4 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by kamen spoticanja »

bilo bi duplo vise mrtvih
User avatar
Hemel
Posts: 6605
Joined: 08/11/2003 00:00
Location: prije i poslije tobe ista

#5 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Hemel »

isto bi bilo samo bi vise znali (bili bi vise informisani)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#6 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by mO k3 »

onda nam nije bio potreban internet da vidimo sta se oko nas dogadja i sta se sprema u Bosni.... 1991 godine kreno sam u srednju skolu .... tada su moji skolski ''drugari'' srbi donosili u razred kasikare i slicno ... ali mi smo se pravili slijepi
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#7 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Alfons Kauders »

ins wrote:Zaboravila si jednu stvar: prije 1992. godine TV i pogotovo stampani mediji su bili jedno 254 puta kvalitetniji nego danas!

Ovo sto kazes da na forumu ima puno pametnijih koemntara nego u javnom informisanju, ne govori da smo bolji, vec koliko su oni losiji. :skoljka:
:thumbup:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#8 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Alfons Kauders »

Ženski Dr.Med wrote:onda nam nije bio potreban internet da vidimo sta se oko nas dogadja i sta se sprema u Bosni.... 1991 godine kreno sam u srednju skolu .... tada su moji skolski ''drugari'' srbi donosili u razred kasikare i slicno ... ali mi smo se pravili slijepi
eh, kad se sjetim kako samo iz ulaza ispari par frajera pred sami rat... garant da tratincice stavljaju u kosu i sviraju gitare... ali nejse, ostao je najzesci lik, jebo im majke po raznim chukama 1993... i danas je tu, vazda ga vidim kad idem do staraca...
User avatar
suncica24
Posts: 4319
Joined: 22/03/2006 21:29
Location: Na vrh brda gdje vrba mrda

#9 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by suncica24 »

Mozda bi bilo dobro kao opcija praznjenja, ali sumnjam da bi globalno promjenilo sliku.
Mozda u onom gorem smislu, jer bi propagatori mrznje dobili jos jedan medij.
Jer, ne zaboravi, i tada su postojali koncerti za mir, "give peace a chance" propaganda od strane pisaca, muzicara, intelektualaca, progresivni novinari, ma Top Lista Nadrealista da nam nacrta sta nam se desava i sta nam se moze desiti, i eto... opet nam se desilo.
Uostalom, pored ovih foruma, postoje i oni, i i dalje se ljudi kolju rijecima... kao i kad nije bilo interneta. Dovoljno je pogledati youtube i komentare ispod pa da se vidi da nismo daleko odmakli. Da ne govorim o onim direktno profasisticko-nacionalistickim forumima na kojima samo kad trepnes zivot ti se smuci (a tek kad pomislis da iza nickova sjede ljudi od krvi i mesa... :roll: ).

PS: I mozda bi bilo nekog utjecaja u predstavljanju slike prema vani, tj. prema Europi i svijetu, ali... i to je veliko "sta bi, kad bi".
Last edited by suncica24 on 15/04/2011 22:55, edited 2 times in total.
juan
Posts: 519
Joined: 25/07/2002 00:00
Location: Colonia

#10 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by juan »

ma i ja mislim da bi bilo rata.... ma oni su se pripremali na 20-30godina ranije za ovaj rat, a ne 90tih
cak mislim da bi gore bilo i da ne bi opstali, jer bi jos vise raje bjezalo vani zbog interneta.....
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#11 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Desert Wind »

dzaba je mnogima bio i zdrav razum kad im je deterdzent-novinarstvo plasiralo srpsku nejac bacenu lavovima...

mi smo imali kucne prijatelje u Kragujevcu dok su jos kao radile telefonske linije stara se cula sa njima na zacetku rata i kad su je pitali pa sta se kao desava tamo - i stara pokusava da nepristrasno objektivno objasni kako su lazi u pitanju da u Zenici nema koncentracionog logora - a oni tamo staroj vele kako oni slusaju gledaju i vide kako muslimani kolju nemocne srbe cijelom bosnom i trpaju ih u konclagere... stara se vise i prestala trudit objasnjavat i jednom zauvijek poklopila taj broj tel.

moj caca je u partijskom sistemu bio uzoran radnik udarnik - nije nikad imao partijske knjizice - ali je uvijek bio za radnicko samoupravljanje i za solidarnost sa radnicima iako su mu nepismene poslovodje lomile ledja - otisao bi iz ko zna kojih unutrasnjih pobuda onako gresan u dzamiju nekad i opet je bio predmet nekih istraga i sikaniranja na poslu... ali mene nikad nije ucio da srbe treba poklat da je to narod nastao od turaka, da je to narod koji nam je klao familiju unazad 50 godina niti me je vapitao u tom svjetlu - sve sto mi je prenio je bilo zdravorazumski...

tek sad a ove distance - vidim da je gro da ne kazem kriticna masa srpkog naroda desetljecima bio dojen mrznjom prema bh muslimanima da bi to zapadna alijansa uspjesno iskoristila u implementaciji projekta propadanja Jugoslavije....

naravoucenije - nije bitan internet - bitno je vaspitanje i kucni odgoj... i internet ne bi promijenio nista onog tipa sto je suto civile na Reuters-ovoj slici u Bijeljini - s tim de/genima se rodis i zivis
Last edited by Desert Wind on 15/04/2011 22:57, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#12 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Alfons Kauders »

suncica24 wrote:Mozda bi bilo dobro kao opcija praznjenja, ali sumnjam da bi globalno promjenilo sliku.
Mozda u onom gorem smislu, jer bi propagatori mrznje dobili jos jedan medij.
Jer, ne zaboravi, i tada su postojali koncerti za mir, propaganda od strane pisaca, muzicara, intelektualaca, progresivni novinari, ma Top Lista Nadrealista da nam nacrta sta nam se desava i sta nam se moze desiti, i eto... opet nam se desilo.
Uostalom, pored ovih foruma, postoje i oni, i i dalje se ljudi kolju rijecima... kao i kad nije bilo interneta. Dovoljno je pogledati youtube i komentare ispod pa da se vidi da nismo daleko odmakli. Da ne govorim o onim direktno profasisticko-nacionalistickim forumima na kojima samo kad trepnes zivot ti se smuci (a tek kad pomislis da iza nickova sjede ljudi od krvi i mesa... :roll: ).
bingo...

jos bi se raja dicila svojim "poduhvatima" na facebooku...

tuzna istina je da se zapravo nista nije promijenilo - i tad i danas je svako koje bio imalo zainteresiran mogao doci do pravih informacija... nazalost, ljudi radije biraju ono sto im vise odgovara od istine...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by PipiDugaDevetka »

Nije bilo interneta, ali su tu bili radio-amateri!
Image
Nihad Nino Ćatić, Srebrenica 1969.-1995.
User avatar
Simply_Red
Posts: 756
Joined: 25/03/2007 16:55
Location: Sarajevo

#14 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Simply_Red »

Bore oko očiju!!!
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#15 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by slobodni armirach »

Alfons Kauders wrote:bilo bi isto, ako ne i gore...
imaju i u srbiji internet, pa po drzave glasa za radikale...
imali smo i 1992 satelitsku tv, radio, pa cak i bbs-ove... i dzaba
:thumbup:
kratko i jasno
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#16 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by zlatiborka »

Hvala na diskusijama,

joj ljudi moji, zar smo tako nisko pali, ja ne mogu da vjerujem, sve sto ste rekli je tacno, narocito za propagandu fasitickih namjera!

Pa kako dalje, sta da radimo i kako da dobre misli nadvladaju lose misli BEZ CENZURE?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#17 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Alfons Kauders »

zlatiborka wrote:Hvala na diskusijama,

joj ljudi moji, zar smo tako nisko pali, ja ne mogu da vjerujem, sve sto ste rekli je tacno, narocito za propagandu fasitickih namjera!

Pa kako dalje, sta da radimo i kako da dobre misli nadvladaju lose misli BEZ CENZURE?
Kad bude dobrih ljudi, bice i dobrih misli... A do tad, ko ziv ko mrtav.
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#18 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by slobodni armirach »

zlatiborka wrote:Hvala na diskusijama,

joj ljudi moji, zar smo tako nisko pali, ja ne mogu da vjerujem, sve sto ste rekli je tacno, narocito za propagandu fasitickih namjera!

Pa kako dalje, sta da radimo i kako da dobre misli nadvladaju lose misli BEZ CENZURE?
pa znas sta ljudi su skloni psihickim bolestima kad su u dokolici,
a ova anomalija koja ne djeluje samo nad nama nego nad citavim planetom, jer ima tih telala koliko hoces sto pozitive sto negative,
obicno se smire strasti kad su ljudi dodju s psola kuci umorni, nije im ni do cega, a ako imaju previse slobodnog vremena onda dolazi do ovakvih situacije, Trazenja krivca za svoje probleme
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#19 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Warhead »

zlatiborka wrote: Pitam se da li bi smo hipoteticki rat mogli izbjeci da samo 91-92 godine imali internet i mogucnost da se ovako sporazumjevamo i razmjenjujemo misljenja?
NISMO!
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#20 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Warhead »

zlatiborka wrote: Istovremeno me zanima sta mislite da li smo danas vise spremni ispravno djelovati drzeci se informacija sa forumskih diskusija.
NISMO!
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#21 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by karanana »

ahahahaha, joj teze.
ne moras ici daleko....samo klikni na ono sarajevo-x gore u lijevom cosku i nakon toga klikni na bilo koji, ali bas bilo koji clanak, procitaj komentare i imas odgovor. uostalom, ti koji su poceli rat, vecina njih nije znala ni citati a ne da bi se sluzila kompjuterom.
dobro neko rece....sreca pa nije bilo interneta bilo bi mnogo, mnogo vise mrtvih. a i on bi bio presjecen izgaranjem poste.
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#22 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by Warhead »

karanana wrote:ahahahaha, joj teze.
ne moras ici daleko....samo klikni na ono sarajevo-x gore u lijevom cosku i nakon toga klikni na bilo koji, ali bas bilo koji clanak, procitaj komentare i imas odgovor. uostalom, ti koji su poceli rat, vecina njih nije znala ni citati a ne da bi se sluzila kompjuterom.
dobro neko rece....sreca pa nije bilo interneta bilo bi mnogo, mnogo vise mrtvih. a i on bi bio presjecen izgaranjem poste.
:thumbup:

Tema je "niđe veze" i samo pokazuje da autorica ne zna ništa, ama baš ništa, o proteklom ratu.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#23 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by plain vanilla »

karanana wrote:ahahahaha, joj teze.
ne moras ici daleko....samo klikni na ono sarajevo-x gore u lijevom cosku i nakon toga klikni na bilo koji, ali bas bilo koji clanak, procitaj komentare i imas odgovor. uostalom, ti koji su poceli rat, vecina njih nije znala ni citati a ne da bi se sluzila kompjuterom.
dobro neko rece....sreca pa nije bilo interneta bilo bi mnogo, mnogo vise mrtvih. a i on bi bio presjecen izgaranjem poste.
e bas tako..
ja se tek uplasim kad odem na neke foruma i vidim sta i kako pisu..koja je to kolicina mrznje :roll:
s_bjelava
Posts: 285
Joined: 27/07/2008 17:40

#24 Re: Da smo '92-ge imali INTERNET, kako bi bilo?

Post by s_bjelava »

Desert Wind wrote:dzaba je mnogima bio i zdrav razum kad im je deterdzent-novinarstvo plasiralo srpsku nejac bacenu lavovima...

mi smo imali kucne prijatelje u Kragujevcu dok su jos kao radile telefonske linije stara se cula sa njima na zacetku rata i kad su je pitali pa sta se kao desava tamo - i stara pokusava da nepristrasno objektivno objasni kako su lazi u pitanju da u Zenici nema koncentracionog logora - a oni tamo staroj vele kako oni slusaju gledaju i vide kako muslimani kolju nemocne srbe cijelom bosnom i trpaju ih u konclagere... stara se vise i prestala trudit objasnjavat i jednom zauvijek poklopila taj broj tel.

moj caca je u partijskom sistemu bio uzoran radnik udarnik - nije nikad imao partijske knjizice - ali je uvijek bio za radnicko samoupravljanje i za solidarnost sa radnicima iako su mu nepismene poslovodje lomile ledja - otisao bi iz ko zna kojih unutrasnjih pobuda onako gresan u dzamiju nekad i opet je bio predmet nekih istraga i sikaniranja na poslu... ali mene nikad nije ucio da srbe treba poklat da je to narod nastao od turaka, da je to narod koji nam je klao familiju unazad 50 godina niti me je vapitao u tom svjetlu - sve sto mi je prenio je bilo zdravorazumski...

tek sad a ove distance - vidim da je gro da ne kazem kriticna masa srpkog naroda desetljecima bio dojen mrznjom prema bh muslimanima da bi to zapadna alijansa uspjesno iskoristila u implementaciji projekta propadanja Jugoslavije....

naravoucenije - nije bitan internet - bitno je vaspitanje i kucni odgoj... i internet ne bi promijenio nista onog tipa sto je suto civile na Reuters-ovoj slici u Bijeljini - s tim de/genima se rodis i zivis
Jednom prilikom su se Skender Kulenovic i Branko
Copic nasli u Kragujevcu i obisli spomenik ubijenoj djeci.
Jedan od njih je upitao:
Sta mislis da li Srbi danas mrze Nijemce?
Nisu oni nikada njih ni mrzili - oni samo mrze Turke.
Post Reply