Da li zele igrati Europa Ligu?

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#1 Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by erni3 »

U zadnjim kolima rijesena su neka mnogo vazna pitanja vezana za opstanak timova u ligama petice, sto je bilo najzanimljivije.
U istim tim kolima, ili nesto ranije, neki timovi su se zaista potrudili kako nebi igrali Europa Ligu.
Sjetit cemo se onih izjava Robbena i Riberya kako ne zele igrati Europa Ligu. Cini mi se da su vise zbog straha od igranja EL pruzili lavovske borbe kako bi je izbjegli, ne zbog smjene trenera i cega vec.
Drugi primjer nalazimo u Italiji. Juventus, u trenutku kada je shvatio da ne moze izboriti ligu prvaka, oborio je pola Europe na kladionici i zabrljao u nekim kljucnim utakmicama. Sve kako bi propustio tu "smotru velikih luzera" (kako jedan engleski bloger naziva EL). Da ne spominjem ovogodisnje predstave ovog tima u tom takmicenju.

Treci primjer je Fulham. Trebali su u EL zbog fair playa jer su poslije Chelsea odmah bili na toj fair play ljestvici i imali su mjesto koje vodi u EL. Nakon sto su to saznali, poceli su zuti kartoni, a na kraju su dobili i crveni karton za koji su se stvarno potrudili. Sve kako ne bi igrali EL.
zanimljivo, iz Engleske idu 2 drugoligasa u EL. Birmingem i Blekpul. Sto dovoljno govori o tome kako Englezi gledaju na to takmicenje.

Ovogodisnje finale, Porto - Braga i potpuna nezainteresovanost timova iz L5 koji su igrali u EL govori da je ovo takmicenje na putu da postane Liga PRvaka za klubove van L5, tj. Liga prvaka za klubove iz liga sestice.

Sad, zanima me vase misljenje u vezi ovoga. I zanima me zasto ti veliki klubovi i srednji klubovi iz L5 izbjegavaju ovo takmicenje. Pretpostavljam da je u pitanju novac. Dok se u grupnoj fazi LP dobije 800.000 € za pobjedu i 400.000 € za remi, ti iznosi u EL su zaista mali. Ne znam kako Platini namjerava sprovesti onaj svoj plan kad mu niko ne zeli igrati u ovom drugom takmicenju zbog slabih novcanih premija. Dakle, ja mislim da neki klubovi izbjegavaju EL zato sto se ne zele truditi u takmicenju koje ne donosi toliko novca, a sa druge strane da zbog opterecenog rasporeda dodje do losijih rezultata u ligi.
User avatar
lester burnham
Posts: 1608
Joined: 21/03/2011 00:32
Location: ljutice bogdana 1a

#2 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by lester burnham »

birmingham ide kao osvajac liga kupa, a stoke kao finalista fa kupa,
blackpool ide u championship... :D
liga sestice svakako, pa o tome najbolje svjedoci podatak da na proljece kad se u ligi uefa ishchiste ekipe, da se tako izrazim, oni dobiju otpad iz lige sampiona...
meni licno to ne smeta, ipak imaju solidan budzet, pogotovo za ekipe iz istocnog bloka,
a to je ujedno i prilika za mlade timove i igrace da se afirmisu, jer kroz ovo takmicenje stichu iskustvo igranja evropskih meceva... a ne da ih man utd, barca, real, inter ili njima slicni nabijaju komplekse u ligi sampiona... kad bi u ligu sampiona isli sampioni iz svih drzava direktno, na sta bi to licilo... :D
zato su to platini i batler lijepo razdvojili, sve kako dolikuje profesionalnom show biznisu... premije za bodove, kao i za samo ucestvovanje nisu tako male, naravno za ove gore pomenute i jos par njima slicnih jesu, ali za prosjecne evropske ekipe, one su itekako primamljive...
i jeste druga liga, al obzirom na prilicno veliki broj kvalitetnih ekipa u evropskim ligama, rekao bih -jaka druga liga!
User avatar
skenderija04
Posts: 10465
Joined: 19/10/2009 16:35

#3 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by skenderija04 »

@Erni 3
Zanimljiva tema. Ja ti mogu navesti par primjera iz Spanske lige koju pratim i koje sam procitao. Kada je Espanyol jedne godine igrao EL predsjednik je rekao da je to gubljenje para i vremena sve do cetvrtfinala. Moramo prihvatiti da su klubovi petice i njihovi navijaci razmazeni i da mnogi tvrde da ih vise zanima ligaska utakmica vikendom nego utakmica cetvrtkom protiv treceg recimo iz Slovacke, ma kako on kvalitetan protivnik bio. E sad , ako tako razmisljaju navijaci kluba u EL mozes misliti kako na to gledaju televizije koje su,da se ne lazemo, najveci ucesnici u budzetima klubova. Dalje, koje se ekipe "pale" na EL? U Spaniji su to timovi iz srednje klase. Sevilla,kojima je to bilo interesantno par godina , punili su stadion, osvojili dva puta a sad kada su omirisali LS vidjeces kako ce sljedece godine kada budu igrali EL biti prazan stadion. Kada pogledas unazad, o cemu se najvise prica kada se govori o EL? O legendarnom finalu Alavesa protiv Liverpoola (5-4 produzetak), i da je Getafe imao Bayerna tri minute prije kraja utakmice. Poneki Bljesak kao sto je Atletiko prije dvije godine, ali ATL.Madrid je klub sa velikom istorijom i morao je pritisnuti da nesto osvoji poslje dugo vremena. Mozda Espanyol? Atl.Bilbao? Ne vidim neko veliko lozenje na EL. E sad, ako neka ekipa ucesnica EL. u januaru vidi da joj gori pod nogama u prvenstvu, nisu ludi da se kockaju za male pare.Ispadaju! Takodje, ako su u trci za CL ista stvar. Lova je u CL i u domacem prvenstvu za peticare.Slazem se u potpunosti s tobom da ce to uskoro postati takmicenje za timove van petice. Razlozi su cisto ekonomske prirode. Eventualno, ako vec dodju pred kraj (1/4) i u domacem prvenstvu vise nemaju sta da urade, potrudice se radi sminkanja sezone.
User avatar
ledeni_caj
Posts: 2827
Joined: 14/01/2011 18:21

#4 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by ledeni_caj »

Ako klubovi iz lige petice ne zele igrat' i ne moraju. Ako im je zanimljivo otic na noge Barci, Mancesteru i slicnim i primit peticu nek idu. Mnogo je vise klubova kojim se ovo takmicenje igra, moze se vidjeti pravo dobrog fudbala.
User avatar
vaučer
Posts: 9153
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#5 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by vaučer »

Problem je u novcu kojeg je premalo da motiviše bolje ekipe ekipe a utakmica je dovoljno da im pokvari plasman u domaćem prvenstvu. Plus igranje utakmica u rasporedu četvrtak-nedjelja je također bezveze.
Čitao sam da su sredstva gotovo umanjena duplo rebrandiranjem iz UEFA Cup-a u Europa ligu.

Treba isključiti prebacivanje onih koji ispadnu iz Lige prvaka u Europa ligu.
Povećati fond i smanjiti broj ekipa, utakmica, pretkola i napraviti puno efikasnije i zanimljivije takmičenje.
User avatar
Romanista 101%
Posts: 8479
Joined: 25/05/2010 22:24
Location: Trigoria
Contact:

#6 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by Romanista 101% »

Ja sam se potajno nadao da umjesto Rome ide Juventus u EL jer mislim da posebno u Italiji to takmicenje niko ne uzima za ozbiljno. Ja bi rekao da ce vise skoditi Romi EL nego sto ce dati nesto pozitivno. Vec u julu pocinju nekakve kvalifikacije protiv nekih anonimusa. Cak se nadam sto ranijem ispadanju iako to zvuci malo cudno.

Ovo takmicenje je vise za manje klubove kao adaptacija i odskocna daska za ligu prvaka. Portugalci to najbolje koriste i samo je pitanje kada ce Braga proci grupnu fazu lige prvaka, dok za Porta i Benficu svi znamo da su skoro svake godine u CL.

Da se ja pitam ja bi ipak sve vratio kao sto je bilo. Kup Sampiona, kup pobjednika kupova i kup Uefa.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by karanana »

pa nije mi jasno, zar nije bolje i to malo para u kasi od igranja u EL nego nista para od neigranja?
User avatar
ledeni_caj
Posts: 2827
Joined: 14/01/2011 18:21

#8 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by ledeni_caj »

Zarade nesto vise od 6 m eura u slucaju osvajanja EL ako se ne varam. Za klubove iz recimo Engleske i Spanije koji bubaju po 20-30 m za pojacanja k'o da je to nista, pretpostavljam da 6 m ne igra neku veliku ulogu.
User avatar
samo malo reloaded
Posts: 471
Joined: 15/05/2011 13:12
Location: negdje daleko, u zemlji snova...

#9 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by samo malo reloaded »

Ma nogomet je ionako otisao u persun kad su se pocele vrtiti astronomske cifre oko njega.

Ruski tajkuni, arapski seici, SP u Kataru, samo su epilog svega.

LP je postala Liga bogatih i privilegovanih, u koju tu i tamo upadne neki "Partizan" i to im je plafon, ne trebaju se vise ni truditi jer znaju da su im sanse da osvoje LP jednake mojim sansama da budem prvi covjek na Marsu.

Nogomet je postao obicni biznis, srecom nije jedini sport na svijetu a i daljinski je u blizini.
User avatar
lester burnham
Posts: 1608
Joined: 21/03/2011 00:32
Location: ljutice bogdana 1a

#10 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by lester burnham »

samo malo reloaded wrote:....u koju tu i tamo upadne neki "Partizan" i to im je plafon, ne trebaju se vise ni truditi jer znaju da su im sanse da osvoje LP jednake mojim sansama da budem prvi covjek na Marsu....
... :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
ODVRATAN_i_GADAN
Posts: 1039
Joined: 27/01/2003 00:00

#11 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

lester burnham wrote:
samo malo reloaded wrote:....u koju tu i tamo upadne neki "Partizan" i to im je plafon, ne trebaju se vise ni truditi jer znaju da su im sanse da osvoje LP jednake mojim sansama da budem prvi covjek na Marsu....
... :mrgreen: :mrgreen:
Nista se ti ne kleberi jer oni "tvoji" ne mogu ni do predkola CL! :) :)
User avatar
lester burnham
Posts: 1608
Joined: 21/03/2011 00:32
Location: ljutice bogdana 1a

#12 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by lester burnham »

ODVRATAN_i_GADAN wrote:
lester burnham wrote:
samo malo reloaded wrote:....u koju tu i tamo upadne neki "Partizan" i to im je plafon, ne trebaju se vise ni truditi jer znaju da su im sanse da osvoje LP jednake mojim sansama da budem prvi covjek na Marsu....
... :mrgreen: :mrgreen:
Nista se ti ne kleberi jer oni "tvoji" ne mogu ni do predkola CL! :) :)
da, al obzirom da im je ime vec isklesano na pehar,
dali su zadacu,
pa me raduje pomisao,
da ovi sto su vjecno drugi, mogu da se takmice sa @samo malo reloaded,
oce li on prije na mars,
ili njihovo ime na klempavi pehar...! :mrgreen: ;-)
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#13 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by cyprus »

Pa njihov je problem ako im se ne igra... ne moraju :) Ali mi nije jasno većina tih ekipa iz petice što na proljeće bude u EL, u domaćim prvenstvima je zakucana u sredinu tabele, ili najbolje što mogu postić je ponovo plasman u tu istu EL.... E onda mi nije jasno koji q im se tu kvari domaći plasman :-)
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#14 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by cyprus »

Romanista 101% wrote:Ja sam se potajno nadao da umjesto Rome ide Juventus u EL jer mislim da posebno u Italiji to takmicenje niko ne uzima za ozbiljno. Ja bi rekao da ce vise skoditi Romi EL nego sto ce dati nesto pozitivno. Vec u julu pocinju nekakve kvalifikacije protiv nekih anonimusa. Cak se nadam sto ranijem ispadanju iako to zvuci malo cudno.

Ovo takmicenje je vise za manje klubove kao adaptacija i odskocna daska za ligu prvaka. Portugalci to najbolje koriste i samo je pitanje kada ce Braga proci grupnu fazu lige prvaka, dok za Porta i Benficu svi znamo da su skoro svake godine u CL.

Da se ja pitam ja bi ipak sve vratio kao sto je bilo. Kup Sampiona, kup pobjednika kupova i kup Uefa.
Ako tako razmišljaju većina navijača talijanskih klubova to je OK, ali onda nemaju nikakvo pravo da kukaju što su izgubili mjesto u CL i kako je to nepravda :-) Isto kao što neće moći ni navijači drugih klubova iz liga petice, ako u nekoj bližoj ili daljoj budućnosti im liga bude istisnuta od petice od strane Portugala, Rusije ili Ukrajine.... A nastave li se ovi trendovi to će se svakako i desiti
User avatar
Obuca9
Posts: 9629
Joined: 23/02/2007 01:49
Location: Emir Obuća !!!
Contact:

#15 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by Obuca9 »

Romanista 101% wrote:Ja sam se potajno nadao da umjesto Rome ide Juventus u EL jer mislim da posebno u Italiji to takmicenje niko ne uzima za ozbiljno. Ja bi rekao da ce vise skoditi Romi EL nego sto ce dati nesto pozitivno. Vec u julu pocinju nekakve kvalifikacije protiv nekih anonimusa. Cak se nadam sto ranijem ispadanju iako to zvuci malo cudno.

Ovo takmicenje je vise za manje klubove kao adaptacija i odskocna daska za ligu prvaka. Portugalci to najbolje koriste i samo je pitanje kada ce Braga proci grupnu fazu lige prvaka, dok za Porta i Benficu svi znamo da su skoro svake godine u CL.

Da se ja pitam ja bi ipak sve vratio kao sto je bilo. Kup Sampiona, kup pobjednika kupova i kup Uefa.
Zbog tako glupog razmišljanja (ne mislim na tebe, nego na talijanske klubove), Talijani će imati jedno mjesto manje u LP, pa će tek onda kukati, pogotovo ako se Juventus digne na noge, jer niko osim vodeće trojke (Inter, Milan, Juve) neće ni prismrditi LP, nego će moliti Boga da zaigraju, pa makar i u EL.
User avatar
Point.
Posts: 27789
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#16 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by Point. »

hz__semir wrote:
Romanista 101% wrote:Ja sam se potajno nadao da umjesto Rome ide Juventus u EL jer mislim da posebno u Italiji to takmicenje niko ne uzima za ozbiljno. Ja bi rekao da ce vise skoditi Romi EL nego sto ce dati nesto pozitivno. Vec u julu pocinju nekakve kvalifikacije protiv nekih anonimusa. Cak se nadam sto ranijem ispadanju iako to zvuci malo cudno.

Ovo takmicenje je vise za manje klubove kao adaptacija i odskocna daska za ligu prvaka. Portugalci to najbolje koriste i samo je pitanje kada ce Braga proci grupnu fazu lige prvaka, dok za Porta i Benficu svi znamo da su skoro svake godine u CL.

Da se ja pitam ja bi ipak sve vratio kao sto je bilo. Kup Sampiona, kup pobjednika kupova i kup Uefa.
Zbog tako glupog razmišljanja (ne mislim na tebe, nego na talijanske klubove), Talijani će imati jedno mjesto manje u LP, pa će tek onda kukati, pogotovo ako se Juventus digne na noge, jer niko osim vodeće trojke (Inter, Milan, Juve) neće ni prismrditi LP, nego će moliti Boga da zaigraju, pa makar i u EL.
Upravo tako. Mislim da ce se talijani opametiti, jer su upravo zbog EL izgubili jedno mjesto u CL.
El_comadante
Posts: 7938
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#17 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by El_comadante »

i ja mislim da Englezi i Italijani neshvataju ovo takmičenje ozbiljno, Španci i Njemci i nekako igraju doguraju redovno 1/8 pa i 1/4 finale.
Baudelaire
Posts: 4772
Joined: 13/04/2011 20:40

#18 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by Baudelaire »

Nek uvedu nekako pravilo da pobjednik EL iduće sezone ide direktno u grupnu fazu Lige prvaka ( ili u kvalifikacije za istu ), i riješen problem.
User avatar
erni3
Posts: 1007
Joined: 19/01/2010 10:27

#19 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by erni3 »

Ne znam kako Platini misli realizirati onaj svoj plan o financiranju klubova kada mu dosta njih iz L5 ne zeli igrati u "drugom" takmicenju :D
User avatar
Meho Kodro
Posts: 1141
Joined: 30/09/2005 13:57

#20 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by Meho Kodro »

Nek ne igraju, bolje za klubove iz ostalih liga
User avatar
perfect_guy
Posts: 6509
Joined: 18/04/2008 23:08
Location: Anfield road
Contact:

#21 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by perfect_guy »

Meho Kodro wrote:Nek ne igraju, bolje za klubove iz ostalih liga
da, zahvaljujući EL Portugal je imao najbolji koef. za ovu sezonu
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11073
Joined: 15/01/2010 18:31

#22 Re: Da li zele igrati Europa Ligu?

Post by Jack Be Nimble »

EL je smor sto za navijace, sto za klubove velike petice. Nema love, a putujes okolo ko budala po nekim istocno/centralno evropskim vukojebinama i onda tako umoran dodjes kuci i pripremas se za nedelju jer te ceka Man U, Barca, Real, Bayern itd.
Post Reply