Da li ste znali...?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Hamzigadrp

#1 Da li ste znali...?

Post by Hamzigadrp » 19/12/2005 10:01

Bas sam nedavno od jednog prijatelja cuo sljedece stvari:

- ARIEL i sve drugi deterdzenti od Proctera, koji se prodaju u Bosni NISU porijeklom iz Njemacke ili Austrije, kao sto vecina raje misli, nego iz RUMUNIJE!

- A PERSIL i MERIX (Henkel) je iz Srbije, posto je Henkel kupio tamo neku fabriku za proizvodnju i uvoze nam deterdzent iz Srbije.

Fakat to nisam znao. Samo da vam prenesem tu informaciju.
Punimo Rumunima i Srbima dzepove kupovinom tih proizvoda!

Procteru pripadaju sljedece marke:
- ARIEL
- TIDE
- BONUX
- LENOR
- FAIRY

i dr.

A Henkel-u:
- PERSIL
- SILAN
- MERIX

Hamzigadrp

karanana

Post by karanana » 19/12/2005 10:08

E moj Hamizgdrp, ne punimo mi rumunima ni srbima dzepove, nego zidovima koji su vlasnici P-G-ovih dionica. Oni su ti ko pijavice, samo gledaju gdje ce naci jeftinu radnu snagu i nasli su je u rumuniji i srbiji, kad tu radna snaga poskupi, sele se na drugo mjesto da tu krv isisu

G.O.D.

#3 Re: Da li ste znali...?

Post by G.O.D. » 19/12/2005 10:08

Hamzigadrp wrote:Bas sam nedavno od jednog prijatelja cuo sljedece stvari:

- ARIEL i sve drugi deterdzenti od Proctera, koji se prodaju u Bosni NISU porijeklom iz Njemacke ili Austrije, kao sto vecina raje misli, nego iz RUMUNIJE!

- A PERSIL i MERIX (Henkel) je iz Srbije, posto je Henkel kupio tamo neku fabriku za proizvodnju i uvoze nam deterdzent iz Srbije.

- ARIEL
- TIDE
- BONUX
- LENOR
- FAIRY

i dr.

A Henkel-u:
- PERSIL
- SILAN
- MERIX

Hamzigadrp
a ni leviske nisu iz amerike ba!!!
iz Novog Pazara su...ccc :D :D :D

gavrilo

#4 Re: Da li ste znali...?

Post by gavrilo » 19/12/2005 13:50

G.O.D. wrote:a ni leviske nisu iz amerike ba!!!

hoces da kazes da punimo osunecenim srbima dzepove ili sta ? :D

zeljeni_nadimak

Post by zeljeni_nadimak » 19/12/2005 14:13

Naravno da znamo. Samo prije nego pojuris sa izjavama da punis bilo sta Srbiji ili Rumuniji raspitaj se malo bolje kako i zasto se ti proizvodi proizvode ili pakuju u tim zemljama i ciji dzepovi se pune.

savjest

Post by savjest » 19/12/2005 15:16

Tako je svim poznatijim marakama. Medutim to sto se to proizvodi u nekoj siromasnijoj zemlji ne mora znaciti da je manje kvalitetan nego isti taj proizvod koji je napravljen u Njemacoj recimo.

Naime, isti je konceptor tog proizvoda i isti su kriteriji po kojima se on proizvodi.
Golf proizveden u Njemackoj ili u Meksiku ne samo da c ebiti isti nego i MORAJU biti isti.

Ipak sve je manje razlike izmedu raznih marki. Razni proizvodaci saraduju na zajednickim projektima ili imaju udio kod "protivnika". To dovodi to toga da nema neke velike razlike izmedu proizvoda.

Najbolji primjer su Bojleri. U Belgiji ima fabrika istih. SVI bojleri se prave na isti nacin sali se etiketa razlikuje. Npr. na prvih 500 se nalijepi tiketa Bosh, na drugih 500 AEG... itd...

Mogu postojati manje razlike ali oni su sasvim minimalne.

muthafuca

#7 Re: Da li ste znali...?

Post by muthafuca » 19/12/2005 15:44

- ARIEL
- TIDE
- BONUX
- LENOR
- FAIRY

i dr.

A Henkel-u:
- PERSIL
- SILAN
- MERIX

Hamzigadrp
jesil ti od onih sto kontaju da samo cigare i hjeb proizvodimo il si se dosjetio da mozda i to uvozimo?
tebe cudi neki deterdzent?!?!? vodu nam mozes pit iz rijeka koliko su ciste a mi je uvozimo, svedska godinama drvo nije posijekla a ima najjacu industriju namjestaja koju opet mi kupujemo (IKEA), kad zimi posipaju so posipaju madjarsku sol, autonomasi uvoze rvacki kruh i vodu, u fast fudu jedes filipinsku kokos, a kravu ces jos malo pa samo vidjat u enciklopedijama.
ukratko: sto se tice ekononomije za ovih 10 god od rata EU je BIH dala 10 milijardi EURA a mi njima vratili 40. kultura: sjebali su je u ratu kolko domaci tolko i strani drzavljani, plus (odnosno minus) sto je ne poznajemo i sto je ne postujemo, i za vasu naobrazbu: ajvar su promovirali slovenci kao svoj brand a cevape, pitu i sljivu hrvati, hasanaginicu su daaaaaavno oteli srbi, a hrvati zele jos i pazite ovo bosanskog tornjaka i bosanskog brdskog konja?!?!?!

stella_k

Post by stella_k » 20/12/2005 13:39

savjest wrote:Tako je svim poznatijim marakama. Medutim to sto se to proizvodi u nekoj siromasnijoj zemlji ne mora znaciti da je manje kvalitetan nego isti taj proizvod koji je napravljen u Njemacoj recimo.

Naime, isti je konceptor tog proizvoda i isti su kriteriji po kojima se on proizvodi.
Golf proizveden u Njemackoj ili u Meksiku ne samo da c ebiti isti nego i MORAJU biti isti.

Ipak sve je manje razlike izmedu raznih marki. Razni proizvodaci saraduju na zajednickim projektima ili imaju udio kod "protivnika". To dovodi to toga da nema neke velike razlike izmedu proizvoda.

Najbolji primjer su Bojleri. U Belgiji ima fabrika istih. SVI bojleri se prave na isti nacin sali se etiketa razlikuje. Npr. na prvih 500 se nalijepi tiketa Bosh, na drugih 500 AEG... itd...

Mogu postojati manje razlike ali oni su sasvim minimalne.
Malo sutra!!
Bila u Italiji prije nekoliko godina, kupim sampon za kosu...strava...pravo dobar...
Vratim se u Sa, kupim taj isti sampon....ma kakvi, NI BLIZU.....
Isti slucaj sa dezodoransom Dove...dobijem ga izvana, super, na +35 se ne znojim...kupim ga u Sa, i pogodit cete, ni blizu....

Tulipan

#9 Re: Da li ste znali...?

Post by Tulipan » 20/12/2005 17:31

- ARIEL
- TIDE
- BONUX
- LENOR
- FAIRY

i dr.

A Henkel-u:
- PERSIL
- SILAN
- MERIX

Hamzigadrp
Dobro jutro Kolumbo!

Ariel što se prodaje u Austriji i onaj u Hrvatskoj nisu isti.

Merix se mislim proizvodi u Kruševcu jer je Henkel kupio "Merimu" iz Kruševca.
Firma se sada zove "Henkel Merima".

St.Germain

Post by St.Germain » 20/12/2005 17:36

svaka zapadno-evropska firma ima trziste A, B, C kategorije kvaliteta zavisno o kojem se trzistu radi, tako ti je sa prehrambenom, hemijskom industrijom, bijelom tehnikom, lijekovima etc.
zalosno, da...al kol´ko para toliko i muzike

pitt

Post by pitt » 20/12/2005 17:53

Dobrodosli u kapitalizam :D:D

St.Germain

Post by St.Germain » 20/12/2005 17:56

pitt wrote:Dobrodosli u kapitalizam :D:D
str8 to the point...

savjest

Post by savjest » 21/12/2005 14:17

stella_k wrote:
Malo sutra!!
Bila u Italiji prije nekoliko godina, kupim sampon za kosu...strava...pravo dobar...
Vratim se u Sa, kupim taj isti sampon....ma kakvi, NI BLIZU.....
Isti slucaj sa dezodoransom Dove...dobijem ga izvana, super, na +35 se ne znojim...kupim ga u Sa, i pogodit cete, ni blizu....
Vjerovatno da se radi o proizvodu koji nije original to jeste kopija. To je sasvim druga stvar.

Nijedna ozbljna firma nece(ne smije) sebi dozvoliti da joj se jedan proizvod ralizkuje od zemlje do zemlje.

muthafuca

Post by muthafuca » 21/12/2005 15:13

ne lupaj. upravu je lik kad kaze za A;B;C.. trzista
u holandiji je heineken ko mlijeko...
ovdje je to samo konjska pisaka sa njihovom naljepnicom

Hamzigadrp

Post by Hamzigadrp » 21/12/2005 17:41

Znamo da nije isti kvalitet kad imamo te strane ovdje kod nas. To su ove izjave potvrdili a ko ima para neka napravi hemijsku analizu. Mozda ovdje ima neki student hemije ili hemicar, pa neka slobodno to isproba.

Ali opet, vidi se i kod ove cure, kupuje se strano, a ne domace.

Razumijem ja ljude koji zele proizvod ali nema naseg proizvodjaca, pa hajde, to i ide.

Ali kad imas silne domace sokove, deterdzente, supe, mljeka....da kupujes nesto strano? Ne znam...ne trebamo ni kukati da nam je sve fuj. Malim koracima se moze dosta postici. Svak neka kod sebe krene. Ja kod sebe jesam, sokovi Vegafrut, mljeko Meggle, Milkos ili Inmer, deterdzent Arix, dzem Swity, ulje Bimal, evrokrem Barpe ili Kent itd itd.

Hajmo makar mi, ovaj mali krug ovdje da sljedeci put kupimo nase proizvode....tako smo makar nesto ucinili....i naravno, drugima o ovim stvarima trubiti. Fakat trubiti, dok se ne dohavizaju.

Hamzigadrp

pitt

Post by pitt » 21/12/2005 17:58

Nemoj tako.....imam i ja nesto P&G dionica. Samo kupujte rodila vas majka :D:D:D

danas

Post by danas » 21/12/2005 18:00

pitt wrote:Nemoj tako.....imam i ja nesto P&G dionica. Samo kupujte rodila vas majka :D:D:D
sace te karanana i kompanija proglasit izdajnikom i povest hajku na tebe :roll: :-?

pitt

Post by pitt » 21/12/2005 18:01

nasekirah se pravo :D

EdaHifi

Post by EdaHifi » 21/12/2005 18:25

savjest wrote:

Vjerovatno da se radi o proizvodu koji nije original to jeste kopija. To je sasvim druga stvar.

Nijedna ozbljna firma nece(ne smije) sebi dozvoliti da joj se jedan proizvod ralizkuje od zemlje do zemlje.
Svaka ozbiljna firma to radi. Da li poznajes nekog sa malom djecom ili bolje bebom? Upitaj kako beba reaguje kad se promjeni hrana, milupa ili kako se zove.
Prije 5-6 godina je poznanica primjetila da mali nece hranu kad je kupi u apoteci A dok na oko istu hranu iz apoteke B poklopa. I nikako joj nije bilo jasno, isti proizvodjac, isti naziv, za isto starosno doba. Dok nije na pakovanju primjetila da se jednom ta hrana proizvodi u Madjarskoj a isto tako i u Hrvatskoj. Pa kako kod nas izgleda nije bilo generalnog zastupnika za Milupa proizvode, uvozio je koje kako stigao. Ako lazemo mi odrasli da je nesto drugacijeg okusa, valjda ne lazu djeca.

Drugi primjer za razlicite recepte su Haribo medvjedici (Gummibärchen). Haribo sam kaze da su od drzave do drzave razliciti recepti, npr. medvjedici za francusko trziste imaju puno jace boje nego oni za njemacko trziste. Navodno prejake boje djeluju za svabe suvise neprirodno i samim tim i nezdravo.

stella_k

Post by stella_k » 21/12/2005 19:01

Hamzigadrp wrote:Znamo da nije isti kvalitet kad imamo te strane ovdje kod nas. To su ove izjave potvrdili a ko ima para neka napravi hemijsku analizu. Mozda ovdje ima neki student hemije ili hemicar, pa neka slobodno to isproba.

Ali opet, vidi se i kod ove cure, kupuje se strano, a ne domace.

Razumijem ja ljude koji zele proizvod ali nema naseg proizvodjaca, pa hajde, to i ide.

Ali kad imas silne domace sokove, deterdzente, supe, mljeka....da kupujes nesto strano? Ne znam...ne trebamo ni kukati da nam je sve fuj. Malim koracima se moze dosta postici. Svak neka kod sebe krene. Ja kod sebe jesam, sokovi Vegafrut, mljeko Meggle, Milkos ili Inmer, deterdzent Arix, dzem Swity, ulje Bimal, evrokrem Barpe ili Kent itd itd.

Hajmo makar mi, ovaj mali krug ovdje da sljedeci put kupimo nase proizvode....tako smo makar nesto ucinili....i naravno, drugima o ovim stvarima trubiti. Fakat trubiti, dok se ne dohavizaju.

Hamzigadrp
Ja uglavnom kupujem domace proizvode. I probaj Vegafruitove dzemove; ne da su dobri, nego WOW!!!! :)

bpsang

#21 Re: Da li ste znali...?

Post by bpsang » 21/12/2005 20:12

G.O.D. wrote:

- ARIEL
- TIDE
- BONUX
- LENOR
- FAIRY

i dr.

A Henkel-u:
- PERSIL
- SILAN
- MERIX

Hamzigadrp
a ni leviske nisu iz amerike ba!!!
Ako ih kupujes u Vartexu i placas 145 marona onda nisu iz najnovijeg pazara :D

Qler

Post by Qler » 21/12/2005 20:22

ma stella samo domace, ja prvo sve protabirim, da nadjem nase, pa ako bas nista nema, onda po strancima :)

vegafruit su beton dzemovi :) nek prica ko sta hoce :) meso i mesni proizvodi (pogotovo svjese i suho, ose salama onako) su 1000000 puta bolje nego uvozno, isto tako mlijeko i mlijecni prozivodi...ne bi kupio alpsko ili dukat nema sanse, da je 0.20KM..... pored nasih silnih mljekara!

St.Germain

Post by St.Germain » 21/12/2005 20:31

Qler wrote:samo domace, ja prvo sve protabirim, da nadjem nase, pa ako bas nista nema, onda po strancima :)
tako i ja, samo nema nasih bas puno ovdje

Post Reply