Da li ste znali o islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
miskin

#1 Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 21/06/2012 00:38

Evo jedna tema da malo osvjezimo ovo javljaju se neke teme tamo iz 2004, ovdje cu postati neke zanimljivosti o islamu koje nisu skrivene vecini ljudi nego bolje reci nepoznate. bit ce tu svega pomalo nadam se da cete mi pomoci, bujrum

Da li ste znali da je dozvoljeno potirati po mestvama i čarapama tokom cijele godine, bez razlike da li je period zime ili ljeta zbog općenitosti hadisa koji su došli o dozvoli potiranja?

Da li ste znali da je dozvoljeno, po jednoglasnom stavu učenjaka da čovjek bez abdesta uči Kur´an ukoliko ne dodiruje mushaf, ali je bolje da uzme abdest?

Da li ste znali da će, kada mujezin kaže u toku ezana «hajja ala es-Salah , hajja ala el-Felah», onaj ko ponavlja za mujezinom kazati «la havle ve la kuwete illa billahi»?

Da li ste znali da većina islamskih učenjaka, meðu njima su četiri pravne škole, smatra pohvalnim a ne obaveznim učenje Euze i Bismile prije učenja Kurana?

Da li ste znali da islamski učenjaci imaju jednoglasan stav da je pohvalno uljepšavanje glasa pri učenju Kur´ana?

miskin

#2 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 21/06/2012 00:47

Ako ima nekih termina koj su vam nepoznati bujrum probat cu da objasnim

Da li ste znali da po većini islamskih učenjaka čovjek ako bi učio Kur´an -bez uzimanja novca- i sevap od kiraeta poklonio nekome od mrtvih, da to stiže i koristi mrtvom?

Da li ste znali da nema razilaženja meðu islamskim učenjacima da je propisano, sunnet, onome ko uči i onome ko sluša kiraet da kad se prouči ajet u kojem ima sedžda da učini sedzdu ali postoji razilaženje da li im je to obaveza?

Da li ste znali da je hadis “Ko zaspe poslije ikindije,pa se probudi lud neka ne krivi nikog osim sebe” daif-nevjerodostojan?

Da li ste znali da nema vjerodostojnog hadisa o vrijednosti neke noći u mjesecu redžepu kao što je Lejletu-r-ragaib ili Lejletu-l-Miradž niti ima vjerodostojnih hadisa o provoðenju tih noći u posebnim ibadetima?

Da li ste znali da su hadisi: “Ko obavi hadždž a ne posjeti me, on me je zapostavio”, “ Ko obavi hadždž pa posjeti moj kabur poslije moje smrti kao da me je posjetio za moga života”, izmišljeni hadisi?

Da li ste znali da hadis “Razilaženje moga Ummeta je milost“, nema osnove ni u sahih ni u daif hadisima?

Da li ste znali da je hadis “Moji ashabi su ko zvijezde, kojeg god da slijedite na pravom ste putu.”, izmišljen?

Da li ste znali da je hadis “Uhranite vaše kurbane jer su oni vaše jahalice preko sirat ćuprije.”, daif-nevjerodostojan?

Da li ste znali da je hadis “Dva rekjata sa turbanom su bolja od sedamdeset bez turbana.” izmišljen?

Da li ste znali je hadis o pohvalnosti učenja sure El-Kadr (Inna enzelnahu) nakon abdesta, hadis daif-nevjerodostojan?

Da li ste znali da hadisi u kojima Božji Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, preporučuje da se nosi prsten sa kamenom “Akik” su izmišljeni hadisi?

24- Da li ste znali je hadis “Tražite znanje pa makar u Kini” batil-neispravan?

donBeton

#3 Re: Da li ste znali o islamu

Post by donBeton » 21/06/2012 01:02

Pa i zvuče tako.

miskin

#4 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 21/06/2012 01:09

donBeton wrote:Pa i zvuče tako.
ne razumijem sta je pisac htio da kaze sorry

nidokralj

#5 Re: Da li ste znali o islamu

Post by nidokralj » 21/06/2012 01:15

htio je reci da ti hadisi stvarno zvuce kao da ih Muhammed s.a.v.s. nije rekao.jednostavno ne pasu tom karakteru... nije decko mislio nista negativno :thumbup:

miskin

#6 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 21/06/2012 01:18

nisam ni ja nista lose mislio ako je tako shavtio izvini samo mi bilo onako zanimljivo napisat izvini jos jednom :wink:

nidokralj

#7 Re: Da li ste znali o islamu

Post by nidokralj » 21/06/2012 01:23

fina tema, dobro je da neke stvari koje su ubacene i izmisljene profiltriramo i ove neke sumnjive hadise protumacimo... :thumbup:

donBeton

#8 Re: Da li ste znali o islamu

Post by donBeton » 21/06/2012 01:52

Pa da. Za mene to više nije ni stvar vjere/vjerovanja, a često ni poznavanja religije, nego nekog zdravorazumskog aktiviranja čitatelja/slušatelja. Vole se ljudi uhvatiti stvari koje im momentalno pašu ili zazvuče, bez da uopšte razmisle o njima. Nisam veliki poznavalac Islama, u smislu (pre)poznavanja Hadisa, ali neke stvari se mogu prepoznati, već upućivanjem dodatne pažnjena njih, kao nepripadajuća konstrukcija, znajući tek osnove Islama. Ovaj posljednji hadis, na primjer, sam sebe razotkriva na više nivoa da u ovom obliku nije mogao biti izrečen (najprije, cjelokupno ustrojstvo rečenice, naglašeno sa i sa tim "makar..." sugeriše na nedostupnost znanja - a time ili negira da Objava sadrži znanje što nije prihvatljivo, ili ignorira/zanemarije Objavu kao najbitniji njegov izvor, što je neprirodno. zatim, opet konstitucija rečenice - "makar u Kini", koja praktično govori da je to zadnje mjesto na kojem bi se znanje trebalo tražiti, postavlja jedan dio svijeta, jedan narod u poziciju manje vrijednoga - što je suprotno duhu Islama koji jeste svedostupan i sveobuhvatan.

Zanimljivo, ovaj hadis za ikindiju i ludost sam čuo sam kao mali u potpuno drugom obliku - na nekom sijelu u kojem su stariji prepričavali kao sjećanje, priču koja se uistinu desila u našem mjestu. Sada kada se sjetim te "naobrazbe" koja je, u izvjesnim "predajama" bez izvora, ponekad upućivala na Islam, čini mi se totalno neprepoznatljivom i često, neodbranjivom i nespojivom.

Zato je u jednu ruku dobro da sada imamo neku veću dostupnost izvora. Pa opet, došlo je do pregomilavanja informacija i podataka, i u toj novoj gomili izvora dobro je da istovremeno bude ljudi koji će, sklono njihovom ili većem obrazovanju, ili većem interesovanju, ukazati na nepreciznosti i neprimjerenosti, ali i da se čovjek sam uključi u ono što čuje ili pročita, te pokuša o tome razmisliti i doslovno, ali zdravorazumski i kontekstualno.

miskin

#9 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 21/06/2012 02:00

Da li ste znali da je dozvoljeno čovjeku da izdvoji iskup za prekršenu zakletvu, nakon što prekrši zakletvu, a također je dozvoljeno izdvojiti iskup prije kršenja zakletve, a zatim prekršiti zakletvu. Dokaz tome su riječi Božijeg Poslanika: Kada se neko zakune, pa vidi nešto drugo bolje od toga, neka uradi to što je bolje, a zatim neka se iskupi za prekršenu zakletvu.“ U drugoj predaji ovog hadisa došlo je: Neka se iskupi za zakletvu, a zatim neka prekrši zakletvu.

Da li ste znali da čovjek ako iz navike kaže ne, Allaha mii ili da, Allaha mi, ne želeći time zakletvu, nije obavezan da se iskupljuje za tu zakletvu. Na osnovu riječi Allaha, dž.š.: Allah vas neće kazniti ako se nenamjerno zakunete (El-Bekara, 225.)

Da li ste znali da po konsenzusu islamskih učenjaka nije dozvoljeno zaklinjanje sa bilo čime osim Allahom ili nekim od njegovih svojstava? Dokaz tome su riječi Božijeg Poslanika:Ko se bude zaklinjao neka se zaklinje Allahom ili neka šuti.

Da li ste znali da ako se čovjek zaklete, a zatim odmah nakon toga kaže ´inšallah´ želeći time izuzimanje, a ne blagoslov, pa prekrši tu zakletvu nije obavezan da se iskupljuje za nju? Dokaz tome su riječi Božijeg Poslanika: Ko se zakune, a zatim kaže ´inšallah´ ne može prekršiti zakletvu.

Da li ste znali da bi žena postala tuđem djetetu majka po mlijeku treba da se ispune dva uvjeta: da ga zadoji najmanje pet puta i da to bude u periodu dok dijete nije napunilo dvije godine?

Da li ste znali da se jednim dojenjem smatra svako samovoljno ispuštanje dojke od strane dojenčeta bez razlike da li to bilo iz potrebe za disanjem ili iz želje da dijete promijeni dojku!?

Da li ste znali da ako bi dijete popilo mlijeko žene iz posude, flašice ili na neki drugi način to uzima propis dojenja, tj. ona mu postaje majka po mlijeku ako se ispune ostali uvjeti da pijenje mlijeka bude pet puta i da to bude u periodu do dvije godine starosti?

10- Da li ste znali da se prihvata svjedočenje jedne žene, ako je povjerljiva, ako tvrdi da je zadojila određeno dijete i time se smatra njegova majka po mlijeku ili ako tvrdi da je zadojila dvoje što znači da su brat i sestra po mlijeku!?

miskin

#10 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 22/06/2012 00:53

Da li ste znali da je Stalnoj komisiji za fetve u Saudiskoj Arabiji postavljeno pitanje (broj fetve 17880/24 tom,269 str.) o korištenju tespiha prilikom zikra? Pa su odgovorili: Korištenje tespiha prilikom brojanja zikra je dozvoljeno, jer ne postoji dokaz koji ukazuje da je to zabranjeno, i nema razlike u korištenju tespiha poslije namaza i drugih situacija, dok je brojanje zikra na ručne prste bolje, jer je u tome slijeðenje Božijeg Poslanika, salallahu alejhi ve sellem.

Da li ste znali da je Stalnoj komisiji za fetve u Saudiskoj Arabiji postavljeno pitanje (broj fetve 18409 /24 tom 42 str): Šta mislite o nošenju turbana?, pa su odgovorili: Nošenje turbana je običaj, a ne ibadet. Božiji Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, je nosio turban jer je to bio običaj njegovog naroda, nema vjerodostojnog hadisa koji ukazuje na vrijednost turbana, osim to što ga je nosio Poslanik, salallahu alejhi ve sellem. Propisano je insanu da oblači ono što može od odjeće koja se nosi u njegovom narodu, osim ako je nešto što je Šerijat zabranio

Da li ste znali da je Stalnoj komisiji za fetve u Saudiskoj Arabiji postavljeno pitanje (broj fetve 10656/24 tom 49str) o propisu nošenja odjeće od vještačke svile, pa su podgovorili: Nema smetnje da se nosi tzv. vještačka svila, jer svila koja je zabranjena je prirodna (sirova) svila, svila proizvod svilene bube?

Da li ste znali da je kazao imam Ibn Hazm u knjizi Meratibu-l-Idžma': ''Islamski učenjaci imaju jednoglasan stav da obaveza namaza ne spada i nije ga dozvoljeno, punoljetnom i razumnom, namjerno odgoditi iz njegovog namaskog vremena, iz bilo kojeg razloga, već se obavlja shodno mogućnosti: sjedeći ili na boku, išaretom ili na bilo koji drugi mogući način?''

Da li ste znali da ne postoji razilaženje meðu islamskim učenjacima da je validan namaz čovjeku koji klanja sjedeći - bilo kako da sjedi, ali se razilaze koji način sjedenja je najbolji?

Da li ste znali da je prenešeno u vjerodostojnom hadisu da Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kada bi klanjao sjedeći, sjedio bi podvijenih prekrštenih nogu (turski). Hadis o tome je zabilježio imam En-Nesai, br.1661 od Aiše, r.a., a njegovu vjerodostojnost je potvrdio šejh Albani.

miskin

#11 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 24/06/2012 01:03

Da li ste znali da je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, preporučio spavanje pod abdestom i kazao da melek donosi savalat na osobu koja zanoći čista, kada god se prevrne i probudi iz sna?! Hadis je zabilježio imam Ibn Hibban, br.1051, a njegovu vjerodostojnost je potvrdio šejh Albani.

Da li ste znali da je Božiji Poslanik kazao da osoba koja zanoći čista -pod abdestom- da se njegova dova prima kada god da se probudi u toku noći, bez razlike da li tražio nešto od dunjalučkih ili ahiretskih potreba. Hadis o tome je zabilježio imam Ahmed u Musnedu i Ebu Davud u Sunenu br.5042, a njegovu vjerodostojnost je potvrdio šejh Albani.

Da li ste znali da je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, preporučio klanjanje sunneta u kući govoreći: ''Najbolji namaz insana je namaz u kući, osim obaveznih farza?'' Hadis je zabilježio imam Et-Tirmizi, br.450, a njegovu vjerodostojnost je potvrdio šejh Albani.

Da li ste znali da je lijepo da čovjek prije spavanje donese čvrsto odluku da će ustati na noćni namaz, pa ako bi se desilo da ne ustane imat će nagradu kao da je ustao?! Zbog riječi Božijeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: ''Ko legne u postelju i čvrsto odluči da će ustati na noćni namaz, pa prespava, biće mu upisano ono što je namjeravao, a njegovo spavanje je sadaka njemu od njegovog Gospodara.'' Hadis je zabilježio imam Ibn Madže, br.1344, a njegovu vjerodostojnost je potvrdio šejh Albani.

Da li ste znali da je dozvoljeno po konsenzusu islamskih učenjaka klanjati dobrovoljne namaze sjedeći pa makar čovjek nemao nikakve poteškoće, ali namaz obavljen stojeći je dvostruko vredniji od namaza obavljenog sjedeći?! Zbog riječi Božijeg Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: ''Ko klanja stojeći - to je bolje, a ko klanja sjedeći ima pola nagrade onog ko klanja stojeći''. Hadis je zabilježio imam Buhari, br.1115, od Imrana ibn Husajna, r.a.

Da li ste znali da ako bi čovjek imao naviku da klanja stojeći, pa klanja sjedeći zbog opravdanog razloga, kao što je bolest, nadati je se da će mu Allah dati nagradu onog ko klanja stojeći?! Zbog riječi Božijeg Poslanika, salallahu alejhi ve sellem: ''Kada se razboli Allahov rob-insan ili otputuje bude mu upisano od djela ono što je radio dok je bio zdrav i dok je bio kod kuće''. Hadis je zabilježio imam Buhari, br.2996, od Ebu Musaa el-Ešarija r.a.

Atridij

#12 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Atridij » 24/06/2012 01:07

Da li ste znali da više od 99.99% "Muslimana" prati izmišljene priče i mitove koje oni nazivaju "hadisima" iako je Bog u Kur'anu zabranio da se prati išta sem njegove poruke?

shecher

#13 Re: Da li ste znali o islamu

Post by shecher » 24/06/2012 01:13

Atridij wrote:Da li ste znali da više od 99.99% "Muslimana" prati izmišljene priče i mitove koje oni nazivaju "hadisima" iako je Bog u Kur'anu zabranio da se prati išta sem njegove poruke?
Ne počinji temu koja je "prežvakana" nekoliko puta na ovom forumu, o kojoj si dobio sve moguće odgovore i pojašnjenja i ostao pri svom, gotovo usamljenom stavu u pogledu prihvatanja hadisa.
Tema koju počinje uvijek završi zaključavanjem, bespotrebnom prepirkom i smutnjom kod muslimana. Hvala.
Moderatori, molim vas da reagujete. Hvala.

Tvrtko II Kotromanić

#14 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Tvrtko II Kotromanić » 24/06/2012 01:39

samo da se pribiljezim :D
inace, zanimljiva tema, konkretno i ja sam cuo da je onaj hadis o trazenju znanja u Kini neispravan, dok za neke druge navedene mi je ustvari i logicno da su neispravni :)
kako god, Miskin :thumbup:

harač

#15 Re: Da li ste znali o islamu

Post by harač » 24/06/2012 13:07

Atridij wrote:
shecher wrote:
Atridij wrote:Da li ste znali da više od 99.99% "Muslimana" prati izmišljene priče i mitove koje oni nazivaju "hadisima" iako je Bog u Kur'anu zabranio da se prati išta sem njegove poruke?
Ne počinji temu koja je "prežvakana" nekoliko puta na ovom forumu, o kojoj si dobio sve moguće odgovore i pojašnjenja i ostao pri svom, gotovo usamljenom stavu u pogledu prihvatanja hadisa.
Tema koju počinje uvijek završi zaključavanjem, bespotrebnom prepirkom i smutnjom kod muslimana. Hvala.
Vaši odgovori nisu ništa drugo nego ponavljanje jedne te iste mantre koje vi smatrate izvorima. Ja iskreno nerazumjem kako semožete nazivat Muslimanima dok pratite i uvažavate te bolesne laži i izmišljotinje koje su od jednog od najgenijalnijih i najsposobnijih ljudi u našoj historiji pretvorile u bi-polarnog psihotičnog pedofila.
:lol: oh majko mila :skoljka:

Muvehhid

#16 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Muvehhid » 24/06/2012 21:43

Atridij wrote:
shecher wrote:
Vaši odgovori nisu ništa drugo nego ponavljanje jedne te iste mantre koje vi smatrate izvorima. Ja iskreno nerazumjem kako semožete nazivat Muslimanima dok pratite i uvažavate te bolesne laži i izmišljotinje koje su od jednog od najgenijalnijih i najsposobnijih ljudi u našoj historiji pretvorile u bi-polarnog psihotičnog pedofila.
Zamolio bih moderatore da reaguju na ove strasne uvrede Resulallaha salallahu alejhi we sellem :x :x :x

HardCore

#17 Re: Da li ste znali o islamu

Post by HardCore » 24/06/2012 22:01

Sta ocekivat od balavca od 18 godina, kad bi ja poceo pricat o isusu i tim drugim "vasim bogovima" i sami bi ste se izgubili :)

miskin

#18 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 25/06/2012 01:21

Da li ste znali da je Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, zabranio da se ostavi nešto u vasijet ( oporuka koja se izvršava nakon smrti) nekome od onih koji su Šerijatom odreðeni kao nasljednici. Od Amra ibn Haridže r.a. se prenosi da je čuo Allahovog Poslanika, salallahu alejhi ve sellem, da je kazao: « Allah je dao-odredio- svakome ono što ga sljeduje i nema oporuke-vasijeta- nasljedniku ».(Hadis je zabilježio imam Et-Tirmizi, br.2121, dobrim-hasen- ga je ocjenio šejh Albanij)?

Da li ste znali da je Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, zabranio da se oporuči, vasijetom, više od trećine imetka (nekome ko nije nasljednik)? Od Sad ibn Ebi Vekasa r.a. se prenosi da je kazao: «Bio sam na oprosnom hadžu sa Allahovim Poslanikom, salallahu alejhi ve sellem, pa sam se razbolio. Božiji Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, je došao da me obiðe pa sam mu kazao: «Allahov Poslaniče, ja sma veom bogat, imam mnogo imetka, ne nasljeðuje me niko osim jedna kći. Šta misliš da oporučim dvije trećine imetka?» «Ne», odgovorio je. «Da oporučim polovinu?» «Ne», odgovorio je. «Da oporučim trećinu?» «Trećina, i trećina je mnogo. Da ostaviš svoje potomke imućne bolje je od toga da ih ostaviš siromašne, da traže od ljudi. Znaj, o Sade, za sve što udijeliš od imetka, želeći time Allahovo zadovoljstvo, biti ćeš nagraðen, čak zalogaj koji staviš u usta svoje supruge.»(Hadis je zabilježio Buharija i Muslim)

Rekao je Ibn Abbas r.a.: «Volio bih kada bi ljudi odustali u vasijetu od trećine imetka, i oporučivali četvrtinu, jer je Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, kazao: «Trećina, i trećina je mnogo.»

miskin

#19 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 25/06/2012 13:38

Da li znas o Hudhudu (pupavcu)?

- Da je to ptica koja je spomenuta u casnom Kur'anu, u suri An-Naml (Mravi) -Da je upravo Hudhud obavjestio Sulejmana, a.s., o kraljici Belkisi (koja je kasnije Sulejmanovim, a.s., sebebom postala muslimanka) i njenom nevjernickom narodu. Bio je izvrstan daija i trazio mjesta gdje se cini sirk kako bi obavjestio Sulejmana, a.s., i pozvali taj narod na Pravi put.

Tako je Hudhud pomagao poslaniku Sulejmanu, a.s., kome je Allah dao veliku blagodat mogucnosti razgovaranja sa zivotinjama, upravljanja vjetrovima i dzinima...

- Da Hudhud, Allahovom voljom, vidi sa velike visine nebesa mjesto gdje se nalazi voda ,a nakon sto je pronadje slijece na to mjesto te svojim kljunim udara u tlo da oznaci vodu.

- Da je Hudhud veoma lijepa ptica koja ima izuzetno lijep glas

- Da Hudhud posjeduje mnoge osobine koje su suprotne drugim pticama kao sto su:

- druge ptice vole da lete a Hudhud uglavnom hoda i trci dok veoma rijetko leti.

- druge ptice ulazu veliki trud da izgrade sto ljepsa gnijezda dok Hudhud nimalo paznje ne pridaje tome, i ako gradi tada to radi veoma skromno, ne birajuci gradju i ne pridajuci paznju ljepote izgleda njegovog doma

- druge ptice vole da se druze u jatima dok je Hudhud uglavnom sam, i veoma rijetko se druzi, osim sa svojom zenkom, kojoj takodje ne pridaje neku veliku paznju

- dok druge ptice bjeze od smrti i opasnosti, Hudhud kada se sretna sa grabezljivcom uopste ne bjezi vec legne i sam se preda, kao da prizeljkuje smrt, a to ga uglavnom odrzava u zivotu i bude najbolja odbrana, jer se rijetko desi da grabezljivac odleti nastavi sa lovom na drugom mjestu - samo Allah zna zasto je to tako.

Ajeti iz Kur'ana koji spominju ovu pticu: "I on (Sulejman) izvrsi smotru ptica, pa rece: "Zasto ne vidim pupavca, da nije odsutan?" Ako mi ne donese valjano opravdanje, teskom cu ga kaznom kazniti ili cu ga zaklati!" I ne potraja dugo, a on dodze, pa rece: "Doznao sam ono sto ti ne znas, iz Sabe ti donosim pouzdanu vijest." Vidio sam da jedna zena njima vlada i da joj je svega i svacega dato, a ima i prijesto velicanstveni. Postovanja vrijedan vladar je bila Belkisa. Vidio sam da se i ona i narod njezin Suncu klanjaju, a ne Allahu - sejtan im je prikazao lijepim postupke njihove i od pravoga puta ih odvratio, te oni ne umiju naci pravi put; pa da se klanjaju Allahu, koji izvodi ono sto je skriveno na nebesima i u Zemlji i koji zna ono sto krijete i ono sto na javu iznosite. Allah je, nema boga osim Njega, Gospodar velicanstvenog Arsa! Vidjecemo" - rece Sulejman - "da li govoris istinu ili ne." Odnesi ovo moje pismo pa im ga baci, a onda se od njih malo izmakni i pogledaj sta ce jedni drugima reci!" (An-Naml, 20-28)

http://www.google.ba/imgres?hl=bs&clien ... 80&bih=861

NIN

#20 Re: Da li ste znali o islamu

Post by NIN » 25/06/2012 16:31

Banned user for reason “trolanje”
» Atridij
14 dana

Imate mogucnost prijave odredjenog posta sto omogucuje moderaciji lakse pronalazenje istih. U suprotnom, mozete se nacekati dok ja prelistam sve sto pisete pa naletim na sporni post.

miskin

#21 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 25/06/2012 17:51

vidis citam ovo tvoje gore i mislim nije ni tebi lako vala pratit sve ovo ima nas raznih kalibara sad mi te je zao nekako :D :D

miskin

#22 Re: Da li ste znali o islamu

Post by miskin » 28/06/2012 00:42

Stalnoj komisiji za fetve u Saudiskoj Arabiji postavljeno je slijedeće pitanje (broj fetve 1465, 1-tom, 557 str.): «Je li dozvoljeno osobi koja je opsihrena da ode kod sihribaza kako bi otklonio sihr od nje?
Odgovor: «To nije dozvoljeno. Osnova u tome je hadis kojeg je zabilježio imam Ahmed i imam Ebu Davd od Džabira r.a. da je rekao: «Upitan je Poslanik o otklanjanju sihra sihrom(ar-en-nušratu), pa je kazao: «To je šejtanski posao.» Lijekovi koji su korisni i dozvoljeni Šeriatom su dovoljni, jer Allah nije dao bolest a da za nju nije dao lijek, neki ga spoznaju a neki i ne spoznaju. Poslanik, salallahu alejhi ve sellem, je naredio da se liječimo, a zabranio liječenje onim što je zabranjeno, govoreći: «Liječite se, a ne liječite se haramima.» Takoðer je prenešeno da je kazao: «Allah nije dao lijek mom ummetu u onome što im je zabranio». Fetvu potpisali: Abdu-l-Aziz bin Abdullah bin Baz, Abdu-r-Rezak Afifi, Abdullah bin Gudejan, Abdullah ibn Kuud.

Stalnoj komisiji za fetve u Saudiskoj Arabiji postavljeno je slijedeće pitanje (broj fetve 2461, 5-tom, 282 str.): «Molim vas da mi pojasnite da li isticanje krvi kvari abdest?»
Odgovor: «Ne poznajemo dokaz koji ukazuje da isticanje krvi-osim krvi koja iziðe iz spolnog organa-kvari abdest. Osnova je da to isticanje krvi ne kvari abdest. Ibadeti se zasnivaju na dokazima(ar.tevkif). Nije dozvoljeno nikome da kaže ovo je ibadet a da za to nema dokaz. Neki učenjaci su smatrali da ako bi mnogo-po običaju-krvi isteklo iz nekog dijela tijela-osim spolnog organa- to bi pokvarilo abdest. Zato, ako bi čovjek obnovio abdest ako mu se to desi, izlazeći na taj način iz razilaženja učenjaka, lijepo bi postupio, zbog riječi Poslanika: «Ostavi ono što ti je sumnjivo, i zamijeni onim što ti je jasno.» Fetvu potpisali: Abdu-l-Aziz bin Abdullah bin Baz, Abdu-r-Rezak Afifi, Abdullah bin Gudejan, Abdullah ibn Kuud.

Da li ste znali da je od znakova lijepe smrti da čovjek preseli znojnog čela? Prenosi se od Burejde r.a. da je bio u Horosanu, pa je obišao jednog prijatelja koji je bio bolestan. Zatekao ga je u smrtnim mukama, njegovo čelo je bilo znojno pa je kazao: «Allahu ekber! čuo sam Allahovog Poslanika, salallahu alejhi ve sellem, da kaže: «Mu´min umire sa znojem na čelu.» Hadis je zabilježio Et-Tirmizi, a njegovu vjerodostojnost je potvrdio šejh Albani.

ice2cube

#23 Re: Da li ste znali o islamu

Post by ice2cube » 28/06/2012 00:58

Jeste li znali da je zenskim zabranjeno koristiti parfem a da ga neki strani muskarac osjeti ? Znaci, mozete koristiti ali samo ukoliko ce to vas muz ili neko samo osjetiti, tj. kada boravite u kuci :-) :-)

To je ono sto sam danas procitao, svasta...

Teea

#24 Re: Da li ste znali o islamu

Post by Teea » 28/06/2012 13:49

miskin wrote:Stalnoj komisiji za fetve u Saudiskoj Arabiji postavljeno je slijedeće pitanje
da li ste znali da u Saudijskoj Arabiji ni jedan alim ne smije donijeti fetvu bez kraljevog odobrenja.

asurbanipal

#25 Re: Da li ste znali o islamu

Post by asurbanipal » 28/06/2012 15:58

Teea wrote:
miskin wrote:Stalnoj komisiji za fetve u Saudiskoj Arabiji postavljeno je slijedeće pitanje
da li ste znali da u Saudijskoj Arabiji ni jedan alim ne smije donijeti fetvu bez kraljevog odobrenja.
To nema veze sa islamom, ali zato ima sa politikom... 8-)

Post Reply