Da li ste za vracanje imovine vjerskim zajednicama?

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!

Da li ste za vracanje imovine vjerskim zajednicama?

Svakoj sto je bilo njeno
16
41%
Svima osim SPC
3
8%
Samo IVZ
0
No votes
Nisam, protiv sam.
20
51%

Total votes: 39

seljak_cojek

#1 Da li ste za vracanje imovine vjerskim zajednicama?

Post by seljak_cojek » 13/03/2007 15:25

Ne, ovo nije licemjerno ....... samo vam se čini :angry: :x :x :x :x :x :x :x :x
Image

angevin

Post by angevin » 13/03/2007 16:17

od prestanka postojanja "nenarodnog" rezima, vjerske zajednice ne rade drugo nego "iscu" sto pare sto objekte. Zakonski gledano, pràvo je da svako raspolaze svojom imovinom, ali realno, zar nije bolje da su u njima skole, a ne kakve mozgoispiraonice.
Od rata naovamo, naizgradjivali su sebi crkava i dzamija i opet im nije dosta.

mostarac

Post by mostarac » 13/03/2007 16:20

pa vjerske zajednice su svugdje najveci kapitalisti, a uz to slabo placaju i porez na to, a realno i sto ce im. One valjda treba da sluze narodu, tj. stadu. pa kad je tako neka to sto su one imale i ostane stadu, a ne ode njima, jer imaju vise nego dovoljno. Ne bi im ja vratio metra kvadratnog. I kao nagodice se da se napravi tako da drzava isplati naknadu, tj. da prevedem za naivne da MI PLATIMO NJIMA NAKNADU. Ja im ne bi metra vratio. Ne treba im. Da im treba napravilo bi se, ali ionako pljackaju narod pa ne vidim razlog sto ce im.
Nema sahrane ili dzenaze koja kosta ispod 800 KM, a za sta ili kome se tu placa?
Pobjesnila je ta banda koja zivi od nacionalizma i zavadjanja naroda. Kako bi ja njih kastriro od drzave to nije normalno.

tech10

Post by tech10 » 13/03/2007 16:21

Neka SPC obnovi 1180 dzamija porusenih sa njenim blagoslovom pa ce onda dobiti ovaj objekat nazad. :roll:

karanana
Has thanked: 9 times
Been thanked: 45 times

Post by karanana » 13/03/2007 16:23

A koja je to zgrada bogoslovije?

Nesto se spominje i stadion kosevo da je izgradjen na srpskoj zemlji.

Mozda zato pitarima i ide dobro jer su popovi dosli i posuli stadion onom vodicom.
Last edited by karanana on 13/03/2007 16:25, edited 1 time in total.

Maksim

Post by Maksim » 13/03/2007 16:24

U Austriji je Katolicka crkva drugi najveci vlasnik imobilija. U BiH se vjerske zajednice predstavljaju kao zastitnici naroda, hodze i popovi vole stalno govoriti o narodu, a narodu od sebe nista nisu dali nego ga vazda pljackaju. To i jest svrha vjere. Nisu u stanju nekoga besplatno sahraniti. To se zove drskostv i jedini razlog zasto su vjerske ustanove protiv komunizma npr. jeste da gube svoje vlasnistvo. Ne treba im nista vracati, jer nije njihovo.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/03/2007 16:24

karanana wrote:A koja je to zgrada bogoslovije?

Cini mi se da je rijec o danasnjem Ekonomskom fakultetu, ako nisam nesto ofulao :?

Vingo

Post by Vingo » 13/03/2007 16:26

_BosanaC wrote:
karanana wrote:A koja je to zgrada bogoslovije?

Cini mi se da je rijec o danasnjem Ekonomskom fakultetu, ako nisam nesto ofulao :?
nisi

angevin

Post by angevin » 13/03/2007 16:37

jesmo i bili rahat dok su hodze i popovi bili KOS-ovci :D

fuse

Post by fuse » 13/03/2007 16:46

Ako se vrati imovina vjerskim zajednicama onda treba vratiti i imovinu građana od prije 2. svjetskog rata restitucijom i onda će državi ostat od imovine tri zgrade, dvije ledine i jedna dobra nizbrdica (ma šta to znacilo).

Vingo

Post by Vingo » 13/03/2007 16:51

I jos onda kad se vrati nelegalno stecena imovina.......nigdje nam kraja...
:-)
No ja sam nekako sigurna da ce ovo gornje da se desi 100%, mozda cak i u ovom mandatu

Kralj Tvrtko XXVIII

Post by Kralj Tvrtko XXVIII » 13/03/2007 16:57

Evo mi jedva cekamo da im vratimo imovinu. Ovo je samo kontra izjava zbog toga sto Bosnjaci traze da se srusi pravoslavna crkva u Kotorskom. SPC je godinama izvor zla.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 13/03/2007 17:01

A sta cemo recimo sa povratom imovine IVZ-u, ili sta je s onim ugovorom koji je, cini mi se, s Vatikanom potpisan o povratu imovine Katolickoj crkvi? Ili Jevrejskoj zajednici?

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 13/03/2007 18:43

Samo da pojasnim neke stvari. Ovaj prvi post sam bio postavio na temi "Neosnovana tužba protiv Fate Orlović". Cilj mi je bio da pokažem licemjerstvo SPC.
Neko je, potom, postavio ovu temu temu i započeo je sa mojim postom, protiv čega u principu nemam ništa protiv (ali bi bio red da je onaj ko je postavio temu ostavio i svoj "potpis") . Ono što mi je zasmetalo je formulacija ankete. Nekako mi vuče na IVZ vs SPC. U svakom slučaju, da sam ja postavljao anketu bile bi samo dvije mogućnosti DA i NE.
Molio bih onoga ko je autor teme da u prvom postu naglasi da je on autor.

PS. Sada nemam vremena, ali ću poslije dati i svoj komentar na samu temu.

spreca
Has thanked: 230 times
Been thanked: 79 times

Post by spreca » 13/03/2007 19:14

Povrata imovine vjerskim zajednicama nebi trbalo biti cak sta vise treba im oduzeti i ono sto imaju i postaviti ih na jasle s obicnim ljudima tj. uciteljima ,komunalnim radnicima itd.odnosno na jasle obicne radnicke klase(ako ona jos i postoji u BiH) i za jedno veoma kratko vrjeme ce te osjetiti kako intres za "profesiju pop,hodza itd naglo opada iz razloga sto to vise nije profitabilno anjih boli ku*ac za nama.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 14/03/2007 08:48

Da je imalo mozga, gledalo bi se da se skole prave i bolje opreme pa da i to malo djece sto ima necemu pametnom se nauci a ne da slusaju shuplju kojom ih toboznji vjerski velikodostojnici svakodnevno truju dok nezajazljivo pune svoje dzepove bez dna! :x

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 14/03/2007 08:57

Vidim da su komentari uglavnom negativni.
Ovaj problem je po meni mnogo kompleksiniji. Imovinu bi trebalo vratiti, ali ....
Gdje je vremenska crta od koje se može krenuti? Koliko daleko u prošlost treba ići? Treba li RS ponovo izgraditi porušene objekte drugih vjerskih zajednica i vratiti ih vlasniku? Može li se pronaći adekvatno rješenje za objekte koji se ne mogu iz objektivnih razloga vratiti?
angevin wrote: od prestanka postojanja "nenarodnog" rezima, vjerske zajednice ne rade drugo nego "iscu" sto pare sto objekte. Zakonski gledano, pravo je da svako raspolaze svojom imovinom, ali realno, zar nije bolje da su u njima skole, a ne kakve mozgoispiraonice.
Realno jeste, bez dvojbe, ali nije realno da ja određujem u kakve će se svrhe koristiti nečija imovina.

@mostarac i @Maksim
Vjerske zajednice ne pljačkaju narod. Kako možete smatrati pljačkom ako neko svojevoljno pristaje na uslove koje su oni postavili? Kako možete smatrati pljačkom dobrovoljne priloge? Kako vi možete određivati šta nekome treba ili ne treba?

Vodenjak

Post by Vodenjak » 14/03/2007 09:08

seljak_cojek wrote:Vidim da su komentari uglavnom negativni.
Ovaj problem je po meni mnogo kompleksiniji. Imovinu bi trebalo vratiti, ali ....
Gdje je vremenska crta od koje se može krenuti? Koliko daleko u prošlost treba ići? Treba li RS ponovo izgraditi porušene objekte drugih vjerskih zajednica i vratiti ih vlasniku? Može li se pronaći adekvatno rješenje za objekte koji se ne mogu iz objektivnih razloga vratiti?
angevin wrote: od prestanka postojanja "nenarodnog" rezima, vjerske zajednice ne rade drugo nego "iscu" sto pare sto objekte. Zakonski gledano, pravo je da svako raspolaze svojom imovinom, ali realno, zar nije bolje da su u njima skole, a ne kakve mozgoispiraonice.
Realno jeste, bez dvojbe, ali nije realno da ja određujem u kakve će se svrhe koristiti nečija imovina.

@mostarac i @Maksim
Vjerske zajednice ne pljačkaju narod. Kako možete smatrati pljačkom ako neko svojevoljno pristaje na uslove koje su oni postavili? Kako možete smatrati pljačkom dobrovoljne priloge? Kako vi možete određivati šta nekome treba ili ne treba?
Treba li biti posebno pametan pa skontati da su "dobrovoljne priloge" uglavnom davali ljudi ispranih mozgova - i to ispranih upravo od strane silnih hodza i popova!
Religija je, (pa ma o kojoj se radilo) davno nazvana opijumom za narod!
A omadjijani ljudi tesko mogu da donesu zdrave i smisljene odluke!

Uostalom, ako su ljudi u ime ljubavi prema bogu isli u krstaske ratove ili ukoliko u ime istog tog boga raznose bombama neduznu djecu po trgovackim centrima (sto mi, valjda, smatramo divljastvom?) zasto bi se potezi koje su pojedinci vukli - potezi kojim su razbastinili svoje potomke i sve sto su imali dali crkvi ili dzamiji - smatrali racionalnim? :? :oops:

mostarac

Post by mostarac » 14/03/2007 09:13

Vjerske zajednice pljackaju narod manipulisuci narodnim dusama. Ljudi prave dzenazu jer vjeruju u boga, a IVZ tu vjeru naplati 800 KM. Katolicka crkva jos vise dere ljude za sprovode. Ostali vjerski obredi kod svih religija se isto debelo placaju i vjerska zajednica bi u nacelu trebala biti humanitarna institucija koja sebi uzima samo onoliko koliko joj stvarno treba, a ostatak dijeli narodu, ali onda reis i biskupi ne bi mogli vozit bijesna kola i slicno.

Ja sam za to da ukoliko se odluci da se raspravlja o povratu imovine vjerskim zajednicama da se onda raspise referendum na kojem bi se narod izjasnio, da li da im vracamo ili da im ne vracamo? Mislim da je tako najpravednije. Raspisati referendum i gotovo.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 14/03/2007 09:14

Pocetni tekst je izdvojen od teme o Fati, i molio bih sve koji nemaju sta reci o Fati i koji bi njenu patnju politizirali i vukli pricu na sasvim drugu vodu da:

a) Otvore posebnu temu

b) Da ne pokusavaju ostavljati nista sto se odmice od nje same jer cu to brisati bez upozorenja.

Anketa nema veze sa @seljak_cojek, anketu sam dodao JA. Svakome imalo pametnom je jasno zasto je anketa na onaj nacin postavljena i zasto je provokativna.

Bujrum.

hrasno38
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Post by hrasno38 » 14/03/2007 09:21

Zasto vratiti?????? Prije svega u 99% slucajeva sve vjerske zajednice su isto tako otimale neciju zemlju jer su uglavnom bile usko povezane sa svakom vlasti. Dakle kod nas se uvijek postavljaju stvari kako kome odgovara. Ko je taj ko ima pravo da tumaci vlasnistvo a pogotovo da kaze bice vraceno ono sto je konfiskovano te i te godine. Poznato je kroz istoriju kako su vjerske institucije otimale od ljudi i sada im treba vracati. Samo kreteni i budale mogu zgradu jednog fakulteta vratiti SPC-u ili bilo koju zgradu neke znacajne ustanove bilo kojoj vjerskoj ustanovi. Njima je uvijek bilo dobro jer su se svakom rezimu znali uvuci u guzicu i zajednickim snagama otimati. Generalno bilo kakve restitucije za mene su najobicnija budalastina a ako bi nesto trebalo da se uradi sa vjerskim institucija onda je to da se utvrdi njihova krivica za ono sto nas je zadesilo jer opet kroz istoriju je pooznato da iza svakoga rata na neki nacin stoji vjera. Napravili su crkvu u sred basce jedne jadne i nezasticene stare zene Fate Orlovic a ovdje traze zgradu fakulteta sto nema nikakve veze sa pamecu.

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 14/03/2007 09:24

Vodenjak wrote: Treba li biti posebno pametan pa skontati da su "dobrovoljne priloge" uglavnom davali ljudi ispranih mozgova - i to ispranih upravo od strane silnih hodza i popova!
Treba li onda poništiti i rezultate izbora, ovih zadnjih, jer su i tamo glasali "ljudi ispranih mozgova " (po nekima) i doveli nam ovu sadašnju vlast koje u stvari nema.
Vodenjak wrote: Religija je, (pa ma o kojoj se radilo) davno nazvana opijumom za narod!
A omadjijani ljudi tesko mogu da donesu zdrave i smisljene odluke!
To je stav nereligioznih ljudi, i teško da će bit prihvaćen od strane religioznih. Ne mogu vjerovati da ljude poput fra Luke markešića, fra Ljube Lucića, dr. Enesa Karića, dr. Rešida Hafizovića, dr. Adnana Silajdžića ........ smatraš "ljudima ispranih mozgova" i opijenih religijom koji ne mogu donositi "zdrave i smisljene odluke".
Vodenjak wrote: Uostalom, ako su ljudi u ime ljubavi prema bogu isli u krstaske ratove ili ukoliko u ime istog tog boga raznose bombama neduznu djecu po trgovackim centrima (sto mi, valjda, smatramo divljastvom?) zasto bi se potezi koje su pojedinci vukli - potezi kojim su razbastinili svoje potomke i sve sto su imali dali crkvi ili dzamiji - smatrali racionalnim? :? :oops:
Trpaš u isti koš krstaše i teroriste sa gore pobrojanim ljudima koji zaslužuj poštovanje.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 14/03/2007 09:25

hrasno38 wrote:Zasto vratiti?????? Prije svega u 99% slucajeva sve vjerske zajednice su isto tako otimale neciju zemlju jer su uglavnom bile usko povezane sa svakom vlasti. Dakle kod nas se uvijek postavljaju stvari kako kome odgovara. Ko je taj ko ima pravo da tumaci vlasnistvo a pogotovo da kaze bice vraceno ono sto je konfiskovano te i te godine. Poznato je kroz istoriju kako su vjerske institucije otimale od ljudi i sada im treba vracati. Samo kreteni i budale mogu zgradu jednog fakulteta vratiti SPC-u ili bilo koju zgradu neke znacajne ustanove bilo kojoj vjerskoj ustanovi. Njima je uvijek bilo dobro jer su se svakom rezimu znali uvuci u guzicu i zajednickim snagama otimati. Generalno bilo kakve restitucije za mene su najobicnija budalastina a ako bi nesto trebalo da se uradi sa vjerskim institucija onda je to da se utvrdi njihova krivica za ono sto nas je zadesilo jer opet kroz istoriju je pooznato da iza svakoga rata na neki nacin stoji vjera. Napravili su crkvu u sred basce jedne jadne i nezasticene stare zene Fate Orlovic a ovdje traze zgradu fakulteta sto nema nikakve veze sa pamecu.
Samo bih ispravio ono boldirano i umjesto vjera rekao kler!
Dakle, svi oni samozvani tumaci bozije volje! :oops:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 14/03/2007 09:28

To je stav nereligioznih ljudi, i teško da će bit prihvaćen od strane religioznih. Ne mogu vjerovati da ljude poput fra Luke Markešića, fra Ljube Lucića, dr. Enesa Karića, dr. Rešida Hafizovića, dr. Adnana Silajdžića ........ smatraš "ljudima ispranih mozgova" i opijenih religijom koji ne mogu donositi "zdrave i smisljene odluke".
Ne bi vjerovao sta sam fra Luka kaze na to :-) Ili recimo fra Ivo Marković...

Raspitaj se malo sta su Franjevci unutar Katolicke crkve. Poenta je u VJERI a ne u RELIGIOZNOSTI.

Vjera je jedno, religija drugo.

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 14/03/2007 09:36

_BosanaC wrote:
To je stav nereligioznih ljudi, i teško da će bit prihvaćen od strane religioznih. Ne mogu vjerovati da ljude poput fra Luke Markešića, fra Ljube Lucića, dr. Enesa Karića, dr. Rešida Hafizovića, dr. Adnana Silajdžića ........ smatraš "ljudima ispranih mozgova" i opijenih religijom koji ne mogu donositi "zdrave i smisljene odluke".
Ne bi vjerovao sta sam fra Luka kaze na to :-) Ili recimo fra Ivo Marković...

Raspitaj se malo sta su Franjevci unutar Katolicke crkve. Poenta je u VJERI a ne u RELIGIOZNOSTI.

Vjera je jedno, religija drugo.
A sloboda izbora treće.

I, da, slažem se da je poenta u vjeri.

Post Reply