Da li ste za kloniranje ljudi?

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#1 Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by shalaedin »

Meni je kloniranje nesto sasvim normalno prema onome koliko ja znam o tome...

ako je covjek iznasao nacina da klonira, zasto bi jedan takav proces trebao biti zabranjen ili ne?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#2 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by mIRCerka »

ako je covjek nasao nacin za proizvodnju nervnih gasova, zasto ih ne koristiti... :-)
kloniranje covjeka NE , kloniranje organa za transplantaciju s ciljem spasavanja zivota da.
Isto vazi za ostale zivine...
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#3 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by shalaedin »

mIRCerka wrote:kloniranje covjeka NE , kloniranje organa za transplantaciju s ciljem spasavanja zivota da.
Isto vazi za ostale zivine...
Ma meni je sega ta navodna zloupotreba koja se spominje. Mislim da neciji geni nemogu biti razlog za strah. Ipak okolina oko covjeka definise kako ce se covjek razvijati u njegovom duhovnom smislu. Mislim da klon Hitlera u ovome vremenu nebi mogao biti opasan po covjecanstvo kao sto je on sam bio tada. Dali se klon moze zloupotrebiti?
pa svaki covjek bio klon ili ne, moze biti izmanipulisan! Ako dijete izraste u surovoj okolini ono ce biti surovo jer to je njegovo nasljedje...ako je blago to je zato sto je takvo njegovo nasljedje. Mislim da i klonirani ljudi imaju pravo na zivot kao i mi.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#4 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by The Nightwatchman »

shalaedin wrote:
mIRCerka wrote:kloniranje covjeka NE , kloniranje organa za transplantaciju s ciljem spasavanja zivota da.
Isto vazi za ostale zivine...
Ma meni je sega ta navodna zloupotreba koja se spominje. Mislim da neciji geni nemogu biti razlog za strah. Ipak okolina oko covjeka definise kako ce se covjek razvijati u njegovom duhovnom smislu. Mislim da klon Hitlera u ovome vremenu nebi mogao biti opasan po covjecanstvo kao sto je on sam bio tada. Dali se klon moze zloupotrebiti?
pa svaki covjek bio klon ili ne, moze biti izmanipulisan! Ako dijete izraste u surovoj okolini ono ce biti surovo jer to je njegovo nasljedje...ako je blago to je zato sto je takvo njegovo nasljedje. Mislim da i klonirani ljudi imaju pravo na zivot kao i mi.
pazi, da bi ovako nešto rekao moraš argumentirati.

hajde mi reci koliko ti je godina i stepen edukacije?

tvrdiš stvari samo zato jer "ti tako misliš" :roll:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#5 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by mIRCerka »

shalaedin wrote:
mIRCerka wrote:kloniranje covjeka NE , kloniranje organa za transplantaciju s ciljem spasavanja zivota da.
Isto vazi za ostale zivine...
Ma meni je sega ta navodna zloupotreba koja se spominje. Mislim da neciji geni nemogu biti razlog za strah. Ipak okolina oko covjeka definise kako ce se covjek razvijati u njegovom duhovnom smislu. Mislim da klon Hitlera u ovome vremenu nebi mogao biti opasan po covjecanstvo kao sto je on sam bio tada. Dali se klon moze zloupotrebiti?
pa svaki covjek bio klon ili ne, moze biti izmanipulisan! Ako dijete izraste u surovoj okolini ono ce biti surovo jer to je njegovo nasljedje...ako je blago to je zato sto je takvo njegovo nasljedje. Mislim da i klonirani ljudi imaju pravo na zivot kao i mi.
Kloniranje covjeka je 100% igranje boga, sa kloniranje organa samo iskoristavamo pamet koju nam je bog dao...

Moj savjet, nije zlonamjeran, vise seksa, vise beba ... mani se laboratorija...
User avatar
oktobar07
Posts: 142
Joined: 17/10/2007 15:57

#6 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by oktobar07 »

ja bih klonirao arnija (svarcenegera), pa da imamo jos puno terminatora.
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#7 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by shalaedin »


pazi, da bi ovako nešto rekao moraš argumentirati.

hajde mi reci koliko ti je godina i stepen edukacije?

tvrdiš stvari samo zato jer "ti tako misliš" :roll:
stepen edukacije mi je srednjoskolski (3 i 4 stepen), upisivao sam dva fauklteta i nijedan nisam zavrsio, ali pokraj njih imam tri zanimanja. nesmatram se prilicno inteligentnim, ali o temi iznosim misljenje koje smatram logicnim i prema informisanosti o toj temi. Dali klon moze dobiti saznanje da je klon, ako mu to prethodno neko nekaze? Kao i svi drugi on moze da zivi pokraj svojih laznih roditelja i da o tome nema saznanje. Da bi kao takav bio zloupotrebljen on mora da bude poducen tome jer znanje se stice a ne nasljedjuje. Osobine covjeka nezavise samo od njegovih gena vec i njegove blize okoline. Zato postoje odgoj i obrazovanje. Zato postoje prenesene osobine i osobine koje se stecu. Zato se cesto ljudi poistovjecuju sa onim s kojima se druze ili npr. sin po ocu, cerka po majci... ako klon raste uz ljude koji ga ne zele zloupotrebiti a dobijen je kloniranjem nekoga losega covjeka dali mislis dali ce on biti isti taj covjek ili ce biti slican onima koji su tu uz njega.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#8 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by The Nightwatchman »

shalaedin wrote:

pazi, da bi ovako nešto rekao moraš argumentirati.

hajde mi reci koliko ti je godina i stepen edukacije?

tvrdiš stvari samo zato jer "ti tako misliš" :roll:
stepen edukacije mi je srednjoskolski (3 i 4 stepen), upisivao sam dva fauklteta i nijedan nisam zavrsio, ali pokraj njih imam tri zanimanja. nesmatram se prilicno inteligentnim, ali o temi iznosim misljenje koje smatram logicnim i prema informisanosti o toj temi. Dali klon moze dobiti saznanje da je klon, ako mu to prethodno neko nekaze? Kao i svi drugi on moze da zivi pokraj svojih laznih roditelja i da o tome nema saznanje. Da bi kao takav bio zloupotrebljen on mora da bude poducen tome jer znanje se stice a ne nasljedjuje. Osobine covjeka nezavise samo od njegovih gena vec i njegove blize okoline. Zato postoje odgoj i obrazovanje. Zato postoje prenesene osobine i osobine koje se stecu. Zato se cesto ljudi poistovjecuju sa onim s kojima se druze ili npr. sin po ocu, cerka po majci... ako klon raste uz ljude koji ga ne zele zloupotrebiti a dobijen je kloniranjem nekoga losega covjeka dali mislis dali ce on biti isti taj covjek ili ce biti slican onima koji su tu uz njega.
:-) :-) :-)

ne znam shabtireko... :D
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#9 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by shalaedin »

The Nightwatchman wrote:
shalaedin wrote:

pazi, da bi ovako nešto rekao moraš argumentirati.

hajde mi reci koliko ti je godina i stepen edukacije?

tvrdiš stvari samo zato jer "ti tako misliš" :roll:
stepen edukacije mi je srednjoskolski (3 i 4 stepen), upisivao sam dva fauklteta i nijedan nisam zavrsio, ali pokraj njih imam tri zanimanja. nesmatram se prilicno inteligentnim, ali o temi iznosim misljenje koje smatram logicnim i prema informisanosti o toj temi. Dali klon moze dobiti saznanje da je klon, ako mu to prethodno neko nekaze? Kao i svi drugi on moze da zivi pokraj svojih laznih roditelja i da o tome nema saznanje. Da bi kao takav bio zloupotrebljen on mora da bude poducen tome jer znanje se stice a ne nasljedjuje. Osobine covjeka nezavise samo od njegovih gena vec i njegove blize okoline. Zato postoje odgoj i obrazovanje. Zato postoje prenesene osobine i osobine koje se stecu. Zato se cesto ljudi poistovjecuju sa onim s kojima se druze ili npr. sin po ocu, cerka po majci... ako klon raste uz ljude koji ga ne zele zloupotrebiti a dobijen je kloniranjem nekoga losega covjeka dali mislis dali ce on biti isti taj covjek ili ce biti slican onima koji su tu uz njega.
:-) :-) :-)

ne znam shabtireko... :D
Sada si ti eto ispao inteligentan zato sto si me postao tako kako jesi. Ovo sto si ti sada podebljao nije argument a ni tema. O mojoj i tvojoj inteligenciji nek govore nasi postovi ovdje jer ti si se pozvao na moje srednjoskolsko obrazovanje a ne ja na tvoje. Ti iznesi svoje misljenje koje je ocigledno kontra mome, ali iznesi to na nacin na koji treba. I dali je iq-u od 120 jedinica nadprosjecan.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#10 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by The Nightwatchman »

ali ja necu da raspravljam s nekim ko nema argumente. nemam nista protiv tvog misljenja, ali misljenje je samo misljenje.

postavio si temu o kojoj pola naučnog svijeta i akademskih krugova već godinama pišu radove, analiziraju, potkrijepljuju činjenicama, a ti si došao na forum i rekao "ja mislim da je to ok..."

pa dobro, bujrum! ti misli koliko hoćeš... ne može te niko spriječiti u tome, ali nemoj očekivati da će se ovo izroditi u ozbiljnu i plodnu raspravu :run:

p.s
zar misliš da se na onu tvoju izjavu o samome sebi- da se ne smatras inteligentnim- moze ista reci?
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#11 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by shalaedin »

mIRCerka wrote: Kloniranje covjeka je 100% igranje boga, sa kloniranje organa samo iskoristavamo pamet koju nam je bog dao...

Moj savjet, nije zlonamjeran, vise seksa, vise beba ... mani se laboratorija...
Teza o kloniranju organa je samo pandan o ovoj temi. To je nacin da se kloniranje uvede u laboratorije na legalan nacin. Nije moguce klonirati organ sam po sebi. Moras klonirati covjeka da bi se i takvo kloniranje postiglo. Jer organi su ovisni jedni od drugih. cijelina im je organizam. lakse je presaditi zeljeni organ vec ga klonirati.
A takodje smatram da takvo sto nije bogohuljenje jer i vjestacka oplodnja se kao i kloniranje smatrala u svojim pocetcima kao bogohuljenje i nije nailazila na podrsku javnosti sve dok se o njoj nije saznalo vise i javnost nije u potpunosti bila informisana.
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#12 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by Epitop »

shalaedin wrote:
mIRCerka wrote: Kloniranje covjeka je 100% igranje boga, sa kloniranje organa samo iskoristavamo pamet koju nam je bog dao...

Moj savjet, nije zlonamjeran, vise seksa, vise beba ... mani se laboratorija...
Teza o kloniranju organa je samo pandan o ovoj temi. To je nacin da se kloniranje uvede u laboratorije na legalan nacin. Nije moguce klonirati organ sam po sebi. Moras klonirati covjeka da bi se i takvo kloniranje postiglo. Jer organi su ovisni jedni od drugih. cijelina im je organizam. lakse je presaditi zeljeni organ vec ga klonirati.
A takodje smatram da takvo sto nije bogohuljenje jer i vjestacka oplodnja se kao i kloniranje smatrala u svojim pocetcima kao bogohuljenje i nije nailazila na podrsku javnosti sve dok se o njoj nije saznalo vise i javnost nije u potpunosti bila informisana.
Mislim da nisi upravu da se mora klonirati čitava jedinka da bi dobio organ. Sistem se ne zasniva na tom principu več na mogučnosti da kloniraš i proizvedeš ćelije koje će dati taj organ, a inače se te ćelije zovu matične ćelije. Pogledaj na primjer kako se uho može "uzgojiti" na leđima miša.
User avatar
univerzalac
Posts: 266
Joined: 27/06/2007 18:00
Location: Nedođija

#13 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by univerzalac »

Nije loše što na ovaj način saznajete nešto novo, već što previše lupetate o ovim stvarima a znanja plaho malo imate...gdje mi je NIN frend stari! :D

PS. Slažem se sa zadnjim postom...a što se kloniranja ljudi tiče ja tu vidim više štete nego koristi...gensko kloniranje i ostala kloniranja na molekularnom nivou su dosta prihvatljivija i korisnija za čovječanstvo! Allah s.w.t izaziva ljude da se "igraju Njega", da ga opovrgnu ako mogu... 8-)
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#14 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by shalaedin »

The Nightwatchman wrote:ali ja necu da raspravljam s nekim ko nema argumente. nemam nista protiv tvog misljenja, ali misljenje je samo misljenje.

postavio si temu o kojoj pola naučnog svijeta i akademskih krugova već godinama pišu radove, analiziraju, potkrijepljuju činjenicama, a ti si došao na forum i rekao "ja mislim da je to ok..."

pa dobro, bujrum! ti misli koliko hoćeš... ne može te niko spriječiti u tome, ali nemoj očekivati da će se ovo izroditi u ozbiljnu i plodnu raspravu :run:

p.s
zar misliš da se na onu tvoju izjavu o samome sebi- da se ne smatras inteligentnim- moze ista reci?
evo ti argumenata (pa sada reci da i ovo nisu argumenti, posto si ocigledno preskocio ono sto sam napisao u prethodnim postovima):
1.ideja kloniranja nije u zacetku, ta ideja vec postoji i ona se realizuje u tajnosti;
2.kloniranje je oblik nespolnog razmnožavanja različitih jednostaničnih i višestaničnih organizama pri kojem nastaju potomci koji su jednaki roditeljskom organizmu i međusobno, oni su jednaki fizicki ali to nije garant da ce i njihov karakter biti jednak, s toga i branim tezu da moj klon nece biti ja, kao sto ni tvoj ti;
3.vec su klonirane pojedine zivotinje kao sto je ovca doly (ona je najpoznatiji slucaj kloniranja jednog sisara),
uspjesno je klonirana i za svoga zivota se dvaput parila i ojanjila cetvero jagnjadi, to navodi na pomisao da i kloniranje covjeka nije strano znanstvenicima;
4. mnogi znanstvenici kazu da mnoge anomalije koje su se desile kod drugih sisara nebi se trebale desiti i kod covjeka;
5.niko ne moze upravljati kloniranim ljudskim embrijem kad se postavi u surogat majku, cak i ako je takav embrij uspjesno kloniran, to je i mana i vrlina ovoga postupka i to je garant da ovaj postupak nije nesto sto 100% pripada covjekovom stvaranju klona;
6.na kraju tek kad se takav klon rodi biva svjedokom uspjesnosti jednog takvoga postupka; Kloniranje covjeka je ilegalan postupak s toga saznati mnogo necemo o ovome, postoje spekulacije i pojedine potvrde britanskih i juzno-korejskih naucnika o uspjesnom kloniranju ljudskog embrija, ali o rezultatima se javno ne govori;
7.zato sto nemamo previse saznanja o tome i sto ova tema podlijeze mnogim spekulacijama, ova tema je podobna za foruma...

Moze se svasta reci, a i ne mora ali ono sto sam ja napisao ti si izvukao iz konteksta i okrenuo protiv mene samoga... tako da ja prema tvojim rijecima ispadam glup, a ti pametan. vise bih volio da mi kvalitetnije na post odgovoris, nego od toga sto pokusavas necije misljenje prikazes kao slabo promisljenim.
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#15 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by shalaedin »

univerzalac wrote:Nije loše što na ovaj način saznajete nešto novo, već što previše lupetate o ovim stvarima a znanja plaho malo imate...
Dobro niko nije ovdje naucnik, niti neko od nas fenomen kloniranja moze objasniti iz prve ruke, ali moze iznjeti svoje misljenje argumentovano ili ne. Mislim da ovaj postupak ne pripada 100% covjeku jer opet ono se razvija u materici pripada Bozijem stvaranju (izuzece je kloniranje organa). Ni kod vjestacke oplodnje ni kod kloniranja covjeka niko osim boga dragog nemoze uticati na formiranje ploda u materici. dali ce ono biti zdravo ili ne po rodjenju, hoce li imati anomalija, dali ce umrijeti prije poroda...ovakvih pitanja je mnogo i one nazavise od volje naucnika cak niti od volje surogat majke vec od volje bozije.
Last edited by shalaedin on 14/04/2008 18:43, edited 1 time in total.
User avatar
Op3r4t0r
Posts: 1795
Joined: 11/06/2004 16:25

#16 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by Op3r4t0r »

shalaedin wrote:4. mnogi znanstvenici kazu da mnoge anomalije koje su se desile kod drugih sisara nebi se trebale desiti i kod covjeka
Ovo je jedan od osnovnih i glavnih problema kod kloniranja, problem je u tome sto oni to kazu, ali niko takvo nesto ne moze garantovati i ne garantuje, bar u sadasnjosti, kako ce biti kasnije ne znam, ali trenutno dok je stanje ovakvo i dok sve stoji na tome da oni kazu a ne garantuju ja sam licno protiv kloniranja.
User avatar
anais_nin
Posts: 21856
Joined: 06/07/2005 09:35
Location: Mostar u srcu, guza u Torontu

#17 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by anais_nin »

shalaedin wrote:
univerzalac wrote:Nije loše što na ovaj način saznajete nešto novo, već što previše lupetate o ovim stvarima a znanja plaho malo imate...
(1)Dobro niko nije ovdje naucnik, niti neko od nas fenomen kloniranja moze objasniti iz prve ruke, ali moze iznjeti svoje misljenje argumentovano ili ne. Mislim da ovaj postupak ne pripada 100% covjeku jer opet ono se razvija u materici pripada Bozijem stvaranju (izuzece je kloniranje organa). (2)Ni kod vjestacke oplodnje ni kod kloniranja covjeka niko osim boga dragog nemoze uticati na formiranje ploda u materici. dali ce ono biti zdravo ili ne po rodjenju, hoce li imati anomalija, dali ce umrijeti prije poroda...(3)ovakvih pitanja je mnogo i one ne zavise od volje naucnika cak niti od volje surogat majke vec od volje bozije.
(1) ne budi tako siguran u ovo :D ima svega medju forumasima :)

(2) moze, kako ne moze :) ako je kloniranje ljudskih bica ok, zasto ne bi bile ok i manipulacije genetskog materijala? Human Genome Project kao svrhu i namjeru ima izucavanje oboljenja kod kojih je jaka genetska komponentna, ali takodje otvara mnoga (kontraverzna) vrata genetske manipulacije...ako je ok stvarati 2 ili vise genetski identicnih osoba, zasto ne bi bilo ok vrsiti dalje manipulacije, "usavrsavati" prirodno zachete ili klonirane embrije? Zasto ne bismo tim putem uklanjali sve potencijalne "deformitete" zdravstvene prirode, a zatim otisli i korak dalje pa ispravljali i one fizicke prirode? :-? i gdje je ona crta? gdje je dosta? Do koje tacke je eticki i drustveno prihvatljivo? A nakon kojeg koraka prestaje biti "humano" i prerasta u igru stvaranje "perfektnih ljudi" ili "savrsenih nacija"? I kako bi se u takvom drustvu osjecali oni manje savrseni? Ili oni koji izaberu da ne zele da im buduci potomci budu "usavrsavani" tim putem? Ili oni koji ne budu mogli priustiti taj izbor?

(3) a od koga ili cega zavisi genetski modificarana hrana koje je sve vise i vise? I ona naraste iz zemlje? Samo je malkice "izmanipulisana" :D od strane naucnika....ali NARASLA je "prirodnim" putem :)
User avatar
sesalmir
Posts: 893
Joined: 11/09/2007 20:17
Location: Maria's castle

#18 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by sesalmir »

Imam samo jedno pitanje za postavljaca teme; zbog cega bi bilo korisno klonirati covjeka? Znaci interesuje me cisto svrha toga, realno svakako nas je previse na ovoj planeti, unistavamo sve njene resurse, ozonske rupe se sire, klimatske promjene su sve izrazenije, doci ce do velikih poplava i vjerovatno nesagledivih posljedica po covjecanstvo u narednim vjekovima da je kataklizma sasvim realna. Cemu stvarati jos vise ljudi na ovakav nacin, kad se i ovako razmnozavamo kao zecevi, samo sto oni kao jedinka imaju neprijatelje u vidu vuka, orla, covjeka pa im se broj na prirodan nacin odrzava konstantnim, a mi, s obzirom da smo na vrhu hranidbenog lanca, kao neprijatelja imamo samo sebe, znaci jos vise nas time je i vise neprijatelja koji mogu ratovati i unistavati ovu planetu. Iako za ovakvu raspravu vjerovatno nije prikladan primjer, ali mi je jednostavno fenomenalan iz filma matrix, kada agent Smith, kaze kako su ljudi u poredjenju sa drugim bicima, najslicniji virusu, koji se samo razmnozava unistavajuci na sve moguce nacine sve ostale zivote oko sebe, brinuci se jedino za svoje dobro u datom trenutku, znaci odobravanjem ovoga bi imali samo jos vecu kolicinu virusnih jedinki. Mislim cemu kloniranje pored tolike djece koja nemaju pitku vodu, koja nemaju sta pojesti, jedinu svrhu u ovakvom jednom cinu, vidim u tome da neki manijak sebi pravi vojnu silu ili jeftinu radnu snagu jer prema ovakvim individuama takvi bolesni umovi ne bi vidjeli nikakvu potrebu da se odnose ljudski i moralno vec bi ih izrabljivali na sve moguce nacine kao da su njihovo privatno vlasnistvo pod izgovorom, pa oni su samo klonovi.
User avatar
kaubojstina
Posts: 364
Joined: 30/03/2007 07:12
Location: Pitaj Bobija :)

#19 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by kaubojstina »

anais_nin wrote:
shalaedin wrote:
univerzalac wrote:Nije loše što na ovaj način saznajete nešto novo, već što previše lupetate o ovim stvarima a znanja plaho malo imate...
(1)Dobro niko nije ovdje naucnik, niti neko od nas fenomen kloniranja moze objasniti iz prve ruke, ali moze iznjeti svoje misljenje argumentovano ili ne. Mislim da ovaj postupak ne pripada 100% covjeku jer opet ono se razvija u materici pripada Bozijem stvaranju (izuzece je kloniranje organa). (2)Ni kod vjestacke oplodnje ni kod kloniranja covjeka niko osim boga dragog nemoze uticati na formiranje ploda u materici. dali ce ono biti zdravo ili ne po rodjenju, hoce li imati anomalija, dali ce umrijeti prije poroda...(3)ovakvih pitanja je mnogo i one ne zavise od volje naucnika cak niti od volje surogat majke vec od volje bozije.
(1) ne budi tako siguran u ovo :D ima svega medju forumasima :)

(2) moze, kako ne moze :) ako je kloniranje ljudskih bica ok, zasto ne bi bile ok i manipulacije genetskog materijala? Human Genome Project kao svrhu i namjeru ima izucavanje oboljenja kod kojih je jaka genetska komponentna, ali takodje otvara mnoga (kontraverzna) vrata genetske manipulacije...ako je ok stvarati 2 ili vise genetski identicnih osoba, zasto ne bi bilo ok vrsiti dalje manipulacije, "usavrsavati" prirodno zachete ili klonirane embrije? Zasto ne bismo tim putem uklanjali sve potencijalne "deformitete" zdravstvene prirode, a zatim otisli i korak dalje pa ispravljali i one fizicke prirode? :-? i gdje je ona crta? gdje je dosta? Do koje tacke je eticki i drustveno prihvatljivo? A nakon kojeg koraka prestaje biti "humano" i prerasta u igru stvaranje "perfektnih ljudi" ili "savrsenih nacija"? I kako bi se u takvom drustvu osjecali oni manje savrseni? Ili oni koji izaberu da ne zele da im buduci potomci budu "usavrsavani" tim putem? Ili oni koji ne budu mogli priustiti taj izbor?

(3) a od koga ili cega zavisi genetski modificarana hrana koje je sve vise i vise? I ona naraste iz zemlje? Samo je malkice "izmanipulisana" :D od strane naucnika....ali NARASLA je "prirodnim" putem :)

Odgovor : Da
Razlog: Uklanjanje zenskog roda sa lica zemlje kao najvecu crnu rupu univerzuma sto se tice finansijskog iziskivanja. [ne znam jel' ima smisla ovo sto sam rek'o, ali srodna dusa ce razumjeti] :lol:
Razlog II: Bilo bi mi drago imati mene k'o sina. Hem fin, hem pametan...Racunajuci da bih im'o diplomu sa Yale-a, Harvarda, Princetona i sumarskog fakulteta u Saraj'vu, bila bi vise nego odlicna invensticija. :D
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#20 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by walkabout »

Kemica cuo za kroniranje:

"E vako...molijo biti od ovije ucenije ljudi-doktora dami zakazu apojtment...hocu da mi iskopiraju Mensuru u 5 primjeraka...jenoj da pojacaju gene za njen poso, drugoj da ostave malo vishe gena za pranje, trecoj da nakaleme dobre gene za kuhanje a za preostale dvije :D ...mahsuz da hin naprave za mojije spavacije soba, evo prilozhijo sam crtezhe :D "
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#21 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by Van Halen »

Daj odmah Dodika u 100 komada, kupujem.
shalaedin
Posts: 1337
Joined: 28/03/2008 00:35

#22 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by shalaedin »

sesalmir wrote:Imam samo jedno pitanje za postavljaca teme; zbog cega bi bilo korisno klonirati covjeka? Znaci interesuje me cisto svrha toga, realno svakako nas je previse na ovoj planeti, unistavamo sve njene resurse, ozonske rupe se sire, klimatske promjene su sve izrazenije, doci ce do velikih poplava i vjerovatno nesagledivih posljedica po covjecanstvo u narednim vjekovima da je kataklizma sasvim realna. Cemu stvarati jos vise ljudi na ovakav nacin, kad se i ovako razmnozavamo kao zecevi, samo sto oni kao jedinka imaju neprijatelje u vidu vuka, orla, covjeka pa im se broj na prirodan nacin odrzava konstantnim, a mi, s obzirom da smo na vrhu hranidbenog lanca, kao neprijatelja imamo samo sebe, znaci jos vise nas time je i vise neprijatelja koji mogu ratovati i unistavati ovu planetu. Iako za ovakvu raspravu vjerovatno nije prikladan primjer, ali mi je jednostavno fenomenalan iz filma matrix, kada agent Smith, kaze kako su ljudi u poredjenju sa drugim bicima, najslicniji virusu, koji se samo razmnozava unistavajuci na sve moguce nacine sve ostale zivote oko sebe, brinuci se jedino za svoje dobro u datom trenutku, znaci odobravanjem ovoga bi imali samo jos vecu kolicinu virusnih jedinki. Mislim cemu kloniranje pored tolike djece koja nemaju pitku vodu, koja nemaju sta pojesti, jedinu svrhu u ovakvom jednom cinu, vidim u tome da neki manijak sebi pravi vojnu silu ili jeftinu radnu snagu jer prema ovakvim individuama takvi bolesni umovi ne bi vidjeli nikakvu potrebu da se odnose ljudski i moralno vec bi ih izrabljivali na sve moguce nacine kao da su njihovo privatno vlasnistvo pod izgovorom, pa oni su samo klonovi.
Jedan je razlog znatizelja i uzbudjenje da vidis prvog klona (ovo nije korisno ali jeste nesto sto fascinira), drugi razlog je taj sto takav jedan proces koji je kompleksniji moze da ponudi zamjenu za umjetnu oplodnju i uskrati trazenje donatora, vec zena koja zeli da ima porod moze da izvede to na nacin da ona tome djetetu (klonu) bude i otac i majka, korist toga procesa je sljedeca, on nudi nova saznanja u domeni stvaranja covjeka i nudi nacina da se pracenjem razvitka takvoga embrija koji je doradjen ljudskom rukom i stavljen u neciju matericu prevladaju problemi anomalija kod embrija stvorenih normalnim zacecem. Nevidim mogucnost nekoga Matrixa i stvaranja ljudi ono djuture kao sa kakve industrijske trake jer mislim da je takvo sto ne moguce. A ljudi ko ljudi, unistavaju se i bez klonova, manipulisu jedni drugima, cak i ljude navode u lose, prodavajuci jedni drugima slobodu padaju u jos vece robolje svakodnevnice, mediji od njih izvlace i dobre i lose poteze onako kako nekome aparatu iza drzavnog odgovara... ubijaju se jer ih neko navodi da im je neko bezazlen pretnja...lose vrijednosti postaju dobre, a prave se gube... sve se izvrce... ali mi ostajemo ljudi takvi kakvi jesmo. Dovoljno su izmanipulisani da ce im pojavljivanje nekog klona biti nesto na sta ce u blizoj buducnosti sasvim normalno gledati.Otkud ti sada znas dali ja manipulisem tobom ili imam suprotno misljenje ovome tvome.
Treca je korist sto ce se slomiti jos jedna barijera ljudskog neznanja.
safran
Posts: 2529
Joined: 19/08/2006 22:25

#23 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by safran »

Jedan je razlog znatizelja i uzbudjenje da vidis prvog klona (ovo nije korisno ali jeste nesto sto fascinira)[/quote]

Drug moj, ako ti je do fascinacije, citaj o molekularnoj biologiji celije. A kloniranje - stvar tehnike, kao i letenje. Ali razmisli, sadnja krompira je nista drugo do kloniranje, i ako je to tako supercool zasto se svake godine kupuje sjeme? Zasto jednostavno ne ostaviti par kila gomolja za narednu godinu?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#24 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by ljubav_aha »

prirodni proces kloniranja posjeduju biljke,a identicni blizanci ljusi se takodjer prirodno kolniraju tokom reprodutkivnog procesa

iovca doly je dokaza da se kloniranjem ne moze pomjeriti biloski sat,tj. kromozoma,znaci ovca je rodjenja 1996 i vec tad je bila 6 goidna stara

svako naucno dostignuce istoremeno pomaze i unustava cojvecanstvo,zato postoji znacajna doza straha od posljedica istrazavanja

procitala sam negde,kako ljudi traze kloniranje kucnih ljubimaca :lol: ipak kloniranjem se ne moze "klonirati" 100% indetnicna dusa ;-)
aranzer
Posts: 41
Joined: 05/05/2008 16:55

#25 Re: Da li ste za kloniranje ljudi?

Post by aranzer »

treba klonirati chuck norrisa
nek neko sad skonta neku salu! :D
Post Reply