Da li ste Yugonostalgičari ?

Locked

Da li ste Yugonostalgičari ?

Jesam i žalim za " Titinom " SFRJ ;
120
58%
Nisam, moja domovina, zavičaj i u mislima država je uvjek bila BiH ;
87
42%

Total votes: 207

CondoR

#1 Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by CondoR » 02/04/2008 12:02

Pitanje je sasvim jasno. Koji su razlozi i zašto ste Yugonostalgičari i obrnuto,
zašto niste, i zašto smatrate da ideja Yugoslovenstva je utopija.

Vaša promišljanja :thumbup:

osa

#2 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by osa » 02/04/2008 12:31

utopija je zato jer nije opstala, jer se raspala u krvi, jer nije nastala demokratskim izjašnjavanjem stanovništva itd.

tempora

#3 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by tempora » 02/04/2008 12:33

A sta znaci biti jugonostalgicar? Generalno ili individualno?

palermo

#4 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by palermo » 02/04/2008 12:47

tempora wrote:A sta znaci biti jugonostalgicar? Generalno ili individualno?
Pravo pitanje :thumbup:

ghetter_exe

#5 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by ghetter_exe » 02/04/2008 13:04

Kakva crna Jugoslavija.????
Moju naciju nisu smatrali nacijom (mislim na Bosnjake, a mozemo ih zvati Muslimanima. svejedno), niti su joj dali da se tako definise, niti su nam kao drugim republikama dali teritorijalni status i teritorijalnu odrednicu, cak sta vise ta ista Jugoslavija i taj isti tito protjerao je iz BiH i Sandzaka ogroman broj Bosnjaka u Tursku, jer su ljudi shvativsi da se nemogu izjasnjavati kako zele, napustili ukleti balkan.
I nemojte sada kako su nam dali mogucnost da se izjasnjavamo Muslimanima od 1970 i neke, jer valjda jebiga drugi su opet bili u prednosti nad nama 20 godina i u tome. Nadalje, da ste nekada ucili o zlocinima cetnika nad muslimanskim narodom tokom drugog svjetskog rata ????
Nabijem na neku stvar i tebe i Jugoslaviju i neka ti u kuci bude !!!

SiSaJuMe

#6 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by SiSaJuMe » 02/04/2008 13:09

Dzazira je bacila kasike i veli ova tema nece ni 5 stranica dogurat.,

No na pitanje moj odgovor: Jesam, nostalgican sam za Titinom Jugoslavijom. Razlog: Tada smo bili LJUDI a danas smo STOKA (pardon bosnjaci/hrvati/srbi) . Tad sam imo Ime i Prezime a danas me farbaju NACI predznakom, kakaju o svemo samo ne o normalnom zivotu, A zivot je jedan- zivi ga Fikreta (Z. Pusenje),,.,.

Vidimo se u dijaspori,........

gospodar kuglastih munja

#7 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by gospodar kuglastih munja » 02/04/2008 13:16

Yugoslavija DA ( moze se zvati i drugacije), ali ne kao Kraljevina , niti kao Titova vec po skandinavskom modelu. 7 drzava udruzenih u uniju, sa jasnim i prepoznatljivim nacionalnim identitetom svake od drzava. Visok stepen svakojake suradnje,otvorene granice, promet roba i ljudi. Mozda i zajednicka valuta, i da dignemo jedan zajednicki satelit za globalnu komunikaciju, bilo bi jeftinije svima. :lol:

klixober

#8 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by klixober » 02/04/2008 13:19

ghetter_exe wrote:Kakva crna Jugoslavija.????
Moju naciju nisu smatrali nacijom (mislim na Bosnjake, a mozemo ih zvati Muslimanima. svejedno), niti su joj dali da se tako definise, niti su nam kao drugim republikama dali teritorijalni status i teritorijalnu odrednicu, cak sta vise ta ista Jugoslavija i taj isti tito protjerao je iz BiH i Sandzaka ogroman broj Bosnjaka u Tursku, jer su ljudi shvativsi da se nemogu izjasnjavati kako zele, napustili ukleti balkan.
I nemojte sada kako su nam dali mogucnost da se izjasnjavamo Muslimanima od 1970 i neke, jer valjda jebiga drugi su opet bili u prednosti nad nama 20 godina i u tome. Nadalje, da ste nekada ucili o zlocinima cetnika nad muslimanskim narodom tokom drugog svjetskog rata ????
Nabijem na neku stvar i tebe i Jugoslaviju i neka ti u kuci bude !!!
Nije ti Tito branio da se izjasnjavas kako hoces,nego muslimanska intelektualna elita se nije dogovorila oko jedinstvenog nacionalnog imena.Da su se tada muslimani dogovorili da se izjasnjavaju Bosnjacima,siguran sam da to Tito ne bi branio.
A za to sto su drugi 20 godina ispred "nas",ne krivi druge,nego "nas".Dok drugi grade fabrike,opere,pozorista,sportske terene,mi gradimo dzamije...pa ces za 20 godina kukati da smo zaostali i da nam neko nije dozvolio da gradimo sve sto drugi imaju.

mamatajo1965

#9 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by mamatajo1965 » 02/04/2008 13:21

SiSaJuMe wrote:Dzazira je bacila kasike i veli ova tema nece ni 5 stranica dogurat.,

No na pitanje moj odgovor: Jesam, nostalgican sam za Titinom Jugoslavijom. Razlog: Tada smo bili LJUDI a danas smo STOKA (pardon bosnjaci/hrvati/srbi) . Tad sam imo Ime i Prezime a danas me farbaju NACI predznakom, kakaju o svemo samo ne o normalnom zivotu, A zivot je jedan- zivi ga Fikreta (Z. Pusenje),,.,.

Vidimo se u dijaspori,........
Potpisujem.

mamatajo1965

#10 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by mamatajo1965 » 02/04/2008 13:23

Ma da vidimo koliko ce opstati ova jadna nasa Bosna.....sigurno manje nego SFRJ. Moja nevjesto,moja ljepotice,moja sirota kraljice, Jugo ,Jugice.....

WizzardFromBOZ

#11 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by WizzardFromBOZ » 02/04/2008 13:24

nostalgican sam za svime sto je (bilo) ljepse i bolje nego sto je danas.

klixober

#12 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by klixober » 02/04/2008 13:30

A sto se tice nostalgije prema drzavi-vise sam nostalgican prema vremenu kada smo se osjecali kao ljudi,kada sam mogao da putujem po cijelom svijetu,kada sam mogao setati po brdima a da ne mislim da cu nagaziti na minu,kada je Sarajevo mjesec dana bilo centar svijeta,kada je Bosna bila prvak Evrope u kosarci,a Zeljo i Sarajevo bili ravnopravni sa danasnjim velikanima svjetskog fudbala..

tempora

#13 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by tempora » 02/04/2008 13:42

Jednom je Edin Zubcevic, direktor jazz festivala u Sarajevu, dao komentar o onoj pjesmi koja ide nesto kao " sve je isto samo njega nema" ( izvinjavam se, ne znam kako se zove pjesma) pa rekao kako je sramno pjevati nesto takvo ( u cemu se apsolutno slazem) nakon svega sto se desilo u BiH. A svi znamo sta se to desilo u BiH, samo se pravimo ludi.

Kada su prve granate, u ponoc, petog na sesti april pocele padati na grad Sarajevo, jedan od mojih clanova porodice izjavio je slijedece: "Pa zar sam ja za ovo radio 40 godina?" misleci na JNA. Reakcija prostog, jednostavnog covjeka, koji niti je razmisljao o dijeljenju Jugoslavije, niti je ikada podrzavao.

I sta to znaci patiti za Jugoslavijom? Da li su to oni ljudi koji su zivjeli u poslijeratnoj Titovoj Jugoslaviji? Ili oni rodjeni 70tih? Ili oni rodjeni 50 tih? Da li su to oni ljudi, koji se nisu mogli pomiriti sa podjelom Jugoslavije, tj njenim raspadom, pa uzeli puske, kame i nozeve u ruke, da brane sveto tlo? Kako to i na koji nacin cemo vidjeti pravog Jugonostalgicara? Koje su mu to karakteristike? Da li se on po automatizmu odrice svih zlodjela JNA ili ih prihvata kao neminovnost u ime boljeg zivota? Nista ne razumijem.

CondoR

#14 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by CondoR » 02/04/2008 13:56

Rezultati ankete su zanimljivi i možda malo i neočekivani.

Ja sam glasao pod drugu opciju, znači nisam yugonostalgičar ali prihvatam sve plemenite
vrijednosti iz ex-yu i mislim da ih trebamo njegovati. Činjenica je da su međuljudski ili međunacionalni
odnosi bili mnogo bolji i da je sistem vrijednosti bio na višoj razini.Tome i mi u BiH trebamo težiti.

@ ghetter_exe

Nemam običaj kad postavljam topice na forumima, da upozoravam forumaše na kulturan dijalog.
Stoga, obrati pažnju da ti jezik neide prije pameti !

gospodar kuglastih munja

#15 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by gospodar kuglastih munja » 02/04/2008 14:05

CondoR wrote:Rezultati ankete su zanimljivi i možda malo i neočekivani.

Ja sam glasao pod drugu opciju, znači nisam yugonostalgičar ali prihvatam sve plemenite
vrijednosti iz ex-yu i mislim da ih trebamo njegovati. Činjenica je da su međuljudski ili međunacionalni
odnosi bili mnogo bolji i da je sistem vrijednosti bio na višoj razini.Tome i mi u BiH trebamo težiti.

@ ghetter_exe

Nemam običaj kad postavljam topice na forumima, da upozoravam forumaše na kulturan dijalog.
U YU je postojala samo jedna nacija.

Kad kazes medjunacionalni odnosi vjerovatno mislis na medjureligijske odnose ? Tu nikad nije bilo suradnje vec samo tolerancije, zato sto je drzava drzala uzde.

Da tako treba da bude i u BiH, slazem se.

cogni

#16 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by cogni » 02/04/2008 14:18

Pogotovo sto je sama anketa vrlo bias-ovana time sto je drugi odgovor takav da jednostavno mami covjeka da ga klikne. Jednostavno 'Da' i 'Ne' bi bilo mnogo postenije i dalo bi bolje rezultate.

WizzardFromBOZ

#17 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by WizzardFromBOZ » 02/04/2008 14:20

CondoR wrote:Činjenica je da su međuljudski ili međunacionalni
odnosi bili mnogo bolji i da je sistem vrijednosti bio na višoj razini.
samo to je dovoljno, jer ako toga nema, nema onda nicega (u zemlji kao sto je bih).

Maraschino

#18 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by Maraschino » 02/04/2008 14:21

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih:

ghetter_exe

#19 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by ghetter_exe » 02/04/2008 14:26

CondoR wrote:Nemam običaj kad postavljam topice na forumima, da upozoravam forumaše na kulturan dijalog.
Ne idem meni jezik prije pameti prijatelju moj, ne brini se i svakome cu isto reci za ovakvu temu.
Da ne idem u detalje, meni je pola familije pobijeno od te iste JNA iliti Jugoslavije. ostao sam bez kuce za koju je otac cijeli zivot radio i ostao sam bez stana.
Kondore, ovo se ne odnosi na tebe kao na covjeka ili individuu, nego na Jugoslaviji i temu o Jugoslaviji i tom navodnom suzivotu.

A evo zbog cega necu da budem Jugosloven i zbog cega ne volim Jugoslaviju:
- Ne zelim i necu da zivim u istoj drzavi ili bar entitetu sa ljudima koji su ubijali, klali, pustosili i slivali.
- Ne zelim i necu da budem dio nacinalne manjine gdje su srbi i hrvati vecina
- Zelim da u svojoj reprezentaciji vidim i Bosnjake, zelim da gledam dnevnik koji vode i bosnjaci
- Ne zelim da mi glavni grad bude Beograd
- Ne zelim da radim i da izgradjujem autoputeve od Zagreba do Beograda
- Ne zelim da mi slovenci izvoze drva, prave namjesetaj, pa ga onda meni prodaju
- Ne zelim da bez ikakvih naknada elektricna i druge energije idu u Hrvatsku i Srbiju
- Ne zelim biti u drzavi u kojoj su bosanci navodno glupi, a hrvati kultutni i srbi pametni
- Ne zelim da mi predsjednik bude neko poput milosevica
- Ne zelim da radim i uplacujem novac za ocuvanje spomenika i manastira po Kosovu
- Ne zelim da mi na zastavi nema boje koja predstavlja moj narod
- Ne zelim da mi na grbu republike nema nikakvog nacionalnog identita
- Ne zelim da sef policiji ili nacelnik opcine gdje zivi 99 odsto bosnjaka bude srbin
- Ne zelim da se izjasnjavam kao ostali, kada se skupstini to prohtje
- Ne zelim da historija moga naroda bude tudja historija i bude zaboravljena
- Ne zelim krst iznad Sarajeva
- I ne zelim jos nekih 1000000 stvari.

Nadam se da sam sada malo jasniji
Pozdrav

CondoR

#20 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by CondoR » 02/04/2008 14:27

cogni wrote:
Pogotovo sto je sama anketa vrlo bias-ovana time sto je drugi odgovor takav da jednostavno mami covjeka da ga klikne. Jednostavno 'Da' i 'Ne' bi bilo mnogo postenije i dalo bi bolje rezultate.
Da slažem se. Namjera mi je bila da se jasno diferenciraju pravi yugonostalgičari od onih " tamo i amo ", i da anketa bude malo za razmišljati, upravo zbog prethodnoga. Za ovu treću opciju se slažem, ali koliko će onda anketa biti vjerodostojna ? Iako meni nije problemćić ni to dodati, ako insistirate.

mamatajo1965

#21 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by mamatajo1965 » 02/04/2008 14:28

ghetter_exe wrote:
CondoR wrote:Nemam običaj kad postavljam topice na forumima, da upozoravam forumaše na kulturan dijalog.
Ne idem meni jezik prije pameti prijatelju moj, ne brini se i svakome cu isto reci za ovakvu temu.
Da ne idem u detalje, meni je pola familije pobijeno od te iste JNA iliti Jugoslavije. ostao sam bez kuce za koju je otac cijeli zivot radio i ostao sam bez stana.
Kondore, ovo se ne odnosi na tebe kao na covjeka ili individuu, nego na Jugoslaviji i temu o Jugoslaviji i tom navodnom suzivotu.

A evo zbog cega necu da budem Jugosloven i zbog cega ne volim Jugoslaviju:
- Ne zelim i necu da zivim u istoj drzavi ili bar entitetu sa ljudima koji su ubijali, klali, pustosili i slivali.
- Ne zelim i necu da budem dio nacinalne manjine gdje su srbi i hrvati vecina
- Zelim da u svojoj reprezentaciji vidim i Bosnjake, zelim da gledam dnevnik koji vode i bosnjaci
- Ne zelim da mi glavni grad bude Beograd
- Ne zelim da radim i da izgradjujem autoputeve od Zagreba do Beograda
- Ne zelim da mi slovenci izvoze drva, prave namjesetaj, pa ga onda meni prodaju
- Ne zelim da bez ikakvih naknada elektricna i druge energije idu u Hrvatsku i Srbiju
- Ne zelim biti u drzavi u kojoj su bosanci navodno glupi, a hrvati kultutni i srbi pametni
- Ne zelim da mi predsjednik bude neko poput milosevica
- Ne zelim da radim i uplacujem novac za ocuvanje spomenika i manastira po Kosovu
- Ne zelim da mi na zastavi nema boje koja predstavlja moj narod
- Ne zelim da mi na grbu republike nema nikakvog nacionalnog identita
- Ne zelim da sef policiji ili nacelnik opcine gdje zivi 99 odsto bosnjaka bude srbin
- Ne zelim da se izjasnjavam kao ostali, kada se skupstini to prohtje
- Ne zelim da historija moga naroda bude tudja historija i bude zaboravljena
- Ne zelim krst iznad Sarajeva
- I ne zelim jos nekih 1000000 stvari.

Pozdrav
A ovdje ti je kao dobro,u BiH,sto li onda protestvujemo majko moja.....

CondoR

#22 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by CondoR » 02/04/2008 14:31

ghetter_exe wrote:
Pozdrav
Jasno.
Last edited by CondoR on 02/04/2008 14:31, edited 1 time in total.

pesak

#23 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by pesak » 02/04/2008 14:31

Meni je uvek bilo zao sto nisam Holandjanka. :D
Inace, bila sam Jugoslovenka...
tad je bila civilizacija..a ne sad. Svuda putovali, isli, crnci, Arapi, nacije se nisu ni pominjale, a mogao si u zatvor ako nesto insistiras i gnjavis, ismejavas neku naciju...
Sto rece neko, imao si samo ime, a sad imas NAZI-predznak.
I strasnu proslost :(
i sadasnjost.

WizzardFromBOZ

#24 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by WizzardFromBOZ » 02/04/2008 14:34

gospodar kuglastih munja wrote:

@ ghetter_exe

U YU je postojala samo jedna nacija.

Kad kazes medjunacionalni odnosi vjerovatno mislis na medjureligijske odnose ? Tu nikad nije bilo suradnje vec samo tolerancije, zato sto je drzava drzala uzde.

Da tako treba da bude i u BiH, slazem se.
predosjecam nekako da u posljednjem odgovoru nisi dovoljno precizan.
bolji je izraz "medjunacionalni odnosi" nego "medjureligijski odnosi". prvo jer smo tako uobicajeno govorili sve do nedavno, kad asu bili u pitabnju medjetnicki odnosi.

kad smo vec kod "medjunacionalnih" odnosa, dakle, mislim da je preciznije govoriti o medjuetnickim odnosima nego medjureligijskim, jer sukob nije nastao samo medju onima koji pripadaju nekoj religiji, vec je prije svega nastao na podrucju etno-podrucju. sto ce reci, da neki bosnjak i neki srbin (ili hrvat) mogu ne voljeti (da ne kazem mrziti) jedan drugoga, a da i jedan i drugi i treci ne pripadaju nijednoj religiji. dakle, zasto bi tu bio onda problem "medjureligijski" kad tu religije ni nema. osim ako neki, a takvih ima, u bih niti ne vide druge do muslimane, pravoslavce i katolike. problem je dakle i prije svega u razlicitom poimanju manje vise SVEGA kod ljudi koji pripadaju razlicitim etnickim grupama (prije svega bosnjacima, srbima i hrvatima). sta je tome doprinijelo manje ili vise mi svi znamo, ali smo svi skupa slabo voljni isto priznati. pa kad je vec tako - uzivajmo u onom sto danas imamo.

ghetter_exe

#25 Re: Da li ste Yugonostalgičari ?

Post by ghetter_exe » 02/04/2008 14:36

mamatajo1965 wrote: A ovdje ti je kao dobro,u BiH,sto li onda protestvujemo majko moja.....
Ne izvlaci iz konteksta i nemoj molim te da mijesas lubenice i jabuke.
Ovdje protestvujemo da bi nam bilo bolje, ali protestvujemo za sebe, a ne za druge ili druge nacionalne i pojma nemam kakve (sa nama nevezane) interese.
Svi mi zudimo za zajednickom Europskom unijom i da zivimo tu, bez granice, ali ipak EU je nesto drugo.
BTW, svaka zemlja ima svoje uspone i padove, tako i BiH, mozda malo cesce nego ostalu, ali sve ce to uskoro biti okay.
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:

Locked