Da li je Sarajevo multietnički grad????

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Da li je Sarajevo multietnički grad??

Poll ended at 19/07/2007 02:06

Da
19
51%
Ne
11
30%
Nisam siguran/sigurna
7
19%

Total votes: 37

Marchegianni

#26 Re: Da li je Sarajevo multietnički grad????

Post by Marchegianni » 12/07/2007 12:48

pinkzelena wrote:Cijenjeni forumashi, sarajlije i vi koji niste iz Sarajeva, a koji živite ovdje,
studirate i koji možete sa sigurnošću potvrditi da poznajete ovaj grad, voljela bih da u što većem broju odgovorite na ovu anketu:
Da li je Sarajevo multietnički grad???Molim vas, budite krajnje iskreni i objektivni, a pritom računam da će odgovoriti ljudi različitih nacionalnosti, da bi anketa bila što vjerodostojnija i objektivnija.
Možete, a i ne morate nužno biti bošnjak, hrvat, ili srbin (ili obrnutim redoslijedom), možete biti jednostavno bosanci i hercegovci, koji poznaju Sarajevo, a možete biti i posmatrači, ali krajnje objektivni.
Sasvim slučajno sam čula mišljenja određene grupe ljudi, kako je Sarajevo grad vehabija i kako je sve osim multietnički grad, te kako su srbi i hrvati ugroženi..oni, koji žive ovdje već, a oni koji žele da se vrate u svoj rodni grad ne smiju.
To me na neki način šokiralo.. i odlučila sam da podijelim to sa vama i da mi kažete šta mislite o tome? Meni je teško biti objektivna, jer je Sarajevo moj rodni grad, ali na stranu subjektivnost, ja zaista ne smatram da su ti ljudi upravu, jer znam s kim se družim, s kim studiram.. s kim živim ovdje i znam da nisam primjetila tu vrstu diskriminacije. Jesam li upravu ??

Unaprijed hvala.
Da odgovorim kao neko ko nije Bošnjak. Rođen sam u Sarajevu. Čitav rat sam proveo u Sarajevu i ni tada (a ni danas) mi nije falilo ništa što ne fali i bilo kome drugom ko živi ovdje. U Sarajevu je najmanje problema iza kojih stoje neki etnički motivi. Kvaka je u tome što se u današnje vrijeme u medijima problemima takve prirode neopravdano posvećuje velika pažnja i sve djeluje gore nego što jeste. Dakle, nije da nikad nije bilo incidenata, ali je daleko od toga da je grad vehabijski (neko reče da ima više Roma nego ovih bradonja i to je tačno) ili da nije multietnički.

I da, činjenica je da se nacionalna struktura znatno promijenila. Ali, opet ponavljam, to nema veze sa sigurnošću i svakodnevnim životom. Sarajevo su napustili mnogi ljudi, svih nacionalnosti, ali svima je zajedničko da su otišli svojom voljom. Neki trbuhom za kruhom, neki da se školuju, neki zaluđeni nacionalizmom... A grad se mijenja. Ljudi, zgrade, ulice. Neobično bi se osjećao bilo ko da se vrati nakon dugo vremena odsustva.

pinkzelena

#27 Re: Da li je Sarajevo multietnički grad????

Post by pinkzelena » 12/07/2007 12:51

Marchegianni wrote:
pinkzelena wrote:Cijenjeni forumashi, sarajlije i vi koji niste iz Sarajeva, a koji živite ovdje,
studirate i koji možete sa sigurnošću potvrditi da poznajete ovaj grad, voljela bih da u što većem broju odgovorite na ovu anketu:
Da li je Sarajevo multietnički grad???Molim vas, budite krajnje iskreni i objektivni, a pritom računam da će odgovoriti ljudi različitih nacionalnosti, da bi anketa bila što vjerodostojnija i objektivnija.
Možete, a i ne morate nužno biti bošnjak, hrvat, ili srbin (ili obrnutim redoslijedom), možete biti jednostavno bosanci i hercegovci, koji poznaju Sarajevo, a možete biti i posmatrači, ali krajnje objektivni.
Sasvim slučajno sam čula mišljenja određene grupe ljudi, kako je Sarajevo grad vehabija i kako je sve osim multietnički grad, te kako su srbi i hrvati ugroženi..oni, koji žive ovdje već, a oni koji žele da se vrate u svoj rodni grad ne smiju.
To me na neki način šokiralo.. i odlučila sam da podijelim to sa vama i da mi kažete šta mislite o tome? Meni je teško biti objektivna, jer je Sarajevo moj rodni grad, ali na stranu subjektivnost, ja zaista ne smatram da su ti ljudi upravu, jer znam s kim se družim, s kim studiram.. s kim živim ovdje i znam da nisam primjetila tu vrstu diskriminacije. Jesam li upravu ??

Unaprijed hvala.
Da odgovorim kao neko ko nije Bošnjak. Rođen sam u Sarajevu. Čitav rat sam proveo u Sarajevu i ni tada (a ni danas) mi nije falilo ništa što ne fali i bilo kome drugom ko živi ovdje. U Sarajevu je najmanje problema iza kojih stoje neki etnički motivi. Kvaka je u tome što se u današnje vrijeme u medijima problemima takve prirode neopravdano posvećuje velika pažnja i sve djeluje gore nego što jeste. Dakle, nije da nikad nije bilo incidenata, ali je daleko od toga da grad nije multietnički.

I da, činjenica je da se nacionalna struktura znatno promijenila. Ali, opet ponavljam, to nema veze sa sigurnošću i svakodnevnim životom. Sarajevo su napustili mnogi ljudi, svih nacionalnosti, ali svima je zajedničko da su otišli svojom voljom. Neki trbuhom za kruhom, neki da se školuju, neki zaluđeni nacionalizmom... A grad se mijenja. Ljudi, zgrade, ulice. Neobično bi se osjećao bilo ko da se vrati nakon dugo vremena odsustva.

Hvala na odgovoru,slazem se s tobom u potpunosti.

Tesssa

Post by Tesssa » 12/07/2007 12:51

Pricam ja s nekim momkom u Novom Sadu, i kaze mi on kako je '99 bio u Sarajevu.Naravno pitam ga gdje.Kaze on : "Pa u srpskom Sarajevu.Rekli su mi prijatelji sto sam kod njih bio da necemo ici u Centar Sarajeva, jer je to grad hrvata i muslimana, ubit ce nas neko, al nisam mu ja to povjerovao." Pa rekoh (nakon sto sam dosla sebi od soka):" Hoces li dolaziti opet vamo?"
Kaze on: "Necu, ne smijem"

:shock:

Nakon jos price sa tim momkom shvatila sam da on uopste nije nacionalista, frajer ima skroz korektne stavove, ali zbog neupucenosti (valjda...'99 mu je bilo mozda 16) su ga mogli nafilovati razno raznim pricama.

bl4ever

Post by bl4ever » 12/07/2007 12:58

nije vise, a prije je bio... popis ce to i pokazati, ako ga ikad bude, a to sto tekbira, ili-kako-vec-to-nazivas, nije nesto da se ponosis, vec naprotiv jer covjek mora da radi "kako mu kazete"... ja, recimo, da sam bosnjak, takvo nesto ne bi hvalio vec bi se zapitao sta natjera covjeka da ide protiv prirode i svojih obicaja...

bos

Post by bos » 12/07/2007 13:10

Milorad Demokratija forever \o/

Locked