Da li je muslimanima potreban papa?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

mostarac

Da li je muslimanima potreban papa?

Post by mostarac » 20/07/2006 09:19

Ocito je da su muslimani danas u svijetu dezorjentisani, ocito je da ljudi na osnovu vlastitih iskustava ili neiskustava i onoga sto im se prikazuje na televziji dozivljavaju Islam i muslimane svako na svoj nacin, danas najcesce negativan. Isto tako ocito je da su muslimani jako neslozni i da nisu solidarni izmedju sebe kao krscanski svijet. Takodje se moze primjetiti da svako na svoj nacin tumachi islam, ali toga ima i u drugim religijama.
Da li Islam i muslimani treba da dozive unutrasnju revoluciju, renesansu, koja bi preporodila Islam, modernizovala ga u domenu u kojem je to u skladu sa Kur'anom Casnim i priblizila ga ljudima izvan islamskog svijeta kao religiju mira i jednu savremenu i modernu religiju?
Dakle mislite li da je muslimanima na svijetu potrebna jedinstvena institucija na celu sa muslimanskim papom i koliko bi to donijelo dobrog, a koliko loseg muslimanima? Sadam Hussein se bavio tom idejom ako se ne varam i jos par likova koji su nakon toga naravno nestajali sa politicke scene

cmsi

Post by cmsi » 20/07/2006 09:25

Sadam Husein se tom temom bavio?!? Sumnjam...

Mislim da JESTE potrebna nekakva forma vlade nad svim muslimanima. Ali to nevidim kako je izvodljivo pogoto uzimajuci u obzir trenutacne odnose Sunni i Shite muslimana.

Mogli bi danima ovdje navoditi primjere brutalnosti kriscana prema muslimanima ali isto tako bi mogli avoditi i primjere muslimana prema muslimanima.

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Re: Da li je muslimanima potreban papa?

Post by ztluhcs » 20/07/2006 09:28

mostarac wrote:Dakle mislite li da je muslimanima na svijetu potrebna jedinstvena institucija na celu sa muslimanskim papom i koliko bi to donijelo dobrog, a koliko loseg muslimanima?

Image

addo888

Post by addo888 » 20/07/2006 09:32

Muslimanski papa je oduvijek bio halifa,posto halife danas nema svaka drzava ima svoju islamsku zajednicu i niko nikoga ne mora slijediti

ztluhcs

Post by ztluhcs » 20/07/2006 09:35

addo888 wrote:Muslimanski papa je oduvijek bio halifa,posto halife danas nema svaka drzava ima svoju islamsku zajednicu i niko nikoga ne mora slijediti

Uz du¾no po¹tovanje, to je èinjenièno stanje... Èovjek je pitao za stavove i mi¹ljenja ljudi kojima je ova tema zanimljiva... Hajde nemoj da sam d¾aba kokice pripremio...

addo888

Post by addo888 » 20/07/2006 09:43

pa ja sam rekao kako je?

uostalom u ustavu islamske zajednice BIH pise da je to privremena institucija BH muslimana dok "hilafet opet ne stupi na snagu" dakle same IZ zajednice priznaju da su samo privremene
Last edited by addo888 on 20/07/2006 09:44, edited 1 time in total.

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 20/07/2006 09:44

Islamske drzave prije svega trebaju korjenito drustvo promijeniti, bez obzira na drzavna uredjenja, u tom kontekstu ce se i pitanje islama sigurno postaviti na jedan savremeniji nivo. Dakle, ukidanje patrijarhata, zaostalih plemenskih zajednica (kojekakvi emirati, saudija, etc.) i bolje obrazovanje bi sigurno donijelo veci respekt u svijetu kako drzavama tako i samim muslimanima.

senada

Post by senada » 20/07/2006 10:38

mostarac wrote:Ocito je da su muslimani danas u svijetu dezorjentisani, ocito je da ljudi na osnovu vlastitih iskustava ili neiskustava i onoga sto im se prikazuje na televziji dozivljavaju Islam i muslimane svako na svoj nacin, danas najcesce negativan. Isto tako ocito je da su muslimani jako neslozni i da nisu solidarni izmedju sebe kao krscanski svijet. Takodje se moze primjetiti da svako na svoj nacin tumachi islam, ali toga ima i u drugim religijama.
Da li Islam i muslimani treba da dozive unutrasnju revoluciju, renesansu, koja bi preporodila Islam, modernizovala ga u domenu u kojem je to u skladu sa Kur'anom Casnim i priblizila ga ljudima izvan islamskog svijeta kao religiju mira i jednu savremenu i modernu religiju?
Dakle mislite li da je muslimanima na svijetu potrebna jedinstvena institucija na celu sa muslimanskim papom i koliko bi to donijelo dobrog, a koliko loseg muslimanima? Sadam Hussein se bavio tom idejom ako se ne varam i jos par likova koji su nakon toga naravno nestajali sa politicke scene

ako si ti (Papa, Ajatolah, Sadam, Tito, Alija, Bush, itd.) moj zivotni idol i orijentir, i ako moje ja slijedi filozofiju tvoga ja, i tvoj put, onda sam ja tebi poklonila svoj zivot, svoju glavu, koja ti uvijek uz moju saglasnost moze posluziti kao instrument za tvoje licne (a kaobajagi "nase sveopste") manje-vece interese i ciljeve.
drustvo koje se temelji na tabula razama je bolesno drustvo.

ztluhcs

Post by ztluhcs » 20/07/2006 10:54

senada wrote:ako si ti (Papa, Ajatolah) moj zivotni idol i orijentir, i ako moje ja slijedi filozofiju tvoga ja, i tvoj put, onda sam ja tebi poklonila svoj zivot, svoju glavu, koja ti uvijek uz moju saglasnost moze posluziti kao instrument za tvoje licne (a kaobajagi "nase sveopste") manje-vece interese i ciljeve.

Ako preslikamo tvoj odgovor na pitanje koje je postavio starter zar ti nije bilo jednostavnije reæi "ja ne prihvatam vjeru kao dru¹tveni fenomen u obliku u kojem postoji danas"?

mostarac

Post by mostarac » 20/07/2006 11:00

senada wrote:
mostarac wrote:Ocito je da su muslimani danas u svijetu dezorjentisani, ocito je da ljudi na osnovu vlastitih iskustava ili neiskustava i onoga sto im se prikazuje na televziji dozivljavaju Islam i muslimane svako na svoj nacin, danas najcesce negativan. Isto tako ocito je da su muslimani jako neslozni i da nisu solidarni izmedju sebe kao krscanski svijet. Takodje se moze primjetiti da svako na svoj nacin tumachi islam, ali toga ima i u drugim religijama.

ako si ti (Papa, Ajatolah, Sadam, Tito, Alija, Bush, itd.) moj zivotni idol i orijentir, i ako moje ja slijedi filozofiju tvoga ja, i tvoj put, onda sam ja tebi poklonila svoj zivot, svoju glavu, koja ti uvijek uz moju saglasnost moze posluziti kao instrument za tvoje licne (a kaobajagi "nase sveopste") manje-vece interese i ciljeve.

ja sam bona ateista. ja samo pitam ili sto bi Nele reko "ja sam chitam vijesti"

senada

Post by senada » 20/07/2006 11:30

mostarac wrote:
senada wrote:

ja sam bona ateista. ja samo pitam ili sto bi Nele reko "ja sam chitam vijesti"

bolan,
ja vjerujem....
duboko i nepopravljivo vjerujem..... da mi niko ne treba davati upute sta mi je ciniti sa mojim vlastitim zivotom.

addo888

Post by addo888 » 20/07/2006 12:26

Dobro to ti vjerujes,vjerujem i ja manje vise.No,tema je sta uciniti danas sa muslimanima? da postoji halifa on bi mogao reci "ja u ime svih muslimana osudjujem bin Ladena i sve oblike terorizma" i nema tog muftije,reisa koji bi mogao reci "ne to je islamski" jer odmah izlazi iz islama(halifa se smatra nasljednikom Muhammeda a.s) .A danas svaki hodzica moze reci sta on hoce i niko mu nemoze nista

Zato i imamo ovakve probleme.

jebiga

ztluhcs

Post by ztluhcs » 20/07/2006 12:37

Vas dvoje imate dijametralno suprotne stavove o vjeri - za poèetak...

senada

Post by senada » 20/07/2006 14:11

addo888 wrote:Dobro to ti vjerujes,vjerujem i ja manje vise.No,tema je sta uciniti danas sa muslimanima? da postoji halifa on bi mogao reci "ja u ime svih muslimana osudjujem bin Ladena i sve oblike terorizma" i nema tog muftije,reisa koji bi mogao reci "ne to je islamski" jer odmah izlazi iz islama(halifa se smatra nasljednikom Muhammeda a.s) .A danas svaki hodzica moze reci sta on hoce i niko mu nemoze nista

Zato i imamo ovakve probleme.

jebiga

Bosanski (Evropski) Muslimani, od pocetka 90-ih, do danas nisu pokazali ni minimum zrelosti, niti opste i samoodgovornosti na lokalnom mikro planu, tako da je izvan svake pameti ocekivati da ucine bilo sto korisno na globalnom planu.

senada

Post by senada » 20/07/2006 14:59

Religija može otupjeti bol tlačenja na sljedeće načine.

Prvo, ona obećava raj i vječno blaženstvo u životu poslije smrti. Na primjer, kršćanska vizija raja može učiniti život na zemlji snošljivijim, dajući ljudima nekakvu nadu.

Drugo, po nekim se religijama patnja izazvana tlačenjem pretvara u vrlinu. Na primjer, oni koji s dostojanstvom i poniznošću podnose lišavanja i tegobe bijede, bit će nagrađeni za svoju vrlinu. To je mišljenje sadržano u dobro poznatom biblijskom citatu: Lakše će deva proći kroz ušicu igle, nego bogataš ući u kraljevstvo nebesko. Religija tako čini bijedu podnošljivijom, nudeći nagradu za patnju i obećavajući zadovoljštinu za sve nepravde u zagrobnom životu.

Treće, religija može ponuditi nadu da će neki nadnaravni događaj pomoći riješiti probleme na zemlji. Pripadnici religijskih skupina kao što su, npr., Jehovini svjedoci, žive u očekivanju dana kad će se nadnaravne sile spustiti s visina i stvoriti kraljevstvo na zemlji. Iščekivanjem bolje budućnosti sadašnjost može postati prihvatljivija.

Četvrto, [b]religija često opravdava društveni poredak i nečiju poziciju u njemu. Bog, prema tom stajalištu, stvara i uređuje društvenu strukturu. Na taj način, poredak se u društvu čini neizbježnim. To može pomoći onima koji su na dnu stratifikacijskog sistema da prihvate svoju situaciju i da se u njoj snađu. Isto tako, bijeda i nevolja općenito često se shvaćaju kao božja volja u obliku kazne za neki grijeh.

Dolina avalona

Post by Dolina avalona » 20/07/2006 15:18

Ako mislis na muslimanskog papu, kojeg bi ljudi molili za oprost grijeha, kojeg bi ljudi smatrali posrednimom izmedju vjernika i Boga, i kojem bi vjernici ljubili ruku za dobivanje blagoslova, kao sto je rijec kod krscanskog Pape, onda NE. Takav papa bi bio u potpunoj suprotnosti sa Islamskim zakonima, pravilima i Bozijim jedinstvom!

Ali sigurno da trebamo nekog Reisa ili Halifu koji bi bio zaduzen za sve muslimanie svijeta. Koji bi bio skolovan, pametan i koji bi bio tu da daje vjerske savjete onima koji NE vjeruju u njena kao svetinju, vec koji vjeruju u jednog Boga! Jer ipak, ljudi su takva bica da im uvjek treba neki lider i prut(prijetnja) da visi nad glavom!

ztluhcs

Post by ztluhcs » 20/07/2006 15:27

Ljudi, èovjek prièa o ORGANIZACIONIM, INFRASTRUKTURNIM, UPRAVLJAÈKIM stvarima ne o utjelovljenju Boga na zemlji i pranju mozga...

Budite malo praktièniji :)

mostarac

Post by mostarac » 20/07/2006 15:32

ztluhcs wrote:Ljudi, čovjek priča o ORGANIZACIONIM, INFRASTRUKTURNIM, UPRAVLJAČKIM stvarima ne o utjelovljenju Boga na zemlji i pranju mozga...

Budite malo praktičniji :)

bas to. ja sam govorio o nekoj vrsti islamskog vatikana koji bi upravljao islamskim zajednicama sirom svijeta na nacin na koji to vatikan radi.

vodolija_33

Post by vodolija_33 » 20/07/2006 15:40

Dolina avalona wrote:Ako mislis na muslimanskog papu, kojeg bi ljudi molili za oprost grijeha, kojeg bi ljudi smatrali posrednimom izmedju vjernika i Boga, i kojem bi vjernici ljubili ruku za dobivanje blagoslova, kao sto je rijec kod krscanskog Pape, onda NE. Takav papa bi bio u potpunoj suprotnosti sa Islamskim zakonima, pravilima i Bozijim jedinstvom!

ovakav nam vođa ne treba...

Dolina avalona wrote:Ali sigurno da trebamo nekog Reisa ili Halifu koji bi bio zaduzen za sve muslimanie svijeta. Koji bi bio skolovan, pametan i koji bi bio tu da daje vjerske savjete onima koji NE vjeruju u njena kao svetinju, vec koji vjeruju u jednog Boga! Jer ipak, ljudi su takva bica da im uvjek treba neki lider i prut(prijetnja) da visi nad glavom!

a Boga mi ni ovakav... :roll:

Jedini istinski Vođa koji je postojao, bio je Muhamed s.a.w.s. i da se ljudi zaista ponašaju u skladu s njegovim uputama i u skladu sa Qur'anom ne bi bilo ni podjela, ni sukoba među muslimanima... nažalost, nije tako... svako na svoj način tumači odredbe i hadise i jedni druge smatraju protivnicima...

Ovi današnji "religiozni" političari koji se zovu Reisom ili sl.... da ne komentarišem plaho :D:D

Znači odgovor je NE!

ztluhcs

Post by ztluhcs » 20/07/2006 15:47

vodolija_33 wrote:
Jedini istinski Voða koji je postojao, bio je Muhamed s.a.w.s. i da se ljudi zaista pona¹aju u skladu s njegovim uputama i u skladu sa Qur'anom ne bi bilo ni podjela, ni sukoba meðu muslimanima... na¾alost, nije tako... svako na svoj naèin tumaèi odredbe i hadise i jedni druge smatraju protivnicima...

Ovi dana¹nji "religiozni" politièari koji se zovu Reisom ili sl.... da ne komentari¹em plaho :D:D

Znaèi odgovor je NE!

Zato sistem i jeste u stanju u kakvom jeste... Vidi, poenta je na rijeèima organizacija/sinhronizacija/koordinacija a ne kontrola/tlaèenje/zloupotreba/hijerarhija...

senada

Post by senada » 20/07/2006 15:52

mostarac wrote:
ztluhcs wrote:Ljudi, čovjek priča o ORGANIZACIONIM, INFRASTRUKTURNIM, UPRAVLJAČKIM stvarima ne o utjelovljenju Boga na zemlji i pranju mozga...

bas to. ja sam govorio o nekoj vrsti islamskog vatikana koji bi upravljao islamskim zajednicama sirom svijeta na nacin na koji to vatikan radi.

Ako covjek istinski vjeruje u Svevisnjeg, nije li onda bogohuljenje covjeka ciniti Bogom?

Kako bi bilo da drzava preuzme brigu o gradjaninu a vjerska institucija o gradjaninu vjerniku?

Kako bi bilo da drzavna i religijska politika djeluju izolovano jedna od druge, neopterecene jedna drugom?

"Religija je uzdah potlačenog stvora, osjećaj okrutnog svijeta, duša bezdušnih okolnosti. Ona je opijum za narod...Ukinuće religije kao prividne sreće naroda zahtjev je za njihovu stvarnu sreću. Zahtjev da se odreknu iluzija o svom stanju, zahtjev da se odreknu stanja koje dovodi do iluzija." Karl Marx (1818-1883)

meatoverhere

Post by meatoverhere » 20/07/2006 15:55

Nama nije potrbam Papa. Nama treba Ataturk:
Citat iz danasnjeg "Oslobodjenja"(http://www.oslobodjenje.ba/index.php?op ... &Itemid=46):
Jedan američki novinar je prije nekoliko godina pitao jednog ruskog pisca, inače Jevrejina: “Kako objašnjavate činjenicu da su Jevreji uspjeli preživjeti tolika stradanja, uključujući i holokaust?” “Gospodine, recite mi da li ste ikada sreli nepismenog Jevrejina”, odgovorio je pisac. Ovu sam anegdotu ispričao reisu Mustafi Ceriću u pauzi jednog okruglog stola u Tuzli, početkom septembra 2002. godine. Učinilo mi se da ga se dojmila i da će mu možda biti od koristi. Ali, izgleda da sam se prevario, jer jedan broj roditelja muslimanske vjeroispovijesti i danas ispisuje svoju djecu iz osnovne škole, a neki ih nikako i ne upisuju.
Postoji jedan profesor sa Kembridža, zove se Edvard de Bono. Ovdje to ime vjerovatno ništa ne znači, ali je riječ o čovjeku koji je imao izuzetan uticaj na razvoj primijenjene psihologije. Poznat je po tome što se zalaže za uvođenje vještine razmišljanja kao školskog predmeta. Na temu razmišljanja napisao je 65 knjiga koje su prevedene na 37 jezika i držao je predavanja u blizu 60 zemalja.

Na pitanje kako se njegovi stavovi prihvataju u različitim kulturama i civilizacijama, De Bono je pomenuo svoje predavanje o razmišljanju koje je održao u Saudijskoj Arabiji, pred prepunom salom slušalaca: “U jednom trenutku, ustao je jedan mladić i rekao da njemu nije potrebno nikakvo razmišljanje jer je dovoljno samo slijediti Kuran i riječ Muhamedovu. Odgovorio sam mu da ako malo bolje prouči Kuran, pronaći će da je Muhamed na više mjesta pominjao razmišljanje. Citirao sam Muhamedove riječi da je jedan sat razmišljanja vredniji nego 700 godina molitve. Naveo sam još nekoliko sličnih Muhamedovih poruka o učenju i razmišljanju. Mladić je sjeo i mogli smo dalje da nastavimo. Imao sam njihovu punu pažnju.”

mostarac

Post by mostarac » 20/07/2006 15:56

senada wrote:
mostarac wrote:

Ako covjek istinski vjeruje u Svevisnjeg, nije li onda bogohuljenje covjeka ciniti Bogom?

Kako bi bilo da drzava preuzme brigu o gradjaninu a vjerska institucija o gradjaninu vjerniku?

Kako bi bilo da drzavna i religijska politika djeluju izolovano jedna od druge, neopterecene jedna drugom?

"Religija je uzdah potlačenog stvora, osjećaj okrutnog svijeta, duša bezdušnih okolnosti. Ona je opijum za narod...Ukinuće religije kao prividne sreće naroda zahtjev je za njihovu stvarnu sreću. Zahtjev da se odreknu iluzija o svom stanju, zahtjev da se odreknu stanja koje dovodi do iluzija." Karl Marx (1818-1883)

Senada ti uporno fulash poentu. Ja nisam rekao da muslimani treba da ustolice svoga novog idola, nego pitao da li hajde da ti nacrtam muslimanima naprimjer treba neko tijelo koje bi bilo kao skupstina koja bi se sacinjavala od predsjednika IVZ sirom svijeta i koja bi imala svog predsjednika, tj. nekog vrhovnog reis-a sto bi kao bio muslimanski papa.

vodolija_33

Post by vodolija_33 » 20/07/2006 16:01

ztluhcs wrote:
vodolija_33 wrote:
Jedini istinski Vođa koji je postojao, bio je Muhamed s.a.w.s. i da se ljudi zaista ponašaju u skladu s njegovim uputama i u skladu sa Qur'anom ne bi bilo ni podjela, ni sukoba među muslimanima... nažalost, nije tako... svako na svoj način tumači odredbe i hadise i jedni druge smatraju protivnicima...

Ovi današnji "religiozni" političari koji se zovu Reisom ili sl.... da ne komentarišem plaho :D:D

Znači odgovor je NE!

Zato sistem i jeste u stanju u kakvom jeste... Vidi, poenta je na riječima organizacija/sinhronizacija/koordinacija a ne kontrola/tlačenje/zloupotreba/hijerarhija...

Vidi ti, poenta je što kod nas, ljudi , organizacija/sinhronizacija/koordinacija podrazumijeva kontrolu/tlačenje/zloupotrebu/hijerarhiju...

Kada bi postojao takav čovjek koji bi bio u stanju uspješno uspostaviti ovo prvo i efikasno isključiti ovo drugo, molila bih Boga da takav čovo nikad ne umre, jer bi smo onda teško našli njegovog nasljednika :D:D

senada

Post by senada » 20/07/2006 16:46

mostarac wrote:
senada wrote:
mostarac wrote:

Senada ti uporno fulash poentu. Ja nisam rekao da muslimani treba da ustolice svoga novog idola, nego pitao da li hajde da ti nacrtam muslimanima naprimjer treba neko tijelo koje bi bilo kao skupstina koja bi se sacinjavala od predsjednika IVZ sirom svijeta i koja bi imala svog predsjednika, tj. nekog vrhovnog reis-a sto bi kao bio muslimanski papa.

Vec sam odgovorila da je bogohuljenje od covjeka (presjedavajuceg te skupstine) ciniti Boga. Dovoljno su zla vec postojece vjerski politicari (bogovi) ucinili Islamskoj populaciji ovdje i sirom svijeta i oni zasluzuju dozivotnu robiju, u najtezim mukama, jer su ciljano i svjesno zloupotrijebili svoj "boziji" autoritet, ili ce im to Bog platiti, na onome svijetu?
Sva ta "bozija" djela gledamo u svim islamsko teokratskim drzavama, koja su i nas zadesila onoga momenta kada je ovdje i Bog postao Srbin, Bosnjak i Hrvat, odnosno kada su bogovi odmjeravali svoju moc, preko mrtvih glava ljudi koji su (im) vjerovali.
Vjerski "bogovi" su uvijek i jedino u funkciji religijske manipulacije masama, a u korist samo tih motorizovanih "bogova" i samo njima poznatih njihovih "uzvisenih" ciljeva.

Post Reply