Da li je ISIS Islam?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Da li je ISIS Islam?

DA
9
47%
NE
10
53%

Total votes: 19

El Mumin

Da li je ISIS Islam?

Post by El Mumin » 29/07/2016 18:46

Da li ISIS djeluje u skladu sa Islamskim učenjima?

insomnia78

Re: Da li je ISIS Islam?

Post by insomnia78 » 29/07/2016 18:55

Djelovao ili ne, oni za svaku akciju pronadju opravdanje

S moje sokoćalo

Montana

Post by Montana » 29/07/2016 19:09

Ne i Nije..al ih Islam simpatizira.

Smrcak15

Post by Smrcak15 » 29/07/2016 19:28

El Mumin wrote:Da li ISIS djeluje u skladu sa Islamskim učenjima?
Ne djeluje, kratko i jasno.

SamoVasGledam

Post by SamoVasGledam » 29/07/2016 21:09

Maskirani Arapin radi seriju video klipova od 15 epizoda upravo o povezanosti ISISa sa Islamom i za svako delovanje pronalazi opravdanje u islamskim zapisima. Svake nedelje izbacuje jedan klip, a baš je danas izašao treći. Preporučujem svima.

SamoVasGledam

Post by SamoVasGledam » 29/07/2016 21:10

Smrcak15 wrote:
Ne djeluje, kratko i jasno.
:shock:

El Mumin

Post by El Mumin » 29/07/2016 21:12

SamoVasGledam wrote:Maskirani Arapin radi seriju video klipova od 15 epizoda upravo o povezanosti ISISa sa Islamom i za svako delovanje pronalazi opravdanje u islamskim zapisima. Svake nedelje izbacuje jedan klip, a baš je danas izašao treći. Preporučujem svima.

Kako uopće znamo da je arap i zašto je maskiran ? Čovječe,ja sam musliman i poznajem svoju vjeru i čitam Kuran, sigurno me ne uči onome što radi ISIS. Ne treba meni neko pod maskom pričati o Islamu...

drunken tiger

Post by drunken tiger » 29/07/2016 21:20

Obzirom na to da muslimani nemaju jasnu i konkretnu poruku ili stav protiv ISILa sve mi se čini da je to ono što muslimanima i odgovara. Još nigdje nikoga nisam čuo od ovih islamskih autoriteta da se jasno ogradio od ISILa i djelovanja isila.

SamoVasGledam

Post by SamoVasGledam » 29/07/2016 21:23

Kako znam da je Arapin? Pa zato što radi klipove i na arapskom. A zašto nosi masku? Ti meni reci zašto je čovek primoran kao bivši musliman da nosi masku.

Ako poznaješ svoju veru i Kur'an, objasni mi zašto onda najveći broj terorističkih organizacija u svetu je usko povezan sa Islamom.

Evo je lista svih terorističkih grupacija u svetu. Skoro sve su islamske - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_d ... ist_groups

El Mumin

Post by El Mumin » 29/07/2016 21:50

SamoVasGledam wrote:Kako znam da je Arapin? Pa zato što radi klipove i na arapskom. A zašto nosi masku? Ti meni reci zašto je čovek primoran kao bivši musliman da nosi masku.

Ako poznaješ svoju veru i Kur'an, objasni mi zašto onda najveći broj terorističkih organizacija u svetu je usko povezan sa Islamom.

Evo je lista svih terorističkih grupacija u svetu. Skoro sve su islamske - https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_d ... ist_groups
Ako radi klipove na arapskom, znači da je arapin ? Ja ako pričam perfektno engleski, znači da sam englez ? Nedovoljan argument sa tvoje strane. Svako ko je vjernik musliman, osudiće ISIS-ove napade na civile. Za vrijeme poslanika Muhammeda a.s., civili su uvijek bili zaštićena kategorija, što možeš naći u vjerodostojnim hadisima.
Dakle, ubistvo nevinog čovjeka je grijeh, tako piše u Kuranu, a to je upravo ono što ISIL čini. Ako nekoliko policajaca počne kršiti zakon i krasti, jesu li onda i ti policajci kriminalci ?

Zbog činjenice da svi ljudi, zbog mogućnosti izbora, neće povjerovati niti slijediti Muhammeda, a.s., te da će islam i muslimani „steći“ neprijatelje, što je bilo i očito na početku Muhammedova, a.s, propovijedanja, islam kao cjelovita, savršena i konačna vjera, prirođena čovjeku sa svim njegovim vrijednostima i slabostima, u svojim učenjima donosi i propise o ratovanju. U islamskom učenju rat, koji je sam po sebi nasilje, ne smije biti cilj, to je samo sredstvo kojim se osigurava mir, sloboda vjerovanja te implementacija šerijatskih zakona i jedino se s tim ciljevima može pokretati. Isključivo pravo da pokrene rat ima od naroda legalno izabrana vlast, nikada izolirane grupe, a osobito ne pojedinci.

Ubojstvo nedužnih Kur’an tretira kao jedan od najvećih grijeha. Ubiti jednog čovjeka, prema kur’anskom tekstu, isto je kao ubiti sve ljude na Zemlji: Ako netko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini – kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva – kao da je svim ljudima život sačuvao (El-Maida, 32)

I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! – Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu.(El Bekare 190)

Djelovanje pojedinih terorističkih grupa ne može se dovoditi u vezu sa svakom muslimanskom grupom i zajednicom u svijetu, a ne zaboravimo ni to da danas ne postoji veći svjetski grad u kojem ne živi organizirana islamska zajednica.

Židovska i kršćanska povijest, kao i povijest ostalih vjera i civilizacija, nisu ništa manje ratničke negoli je to islamska. Štoviše, ideja totalnih ili svjetskih ratova ne dolazi iz islamskog svijeta, nego iz onog dijela planeta koji se geografski/svjetonazorski imenuje kao zapadni/kršćanski svijet. Nikada muslimani nisu svoje vojne pohode nazivali “islamskim ratovima” niti su ideologije poput fašizma, nacizma, komunizma, kolonijalizma/imperijalizma, kao ni događaji poput Prvog I Drugog svjetakog rata ili bacanja atomske bombe koje su odnijele stotine milijuna nevinih života, nastale među muslimanima i u islamskom svijetu. No to nikako ne opravdava određene nasilne muslimanske grupe koje vode “svoje” privatne ratove. Takvi, ubijanjem nevinih ljudi, uglavnom muslimana koji se ne slažu s njihovm poimanjem islama, donose nesagledivu štetu ukupnoj zajednici muslimana ali i svakom iskrenom muslimanu pojedinačno.

insomnia78

Post by insomnia78 » 29/07/2016 22:07

Kako onda Kardawi dozvoli ubijanje izraelskih civila u samoubilackim napadima?

S moje sokoćalo

zagortenej

Re: RE: Re: Da li je ISIS Islam?

Post by zagortenej » 29/07/2016 22:21

insomnia78 wrote:Kako onda Kardawi dozvoli ubijanje izraelskih civila u samoubilackim napadima?

S moje sokoćalo
To je drugo. :zoka:

zagortenej

Post by zagortenej » 29/07/2016 22:34

El Mumin wrote:
Ako radi klipove na arapskom, znači da je arapin ? Ja ako pričam perfektno engleski, znači da sam englez ? Nedovoljan argument sa tvoje strane. Svako ko je vjernik musliman, osudiće ISIS-ove napade na civile. Za vrijeme poslanika Muhammeda a.s., civili su uvijek bili zaštićena kategorija, što možeš naći u vjerodostojnim hadisima.

da li misliš na hadise iz buharije o pokolju preko 600 jevreja tzv pohod na benu kurejza? ili kad je Muhamed a.s navodno naredio da se jednoj grupi ljudi iskopaju oči užarenim željezom i ostave na suncu da umru? ili kad je Ebu Bekr naredio da se jedan čovjek kazni tako što su ga zapalili? ili tzv.bitka kod krvave rijeke, kad je Halid ibn Velid naredio da se pokolje 70 000 zarobljenih perzijanaca? mogao bih do jutra nabrajati.
svi ti ljudi su idoli i uzor muslimanima. pa i isilovcima.
Dakle, ubistvo nevinog čovjeka je grijeh, tako piše u Kuranu, a to je upravo ono što ISIL čini. Ako nekoliko policajaca počne kršiti zakon i krasti, jesu li onda i ti policajci kriminalci ?

Zbog činjenice da svi ljudi, zbog mogućnosti izbora, neće povjerovati niti slijediti Muhammeda, a.s., te da će islam i muslimani „steći“ neprijatelje, što je bilo i očito na početku Muhammedova, a.s, propovijedanja, islam kao cjelovita, savršena i konačna vjera, prirođena čovjeku sa svim njegovim vrijednostima i slabostima, u svojim učenjima donosi i propise o ratovanju. U islamskom učenju rat, koji je sam po sebi nasilje, ne smije biti cilj, to je samo sredstvo kojim se osigurava mir, sloboda vjerovanja te implementacija šerijatskih zakona i jedino se s tim ciljevima može pokretati. Isključivo pravo da pokrene rat ima od naroda legalno izabrana vlast, nikada izolirane grupe, a osobito ne pojedinci.
s kojom namjerom su halife nakon Muhameda a.s. krenuli u osvajanje pola svijeta? jerusalim npr. nije prije toga bio muslimanski, koja potreba da se on osvoji? kako kažeš uspostava šerijata? slično kao ameri kad uspostavljaju demokratiju na istoku.
sloboda vjerovanja i šerijat ne idu jedno s drugim.

šerijat
Last edited by zagortenej on 29/07/2016 22:44, edited 1 time in total.

RNG_25

Post by RNG_25 » 29/07/2016 22:41

SamoVasGledam wrote:Maskirani Arapin radi seriju video klipova od 15 epizoda upravo o povezanosti ISISa sa Islamom i za svako delovanje pronalazi opravdanje u islamskim zapisima. Svake nedelje izbacuje jedan klip, a baš je danas izašao treći. Preporučujem svima.

Znači, prema autoru, zaključak je da Islam "podržava i promoviše terorizam i ekstremizam". Osim što to nema nikakvog smisla, čak i sa opsežno upotrijebljenim citatima Kur'ana, hadisa i dr.

Citira Kur'anske ajete van konteksta (znam da se i na ovo osvrnuo), pri čemu prikladno zanemaruje činjenicu da *kontekst* u Kur'anu nije samo par susjednih ajeta, pa ni čitava sura u pitanju, ili više susjednih sura, već je kontekst sam ostatak Kur'ana.

Ili, drugačije rečeno, s jedne strane u Kur'anu stoji da kršćani i jevreji nisu nevjernici, a s druge strane da se protiv istih treba boriti "kroz teror" kao da jesu nevjernici, što je naravno kontradikcija koja se može riješiti samo razumijevanjem Kur'ana, a ne ovim patetičnim izolovanjem ajeta (ili čitavih sura, što da ne) od ostatka Kur'ana.

To tvog youtube komentatora naravno puno ne brine, jer je očito da istog ili nije briga za istinu, ili je suviše glup da bi je spoznao, pa ovakve stvari izvaljuje.

Drugo, ne znam kako je moguće da su nemuslimani uopšte opstali ikako u bilo kojem islamskom društvu ikada, te zašto ta društva nisu 100 % muslimanska, ako je islam ono što ovaj tvrdi da jeste.

Ukratko, gluposti. Očekivano.

aurora313

Post by aurora313 » 29/07/2016 22:44

Ako netko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini – kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva – kao da je svim ljudima život sačuvao (El-Maida, 32)

Ovu šaradu slušam već godinama. Znamo da se u ranom Islamu ratovalo u Arabiji, pa zatim se to proširilo na Afriku i Aziju. I sada neka mi neko potvrdi da nikada niko nevin nije stradao u tim pohodima? Dokle zabijati glave u pijesak?

Treba reći da je Isil kuga bazirana na nekakvom tumačenju Islama koji im pruža određen moralni paravan da se ponašaju gore nego zvijeri.

I to je to.

zagortenej

Post by zagortenej » 29/07/2016 22:47

ovaj čovjek je najbolje objasnio:

In a recent TV show, Egyptian journalist and TV host Ibrahim Issa said that the barbaric crimes perpetrated by ISIS were indeed based on the Islamic sources but that the clerics were afraid to say so. "I would like to see a single Al-Azhar cleric in Egypt have the courage to admit that Abu Bakr burned a man alive," he said. This is a vicious circle of barbarity, because it is wrapped in religion, said Issa, whose statements aired on the Egyptian ON TV channel on February 3, 2015.

All the evidence and references that ISIS provides, claiming that they can be found in the books of history, jurisprudence, and law, are, indeed, to be found there, and anyone who says otherwise is lying.
Ibrahim Eissa (Arabic: إبراهيم عيسى‎‎) (born November 1965) is an Egyptian journalist and TV personality best known for co-founding the popular Egyptian weekly Al-Dustour. He is currently editor-in-chief of Al Tahrir, which he co-founded in July 2011.

RNG_25

Post by RNG_25 » 29/07/2016 22:54

drunken tiger wrote:
Obzirom na to da muslimani nemaju jasnu i konkretnu poruku ili stav protiv ISILa sve mi se čini da je to ono što muslimanima i odgovara. Još nigdje nikoga nisam čuo od ovih islamskih autoriteta da se jasno ogradio od ISILa i djelovanja isila.
Možda da te je briga ne bi čekao da ti mainstream mediji serviraju šta tražiš, nego bi potražio sam, npr:
OIC condemns ISIS threats and forced displacement of Christians in Iraq
Date: 21/07/2014

The Secretary General of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), Iyad Ameen Madani.. the practices of ISIS have nothing to do with Islam and its principles that call for justice, kindness, fairness, freedom of faith and coexistence. Such atrocities also contradicts the principles of the Organization of Islamic Cooperation that call for the entrenchment of a culture of tolerance and affinity among all nations and peoples, he added.
Samo jedna u moru osuda i distanciranja prominentnih muslimana svijeta.

Umjesto što propagiraš mit o "odsustvu osude", te posljedično "tihoj podršci", potraži i naćeš.

TheMule

Post by TheMule » 29/07/2016 23:28

aurora313 wrote:Ako netko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne čini – kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se nečiji život sačuva – kao da je svim ljudima život sačuvao (El-Maida, 32)

Ovu šaradu slušam već godinama. Znamo da se u ranom Islamu ratovalo u Arabiji, pa zatim se to proširilo na Afriku i Aziju. I sada neka mi neko potvrdi da nikada niko nevin nije stradao u tim pohodima? Dokle zabijati glave u pijesak?

Treba reći da je Isil kuga bazirana na nekakvom tumačenju Islama koji im pruža određen moralni paravan da se ponašaju gore nego zvijeri.

I to je to.
U to vrijeme nisu ginuli nevini zbog nacina borbe. Kad su nevini stradali, to je bilo kad je osvajacka voska odlucila da unisti grad.

insomnia78

Post by insomnia78 » 29/07/2016 23:37

zagortenej wrote:
El Mumin wrote:

da li misliš na hadise iz buharije o pokolju preko 600 jevreja tzv pohod na benu kurejza? ili kad je Muhamed a.s navodno naredio da se jednoj grupi ljudi iskopaju oči užarenim željezom i ostave na suncu da umru? ili kad je Ebu Bekr naredio da se jedan čovjek kazni tako što su ga zapalili? ili tzv.bitka kod krvave rijeke, kad je Halid ibn Velid naredio da se pokolje 70 000 zarobljenih perzijanaca? mogao bih do jutra nabrajati.
svi ti ljudi su idoli i uzor muslimanima. pa i isilovcima.

s kojom namjerom su halife nakon Muhameda a.s. krenuli u osvajanje pola svijeta? jerusalim npr. nije prije toga bio muslimanski, koja potreba da se on osvoji? kako kažeš uspostava šerijata? slično kao ameri kad uspostavljaju demokratiju na istoku.
sloboda vjerovanja i šerijat ne idu jedno s drugim.

šerijat
U, tak sad vidim ovo boldirano. Prejako [emoji3][emoji23][emoji23][emoji23]

S moje sokoćalo

KIseljak12

Post by KIseljak12 » 29/07/2016 23:54

Jeste, i to onaj najizvorniji. Ne znam ni jednu grupu da se dosljednije drzi sunneta. Oni su jedan od prvih plodova tzv. tehnoloske singularnost. Marksisti i tehnokrati su vjerovali da ce to biti siroke narodne mase koje ce se osvjestiti uz pomoc Interneta. U savremeno doba, gdje su dostupni spisi generacija od Muhammeda do danas, nema potrebe za mezhebskim razilazenjem - savrseni mudztehid je baza podataka s kojom se mozemo konsultovati u svako doba, ona nema politickih i stranackih naginjanja. Isprva sam mislio da su neki ekstremisti, dok me nisu ubijedili da slijede najizvorniji oblik Islama.

Veliki disclaimer za NSA, FBI, AID, OSA, VOA, UNS, MIT i ostalu raju koja prisluskuje: ne podrzavam djela ISIS-a, ali i dalje smatram da od svih struja i pravaca Islama najdosljednije prate sunnet i praksu selefa.

TheMule

Post by TheMule » 30/07/2016 00:13

KIseljak12 wrote:Jeste, i to onaj najizvorniji. Ne znam ni jednu grupu da se dosljednije drzi sunneta. Oni su jedan od prvih plodova tzv. tehnoloske singularnost. Marksisti i tehnokrati su vjerovali da ce to biti siroke narodne mase koje ce se osvjestiti uz pomoc Interneta. U savremeno doba, gdje su dostupni spisi generacija od Muhammeda do danas, nema potrebe za mezhebskim razilazenjem - savrseni mudztehid je baza podataka s kojom se mozemo konsultovati u svako doba, ona nema politickih i stranackih naginjanja. Isprva sam mislio da su neki ekstremisti, dok me nisu ubijedili da slijede najizvorniji oblik Islama.

Veliki disclaimer za NSA, FBI, AID, OSA, VOA, UNS, MIT i ostalu raju koja prisluskuje: ne podrzavam djela ISIS-a, ali i dalje smatram da od svih struja i pravaca Islama najdosljednije prate sunnet i praksu selefa.
nemas pojma. Marksisti vjerovali da ce odraditi revoluciju i osvjetiti narod kroz Internet? razilazenje po meshebima nemaju veze sa dostupnosti hadisa. nasuprot, rasprostranost istih je i razlog sto imamo ovo sto imamo. svaka budala tumaci za sebe.

insomnia78

Post by insomnia78 » 30/07/2016 00:18

O, Kardawi je, barem po referencama daleko od budale

S moje sokoćalo

El Mumin

Post by El Mumin » 30/07/2016 00:21

KIseljak12 wrote:Jeste, i to onaj najizvorniji. Ne znam ni jednu grupu da se dosljednije drzi sunneta. Oni su jedan od prvih plodova tzv. tehnoloske singularnost. Marksisti i tehnokrati su vjerovali da ce to biti siroke narodne mase koje ce se osvjestiti uz pomoc Interneta. U savremeno doba, gdje su dostupni spisi generacija od Muhammeda do danas, nema potrebe za mezhebskim razilazenjem - savrseni mudztehid je baza podataka s kojom se mozemo konsultovati u svako doba, ona nema politickih i stranackih naginjanja. Isprva sam mislio da su neki ekstremisti, dok me nisu ubijedili da slijede najizvorniji oblik Islama.

Nasmijao si me od srca, sam ćeš možda shvatiti zašto :D

KIseljak12

Post by KIseljak12 » 30/07/2016 00:24

TheMule wrote:

nemas pojma. Marksisti vjerovali da ce odraditi revoluciju i osvjetiti narod kroz Internet? razilazenje po meshebima nemaju veze sa dostupnosti hadisa. nasuprot, rasprostranost istih je i razlog sto imamo ovo sto imamo. svaka budala tumaci za sebe.
Od vremena kad su Mongoli poharali Perziju, nije bila ovako dostupna literatura. Nek ja nemam pojma ni o marksizmu, niti o islamu, niti islamizmu, drago mi je da ima ekspert da nam objasni to. Mezhebi su nastali u drevna vremena kad pisani materijali nisu bili ni blizu dostupni kao danas, sada su "obsolete" sto bi reko Ceh, Svabo i Ris.

Nisu to budale sto tumace, ljudi barataju logikom daleko bolje od vecine forumasa. Takodjer prate ono da je najkorisnije znanje na ovom svijetu znanje o vjeri, pa su po tom pitanju dobro potkovani.

KIseljak12

Post by KIseljak12 » 30/07/2016 00:30

El Mumin wrote:

Nasmijao si me od srca, sam ćeš možda shvatiti zašto :D

Prvi ili drugi pasus? :D

Locked