Da li je iranska revolucija bila islamska?

User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#1 Da li je iranska revolucija bila islamska?

Post by Bosanac sa dna kace »

Sta cini iransku revoluciju islamskom?
kako se zapravo desila?
zasto je postala islamska kad su proteste od 2 miliona ljudi vodili potpuno sekularni ljudi, ustvari komunisti?
odkud da se Homeini pojavi i odjednom kaze; Eto ja vam sad vodja!? :-?
ono sto je interesantno je da maram(hidzab) da je u neku reuku bila simbol protesta protiv saha i revolucije koja je na kraju postala islamska!?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#2

Post by danas »

ukratko -- savak je pobio sve komuniste, pa na kraju ispade islamska revolucija :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3

Post by Bosanac sa dna kace »

danas wrote:ukratko -- savak je pobio sve komuniste, pa na kraju ispade islamska revolucija :D
a sto ih je ukuko? :roll:
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#4

Post by danas »

Bosanac sa dna kace wrote:
danas wrote:ukratko -- savak je pobio sve komuniste, pa na kraju ispade islamska revolucija :D
a sto ih je ukuko? :roll:
pa sahova tajna policija je tlacila komuniste i shie... jebiga, jer sah bio instaliran... pa je je zesce progonio politicke protivnike -- komuniste i shie najvise... a oni sto ih je savak mucio po zatvorima sada kao clanovi revolucionarne garde muce druge :D :D closed circle :-)
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#5

Post by manijak1 »

:oops: Ne znam.... :oops: ali ne zvuči loše :D :D :D :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#6

Post by callmethebreeeze »

homeini se nije odjednom pojavio, homeini je uvijek bio tu, pa je protjeran u pariz odakle je agitovao protiv tadasnje vlasti. ja mislim da su komunisti i ljevicari bili uz homeinija jer je i njima bila puna kita reze. mada ne vjerujem da su vjerovali da ce homeini zavesti takvu vrstu serijata i pustiti savak da se tako odvratno obracunava sa neistomisljenicima.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#7

Post by Bosanac sa dna kace »

eh ovako, mnogi kazu da to zapravo i nije bas prava revolucija, ja medjutim ne vidim razloga da to ne bude, jer bila je drasticna promjena drustva i sistema..
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#8

Post by Bosanac sa dna kace »

ama kakav savak, morel ko malo detaljnije?
d hel ho is hi/şi?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#9

Post by danas »

Bosanac sa dna kace wrote:ama kakav savak, morel ko malo detaljnije?
d hel ho is hi/şi?
SAVAK :D nije osoba, to je tajna policija, ono... intelligence agency bolan :D :D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#10

Post by manijak1 »

Savak ti je u prijevodu Šahbaz..... :oops:
Ovo dalje ne razumijem....a znam da nije mrtva straža :oops: :D
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#11

Post by callmethebreeeze »

Bosanac sa dna kace wrote:ama kakav savak, morel ko malo detaljnije?
d hel ho is hi/şi?
ako si u mogucnosti procitaj zadnju knjigu robert fisk-a ili one dijelove koji se odnose na iransku revoluciju. ja upravo citam, trenutno sam na iransko-irackom ratu. fantasticna knjiga.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#12

Post by Bosanac sa dna kace »

danas wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:ama kakav savak, morel ko malo detaljnije?
d hel ho is hi/şi?
SAVAK :D nije osoba, to je tajna policija, ono... intelligence agency bolan :D :D
:D kako ono kazu lapsus linguae

pa de malo to opsirnije objasni, sta si se stisla, kodar ti svaka dukat vrijedi. :D
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#13

Post by manijak1 »

:oops: :? Koliko košta? :D :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#14

Post by Bosanac sa dna kace »

callmethebreeeze wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:ama kakav savak, morel ko malo detaljnije?
d hel ho is hi/şi?
ako si u mogucnosti procitaj zadnju knjigu robert fisk-a ili one dijelove koji se odnose na iransku revoluciju. ja upravo citam, trenutno sam na iransko-irackom ratu. fantasticna knjiga.
a kad je izisla?
nema to sad kad citat, de postiraj ako mozes sta... :)
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#15

Post by danas »

Bosanac sa dna kace wrote:
danas wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:ama kakav savak, morel ko malo detaljnije?
d hel ho is hi/şi?
SAVAK :D nije osoba, to je tajna policija, ono... intelligence agency bolan :D :D
:D kako ono kazu lapsus linguae

pa de malo to opsirnije objasni, sta si se stisla, kodar ti svaka dukat vrijedi. :D
cek za par sahata, dok sljegnem na posao :D :D

ukratko -- sah je instaliran od strane USA... mosadeg svrgnut... kao instalirani pijun, sah je progonio politicke protivnike (savak je tu bio instrument)... pobio masu komunista... onda revolucija-- koju je tada maltene svako podrzavao, jer je sah bio poprilicno omrazen a rezim uveliko diskutabilan... homeini se vraca iz pariza... preuzima i obrce na islamsku revoluciju... eto... ukratko...
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#16

Post by Bosanac sa dna kace »

ok, a zasto se vojska nije pobunila protiv revolucije, zar tad iranska vojska nije bila najjaca u regionu i cuvar sahovog rezima? :roll:
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#17

Post by callmethebreeeze »

Bosanac sa dna kace wrote:
callmethebreeeze wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:ama kakav savak, morel ko malo detaljnije?
d hel ho is hi/şi?
ako si u mogucnosti procitaj zadnju knjigu robert fisk-a ili one dijelove koji se odnose na iransku revoluciju. ja upravo citam, trenutno sam na iransko-irackom ratu. fantasticna knjiga.
a kad je izisla?
nema to sad kad citat, de postiraj ako mozes sta... :)
knnjiga izasla ove godine. 1200 stranica. gdje ces to kopirati. googlaj. vidis da ni ja ni danas ne znamo dovoljno :D tj, ja ne znam bas puno :D ali znam da je fisk u ovoj knjizi opisivao kako je iranska tajna policija pravo zajebana.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#18

Post by Bosanac sa dna kace »

callmethebreeeze wrote: knnjiga izasla ove godine. 1200 stranica. gdje ces to kopirati. googlaj. vidis da ni ja ni danas ne znamo dovoljno :D tj, ja ne znam bas puno :D ali znam da je fisk u ovoj knjizi opisivao kako je iranska tajna policija pravo zajebana.
a jel pise zasto vojska nije stitila saha?
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#19

Post by danas »

Bosanac sa dna kace wrote:
callmethebreeeze wrote: knnjiga izasla ove godine. 1200 stranica. gdje ces to kopirati. googlaj. vidis da ni ja ni danas ne znamo dovoljno :D tj, ja ne znam bas puno :D ali znam da je fisk u ovoj knjizi opisivao kako je iranska tajna policija pravo zajebana.
a jel pise zasto vojska nije stitila saha?
pazi, u tom trenutku sah je bio izrazito nepopularan (vecje jedna revolucina pokusana, ali je on sa USA pomoci vracen na vlast) i postojale su u osnovi dvije struje njegove opozicije -- komunisticka i ova islamisticka. savak ih je tamanio nemilosrdno, mada mnogo vise komuniste (mozda jer su smatrani realisticnijom opasnoscu, ne znam bas). koliko znam, komunisticko rukovodstvo tudeha je maltene bilo obezglavljeno. dalje iako dijametralno ideoloski suprotne, ove dvije struje su bile ujedinjene na pocetku u anti-kolonijalnoj politici i mrznji sahovog rezima, i obje su bile veoma nacionalistcke. sad, kad je revolucija pocela, vojska je prakticno bila potucena na ulicama a vecina generala i aristokratije su vec bili stusili u inostranstvo. imas u washington DC maltene citavo iransko vojno rukovodstvo, zive tu... sve sami sahov general, pukovnik, admiral... ostatak vojske se proglasio 'neutralim' jer su vidjeli koliko je sati. i to je bilo to.
Last edited by danas on 02/08/2007 18:33, edited 1 time in total.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#20

Post by callmethebreeeze »

Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#21

Post by Shoba »

Shah je poceo da radi na svoju ruku. Krenuo da nacionalizuje velika naftna polja, sto je zapadu bio udarac sakom u glavu. Pored toga je htio da napravi veliki broj rafinerija, a ne da samo prodaje sirovu naftu British Petroleumu i ostalim mega kompanijama/posrednicima.

Na brzinu su organizovali coup d' etat, nadajuci se da ce bilo ko ko dodje na vlast biti lakse izmanipulisan. Tu su se malo zeznuli.....

Homeini je specijalnim avionom iz pariza prebacen na samom kraju "revolucije" sa svrhom da bude novi shah. Ali......
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#22

Post by Eshek »

Ja čuh da je Reza bio veeeliki hebatch :oops: :D
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#23

Post by Sarafcina »

Shoba wrote:Shah je poceo da radi na svoju ruku. Krenuo da nacionalizuje velika naftna polja, sto je zapadu bio udarac sakom u glavu. Pored toga je htio da napravi veliki broj rafinerija, a ne da samo prodaje sirovu naftu British Petroleumu i ostalim mega kompanijama/posrednicima.

Na brzinu su organizovali coup d' etat, nadajuci se da ce bilo ko ko dodje na vlast biti lakse izmanipulisan. Tu su se malo zeznuli.....

Homeini je specijalnim avionom iz pariza prebacen na samom kraju "revolucije" sa svrhom da bude novi shah. Ali......

da. to je to.
s tim da jos uvijek ostaje nejasno ciji je bio specijalni avion....
i jos neutvrdjeni dio.. kada je (ako je uopste) Homeini, odlucio da zaigra na nacin koji ne odgovara glavnim igracima.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#24

Post by danas »

nidje veze... znate li vi ljudi uopste o cemu pricate :-)

kakav jebeni sah i nacionalizacija naftnih polja :lol: ajme, umirem od smijeha :lol:

nacionalizacija je bila ideja mosadega, koju je uspjesno i sproveo i za koju je madzlis glasao (koliko se sjecam, bez ijednog glasa protiv). tu su britanci popizdili, a tek su dobili nervni slom kad je mosadeg izabran za premijera irana i odbio bilo kakve dalje pregovore sa britanskom naftnom industrijom. USA i britanci tada odgovaraju sa ogranizovanim pucem (famozna operacija ajaks) sa ciljem svrgavanja mosadega sa vlasti, slabljenja uloge tudeha, i cementiranja sahove vlast (koji je sklonio guzicu u evropu dok su amerikanci i britanci rovarili po 'domovini' mu).

to make a long story short; mosadeg je operacijom ajaks svrgnut sa vlasti (bas kao i allende kasnije u cileu -- koji se, gle uzasa, drznuo da nacionalizuje rudnike :wink:), sah kao poslusni pijun USA i britanaca je reinstaliran na vlast, a pod sahom i novim 'poslusnim' premijerom (umjesto 'nezgodnog' mosadega) british petrol se vraca u iran i manje-vise uspjesno nastavlja operacije sve do iranske revolucije...

poenta -- zapadu je sah najvise odgovarao na vlasti, jer su obje alternative (islamska i komunisticka) bile daleko radikalnije i anti-imperijalisticke u osnovi. i pod tudehom i pod islamistima (i naravno pod svrgnutim mosadegom) ono sto bi se desilo bi bila nacionalizaciju naftnih polja i izbacivanje britansko-americkih interesa iz irana. jedino je sah ovo i dalje dopustao...
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#25

Post by Svemirski_Jebach »

danas wrote:nidje veze... znate li vi ljudi uopste o cemu pricate :-)

kakav jebeni sah i nacionalizacija naftnih polja :lol: ajme, umirem od smijeha :lol:

nacionalizacija je bila ideja mosadega, koju je uspjesno i sproveo i za koju je madzlis glasao (koliko se sjecam, bez ijednog glasa protiv). tu su britanci popizdili, a tek su dobili nervni slom kad je mosadeg izabran za premijera irana i odbio bilo kakve dalje pregovore sa britanskom naftnom industrijom. USA i britanci tada odgovaraju sa ogranizovanim pucem (famozna operacija ajaks) sa ciljem svrgavanja mosadega sa vlasti, slabljenja uloge tudeha, i cementiranja sahove vlast (koji je sklonio guzicu u evropu dok su amerikanci i britanci rovarili po 'domovini' mu).

to make a long story short; mosadeg je operacijom ajaks svrgnut sa vlasti (bas kao i allende kasnije u cileu -- koji se, gle uzasa, drznuo da nacionalizuje rudnike :wink:), sah kao poslusni pijun USA i britanaca je reinstaliran na vlast, a pod sahom i novim 'poslusnim' premijerom (umjesto 'nezgodnog' mosadega) british petrol se vraca u iran i manje-vise uspjesno nastavlja operacije sve do iranske revolucije...

poenta -- zapadu je sah najvise odgovarao na vlasti, jer su obje alternative (islamska i komunisticka) bile daleko radikalnije i anti-imperijalisticke u osnovi. i pod tudehom i pod islamistima (i naravno pod svrgnutim mosadegom) ono sto bi se desilo bi bila nacionalizaciju naftnih polja i izbacivanje britansko-americkih interesa iz irana. jedino je sah ovo i dalje dopustao...
i recel' ti sta o revoluciji i kako je homenini preuzeo vlast il' ces nam jos malo supljirati? :roll:
Post Reply