Da li drzati elektricni bojler ukljucen non-stop?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#1 Da li drzati elektricni bojler ukljucen non-stop?

Post by chuchumbamayumbe »

Nadam se da cete mi rijesiti nedoumicu. Imamo 3 clana domacinstva koji, naravno, redovno odrzavaju licnu higijenu i sve sto se pod tim podrazumijeva. E sada, mene interesuje da li je bolje da nam bojler (elektricni, Gorenje, 50L) bude ukljucen non-stop, ili samo po potrebi? Neki kazu da manje struje trosi kada radi non-stop, neki kazu da je to zabluda, sta vi mislite. Naravno, podrazumijeva se da je iskljucen kada smo odsutni duze od dan-dva, ali za redovnu upotrebu?
Da cujem vasa misljenja.
Last edited by chuchumbamayumbe on 26/10/2006 15:02, edited 1 time in total.
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#2

Post by zena21 »

Kod mene vecinom stoji ukljucen. Vrlo rijetko ga iskljucujem, a sad koliko je to dobro ili nije - nemam pojma :?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#3 Re: Da li drzati elektricni bojler ukljucen non-stop?

Post by mIRCerka »

chuchumbamayumbe wrote:Nadam se da cete mi rijesiti nedoumicu. Imamo 3 clana domacinstva koji, naravno, redovno odrzavaju licnu higijenu i sve sto se pod tim podrazumijeva. E sada, mene interesuje da li je bolje da nam bojler (elektricni, Gorenje, 50L) bude ukljucen non-stop, ili samo po potrebi? Neki kazu da manje struje trosi kada radi non-stop, neki kazu da je to zabluda, sta vi mislite. Naravno, podrazumijeva se da je iskljucen kada smo odsutni duze od dan-dva, ali za redovnu upotrebu?
Da cujem vasa misljenja.
za redovnu upotrebu te jeftinije dodje kad je non stop ukljucen, jer meni majstor rece da kad ga iskljucujes pa ukljucujes vise vuce i vise mu treba da se ponovo zagrije, a ovako trosi manje na odrzavanje temperature...
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#4

Post by ztluhcs »

Pitaj kuhare ¹to dr¾e non stop ukljuèene plate na niskoj temperaturi... Isti princip... Vrijeme i energija...

Isti princip i sa bojlerima za centralno grijanje...
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#5 Re: Da li drzati elektricni bojler ukljucen non-stop?

Post by digger »

mIRCerka wrote:za redovnu upotrebu te jeftinije dodje kad je non stop ukljucen, jer meni majstor rece da kad ga iskljucujes pa ukljucujes vise vuce i vise mu treba da se ponovo zagrije, a ovako trosi manje na odrzavanje temperature...
Majstor je u pravu ukoliko bi cijena stuje bila ista tokom dana. Ali kako znam da nije, onda je bolje ukljuciti bojler kada je struja jeftinija.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#6

Post by chuchumbamayumbe »

Ma ja imam eko opciju na tom bojleru, pa ga ne drzim na max, nego na toj eko i uvijek imam tople vode, a racun je, cini mi se poprilicno nizak. Ja ostajem na opciji da radi non-stop, samo sam htio cuti od vas.
THNX!
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#7 Re: Da li drzati elektricni bojler ukljucen non-stop?

Post by mIRCerka »

digger wrote:
mIRCerka wrote:za redovnu upotrebu te jeftinije dodje kad je non stop ukljucen, jer meni majstor rece da kad ga iskljucujes pa ukljucujes vise vuce i vise mu treba da se ponovo zagrije, a ovako trosi manje na odrzavanje temperature...
Majstor je u pravu ukoliko bi cijena stuje bila ista tokom dana. Ali kako znam da nije, onda je bolje ukljuciti bojler kada je struja jeftinija.
a to je od 10 do 14 cini mi se, a nikog kuci tada nema, tako da nema fajde...
Bobi
Forum administrator
Posts: 32140
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#8

Post by Bobi »

Samo vi drzite non stop ukljuchen i kad vam otkaze termostat... :lol: ... :-) .Ko ima stalnu potrebu za toplom vodom to znaci svakih 5-10 minuta drzat ce ukljuchen bojler non stop a u kucanstvu... :-) sa tri chlana...:D.
Zux
Posts: 906
Joined: 30/03/2005 22:03

#9 Re: Da li drzati elektricni bojler ukljucen non-stop?

Post by Zux »

mIRCerka wrote:
digger wrote:
mIRCerka wrote:za redovnu upotrebu te jeftinije dodje kad je non stop ukljucen, jer meni majstor rece da kad ga iskljucujes pa ukljucujes vise vuce i vise mu treba da se ponovo zagrije, a ovako trosi manje na odrzavanje temperature...
Majstor je u pravu ukoliko bi cijena stuje bila ista tokom dana. Ali kako znam da nije, onda je bolje ukljuciti bojler kada je struja jeftinija.
a to je od 10 do 14 cini mi se, a nikog kuci tada nema, tako da nema fajde...

Jeftina struja nije od 10-14 nego od 14-17 i od 23-8 kad je ljetno racunanje vremena, odnosno od 13-16 i od 22-7 za vrijeme "zimskog vremena" i citav dan nedjeljom.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#10 Re: Da li drzati elektricni bojler ukljucen non-stop?

Post by mIRCerka »

Zux wrote:
mIRCerka wrote:
digger wrote: Majstor je u pravu ukoliko bi cijena stuje bila ista tokom dana. Ali kako znam da nije, onda je bolje ukljuciti bojler kada je struja jeftinija.
a to je od 10 do 14 cini mi se, a nikog kuci tada nema, tako da nema fajde...

Jeftina struja nije od 10-14 nego od 14-17 i od 23-8 kad je ljetno racunanje vremena, odnosno od 13-16 i od 22-7 za vrijeme "zimskog vremena"
uz radno vrijeme od 8 do 17 nema fajde...
btw, neko je ili na ovom forumu ili na idijebimater pricao kako sad obracunavaju istu tarifu za sve :-? odo promahalat...
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#11 Re: Da li drzati elektricni bojler ukljucen non-stop?

Post by ztluhcs »

mIRCerka wrote:
Zux wrote:
mIRCerka wrote: a to je od 10 do 14 cini mi se, a nikog kuci tada nema, tako da nema fajde...

Jeftina struja nije od 10-14 nego od 14-17 i od 23-8 kad je ljetno racunanje vremena, odnosno od 13-16 i od 22-7 za vrijeme "zimskog vremena"
uz radno vrijeme od 8 do 17 nema fajde...
btw, neko je ili na ovom forumu ili na idijebimater pricao kako sad obracunavaju istu tarifu za sve :-? odo promahalat...
Mislim da je to taèno...
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#12

Post by cHupjahalic@ »

Najbolje da je ukljucen cijelo vrijeme. :-)
Znam za par nasih porodica koji su iskljucili bojlere jedne godine kad su krenuli na odmor u BiH (zivjeli u opstinskim stanovima).
Prvo sto ih je cekalo sa odmora je bila opomena da ne smiju iskljucivati bojler bez obzira gdje odu.
Moj od 200 litara je ukljucen i kad sam na odmoru (posavjetovala se i kazu da su sanse da se pokvari puno vece kad se pali-gasi a i trosi vise energije). :)
A najveci rahatluk je imati toplu vodu u svaka doba. :-)
array
Posts: 379
Joined: 21/10/2005 19:44

#13

Post by array »

Najvažnije je da je bojler dobro izolovan, pogotovo ako se nalazi i hladnoj prostoriji. Dobra izolacija će ti uštedjeti više para nego bilo šta drugo.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#14

Post by Liska »

cHupjahalic@ wrote:Najbolje da je ukljucen cijelo vrijeme. :-)
Znam za par nasih porodica koji su iskljucili bojlere jedne godine kad su krenuli na odmor u BiH (zivjeli u opstinskim stanovima).
Prvo sto ih je cekalo sa odmora je bila opomena da ne smiju iskljucivati bojler bez obzira gdje odu.
Moj od 200 litara je ukljucen i kad sam na odmoru (posavjetovala se i kazu da su sanse da se pokvari puno vece kad se pali-gasi a i trosi vise energije). :)
A najveci rahatluk je imati toplu vodu u svaka doba. :-)
Moras znati da su kod nas cesti ispadi napajanja a da ne govorim da se zna dogoditi kako nema vode. I ako si ti na odmoru, a vode nema nekoliko sati a bojler upaljen, onda se mogu dogoditi neke nezeljene stvari.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#15

Post by Jimmy_The_Saint »

Upališ brate jednom heftično, svi se pokupate, i ćao đaci...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Post Reply