Cytomegalovirus

Sve o zdravlju...
Post Reply
serum

Cytomegalovirus

Post by serum » 19/05/2011 11:17

Imao bih pitanje ako neko zna, savjet ili sl.pošto mi je kontrola tek za 15 dana.
Bolovao sam od ovog virus (nalik jačoj gripi) u oktobru 2010 (utvrđeno serologijom).
30.11.2010. je srologija bila slijedeća:
CMV IgG 9900 Pozitivna
CMV IgM 0.862 OD Pozitivna.

Radio sam ponovo serologiju prije nekoliko dana i sada je:
CMV IgG 29356 Pozitivna
CMV IgM 0.235 OD Pozitivna.

Može li mi neko pojasniti šta je IgG i IgM i da li ovaj virus još uvijek može da mi napravi probleme, i koliko treba da budu parametri da bi nalaz bio negativan?

Pozdrav

clav

Re: Cytomegalovirus

Post by clav » 19/05/2011 19:56

IgG i IgM su klase antitijela, tj. molekula koje unistavaju viruse. Pozitivna IgM antitijela spadaju u najraniju fazu imunoloskog odgovora na infekciju i poslije odredjenog vremena nestaju iz seruma, tj. pozitivan nalaz upucuje na infekciju CMV u akutnoj fazi ili na infekciju koja se dogodila vrlo skoro. Ako nema klinickih simptoma bolesti, i ako je titar opadajuci, nalaz upucuje na to da se infekcija dogodila u skorije vrijeme i da ide svojim tokom. Znaci sve OK, ali infektolog ce ti reci sigurnije.
IgG antitijela upucuju na sazrijevanje imunoloskog odgovora, znaci javljaju se u kasnijoj fazi infekcije i ostaju dugo u serumu nakon bolesti.
Sto se tice virusa i bolesti, CMV je virus is porodice herpes virusa, pa kao i svaki herpes moze biti naporan, ali ako ti je zdrav imunitet nema razloga za brigu. Najbitnije je da se fizicki ne naprezes dok 100% ne ozdravis, hrani se kvalitetno, pojacaj vitaminima i to je to.

Post Reply