Cvijece nasih nana

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Last_one

Cvijece nasih nana

Post by Last_one » 12/12/2006 17:51

Da li se mozete sjetiti,ili mozda jos uvjek imate priliku vidjeti....koje to cvijece su "tradicionalno" gajile nase nane i bake na prozorima,terasama, u dvoristima.Koje su se to biljke ( prije nego sto su ih zamjenile tzv. egzoticne vrste ) poklanjale djevojkama,...koje su opjevane ......?????

Bumbar

Re: Cvjece nasih nana

Post by Bumbar » 12/12/2006 17:53

Last_one wrote:Da li se mozete sjetiti,ili mozda jos uvjek imate priliku vidjeti....koje to cvjece su "tradicionalno" gajile nase nane i bake na prozorima,terasama, u dvoristima.Koje su se to biljke ( prije nego sto su ih zamjenile tzv. egzoticne vrste ) poklanjale djevojkama,...koje su opjevane ......?????

heh...moja je imala karanfilcice...nadam se da ti pomaze...

a za poklanjanje...ne znam... hmmm

Kwaheri

Post by Kwaheri » 12/12/2006 18:13

hamberosa :)

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 12/12/2006 18:18

kadifice definitivno :)

i ono cvijece sto je Black usliko u svojoj basti. ne mogu se sjetit kako se zove. :?

Tu je i cuvarkuca :D

Bumbar

Post by Bumbar » 12/12/2006 18:23

mamica 31 wrote:kadifice definitivno :)

i ono cvijece sto je Black usliko u svojoj basti. ne mogu se sjetit kako se zove. :?

cuvarkuca definitivno :) :)...kako se nisam toga sjetila :)...a jos hocu da sebi za stan nabavim :) :)

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 12/12/2006 18:52

ja najvise volim jorgovan. Kako to lijepo miriseeeeeee :)
jos ako je avlija opasana starom drvenom ogradom,a jorgovan se presavio :-D

Tu su i begonije, perunike, lale (tulipani)...

mamica papucarka

Re: Cvjece nasih nana

Post by mamica papucarka » 12/12/2006 18:53

Last_one wrote:Da li se mozete sjetiti,ili mozda jos uvjek imate priliku vidjeti....koje to cvjece su "tradicionalno" gajile nase nane i bake na prozorima,terasama, u dvoristima.Koje su se to biljke ( prije nego sto su ih zamjenile tzv. egzoticne vrste ) poklanjale djevojkama,...koje su opjevane ......?????

karanfil bi za njega sterala, a pod ruku ruzicu rumenu.... :lol: (valjda tako nekako idu rijeci pjesme) :D

Ahmmed

Post by Ahmmed » 12/12/2006 18:59

A tek kako je hadžibeg,kod mojke rahmetli nane,mirisao.....kadife i turski karanfili, jorgovan,bijeli.....ruža penjačica, na starom duvaru, od čijeg je cvata pravila najslađe šerbe na svijetu.....

Kao da je sad gledam.....pognuta, šapuće alkatmerima....Njena, ko behar bijela, šamija, smeđkasti kat, dimije i bluza....Stari Hanefija, ide uz mahalu, pjeva: "Falio se žuti limun kraj mora, da djevojke bez njeg šerbe ne piju....." Bliži se akšam.....

Kwaheri

Post by Kwaheri » 12/12/2006 19:09

Ahmmede, Ahmmede :)

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 12/12/2006 19:13

Bumbar wrote:
mamica 31 wrote:kadifice definitivno :)

cuvarkuca definitivno :) :)...kako se nisam toga sjetila :)...a jos hocu da sebi za stan nabavim :) :)

ne znam da li znas. ali za cuvarkucu ima neko vjerovanje. Nesto, kao ne valja je presadjivat (prenosit iz kuce u kucu), jer to donosi nesrecu.
Znam da je davno moja nana rodjaka napala sto je nesto (mislim da je presadjivanje) sa cuvarkucom uradio, i zaista desilo mu se nesto veoma ruzno. Mi se smijali dze u to vjeruje :roll:

Ahmmed

Post by Ahmmed » 12/12/2006 19:15

I ,upravo, cvijeće u majkinoj avliji, a nanu smo majka zvali, i sjećanje na to cvijeće , budi mi uspomene, tjera suze na oči.....Ovoga trena razmišljam, kako sam bio sretan, dok sam,sjedeći u majkinom krilu, širom otvorenih očiju, slušao njene priče.....O Ibrahimu a.s. i crnom ovnu, o Bošnji u Stambolu, o lijepoj Fati i njenoj velikoj ljubavi, begu Ljuboviću.....Ponešto sam razumijevao, mnogo toga nisam.....No, njen blagi glas, njena blizina, osjećaj sigurnosti, sve me to činilo spokojnim....
I kad sam odrastao, rado sam joj se vraćao.....Bahnuo bih, ljubio njene smežurane obraze, gledao dugo brazde na licu, napravljene suzama....
Disao punim plućima u njenoj avliji, posmatrao je kako se raduje svakom novom pupoljku u njenoj bašči....

Otišla je na bolji svijet , jednog prelijepog i preteškog septembarskog dana, 1993..... I nakon što je oktobar te iste godine, te pretužne, najtužnije godine u mom životu, odnio meni najdraža bića, dugo sam zahvaljivao Bogu, što ju je poštedio te kušnje....A, tako mi je tih oktobarskih dana , i svih dana koji su uslijedili poslije,nedostajala.....Samo da je gledam, ljubim njene smežurane obraze, i slušam njen ritmični,blagi,prelijepi glas,dok poluglasno izgovara: la havle we la kuvvete illa billah......

Eh........

Bumbar

Post by Bumbar » 13/12/2006 11:57

mamica 31 wrote:
ne znam da li znas. ali za cuvarkucu ima neko vjerovanje. Nesto, kao ne valja je presadjivat (prenosit iz kuce u kucu), jer to donosi nesrecu.
Znam da je davno moja nana rodjaka napala sto je nesto (mislim da je presadjivanje) sa cuvarkucom uradio, i zaista desilo mu se nesto veoma ruzno. Mi se smijali dze u to vjeruje :roll:

znam da ima nesto...kao...ne valja je dati da se presadi nego je moras ukrasti....meni je mama davala svoje...i ja se sjetim toga i kazem nemoj sada...

moram to provjeriti prvo sa tetkama pa onda nadjem cuvarkucu :)

eh...i Jasmin :) :)...kad zamirise :) :)...

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 13/12/2006 12:02

Ruza moje majke
Image

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Post by black » 13/12/2006 12:05

evo hadzibeg pred mojom kucom ..malo je mutna fotka.. :-)

Image

Image

ibrik

Post by ibrik » 13/12/2006 12:17

Ahmmed wrote:A tek kako je hadžibeg,kod mojke rahmetli nane,mirisao.....kadife i turski karanfili, jorgovan,bijeli.....ruža penjačica, na starom duvaru, od čijeg je cvata pravila najslađe šerbe na svijetu.....

Kao da je sad gledam.....pognuta, šapuće alkatmerima....Njena, ko behar bijela, šamija, smeđkasti kat, dimije i bluza....Stari Hanefija, ide uz mahalu, pjeva: "Falio se žuti limun kraj mora, da djevojke bez njeg šerbe ne piju....." Bliži se akšam.....

Lijepe rijeci...ja hvala Bogu i danas mogu uzivati u majkinom(i ja nanu zovem majka) cvijecu i njenim pricama o svojoj mladosti i ljepotama, ali i tegobama tadasnjeg zivota...samo na zalost ne vidjam je cesto jer nas dijeli nekih 250 km pa ne mogu bas svaki vikend ici...

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 13/12/2006 12:45

Ahmmed wrote:I ,upravo, cvijeće u majkinoj avliji, a nanu smo majka zvali, i sjećanje na to cvijeće , budi mi uspomene, tjera suze na oči.....Ovoga trena razmišljam, kako sam bio sretan, dok sam,sjedeći u majkinom krilu, širom otvorenih očiju, slušao njene priče.....O Ibrahimu a.s. i crnom ovnu, o Bošnji u Stambolu, o lijepoj Fati i njenoj velikoj ljubavi, begu Ljuboviću.....Ponešto sam razumijevao, mnogo toga nisam.....No, njen blagi glas, njena blizina, osjećaj sigurnosti, sve me to činilo spokojnim....
I kad sam odrastao, rado sam joj se vraćao.....Bahnuo bih, ljubio njene smežurane obraze, gledao dugo brazde na licu, napravljene suzama....
Disao punim plućima u njenoj avliji, posmatrao je kako se raduje svakom novom pupoljku u njenoj bašči....

Otišla je na bolji svijet , jednog prelijepog i preteškog septembarskog dana, 1993..... I nakon što je oktobar te iste godine, te pretužne, najtužnije godine u mom životu, odnio meni najdraža bića, dugo sam zahvaljivao Bogu, što ju je poštedio te kušnje....A, tako mi je tih oktobarskih dana , i svih dana koji su uslijedili poslije,nedostajala.....Samo da je gledam, ljubim njene smežurane obraze, i slušam njen ritmični,blagi,prelijepi glas,dok poluglasno izgovara: la havle we la kuvvete illa billah......

Eh........

Ahmmede, ako su ovo tvoje riječi, vrijeme ti je da se počneš baviti poezijom, a Boga mi i prozom. :thumbup: :thumbup: :thumbup:

BHG

Post by BHG » 13/12/2006 12:48

bez hadzibega avlije nema...a tu je i cuvarkuca, ruze, ljiljani...al hadzibeg je najglavniji vazda bio

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/12/2006 12:51

black wrote:evo hadzibeg pred mojom kucom ..malo je mutna fotka.. :-)

Image

Image

Bog ti dao lijepo zdravlje :)

Ahmmed

Post by Ahmmed » 13/12/2006 12:54

Gargamel wrote:
Ahmmed wrote:I ,upravo, cvijeće u majkinoj avliji, a nanu smo majka zvali, i sjećanje na to cvijeće , budi mi uspomene, tjera suze na oči.....Ovoga trena razmišljam, kako sam bio sretan, dok sam,sjedeći u majkinom krilu, širom otvorenih očiju, slušao njene priče.....O Ibrahimu a.s. i crnom ovnu, o Bošnji u Stambolu, o lijepoj Fati i njenoj velikoj ljubavi, begu Ljuboviću.....Ponešto sam razumijevao, mnogo toga nisam.....No, njen blagi glas, njena blizina, osjećaj sigurnosti, sve me to činilo spokojnim....

Eh........

Ahmmede, ako su ovo tvoje riječi, vrijeme ti je da se počneš baviti poezijom, a Boga mi i prozom. :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Jesu, Gargamel, moje su riječi.....Samo tako, mogao sam opisati moju majku... :)

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 13 times

Post by black » 13/12/2006 13:08

Ahmmed wrote:

Bog ti dao lijepo zdravlje :)

amin i tebi Ahmmede :-) evo i ruza koje su pored hadzibega :-)

Image

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 13/12/2006 14:48

a to je znaci hadzibeg :) prelijepo :)

Bosanac sa dna kace
Has thanked: 4 times

Post by Bosanac sa dna kace » 23/12/2006 12:04

eee a kad je nena rahmet joj dusi posadila ruzu penjacicu da se penje uz nasu kucu, i ruza masala uznapredovala, a mama dadne koni S. da i u nje ima tako lijepa ruza, e sto se onda nena naljutila, kako to smije neko dat njezinu rumenu ruzu nekom drugom, nije se odljutila dok S. nije posjekla ruzu!

vidim niko ne pominje bosiljak, obavezno je bila po najamnje jedna vaza bosiljka, nena ga mazila i pazila ko bebu malu!
bez cuvarkuce je avlija nezamisljiva!
a baba Andja u komsiluku imala je najvise bozura, pa onda ruza svih vrsta, ruze rumene, zute, bijele...i dan danas cvatu, a njezina Ruza vec 30 godina lezi na pocinku vjecnom! :(

leticija

Post by leticija » 06/01/2007 23:17

Evo vam malo proljetnog cvijeca iz moje baste. Proslogodisnji snimci.

Image

Image

Image

♥ Julianna ♥

Re: Cvijece nasih nana

Post by ♥ Julianna ♥ » 10/03/2011 16:12

Ahmede, ako još čitaš forum imala sam i ja takvu majku, voljela je hadžibeg. Moje sjećanje na hadžibeg je sjećanje na majku, mogla bih se rasplakati samo misleći na to. Imali smo nekoliko grmova u avliji. Imali smo i ruže, imali smo orah, imali smo šipurak, jorgovan, kadifice, žalfiju, nanu...

A onda ljeti, majka napravi halvu, iznese na tanjiru, pa me poljubi jako. Sjedilo se tako dokasno u avliji dok se ne pojave svici...

Image

Envy

Re: Cvijece nasih nana

Post by Envy » 10/03/2011 22:29

....
Last edited by Envy on 12/01/2012 10:12, edited 1 time in total.

Post Reply