Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
WizzardFromBOZ
Posts: 664
Joined: 21/01/2007 17:14
Location: where beautiful one day is, perfect the next.

#1 Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Post by WizzardFromBOZ »

„Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi. Oni osećaju potrebu da se štite i brane, i zbog toga često i neočekivano i podmuklo napadaju. ... Oni uvek idu više u pravcu nipodaštavanja protivnika nego u pravcu sopstvenog usavršavanja. Oni se više trude da umanje ugled protivnika nego da podignu svoju sopstvenu vrednost.” (Ivo Andrić, Znakovi pored puta, str. 62-63)

vec punih 18 godina pokazuje se ovo na djelu na najgori moguci nacin, ukljucujuci i danas kroz brojna pisanija, kako na ovom forumu tako i na brojnim slicnim internet portalima. hocemo li ikada (i kada) nauciti osnove dobrog medjusobnog komuniciranja?!

znam, cesto nam je izgovor rat i sve posljedice rata, ali ovo kako se danas cesto vodi "komunikacija" zapocelo je poprilicno prije rata, samo sto se to tada smatralo samo normalnim "demokratskim procesom"... ali to je daleko od normalnog, pogotovo u drustvima gdje se tako olako poteze cakija, noz, pistolj...
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#2 Re: Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Post by ljubav_aha »

Oni se više trude da umanje ugled protivnika nego da podignu svoju sopstvenu vrednost.” (Ivo Andrić, Znakovi pored puta, str. 62-63)


ugorzeni ljudi,ili koji tako misle,prije svega nemaju sopstvenu vrijednost,kako ce je imati,kada su okupirani ugrozenoscu i nemanjem volje i pozitivne energije,ivo andric jeste lijepo napisao,imao je sigruno intenzivno iskustvo,ali ovo ipak nije patent ,koji je tek tad otkriven
bonez
Posts: 117
Joined: 14/05/2007 18:07

#3 Re: Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Post by bonez »

Ivo Andric je genije !
User avatar
cyprus
Posts: 39291
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#4 Re: Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Post by cyprus »

Dobro napisano. Nijedan radikalizam se nije rodio ničim izazvan, nego upravo iz osjećaja ugroženosti.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#5 Re: Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Post by Latina »

WizzardFromBOZ wrote: „Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi. Oni osećaju potrebu da se štite i brane, i zbog toga često i neočekivano i podmuklo napadaju. ... Oni uvek idu više u pravcu nipodaštavanja protivnika nego u pravcu sopstvenog usavršavanja. Oni se više trude da umanje ugled protivnika nego da podignu svoju sopstvenu vrednost.” (Ivo Andrić, Znakovi pored puta, str. 62-63)

vec punih 18 godina pokazuje se ovo na djelu na najgori moguci nacin, ukljucujuci i danas kroz brojna pisanija, kako na ovom forumu tako i na brojnim slicnim internet portalima. hocemo li ikada (i kada) nauciti osnove dobrog medjusobnog komuniciranja?!

znam, cesto nam je izgovor rat i sve posljedice rata, ali ovo kako se danas cesto vodi "komunikacija" zapocelo je poprilicno prije rata, samo sto se to tada smatralo samo normalnim "demokratskim procesom"... ali to je daleko od normalnog, pogotovo u drustvima gdje se tako olako poteze cakija, noz, pistolj...
Wow ! Izvrsna tema, o kojo bih mogla napisati traktate, ali necu da "ugrozenima" dam sansu da se prepoznaju ! :lol: :lol: :lol:

Koliko sam mogla primijetiti ( a imala sam mnogo prilika za to :lol: ) ugrozenost je stanje duha koje gotovo nikada nema veze sa tzv. objektivnim okolnostima ! Nesto kao "naucena bespomocnost", koju je tesko izmijeniti. Izgovori se mijenjaju, barem je to ocigledno kad je vec Andric bio svjestan "ugrozenih", a knjiga je napisana 50-tih ili 60-tih godina proslog vijeka ? Od svega znam samo da ugrozene treba zaobilaziti u sirokom luku, oni su kao pijavice duha. Ne vide balvan u vlastitom oku zabavljeni vadjenjem truncice iz tudjeg. I tako dalje i tome slicno. Ma predivno ! :lol: :lol:
Last edited by Latina on 21/08/2008 01:53, edited 2 times in total.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#6

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 20:07, edited 2 times in total.
User avatar
dr.gog
Posts: 4947
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#7 Re: Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Post by dr.gog »

Govori se .čini mi se, o oprezu u rovita vremena....koji narodi,o čemu vi pričate uopšte u tom kontekstu..odviše mi je to izlizan aspekt..mislim dosadno je :)
Martian_Kyo
Posts: 127
Joined: 30/04/2005 01:37

#8 Re: Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Post by Martian_Kyo »

jao pa po tome moram da se cuvam 97% svjetske populacije.

osjecam se tako ugrozenim sada....
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Post by Truba »

baaah andric je 100% pogodio srž i 100% je u pravu

ALI

ugroženost je sama po sebi izlizana isfurana dosadna i nezanimljiva tema ŠTO opet ne znači da ne postoji ugroženost u realnom vremenu i prostoru

ne znam kako to definisati

to je isto kao priča o nekoj stvari za koju se ne može dokazati da postoji ali se prešutno zna da postoji i postoje pojedinačni primjeri koji opet ne mogu dokazati pojavu u društvu

kao korupcija u agenciji za državnu službu :D trebaš to osjetiti na svojoj koži

recimo profa priča o genocidu u livnu i pogleda u tebe od 100 ljudi u amfiteatru... ili neke glupe dosjetke... onda pozdravi vjerski... pa sva tri izlista a na onaj treći niko ne odgovori... takva sranja se ne bi dešavala u nekoj drugoj sredini... pada mi na pamet ljubljana :D

sve su to male stvari koje te čine drugačijim od većine iako to ne želiš... i onda dođe vrijeme traženja posla... neko uleti PO NACIONALNOM KLJUČU u neko ministarstvo i on je UNOVČIO priču o ugroženosti jer je bio bolji od kolege Bošnjaka ili Srbina ali oni traže Hrvata...

i onda dolaziš u neku firmu i predstaviš se portiru i kažeš da ideš na razgovor za posao s gospodinom XY
i portir te pošalje u sobu 34 na spratu
i na telefon javlja nekom kolegi.najavi te i misli da ga ne čuješ

zar smo i ustaše počeli zapošljavati :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#10 Re: Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Post by Shoshana »

komi wrote:baaah andric je 100% pogodio srž i 100% je u pravu

ALI

ugroženost je sama po sebi izlizana isfurana dosadna i nezanimljiva tema ŠTO opet ne znači da ne postoji ugroženost u realnom vremenu i prostoru
Tacno... I jedno i drugo :D

Just because you're paranoid doesn't mean they aren't after you :oops:
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#11 Re: Čuvajte se ugroženih ljudi i ljudi koji misle da su ugroženi

Post by pesak »

Koliko ja vidim, ugrozeniji se osecaju mnogo vise ovi moji, po srpskim forumima. Ja se bas pitam zasto. Kao da je Beograd neko malo selo na obronku neke daleke planine...pa su ljudi iskompleksirani, frustrirani sto nista ne znaju spolja, agresivni, paranoicni , konzervativni, uvek u gomili..i tako se jedu izmedju sebe, mesto da se odvaze na putovanje iz tog svog zagusljivog seoceta.
Post Reply