Curenje nafte u Meksickom zalivu

Očuvanje čovjekove okoline.
Post Reply
Wind

Curenje nafte u Meksickom zalivu

Post by Wind » 01/06/2010 09:31

NIsam siguran gdje bi bolje bilo ovo staviti...u ekologiju ili nauku....

U svakom slucaju, ako koga interesuje, na ovom linku moze da prati LIVE desavanja na dnu mora i pokusaje BP da zaustavi istjecanje nafte iz puknute cijevi....

http://www.bp.com/liveassets/bp_interne ... tream.html

Meni je pravo interesantno da ovo gledam, mada mislim da se nisu bas proslavili sa nacinima za popravak.

chengaba

Re: Curenje nafte u Meksickom zalivu

Post by chengaba » 09/06/2010 17:41

Image

Iznimno mi je drago što je ova tema ovako aktivna!

uozo

Post by uozo » 13/06/2010 15:09

Image

:roll:

pojedinac

Post by pojedinac » 14/06/2010 09:25

Strašno je šta radimo sebi samima!!!!!!!!!! :x

Pogledajte i ovo:

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?f=32&t=77317&p=4013879#p4013879

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 14/06/2010 21:57

Wind wrote:NIsam siguran gdje bi bolje bilo ovo staviti...u ekologiju ili nauku....

U svakom slucaju, ako koga interesuje, na ovom linku moze da prati LIVE desavanja na dnu mora i pokusaje BP da zaustavi istjecanje nafte iz puknute cijevi....

http://www.bp.com/liveassets/bp_interne ... tream.html

Meni je pravo interesantno da ovo gledam, mada mislim da se nisu bas proslavili sa nacinima za popravak.

evo sta kaze lindsey wiliams ....obavezno pogledati
1dio.
http://www.dailymotion.com/video/xdnq3n ... icati_news

2dio
http://www.dailymotion.com/video/xdnt6r ... anger_news

uozo

Post by uozo » 15/06/2010 06:38

BP stvarno treba rasturiti. :x

Desert Wind

Post by Desert Wind » 15/06/2010 07:51

uozo wrote:BP stvarno treba rasturiti. :x

Prvo bih te pitao da li bi tako mislio da ti je slucajno stari vlasnik i predsjednik Britiš Petrola?
Drugo pitanje bi bilo kako bi to uspio - jer je tezak stotine milijardi dolara i ima veci budzet nego pola svijeta?
Trece pitanje bi bilo - kako bi se kotrlj'o do posla i s posla?

Cetvrtog pitanja nema - a mogu samo da ti kazem - jebi ga stari moj - volio bih i ja da zivimo u boljem svijetu.

uozo

Post by uozo » 15/06/2010 13:21

Desert Wind wrote:
uozo wrote:BP stvarno treba rasturiti. :x

Prvo bih te pitao da li bi tako mislio da ti je slucajno stari vlasnik i predsjednik Britiš Petrola?
Drugo pitanje bi bilo kako bi to uspio - jer je tezak stotine milijardi dolara i ima veci budzet nego pola svijeta?
Trece pitanje bi bilo - kako bi se kotrlj'o do posla i s posla?

Cetvrtog pitanja nema - a mogu samo da ti kazem - jebi ga stari moj - volio bih i ja da zivimo u boljem svijetu.

1. Da, jer bi me bilo sramota sta moj stari dopusta da se cini u njegovo ime. Kao da nije dovoljno sto su izazvali ovakvu katastrofu, svojim nemarom i pohlepom, oni se trude maltene vise da sakriju razmjere katastrofe nego sto se trude da zacepe prokletu rupu.
2. To i jeste problem, to sto je tezak toliko milijardi. Te milijarde treba usmjeriti na razvoj tehnologija obnovljivih energija i otvoriti posebne agencije koje ce istrazivati na tome sektoru. Postoji milion nekakvih instituta koje proucavaju cijevi i busotine dok se samo jedan mali neznatan dio firmi i instituta bavi istrazivanjem alternativnih goriva.
Tako i naucnici koji bi mozda i mogli da nesto urade na tom polju obicno zavrse simulirajuci protok fluida kroz cijevi na nekim institutima. Jednostavno jer uglavnom za takve projekte dobijaju pare.
Intenzivno traganje za alternativnim gorivom treba da bude prioritet svjetske nauke i samo jak poticaj (novac) moze da rijesi taj problem. Hidrogen ili mozda keramicki izvori energije su samo korak od toga da se mogu koristiti za "na poso s posla" sto je odgovor na tvoje trece pitanje.

Energija je previse vazna da bi se i dalje poslovalo i busilo po svijetu kako ko hoce. potrebno je uvesti dodatne regulacije. Jaranska davanja dozvola za rad bez postivanja sigurnosnih zahtjeva moraju da prestanu. Dream dividende koje ostvaruju firme koje su inovativne samo u crpljenju prirodnih resursa same govore o sebi.
Zasto je nesto sto nema nikakve buducnosti najunosniji biznis na svijetu? Koliko svjetska industrija nafte utice na politicke tokove ? Ova katastrofa je istovremeno i sansa da se nesto ucini na ovom planu.
Naravno da to nije moguce uraditi za godinu dvije!

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Post by corolla02 » 23/03/2011 23:19

evo dobar movie za sve :D

Post Reply