Crvene fleke na odijeci !

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Post Reply
GoldenBoy89

#1 Crvene fleke na odijeci !

Post by GoldenBoy89 » 26/12/2010 20:53

Nadam se da sam pogodio mijesto gdje se postavlja ovakva tema :)
Ehhhh sad drage moje domacice, ako ih ima :) kupio sam sebi shal HM 40 km ( da nebi bilo da se radi o fush materijalu pa da nije od toga :p ) i mama mi ga prvi put oprala i na ispiranje samo stavila sta vec i pojavise se te famozne crvene fleke, mrlje kako hocete :( i to nije prvi put da se to desava unistila mi je tako 10tak maica i svasta nesto... nije do masine, nije ni do deterdženta, neznam vec do cega... nego do vode, valjda ima previse zeljeza i magnezija..(dodje mi da odem do tog nesposobnog covjeka koji radi u vodovodu i da mi naplati svu stetu ! :) jer oni " hajvani " nesposobni u vodovodu lose tretiraju vodu i tako se to desava...

UGLAVNOM pitanje je KAKO DA SMAKNEM TE MRLJE !? help :)))

Strpljiva
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

#2 Re: Crvene fleke na odijeci !

Post by Strpljiva » 26/12/2010 20:55

Reci ovima u Vodovodu nek' promijene boju karmina

GoldenBoy89

#3 Re: Crvene fleke na odijeci !

Post by GoldenBoy89 » 26/12/2010 21:01

haha bolje bi bilo da promjeni profesiju, ako je ima ! :)

beautyfool

#4 Re: Crvene fleke na odijeci !

Post by beautyfool » 26/12/2010 22:04

GoldenBoy89 wrote:Nadam se da sam pogodio mijesto gdje se postavlja ovakva tema :)
Ehhhh sad drage moje domacice, ako ih ima :) kupio sam sebi shal HM 40 km ( da nebi bilo da se radi o fush materijalu pa da nije od toga :p ) i mama mi ga prvi put oprala i na ispiranje samo stavila sta vec i pojavise se te famozne crvene fleke, mrlje kako hocete :( i to nije prvi put da se to desava unistila mi je tako 10tak maica i svasta nesto... nije do masine, nije ni do deterdženta, neznam vec do cega... nego do vode, valjda ima previse zeljeza i magnezija..(dodje mi da odem do tog nesposobnog covjeka koji radi u vodovodu i da mi naplati svu stetu ! :) jer oni " hajvani " nesposobni u vodovodu lose tretiraju vodu i tako se to desava...

UGLAVNOM pitanje je KAKO DA SMAKNEM TE MRLJE !? help :)))
Moze biti da ti je od omeksivaca, ako ga je previse stavila.

GoldenBoy89

#5 Re: Crvene fleke na odijeci !

Post by GoldenBoy89 » 26/12/2010 22:45

hvala na odgovoru :) ali kako rekoh ... nije do niceg drugog, nego do vode... imam predmet na faxu komunalna infrastruktura, vodovod i kanalizacija u zgradama... i ucio o tome... do vode je ! tacnije izvorista da bih poboljsao svojstva ili nesto odstranio sto je lose u njoj dodaje se svasta kao npr. hlor... posto neki krusko sa osnovnom skolom to radi a nezna sta radi i zbog cega to se upravo desava !

problem je u tome kako ostraniti te mrlje... :) , da li je neko od Vas domacica imao to iskustvo, jer je problem vec stvoren treba ga popraviti ( oprati ) :p ! xD

The Nightwatchman

#6 Re: Crvene fleke na odijeci !

Post by The Nightwatchman » 26/12/2010 22:55

Ako je do zeljeza u vodi, probaj taj sal opet oprati u masini samo ovaj put ubaci u ves masinu komad magneta. Mrlje od zeljeza ce biti kao rukom odnesene!

GoldenBoy89

#7 Re: Crvene fleke na odijeci !

Post by GoldenBoy89 » 04/01/2011 14:00

The Nightwatchman wrote:Ako je do zeljeza u vodi, probaj taj sal opet oprati u masini samo ovaj put ubaci u ves masinu komad magneta. Mrlje od zeljeza ce biti kao rukom odnesene!

ahaha drugacije je hemijski vezano zeljezo ! :) hahaha al me nasmija hahahha LOL

ladyada

#8 Re: Crvene fleke na odijeci !

Post by ladyada » 04/01/2011 14:12

ako su mrlje stvarno od zeljeza onda limunovim sokom nakapaj fleke i ostavi da se osusi ............ljeti staviti na sunce ima bolje efekt ..........moze i ona limuntos ili limunska kiselina da posluzi, postupak se mora vise puta ponoviti nekada , sve zavisi od velicine fleke .......... a da nisu te fleke od prerade matrijala , onda ostanu mrlje koje se pojave nakon nekoliko prenja slice ovim flekama od rdje jako ......ali to je izgoreno , pri reradi ili od kiseline ili od toplote ........... desava se jako cesto sa odjecom od HM zato ih ne volim nikako .........

GoldenBoy89

#9 Re: Crvene fleke na odijeci !

Post by GoldenBoy89 » 15/02/2011 23:33

upravo to HM ima onaj lisic glupost i pise na njemu low iron.( da je slab na zeljezo hahah ) nisam tekstilac pa da pricam svasta ali glupi su do bola !....i svi ovi ostali tekstilci sto prave tako skupu odjecu ... dao vise od 1000 km a ni obukao nisam...

mah nesto je malo otislo.... treba 1000 puta ga oprati.. sta ja znam... i otisao je u smece :)

da mi je samo tuziti vodovod da dobijem novac nazad :))))

LP

Post Reply