It_is_a_Leclerc wrote:Evo, i sam si rekao - termin je napušten. Termin "retardacija" se ne koristi u zadnjih 15 godina, kao i "hendikepiran", upravo zbog nastojanja da osobama ometenim u razvoju omogući što veći stepen kvaliteta života. Trebam li reći da se u australskoj medicini prije 100-tinjak godina Aboridžine zvalo "polu-ljudima", pa je i taj izraz napušten.
Isto tako će biti napušten, i već se napušta termin "crnci" ili "black people" u stručnoj literaturi.
daj izvor ovih informacija? znam da se koristi termin zaostao u razvoju, ili osoba sa poteskocama u eazvoju ili sa posebnim potrebama .... ali kad je retardiran izbacen iz medicinskog rjecnika? kako ce se izvrsiti kategorizacija retardiranih osoba? osoba sa laksim poremecajem u razvoju? halo ba ... s tim da retardacija znaci upravo to sto je gore navedeno, usporenost, zaostalost ...
a o tome da je hendikepiran izbacen iz upotrebe ... je besmisleno pricati. na svakom parkiralistu vani postoji znak za hendikepirane. koju ces rijec upotrijebiti za hendikepiran? invalid? ako je hendikep problem, kao rijec, onda je i invalid. slijepi nisu slijepi nego su ljudi koji ne vide ...

