crnci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Logovan
Posts: 102748
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#151 Re: crnci

Post by Logovan »

Ova tema još nije zaključana. :D :-)
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#152 Re: crnci

Post by Hajvan »

Kikibombona wrote:
Cherry-Cherry wrote: A meni je muka od onih, koji se prave da se slažu sa svima, nemaju svoje mišljenje ni o čemu, svi su im super.... :-) To jesu ljigavci, koji nemaju svoj stav. S druge strane, jako cijenim ljude, koji otvoreno kažu šta misle. Ne moram se slagati sa njima, ali ih cijenim.
A ti si od onih koji ljudima saspu u lice sve sto misle ili misljenje iznose iza ledja tipicnim bosanskim olajavanjem?

Postoje dvije sorte ljudi u tom slucaju:

1. Pacenici, snobovi i kompleksasi koji misljenje u facu sasipaju inferiornim ljudima (poniznim, nejakim, nepismenim), koriste slabosti drugoga da bi se izdigli iznad njega
2. Totalni manijaci koji su spremni sasuti sve u lice i fizicki nasrnuti ako druga strana uzvrtati
3. Ljudska pogan koja misljenje iznosi i olajava iza ledja, bez da se ikada usudi sasuti u lice (ova grupa je daleko najveca)

Aj ti reci kome si ti rekla svoj stav?

Da li si nekom crncu iznijela sve sto mislis negativno o njima?
Kinezu?
Nekome trecem?
Jesi li direktoru ili nekom drugom autoritetu rekla sve sto mislis negativno o njemu?

Ne vidim nikakvu poentu u tome sto cu iznijeti stav i otvoreno reci sta mislim o nekome do koga mi nije stalo. Ja sam maksimalno politicki korektan i trudim se da nikoga ne uvrijedim. Isto tako ne dozvoljavam da meni neko nebitan iznosi sud u meni. Takav se jos nije rodio. Jedino mogu iznijeti stav s namjerom da nekome pomognem i ukazem na eventualne greske. To cu uciniti samo ako mi je stalo do osobe.

:thumbup:

ponekad, no sve rijeđe, pročitam na ovom forumu pokoju suvislu i do kraja obrazloženu misao.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#153 Re: crnci

Post by cyprus »

Naravno da rasizam još uvijek postoji, da su generalizacije, predrasude i diskriminacije na ovom polju zlo, da su se crnci kroz historiju nalazili u podrđenom položaju i da se ta historija odražava i na današnje stanje...

Međutim, izlaz iz takve podređene uloge je prvenstveno u rukama pripadnika ove zajednice i ne može im baš za sve biti vadiona rasizam... Svi se mi prvo trebamo pogledat u ogledalo, a crnci nisu izuzetak...

PS Koliko ja znam, Black people je sasvim politički legitiman i korektan termin, tako da ne vidim ni zašto bi naš prevod crnac bio problematičan... A Afroamerikanac je više etnička nego rasna oznaka...
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#154 Re: crnci

Post by kosava »

Rasisma ima i to je prirodna pojava svakom covjeku, svako od nas zeli i tezi da zivi sa ljudima koji su mu slicni, tvrditit suprotno je kretenizam.

To je ko kad u Bosni kupujes stan ili kucu hoces da ti komsije budu posteni radni ljudi a ne kriminalci i narkomani.

Nije rasisam kada se navode kao sto sam ja naveo utvrdjene cinjenice i to od strane FBI/DOJ na cijem je celu Erick Holder koji je Crnac.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#155 Re: crnci

Post by kosava »

cyprus wrote:Naravno da rasizam još uvijek postoji, da su generalizacije, predrasude i diskriminacije na ovom polju zlo, da su se crnci kroz historiju nalazili u podrđenom položaju i da se ta historija odražava i na današnje stanje...

Međutim, izlaz iz takve podređene uloge je prvenstveno u rukama pripadnika ove zajednice i ne može im baš za sve biti vadiona rasizam... Svi se mi prvo trebamo pogledat u ogledalo, a crnci nisu izuzetak...

PS Koliko ja znam, Black people je sasvim politički legitiman i korektan termin, tako da ne vidim ni zašto bi naš prevod crnac bio problematičan... A Afroamerikanac je više etnička nego rasna oznaka...
AfroAmerikanac je neko ko je rodjen u Africi i sada zivi u Americi nesto kao Americki Bosanac umjesto toga je Amerikanca Bijelac.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 7994
Joined: 20/02/2013 14:14
Location: Saturn

#156 Re: crnci

Post by Cherry-Cherry »

kosava wrote:Rasisma ima i to je prirodna pojava svakom covjeku, svako od nas zeli i tezi da zivi sa ljudima koji su mu slicni, tvrditit suprotno je kretenizam.

To je ko kad u Bosni kupujes stan ili kucu hoces da ti komsije budu posteni radni ljudi a ne kriminalci i narkomani.

Nije rasisam kada se navode kao sto sam ja naveo utvrdjene cinjenice i to od strane FBI/DOJ na cijem je celu Erick Holder koji je Crnac.
:thumbup:
Sličan se sličnom raduje. Uvijek su se ljudi grupisali po tom principu.

Ali sad očekuj napade liberala.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#157 Re: crnci

Post by cyprus »

kosava wrote:Rasisma ima i to je prirodna pojava svakom covjeku, svako od nas zeli i tezi da zivi sa ljudima koji su mu slicni, tvrditit suprotno je kretenizam.

To je ko kad u Bosni kupujes stan ili kucu hoces da ti komsije budu posteni radni ljudi a ne kriminalci i narkomani.

Nije rasisam kada se navode kao sto sam ja naveo utvrdjene cinjenice i to od strane FBI/DOJ na cijem je celu Erick Holder koji je Crnac.
Sav primitivizam koji još uvijek čuči u ljudima je prirodna pojava... I ubijanje, i silovanje, i otimanje, i sve druge vrste nasilja, mržnje i poganluka... Sve je to prirodno... Rasizam, ksenofobija, šovinizam i drugi vidovi ''traženja sebi sličnih i mržnje i antagonizma prema nesličnim'' također spadaju u tu porodicu...

Samo ima tu jedan problem... Dok se vodio isključivo svojom prirodom, čovjek je živio u prosjeku 20-tak godina... Međutim, kako se društvena i civilizacija svijest među ljudima razvijala, usvojene su neke nove društvene, vještačke ilitiga neprirodne norme koje su čovjeku omogućile da se izdigne iznad prirodnog primitivizma, u koji između ostalog spada i rasizam... Naravno, ti primitivizmi nisu i vjerovatno ne mogu biti u potpunosti iskorijenjeni... I danas postoje ubice, silovatelji, otmičari, lopovi, rasisti, ksenofobi, šovinisti itd. Ali savremena civilizacija se bazira upravo na tome da su ovi vidovi primitivizma društveno neprihvatljivi i štetni... Dakle, to što je nešto prirodno, apsolutno ne znači da je i društveno prihvatljivo...

I malo je kretenski od strane onih individua koji ne mogu prevazići ovaj vid poganog primitivizma zvanog rasizam nazivati pojavu prevazilaženja istog kretenizmom... I daleko od toga da svako od nas želi isto što i ti, pogotovo ako impliciraš da je nemoguće naći sebi slične među drugom rasom...
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#158 Re: crnci

Post by cyprus »

Cherry-Cherry wrote:
kosava wrote:Rasisma ima i to je prirodna pojava svakom covjeku, svako od nas zeli i tezi da zivi sa ljudima koji su mu slicni, tvrditit suprotno je kretenizam.

To je ko kad u Bosni kupujes stan ili kucu hoces da ti komsije budu posteni radni ljudi a ne kriminalci i narkomani.

Nije rasisam kada se navode kao sto sam ja naveo utvrdjene cinjenice i to od strane FBI/DOJ na cijem je celu Erick Holder koji je Crnac.
:thumbup:
Sličan se sličnom raduje. Uvijek su se ljudi grupisali po tom principu.

Ali sad očekuj napade liberala.
Dobro, misliš li ti da ne možeš naći sebi slične među drugim rasama i kulturama? Očito da misliš, al eto da utvrdimo...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 51166
Joined: 29/06/2011 23:39

#159 Re: crnci

Post by dječak sa šibicama »

Ja licno se mogu "naci" i sa crncem, i azijatom, i mulatom, boja koze ili religija ili nacija mi ne igra neku bitnu ulogu.

Ko ne moze, to je njegova stvar, njegov problem, kako god.

Ima divnih ljudi koji nisu bijelci, niti bijela boja koze garantuje da je neko dobar covjek. Daleko od toga.

Ako je to tema, ja cu se sloziti sa liberalnim stavovima... ali ako je tema prenaglasena osjetljivost crnacke populacije u USA, onda se ne slazem sa njima. Opcenito ne volim "sadakaski mentalitet" i "ulogu zrtve", kod nas takodje neki igraju na tu kartu, jadan ja jadni mi dajte nam pomozite bu kme smrc... daj jebote, sam ucini nesto za sebe i drustvo.
Crnci kao i Zidovi, pretjeruju, niko normalan nece negirati antisemitizam/rasizam jer postoje itekako, ali oni se toliko uzivljavaju u ulogu zrtve da vec odavno pokusavaju neku dobit iz toga izvuci.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#160 Re: crnci

Post by Umalo popisivac »

It_is_a_Leclerc wrote:
Govorim o terminu - crnci. To je retrogradno. Oni koji ga koriste se sramote.

Ma daj. Ako kazes nekoj crnkinji da je vruca cokolada :D mislis da joj nece biti drago u odnosu da joj kazes vruca Afroamerikanka :D . Lako je za imena, ovisi uvijek od konteksta. Moze tebe neko zvati najkorektnije al da jednostavno osjetis prezir i mrznju u njegovim recenicama.


Crnci su crnci, to je boja koze i jos neke fizicke razlike, to je rasa. Kako bi ti recimo govorio za problem Afroamerikanaca (osobno meni glup naziv za nekoga ko zivi u SAD stotinama godina) kad u Africi zive i druge rase, pa tako i bijelci u recimo JAR-u? Crnci isto tako ne obolijevaju isto od bolesti kao bijeci i suprotno. Imaju cak neki lijekovi koji se daju po osnovi rase cini mi se.

Mislim, ako cemo tako tjerati mak na konac i cinjenicu da smo svi nekad dosli iz Afrike onda smo mi Afroeuropljani, a oni u SAD su Afroeuroamerikanci, pa mislim...

vidim problem u "crncuga" i sl. nazive al u crncu, bijelcu itd. ne vidim nista sporno.
Last edited by Umalo popisivac on 27/12/2014 12:19, edited 1 time in total.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#161 Re: crnci

Post by It_is_a_Leclerc »

Niste upratili moj prvi post. Ja sam protiv termina - crnci, jer je retrogradan i izbačen iz upotrebe u stručnoj korespodenciji i protiv termina - afroamerikanci, jer ne predstavlja cjelokupnu crnu rasu svijeta. Termin koji je danas općeprihvaćen je - pripadnik crne, bijele, žute rase.
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#162 Re: crnci

Post by cLo »

Cherry-Cherry wrote:
kosava wrote:Rasisma ima i to je prirodna pojava svakom covjeku, svako od nas zeli i tezi da zivi sa ljudima koji su mu slicni, tvrditit suprotno je kretenizam.

To je ko kad u Bosni kupujes stan ili kucu hoces da ti komsije budu posteni radni ljudi a ne kriminalci i narkomani.

Nije rasisam kada se navode kao sto sam ja naveo utvrdjene cinjenice i to od strane FBI/DOJ na cijem je celu Erick Holder koji je Crnac.
:thumbup:
Sličan se sličnom raduje. Uvijek su se ljudi grupisali po tom principu.

Ali sad očekuj napade liberala.
Ova krilatica je svojstvena malim, izolovanim, homogenim selima koja nisu navikla na suživot i ljepotu različitosti. Razumijem svakoga ko je odrastao u takvoj sredini, vama niko ne brani da prijatelje birate po imenu i boji, ali ne iščuđujte se ostalima kojima je vaš način nepojmljiv, da ne kažem smiješan :wink:
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#163 Re: crnci

Post by Umalo popisivac »

It_is_a_Leclerc wrote:Niste upratili moj prvi post. Ja sam protiv termina - crnci, jer je retrogradan i izbačen iz upotrebe u stručnoj korespodenciji i protiv termina - afroamerikanci, jer ne predstavlja cjelokupnu crnu rasu svijeta. Termin koji je danas općeprihvaćen je - pripadnik crne, bijele, žute rase.
Ma to je semantika. Crnac ili pripadnik crne rase.

Danas sam bio s mojim prijateljem crncem na kavi i bas je bio crn, vise nego sto sam mislio.

Danas sam bio s mojim prijateljem pripadnikom crne rase na kavi i bas je bio crn, vise nego sto sam mislio. :D
Last edited by Umalo popisivac on 27/12/2014 12:24, edited 1 time in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#164 Re: crnci

Post by cyprus »

It_is_a_Leclerc wrote:Niste upratili moj prvi post. Ja sam protiv termina - crnci, jer je retrogradan i izbačen iz upotrebe u stručnoj korespodenciji i protiv termina - afroamerikanci, jer ne predstavlja cjelokupnu crnu rasu svijeta. Termin koji je danas općeprihvaćen je - pripadnik crne, bijele, žute rase.
De ne zajebavaj :mrgreen: Haj to na engleskom...
Ljuba Moljac
Posts: 735
Joined: 07/05/2013 23:49

#165 Re: crnci

Post by Ljuba Moljac »

mi u strucnoj korespodenciji najcesce koristimo termin crncuge.
Nomo
Posts: 1801
Joined: 17/06/2014 12:25

#166 Re: crnci

Post by Nomo »

It_is_a_Leclerc wrote:Niste upratili moj prvi post.
Ja sam protiv termina - crnci,
jer je retrogradan i izbačen iz upotrebe u stručnoj korespodenciji i protiv termina - afroamerikanci, jer ne predstavlja cjelokupnu crnu rasu svijeta. Termin koji je danas općeprihvaćen je -
pripadnik crne,
bijele, žute
rase
.
:lol: :roll: nije tjedan nego sedmica
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#167 Re: crnci

Post by It_is_a_Leclerc »

Ne razumijete, momci.
Vi ste sigurno grupa ljudi koji za ljude zaostale u razvoju koriste termin henikepiran ili retardiran.

Nevermind.
Samo nastavite.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#168 Re: crnci

Post by Umalo popisivac »

It_is_a_Leclerc wrote:Ne razumijete, momci.
Vi ste sigurno grupa ljudi koji za ljude zaostale u razvoju koriste termin henikepiran ili retardiran.

Nevermind.
Samo nastavite.
Pa koristimo. a koja je tu razlika? To su sinonimi? Retardiran je medicinski izraz, isto kao imbecil, debil, idiot itd.
Last edited by Umalo popisivac on 27/12/2014 12:33, edited 1 time in total.
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#169 Re: crnci

Post by cLo »

Postoje i termini Irish American, Cuban American, Mexican American koji označavaju zemlju porijekla, međutim kako većina crnaca nije znala zemlju svog porijekla tj. odakle su dovedeni, odlučili su da termin bude African American :D
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#170 Re: crnci

Post by cyprus »

It_is_a_Leclerc wrote:Ne razumijete, momci i cure.
Vi ste sigurno grupa ljudi i žena koji za ljude i žene zaostale u razvoju koriste termin henikepiran/hendikepirana ili retardiran/retardirana.

Nevermind.
Samo nastavite.
Hajd budi korektan do kraja pa uvaži i gender pristup :-D

Mada mislim da termin crnac uopšte nije postao nekorektan...
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#171 Re: crnci

Post by Umalo popisivac »

Imbecil je nekadašnji medicinski izraz korišten za opisivanje osoba pogođenim tzv. srednjim stepenom mentalne retardacije, odnosno osobe sa koeficijentom inteligencije između 26 i 50. Imbecilima su se smatrale osobe s više inteligencije od idiota (IQ 0-25), a manje inteligencije od debila (IQ 51 - 75). Slično kao i izraz "idiot", izraz "imbecil" je iz medicinske terminologije prešao u svakodnevni govor gdje se koristio kao uvreda. Zbog negativnih konotacija je s vremenom napušten.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#172 Re: crnci

Post by It_is_a_Leclerc »

Evo, i sam si rekao - termin je napušten. Termin "retardacija" se ne koristi u zadnjih 15 godina, kao i "hendikepiran", upravo zbog nastojanja da osobama ometenim u razvoju omogući što veći stepen kvaliteta života. Trebam li reći da se u australskoj medicini prije 100-tinjak godina Aboridžine zvalo "polu-ljudima", pa je i taj izraz napušten.

Isto tako će biti napušten, i već se napušta termin "crnci" ili "black people" u stručnoj literaturi.
Umalo popisivac
Posts: 1485
Joined: 27/09/2013 16:53

#173 Re: crnci

Post by Umalo popisivac »

Poluljudi je druga stvar, to je vec rasizam. Idiot, debil i sl. su medicinski izrazi za odredjene stupnjeve niskog IQ koji su usli u opcu populaciju gdje se zloupotrebljavaju. Mozes ti zloupotrijebiti izraz i "ogranicen u razvoju" ako nekog zelis uvrijediti.

n 19th and early 20th century medicine and psychology, an "idiot" was a person with a very severe intellectual disability. In the early 1900s, Dr. Henry H. Goddard proposed a classification system for intellectual disability based on the Binet-Simon concept of mental age. Individuals with the lowest mental age level (less than three years) were identified as idiots; imbeciles had a mental age of three to seven years, and morons had a mental age of seven to ten years.[8] The term "idiot" was used to refer to people having an IQ below 30.[9][10] IQ, or intelligence quotient, was originally determined by dividing a person's mental age, as determined by standardized tests, by their klix age. The concept of mental age has fallen into disfavor, though, and IQ is now determined on the basis of statistical distributions.[11]

In current American medical classification, these people are now said to have "profound intellectual disability" but this term is not in use in the United Kingdom.
Dakle, to sto neko moze naziv zloupotrebljavati ne znaci da on nema svoju svrhu i da je pogrdan per se. Kao sto rekoh, sve je do konteksta.

Evo, u UK se jos uvijek ti termini koriste u medicini.
Last edited by Umalo popisivac on 27/12/2014 12:42, edited 4 times in total.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19943
Joined: 28/07/2012 15:59

#174 Re: crnci

Post by uglavnomja »

Nomo wrote:
It_is_a_Leclerc wrote:Niste upratili moj prvi post.
Ja sam protiv termina - crnci,
jer je retrogradan i izbačen iz upotrebe u stručnoj korespodenciji i protiv termina - afroamerikanci, jer ne predstavlja cjelokupnu crnu rasu svijeta. Termin koji je danas općeprihvaćen je -
pripadnik crne,
bijele, žute
rase
.
:lol: :roll: nije tjedan nego sedmica

hefta :D
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#175 Re: crnci

Post by cyprus »

It_is_a_Leclerc wrote:Evo, i sam si rekao - termin je napušten. Termin "retardacija" se ne koristi u zadnjih 15 godina, kao i "hendikepiran", upravo zbog nastojanja da osobama ometenim u razvoju omogući što veći stepen kvaliteta života. Trebam li reći da se u australskoj medicini prije 100-tinjak godina Aboridžine zvalo "polu-ljudima", pa je i taj izraz napušten.

Isto tako će biti napušten, i već se napušta termin "crnci" ili "black people" u stručnoj literaturi.
Možeš li samo navesti koji se supstitut za ''black people'' uvodi u engleskoj jeziku?
Post Reply