Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#1 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by elSaik »

O slabljenju Crkve bosanske se govori iz prostog razlog što je u defterima u prvih 150 godina vladavine Osmanskog carstva ukupno registrovano manje od 700 pripadnika te Crkve.
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#2 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by elSaik »

pasha078 wrote:
elSaik wrote:O slabljenju Crkve bosanske se govori iz prostog razlog što je u defterima u prvih 150 godina vladavine Osmanskog carstva ukupno registrovano manje od 700 pripadnika te Crkve.
Upravo s toga sam htio da napravim komparativnu studiju s drugim konfesijama. Doduše analizirao sam samo hercegovački defter 1477. i popova je u pola manje nego krstjana. Da li je opravdano reći da je veći dio Hercegovine (a tu su i neki bivši krajevi Srbije) dominantno "bogumilski" u to doba? Možda je nekada bilo više popova, ali je pravoslavna crkva zapala u krizu nakon pada Srbije i Bosne?
S obzirom da je Hercegovina pala kasnije nego Bosna, vrlo je vjerovatno da je određeni broj bosanskih krstjana Osmanlije dočekao u Hercegovini. Tako da je broj krstjana u Hercegovini znatno porastao pred sam dolazak Osmanlija. S druge strane, pravoslavaca nije ni bilo toliko mnogo u BiH. Značajan broj će ih se doseliti tek kasnije, u doba Osmanske vladavine.

Također sam negdje čitao da Crkve, kako pravoslavna tako i katolička, i nisu bile snažno organizovane. Pogovoto kad se uporede sa organizacijom a i uticajem na stanovništvo.

Nažalost nemam nikakve konkretne literature kod sebe. Ovo uglavnom sve pišem iz sjećanja, jer sam o ovome čitao radi maturskog. :skoljka:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#4 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Bosanac sa dna kace »

mislim uposteno na da je na podrucju citave Osmanske Carevine pravoslavna crkva bila u blagom usponu, jer bila privilegovana: crigrdaksi patrijarh uz sultana, zene-bivse prinzece u haremu, maceha samog Sultana Fatiha koja je bila jako dobra sa njim do svoje smrti ostala je pravoslavna....
problem sa Bogumilima je sto su oni vec tada bili u kompletnom rasulu bez jakog ili gotovo nikakvig centra....
imča
Posts: 18
Joined: 23/02/2008 17:33

#5 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by imča »

Crkva bosanska je imala nadležnosti samo onim teritorijama gdje se prostirala država Bosna jer sve izvan te teritorije su bili neprijateljski odnosi spram Crkve bosanske.U historiji su poznati križarski ratovi od strane pape i susjednih zemalja (Ugarske, Raške, Zete, Hrvatske) protiv heretika, jedan takav je bio za vrijeme kralja Ninoslava.
Specifičnost za pripadnike Crkve bosanske i same bošnjane tog vremena je da su oni živjeli u multilateralnosti i sve dok je ovaj odnos bilo zastupljeno, pitanje teritorijalnog integriteta nije dolazilo u pitanje.Progonima zadnja dva kralja Stjepana Tomaša i Stjepana Tomaševića, koji su željeli unilateralizirati Bosnu katoličkom vjerom, došlo je do konfrotacija unutar bosanske vlastele i diferencijacije stanovnistva i na kraju će se uspostaviti i do samog propadanja Bosne.
Uglavno Crkva bosanska je činila okosnicu i temelj bosnanske državnosti i specifičnosti u srednjem vijeku.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#6 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Hodidjed »

Padom Bosne pod Osmanlije, CB definitivno gubi sva svoja uporista i ne nalazi na bilo kakvo priznanje od strane Osmanlija. Vremenom se gubi i pretapa u druge oblike: katolicanstvo, islam i pravoslavlje.
Interesantan podatak je da je do 1993, blizu izvora Neretve, postojalo bogumilsko selo. Nazalost, sve ih je smakao HVO kada su predali polozaje Srbima. Steta........
Od tih ubogih seljaka, se mozda nesta i moglo nauciti o CB. Niko to nikada nije istrazio.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#7 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Bosanac sa dna kace »

Hodidjed wrote: Interesantan podatak je da je do 1993, blizu izvora Neretve, postojalo bogumilsko selo. Nazalost, sve ih je smakao HVO kada su predali polozaje Srbima. Steta........
Od tih ubogih seljaka, se mozda nesta i moglo nauciti o CB. Niko to nikada nije istrazio.
odku ti ovo sad? :shock:
Sociolog
Posts: 4370
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#8 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Sociolog »

Hodidjed wrote:Padom Bosne pod Osmanlije, CB definitivno gubi sva svoja uporista i ne nalazi na bilo kakvo priznanje od strane Osmanlija. Vremenom se gubi i pretapa u druge oblike: katolicanstvo, islam i pravoslavlje.
Interesantan podatak je da je do 1993, blizu izvora Neretve, postojalo bogumilsko selo. Nazalost, sve ih je smakao HVO kada su predali polozaje Srbima. Steta........
Od tih ubogih seljaka, se mozda nesta i moglo nauciti o CB. Niko to nikada nije istrazio.

cuo, sam i ja to.. ali selo oko okolice konjica, kazu bar prakticirali islam na cudan nacin.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#10 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Hodidjed »

Sociolog wrote:
Hodidjed wrote:Padom Bosne pod Osmanlije, CB definitivno gubi sva svoja uporista i ne nalazi na bilo kakvo priznanje od strane Osmanlija. Vremenom se gubi i pretapa u druge oblike: katolicanstvo, islam i pravoslavlje.
Interesantan podatak je da je do 1993, blizu izvora Neretve, postojalo bogumilsko selo. Nazalost, sve ih je smakao HVO kada su predali polozaje Srbima. Steta........
Od tih ubogih seljaka, se mozda nesta i moglo nauciti o CB. Niko to nikada nije istrazio.

cuo, sam i ja to.. ali selo oko okolice konjica, kazu bar prakticirali islam na cudan nacin.
Da, to je to. Negdje na potezu juzno od Konjica, i istocnije, ka Glavaticevu.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#11 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Hodidjed »

Bosanac sa dna kace wrote:
Hodidjed wrote: Interesantan podatak je da je do 1993, blizu izvora Neretve, postojalo bogumilsko selo. Nazalost, sve ih je smakao HVO kada su predali polozaje Srbima. Steta........
Od tih ubogih seljaka, se mozda nesta i moglo nauciti o CB. Niko to nikada nije istrazio.
odku ti ovo sad? :shock:
Zvuci nevjerovatno, ali ziva istina.
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#12 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Hodidjed »

Citat sa pomenute web-stranice: "Dugo je vladalo uvjerenje da je područje bjelašničkih sela bilo ustvari bastion bogumilstva, područje gdje se ovo učenje najduže zadržalo. U naučnoj literaturi urbicirano je selo Milišići kao posljednje mjesto gdje su njegovi stanovnici u 18 stoljeću primili Islam. Ipak ostaće naučna nepoznanica da li je predosmansko stanovništvo ovoga područja bilo bogumilsko koje se usljed progona katoličke crkve sklonilo u ova planinska područja i zahvaljujući geogradskoj izoliranosti i teškoj prohodnosti uspjelo zadržati sve do 18 stoljeća.

Nije isključena opcija koja se u novije vrijeme sve češće zagovara da su u stvari pripadnici Crkve Bosanske, dobri bošnjani, kako su sebe zvali naseljavali ovo područje prije dolaska osmanske vlasti u ove krajeve."


Da, ovdje se radi o Bjelasnici. Preporucio bih svakome, ko ima vremena za istrazivanje istorije, da ode posjetiti sela na Bjelasnici. Mnogo interesantnih otkrica vas moze iznenaditi.
Sociolog
Posts: 4370
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#13 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Sociolog »

Hodidjed wrote:
Citat sa pomenute web-stranice: "Dugo je vladalo uvjerenje da je područje bjelašničkih sela bilo ustvari bastion bogumilstva, područje gdje se ovo učenje najduže zadržalo. U naučnoj literaturi urbicirano je selo Milišići kao posljednje mjesto gdje su njegovi stanovnici u 18 stoljeću primili Islam. Ipak ostaće naučna nepoznanica da li je predosmansko stanovništvo ovoga područja bilo bogumilsko koje se usljed progona katoličke crkve sklonilo u ova planinska područja i zahvaljujući geogradskoj izoliranosti i teškoj prohodnosti uspjelo zadržati sve do 18 stoljeća.

Nije isključena opcija koja se u novije vrijeme sve češće zagovara da su u stvari pripadnici Crkve Bosanske, dobri bošnjani, kako su sebe zvali naseljavali ovo područje prije dolaska osmanske vlasti u ove krajeve."


Da, ovdje se radi o Bjelasnici. Preporucio bih svakome, ko ima vremena za istrazivanje istorije, da ode posjetiti sela na Bjelasnici. Mnogo interesantnih otkrica vas moze iznenaditi.


znam, imam gore porodicnih prijatelja, uzeo bih selo Govedovići, relativno, blizu, masa stećaka, a brdo, ne moze auto izaci, pa se pješke mora ići 15 minuta,
User avatar
Hodidjed
Posts: 616
Joined: 27/03/2008 15:48

#14 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Hodidjed »

MORAM OTICI TAMO PRVOM PRILIKOM.....
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#15 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by seldzuk »

U islamskoj literaturi u BiH postoji tvrdnja da je nastanak bogumila vezan za susret nekih naših predaka sa Muhammedom, alejhi-selam. Mada mnogima to zvuči nerealno, tom mišljenju je jako bio naklonjen i Mehmed ef. Handžić, bosanski alim iz prve polvine 20. stoljeća.
Ali ako i to stavimo na stranu, interesantna je i značajna pojava pokreta i učenja u kršćanstvu koja su se rehabilitovala ili pojavila dodirom sa islamom. Navodim za primjer pojavu ikonoklasta - protivnika slika u Bizantiji u vremenu dodira sa islamom. Muslimani svakako smatraju da su kršćani jako iskrivili učenje s kojim je došao Isa, alejhi-selam.
Ako nastanak bogumilstva ima veze sa dodirom sa islamom onda ne čudi tako brz prelazak bosanskih krstjana na islam. Bogumilstvo možemo shvatiti i kao jednu vrstu bosanskog inata koji je bio način da se otprkosi kršćanstvu - i istočnom i zapadnom. Ako ga tako shvatimo, onda je dolaskom islama nestao razlog za njegovo postojanje.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#16 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Bosanac sa dna kace »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
seldzuk mozes li malo opsirnije o tom navodnom susretu nekog sa Balkna sa Muhamedom a.s.? ko to sve navodi?
znam da je Suhjeb er Rumi bio odnekle sa podrucja Balkana i sa 15 godina je odveden u ropstvo i prodan Arapima, da bi ga na kraju ja mislim oslobodio hazreti Omer r.a.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#17 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by seldzuk »

Sad nemam izvorni tekst, ali znam da je o tome pisao Mehmed ef. Handžić. I to da je bio jako uvjeren u tu tezu. O tome se može nać u njegovim člancima:
"Jedan prilog povijesti prvih dana širenja islama u Bosni i Hercegovini".
"Glavni uzrok prijelaza Bogumila na Islam"
i knjizi "Islamizacija Bosne i Hercegovine i porijeklo bosanskohercegovackih Muslimana".
To sada nije teško naći jer se nalazi u njegovim Sabranim djelima.
A što se tiče dodira sa islamom, on je morao postojati mnogo prije. Sari Saltuk čije se turbe nalazi u Tekiji na vrelu Bune je u Blagaj došao 202 godine prije sultana Fatiha.
Zagonetni osnivač El-Azhara, Es-Sakalibi, što na arapskom znači Slaven(oni su u to vrijeme bili po islamskom svijetu prisutni kao robovi, pa zatim postajali slobodni, a neki onda i dolazili u situaciju da se obrazuju i dolaze na jake pozicije) je sa Balkana. Nedavno je bila situacija prilikom posjete neke grupe Hrvata El-Azharu, da je neki njihov poznati orijentalista, ne znama ime, ni manje ni više izjavio da je Es-Sakalibi Hrvat.
Povijest ne poznajem puno, ali se meni čini da mi povijest komunikacije uzimamo jako površno, ljudi su putovali i prije auta i aviona. Vijesti su se širile mnogo sporije, ali su se ipak kretale.
Last edited by seldzuk on 04/06/2008 23:55, edited 1 time in total.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#18 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by seldzuk »

A de ti meni nešto detaljnije o Suhejbu, o tom čovjeku sam čuo vrlo malo, a baš me interesuje.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#19 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Bosanac sa dna kace »

seldzuk wrote:A de ti meni nešto detaljnije o Suhejbu, o tom čovjeku sam čuo vrlo malo, a baš me interesuje.
o Suhejbu imas u onoj knjizi iz zivota ashaba, kkao je odveden u robstvo, al ne govori se odakle tacno, imaju kao neke price da je sa podrucja Balkana....
nadam se da nisam kasno odgovorio...
selam
User avatar
Pietje_Bel
Posts: 1947
Joined: 06/06/2008 23:07
Location: Bobovac

#20 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Pietje_Bel »

Hodidjed wrote:
Citat sa pomenute web-stranice: "Dugo je vladalo uvjerenje da je područje bjelašničkih sela bilo ustvari bastion bogumilstva, područje gdje se ovo učenje najduže zadržalo. U naučnoj literaturi urbicirano je selo. Milišići kao posljednje mjesto gdje su njegovi stanovnici u 18 stoljeću primili Islam Ipak ostaće naučna nepoznanica da li je predosmansko stanovništvo ovoga područja bilo bogumilsko koje se usljed progona katoličke crkve sklonilo u ova planinska područja i zahvaljujući geogradskoj izoliranosti i teškoj prohodnosti uspjelo zadržati sve do 18 stoljeća.

Nije isključena opcija koja se u novije vrijeme sve češće zagovara da su u stvari pripadnici Crkve Bosanske, dobri bošnjani, kako su sebe zvali naseljavali ovo područje prije dolaska osmanske vlasti u ove krajeve."


Da, ovdje se radi o Bjelasnici. Preporucio bih svakome, ko ima vremena za istrazivanje istorije, da ode posjetiti sela na Bjelasnici. Mnogo interesantnih otkrica vas moze iznenaditi.
Moj otac je se rodio u selu koji je 10 minuta pjeske od milisica. Moja rahmetli nana je se rodila u Milisicima i preziva se Milisic. Fakat interesantno dude. :thumbup:

:bih:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9942
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#21 Re: Crkva Bosanska: Teritorijalni razmještaj i snaga

Post by Bosanac sa dna kace »

medju zadnjima koji su presli na islam bili su kolko ja znam podveleski vlasi-stocari negdje u 17. vijeku i dva-tri sela na Krivaji izmedju Olova i Zavidovica, kolko znam ovi podveleski stocari bili su neki kripto-bogumili ili, nisu bili Bog zna neki krscani, a za ove sa Krivajke bas se ne mogu sjetit bilo su ko neki kripto-katolici
Post Reply