CRK Iz B u A Kategoriju

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Kal El
Posts: 6251
Joined: 07/04/2013 21:49

#1 CRK Iz B u A Kategoriju

Post by Kal El »

Poštovanje, koliko je u CRK-u potrebno da ažurira nekome Kreditni rejting?

Supruga je zbog nekih 30KM (kamata za kreditnu karticu) krajem Januara spala u B kategoriju.

Odmah nakon toga uplatila na račun i kroz paar dana u njenoj banci kažu da je u A ali u banci gdje dižemo Gotovinski kredit još govore da je u B kategoriji i da čekaju da CRK to promjeni.

Koliko to može potrajati i da li se možda može uraditi nešto po tom pitanju, tj. da se ubrza?

Unaprijed hvala!
User avatar
gentoo
Posts: 3365
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#2 Re: CRK Iz B u A Kategoriju

Post by gentoo »

Koliko ja znam maksimalno 30 dana.. ali ako banka (kojoj je dugovala) posalje azurirane podatke ka CRK. Plus, da bi dosao u B kategoriju moras 30+ dana da imas dug, banke obicno prije toga kontaktiraju telefonski vise puta, tako da je nejasno kako je uspjela da za 30BAM ode u kasnjenje
User avatar
nepass1
Posts: 10057
Joined: 06/07/2017 07:35

#3 Re: CRK Iz B u A Kategoriju

Post by nepass1 »

gentoo wrote: 03/03/2023 08:16 Koliko ja znam maksimalno 30 dana.. ali ako banka (kojoj je dugovala) posalje azurirane podatke ka CRK. Plus, da bi dosao u B kategoriju moras 30+ dana da imas dug, banke obicno prije toga kontaktiraju telefonski vise puta, tako da je nejasno kako je uspjela da za 30BAM ode u kasnjenje
Kreditnu karticu ne uplatis na vrijeme, zakasnis par dana, prebace te u B
User avatar
gentoo
Posts: 3365
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#4 Re: CRK Iz B u A Kategoriju

Post by gentoo »

nepass1 wrote: 03/03/2023 11:28
gentoo wrote: 03/03/2023 08:16 Koliko ja znam maksimalno 30 dana.. ali ako banka (kojoj je dugovala) posalje azurirane podatke ka CRK. Plus, da bi dosao u B kategoriju moras 30+ dana da imas dug, banke obicno prije toga kontaktiraju telefonski vise puta, tako da je nejasno kako je uspjela da za 30BAM ode u kasnjenje
Kreditnu karticu ne uplatis na vrijeme, zakasnis par dana, prebace te u B
Ne postoji kasnjenje "od par dana". Postoji "do 30 dana" (sto bi trebalo i dalje da je kategorija A), od 30-60, 60-90 i preko 90. Tako nekako..

Drugo su debilne banke poput RFB koje vode svoju internu evedienciju pa te stave u svoju internu "kategoriju" losih platisa od par dana..
User avatar
liaar
Posts: 3794
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#5 Re: CRK Iz B u A Kategoriju

Post by liaar »

gentoo wrote: 03/03/2023 11:59
nepass1 wrote: 03/03/2023 11:28

Kreditnu karticu ne uplatis na vrijeme, zakasnis par dana, prebace te u B
Ne postoji kasnjenje "od par dana". Postoji "do 30 dana" (sto bi trebalo i dalje da je kategorija A), od 30-60, 60-90 i preko 90. Tako nekako..

Drugo su debilne banke poput RFB koje vode svoju internu evedienciju pa te stave u svoju internu "kategoriju" losih platisa od par dana..
to je nekad bilo, sad sistem to automatski radi.

Recimo Intesa gdje sam nekad radio, i primao platu na njeg. Recimo da ti je rata kredita 15 u mjesecu, a ti uplatiš ratu kredita tek 20-og u mjesecu. Sistem ne broji da kasniš 5 dana, nego računa i onih 15 dana i automatski ti se piše kašnjenje od 20 dana i automatski te baca u nižu kategoriju.
neogzg
Posts: 16
Joined: 05/11/2015 03:10

#6 Re: CRK Iz B u A Kategoriju

Post by neogzg »

liaar wrote: 03/03/2023 12:04
Recimo Intesa gdje sam nekad radio, i primao platu na njeg. Recimo da ti je rata kredita 15 u mjesecu, a ti uplatiš ratu kredita tek 20-og u mjesecu. Sistem ne broji da kasniš 5 dana, nego računa i onih 15 dana i automatski ti se piše kašnjenje od 20 dana i automatski te baca u nižu kategoriju.
Ovo ne može biti, ako ti rata/obaveza dospijeva 15 kašnjenje se mora računati od dana dospijeća. Ako računaju kalendarski onda podnesi žalbu Agenciji za bankarstvo FBIH i moraju ispraviti.


Vezano za pitanje autora,
Prethodna kategorija će ostati B, tekuću trebaju promjeniti na A, ali to zavisi od banke koliko brzo unose transakcije, ukoliko ti je žurba uvijek možeš tražiti potvrdu o stanju duga za proizvod po kojem je ostvareno kašnjenje.
User avatar
gentoo
Posts: 3365
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#7 Re: CRK Iz B u A Kategoriju

Post by gentoo »

liaar wrote: 03/03/2023 12:04
gentoo wrote: 03/03/2023 11:59

Ne postoji kasnjenje "od par dana". Postoji "do 30 dana" (sto bi trebalo i dalje da je kategorija A), od 30-60, 60-90 i preko 90. Tako nekako..

Drugo su debilne banke poput RFB koje vode svoju internu evedienciju pa te stave u svoju internu "kategoriju" losih platisa od par dana..
to je nekad bilo, sad sistem to automatski radi.

Recimo Intesa gdje sam nekad radio, i primao platu na njeg. Recimo da ti je rata kredita 15 u mjesecu, a ti uplatiš ratu kredita tek 20-og u mjesecu. Sistem ne broji da kasniš 5 dana, nego računa i onih 15 dana i automatski ti se piše kašnjenje od 20 dana i automatski te baca u nižu kategoriju.
Osim ako se nije zakon glede toga promjenio.. ne postoji kasnjenje manje od 30 dana. Mogu oni slati sta hoce.. to nije "kategorija". Ali evo.. ostavljam mogucnost da se nesto u CRK, Agenciji za bankarstvo.. ili ko je vec nadlezan promjenilo. Kasnjenje o kojem ti pricas je jednostavno npr. vikend + 1. Maj.. i kasnis 5 dana. Tako da mi je malo tesko povjerovati u to.. ali mogu pouzdano i provjeriti
User avatar
liaar
Posts: 3794
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#8 Re: CRK Iz B u A Kategoriju

Post by liaar »

gentoo wrote: 03/03/2023 12:43
liaar wrote: 03/03/2023 12:04

to je nekad bilo, sad sistem to automatski radi.

Recimo Intesa gdje sam nekad radio, i primao platu na njeg. Recimo da ti je rata kredita 15 u mjesecu, a ti uplatiš ratu kredita tek 20-og u mjesecu. Sistem ne broji da kasniš 5 dana, nego računa i onih 15 dana i automatski ti se piše kašnjenje od 20 dana i automatski te baca u nižu kategoriju.
Osim ako se nije zakon glede toga promjenio.. ne postoji kasnjenje manje od 30 dana. Mogu oni slati sta hoce.. to nije "kategorija". Ali evo.. ostavljam mogucnost da se nesto u CRK, Agenciji za bankarstvo.. ili ko je vec nadlezan promjenilo. Kasnjenje o kojem ti pricas je jednostavno npr. vikend + 1. Maj.. i kasnis 5 dana. Tako da mi je malo tesko povjerovati u to.. ali mogu pouzdano i provjeriti
Pa eto, ja taman poravnao sve na A nazad nakon jednog perioda privatnika i kašnjenja plata, greškom podignem pare sa računa prije nego mi je skinulo ratu kredita, uplatim sa kašnjenjem par dana, idući put u poslovnici kroz 7 dana od toga govori mi tačno ovako kako sam napisao gore. To je nešto njihovo, da li je po CRK-u u tom momentu ili samo u njihoovm sistemu ali je pisalo B kategorija
User avatar
gentoo
Posts: 3365
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#9 Re: CRK Iz B u A Kategoriju

Post by gentoo »

liaar wrote: 03/03/2023 13:04 To je nešto njihovo, da li je po CRK-u u tom momentu ili samo u njihoovm sistemu ali je pisalo B kategorija
To je nesto njihovo.. kao sto rekoh, debilne banke (mozda cak i sve..) vode svoje evidencije mimo CRK. Ja sam "premium" klijent u jednoj od banaka pa mi i danas "spominju" neko kasnjenje iz 2010 godine preko kojeg predju jer je to qrcina ustvari. Sluzi im kao dodatni alat da se rijese losih platisa.
User avatar
liaar
Posts: 3794
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#10 Re: CRK Iz B u A Kategoriju

Post by liaar »

gentoo wrote: 03/03/2023 13:24
liaar wrote: 03/03/2023 13:04 To je nešto njihovo, da li je po CRK-u u tom momentu ili samo u njihoovm sistemu ali je pisalo B kategorija
To je nesto njihovo.. kao sto rekoh, debilne banke (mozda cak i sve..) vode svoje evidencije mimo CRK. Ja sam "premium" klijent u jednoj od banaka pa mi i danas "spominju" neko kasnjenje iz 2010 godine preko kojeg predju jer je to qrcina ustvari. Sluzi im kao dodatni alat da se rijese losih platisa.
ako imaš kad, evo ti mog "problema"
tuzba-protiv-banke-t163239.html

Na kraju kad su postali bahati i tražili još para, odem i napišem prijavu u Agenciji za bankarstvo, kontaktira me Ombudsman i riješe problem koji godinama traje krivicom banke. :)
Post Reply