Credit rating

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

melb26sa

Credit rating

Post by melb26sa » 18/01/2007 16:12

U dogledno vrijeme cemo preseljavati u Ameriku, pa me interesuje kako su nasi prosli sa creditnim rejtingom? Jesu li poceli od nule ili su vec imali neku kreditnu historiju iz BiH koju su Ameri onda primjenili/preveli na njihov sistem?

Znam da mi je kolegica iz Madjarske koja je u Americi od 2000-te kukala kada sam joj bila u posjeti da joj je pravi problem bio dobiti kreditnu karticu jer nije imala kreditnu historiju iz Madjarske :? Tek ju je dobila 2004te. Ja vec par godina imam kreditnu karticu i odgovorno je koristim :-D ali nisam cula da nase banke daju neki kreditni rejting - ako znate nesto o tome please javljajte.

Ili da me muz samo stavi na jednu od svojih kartica, ali da li to uopce utice na moj vlasiti kreditni rejting?

Zbunjena ...

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 18/01/2007 17:24

tvoj credit rating od ranije nema nikakve veze. dakle sve od nule.

uzmi mobitel na pretplatu i placaj racune redovno, rezije i slicno takodje, i tako ces polako graditi kreditni rating...

dakle, na brzinu nista. (bar koliko ja znam)

Vozdra_123

Post by Vozdra_123 » 18/01/2007 17:52

preporucujem ti da nabavis american express dok si u bosni.

kada dodjes u ameriku nazoves american express u americi i kazes vec imam karticu u bosni.
oni te provjere i dace ti karticu brze nego iko drugi...

ja sam bio u slicnoj situaciji samo sam dosao u ameriku iz kanade.
srecom okolnosti sam imao amex i dobio sam karticu ovjde bez problema.

moja raja iz kanade su imali problema dobiti kartice. ako nemas credit history onda banka trazi neki deposit na vrijednost kartice da bi ti je dali.

good luck.

digger

Post by digger » 18/01/2007 20:50

Da bi dobila karticu ovdje, mora da imas "record" pa tako iskljucujem da ces moci dobiti karticu na brzaka.

Ne znam tvoju finansijsku sliku ali ako recimo imas para za kupovinu stana ili kuce, pocece ti kartice izlaziti na usi nakon 6 mjeseci. Znaci, problem sa viskom kartica! :D

Ne znam sta mozes sa kreditnom istorijom iz BiH. Vjerovatno nista. Ali pokusaj svakako da dobijes karticu finansijske kompanije u SAD bar sa minimumom kredita (recimo $300) koju pocnes da koristis odmah i placas balans na kartici po terminu. Dakle, kupujes na nju sve za sta imas gotovinu da to pokrijes. Nemoj da propustis niti jedan rok jer tu nema nikakvih objasnjenja: jednostavno na kompjuteru stoji asterisk ( * ) uz odredjen period gdje si omanula.

Ako gornje ne ide, uzmi gdje god mozes karticu lokalne radnje (lokalnog "Mercatora"), gdje mozes lijepo da gradis kredit. Ovakve kartice je lakse dobiti.

Nakon 6-12 mjeseci, pocnes da placas samo dio punog dugovanja (ali gledaj recimo najmanje 75%) i to naravno uredno. Marketing ured kartice vidi da si "cista" i da trosis i da si voljna platiti interes... i voila... stize ti povecanje limita! Pa onda aplikacija za karticu od druge finansijske institucije, pa treca...

Jos jedan "trik." Odmah se pretplati na recimo TIME magazin ili lokalni dnevnik. Nakon par mjeseci tvoje je ime "prodato" marketing kompaniji koja to prodaje bankama... i

Ni Internet nije los za kreditne kartice.

genija

Post by genija » 18/01/2007 21:03

Dobit ce ona karticu samo ce limit biti $100 ili $200 na pocetku.. ..

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 18/01/2007 21:27

Mozes odmah dobit "secured credit card". Odes u jednu od banaka i koliko das kesa, toliko ti bude limit na CC. Kupis odmah nesto na nju i otplacujes redovno. Tako pravis kreditnu istoriju. Moja supruga je agent za nekretnine, i ne mozes vjerovat kako nasi ljudi sjebu kreditnu istoriju, a koja ti pomaze za kojekakve lonove itd. Najbolje je ako mozes kupiti auto (ako ti treba), na kredu, s tim najbolje pravis cr. istoriju.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 18/01/2007 23:52

rajvosa^ wrote:Mozes odmah dobit "secured credit card". Odes u jednu od banaka i koliko das kesa, toliko ti bude limit na CC. Kupis odmah nesto na nju i otplacujes redovno. Tako pravis kreditnu istoriju.

Dobar savjet.

Pazi sto se tice svakodnevnog zivota, ako je tebi samo cilj da ne nosas kes okolo, onda ti i ne treba kreditna kartica. U tom slucaju lijepo izvadi debit-karticu koja je direkte povezana sa racunom i mirna Bosna i mozes placati plastikom koliko imas love na racunu. Za to ti nije potreban nikakav kreditni skor - moze biti nula.

Medjutim, mislim da tebe interesuje "kreditna mogucnost" i buducnost, a ne nuzno nacin placanja preko plastike . Ispravi ako grijesim.

Ukratko:

(1) Tvoja stara kreditna istorija (BiH) ne pomaze nista. Cak ni to sa American Express karticom iz nasih krajeva nema nikakve veze. Sve moras ispocetka.

(2) Mozes odmah da izvadis Secured Credit Card bez problema

(3) Redovno otplacuj tu creditnu karticu i NEMOJ DA KASNIS ni u ludilu.

(4) Ne mijenjaj mjesta boravka svake minute

(5) Nakon nekog vremena (mjeseci) ce ti skor kreditni skociti i bices u prilici da izvadis tzv. unsecured karticu. Naravno to ucini odmah. Nastavi otplacivati.

(6) Sto neko rece ako izvadis npr. kredit za auto i otplacujes na vrijeme i to ce da pomogne. Ne samo jasno auto, nego bilo kakav drugi kredit. Normalno ne vadi nikakve kredite ako ti ne trebaju, jer kreditni skor se ne popravlja preko toga. Ok?

Ukratko za tvoju orijentaciju, kreditni skor ovisi o;

- duzini tvoje kreditne istorije
- redovnom placanju kreditnih kartica + kredita
- upotrebljenosti otvorenih kreditnih linija - tj. prosjecan dug / totalno odobrena linija
- broju kreditnih kartica
- broju zahtjeva za kreditima itd.itd.

Vremenom prati kreditni skor. Sve ce na svoje doci.

Pazi na ovo

Ukoliko imas brata, sestru ili nekog JAKO dobrog prijatelja voljnog da pomognu ti, a znas da oni imaju ODLICNE kreditne skorove, i ti sigurno NECES ih zajebati i bices odgovorna, sigurno mozes svoj kreditni rejting podici govoto odmah.

Ukoliko npr. tvoj brat sa odlicnom kreditnom istorijom na svoj racun otvori tebi kreditnu karticu (tzv. "authorized user"), ti automatski dobijas od njega svu "kreditnu istoriju". Jasno ako zajebes i ne platis racune, unistices i svoj i njegov kreditni skor. Takodjer, ako on ne placa racune na vrijeme, usrace tvoj skor takodjer sve dok ste spojeni.

Ovo obicno rade majke za djecu, samo kad mi otvore karticu nikad djeci je ne daju u ruke, vec samo je koriste da pobojsaju skor djeci, pa kad odrastu da mogu da imaju dobru kreditnu istoriju sa pika. Onda jednostavno ih otkace sa svog racuna.

Jasno, ovo ti niko nece uraditi osim ako te neko PRAVO DOBRO zna i sa finansijske strane, jer sa ovim se nije igrati.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 19/01/2007 02:14

ja nemam kreditnu historiju niti mi treba za sada ali sam cuo da ako dobijes neki dobar posao (znaci godisnja plata od 6 cifara) da gotovo odmah dobijas kreditne kartice i slicno...ne znam je li istina.

array

Re: Credit rating

Post by array » 19/01/2007 03:54

melb26sa wrote:U dogledno vrijeme cemo preseljavati u Ameriku, pa me interesuje kako su nasi prosli sa creditnim rejtingom? Jesu li poceli od nule ili su vec imali neku kreditnu historiju iz BiH koju su Ameri onda primjenili/preveli na njihov sistem?

Znam da mi je kolegica iz Madjarske koja je u Americi od 2000-te kukala kada sam joj bila u posjeti da joj je pravi problem bio dobiti kreditnu karticu jer nije imala kreditnu historiju iz Madjarske :? Tek ju je dobila 2004te. Ja vec par godina imam kreditnu karticu i odgovorno je koristim :-D ali nisam cula da nase banke daju neki kreditni rejting - ako znate nesto o tome please javljajte.

Ili da me muz samo stavi na jednu od svojih kartica, ali da li to uopce utice na moj vlasiti kreditni rejting?

Zbunjena ...

Hmmm ... nemoj da se zbuniš sa masom netačnih informacija gore ali ima i po koja korisna. U vezi tvog pitanja to u USA ovako ide:

1. Kategorija kreditne istorije ne postoji u BiH prema tome zaboravi na to u USA.
2. Kreditna kartica sa novčanim depozitom ti je jedina šansa da je dobiješ odmah. Ako dobiješ kreditnu karticu na muža to nema apsolutno nikakvog efekta na tvoju kreditnu istoriju ali ima na njegovu.
3. Kad dobiješ keditnu karticu nemoraš je nikada koristiti da povećavaš score na kreditnoj istoriji. Čak bi ti bilo i bolje da je ne koristiš ili da je koristiš vrlo malo. U kreditnoj istoriji veliku ulogu igra tvoja ukupna kreditna vrijednost u odnosu na zaduženost. Znači ako imaš karticu na recimo 5000 dolara, kreditni score će ti brže rasti ako nemaš nikakvog duga na njoj a sporije ako je često koristiš bez obzira što plaćaš račune na vrijeme.
4. Račun za telefon, struju i slične gluposti nema ništa sa tvojim kreditnim scoreom. Pikaju se samo kreditne kartice, krediti na kuće, auta i drugi novčani zajmovi.

Good luck. :)

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 19/01/2007 06:46

Svemirski_Jebach wrote:ja nemam kreditnu historiju niti mi treba za sada ali sam cuo da ako dobijes neki dobar posao (znaci godisnja plata od 6 cifara) da gotovo odmah dobijas kreditne kartice i slicno...ne znam je li istina.

Kad tad ce ti zatrebati, Svemirski. Od rentiranja stana, posla....Eto npr. za posao koji hoces da kad tad dobijes nakon skole. Poslodavci prije nego li te zaposle na iole kakav bitan posao obavezno provjeravaju ne samo tvoj opsti kriminalni background nego i kreditini izvjestaj. Iz toga poslodavac crpi informacije o tome kako si odgovorna osoba i kako vodis racuna o finansijama. Kad vide da isti ne postoji ili je nizak, to ce ih zbuniti u najblazu ruku......da o ostalim mracnim scenarijima i ne pricam.

Kartica ne ovisi od posla primarno, vec od kreditne istorije. Posao naravno pomaze, ali nije glavni faktor.

Savjet - pocini je graditi. Za pocetak pogledaj ono sto sam napisao u postu gore vezano za tzv. "authorized user". Moglo bi biti korisno u tvojoj situaciji prema mom shvatanju tvojih okolnosti. Cak sta vise, to bi bilo vrlo brzo.

Mnogo srece u svemu!
Last edited by Bosnian_spring on 19/01/2007 07:09, edited 7 times in total.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 19/01/2007 06:51

array wrote:Hmmm ... nemoj da se zbuniš sa masom netačnih informacija gore ali ima i po koja korisna.

Pa ti sad malo zbunjujes...eto svi napisali pogresno, a ti jedini tacno :)

Ono sto sam gore napisao je potpuno tacno i vrlo korisno i elementarno.

Eto, slazem se i ja sa onim sto si napisao 90% (uz neke manje nijanse - ne bitno za diskusiju), samo si propustio jos nekih vaznih stvari tu.

P.S.: Kategorija kreditne istorije postoji u Bosni (sa svim svojim bosanskim problemima jasno).

tbaharis

Post by tbaharis » 19/01/2007 07:00

samo jedna mala ispravka, kategorija kreditnog rejtinga postoji u BIH, do decembra je postojala samo za pravna lica a od decembra i za fizicka lica. stvar je u tome da kreditni rejting nije javan kao u USA a svi znamo iz kojih razloga. centralna banka BIH raspolaze kreditnim rejtingom za svakog ko je se zaduzio u posljednjih 5 godina a koriste ga iskljucivo banke prilikom dodjele kredita.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 19/01/2007 07:04

tbaharis wrote:......stvar je u tome da kreditni rejting nije javan kao u USA a svi znamo iz kojih razloga. centralna banka BIH raspolaze kreditnim rejtingom za svakog ko je se zaduzio u posljednjih 5 godina a koriste ga iskljucivo banke prilikom dodjele kredita.

Nije javan ni u Americi. Niko ga ne moze dobiti dok eksplicitno ne bude ovlasten od tebe. :)

I u Americi se koristi iskljucivo prilikom otvaranja kreditnih linija sto cini 90% slucajeva (bilo za kartice, zajam, hipoteke itd.). :)

Problem bosanskog kreditnog skora je malo slozeniji.......Drugom prilikom jer nije bas tema, pa da ne zbunjujemo ljude previse.

tbaharis

Post by tbaharis » 19/01/2007 07:11

kako nije javan kad se informacije o bilo cijem kreditnom rejtingu ili criminal background-u mogu dobiti na interenetu za 3.99$. stotine web site-ova se bave samo ovim...

tbaharis

Post by tbaharis » 19/01/2007 07:13

ali si potpuno u pravu sto se tice zbunjivanja... mozda mozemo otvoriti novi link vezano za ovu temu jer ja sam u specificnoj situaciji, radim za americku firmu, zivim u sarajevu (s vremena na vrijeme) tako da su mi oba sistema jako bitna...

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 19/01/2007 07:49

tbaharis wrote:kako nije javan kad se informacije o bilo cijem kreditnom rejtingu ili criminal background-u mogu dobiti na interenetu za 3.99$. stotine web site-ova se bave samo ovim...

Probaj pa mi javi :) Ne vjeruj sta svasta pise po internetu. Te firme su 90% obicni scam. Ima nekoliko njih pouzdanih i to je sasvim legitiman biznis.

Ne dobijes nikakve informacije o kreditnom rejtingu, vec samo informacije iz javnih registara koje ove "krtice" firme kupe iz sudova, presuda, javnih izvjestaja, cenzusa, donacija politickim partijama, congressional record, libraries, telefonskih imenika, publikacija.....svega cega se mogu legalno dokopati itd. itd.

Ako je neko svoj kreditni izvjestaj objavio negdje javno, te krtice ce ga naci. Ako nije nema ga.

Usput, kaznjivo je (criminal offense) ko dobije kreditni izvjestaj bez saglasnosti njegovog vlasnika.
Last edited by Bosnian_spring on 19/01/2007 07:54, edited 2 times in total.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 19/01/2007 07:50

tbaharis wrote:ali si potpuno u pravu sto se tice zbunjivanja... mozda mozemo otvoriti novi link vezano za ovu temu jer ja sam u specificnoj situaciji, radim za americku firmu, zivim u sarajevu (s vremena na vrijeme) tako da su mi oba sistema jako bitna...

Slazem se....Mozemo nastaviti diskusiju negdje drugdje.

melb26sa

Post by melb26sa » 19/01/2007 09:59

tbaharis wrote:samo jedna mala ispravka, kategorija kreditnog rejtinga postoji u BIH, do decembra je postojala samo za pravna lica a od decembra i za fizicka lica. stvar je u tome da kreditni rejting nije javan kao u USA a svi znamo iz kojih razloga. centralna banka BIH raspolaze kreditnim rejtingom za svakog ko je se zaduzio u posljednjih 5 godina a koriste ga iskljucivo banke prilikom dodjele kredita.

Sad si me zainteresovao - da li postoji nacin dobivanja uvida u licni kreditni rejting? Tipa, po osnovu zakona o slobodi pristupa informacijama a posebice kad se radi licno o tebi???

Provela sam godinu u Americi kao student ali mi je tada bila dovoljna moja debitna kartica (koja je nekad prolazila i kao kreditna, bar za kupovinu avio karata) i sve ponude, koje uobicajeno studenti dobivaju za kreditne kartice, sam odmah unistavala tako da zaista nemam kreditnu istoriju.

Za ove nase u americi - koliko ja znam od sva tri biroa mozes da dobijes svoj kreditni rejting jednom godisnje besplatno i tako provjeris jesi li u 500, 600, 700 ili nekom drugom range-u?

Odoh zvati svoju tetu konsultanticu iz banke - mozda ce ona sta znati da mi kaze za BiH situaciju - ne znam zasto se kod nas sve krije?

A opet, ipak je ovo Bosna... :D

tbaharis

Post by tbaharis » 19/01/2007 11:05

ne vjerujem da je u pitanju sakrivanje jer sve ove informacije su na sajtu centralne banke BIH. stvar je u tome da nas zakon o slobodi pristupa informacija jos nije 100 % primjenjen a i ljudi malo znaju o tome pa i ne pitaju a na kraju krajeva i ako dobijes svoj kreditni rejting opet je do banke i direktora kreditnog odbora hoceli ti odobriti sredstva. oni se ponasaju kao mali kraljevi i samo ako si dobar sanjima mozes dobiti pare ili pregovarati o visini kamete itd... imam puno prijatelja koji posjeduju privatne firme u sarajevu i kad god sjedimo negdje prica je ono, znas onog focaka u NLB on ti moze zavrsit kredit samo mi javi... al eto ja opet odo na Bosnu ai tebi treba info iz US-a. :D

array

Post by array » 19/01/2007 15:25

Bosnian_spring wrote:
array wrote:Hmmm ... nemoj da se zbuniš sa masom netačnih informacija gore ali ima i po koja korisna.

Pa ti sad malo zbunjujes...eto svi napisali pogresno, a ti jedini tacno :)

Ono sto sam gore napisao je potpuno tacno i vrlo korisno i elementarno.

Eto, slazem se i ja sa onim sto si napisao 90% (uz neke manje nijanse - ne bitno za diskusiju), samo si propustio jos nekih vaznih stvari tu.

P.S.: Kategorija kreditne istorije postoji u Bosni (sa svim svojim bosanskim problemima jasno).

Centralna banka BiH nema načina niti može da provjerava kreditnu validnost privatnih banaka. Isto tako u BiH ne postoji ni jedna kompanija koja prikuplja kreditne podatke BH građana od svih banaka. Prema tome niko u BiH nema kredtne istorije za njene građane.
Vjerovatno već znaš da u USA te stvari rade privatne kompanije koju su se specijalizovale samo za to i one nemaju načina niti hoće da uzimaju kreditne istorije iz druguh država u obzir jer bi to bio mamac za one koji bi došli u USA samo da dugnu kredit i zbrišu.

Nevezano za to, neko napomenu da se jednom godišnje u USA besplatno može dobiti kreditni score. To nije tačno - besplatno se može dobiti kreditni report koji ne sadrži kreditni score nego samo prikaže aktivnost na svim kreditnim računima. Međutim neke kreditne kompanije su počele davati besplatan kreditni skore ako imaš njihovu karticu (Providian npr.).

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 19/01/2007 15:40

array wrote:Centralna banka BiH nema načina niti može da provjerava kreditnu validnost privatnih banaka.

Formalno tacno, to ne radi Centralna Banka.

Sustinski, promasio si instituciju. Provjeru kreditne validnosti banaka vrse Agencije za Bankarstvo (FBiH i RS), koje redovno uzimaju podatke od svih banka u svojim entitetima, njuskaju, uvode privremene uprave ako je potrebno, zatvaraju banke, nalazu korektivne akcije itd. itd. itd.

Imaju vise ovlascenja nego FDIC u Americi.
array wrote:Isto tako u BiH ne postoji ni jedna kompanija koja prikuplja kreditne podatke BH građana od svih banaka. Prema tome niko u BiH nema kredtne istorije za njene građane.

Dvostruko ne tacno. Postojala je privatna kompanija koja je prikupljala kreditne podatke, ali nisu imali uspjeha (duga prica).

Za tvoju informaciju da budes azuriran sa zbivanjikma. Od decembra'06, prema odluci o centralnom registru kredita, CBiH skuplja informacije o kreditima i za fizicka lica i to ce skupiti retroaktivno sta god moze informacija od banka.
array wrote:Vjerovatno već znaš da u USA te stvari rade privatne kompanije koju su se specijalizovale samo za to i one nemaju načina niti hoće da uzimaju kreditne istorije iz druguh država u obzir jer bi to bio mamac za one koji bi došli u USA samo da dugnu kredit i zbrišu.

Tacno, to rade privatne firme u USA. U Bosni to radi Centralna Banka, jer ipak je Bosna mnogo vise "socijalistickija" nego USA.

TransUnion, Equifax i Experian mogu bez problema ako hoce da se uvezu sa stranim drzavama ili firmama koje rade slicne stvari, ali nece, jer nemaju za to nikakvog razloga. Oni drze monopol u USA i sasvim im je dobro.
Sto se tice mamca.....prica je samo djelomicno tacna.
array wrote:Nevezano za to, neko napomenu da se jednom godišnje u USA besplatno može dobiti kreditni score. To nije tačno - besplatno se može dobiti kreditni report koji ne sadrži kreditni score nego samo prikaže aktivnost na svim kreditnim računima. Međutim neke kreditne kompanije su počele davati besplatan kreditni skore ako imaš njihovu karticu (Providian npr.).

Apsolutno tacno. Ne dobija se skor dzabe. Ovaj besplatni izvjestaj je produkt zakona koji je Congress donio i primorao ove Equifax, TransUnion i Experian kao monopoliste da makar jednom godisnje daju uslugu besplatnu gradjanima.

Za besplatni godisnji kreditni izvjestaj (nema skora) u Americi (naravno mozes samo naruciti licni i za sebe)....

https://www.annualcreditreport.com/

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 19/01/2007 15:46

tbaharis wrote:ne vjerujem da je u pitanju sakrivanje jer sve ove informacije su na sajtu centralne banke BIH. stvar je u tome da nas zakon o slobodi pristupa informacija jos nije 100 % primjenjen a i ljudi malo znaju o tome pa i ne pitaju a na kraju krajeva i ako dobijes svoj kreditni rejting opet je do banke i direktora kreditnog odbora hoceli ti odobriti sredstva. oni se ponasaju kao mali kraljevi i samo ako si dobar sanjima mozes dobiti pare ili pregovarati o visini kamete itd... imam puno prijatelja koji posjeduju privatne firme u sarajevu i kad god sjedimo negdje prica je ono, znas onog focaka u NLB on ti moze zavrsit kredit samo mi javi... al eto ja opet odo na Bosnu ai tebi treba info iz US-a. :D

Dobro receno!

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 19/01/2007 21:49

array wrote:
melb26sa wrote:U dogledno vrijeme cemo preseljavati u Ameriku, pa me interesuje kako su nasi prosli sa creditnim rejtingom? Jesu li poceli od nule ili su vec imali neku kreditnu historiju iz BiH koju su Ameri onda primjenili/preveli na njihov sistem?

Zbunjena ...

Hmmm ... nemoj da se zbuniš sa masom netačnih informacija gore ali ima i po koja korisna. U vezi tvog pitanja to u USA ovako ide:

1. Kategorija kreditne istorije ne postoji u BiH prema tome zaboravi na to u USA.
2. Kreditna kartica sa novčanim depozitom ti je jedina šansa da je dobiješ odmah. Ako dobiješ kreditnu karticu na muža to nema apsolutno nikakvog efekta na tvoju kreditnu istoriju ali ima na njegovu.
3. Kad dobiješ keditnu karticu nemoraš je nikada koristiti da povećavaš score na kreditnoj istoriji. Čak bi ti bilo i bolje da je ne koristiš ili da je koristiš vrlo malo. U kreditnoj istoriji veliku ulogu igra tvoja ukupna kreditna vrijednost u odnosu na zaduženost. Znači ako imaš karticu na recimo 5000 dolara, kreditni score će ti brže rasti ako nemaš nikakvog duga na njoj a sporije ako je često koristiš bez obzira što plaćaš račune na vrijeme.
4. Račun za telefon, struju i slične gluposti nema ništa sa tvojim kreditnim scoreom. Pikaju se samo kreditne kartice, krediti na kuće, auta i drugi novčani zajmovi.

Probaj ne platiti pa cu te pitat jel ima ili nema.

Bosnian_spring

Post by Bosnian_spring » 19/01/2007 21:59

rajvosa^ wrote:
array wrote:4. Račun za telefon, struju i slične gluposti nema ništa sa tvojim kreditnim scoreom. Pikaju se samo kreditne kartice, krediti na kuće, auta i drugi novčani zajmovi.

Upravo tako. Ne dobijas nikakve ekstra poene na kreditnom skoru ako placas na vrijeme struju, vodu i telefon (tj. ne biljeze se nigdje), ali nazalost ako ne platis normalno isto se biljezi na credit report i ide skor na dole.

No upside...only downside.... :)

array

Post by array » 19/01/2007 22:06

rajvosa^ wrote:
array wrote:

Zbunjena ...

Garant nema. Svaki novi customer mora platiti depozit za otvaranje računa za struju, telefon, vodu i slične trice. Znači ako neplaćaš račune oni će to prvo uzeti pare od depozita i onda isključiti usluge. Ako je depozit vraćen ranije onda će ti isključiti struju ili šta već neplaćaš pa te poslati na collection agency ili na sud da naplate potrošeno. Utility kreditna istorija se vodi od strane utility kompanija pa ako ne plaćaš račune za struju bilo bi ti teško da ponovo prikjučiš struju bez depozita. Međutim kreditne agencije neznaju za to pa ako ti je njihov score dobar možeš dobiti kredit za kuću i živjeti u njoj u mraku. :D

Post Reply