Corel, adobe...

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

minimall

Corel, adobe...

Post by minimall » 14/03/2010 20:10

Pozz,
pitanje je vezano za grafički dizajn tj. Corel i Adobe.
Ako neko ima iskustva sa pomenutim programima koje verziju su najbolje ili najaktuelnije i gdje se mogu naći uputstva
ili multimedijalni kursevi za download?

Hvala!

Vainglorious

Re: Corel, adobe...

Post by Vainglorious » 14/03/2010 20:21

Corel jako malo koristim iako ima prednosti jer je sveobuhvatniji za razliku od Photoshopa i Illustratora (Adobe) jer omogućava rad s vektorima (pored rastera), što ti Adobe omogućava tek u zasebnoj aplikaciji (Illustrator).

Svejedno preferiram zadnja dva pomenuta programa jer su specijaliziraniji, i nekako bliži.

Za photoshop ti toplo preporucujem "photoshop top secret" (http://www.photoshoptopsecret.com), probaj naći na torrentima, to je ekstra korisna stvar.

Pogledaj ovaj link, moguće da bude koristan.
http://www.tutorijali.net/photoshop

I da, od adobeovih, najaktuelniji je zadnji paket CS4 programa, Corel, najaktuelniji Corel X5.

Sretno! ;)

generation

Post by generation » 14/03/2010 20:52

Jaro, pitanje je "niđe veze", izvini.
Corel ima samo jedan znacajan softver i to Corel Draw, zadnja verzija X5 (Corel Draw X5) i on ti sluzi za vektorsko crtanje, ako znas sta je to. Ima i Corel Designer, to je isto Draw, samo što ispisuje mjere po nacrtima.

Adobe ti je za Corela kao grad naspram šupe. Adobe proizvodi mnogo programa i sve ih dobiješ u paketu od 8GB i to ti je Adobe CS4 paket. Tu se nalazi i Adobe Illustrator CS4 koji radi sve što i Corel Draw, samo malo stabilnije i logičnije.
Za fotografije ti je potreban Adobe PhotoShop CS4 i sada ovdje imas jednu važnu činjenicu; Illustrator i PhotoShop rade u kooperaciji, ako me razumijes; sve iz jednog je prenosivo u drugog, dok Corel Draw nema takvu pogodnost sa PhotoShopom.
Važno ti je znati da i Corel Draw i Adobe Illustrator i Adobe PhotoShop moraš naučiti, jer će ti sva tri trebati da radiš grafički dizajn.
Ako želiš namontirati knjigu ili časopis, potreban ti je Adobe InDesign CS4 (uključen u paket CS4)
Ako želiš uraditi web stranicu, potrebni su ti Adobe Dreamweaver, Adobe Fireworks i Adobe Flash (svi u CS4 paketu), a kada trebaš održavati taj web sajt treba ti Adobe Contribute CS4 (u paketu je)

Za tutorijale proguglaj, ima ih milijardu. "photoshop tutorials", "coreldrav tutorials", "illustrator tutorials" :shock:

minimall

Post by minimall » 15/03/2010 20:07

Jaro, predpostavljao sam da je pitanje "niđe veze" posebno za one koji imaju iskustva sa navedenim
ali negdje se mora početi pa makar od glupih pitanja.

Hvala,u svakom slučaju si mi pomogao a dobrodošli su mi i dodatni savjeti i linkovi ako ih imaš na raspolaganju!

Pozz :thumbup:

z0ka

Post by z0ka » 18/03/2010 16:26

Prvo u vezi pitanja, nije "niđe veze"
evo moje lično iskustvo:
bavim se pripremom za štampu već 14 godina i koristim u radu upravo ta dva programa, većinom.

1. Iako corel nije baš ono 100% dobar za profesionalnu pripremu (pitanje boja, stabilnosti, kompaktibilnosti itd.) većina ljudi na našim prostorima ga koristi i može se odraditi brdo posla na njemu. Naravno prvenstveno služi za vektorski dio posla, iako sam ga ja koristio za sve moguće svrhe (od vizitki, preko letaka, brošura, plakata pa sve do manjih knjiga).
E sad što se tiče verzija,
12-ka mi je omogućavala da uradim sve što mi treba, uglavnom korektno, pogotovo kad se savladaju sve zamke koje Corel nosi, x3 sam koristio samo po potrebi, a x4 imam na cd-u (znači nisam imao ni želje ni potreba za njom). Upravo ovih dana je izašla i 15-ka tj. x5

2. Photoshop koristim za obradu fotografija i za to fantastično služi, jednostavno - najbolji je.
Zadnju koju sam koristio bila je cs3 iako sve verzije obavljaju svoj posao odlično moja preporuka je cs2 (veličina instalacije, rad sa fontovima, ima sve što i nasljednik

eto nadam se da sam malo pojasnio stvari, ako imaš dodatnih pitanja, slobodno

minimall

Post by minimall » 24/03/2010 20:17

Drug hvala na odgovoru, zanima me ima li neka knjiga koju bi mi mogao preporučiti koja opisuje cijelu materiju navedenih programa ili grafički i dizajn uopšte?

Pozdrav!

z0ka

Post by z0ka » 24/03/2010 20:35

Mislim da bi bilo dobro razjasnit neke termine.
Ljudi općenito brkaju stvari pa radi lakšeg uvida u materiju treba razdvojiti:
1. rad na pripremi za štampu (ovo radi dtp operater) koji uključuje poznavanje grafičkih aplikacija i grafičkih standarda
2. rad na grafičkom dizajnu (ovo radi osoba koja je završila akademiju likovnih umjetnost - grafički dizajn, ili osoba sa izrazitim talentom za grafički dizajn) i takođe zahtjeva solidno poznavanje pomenutih programa. U tom slučaju dizajner u suradnji sa operaterom može puno napraviti. Znači nije nužno da poznaje rad u određenim aplikacijama do u detalje.
Kod nas je situacija nažalost katastrofalna, pa ljudi koji su priučeni dtp-operateri rade i pripremu za štampu a nerijetko sam dizajn. Na kraju to rezultira katastrofom za onog ko iole poznaje grafičke standarde i ima smisla za sklad.
Iz tvog pitanja se vidi da želiš se baviti grafičkim dizajnom a ne pripremom, pa stoga kao što je ranije navedeno, za rad u pomenutim programima ima dosta tutorijala na netu, samo malo se zakopaj. Možeš krenuti od adobe.com i corel.com

Milanche

Post by Milanche » 24/03/2010 20:55

Ja mislim slijedeće:
Početnici bi trebali početi učiti u Corelu iz više razloga. Ali samo početi.

Nije istina da Corel ima problema i sa čim, SVE se može složiti u Corelu (pa i obrađivati fotografije sa Photo Paintom), i sve se može 100% pripremiti za štampu bez greške.

E, sad, zašto kažem početi.

Zbog toga što 9/10 ljudi koji se bave grafičkim dizajnom znaju se koristiti i ima ti ko pokazati. Dok s Illustratorom barata 2/10 ljudi i teško da od nekoga možeš dobiti savjet.

Sličan odnos se kreće s štamparijama. U 7 štamparija ti neće moći otvoriti fajl jer nemaju Illustrator a 5 ih će te doslovno pitati šta ti je to na cd-u jer nemaju pojma o čemu se radi.

Mislim da ćeš OSNOVE grafičkog dizajna najprije naučiti u Corelu, a to je napraviti prve kombinacije teksta, slika, i vektora (kvadrata, elipsa, zvjezdica, krugova itd.)

Međutim, za obradu fotografija treba odabrati odmah Photoshop, iz istih razloga kao i Corel - 9/10 ljudi već poznaje rad na njemu pa je lako dobiti savjet. Photoshop fajlovi (psd, tiff, jpeg) se mogu koristiti u svakom drugom programu tako da s njim nema problema. Corelov Photo paint apsolutno nema potrebe učiti.

Dakle - za početak Corel Draw + Adobe Photoshop

Tek nakon što savladaš osnove pređi na kompletan Adobe Paket i koristi slijedeće programe:

Adobe Photoshop - za obradu i rezanje fotografija
Adobe Illustrator - za sve ono što si naučio u Corelu
Adobe InDesign - za prijelom knjiga i svih materijala koji imaju 15 i više strana

i kad i svakog ovog programa naučiš izbaciti super kvalitetan PDF - svladao si drugi korak i već ti stvari postaju lakše.

Za poduku ne bih nipošto preporučio knjige - one tanje su tako površne da se ne može NIŠTA naučiti iz njih a one deblje su tako sadržajne da pokazuju SVE kako se radi ali opet ne možeš NIŠTA naučiti jer toga ima previše u jednoj knjizi i ne znaš odakle bi počeo. U svakom slučaju iz knjige kako god okreneš - NIŠTA.

Jedan čovjek koji imalo poznaje ove programe za jedan dan ti može pokazati dovoljno fazona više nego što možeš zapamtiti iz jedne knjige. Ipak, svi se oni ne mogu naučiti za dan, tu se znanje stiče doslovno - GODINAMA.

Ipak bi ti za pomoć predložio video tutorijale - investiraj par gigabajta prometa i pronađi Lynda.com video tutorijale negdje na rapidshareu i pronađi "Essential training" za programe koje želiš početi učiti. Naravno, sve je na engleskom, i bez prevoda, ali ako imalo razumiješ, u 5-6 sati treninga koliko traje video materijal možeš pohvatati osnove.

Milanche

Post by Milanche » 24/03/2010 21:01

I da, uvijek ako možeš instaliraj najnovije verzije, tj Corel X5, Adobe CS4 paket pa i Office 2010.

Ovdje se 90% ljudi ne slaže sa mnom, ali sve je to iz neznanja ili straha od novih nestabilnih verzija.

Nema razloga ne staviti najnoviju verziju bilo kojeg programa - zato što mogu odraditi SVE što mogu one prijašnje, i plus nekoliko novih korisnih stvarčica koje dođu s najnovijim paketom. Ali treba uvijek biti obziran prema drugim ljudima koji nemaju najnovije verzije pa prilikom snimanja fajlova uvijek "smanjiti" verziju, znači kada nekome snimaš iz Corel 15 - odradiš "Save as Corel 12 file". I sve OK.

z0ka

Post by z0ka » 25/03/2010 09:01

Milanche wrote:I da, uvijek ako možeš instaliraj najnovije verzije, tj Corel X5, Adobe CS4 paket pa i Office 2010.

Ovdje se 90% ljudi ne slaže sa mnom, ali sve je to iz neznanja ili straha od novih nestabilnih verzija.

Nema razloga ne staviti najnoviju verziju bilo kojeg programa - zato što mogu odraditi SVE što mogu one prijašnje, i plus nekoliko novih korisnih stvarčica koje dođu s najnovijim paketom. Ali treba uvijek biti obziran prema drugim ljudima koji nemaju najnovije verzije pa prilikom snimanja fajlova uvijek "smanjiti" verziju, znači kada nekome snimaš iz Corel 15 - odradiš "Save as Corel 12 file". I sve OK.

Ne bih se ni ja složio sa tim. Da li si probao print fajl iz x3 (kad je tek izašla) osvjetliti. Meni se znalo desiti da na osvjetlljivaču pukne fajl, a isti taj fajl u 12-ki prolazi bez problema

minimall

Post by minimall » 25/03/2010 20:34

:zoka: :thumbup:

noviruses

Post by noviruses » 17/04/2010 13:57

Moj ti je savjet ako vec ulazis u svijet grafickog dizajna, a u njemu sam preko 15 godina, da izaberes Photoshop kao podrazumijevani standard kada je bitmapa u pitanju.

Sto se tice vektora vidim da se ovdje dosta spore vezano za Corel/Illustrator, pa cu pokusati da ti razbijem dilemu. Vectorski programi su i jedan i drugi, s tom razlikom sto Corel uopste nije profesionalna aplikacija, mada je u nasim krajevima siroko zastupljen. Zgodan je za crtanje, ali zna prisjesti kada dodje do finalizacije u stampi. Ako vec ulazis u programe za vector, onda je bolje da uzmes Illustrator. Ne vidim zasto bi ucio Corel, pa prelazio u Illustrator, kada mozes odmah uzeti ono sto je bolje i kompatibilnije kada budes printao u *.PDF ili *.PS.
O alatima i mogucnostima da i ne pricam. Illustrator jednostavno ima vece mogucnosti. Nadalje, niko ti to nije spomenuo, ali jednom kada pocnes raditi, shortcut-i ce ti postati velika olaksica, a posebno ces biti radostan kada shvatis da vecina shortcat-a iz Photoshopa istu ili slicnu funkciju ima i u Illustratoru... :D

Gore je neko napisao da u stampariji ne znaju sta je to *.ai??? Prvo, ni jedna ozbiljnija stamparija NE MOZE imati toliko neukog covjeka u pripremi, a drugo, ti ces vrlo brzo nauciti da se NIKADA ne predaje radni file, nego uglavnom *.PDF ili Post Script...

Svi koji su se ozbiljnije bavili pripremom za stampu znaju koliko je Corel bug-ovit. Naime, on zna praviti probleme sa bilo kojim efektom. Svi koji prelamaju, nebitno da li u Indesignu ili Quarku znaju da cesto pucaju file-ovi radjeni u Corelu. "Shadow" je pucao i u verziji 7, a nista se nije promijenilo do verzije X4 (X5 nisam probao)...
Nasuprot tome Illustrator je proizvod iste firme kao i Acrobat, tako da vjeruj mi, milion puta provjereno :lol: rade savrseno...

I na kraju, sto se tice tutoriala, knjiga etc... Moj ti je savjet da instaliras software i experimentises. Tako ces najlakse nauciti osnove. Takodje nije lose da skines par radnih fileova, a ovi programi koje favorizujem imaju "sample" fileove, pa vidi kako su to radili strucnjaci pa pokusaj ponoviti :D

Ukratko, experimentisi i dobro dosao :)

HomeArt

Post by HomeArt » 17/04/2010 14:15

noviruses wrote:Moj ti je savjet ako vec ulazis u svijet grafickog dizajna, a u njemu sam preko 15 godina, da izaberes Photoshop kao podrazumijevani standard kada je bitmapa u pitanju.

Sto se tice vektora vidim da se ovdje dosta spore vezano za Corel/Illustrator, pa cu pokusati da ti razbijem dilemu. Vectorski programi su i jedan i drugi, s tom razlikom sto Corel uopste nije profesionalna aplikacija, mada je u nasim krajevima siroko zastupljen. Zgodan je za crtanje, ali zna prisjesti kada dodje do finalizacije u stampi. Ako vec ulazis u programe za vector, onda je bolje da uzmes Illustrator. Ne vidim zasto bi ucio Corel, pa prelazio u Illustrator, kada mozes odmah uzeti ono sto je bolje i kompatibilnije kada budes printao u *.PDF ili *.PS.
O alatima i mogucnostima da i ne pricam. Illustrator jednostavno ima vece mogucnosti. Nadalje, niko ti to nije spomenuo, ali jednom kada pocnes raditi, shortcut-i ce ti postati velika olaksica, a posebno ces biti radostan kada shvatis da vecina shortcat-a iz Photoshopa istu ili slicnu funkciju ima i u Illustratoru... :D

Gore je neko napisao da u stampariji ne znaju sta je to *.ai??? Prvo, ni jedna ozbiljnija stamparija NE MOZE imati toliko neukog covjeka u pripremi, a drugo, ti ces vrlo brzo nauciti da se NIKADA ne predaje radni file, nego uglavnom *.PDF ili Post Script...

Svi koji su se ozbiljnije bavili pripremom za stampu znaju koliko je Corel bug-ovit. Naime, on zna praviti probleme sa bilo kojim efektom. Svi koji prelamaju, nebitno da li u Indesignu ili Quarku znaju da cesto pucaju file-ovi radjeni u Corelu. "Shadow" je pucao i u verziji 7, a nista se nije promijenilo do verzije X4 (X5 nisam probao)...
Nasuprot tome Illustrator je proizvod iste firme kao i Acrobat, tako da vjeruj mi, milion puta provjereno :lol: rade savrseno...

I na kraju, sto se tice tutoriala, knjiga etc... Moj ti je savjet da instaliras software i experimentises. Tako ces najlakse nauciti osnove. Takodje nije lose da skines par radnih fileova, a ovi programi koje favorizujem imaju "sample" fileove, pa vidi kako su to radili strucnjaci pa pokusaj ponoviti :D

Ukratko, experimentisi i dobro dosao :)

Konacno neko zna sta prica o dtp-u. Minimall poslusaj sta ti noviruses kaze :thumbup:

Toto

Post by Toto » 17/04/2010 16:04

Posto si pocetnik i moras savladati milion pocetnickih koraka kreni sa jednostavnijim pristupom.
Sa stanovista ucenja je najbolja da se drzis jednog standrada i jednog proizvodjaca -ako je to moguce. Sto prakticno znaci da je za tebe Adobe standard najbolji. Sretna je okolnost je: da je Adobe trenutno najbolji i najkoristeniji standard u svijetu. To takodje znaci da ces imati najvise knjiga i tutorijala i mnogo ostalih koristi.

Osim izbora aplikacije za tebe je jeko vazno kako ces uciti. Ako ces biti samouk onda bih ti preporucio da prve korake ne kreces sam, nego da potrazis nekoga ko bi ti bar napravio spisak desetak kljucnih stvari koje moras savladati kod svake aplikacije, te spisak najkorisnijh komandi iz aplikacija koje su osnov tih alata. Ovo je jako bitno jer ces se susretsi za jako mocnim aplikacijama koje imaju na hiljade komandi i mogucnosti. Upustva su im minimum 1000 stranica i mozes izgubiti uzasno puno vremena.

Ako postoji neki graficki dizajner koji daje kurseve obavezno uzmi kod njega makar i onaj najosnovniji kurs, jer ces i u tom kusru dobiti smjernice i koncept - koji ti kasnije sam mozes nadogradjivati. Svakako pazi kod izbora da se radi bas od profesionalnom grafickom dizajneru. Velika je razlika izmedju skolovanog dizajnera i nekog operatera koji zna stotinjak komandi iz neke aplikacija.

Ako se iz nekog razloga pojavi potreba da moras raditi sa Corelom: vrlo brzo ces se presaltati na njega ako poznajes bilo koji program za rad sa vektorima. Corel Draw se jako mnogo koristi kao podrska mnogim numerickom masinama iz svijeta malog biznisa: mehanicki vibrograveri, laserski uredjaji za graviranje, rezanje, izradu privjesaka natpisnih plocica, vezenje itd itd.

Ako vec kreces u svijet dizajna i pozelis da se bavis digitalnim slikarstvom i ilustracijama onda se upoznaj sa mogucnostima Corel Paintera.

Sretno

noviruses

Post by noviruses » 22/04/2010 00:58

Heh, samo da dodam vezano za Corel. Juce sam sjedio u kaficu, i na nagovor prijatelja na njegovom laptopu "na brzaka" napravio pripremu za vizitke. S obzirom da je njegov laptop, bio sam ogranicen sa izborom software-a. Imao je Corel X4 ... Napravio sam mu pripremu i u nemogucnosti da otprintam u pdf (nema Acrobat), jednostavno konvertovao u curves i sacuvao u verziji 12. Sinoc je dosao kod mene zaleci se da u 4 (male) stamparije nisu mogli da mu to urade??? U dvije su mu rekli da nemaju Corel 12 :D, u trecoj je lik poceo downloadovati 12-ku :D :D i rekao mu da dodje sutra, a u cetvrtoj su mu rekli da donese u *.jpg formatu??? :D :D :D

Stvarno ne mogu da vjerujem da ovakvi klocevi rade taj posao :D :D :D

P.S. Mozda su ovi sto favorizuju Corel u pravu, jer na zalost nase podnevlje fakat tesko kapira sta su standardi. Dodacu i to da sam pre nekoliko godina neko vrijeme radio za jednu americku firmu, i sjecam se da me sef cudno gledao kada sam ga pitao za instalaciju Corela :D

-bhfanaticos-

Post by -bhfanaticos- » 22/04/2010 12:39

Jeli ima neko link kakav za Corel X5? sa crackom i tako to...serial... 8-)

sudurma

Post by sudurma » 05/08/2014 16:52

Pozdrav, da li bi mi neko mogao objasniti korak po korak u kojem programu bi se najlakše moglo napraviti ovo kao na slici s tim da bih izmjenio text i logo, koji već imam spreman, možda i ovu sliku, nemam iskustva u corelu, a ni u phitoshopu, ali bih volio ovako nešto napraviti za svoje potrebe i usput naučiti neke stvari u ovim programima ?

https://imageshack.com/i/pcLyiLOBj

Btw ovo se otvora, ima ukupno 2 stranice spojene, kao dvolisnica.

insomnia78

Post by insomnia78 » 05/08/2014 17:27

Imas na googletu i youtubetu kamaru tutoriala za oba ova programa i deri

sudurma

Post by sudurma » 06/08/2014 00:12

insomnia78 wrote:Imas na googletu i youtubetu kamaru tutoriala za oba ova programa i deri

Hvala ti, nisam znao.

insomnia78

Post by insomnia78 » 06/08/2014 00:14

Pa pitas gluposti
Ti bi sad da ti neko pise korak po korak kako da napravis to sto ti treba?
Moze u fotosopu, corelu, in designeu
Ma more dje hoces

sudurma

Post by sudurma » 06/08/2014 01:05

insomnia78 wrote:Pa pitas gluposti
Ti bi sad da ti neko pise korak po korak kako da napravis to sto ti treba?
Moze u fotosopu, corelu, in designeu
Ma more dje hoces

Ne znam u čemu je problem, fino sam se zahvalio, jer stvarno nisam znao jer nisam ni tražio.
Što se tiče mog posta, razumijem te, za tebe je glupost, nemam ništa protiv, ali, ja recimo kad vidim neku glupost na forumu, kojih doduše ne manjka, ja jednostavno idem dalje, čak i ne pročitam, a kamo li, citiram.

insomnia78

Post by insomnia78 » 06/08/2014 01:10

Ok, mislio sam da si ironican, izvini onda
Fakat imas gomilu tutorijala na googlu i na yt

insomnia78

Post by insomnia78 » 06/08/2014 01:18

Evo mozes i u Wordu
http://youtu.be/xY9Hq_GVL7I

DuckZz

Post by DuckZz » 06/08/2014 14:24

Vidiš ja ti radim PS-om već godinama bez ikakvog cilja, onako iz dosade rezanje slika i te gluposti.
Skinuo sam Ilustrator zbog izrade logotipa, svega vezanog za vektore.

Ova stranica izgleda da ima najkvalitetnije tutorijale za ova dva programa, ali naravno nije đaba.
http://www.lynda.com/default.aspx

Naravno ima torent, fajlovi imaju po 10gb ali isplati se valjda :D

almir_tz

Post by almir_tz » 30/12/2015 10:36

Nadam se da će mi neko pomoći.
Znate li slučajno na net-u gdje se može
naći kvalitetnih besplatnih template-a za
identifikacione kartice uposlenika u PSD (prije svega)
ili AI formatu.
Hvala unaprijed na pomoći!

Post Reply