Copa America/Asian Cup

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

max_power

Copa America/Asian Cup

Post by max_power » 16/06/2007 19:43

Ko kaze da nema fudbala ovoga ljeta? :)

Copa America 26. Juni - 15. Juli 2007
Igra se u Venecueli.
http://en.wikipedia.org/wiki/Copa_Am%C3%A9rica_2007

Group A

Venezuela
Uruguay
Peru
Bolivia

Group B

Brazil
Chile
Mexico
Ecuador

Group C

Argentina
Paraguay
Colombia
USA

Ovo ce sigurno biti bolje prvenstvo od azijskog ali mene licno nervira kako to juznoamerikanci organizuju. Costa Rica je trebala ucestvovati ali politika je umjesala svoje prste pa su pozvali SAD umjesto njih. Nidje veze.....
Ali eto, Brazil i Argentina najveci favoriti po obicaju. Ronaldinho i Kaka nece igrati za Brazil zbog umora...

AFC Asian Cup 07 - 27. Juli 2007
Igra se u 4 drzave: Indonezija, Malezija, Thailand i Vijetnam.
Informacije o ekipama: http://www.foxsports.com.au/football/asiancup/teams

Group A

Australia
Iraq
Oman
Thailand

Group B

Japan
Qatar
UAE
Vietnam

Group C

China
Iran
Malaysia
Uzbekistan

Group D

Bahrain
Indonesia
Korea Republic
Saudi Arabia

Ja mislim da su Japan, Juzna Koreja i Australija najveci favoriti.
Zanimljivo da od 16 ekipa, dvije vode Bosanci. A i Hadziabdic je do nedavno bio selektor Katara. Znaju u Aziji sta valja :D
Osim cini mi se da ima 8 pobjeda na 10 utakmica sa Japanom od kako ih je preuzeo.
I Musovic je napravio dobar posao u Kataru. Osvojio je Guld cup i Asian games, a i sada bi mogli iznenaditi. Imaju nekoliko naturalizovanih juznoamerikanaca u ekipi.

Mozda odigram na Japan-Katar u finalu... 8-)

El_comadante

Re: Copa America/Asian Cup

Post by El_comadante » 16/06/2007 20:23

nobody wrote:Ko kaze da nema fudbala ovoga ljeta? :)

Copa America 26. Juni - 15. Juli 2007
Igra se u Venecueli.
http://en.wikipedia.org/wiki/Copa_Am%C3%A9rica_2007

Group A

Venezuela
Uruguay
Peru
Bolivia

Group B

Brazil
Chile
Mexico
Ecuador

Group C

Argentina
Paraguay
Colombia
USA

Ovo ce sigurno biti bolje prvenstvo od azijskog ali mene licno nervira kako to juznoamerikanci organizuju. Costa Rica je trebala ucestvovati ali politika je umjesala svoje prste pa su pozvali SAD umjesto njih. Nidje veze.....
Ali eto, Brazil i Argentina najveci favoriti po obicaju. Ronaldinho i Kaka nece igrati za Brazil zbog umora...

AFC Asian Cup 07 - 27. Juli 2007
Igra se u 4 drzave: Indonezija, Malezija, Thailand i Vijetnam.
Informacije o ekipama: http://www.foxsports.com.au/football/asiancup/teams

Group A

Australia
Iraq
Oman
Thailand

Group B

Japan
Qatar
UAE
Vietnam

Group C

China
Iran
Malaysia
Uzbekistan

Group D

Bahrain
Indonesia
Korea Republic
Saudi Arabia

Ja mislim da su Japan, Juzna Koreja i Australija najveci favoriti.
Zanimljivo da od 16 ekipa, dvije vode Bosanci. A i Hadziabdic je do nedavno bio selektor Katara. Znaju u Aziji sta valja :D
Osim cini mi se da ima 8 pobjeda na 10 utakmica sa Japanom od kako ih je preuzeo.
I Musovic je napravio dobar posao u Kataru. Osvojio je Guld cup i Asian games, a i sada bi mogli iznenaditi. Imaju nekoliko naturalizovanih juznoamerikanaca u ekipi.

Mozda odigram na Japan-Katar u finalu... 8-)

Bit ce zanimljivo samo sto zaboravi Gold cup

max_power

Post by max_power » 16/06/2007 20:38

Imam osjecaj da taj Gold cup ni oni sto ga organizuju ne shvataju ozbiljno :D
Na primjer to da iste ekipe ucestvuju i na prvenstvu sjeverne/centralne Amerike i juzne Amerike. Meksiko je cas tamo, cas vamo. SAD ce ove godine ucestvovati na oba prvenstva... Cirkus.

Dobar kanal na Youtube za sve fanove Ivice Osima
http://www.youtube.com/user/WeLovesIvicaOsim

cyprus

Post by cyprus » 16/06/2007 20:47

U Copa Americi biće zanimljivo jer su sve ekipe približno jednake, s tim što Brazil i Argentina nešto odskaču. Ali ja nešto nisam prevelik fan južnoameričkog nogometa, ne znam zašto.

Što se tiče Azije tu mislim da je gotovo siguran pobjednik Australija.

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 16/06/2007 21:13

nobody wrote:Imam osjecaj da taj Gold cup ni oni sto ga organizuju ne shvataju ozbiljno :D
Na primjer to da iste ekipe ucestvuju i na prvenstvu sjeverne/centralne Amerike i juzne Amerike. Meksiko je cas tamo, cas vamo. SAD ce ove godine ucestvovati na oba prvenstva... Cirkus.

Dobar kanal na Youtube za sve fanove Ivice Osima
http://www.youtube.com/user/WeLovesIvicaOsim

Kao prvo, Gold Cup organizuje Concacaf - tj. Confederacija saveza Sjeverne, Centralne i Karibske Amerike. Dakle, to je takmicenje nizeg ranga, npr, kao Skandinavsko prvestvo vs. Europskog.

Copa Amerika je Kup Amerike. Dakle, ne vidim odakle iskljucivost Juzno Amerikanaca, oni sami cak - to ne zele, zele svakoj naciji dati sansu u Juznoj Americi (osim banana repulika - Gvajana) - a onda i pozvati par timova da popune grupe da bi mogli svi igrati. Ako moze biti pozvana Kostarika - koja je centralno Americka drzava, onda moze i Amerike jer je na svakom takmicenju - dva tima koja su pozvana. U ovom slucaju Meksiko i Amerika. Amerika je poznavana prije Kostarike ali je odbila poziv, inicijalno a onda ga prihvatila, zbog toga je Kostarika ispala iz igre, jer je pozvana - poslje odbijanje Amerike da ucestvuje.

U slucaju Concacfa - moze biti pozvan bilo ko. Tako je jedne godine igrala Koreja za Golden Cup i bila 4-ta. A gdje je Koreja? Brazil je takodje ucestvovao nekoliko puta itd.

Stoga - opusti se i uzivaj, sve je regularno. Ako nesto ne razumijes - ne znaci da je crikus. Naructio ne takmicenje koje se odrzava skoro 45 godina, dakle samo nekoliko je godina mladje od Europskog prvenstva.

max_power

Post by max_power » 16/06/2007 21:37

Nosferatu wrote:
Kao prvo, Gold Cup organizuje Concacaf - tj. Confederacija saveza Sjeverne, Centralne i Karibske Amerike. Dakle, to je takmicenje nizeg ranga, npr, kao Skandinavsko prvestvo vs. Europskog.

Copa Amerika je Kup Amerike. Dakle, ne vidim odakle iskljucivost Juzno Amerikanaca, oni sami cak - to ne zele, zele svakoj naciji dati sansu u Juznoj Americi (osim banana repulika - Gvajana) - a onda i pozvati par timova da popune grupe da bi mogli svi igrati. Ako moze biti pozvana Kostarika - koja je centralno Americka drzava, onda moze i Amerike jer je na svakom takmicenju - dva tima koja su pozvana. U ovom slucaju Meksiko i Amerika. Amerika je poznavana prije Kostarike ali je odbila poziv, inicijalno a onda ga prihvatila, zbog toga je Kostarika ispala iz igre, jer je pozvana - poslje odbijanje Amerike da ucestvuje.

U slucaju Concacfa - moze biti pozvan bilo ko. Tako je jedne godine igrala Koreja za Golden Cup i bila 4-ta. A gdje je Koreja? Brazil je takodje ucestvovao nekoliko puta itd.

Stoga - opusti se i uzivaj, sve je regularno. Ako nesto ne razumijes - ne znaci da je crikus. Naructio ne takmicenje koje se odrzava skoro 45 godina, dakle samo nekoliko je godina mladje od Europskog prvenstva.

Sad sam jos vise ubjedjen da je to cirkus. _ebi ga, ja to gledam sa pozicije nekoga ko je iz Evrope. Kad bi UEFA dijelila pozivnice za EP, to bi bio pocetak kraja tog prvenstva. Postoji jedan cijeli proces kvalifikacija za ucestvovanje na prvenstvu, koji je dug i mukotrpan. I onda poslije svega dodje neko i posalje pozivnicu nekoj "nidje veze" ekipi. Znaci neko ko je igrao kvalifikacije mora otpasti da bi se napravilo mjesta za "zvanice". Heh meni je to malo......bezze.
Sto ne znaci da je cijelo prvenstvo za baciti. Taj me mali detalj oko organizacije nervira ali naravno da cu pratiti, skroz opusten :-D

I neznam kako mozes porediti CONCACAF sa Skandinavijom (skandinavsko prvenstvo cak ni ne postoji). CONCACAF je kontinentalna organizacija, moze se porediti samo sa UEFA-om.

El_comadante

Post by El_comadante » 16/06/2007 21:37

samo je steta sto mi u Evropi nemožemo to gledati. Ds vidimo kako to oni igraju

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 16/06/2007 21:49

nobody wrote:
Nosferatu wrote:

Sad sam jos vise ubjedjen da je to cirkus. _ebi ga, ja to gledam sa pozicije nekoga ko je iz Evrope. Kad bi UEFA dijelila pozivnice za EP, to bi bio pocetak kraja tog prvenstva. Postoji jedan cijeli proces kvalifikacija za ucestvovanje na prvenstvu, koji je dug i mukotrpan. I onda poslije svega dodje neko i posalje pozivnicu nekoj "nidje veze" ekipi. Znaci neko ko je igrao kvalifikacije mora otpasti da bi se napravilo mjesta za "zvanice". Heh meni je to malo......bezze.
Sto ne znaci da je cijelo prvenstvo za baciti. Taj me mali detalj oko organizacije nervira ali naravno da cu pratiti, skroz opusten :-D

I neznam kako mozes porediti CONCACAF sa Skandinavijom (skandinavsko prvenstvo cak ni ne postoji). CONCACAF je kontinentalna organizacija, moze se porediti samo sa UEFA-om.

Ne kontas, al' volis da sudis.

Kao prvo, ja ti dajem primjer. Banalan primjer - ne znaci da takvo nesto postoji, al' kad ne mozes nesto skontati - onda primjeri obicno pomazu, da se skonta nesto i predoci.

Kad bi Skandinavske zemlje - dakle Svedska, Norveska, Danska, Finska, Estonija, Litvanija i Latvija - organizovale - Skandinavsko prvenstvo, sta bi ti onda - iskljucio ih iz ucestvovanje u EP? I da li bi to Skandinavnsko Prvenstvo bili jednako Europskom Prvenstvu? To je razlika izmedju Gold Cupa i Cupa Amerike.

Drugo, u Juznoj Americi imas 10 zemalja. Jesi li toliko tesko skontat da nema i ne moze biti kvalifikacija i predigravanja - jer drugo je Europa, a drugo Juzna Amerika, samo po broju zemalja? I trece, ima takmicenje tradiciju pozivanja drugih zemalja - Centralne, i Sjeverne Amerike. Amerika je vec jednom ucestvovala - bila 4 1995-te, godine, cak je i Japan ucestvovao, a opet iz razloga sto ne moze 10 nacija da se podjeli - u grupe bez jos 2-tima, a i kako bi onda mogao nazivati to Cup Amerike - ako ne ucestvuju dva predstavnika - jedan centralne i jedan sjeverne Amerike?

max_power

Post by max_power » 16/06/2007 22:06

Nosferatu wrote:
nobody wrote:
Nosferatu wrote:

Ne kontas, al' volis da sudis.

Kao prvo, ja ti dajem primjer. Banalan primjer - ne znaci da takvo nesto postoji, al' kad ne mozes nesto skontati - onda primjeri obicno pomazu, da se skonta nesto i predoci.

Kad bi Skandinavske zemlje - dakle Svedska, Norveska, Danska, Finska, Estonija, Litvanija i Latvija - organizovale - Skandinavsko prvenstvo, sta bi ti onda - iskljucio ih iz ucestvovanje u EP? I da li bi to Skandinavnsko Prvenstvo bili jednako Europskom Prvenstvu? To je razlika izmedju Gold Cupa i Cupa Amerike.

Drugo, u Juznoj Americi imas 10 zemalja. Jesi li toliko tesko skontat da nema i ne moze biti kvalifikacija i predigravanja - jer drugo je Europa, a drugo Juzna Amerika, samo po broju zemalja? I trece, ima takmicenje tradiciju pozivanja drugih zemalja - Centralne, i Sjeverne Amerike. Amerika je vec jednom ucestvovala - bila 4 1995-te, godine, cak je i Japan ucestvovao, a opet iz razloga sto ne moze 10 nacija da se podjeli - u grupe bez jos 2-tima, a i kako bi onda mogao nazivati to Cup Amerike - ako ne ucestvuju dva predstavnika - jedan centralne i jedan sjeverne Amerike?

Copa America nije prvenstvo cijele Amerike (juzne, centralne i sjeverne) kako ti to pokusavas prikazati.
Jer da jeste, sve nacije bi imale jednake sanse da ucestvuju. Ovako, ucestvuje 10 ekipa iz Juzne Amerike + 2 ekipe koje neko odluci pozvati... Mogu misliti, vazda budu pozvane velike i bogatije drzave. Volio bih viditi da jednom pozovu El Salvador ili Haiti, ali kolika je sansa da se to desi?

Neznam zasto je tesko priznati da je sistem neposten i nakaradan, pa neka je tradicija. Kakve to veze ima?
Da li bi se bunio da taj sistem uvedu u Evropi?

amarpitar

Post by amarpitar » 16/06/2007 22:30

Kad bi Uefa slala pozivnice za EP, mozda bi se smilovali, pa bi i mi nekad ucestvovali :-)

cyprus

Post by cyprus » 18/06/2007 17:43

Nekakvu je zabunu uveo ovdje Nosferatu. Gold Cup vs Copa America isto što i Skandinavsko prvenstvo (nepostojeće) vs Evropsko prvenstvo? Ne bih reko. Znači Gold cup organizuje CONCACAF (ono što je UEFA za Evropu to je CONCACAF za Sjevernu Ameriku), dok Copa Americu organizuje CONMEBOL (ono što je CONCACAF za Sjevernu, to je CONMEBOL za Južnu Ameriku).

Dakle, Copa America i Gold Cup su kontinentalna prvenstva Južne, odnosno Sjeverne Amerike, te prema tome su u istom rangu. Druga je stvar što su članice CONMEBOLA mnogo kvalitetnije reprezentacije, pa je i Copa Ameirica mnogo kvalitetnije takmičenje.

Također je bitno za napomenut da se ni za Copa Americu ni za Gold Cup ne igraju kvalifikacije. Na Copa Americi učestvuju sve članice CONMEBOLA + dve vanjske pozivnice, dok na Gold Cupu se šalju svih 12 pozivnica, a poneka ponekad završi i van zone CONCACAFA.

BSn

Post by BSn » 18/06/2007 17:55

Sve je to fino, samo sto ce ti prijenosi kod nas vjerovatno biti ili u kasnim vecernjim ili u ranim jutarnjim satima! :D

cyprus

Post by cyprus » 18/06/2007 18:03

BSn wrote:Sve je to fino, samo sto ce ti prijenosi kod nas vjerovatno biti ili u kasnim vecernjim ili u ranim jutarnjim satima! :D

Ma šta ima veze. Nego, jeli sigurno da će uopšte bit prijenosa?

BSn

Post by BSn » 18/06/2007 18:07

cyprus wrote:
BSn wrote:Sve je to fino, samo sto ce ti prijenosi kod nas vjerovatno biti ili u kasnim vecernjim ili u ranim jutarnjim satima! :D

Ma šta ima veze. Nego, jeli sigurno da će uopšte bit prijenosa?

Ma pricali su ovi nasi komentatori, kada god bi bila neka tekma, da ce biti! ;)

Samo nisam siguran je li rijec o BHT-u ili FTV-u!

Uglavnom neko do ta dva! :D

Nosferatu

Post by Nosferatu » 22/06/2007 03:20

@ Cyprus u pravu si po pitanju Gold Cup-a, za koji se ne igraju kvalifikacije, ali se igra grupna faza, u kojoj postoje 2 ili 3 grupe, nisam siguran, ali uglavnom - poslje grupne faze seljdi cetvrt, polu i finale - u kojoj se igra po sistemu eliminacije, dakle 1 utakmica, mora neko pobjediti, ko pobjedi - ide dalje, kraj price. Ali CONCAF nije ono sto je UEFA-a. To je Savez Sjeverne, Latino i Karibske Amerike ujedinjen. Tu imas nacije koje nemaju uopste svoje lige, nogometne, ali imaju reprezentaciju do nacija kao Amerika i Meksiko, koji su mnogobrojni u poredenju s nekim otocicem, na Karibima. Zbog toga - se ne moze povuci direktna paralela, a osim toga - kad se govori o Americi - Amerika znaci oba kontinenta i ono sto ih spaja. Kao sto Europa ne znaci samo - mainland a Engleze ko jebe, Islandjanine i Skandinavdjanine - jer oni nisu - glavni dio polu-otoka. Ali ovo su subjektivne percepcije, tj. moje licne percepcije, ali percepcije za koje mislim da su ispravne, tako da ne bih zeljeo da neko zivi u nekim zabludi o nekoj iskljucivosti - koja ne postoji. Dakle - ucestvuje i Juzna Amerika nekad na Gold Cupu, i ostatak Americe na Copo America u organizaciju saveza Juzne Amerike.

Evo veceras je bila jako interesatna tekma izmedju Amerike i Kanade. Pobjedila je Amerika 2-1. Prvo poluvijeme Amerika 2 gola, drugo je pripalo Kanadi. Postigli su jedan ljep gol, i drugi u produzetku od 4 minute koje je sudija ponistio svirajuci off-side, kojeg nije bilo. Amerika je imala par poluprilika i jednu 100% priliku - kad se je Donovan sapleo, pa zbog toga nije bilo 3 gola. U drugom poluvremenu jedan Amerikanc je pokupio i crveni karton zbog ostrog starta (bio je preksraj za zuti, za crveni, ne bas...). Uglavnom - sad sljedi susret Mexico- Guadalupe. Gudalupe je inace otocic - koji je pobjedio Honduras u cetvrtfinalu, s 2-1, vodio 2 gola, i Honduras je dao 1 gol u drugom poluvremenu, nije uspjeo ih stici. Interesatan je po tome sto je Henry Thiery-jevi roditelji su sa Guadalupe-a. Dakle crnci, ali s Carriba. Guadalupe nema neke sanse protiv Mexica ako se objektivno gleda, ali tu je faktor srce, jer nikad ovako daleko nije stigao otocic koji ima 400.000 stanovnika.

Sve u svemu - Copo America - je Kup Amerike. Njega organizuje savez Juzne Amerike, ali Amerika nije samo juzna - tako da imaju dva mjesta za predstavnika Centralne i Sjeverne Amerike, a kad ti odbiju poziv, zovne se uvijek neko - treci ko je zainteresovan za igru. Copo America je mnogo jace takmicenje, ali nema organizaciju Gold Cup-a, tj. igralo se je svake 2 godine, nekad 3, sad su konacno odlucili da igraju svake 4 godine, i da imaju zemlje domacine, prije toga - se je igralo u vise drzava, bili su timovi gostujuci i domaci, i slicno, tako da je s novom reorganizacijom izrastao u pravo takmicenje. Inace Venecuela u kojoj je kup ove godine, je jedna od slabije poznatih fudbalskih nacija, u poredenju s drugim, kod njih je baseball - za nijansu jaci sport, i ovo je jos jedna pokusaj da se valjda, osnazi nogomet u toj zemlji.

Sve u svemu - tesko je ovo objasnjavati - nekom ko ima striktna ubjedenja i uvjrenje - o tome kako sve treba ici semom UEFA-e. Mnoga udruzenja Saveza, van Europe, nece da prihvate to u nacelu, te pokusavaju organizirati svoja takmicenja, koje ce upravo biti jaca zbog toga sto pozovu jos par nacija koje imaju solidne timove. Jednostavno - kao sto u Malesiji postoji Kup na koji je Bosna isla igrati i dogurala poprilicno daleko, meni se cini finale jel, s Kinom ili je polufinale, tako postoje i kup po slicnom sablnu i u Juznoj Americi a i Gold Cup je jedan od primjera, uglavnom sto su jaca ova dva takmicenja, to ce vise Americki (kompletna 2 kontinenta) fudbal biti dominantniji na Svjetskom Prvenstvu, dakle svakom je u interesu da ojaca ova dva takmicenja, pa sad, za cilj se ne biraju sredstva...koriste se cak i neka koja nisu "konvencionalna" u smislu kakav postoji u nasim glavama naviliim na UEFA-u.

Nosferatu

Post by Nosferatu » 22/06/2007 03:43

Evo ispravise me komentatori. Nisu Guadelupe na Karibima, vec otocic, na Pacifiku. Kazem vam, ovih otocica, ima koliko hoces, svaki je unikatan po tome kojim jezikom govori i ko na njemu zivi, svi su ex-kolonija neke Europske zemlje i jednostavno, svi nose neki barjak drzavnosti ali su manje vise, svi banana republike u poredenju s kontinentalnim drzavama...

Image

p.s.
Sad pogledah Wikipediju i kaze da su Guadalupo Island(s)i dio Meksika, tj.Baja Californija drzave Mexicke. Onda pogledam populaciju kaze 150 ljudi, 2005. Jebo lud zbunjenog. Ako su oni Mexico kako onda igraju protiv Mexica, i ako ih je 150 na otoku odkud im reprezentacija uopste...

p.p.s opet pogledah kaze bilo ih 6500 na otoku, valjda 1998-sme, sjooo, sjebade. Ma nista - cirkus izgleda... nije mi jasno gdje sam ja procitao, kad sam citao o Thiery-ju da ih je 400.000 zivi u Guadalupe-u, ili je to po cijelom svijetu razbacano bilo... uglavnom Guadalupe - sve crnici, Meksiko - latino's grinog'si.

Ja sam oficijalno zbunjen.

Nosferatu

Post by Nosferatu » 22/06/2007 05:31

Mexico - Guadalupe - 0-0.

Skoro 70-ti minut. Nevjerovatna utakmica. Mexico je promjenio statregiju oni inace idu na kontru, prilicno defanzivna reprezentacija, Guadalupe je preuzelo tu ulogu. Mexici napdaju ali Guadalupe iz kontre, ima par prilika. Iz prekida - vile pronose Guadalupe od gola, ali jos uvijek je 0-0.

Tesko za povjerovati...

Nosferatu

Post by Nosferatu » 22/06/2007 05:41

Mexico - Guadalupe 1-0, s 30 metara, sut tacno u desni kut... ljep gol, ali zao mi crnaca s ostrva, stvarno su dali sve od sebe..

Bosanski_Amerikanac

Post by Bosanski_Amerikanac » 22/06/2007 06:59

Nosferatu wrote:Mexico - Guadalupe 1-0, s 30 metara, sut tacno u desni kut... ljep gol, ali zao mi crnaca s ostrva, stvarno su dali sve od sebe..

Pa dobro buraz nije bas 30 metara nekih 20.

Ma trebali su oni jos davno go primiti. Onaj sut glavom sto je golman odbanio je bio strasan.

cyprus

Post by cyprus » 22/06/2007 13:16

Evo, Nosferatu, da ti rješim tvoju nedoumicu.

Gvadelupe je ostrvo i francuski prekookeanski posjed (iliti kolonija) u Malim Antilima iliti Karibima. Ovo ostrvo što si ti našo je pripada Meksiku i nema veze sa ovim većim Gvadelupeom. Ovaj "pravi" Gvadelup ima oko 400 000 stanovnika, što i nije malo. To je recimo više stanovnika nego što ih ima Island koji je usput oko 100 puta veći nego Gvadelup.

Vezano za reprezentaciju Gvadelupa, ova reprezentacija nije članica FIFA-e, pa ne učestvuje u kvalifikacijama za SP. Međutim, ova reprezentacija nije za potcjenjivanje i mnogo je jača od ostalih karibskih reprezentacija (tu neđe ko i Trinidad, čak i jača) iz razloga jer za nju igraju igrači uglavnom iz francuske lige. Veliki broj onih nigera što šuta loptu po francuskom šampionatu je ustvari sa Kariba (uglavnom iz Gvadelupea i Martinika). Zato nek te ne čudi dobar plasman Gvadelupea.

Image

Nosferatu

Post by Nosferatu » 22/06/2007 18:39

Kipranine fala za pojasnjenje. Mislim znao sam da sam u necemu pogrijesio nisam samo mogao skontati gdje, a to je u spelovanju imena, pa sam dobio Meksicku varijantu, ima cak i grad Guadalupe u Mexico-u, i sijaset drugih linkova koji veze nemaju s ovim...

Negdje sam procitao da ovi otoci pripadaju Francuskoj Gvajani, koja valjda zajedno sa njima cini jednu administrativnu sredinu, ne znam.

Ja sam isao, kao undergrad na jedan prosjecan fakultet u Americi koji je jedino bio poznat po tome sto su se na njemu sreli jedna Americka Jevrejka iz Chicaga, i Indijac, koji je tu doktorirao. Indijac je inace bio porijeklom iz Britanske Gvajane, u koju se je kasnije vratio, i bio je izabran za predsjednika. Nakon nekoliko termina, smjenio ga je jedan, poprilicno nasilan diktator, crnac, koji je preuzeo vlast, ali je ova Amerikanka nakon smrti svoga muza, uspjela opet sazvati izbore - i postala prva bjelkinja, Amerikanka, predsjednica te zemlje (vecina stanovnistva miks - crnci, lationsi, i Indijci). Bjelaca dakle skoro pa nema. I to je - prva zena Amerikanka koja je postala predsjednik - doduse Juzno-Americke zemlje...

Nista, ostavljam pricicu tu, kad vec govorimo o Latino-Juznoj Americi.

Ako imas jos kakvih tekstova, o fudbalu na tom dijelu kontinenta, ili sto god, napisi jer kao sto vidis, ja sam Guadalupe smatra nekom polu-amaterskom ekipom, ali sinoc iako slabiji, nisu izasli s tim nekim kompleksom i grcom, vec su izasli - s idemo da igramo stavom...

Nosferatu

Post by Nosferatu » 22/06/2007 18:47

Evo jedna fina velika mapa, da se vidi dakle, sve... clickni na mapu da je povecas.

Image

max_power

Post by max_power » 22/06/2007 20:04

Nosferatu wrote: Ali CONCAF nije ono sto je UEFA-a. To je Savez Sjeverne, Latino i Karibske Amerike ujedinjen.

Ovo si ponovio vec nekoliko puta ali to jednostavno nije istina. CONCACAF je na papiru ista stvar kao i UEFA. I UEFA je konfederacija nacionalnih saveza evropskih drzava, kojih ima preko 50. Takmicenje koje organizuje CONCACAF na papiru ima istu vaznost kao i ona sto ih organizuje UEFA.
Ako ti nije dovoljna moja rijec:

The Confederations are the umbrella organisations of the national football associations on each continent. The AFC in Asia, CAF in Africa, the Football Confederation (CONCACAF) in North and Central America and the Caribbean, CONMEBOL in South America, UEFA in Europe and the OFC in Oceania all provide support to FIFA without encroaching on the rights of the national associations.

http://www.fifa.com/aboutfifa/federatio ... index.html

Nosferatu wrote: Sve u svemu - tesko je ovo objasnjavati - nekom ko ima striktna ubjedenja i uvjrenje - o tome kako sve treba ici semom UEFA-e. Mnoga udruzenja Saveza, van Europe, nece da prihvate to u nacelu, te pokusavaju organizirati svoja takmicenja, koje ce upravo biti jaca zbog toga sto pozovu jos par nacija koje imaju solidne timove. Jednostavno - kao sto u Malesiji postoji Kup na koji je Bosna isla igrati i dogurala poprilicno daleko, meni se cini finale jel, s Kinom ili je polufinale, tako postoje i kup po slicnom sablnu i u Juznoj Americi a i Gold Cup je jedan od primjera, uglavnom sto su jaca ova dva takmicenja, to ce vise Americki (kompletna 2 kontinenta) fudbal biti dominantniji na Svjetskom Prvenstvu, dakle svakom je u interesu da ojaca ova dva takmicenja, pa sad, za cilj se ne biraju sredstva...koriste se cak i neka koja nisu "konvencionalna" u smislu kakav postoji u nasim glavama naviliim na UEFA-u.

Malezijski kup je bezvezni turnir kakvih ima koliko hoces. Gold cup se moze porediti samo sa Evropskim i slicnim prvenstvima koje organizuju kontinentalne fudbalske konfederacije.

Mozemo kritikovati UEFA zbog mnogo cega ali u ovom slucaju su miljama ispred ostalih. Evropski sistem je jednostavno najpravedniji. Ovdje i mala Andorra ima istu sansu kao i mocne Italija i Engleska da se kvalifikuju na neko veliko prvenstvo. Imaju svoju grupu i svoje protivnike koje moraju pobjediti. Svakome je data ista sansa, nema pozivnica i slicnih gluposti.
To je pravo populisticko rjesenje nebi li povecali gledanost i popularnost takmicenja. Istina, ne vole velike evropske fudbalske sile ici u Kazakstan, Armeniju i slicne vukoj***ne zbog kvalifikacija, ali moraju. Rado bi oni hladili jaja 2 godine i onda isli direktno u finale Evropskog prvenstva ali nisu njihove zvijezde nista vaznije od kazakstanskih igraca :)

El_comadante

Post by El_comadante » 22/06/2007 20:23

Ali je ipak malo glupo što u UFEA igraju Izrael i Kazahstan koji niti jednim svojim dijelom nisu u Evropi.

Fiore

Post by Fiore » 22/06/2007 20:25

Politika cifuta... pozdrav od IRR :D

Post Reply