Cjenovnici za polaganje ispita

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#1 Cjenovnici za polaganje ispita

Post by musac »

Cjenovnici za polaganje ispita
Profesori tvrde da se i najteži ispit na Medicinskom fakultetu u Sarajevu može položiti za od 500 do 1.000 maraka - Znanje je u novcu...
26.01.2008. 22:37

Priče o pojedinim profesorima sa Sarajevskog univerziteta - koji će za nešto novca i najvećoj neznalici upisati u indeks šesticu, a za malo više i sedmicu - iz studentskih su kuloara u posljednje vrijeme prešle i u one akademske zajednice BiH.

O mitu na Medicinskom, Farmaceutskom, Pravnom, Fakultetu političkih nauka... do sada se toliko pričalo da i ptice na grani znaju za cjenovnike pojedinaca. O cijenama ispita pričaju i profesori.

Poznati posrednici

Tvrde da je od 500 do 1.000 maraka dovoljno da se bez imalo znanja položi i najteži ispit na Medicinskom fakultetu.

Sličan cjenovnik imaju neki profesori s Pravnog, a na Fakultetu političkih nauka moguće je proći malo jeftinije.

Kako je potkupljivih profesora uvijek bilo, ali su tek sada postali tema razgovora među profesorima, čini se da je korupcija izašla iz okvira "podnošljivog". Ili je, pak, akademska zajednica zabrinuta zbog pojedinaca koji više ne uzimaju mito nego su se počeli baviti iznudom.

Naime, studenti kažu da su neki profesori u posljednje vrijeme postali toliko zahtjevni da je prije izlaska na njihov ispit obavezno nekome od već poznatih posrednika uručiti kovertu s novcem.

Isti su posrednici uzimali čak 2.000 eura, kolika je "dopunska" cijena upisa na jedan od fakulteta u Sarajevu, a diplome postdiplomskog studija dijele se tako da nikome od "regularnih" profesora nije jasno kada je magistar upisao magistarski, a kamoli ugrijao stolicu i položio ispit.

Gnjev kriminalaca

Profesori Univerziteta u Sarajevu (UNSA) za sada samo pričaju o kriminalu kojim su okruženi. Studenti se ne usuđuju reći kome su dali novac, jer ih niko neće štititi od gnjeva kriminalca koji "pokriven" profesorom vrši otimačinu.

Nadležni nemaju način da riješe ovaj problem. Uključivanje u evropski akademski prostor, treba se nadati, rezultirat će time da nam ovakve pojave ne postanu posve normalne.

Autor: M. DRNDA

---

Wow, nevjerovatno. Kako se nadje ovaj posrednik? :D
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#2

Post by obuca »

pa na pravnom odes protiru i on sve sredi za medEcinu neJmam pojma
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#3

Post by karanana »

imena gospodo, imena
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#4

Post by obuca »

ma da znam imena rekla bih. a fakat za ovo za portira cuja od raje :D
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#5

Post by karanana »

svi znaju da se ispiti placaju i koliko su a niko ne zna kome se placaju odnosno ko su profesori koji hajruju od toga. phhhh.
musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#6

Post by musac »

Imena, imena. Pa ima raje koja hoce da plate :D ;)
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7

Post by Truba »

jel ovo iz avaza :D
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#8

Post by karanana »

musac wrote:Imena, imena. Pa ima raje koja hoce da plate :D ;)
ok, pa onda ne vidim u cemu je problem. ko hoce da plati - dobro je da ima tu opciju, ko nece da plati - ne mora. izbor je nas.
musac
Posts: 553
Joined: 02/02/2007 11:07

#9

Post by musac »

Da, ali ko hoce da plati, kako da plati? Nece otici profesoru s koFertom... :)
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#10

Post by karanana »

Znaci ova tema nije o etici i moralnosti placanja ispita nego je tema o tome kako progurati lovu do prave osobe?
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#11

Post by Amazonka27 »

vako...ko ima stelu polozice predmet besplatno. Ko nema stelu ni znanje, ne moze poloziti predmet pa da su ne znam kolike cifre u pitanu! Da mi je samo vidjeti studenta koji ce prici profesoru i reci " koliko kosta ovaj ispit" a da na to ovaj odgovori "*.***,**" KM. Pogotovo kad je u pitanju medicina. Studenti medicine su htjeli "socijalni rok, a odgovor profesora je bio "vi cete sutra biti ljekari i neciji zivoti ce biti u vasim rukama, a vi hocete neke socijalne rokove". Uostalom, ko upisuje medicinu ako ne voli da uci? Ko bi se prihvatio tako odgovornog posla? Sto bi rekao @karanana "imena". Presipanje iz supljeg u prazno i prozivanje nekih N.N. osoba je bezze. Na kraju cemo svi mi koji studiramo biti ti koji smo platili ispite i zavrsili na vrijeme, ili jos gora varijanta (u koju i ja spadam) vjeciti studenti. Zagrnite rukave, zagrijte stolice, upisite fakultete ako mislite da je to tako jednostavno i "isplativo". Koliko sam novaca dala za fax, do sada sam mogla kupiti dva auta, hadzijati se skupim krpicama, troje djece roditi i pratiti ih u skoli.
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#12

Post by Fiore »

Daj pustite te price rekla-kazala.. nigdje imena dokaza kao i obicno.. U gradu Sarajevu sa toliko raznoraznih medija., hodajucih flaster novinara.,raznoraznih spijuna i cega sve ne... da se ne dozna neka afera ovog tipa na bilo kojem fakultetu u Sarajevu..

Dajte ljudi nemojte biti naivni da je sve tako crno i ogavno.. :)
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#13

Post by uvjek dobar gost »

Matematika na ekonomiji od 800Km pa više, ostali ispiti su oko 500 km...

No mislim da to nije tema...
User avatar
DobroJutroKolumbo
Posts: 1994
Joined: 19/10/2006 10:20
Location: BiH , 71000 Sarajevo , Eglema-beglema 123
Contact:

#14

Post by DobroJutroKolumbo »

Moze li meni jedan kilogram diploma Medicinskog fakulteta , pola kile Pravnog i 250 gr. Ekonomskog i jedan doktorat bilo kojeg fakulteta da zalijem ovo sve! :D :D :lol: :lol: :lol:
Last edited by DobroJutroKolumbo on 29/01/2008 14:14, edited 1 time in total.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#15

Post by chuchumbamayumbe »

Sta je sa ETF-om? :)
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#16

Post by roki »

Azem Dautovic_Matematika I 1500KM.
Zbog toga izbacen sa Gradevine.Po ETF-u se jos ko i vrti nesto
obuca
Posts: 2642
Joined: 04/01/2007 18:46

#17

Post by obuca »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#18

Post by chuchumbamayumbe »

roki wrote:Azem Dautovic_Matematika I 1500KM.
Zbog toga izbacen sa Gradevine.Po ETF-u se jos ko i vrti nesto
Ne mogu za Azema da vjerujem!? :roll:
Nadam se da to nije istina, ako jeste, razocaran sam pravoooo!
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#19

Post by uvjek dobar gost »

Na ekonomskom fakultetu se moglo sve kupit sem privrednog prava ,a i to se moglo srediti preko poznanstva... mislim da pored toga Tihi i Domazet su dva lika koja mi ne liče na korupciju, pored jih i Boris Brkić... mada ja sam već davno završio možda se šta i promijenilo....

Dobro je dok firme propadaju zbog štele, a kad ljudi počnu da umiru na operacionim stolovima il zbog pogrešnih dijagnoza... to je problem malo veći...

Sve u svemu jebo ti na... sve znamo a pravimo se budale...........
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#20

Post by mamica papucarka »

Amazonka27 wrote:vako...ko ima stelu polozice predmet besplatno. Ko nema stelu ni znanje, ne moze poloziti predmet pa da su ne znam kolike cifre u pitanu! Da mi je samo vidjeti studenta koji ce prici profesoru i reci " koliko kosta ovaj ispit" a da na to ovaj odgovori "*.***,**" KM. Pogotovo kad je u pitanju medicina. Studenti medicine su htjeli "socijalni rok, a odgovor profesora je bio "vi cete sutra biti ljekari i neciji zivoti ce biti u vasim rukama, a vi hocete neke socijalne rokove". Uostalom, ko upisuje medicinu ako ne voli da uci? Ko bi se prihvatio tako odgovornog posla? Sto bi rekao @karanana "imena". Presipanje iz supljeg u prazno i prozivanje nekih N.N. osoba je bezze. Na kraju cemo svi mi koji studiramo biti ti koji smo platili ispite i zavrsili na vrijeme, ili jos gora varijanta (u koju i ja spadam) vjeciti studenti. Zagrnite rukave, zagrijte stolice, upisite fakultete ako mislite da je to tako jednostavno i "isplativo". Koliko sam novaca dala za fax, do sada sam mogla kupiti dva auta, hadzijati se skupim krpicama, troje djece roditi i pratiti ih u skoli.
ti mislis da se to tako radi :lol: to se izvadi koverta i kaze "profesore, ovo vam je za kahvu" :lol:
Tako kazu :oops: :lol:
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#21

Post by roki »

To se znalo odavno samo je bila javna tajna.Znam nekoliko ljudi koji su mu platili.
Sa Gredevine je izbacen jer je mu je neka djevojka(navodno) rekla,valjda na ispitu,da mu nije bezveze platila i da je mora pustiti.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#22

Post by madner »

roki wrote:Azem Dautovic_Matematika I 1500KM.
Zbog toga izbacen sa Gradevine.Po ETF-u se jos ko i vrti nesto
:lol:
Afera je bila što Azem daje instrukcije, samo je dotična studentica mislila da ako izvali pare polaže automatski. Sad ne znam šta je bilo da su ga "izbacili", prije bi rekao da su primjenili pravilo da ne može biti asistent na više od jednog faksa.

Ako se i ostali predmati ovako kupuju, dobro je. :D
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#23

Post by Amazonka27 »

mamica papucarka wrote:
Amazonka27 wrote:vako...ko ima stelu polozice predmet besplatno. Ko nema stelu ni znanje, ne moze poloziti predmet pa da su ne znam kolike cifre u pitanu! Da mi je samo vidjeti studenta koji ce prici profesoru i reci " koliko kosta ovaj ispit" a da na to ovaj odgovori "*.***,**" KM. Pogotovo kad je u pitanju medicina. Studenti medicine su htjeli "socijalni rok, a odgovor profesora je bio "vi cete sutra biti ljekari i neciji zivoti ce biti u vasim rukama, a vi hocete neke socijalne rokove". Uostalom, ko upisuje medicinu ako ne voli da uci? Ko bi se prihvatio tako odgovornog posla? Sto bi rekao @karanana "imena". Presipanje iz supljeg u prazno i prozivanje nekih N.N. osoba je bezze. Na kraju cemo svi mi koji studiramo biti ti koji smo platili ispite i zavrsili na vrijeme, ili jos gora varijanta (u koju i ja spadam) vjeciti studenti. Zagrnite rukave, zagrijte stolice, upisite fakultete ako mislite da je to tako jednostavno i "isplativo". Koliko sam novaca dala za fax, do sada sam mogla kupiti dva auta, hadzijati se skupim krpicama, troje djece roditi i pratiti ih u skoli.
ti mislis da se to tako radi :lol: to se izvadi koverta i kaze "profesore, ovo vam je za kahvu" :lol:
Tako kazu :oops: :lol:
da, i rizikuje da leti sa faxa ko ispuhani balon...
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#24

Post by chuchumbamayumbe »

Jebo ovo, preskupo je kupovati ispit po ispit, lakse je odmah kupiti diplomu i to je to! :D
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#25

Post by in33sa »

Ja sam cuo za profesora sa Filzofskog koji je uhvacen uz pomoc obiljezenih novcanica. Ekologiju je predavao, ako se ne varam.
Ime bi mogli znati studenti sa Filozofskog.

Ne tvrdim nista, samo sam tako cuo od studenata koji su imali dodira sa njim.

Danas je kod nas ionako puno rekla-kazala prica, pa je moguce da je ova u tom domenu.
Post Reply