Cjenovnici/konfiguratori novih vozila u BiH

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
Frutek

Cjenovnici/konfiguratori novih vozila u BiH

Post by Frutek » 31/05/2016 22:08

Ne znam šta je u pitanju, ali sramota je da skoro ni jedan predstavnik (brand) u BiH na zvaničnom web site-u nema akutelni konfigurator vozila. Mnogi nemaju čak ni cjenovnike. Svidi ti se auto, pojma nemaš ni otprilike cijenu. Moraš uzet dan slobodan pa hodat od salona do salona dok ti onu valjaju priču da bi nekad kroz par sati došao do neke cijene, pa skontaš da ti je van dometa. Mislim halo :-) Kao da je 2001-va godina, mislim da si čak i tada lakše mogao skontat kakvo auto želiš, kakvu opremu i okvirnu cijenu.

Audi nema čak ni cjenovnik (vazno je da im je sajt pun multimedije), VW takodje. Škoda i Seat nekad imali konfiguratore, sad nemaju duže od godinu dana. Renault zadnji cjenovnik uplodovao prije 3,4 god. Peugeot pojma nemaš ni ko je ovlaštena auto kuća kad ukucaš u search.

Jedini koji ima konfigurator da fercera je Opel. Mislim da i Huyndai i BMW imaju neke cjenovnike. Izvinjavam se ako sam nekog zaboravio spomenut.

Da li se ovo radi namjerno ili su toliko zaostali i neorganizovani da nešto tako banalno ne naprave?! Ne mogu da vjerujem da je to tako teško. Odeš na hrvatske, srbijanske sajtove, sve radi, o njemačkim i dalje da ne govorim...

530i

Re: Cjenovnici/konfiguratori novih vozila u BiH

Post by 530i » 31/05/2016 22:20

Istina je da volkswagenov konfigurator ne fercera odavno, ali cijene imaš na stranicama ovlaštenih autokuća...bar nekih. Reno ima aktuelne cijene, Toyota također i cijene i konfigurator. I Citroen i Fiat...samo što je fol što u salonima bude popusta na navedene cijene :D

mali_milojica
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

Post by mali_milojica » 31/05/2016 22:27

Ja sam primjetio npr da je kod Citroena nestao cjenovnik gdje ti je odmah pored redovne cijene davao i onu akcijsku po kojoj su se inace auta prodavala. Sada stoji recenica da se obratis ovlastenom trgovcu o cijeni i eventualnom popustu.

Frutek

Post by Frutek » 31/05/2016 22:27

530i wrote:Istina je da volkswagenov konfigurator ne fercera odavno, ali cijene imaš na stranicama ovlaštenih autokuća...bar nekih. Reno ima aktuelne cijene, Toyota također i cijene i konfigurator. I Citroen i Fiat...samo što je fol što u salonima bude popusta na navedene cijene :D
To je smješno. VW koncern je najjači u BiH i ne radi im ni jedan konfigurator niti imaju cjenovnike. Nekih čak nema ni na pik-u :lol: Fiat je prisutan samo u RS-u, a za Citroen ne znam ni šta bi mislio. To su više neki koncesionari nego ozbiljniji saloni. Ma nije ni čudo što ih onaj Kramar gazi...

Ned071

Post by Ned071 » 31/05/2016 22:28

Megane na akciji 27 milja. Ides na cjenovnik da vidis paket opreme nigdje te cijene... Ostali vrlo slicno... Bas lose

Frutek

Post by Frutek » 31/05/2016 22:30

Ned071 wrote:Megane na akciji 27 milja. Ides na cjenovnik da vidis paket opreme nigdje te cijene... Ostali vrlo slicno... Bas lose
Upravo, ne radi se samo o cijenama. Hoću taj konfigurator jer me interesuje šta od opreme POSTOJI za odredjeno vozilo. Baš ću ja znat napamet jel recimo Polo ima grijanje volana ili nema, ovako imaš spisak pa uradiš fino spisak željene opreme, pošalješ u željeni salon i onda tek ideš na pregovore. Bez toga je pijaca čista, a kupovina auta je ozbiljna stvar.

Ned071

Post by Ned071 » 31/05/2016 22:34

Opel to ima. I mislim skoda. Ostalo i nisam bas nesto pratio...

parappa

Post by parappa » 31/05/2016 22:37

nije namjerno ali kupovna moc nam je tako mala da im se ocigledno ne isplati napraviti konfigurator za nas...

po meni bi svi koji hoce da kupe novo auto (pogotovo sluzbena vozila) trebali insitirati na tome. ako nece da postave bar cjenovnike onda ne treba ni kupovati kod njih... kupiti opel ili reno pa ce im mozda doci iz guzice u glavu.

mali_milojica
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

Post by mali_milojica » 31/05/2016 23:06

Mislim da pored Opela i Toyota ima neki konfigurator. Ili mi se ucinilo.

530i

Post by 530i » 31/05/2016 23:25

Frutek wrote:
530i wrote:Istina je da volkswagenov konfigurator ne fercera odavno, ali cijene imaš na stranicama ovlaštenih autokuća...bar nekih. Reno ima aktuelne cijene, Toyota također i cijene i konfigurator. I Citroen i Fiat...samo što je fol što u salonima bude popusta na navedene cijene :D
To je smješno. VW koncern je najjači u BiH i ne radi im ni jedan konfigurator niti imaju cjenovnike. Nekih čak nema ni na pik-u :lol: Fiat je prisutan samo u RS-u, a za Citroen ne znam ni šta bi mislio. To su više neki koncesionari nego ozbiljniji saloni. Ma nije ni čudo što ih onaj Kramar gazi...
Ne razumijem šta pokušavaš? Reklamirati "poštene" prodavače polovnjaka? VW konfigurator je radio, ali kako ih je preuzeo Porsche nastao je problem. Cijene auta imaju, doduše bez PDV-a, ali detaljan cjenovnik je tu. Fiat možeš kupiti bilo gdje u BiH, marketauto ima pristojnu stranicu, također sa opcijama i nivoima opreme koju nude. Citroen isto tako.
Uostalom ko je ozbiljan otići će u salon i pregovarati na licu mjestu...svi ti dokumenti su ionako informativnog karaktera i ne moraju biti tačni, na svakome to piše sitnim slovima.

Frutek

Post by Frutek » 31/05/2016 23:48

530i wrote:
Frutek wrote:
Ne razumijem šta pokušavaš? Reklamirati "poštene" prodavače polovnjaka? VW konfigurator je radio, ali kako ih je preuzeo Porsche nastao je problem. Cijene auta imaju, doduše bez PDV-a, ali detaljan cjenovnik je tu. Fiat možeš kupiti bilo gdje u BiH, marketauto ima pristojnu stranicu, također sa opcijama i nivoima opreme koju nude. Citroen isto tako.
Uostalom ko je ozbiljan otići će u salon i pregovarati na licu mjestu...svi ti dokumenti su ionako informativnog karaktera i ne moraju biti tačni, na svakome to piše sitnim slovima.
Ne reklamiram nikog. Taj polovnjak ima bolji marketing nego 90% prodavača novih vozila. Nisam nikad kupio auto tamo, ne vjerujem ni da ću, ali samo kazem činjenice. A baš tako, informativnog karaktera, da se potencijalni kupac informiše prije odlaska u salon. Edukacija je zlata vrijedna i može napraviti razliku u odabiru automobila. A ne pokušavam ništa, nego mi je jadno kako samo kod nas ništa od toga ne radi a u susjednim drzavama i dalje sve ko pod konac.

P.S. VW kao brand nikad nije imao konfigurator nego su imali samo cjenovnike. Sad mislim da ni to nemaju. Ista stvar sa Audijem. Škoda i Seat su imali odlične konfiguratore koji ne rade od akvizicije od strane Porsche-a, dakle godina i po. Zašto, boga pitaj...
Last edited by Frutek on 31/05/2016 23:52, edited 1 time in total.

Frutek

Post by Frutek » 31/05/2016 23:50

Ned071 wrote:Opel to ima. I mislim skoda. Ostalo i nisam bas nesto pratio...
Škoda imala nekad. Ne radi im odavno ta opcija.

530i

Post by 530i » 01/06/2016 00:08

Svugdje je ista priča, dođeš u salon i na licu mjesta dogovaraš.
A ti i takvi prodavači polovnjaka svojim marketingom mogu navući samo naivčine.

Frutek

Post by Frutek » 01/06/2016 00:15

530i wrote:Svugdje je ista priča, dođeš u salon i na licu mjesta dogovaraš.
A ti i takvi prodavači polovnjaka svojim marketingom mogu navući samo naivčine.
Hahah ma ti si totalno profulo poentu. Jbt polovnjak, nisam to trebao ni spominjat. Tema su NOVA auta. Eto, jesi sad zadovoljan? Bošnjo vidi teoriju zavjere u svemu :roll:

530i

Post by 530i » 01/06/2016 00:18

Mislim da nisam, ali to nije ni toliko bitno.

Slažem se da prodavači novih vozila mogu i bolje u smislu marketinga i uslužnosti. Ima njih par koji su sasvim ok, ostali su srednja žalost.

Frutek

Post by Frutek » 01/06/2016 00:22

530i wrote:Mislim da nisam, ali to nije ni toliko bitno.

Slažem se da prodavači novih vozila mogu i bolje u smislu marketinga i uslužnosti. Ima njih par koji su sasvim ok, ostali su srednja žalost.
Mene dosta modela interesuje i volio bih da znam šta od opreme ide na njih i po kojim cijenama. Onda sklopim auto sa svim opcijama i vidim šta sam dobio. Ne očekuju valjda da čovjek radi svake sitnice zove i ide u salon. A tamo ti vjerovatno i neće znat odgovorit na pola toga. Ali to sam samo ja, neki mozda odu i kupe šta god ima na lageru, ne pitaju previše...Ko zna :shock:

Bavarac94

Post by Bavarac94 » 01/06/2016 00:25

Ima na pik-u novih automobila od ovlastenih autokuca tipa Brcko Gas i vecina drugih.

corsa

Post by corsa » 01/06/2016 08:14

Ma jedini Opel ima konfigurator kako treba, mada i njih u zadnje vrijeme nesto zeza, ne radi za Insigniu i jos neke modele. Ali je uradjen extra, bas detaljno prikazuje auto.
A ovo ostalo katastrofa. Stvarno je jadno da jedan Mercedes, BMW ili Audi nemaju konfigurator na svojoj stranici, a da ne pricam o ostalima.
Ali sta treba da pricamo kad mi nemamo ni ovlastenog trgovca za Ford... :-)

Tomahawk11
Globalni moderator

Post by Tomahawk11 » 01/06/2016 09:31

Kaze ne isplati im se....pa ko voza nova auta po gradu?! Ispade da su na ulicama sve polovnjaci.
Naravno da nije trziste jedne Njemacke, ali to nije razlog da imas poluuslugu kad odes na stranicu.

supercali

Post by supercali » 02/06/2016 11:07

K9 voza nova auta?
Ja dosao u salon i uzro kredit na milion godina
Dajte mi astru/308/golf/navedi auto po zelji nek je dizel najmanji ili benzinac standarna oprema i to je to
Kakvi konfiguratori kakvi palci kad ga ne znam ni upaliti niti sam o tome mislio a i sta ce mi kad nista ne dodajem

Eto to ti ke tipican primjer kupca novog auta u bih

Opremljenija vozila kupuju vec direktori i sl i njima u salonu konfigurisu auto tako da se on ne zajebaje kuci sa konfiguratorom i sl

Post Reply