Citroen vs Skoda

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

holowey

Citroen vs Skoda

Post by holowey » 18/06/2012 11:07

Pokusao sam da dobijem poneki smislen odgovor na temi o Fabiji ali bez uspjeha pa se nadam da moderacija nece imati primjedbi na otvaranje nove teme...

Elem, ova billboard kampanja na kojoj Citroen C4 hdi 68kw ide po cijeni od 25.5k me prosto mami da mijenjam auto...

Trenutno vozim Skodu Fabia Combi 1.9 77kw, i nesto gledam poredjenje
http://www.zeperfs.com/en/duel4124-3715.htm
gdje je uporedjena Fabia 77kw i C4 hdi 82kw i po ovom prikazu ispade Fabia "naprednija" po vecini stavki :-)

Sa ovom Fabiom imam fantasticna iskustva sto se voznih karakteristika tice, ali bih rado mijenjao za prostranije auto. Ne bih da idem sa konja na magarca, kad je rijec o voznji, ali C4 dere svaku skodu sto se tice enterijera i komocije. Imao sam prilike da vozim C4 vti 70kw i kada je opterecen preko Rogoja samo sto dusu ne ispusti, ali je zato svemirski brod po enterijeru.
Ima li neko licna iskustva u voznji ovog C4 hdi 68kw? Kako ide po nasim brdima, preticanje i tako to? Deklarisana potrosnja je niza nego kod Fabie sto mi je nekako i logicno (hdi motor manje zapremine) ali kakva je stvarna potrosnja? Kakva je osjetljivost na nase ceste,rupe, grbe, makadam, gorivo i tako to? Troskovi odrzavanja? Neke odredjene mane? Da li bi se isplatilo preci na C4?

drndalo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Citroen vs Skoda

Post by drndalo » 18/06/2012 11:15

2 kolega s posla su se pocastili s novim C4, sa sve dizelom jer je cijena zaista posteno odmjerena, eno ih jos im ne mogu skinuti osmjeh s lica ni motornom testerom... Otidji, probaj, pa odluci... Meni je u odnosu na stari C4 zaista primjetan skok kvaliteta materijala i izrade... Za klasu je veci auto od Fabia-e, i tu poredjenja nema. O cijenama odrzavanja dugorocno ne zna niko, jer su se tek pojavili... A tu ces cuti razne dezinformacije, od toga da ne kosta nista, do toga da je skuplje od Sv. Petra kajgane... Trebalo bi to sve kostati slicno kao kod svih novih auta redovni servisi...

Moje jedino iskustvao sa originalnim dijelom za Citroena je bilo sa ABC servisom, o cijem gazdi i nemam neko visoko misljenje, ali je kompletan sklop komandi za ventilator kabine/grijanje/hladjenje, dakle pripadajuca plastika, sa svim sajlama i konektorima, koja se ugradi na mjesto stare takve u kabini sa rukama bila 80 KM... Model Xantia, prije 6-7 godina... Nije neki uzorak, ali samo to znam...

Ako trebadnes koju "blizu" informaciju, javni mi se na PP, pa da te uvezem dalje...

tf2_spy

Post by tf2_spy » 18/06/2012 11:27

već slutim u kojem će se smjeru vodit ova diskusija... :D

btw, ja samo mogu reći da sam ovog novog citroena vozio na dionici od nekih 70ak km, i svidio mi se pravo. udoban, ide ok, fina unutrašnjost... mislim da za cijenu od 25,5 hiljada se dobije sasvim dobar auto. sa fabijom nemam iskustava kao vozač,a kao suvozač mi se činila jako neudobna i puna plastike. da kupujem novo auto u tom cjenovnom rangu, ne bih se uopšte dvoumio.

hank

Post by hank » 18/06/2012 11:39

mislim da je motor od 90 ks nedovoljno jak za auto te velicine. kad krenes na more sa zenom i djecom, s punim rezervoarom i punim gepekom i s ukljucenom klimom, mozes zaboravit preticanje i bilo kakvu vrstu dinamicne voznje na koju si vjerujem donekle navikao s tom fabijom. vozio sam je u 2 navrata, i auto otkida kako ide. mislim iskreno da ce ti to dosta smetat na ovom citroenu. sto se tice ostalog, nema price. c4 je jako dobar auto, za klasu veci, udobniji i sve ostalo sto dodje s dimenzijama. mozda je trenutno i best buy na trzistu. a sad je do tebe ostalo.

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 18/06/2012 11:43

A nemaš tu šta puno razmišljati. Nije sadašnji model Fabije ni pravljen ni zamišljen da stane "na crtu" s Citroenom C4.

frngla

Post by frngla » 18/06/2012 11:52

C4 je bolji automobil u startu buduci da je auto iz više klase u odnosu na fabiu... Dileme nema... Naravno, skuplji je u startu 10 hiljada od osnovne skode...

drndalo

Post by drndalo » 18/06/2012 12:03

hank wrote:mislim da je motor od 90 ks nedovoljno jak za auto te velicine. kad krenes na more sa zenom i djecom, s punim rezervoarom i punim gepekom i s ukljucenom klimom, mozes zaboravit preticanje i bilo kakvu vrstu dinamicne voznje na koju si vjerujem donekle navikao s tom fabijom. vozio sam je u 2 navrata, i auto otkida kako ide. mislim iskreno da ce ti to dosta smetat na ovom citroenu. sto se tice ostalog, nema price. c4 je jako dobar auto, za klasu veci, udobniji i sve ostalo sto dodje s dimenzijama. mozda je trenutno i best buy na trzistu. a sad je do tebe ostalo.
Dinamicna voznja sa zenom, 2 djece, pun prtljage...? Takav je isao i sa Fabijom dinamicno... :wink:

Nema tu poredjenja, veci model, novi model, isto dizel, uz par desetih dijelova sekunde slabije ubrzanje 0-100 nego sto je navikao...

hank

Post by hank » 18/06/2012 12:45

drndalo wrote:
hank wrote:mislim da je motor od 90 ks nedovoljno jak za auto te velicine. kad krenes na more sa zenom i djecom, s punim rezervoarom i punim gepekom i s ukljucenom klimom, mozes zaboravit preticanje i bilo kakvu vrstu dinamicne voznje na koju si vjerujem donekle navikao s tom fabijom. vozio sam je u 2 navrata, i auto otkida kako ide. mislim iskreno da ce ti to dosta smetat na ovom citroenu. sto se tice ostalog, nema price. c4 je jako dobar auto, za klasu veci, udobniji i sve ostalo sto dodje s dimenzijama. mozda je trenutno i best buy na trzistu. a sad je do tebe ostalo.
Dinamicna voznja sa zenom, 2 djece, pun prtljage...? Takav je isao i sa Fabijom dinamicno... :wink:

Nema tu poredjenja, veci model, novi model, isto dizel, uz par desetih dijelova sekunde slabije ubrzanje 0-100 nego sto je navikao...
nekom ko ima godina i kome nije do trke je prilicno dinamicna voznja kad ne mora vozit 15 minuta iza slepera da bi ga pretekao i ko kad pretice, ne mora molit boga da se neko ne pojavi iza okuke dok je on na pola tog slepera.
na tu vrstu dinamike mislim, a tu vrstu dinamike je mogao upraznjavat s fabijom bez problema. ekvivalentan dizel kod citroena c4, tom kakav ti imas u fabiji je ona sa 140ks. sve ostalo je nemjerljivo.

ranger

Post by ranger » 18/06/2012 13:01

prvo, na linku koji je postavljen u prvom postu pogresno je poredjenje napravljeno jer je poredjen citroen sa 82kW a prica se o motoru sa 68kW. mislim da je otvarac teme htio napravit ovo poredjenje http://www.zeperfs.com/en/duel4124-3782.htm
sad na temu, citroen tezak 1080kg i malo mu 90ks i 230Nm o.momenta... objektivno?
po mom misljenju sasvim dovoljno (pod uslovom da su ovi podaci tacni). pa ljudi golf cetvorka je teza 200 i kusur kila pa ide ok sa 90ks.
dizajn citroena je za moj pojam 5x ljepsi doduse evidentna je i razlika u godinama.
ja vozim mnogo slabije auto srednje klase pa opet ne pravim kolone za sobom i preteknem koga god stignem tako da... za prosjecnog vozaca sasvim dovoljno.

holowey

Post by holowey » 18/06/2012 13:32

ranger wrote:prvo, na linku koji je postavljen u prvom postu pogresno je poredjenje napravljeno jer je poredjen citroen sa 82kW a prica se o motoru sa 68kW. mislim da je otvarac teme htio napravit ovo poredjenje http://www.zeperfs.com/en/duel4124-3782.htm
sad na temu, citroen tezak 1080kg i malo mu 90ks i 230Nm o.momenta... objektivno?
po mom misljenju sasvim dovoljno (pod uslovom da su ovi podaci tacni). pa ljudi golf cetvorka je teza 200 i kusur kila pa ide ok sa 90ks.
dizajn citroena je za moj pojam 5x ljepsi doduse evidentna je i razlika u godinama.
ja vozim mnogo slabije auto srednje klase pa opet ne pravim kolone za sobom i preteknem koga god stignem tako da... za prosjecnog vozaca sasvim dovoljno.
Vidi, u razmatranje uzimam C4 a ne C3, stoga poredjenje koje sam koristio stoji, a pride tome sto je u poredjenju koristen jaci motor kod C4 nego sto je u ovoj akcijskoj ponudi, pa sam zbunjen da motor kod C4 sa vise KS, vise Nm ima slabije performanse od moje Fabije... Ne bih da se zalijecem i uzmem auto u koji moze stati vise osoba i stvari, a dobijem tromog magarca koji uzbrdo ne moze preteci stado ovaca. Ovaj C4 sa reklame je tezak cca 1200kg, sto bi sa dvoje-troje putnika i stvarima lako moglo da predje 1500kg...

Vec sam napisao, odusevljen sam enterijerom i udobnoscu, ali bih iz prve ruke da saznam neka iskustva u eksploataciji C4 hdi 68kw po nasim cestama... Mozda sam subjektivan, ali Fabia 1.9 77kw leti. Cak i pod teretom, cetiri osobe + stvari, nikakav problem preteci auto u nasim brdima. Te sigurnosti u voznji, kada uvijek imam jos rezerve snage u slucaju preticanja na kratkim dionicama i vanrednih situacija, se ne bih bas tako lako odrekao...

Sa druge strane, C4 ima svoje prednosti, vece auto, prostranije, udobnije, kvalitetniji materijali, moguce jeftinija registracija zbog motora manje zapremine/snage. Gledam snimak crash testa, nije ni to za odbaciti kod donosenja odluke, kabina pri frontalnom sudaru skoro da nema nikakvih deformacija.

drndalo

Post by drndalo » 18/06/2012 14:23

Izvini jel ti stvarno mislis da je tvoja Fabija od 77 kW letila ? A 68 kW ce puzati ? Ja ti tvrdim da je tu razlika u 5% u svakodnevnim uslovima na putu, a ti kako hoces... Nikada nijedan auto samo kW ili samo Nm ne vozi, tu su i prenosni odnosi u mjenjacu/diferencijalu, tezina karoserije... Gdje si mogao sa Fabijom, moci ces i sa C4...

Otidji, probaj, pa onda zakljucuj... Ne robuj nasim stereotipima da Skoda leti, Francusko "govno" Citroen mili po putevima...

ranger

Post by ranger » 18/06/2012 14:49

holowey wrote:
ranger wrote:prvo, na linku koji je postavljen u prvom postu pogresno je poredjenje napravljeno jer je poredjen citroen sa 82kW a prica se o motoru sa 68kW. mislim da je otvarac teme htio napravit ovo poredjenje http://www.zeperfs.com/en/duel4124-3782.htm
Vidi, u razmatranje uzimam C4 a ne C3, stoga poredjenje koje sam koristio stoji, a pride tome sto je u poredjenju koristen jaci motor kod C4 nego sto je u ovoj akcijskoj ponudi, pa sam zbunjen da motor kod C4 sa vise KS, vise Nm ima slabije performanse od moje Fabije... Ne bih da se zalijecem i uzmem auto u koji moze stati vise osoba i stvari, a dobijem tromog magarca koji uzbrdo ne moze preteci stado ovaca. Ovaj C4 sa reklame je tezak cca 1200kg, sto bi sa dvoje-troje putnika i stvarima lako moglo da predje 1500kg...

Vec sam napisao, odusevljen sam enterijerom i udobnoscu, ali bih iz prve ruke da saznam neka iskustva u eksploataciji C4 hdi 68kw po nasim cestama... Mozda sam subjektivan, ali Fabia 1.9 77kw leti. Cak i pod teretom, cetiri osobe + stvari, nikakav problem preteci auto u nasim brdima. Te sigurnosti u voznji, kada uvijek imam jos rezerve snage u slucaju preticanja na kratkim dionicama i vanrednih situacija, se ne bih bas tako lako odrekao...

Sa druge strane, C4 ima svoje prednosti, vece auto, prostranije, udobnije, kvalitetniji materijali, moguce jeftinija registracija zbog motora manje zapremine/snage. Gledam snimak crash testa, nije ni to za odbaciti kod donosenja odluke, kabina pri frontalnom sudaru skoro da nema nikakvih deformacija.
uh izvinjavam se,
u tom slucaju ja bih otisao na probnu voznju pa se sam uvjerio. posto je to dosta uobicajena kombinacija C4 vjerujem da ima u salonu testni sa upravo tim motorom. ima logike ta racunica 1200kg + putnici + prljag...
ne kazem ni ja da ce se citroen muciti s tim motorom al dal ces osjetit razliku, mislim da hoces.

febo_acm
Has thanked: 2 times

Post by febo_acm » 18/06/2012 14:53

Ja samo da kažem da posjedujem C4 1.6 HDI, Tendance oprema... Sada kad bi ponovo uzimao auto za te pare, ne bi ništa razmatrao osim C4 :D

@edit

Ako te šta zanima, samo pitaj ;)

hank

Post by hank » 18/06/2012 14:59

drndalo wrote:Izvini jel ti stvarno mislis da je tvoja Fabija od 77 kW letila ? A 68 kW ce puzati ? Ja ti tvrdim da je tu razlika u 5% u svakodnevnim uslovima na putu, a ti kako hoces... Nikada nijedan auto samo kW ili samo Nm ne vozi, tu su i prenosni odnosi u mjenjacu/diferencijalu, tezina karoserije... Gdje si mogao sa Fabijom, moci ces i sa C4...

Otidji, probaj, pa onda zakljucuj... Ne robuj nasim stereotipima da Skoda leti, Francusko "govno" Citroen mili po putevima...
fabia sa 105 ks je za citroena c4 koji je u prosjeku tezi u startu preko 100+ kila i slabiji 13 ks letilica sto se tice dojma u voznji i mogucnosti na cestama. drugo motor u fabiji je veci i u svakom rezimu je manje rasterecen nego manji motor u vecem autu. dakle to opste ne treba mjesat i poredit. nece taj c4 bit mrtav konj, a kad ga konkretno poredis s ovom fabijom, itekako da hoce.

febo_acm

Post by febo_acm » 18/06/2012 15:01

Meni je malo neozbiljno porediti Fabiu i C4... C4 je đip za Fabiu :D

I logično je da je Fabia startnija zbog veličine i težine.

drndalo

Post by drndalo » 18/06/2012 15:03

hank wrote:
drndalo wrote:Izvini jel ti stvarno mislis da je tvoja Fabija od 77 kW letila ? A 68 kW ce puzati ? Ja ti tvrdim da je tu razlika u 5% u svakodnevnim uslovima na putu, a ti kako hoces... Nikada nijedan auto samo kW ili samo Nm ne vozi, tu su i prenosni odnosi u mjenjacu/diferencijalu, tezina karoserije... Gdje si mogao sa Fabijom, moci ces i sa C4...

fabia sa 105 ks je za citroena c4 koji je u prosjeku tezi u startu preko 100+ kila i slabiji 13 ks letilica sto se tice dojma u voznji i mogucnosti na cestama. drugo motor u fabiji je veci i u svakom rezimu je manje rasterecen nego manji motor u vecem autu. dakle to opste ne treba mjesat i poredit. nece taj c4 bit mrtav konj, a kad ga konkretno poredis s ovom fabijom, itekako da hoce.
Mislis opterecen ? :wink:

Ja rekoh, u 99% njegovih voznji, ta razlika ce mu mozda biti u 5%, a to i nije bas neka primjetna razlika... A to da je Fabija letilica, mogu reci samo oni koji bolje letili nisu, jer letenje nije samo pravolinijski proces, ima nesto i u drzanju ceste u krivinama, a tu auta za 1 klasu veca, i 1-2 generacije moderniji, siju Fabiju za par kopalja... Uglavnom, prestanimo porediti kruske i jabuke, za njegovu sadasnju Fabiju, i takav C4 ce biti kao SpejS Satl...

ned424

Post by ned424 » 18/06/2012 15:11

Skoro sam renato jedan C4 dobro auto nema mane sve je ok samo sta kasnije za odrzavanje? Inace nemozes porediti Skodu i C4 st ose tice voznje i udobnosti ali servis uhhh zara ali eto na vagu pa skontaj!

vozač

Post by vozač » 18/06/2012 15:15

e nek za škodu nije žara, pogotovo ako svratiš u ASA AUTO

febo_acm

Post by febo_acm » 18/06/2012 15:24

ned424 wrote:Skoro sam renato jedan C4 dobro auto nema mane sve je ok samo sta kasnije za odrzavanje? Inace nemozes porediti Skodu i C4 st ose tice voznje i udobnosti ali servis uhhh zara ali eto na vagu pa skontaj!
Komšija ima Golfa 6, a drugi Oktaviju 2009 godište. Da vidiš belaja kad odu ovlašteni servis ASA AUTO :D :D

drndalo

Post by drndalo » 18/06/2012 15:27

Pa sto ce im auto 2009-2010 ako ga misle odrzavati za 56 KM godisnje kao Golf II u ratu...? :evil:

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 18/06/2012 15:31

AMD wrote:
ned424 wrote:Skoro sam renato jedan C4 dobro auto nema mane sve je ok samo sta kasnije za odrzavanje? Inace nemozes porediti Skodu i C4 st ose tice voznje i udobnosti ali servis uhhh zara ali eto na vagu pa skontaj!
Komšija ima Golfa 6, a drugi Oktaviju 2009 godište. Da vidiš belaja kad odu ovlašteni servis ASA AUTO :D :D
A šta kažu tebi u Citroenu? Daj cvaju ako ima. A i ako nema, nije problem :mrgreen:

febo_acm

Post by febo_acm » 18/06/2012 15:39

Ne kažu ništa još, ima garanciju :D Ali koliko sam pričao sa rajom to je u par deka. Nego steretipi sve :D

Jay Gatsby

Post by Jay Gatsby » 18/06/2012 15:44

AMD wrote:Ne kažu ništa još, ima garanciju :D Ali koliko sam pričao sa rajom to je u par deka. Nego steretipi sve :D
Kažu ljudi da i Škoda daje nekakvu garanciju :mrgreen: Naravno, ne da je u pet, nego je u dvije deke.

hank

Post by hank » 18/06/2012 16:12

jebo mater, ispada c4 za fabiju bolid formule jedan. pricamo o zadnjoj fabiji. dakle generacijski je citroen noviji za jednu generaciju. osim toga c4 je ko auto best buy kad se uzme sta se nudi i za koje pare. meni licno je to karina od auta pogotovo s tim motorom. zavaravanje samog sebe. za 25k km bi kupio godinu dana starog kompkata s dizel motorom od 120ks najmanje. al to sam i ja i to je moje misljenje.
poneta moje price je golf cetvorka nije 200kg teta od c4. jer je c4 u medjuvremenu narastao za 15 cm kao sto je i narastao sam prosjek klase. poenta je takodjer da je to pristojan motor al da ce covjek koji je pokrenuo temu osjetit razliku definitivno, jer trenutno posjeduje manje i jace auto koje uz to nije 2001 nego vjerovatno par godina stara fabija. c4 s tim paketom opreme ima mozda par stvari koje fabija nema. da se razumijemo uz tu najjacu dizel vetziju fabije covjek nije sigurno uzeo najslabiju opremu. dakle i fabija ima sigurno i daljinski, i mp3 i BC i mozda flege, klimu, podizace i sve pizdarije koje ima taj citroen na akciji. dakle on jedino po velicini moze nadjebat fabiju, i po udobnosti karakteristicnoj za francuska auta. sve ostalo je ako ne isto, onda u 5 deka razlicito.

drndalo

Post by drndalo » 18/06/2012 16:21

Jedino sto ja rekoh pogresno je to sto sam mislio da mu je Fabia 1, a ne Fabia 2... Ali sve ostalo ostaje kako sam rekao, 1 klasa, i 1 generacija novije ! I da, to je velika razlika... E sad, da li je nekom vaznije sto ce mu Fabia 2 ubrzavati na ravnom npr. 0.8 sec krace, ili mu je bitnije cjelokupna "boljina" veceg i novijeg auta, to je do njega...

I da, C4 jeste bolid F1 u odnosu na Fabiju karavan, probaj ih malo opteretiti nazad, pa potjerat kroz krivinu... Skoda je jednostavno mali auto sa velikim ruksakom, i kada se taj ruksak napuni, guzica te vuce u stranu... Ali to sam samo ja, mozda je vaznije da na semaforu moze uzeti C4 od Grasa do RTV doma... Ili ici na trke street-race-cuninga-402-metra...

Post Reply