Citroen C4 HITNO

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: Bobi, _BataZiv_0809

Post Reply
Avalanche

#101 Re: Citroen C4 HITNO

Post by Avalanche » 19/02/2018 16:12

nepass1 wrote: pa iskreno kad kupis polovno trebalo bi servis odraditi, sta znas. dosta auta je vraceno tj vracena kilometraza.
ja licno mislim da svi to rade. vracanje kilometara. svaka autokuca.
i gledaj da spustis cijenu koliko moze.
kupujes macka u vreci, ja kad bih uzeo polovno 1.5k bih ostavio sa strane za razne kvarove koji mogu nastupiti nakon par mjeseci od kupovine.
ako bas bas pojma nemas o autims, nemas majsora od povjerenja ja bih radije kupio novo. moze se za 20k naci novo auto. npr suzuki swift :wink:
Ja bas nemam pojma o autima, evo tek sad ucim citajuci vase postove i pomalo povezujem. Tako da, definitivno ne bih isla sama da kupujem.

Polisa bi mi bila 50%.

Pa to je problem, tih 17-18k bi i nekako skupila, ako bi bio 17k, onda bi imala jos tu hiljadu za taj servis (ako je servis oko 500, ako sam dobro razumjela?), ali nema sanse da mogu kupiti novi od 20k (jedva sam prelomila i preko 15k, ako cemo iskreno).
condy wrote:
Avalanche wrote:
Gdje tacno da vidim?
Upisi na google funny auto olx i naces, na mobitelu sam pa ti ne mogu sad staviti link.

Usput, ja ne bih nista gledao sa vise od 125 hiljada predjenih km. Cekaj auto sa manje kilometara.
Hvala, pogledacu. Izgleda da je po svim ovim salonima kilometraza preko 150 000. Koji sam god auto vidjela, tako je.

P.S. Sad sam vidjela funnyauto, i jesu jeftiniji (osim su stavili cijenu bez PDV-a, jer to svi rade :roll: ), a kilometraza je ista - preko 150k.

kakav nered

#102 Re: Citroen C4 HITNO

Post by kakav nered » 19/02/2018 16:27

Avalanche wrote:
ElRe wrote:Oba modela sa linkova iznad su interesantna. Mladi su i malo presli. Fabricka Citroen navigacija osim estetske funkcije samog monitora je neupotrebiva na Balkanu. Mape nisu azurirane, a pokrivenost jugoistoka Evrope nije bila dobra ni 2014. kada je automobil bio nov. Za navigaciju imas tablet, mobitel i instaliras iGo, HereMaps i sl što radi i u offline modu (tj kada mobitel nije povezan na internet).
Pa dobro, ja bih tu navigaciju i zbog vizuelnog efekta, jer mnogo ljepse izgleda auto sa navigacijom, nego bez nje, kad vec kupujem, jer necu narednih godina mijenjati auto, pa ono, daj da mi bude dobro i za narednih nekoliko godina. :D
Ako je nećeš koristiti ne znam što ćeš džaba dati 1000 KM koliko je auto otprilike skuplje ako ima navigaciju...
Ja sam prošle godine uzela C4 bez navigacije 2012. godište, prešao 142.000 KM... od opreme mu fali navigacija, senzori za parking i mislim više ništa... ali meni to i ne treba... senzori bi me samo nervirali jer savršeno parkiram i bez njih... naviaciju imam na telefonu mada se trudim da je ne koristim, da se snađem bez nje :)
Prije njega sam imala citroena C4 iz 2007 i obožavala sam ga iako je on imao samo osnovnu opremu... ali to ovisi kakav si tip i šta ti je bitno... meni je bitnije imati nove gume i dobro servisiran auto nego neku sad full opremu... a moraš računati da će ti trebati i ljetne i zimske gume i mali servis... pa računaj i to kad budeš gledala koliko će te auto izaći... ako imaš 18.000 gledaj auto za max 16.000 KM jer imaš i ove dodatne troškove i registraciju...

Citroeni se ne kradu ali nije ti zgoreg imati kasko...ja imam onaj s 30% franšize i mirna sam a košta me manje od 40KM mjesečno...

condy

#103 Re: Citroen C4 HITNO

Post by condy » 19/02/2018 16:32

Avalanche wrote:
Hvala, pogledacu. Izgleda da je po svim ovim salonima kilometraza preko 150 000. Koji sam god auto vidjela, tako je.

P.S. Sad sam vidjela funnyauto, i jesu jeftiniji (osim su stavili cijenu bez PDV-a, jer to svi rade :roll: ), a kilometraza je ista - preko 150k.
To su cijene sa pdv-om. To znam jer sam kod njih gledao jedno auto za prijatelja.

Cekaj auto sa manjom kilometrazom :wink:

Tebi bi dobro odgovarao automatik. Pa nemoj bjezati od njega.
Last edited by condy on 19/02/2018 16:34, edited 1 time in total.

kakav nered

#104 Re: Citroen C4 HITNO

Post by kakav nered » 19/02/2018 16:33

Mene je mali servis u Guma M prije 2 mj koštao 143,00 KM a promijenili su ulje, filter ulja, zraka, klime i filter goriva.
Ulje je Elf evolution fulltech fe 5w30..

supercali

#105 Re: Citroen C4 HITNO

Post by supercali » 19/02/2018 16:34

Sto se tice zastite dovoljan je alarm a kasko je po meni nepotreban za to auto ako nije nov
Sad da se vratim izboru opreme
Zavisno sta ko trazi al ja bih kao i avalanche uzeo sa ekranom u boji koji je automatski sa navigacijom
Mada se navigacija moze rijesiti na vise nacina ako je potrebna
Sto se tice cijena kao sto je receno ostavi 1000 pa i do 2000 za servise jer mali ja bih uradio bez obzira na sve a onda tu ima i do guma i do registracije i svasta nesto ako nema zakonski trazenu opremu to je oko 50-100 maraka set i sl
Sve sitnice a nakupi se fina cifra
I moj savjet je trazi benzinca jer je jeftiniji servis a i manja mogucnost kvara

kakav nered

#106 Re: Citroen C4 HITNO

Post by kakav nered » 19/02/2018 16:38

condy wrote:
Avalanche wrote:

To su cijene sa pdv-om. To znam jer sam kod njih gledao jedno auto za prijatelja.

Ovo ti je dobar savjet, budi strpljiva i čekaj, ne zalijeći se... čekaj dobro auto...
i ne gledaj samo vizuelno... pregledaj ga cijelog, vidi je li farbano, kakav je mjenjač, papučice, tapiserija unutra, zavuci se i pogledaj svuda, odvedi ga u ovlašteni servis na pregled... puno se toga može vidjeti ako ga detaljno pregledaš (mada ništa nije garancija)...

Avalanche

#107 Re: Citroen C4 HITNO

Post by Avalanche » 19/02/2018 16:38

kakav nered wrote:
Ako je nećeš koristiti ne znam što ćeš džaba dati 1000 KM koliko je auto otprilike skuplje ako ima navigaciju...
Ja sam prošle godine uzela C4 bez navigacije 2012. godište, prešao 142.000 KM... od opreme mu fali navigacija, senzori za parking i mislim više ništa... ali meni to i ne treba... senzori bi me samo nervirali jer savršeno parkiram i bez njih... naviaciju imam na telefonu mada se trudim da je ne koristim, da se snađem bez nje :)
Prije njega sam imala citroena C4 iz 2007 i obožavala sam ga iako je on imao samo osnovnu opremu... ali to ovisi kakav si tip i šta ti je bitno... meni je bitnije imati nove gume i dobro servisiran auto nego neku sad full opremu... a moraš računati da će ti trebati i ljetne i zimske gume i mali servis... pa računaj i to kad budeš gledala koliko će te auto izaći... ako imaš 18.000 gledaj auto za max 16.000 KM jer imaš i ove dodatne troškove i registraciju...

Citroeni se ne kradu ali nije ti zgoreg imati kasko...ja imam onaj s 30% franšize i mirna sam a košta me manje od 40KM mjesečno...

Ovako, sa navigacijom bih uzela jer: ljepse izgleda, tu je i kontrolna tabla ako sam dobro razumjela, jer ne planiram narednih ajde recimo 10 godina da mijenjam auto, pa bih sad uzela sa tom navigacijom jer ce mi mozda za tih 10 godina zatrebati...

Kad kupim auto, dobijam ljetne gume, je li tako? A zimske kupujem? I koliko kostaju te zimske za ovaj moj citroen?

I last but not least, sta je tacno kasko i koliko kosta. Osjecam se k'o debil, ali sta da radim kad bas nemam pojma nista o autima... :skoljka:

Zato i kazem, mozda je ludorija da kupujem ovako skupo auto, ali gledam u buducnost, jer ce mi za 10 godina opet biti staro, a svakih par godina ne mogu da kupujem i da se stresiram oko istog.

kakav nered

#108 Re: Citroen C4 HITNO

Post by kakav nered » 19/02/2018 16:43

supercali wrote:Sto se tice zastite dovoljan je alarm a kasko je po meni nepotreban za to auto ako nije nov
Zavisno sta ko trazi al ja bih kao i avalanche uzeo sa ekranom u boji koji je automatski sa navigacijom
Sto se tice cijena kao sto je receno ostavi 1000 pa i do 2000 za servise jer mali ja bih uradio bez obzira na sve a onda tu ima i do guma i do registracije i svasta nesto ako nema zakonski trazenu opremu to je oko 50-100 maraka set i sl
I moj savjet je trazi benzinca jer je jeftiniji servis a i manja mogucnost kvara
kasko sam predložila ne zbog krađe, ne kradu se, više da si miran ako ti ga netko udari na parkingu, razbije staklo, ako ti udariš nekog drugog i sl.... za 36 KM mjesečno sam mirna... meni su u autopraonici skinuli lak s branika i blatobrana i to sam fino naplatila od kaska i prelakirala ga bez i jedne marke iz svog džepa (iako je 30% štete moje)..

Avalanche

#109 Re: Citroen C4 HITNO

Post by Avalanche » 19/02/2018 16:44

condy wrote:

Tebi bi dobro odgovarao automatik. Pa nemoj bjezati od njega.
To je super onda, ispade da su jeftiniji za oko 2-3k, sto je vise nego odlicno.

A koja mi je razlika izmedju automatika i manuelnog? Mislim, znam koja je razlika, ali hocu da kazem, je li pametno imati kod nas automatik? I ako ode neki dio, zar to nije skuplje i ko ce mi ga popravljati? (s obzirom da vrlo rijetko vidjam automatike ovdje)
supercali wrote: I moj savjet je trazi benzinca jer je jeftiniji servis a i manja mogucnost kvara
Cini mi se da su svi ovi dizeli, koliko vidjeh... :-?
kakav nered wrote: Ovo ti je dobar savjet, budi strpljiva i čekaj, ne zalijeći se... čekaj dobro auto...
i ne gledaj samo vizuelno... pregledaj ga cijelog, vidi je li farbano, kakav je mjenjač, papučice, tapiserija unutra, zavuci se i pogledaj svuda, odvedi ga u ovlašteni servis na pregled... puno se toga može vidjeti ako ga detaljno pregledaš (mada ništa nije garancija)...
Nije da mi se zuri, a nije da mi se bas i ne zuri. Gledacu da se ne zalecem, ali sve mi djeluje isto - svi saloni nude otprilike isto i otprilike sa istom cijenom, osim eto ovog funnyauta.

Avalanche

#110 Re: Citroen C4 HITNO

Post by Avalanche » 19/02/2018 16:48

kakav nered wrote:
kasko sam predložila ne zbog krađe, ne kradu se, više da si miran ako ti ga netko udari na parkingu, razbije staklo, ako ti udariš nekog drugog i sl.... za 36 KM mjesečno sam mirna... meni su u autopraonici skinuli lak s branika i blatobrana i to sam fino naplatila od kaska i prelakirala ga bez i jedne marke iz svog džepa (iako je 30% štete moje)..
Aha, a koliko tacno naplatis eto recimo za taj lak s branika? I znaci citavu godinu placas po 36 KM?

condy

#111 Re: Citroen C4 HITNO

Post by condy » 19/02/2018 16:49

Za 17-18 kKM mozes naci C4 1.6 hdi sa nekih 100-120 predjenih km, sa navigacijom i solidnom opremom, najvjerovatnije i sa automatikom i elektro parking kocnicim, zadnjim senzorima, samo se strpi i cekaj. Puno je to novca za oni sto si gledala. Preskupi su.

Prije kupovine odvezi auto u ovlasteni servis na pregled, i trazi da ti iscitaju i pregledaju servisnu evidenciju koju oni imaju u svojoj bazi preko broja od sasije.

kakav nered

#112 Re: Citroen C4 HITNO

Post by kakav nered » 19/02/2018 16:52

Avalanche wrote:
kakav nered wrote:

Ovako, sa navigacijom bih uzela jer: ljepse izgleda, tu je i kontrolna tabla ako sam dobro razumjela, jer ne planiram narednih ajde recimo 10 godina da mijenjam auto, pa bih sad uzela sa tom navigacijom jer ce mi mozda za tih 10 godina zatrebati...

Kad kupim auto, dobijam ljetne gume, je li tako? A zimske kupujem? I koliko kostaju te zimske za ovaj moj citroen?

I last but not least, sta je tacno kasko i koliko kosta. Osjecam se k'o debil, ali sta da radim kad bas nemam pojma nista o autima... :skoljka:

Zato i kazem, mozda je ludorija da kupujem ovako skupo auto, ali gledam u buducnost, jer ce mi za 10 godina opet biti staro, a svakih par godina ne mogu da kupujem i da se stresiram oko istog.
ako ti je ćeif onda kupi s navigacijom :) sebi kupuješ i jednom u 10 god i šta te briga :)

Ako ne kupuješ novo nećeš dobiti ni nove gume... moraš i ljetne i zimske kupiti... 16ke idu na taj auto i najjeftinija je Sava nekih 95 KM mislim, Bridgestone oko 200, Contintental oko 250, Dunlop isto toliko... pa sad vidi koliko ti treba za set... obavezno ostavi pare za to... zimske su nešto skuplje od ljetnih ali sad će brzo ljetna sezona pa bi mogla kupiti samo ljetne i onda krajem godine i zimske...

supercali

#113 Re: Citroen C4 HITNO

Post by supercali » 19/02/2018 16:52

kakav nered wrote:
supercali wrote:Sto se tice zastite dovoljan je alarm a kasko je po meni nepotreban za to auto ako nije nov
Ali vidi ovo sada ima fora i sa kaskom
Sta ako ti se u godini desi vise takvih slucajeva?
Ja koliko znam a to ce pojasniti ovi koji to bolje znaju se ne pokriva sve kao sto je slucaj prvi put kad se to desi
Al to je vec druga prica vezano za auto
Sto se tice lavine najbolji izbor bi bio kad bi neki poznanik ili poznanica prodavali auto koje ti se svidja pa kupiti sto je tesko
Dizeli su nazalost ovdje zastupljeni mozda i previse al jjbg tako je
Uglavnom sretno u pronalasku auta a za savjet uvijek nas mozes pitati

Joj kako smo mi muskarci cim treba pomoci zensku uvijek smo prvi za odgovoriti :mrgreen:

kakav nered

#114 Re: Citroen C4 HITNO

Post by kakav nered » 19/02/2018 16:52

Avalanche wrote:
kakav nered wrote:
Aha, a koliko tacno naplatis eto recimo za taj lak s branika? I znaci citavu godinu placas po 36 KM?
da, plaćam 12 mjeseci po 36 KM :)

kakav nered

#115 Re: Citroen C4 HITNO

Post by kakav nered » 19/02/2018 16:54

supercali wrote:
kakav nered wrote:
Ali vidi ovo sada ima fora i sa kaskom
Sta ako ti se u godini desi vise takvih slucajeva?
Ja koliko znam a to ce pojasniti ovi koji to bolje znaju se ne pokriva sve kao sto je slucaj prvi put kad se to desi
Al to je vec druga prica vezano za auto
Sto se tice lavine najbolji izbor bi bio kad bi neki poznanik ili poznanica prodavali auto koje ti se svidja pa kupiti sto je tesko
Dizeli su nazalost ovdje zastupljeni mozda i previse al jjbg tako je
Uglavnom sretno u pronalasku auta a za savjet uvijek nas mozes pitati

Joj kako smo mi muskarci cim treba pomoci zensku uvijek smo prvi za odgovoriti :mrgreen:

Zato sam ja i uzela ovaj 30% franšiza jer oni isplate 70% procjene a moje je 30% iako u konačnici to što ti isplate bude dovoljno da popraviš auto, još ti i ostane... a pošto pokrivaš tih 30% svaki ti se slučaj isplati full, ne umanjuje se ništa za prethodnu štetu :) to je samo kod full kaska..

ps. ja sam žensko :D
Last edited by kakav nered on 19/02/2018 16:55, edited 1 time in total.

Avalanche

#116 Re: Citroen C4 HITNO

Post by Avalanche » 19/02/2018 16:55

E, hvala vam, ljudi, svima puno! Ne mogu svakoga da citiram posebno i odgovaram i zahvaljujem se (samo bih spam-ovala temu (kao da i ovo vec nije dovoljno :D ), ali stvarno hvala svima puno!!! :thumbup: :)

supercali

#117 Re: Citroen C4 HITNO

Post by supercali » 19/02/2018 16:55

kakav nered wrote:
Avalanche wrote:
kakav nered wrote:

ako ti je ćeif onda kupi s navigacijom :) sebi kupuješ i jednom u 10 god i šta te briga :)

Ako ne kupuješ novo nećeš dobiti ni nove gume... moraš i ljetne i zimske kupiti... 16ke idu na taj auto i najjeftinija je Sava nekih 95 KM mislim, Bridgestone oko 200, Contintental oko 250, Dunlop isto toliko... pa sad vidi koliko ti treba za set... obavezno ostavi pare za to... zimske su nešto skuplje od ljetnih ali sad će brzo ljetna sezona pa bi mogla kupiti samo ljetne i onda krajem godine i zimske...
Nisu tolike cijene za 16
A zimske moze i 15
Najskuplje zimske za 16 su 177 maraka u dimenziji 205/55 sad zavisi koja je dimenzija za taj citroen tacna ne znam pa tako i cijena moze varirati

condy

#118 Re: Citroen C4 HITNO

Post by condy » 19/02/2018 16:56

Avalanche wrote:
To je super onda, ispade da su jeftiniji za oko 2-3k, sto je vise nego odlicno.

A koja mi je razlika izmedju automatika i manuelnog? Mislim, znam koja je razlika, ali hocu da kazem, je li pametno imati kod nas automatik? I ako ode neki dio, zar to nije skuplje i ko ce mi ga popravljati? (s obzirom da vrlo rijetko vidjam automatike ovdje)
.
Automatik po gradu je jednostavniji i ljepsi za vozit, sve sam radi veoma glatko i fino. On dolazi sa sest brzina.

Pouzdan je i nije kvarljiv. Slican je obicnom manuelnom. I cijena odrzavanje je ista kao i kod manuelnog. To nije klasicni automatik. Kod 1.6 hdi je drukciji automatik i nemas sa njim brige.

Kod 2.0 hdi motora je vec drugi uparen automatik i on je skup za odrzavanje kad se pokvari.

Avalanche

#119 Re: Citroen C4 HITNO

Post by Avalanche » 19/02/2018 16:57

Joj, roknucu se! Znaci, sad ja dam 17k za auto i tu nemam gume, nego ih moram kupiti, tj. doplatiti?

Sve sto vise dobijam informacija, sve mi se manje svidja. :lol: :nevjerujem:

supercali

#120 Re: Citroen C4 HITNO

Post by supercali » 19/02/2018 16:58

kakav nered wrote:
Avalanche wrote:
kakav nered wrote:
da, plaćam 12 mjeseci po 36 KM :)
Mrsko mi brisati quote na post ispod pa cu ovdje
Znam da si zensko nego generalno govorim kako muskarci polete pomoci zensku a kad je musko u pitanju uglavnom se svodi na papak sto ce ti to a to se onda razveze u ubjedjivanje da je moje ispravnije od tvoga i sl

supercali

#121 Re: Citroen C4 HITNO

Post by supercali » 19/02/2018 16:59

Avalanche wrote:Joj, roknucu se! Znaci, sad ja dam 17k za auto i tu nemam gume, nego ih moram kupiti, tj. doplatiti?

Sve sto vise dobijam informacija, sve mi se manje svidja. :lol: :nevjerujem:
Ma nije bas tako nego pitanje kakve ces gume dobiti a uglavnom ces dobiti skoro istrosene pa moras racunati da trebaju nove u skorije vrijeme
I to je slucaj sa svim autima ne samo citroenom

Bakir1

#122 Re: Citroen C4 HITNO

Post by Bakir1 » 19/02/2018 17:00

Sve to kafa s respom rijesi :D
Dok respo ne naleti na trandzu sa sm fetisom :lol:

kakav nered

#123 Re: Citroen C4 HITNO

Post by kakav nered » 19/02/2018 17:01

supercali wrote: Nisu tolike cijene za 16
A zimske moze i 15
Najskuplje zimske za 16 su 177 maraka u dimenziji 205/55 sad zavisi koja je dimenzija za taj citroen tacna ne znam pa tako i cijena moze varirati
Ja sam gledala sad na guma m stranici i kreću se tako do 250 KM 205/55/16 :) a ima i skupljih :D
Nekad sam kupovala Continental sad kupujem Savu... jer iskreno za tu razliku u cijeni nisu se pokazale bolje... a budući da ne vozim puno po autoputu tj na velikim brzinama onda mi nije toliko bitno, bitnije mi je da je nova :)

kakav nered

#124 Re: Citroen C4 HITNO

Post by kakav nered » 19/02/2018 17:02

supercali wrote: Mrsko mi brisati quote na post ispod pa cu ovdje
Znam da si zensko nego generalno govorim kako muskarci polete pomoci zensku a kad je musko u pitanju uglavnom se svodi na papak sto ce ti to a to se onda razveze u ubjedjivanje da je moje ispravnije od tvoga i sl
istina :)

supercali

#125 Re: Citroen C4 HITNO

Post by supercali » 19/02/2018 17:03

Bakir1 wrote:Sve to kafa s respom rijesi :D
Dok respo ne naleti na trandzu sa sm fetisom :lol:
A sta fali i ako naletim
Mozda otkrijem svoje unutrasnje ja :mrgreen:

Post Reply