cime cistite unutrasnjost kucista?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
sumiko

cime cistite unutrasnjost kucista?

Post by sumiko » 17/04/2007 10:45

pozdrav svim ljudima dobre volje!
zna li iko cime da ocistim unutrasnjost kucista??? ostavljam ga otvorenog, jer mi je tako tisi racunar. znam da ne bih trebala nikakve krpice koristiti, pa sam ga samo usisala i otisla je glavna prasina, ali je ostalo nekako mrljavo .. brrrr uh.. kako mogu imati cisto ali i blistavo kuciste????
(inace nisam freak u ciscenju, samo pazim tehniku da i ona pazi mene)
:? :)

konyan

Re: cime cistite unutrasnjost kucista?

Post by konyan » 17/04/2007 10:49

sumiko wrote:pozdrav svim ljudima dobre volje!
zna li iko cime da ocistim unutrasnjost kucista??? ostavljam ga otvorenog, jer mi je tako tisi racunar. znam da ne bih trebala nikakve krpice koristiti, pa sam ga samo usisala i otisla je glavna prasina, ali je ostalo nekako mrljavo .. brrrr uh.. kako mogu imati cisto ali i blistavo kuciste????

Probaj sa arf citrusom. Naneses na magicnu krpu vrlo malo arfa, izribas dobro i onda isperes mokrim truleksom. Pazi samo oko onog mjesta gdje se ustekava procesor. Kazu da korodira od arfa, pa tu samo malo preleti truleksom..

konyan

Post by konyan » 17/04/2007 10:50

Salim se naravno, samo usisavaj :D. Ne kontam kako je tisi ako je otvoren, ali svakome njegovo. :D

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 17/04/2007 11:00

Stavis racunar u kadu, malo deterdzenta, tus i da vidis kako ce zablistati.:D Ovo je naravno sala...

Iskreno dovoljno je to sto usisas kuciste ali eto ako ti smeta to umrljano od prasine onda mozes uraditi i ovo.

Uzmi alkohola, ne rakiju vec onaj apotekarski, natopi malo vatu (ne mnogo) alkoholom i pazljivo ocisti citavo kuciste osim racunarskih komponenti. Nema potrebe da alkoholom cistis komponente racunara jer prasina ne utice na performanse isith. Ventilatore samo dobro usisaj ili uzmi zrak u boci za ciscenje komponenti pa samo tim zrakom oprasi, da ne povjerujes koliko izadje prasine. Naravno, prije svega pobrojanog OBAVEZNO iskljuci PC iz napajanja.

Sretno. :)

sumiko

Post by sumiko » 17/04/2007 11:06

[quote="konyan"]Salim se naravno, samo usisavaj :D. Ne kontam kako je tisi ako je otvoren, ali svakome njegovo. :D[/quote

:lol: , hvala kako god..

ledja kucista su u vidu perforirane metalne ploce, pa kad zrak izlazi-ulazi kroz te rupe, huci k'o da ce poletiti svaki cas... asusovo je, mrtva sminka, ali eto ima manu...

sumiko

Post by sumiko » 17/04/2007 11:17

Drvosjeca iz Dejcica wrote:

Stavis racunar u kadu, malo deterdzenta, tus i da vidis kako ce zablistati.:D Ovo je naravno sala...

Iskreno dovoljno je to sto usisas kuciste ali eto ako ti smeta to umrljano od prasine onda mozes uraditi i ovo.

Uzmi alkohola, ne rakiju vec onaj apotekarski, natopi malo vatu (ne mnogo) alkoholom i pazljivo ocisti citavo kuciste osim racunarskih komponenti. Nema potrebe da alkoholom cistis komponente racunara jer prasina ne utice na performanse isith. Ventilatore samo dobro usisaj ili uzmi zrak u boci za ciscenje komponenti pa samo tim zrakom oprasi, da ne povjerujes koliko izadje prasine. Naravno, prije svega pobrojanog OBAVEZNO iskljuci PC iz napajanja.

Sretno. :)

to sam htjela cuti!!!!

:) hvala drvosjeco!

moracu probati taj zrak u boci, a usisavanje ventilatora mi je najdrazi dio :-)

Qler

Post by Qler » 17/04/2007 11:24

ja svoj komp fino rastavim, coler rastavim pod vodu komponente raspusem ocistim, kuciste usisam, prebrisem, ventilatore ocistim i onda na miru sve fino sastavim :D da vidis kako se blista :D

hitman05

Post by hitman05 » 17/04/2007 14:33

Meni nije jasno kako usisavate prasinu iz kucista, pa polomili bi pola komponenti. Cuj usisavaju :)) 'vako se to radi: uzms cetku za farbanje, onu mehku sirine 4-5cm i fino pedjes preko svih komponenti. Ovako se "skine" sva prasina, a komponente su potpuno sigurne. Prasinu jednostavno "istresete" (eh ovdje moze pomoci usisivac :) ). Druga faza je "rastjeravanje" prasine koja je ostala u kucistu, a to se radi pomocu kompresovanog zraka (eh i ovdje moze pomoci usisivac, ali onaj koji pozadi "puse" zrak). Uglavnom cetkice male i velike, kompresovani zrak i to je to.

konyan

Post by konyan » 17/04/2007 14:40

Zaboravio sam dodati da ja printer i kuciste cistim kompresorom (a propos prethodnog posta). :D

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 17/04/2007 14:45

hitman05 wrote:Meni nije jasno kako usisavate prasinu iz kucista, pa polomili bi pola komponenti. Cuj usisavaju :)) 'vako se to radi: uzms cetku za farbanje, onu mehku sirine 4-5cm i fino pedjes preko svih komponenti. Ovako se "skine" sva prasina, a komponente su potpuno sigurne. Prasinu jednostavno "istresete" (eh ovdje moze pomoci usisivac :) ). Druga faza je "rastjeravanje" prasine koja je ostala u kucistu, a to se radi pomocu kompresovanog zraka (eh i ovdje moze pomoci usisivac, ali onaj koji pozadi "puse" zrak). Uglavnom cetkice male i velike, kompresovani zrak i to je to.

Hitman, Hitman, ne usisavas k'o tepih vec k'o po jajima. :lol: Salim se, ima i za usisivac onaj dodatak sa mekanom cetkicom pa mozes komotno bez problema usisati maticnu, graficku i ostalo. Kompresovani zrak je dobar za ciscenje svih vrsta ventilatora i colera kao i ostalih komponenti pa do periferije. Sve je stvar izbora i sta ko misli da mu se vise isplati. :)

sumiko

Post by sumiko » 17/04/2007 14:47

hitman05 wrote:Meni nije jasno kako usisavate prasinu iz kucista, pa polomili bi pola komponenti. Cuj usisavaju :)) 'vako se to radi: uzms cetku za farbanje, onu mehku sirine 4-5cm i fino pedjes preko svih komponenti. Ovako se "skine" sva prasina, a komponente su potpuno sigurne. Prasinu jednostavno "istresete" (eh ovdje moze pomoci usisivac :) ). Druga faza je "rastjeravanje" prasine koja je ostala u kucistu, a to se radi pomocu kompresovanog zraka (eh i ovdej moze pomoci usisivac, ali onaj koji pozadi "puse" zrak). Uglavnom cetkice male i velike, kompresovani zrak it to je to.

i meni je bila frka kad sam prvi put usisavala, vec sam imala spremne cetke i cetkice, krpe i krpice, ali me kolega upozorio na sve naelektrisane, namagnetisane i nakeslementisane blablabla cestice koje mogu da stete komponentama.

NeTRa1der

Post by NeTRa1der » 17/04/2007 17:38

Qler wrote:ja svoj komp fino rastavim,...komponente raspusem ocistim, kuciste usisam, prebrisem, ventilatore ocistim

hitman05 wrote:...uzmes cetku za farbanje, onu mehku sirine 4-5cm i fino pedjes preko svih komponenti...Uglavnom cetkice male i velike

ovako izgleda kod mene jedno ciscenje kompletnog kucista :)

pored ovoga, obicaj je da svaka 2-3 mjeseca rasklopim napojnu i ocistim i nju (kod mene je ona pravi zhderac prashine)

seha

Post by seha » 17/04/2007 18:47

Ja svoj ne cistim osim ako ne instaliram neki novi dio... Onda malo puhnem unutra i obicno se pokajem zbog kolicine prasine koja mi uleti u lice. :)

Kompresor... super... odakle mi to kuci?

Sensei

Post by Sensei » 17/04/2007 20:52

Image

Chischo

Post by Chischo » 18/04/2007 20:43

zar se kuciste cisti??? :? :?
ja u svoje tresem cigare(kroz rupu gdje je nekad bila disketna...)
kad instaliram novi dio obicno ocistim tek toliko da mi fizicki ne smeta da stavim tu komponentu, a onda ruke operem razredjivacem i to je to :D :D :D :D

texel

Post by texel » 03/05/2007 10:36

tech10

Post by tech10 » 03/05/2007 13:52

Gornji metod je odlican jer kada ga izneses na balkon i komsije mogu da vide da imas kompjuter. Nek' komsiji crkne PC. :D

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 03/05/2007 14:37

Komprimiranim zrakom, npr Dust OFF.
Ima da se kupi u vecini prodavnica kompjuterske opreme.
A sto se tice Arfa, Windexa, ovo, ono, nikada nisam glancao unutrasnjost kucista.

tech10

Post by tech10 » 03/05/2007 14:41

hadzinica wrote:pa ne budi bas toliko cinican :D malo prasine nikog nije ubilo(kad nas ne ubiju iduvni gasovi ovolikih auta, nece ni moja kuicna prasina), a i da vidi, pa sta :D
nemoj da pocnem iznositi perzijanere... :-D

Slijedeci put iznesi plazma TV, valja i njega oprashiti. :D

Qler

Post by Qler » 03/05/2007 14:44

evo ja prije dva dana cisto kantu :D fino povadio sve komponente ispuhoao ih usisivac lagano pa uglanco :) kuciste stelexom malo onaj prozor sa strane :D ventilatore kistom i krpicom. cpu cooler pod vodu (samo pasivni dio) i da vidis kako se sjaji :D ko' novo :D

Post Reply