Chrysler Stratus

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

exliberal

Re: Chrysler Stratus

Post by exliberal » 07/09/2011 21:12

Bjezi od toga ko djavo od krsta..... :run:

whow

Post by whow » 07/09/2011 22:56

buksna wrote:
exliberal wrote:Bjezi od toga ko djavo od krsta..... :run:
razlozi? bar jedan jbg :D

P.S. Za "bježanje" je kasno, kupio prije par dana i prvi utisci odlični :D Ali ipak zanimaju me razlozi za bježanje :D
U Sjevernoj Americi ili volis Chrysler ili Chevy ili Ford ali nikako sve tri marke. Oni koji vole Chevy ili Ford obicno mrze Chrysler i vice versa . Od Americkih proizodaca je nekao preferiram Chrysler tako prvenstveno zbog dizajna koji je po mom misljenju moderniji i ljepsi nego kod Forda ili Chevroleta . Konkretno ovaj Stratus ; radi se o starijem modelu tako da je u pitanju starija tehnologija i mozes ocekivati sve tipcne probleme koji se javljaju kod starijih automobila. Nisam siguram kakva je ta 2.0 L masina samo se nadam da nije u nekom rodu sa 2.0 L masinom koja se svojevremeno ugradivala u Neon jer je ta masina imala problema sa head gasket vec oko 100 000 km sto Chrysler nikada nije htio priznati. Ako zivis negdje u Sjevernoj Americi dobra stvar je da djelove mozes naci na skoro svakom otpadu a popravke bi trebale biti relativno jeftine i jednostavne.Predpostavljam da zivis u BiH jer u Americi gotovo niko ne kupuje auto koje je 2000 godiste osim ako nisi mehanicar ili ako se radi o necemu egzoticnom. Razlog : starija vozila su jednostavno preskupa za odrzavanje i puno je jeftinije placati 200 dolara ratu za neko jeftinije auto nego popravljati staro auto.

kreso_atac

Post by kreso_atac » 08/09/2011 00:08

2.5 V6 je u mitsubishiju, nije i 2.0. Vozio sam ga od 2006 do 2008 (bio je sestrin, a ona je bila u inozemstvu pa sam ga ja koristio), pokazao se prilično dobar, prije svega dosta čvrst trap što mi se sviđa.

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Post by corolla02 » 08/09/2011 03:14

na oci lijepo, al odrzavanje skupo :D znaci dobro kao rent-a-car medjutim za drzati u garazi nezahvalan!

Tuzlachina

Post by Tuzlachina » 08/09/2011 03:40

americka kanta

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

Post by corolla02 » 08/09/2011 03:49

Pa zar ovo nije Chrysler-Sebring dok je Dodge-Stratus :? barem je ovdje tako

whow

Post by whow » 08/09/2011 04:07

buksna wrote:eh, mislim da je to ta mašina 2.0 iz neona... znam da je išla i u mitsubishi eclipse i još neka vozila... nebitno... čuo sam i ja za taj problem s dihtungom glave motora... jbg valjda neće i kod mene :D
u BiH sam, kupio sam ga jer za te pare ne bi mogo kupit čak ni golfa 3 (kojeg ne bi nipošto :D), a da ne pričam o nečemu ove klase... Imam iskustva s nabavkom dijelova za Amerikance, tako da to nije neki problem, relativno jeftino sam već poručio ove osnovne neke stvari - disk pločice, krajnice, filteri i sl... Kupio sam isključivo zbog dizajna i motora koji je baš po mom ukusu... jednostavno za te pare (oko 5000 KM) ne bi mogao dobiti ništa bolje :D
Definitivno bolja opcija od Golfa 3 . Corolla je u pravu sto se tice imena . Ovo auto je imalo bar tri naziva i pojavljivalo se pod bedgeom Chryslera , Dodgea i Plymutha uglavnom sve jedno te isto vozilo sa malim razlikama u dizajnu . Za 5000 km to je odlicno vozilo.

kreso_atac

Post by kreso_atac » 08/09/2011 12:43

Corolla, o kakvoj nezahvalnosti govoriš, u vezi čega? Barem što se mojeg iskustva tiče, bio je i više nego zahvalan.

johntra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by johntra » 08/09/2011 14:09

Ma pusti Corolu, njemu sve što je napravljeno u SAD ne valja... :razz:

kreso_atac

Post by kreso_atac » 08/09/2011 15:16

Očito nije vozio Ladu, da vidi šta je zaista nezahvalnost :-D

exliberal

Post by exliberal » 08/09/2011 16:00

Ovi Chrysleri imaju jako velikih problema ( mislim imali su jer su skoro nestali sa ulica) sa motorima i mjenjacima.
U vrijeme kad se ovaj Chrysler pravio bili su u krizi i pokusavali su da novim nacinom proizvodnje dodju do usteda. Jedna od usteda koja je tad izmisljena je projektovanje motora i karoserije kompjuterski 100 % znaci bez mock modela itd.....pa imate slucaj da ako treba da skinete bateriju kod Intrepida morate skinut prednji desni tocak i onu zastitu da bi dosli do baterije....neka idejna rjesenja su bas bila "idejna".
Po pitanju motora, ova serija i serija koja je ugradjivana u Intrepid je imala problema sa kanalima za ulje, projektovani su tako mali da su se strasno lako zacepljavali i naravno automatski su masine otkazivale. Imas class action protiv Cryslera koju su pokrenuli vlasnici Intrepida jer su masine odlazile u nevjerovatnom broju.
Ja licno volim njihove dizajne ali su po pitanju motora i mjenjaca nebi prisao blizu tim vozilima u tim godinama. Kad su bili u koperacij sa mercedesom popravili su motore i mjenjace ( prvenstveno mislim na Chrysler 300 seriju ) ali i ove manje modele.
Sad sto se tice modela koji su pravljeni za Evropu o tome nebih jer ih nisam vozio ali ako su ko ovi onda sa srecom :run:

whow

Post by whow » 08/09/2011 20:41

buksna wrote:
exliberal wrote:....pa imate slucaj da ako treba da skinete bateriju kod Intrepida morate skinut prednji desni tocak i onu zastitu da bi dosli do baterije....
tako je i kod Stratusa, samo što nije desni, nego lijevi točak :D ne znam šta će im to, al et :D
Uh sudeci prema ovim komentarima kao vlasniik ovoga chryslera najbolje ce ti biti da upises neki expresni kurs iz auto mehanike jer mi se cini da je ovaj stratus kvarilica. Kao sto rece excallibur u Sjevernoj Americi ih vise nema na ulicama mozda je jos poneki zaostao , uglavnom su na odpadima. Intrepid se jos moze vidjeti na ulicama iako ne tako cesto ali ti sestaci sto su isli u intrepid su mogli i po 300 000 k prevaliti a evo ovo je prvi put da cujem da se cetvrtak ugradivao u Intrepida. Cudno obzirom na velicinu ovoga auta.Uglavnom javi se ako bude trebalo djelova :roll:

mišmaš

Post by mišmaš » 08/09/2011 20:53

dajte ba amerikanci smirite se malo :-) ja sam eto u evropi, a znam dva lika koji voze ovakav stratus. kolega vozi stratus, doduše dodge, američki, intrepid sa 2.5 mašinom, a drugi vozi evropski stratus cabrio (to je kolko znam u usa sebring cabrio), ali u potpunosti je sve isto, oba su negdje oko 1996-1997 godišta i još uvijek prže bolje od moje lagune 2004 godište. moš mislit kolko to nevalja, izumrli na američkom tržištu auuu jebote :lol: :lol:

exliberal

Post by exliberal » 08/09/2011 21:26

whow wrote:
buksna wrote:
exliberal wrote:....pa imate slucaj da ako treba da skinete bateriju kod Intrepida morate skinut prednji desni tocak i onu zastitu da bi dosli do baterije....
tako je i kod Stratusa, samo što nije desni, nego lijevi točak :D ne znam šta će im to, al et :D
Uh sudeci prema ovim komentarima kao vlasniik ovoga chryslera najbolje ce ti biti da upises neki expresni kurs iz auto mehanike jer mi se cini da je ovaj stratus kvarilica. Kao sto rece excallibur u Sjevernoj Americi ih vise nema na ulicama mozda je jos poneki zaostao , uglavnom su na odpadima. Intrepid se jos moze vidjeti na ulicama iako ne tako cesto ali ti sestaci sto su isli u intrepid su mogli i po 300 000 k prevaliti a evo ovo je prvi put da cujem da se cetvrtak ugradivao u Intrepida. Cudno obzirom na velicinu ovoga auta.Uglavnom javi se ako bude trebalo djelova :roll:
Whow
Inrepid je samo sestak ali je motor konstruisan isto ko stratusov ( striktno sve kompjuterski ) zato su i crkavali.
Kad su vlasnici tuzli Chrysler onda su oni modifikovali motore pa su ih popravili medjutim to je vec bilo kasno i samo na zadnjim modelima.
U sustini novi Crysler je izbacio bas fine modele ( pogotovo sad kad su sa Fiatom)....vidjet cemo kako ce se motori ponasat

whow

Post by whow » 08/09/2011 22:15

mišmaš wrote:dajte ba amerikanci smirite se malo :-) ja sam eto u evropi, a znam dva lika koji voze ovakav stratus. kolega vozi stratus, doduše dodge, američki, intrepid sa 2.5 mašinom, a drugi vozi evropski stratus cabrio (to je kolko znam u usa sebring cabrio), ali u potpunosti je sve isto, oba su negdje oko 1996-1997 godišta i još uvijek prže bolje od moje lagune 2004 godište. moš mislit kolko to nevalja, izumrli na američkom tržištu auuu jebote :lol: :lol:
Ne kontas jaranu :lol: dragi. Prosjecna starost automobila u Canadi je mislim negdje oko 7-8 godina tako da je tesko vidjeti bilo koje auto 97-98 godiste never mind stratus. Negde sam to ranije objasnio ; sat u ovlastenom servisu $ 120 minimalno plus djelovi,i plus taxsa ,tako da te najgluplji kvar izadze 500 dolki minimalno. I tako svaki mjesec za tu lovu mozes odplacivati BMW-a da ne govorim da je mjesecna rata za recimo Chevy Cruze ispod 200 dollara , znaci u pitanju je ekonomija . Tip se nedavno javio i kaze u BiH krajnice za Chryslera 300 sa rukama neka sica ni 100 maraka u Kanadi isti poso u ovlastenom servisu 700 dolki = 1000 maruna sto je 10 puta vise, pa ti sad popravljaj i vozaj 97-98 godiste stratusa ako si frajer.

mišmaš

Post by mišmaš » 08/09/2011 23:32

sve udure kapiram to totalno, nego sam prije svega mislio na lika čini mi se prije tebe, koji kaže smeće motor ne valja, vako nako, kompjuterski projektovan (eto sigurno bmw, toyota i slični nisu kompjuterski projektovani, nego čiko sjedne i projektuje pfffff). opet ponavljam, to je standard i razumijem to, i u BiH su ovlašteni skupi nenormalno, recimo ja na laguni išo mijenjat disk pločice i filter zraka, u tuzli u ovlaštenom servisu grabovičkić, i 470 KM račun, a sljedeći put uzeo u autodijelovima, neki avlijaner zamijenio, ispalo za 150 KM. ali ovo da su tolike kante i da su zbog toga izumrli jer ne valjaju, to je blasfemično :-D i naveo sam primjer, ja lično znam dva lika koji voze to, a auto je koliko toliko ekskluzivno za naše prostore, tako da... ne stoji priča jednostavno... auto grmi :thumbup: čisto sumnjam da je golf 3 ili passat 3 njegovog godišta ijedan u boljem stanju generalno.

corolla02

Post by corolla02 » 08/09/2011 23:32

kreso_atac wrote:Corolla, o kakvoj nezahvalnosti govoriš, u vezi čega? Barem što se mojeg iskustva tiče, bio je i više nego zahvalan.
ako si mehanicar onda ti dobro dodje, a ako hoces da radis jos dodatno posla preko vikenda, onda ces voziti nesto drugo

salu na stranu ali ovakvo auto sa ispod 100K najcesce problemi su sa radijatorom, vodenom pumpom, pumpom od volana i tako redom, a baska cudnih zvukova koje ni u chrysleru ne mogu odgonetnuti :-D i nikad mira te druzenje sa mehanicarima redovno; ovo isto vazi i za ostala auta iz porodice chryslera i dodga!

kreso_atac

Post by kreso_atac » 08/09/2011 23:48

OK, poštujem, ali iz mog ličnog iskustva sa pomenutim autom, ta tvoja priča i nema neku težinu. Govorim iz razloga što nisam ništa od toga mijenjao (niti je sestra, jer joj auto uvijek ja servisiram), a 1996 je godište, ima trenutno 248 000 km na satu. u zadnje vrijeme sam primijetio malo ulja na površini u rezervoaru za rashladnu tečnost, što znači da je vrijeme mijenjat dihtung glave motora (neko je rekao da ima je to belaj), nije neki kvar, niti skup niti neki veliki posao, ništa problematično. I ovako se može voziti barem godinu dana bez pogoršanja, pogotovo ko ga ne cijepa do maksimuma. vodena pumpa nije mijejnana (barem od 2003 pa do danas), radijator takođe, jeste mijenjan ventilator, i jest mijenjana pumpa goriva. Po mom nekom sudu, ništa strašno, niti nešto što se drugim autima ne dešava. pogotovo do ove kilometraže.

jefferson

Post by jefferson » 09/09/2011 03:11

Iako su Chrysler Stratus za evropsko i americko trziste nacelno isti, ima razlika.
1. Na americkom trzistu mala je ponuda vrhunskih ulja kao sto je u EU. Razlika je sto EU regulativa pod sintetickim uljima podrazumjeva samo ona koja se izvode iz etericne i PAO baze, dok u americi samo mala kolicina sintetickih ulja dolazi na takvoj bazi, i VRLO ih je tesko naci. Americka sinteticka ulja se izvode iz tkz. grupe III baznih ulja, tj. iz mineralne grupe. Tu nastaju problemi kod masina koje imaju vrlo uske uljne kanale zbog taloga kojima su svojstvena takva ulja.
2. Americko poimanje odrzavanja automobila (ustvari neodrzavanja) je drugacije od evropskog. U mnogim americkim drzavama ni tehncki nije obavezan, a o kvaliteti rezervnih djelova je suvisno pricati.

3. Istina je da je Chryslerov 2.7 V6 dno dna od motora. Imao sam prilike raditi na tom motoru, i ko god ga je konstruisao treba ga protjerat iz auto industrije.
4. Svi Chrysleri iz tog doba su problematicni, pogotovo sa ovjesom i pogotovo ako imaju velik motor (to se ne odnosi na ovog Stratusa). Svugdje se stedjelo, od kocnica pa do presvlaka. O mjenjanju baterije necu nista da pricam. Zadnju sam mjenjao u aprilu na Stratusu i jos imam oziljak na ruci. Ali ima i normalnih stvari kao zupcasti remen, zamjeniti ga je OK, dok sam sebi na Passatu mjenjao dva dana jer treba pola auta rastavit. Ali dobro, to je jednom u 150,000km.

Ja bi taj Stratus zaobisao, ali opet vidi jbg....

whow

Post by whow » 09/09/2011 04:55

jefferson wrote:Iako su Chrysler Stratus za evropsko i americko trziste nacelno isti, ima razlika.
1. Na americkom trzistu mala je ponuda vrhunskih ulja kao sto je u EU. Razlika je sto EU regulativa pod sintetickim uljima podrazumjeva samo ona koja se izvode iz etericne i PAO baze, dok u americi samo mala kolicina sintetickih ulja dolazi na takvoj bazi, i VRLO ih je tesko naci. Americka sinteticka ulja se izvode iz tkz. grupe III baznih ulja, tj. iz mineralne grupe. Tu nastaju problemi kod masina koje imaju vrlo uske uljne kanale zbog taloga kojima su svojstvena takva ulja.
2. Americko poimanje odrzavanja automobila (ustvari neodrzavanja) je drugacije od evropskog. U mnogim americkim drzavama ni tehncki nije obavezan, a o kvaliteti rezervnih djelova je suvisno pricati.

3. Istina je da je Chryslerov 2.7 V6 dno dna od motora. Imao sam prilike raditi na tom motoru, i ko god ga je konstruisao treba ga protjerat iz auto industrije.
4. Svi Chrysleri iz tog doba su problematicni, pogotovo sa ovjesom i pogotovo ako imaju velik motor (to se ne odnosi na ovog Stratusa). Svugdje se stedjelo, od kocnica pa do presvlaka. O mjenjanju baterije necu nista da pricam. Zadnju sam mjenjao u aprilu na Stratusu i jos imam oziljak na ruci. Ali ima i normalnih stvari kao zupcasti remen, zamjeniti ga je OK, dok sam sebi na Passatu mjenjao dva dana jer treba pola auta rastavit. Ali dobro, to je jednom u 150,000km.

Ja bi taj Stratus zaobisao, ali opet vidi jbg....
Realno mislim da Chrysler nije nista gori , a ni bolji, od Forda ili Chevija to je sve u pet deka . Takoder iz moga iskustva svaki Amerikanac (sa izuzetkom Cheyrolet Tempest-a koga sam kupio za $700 ) me je bolje sluzio od 9 VW auta koje sam imao ; GTI, Fox, Polo ,Golf 3, Golf 6, Jetta TDI GLS karavan , Jetta TDI sedan , Passat 2.0 T .Mislim da Chrysler ima i jako dobrih automobila ; 300 je extra auto za tu lovu i mislim da u cjenovnoj grupi izmedu 30-35 k Chrysler 300 definitivno predstavlja the best buy.

jefferson

Post by jefferson » 09/09/2011 05:25

Pazi, dosta ljudi bolje sluze automobili kao sto je taj chrysler nego npr. passat. To je zato sto generalno evropska auta traze izuzetno poznavanje tehnike ako se odrzava po sistemu "uradi sam" ili ovlasteni servis (a poznavanje tehnike i tamo je upitno, to govorim iz svog iskustva).
Npr, VW masine 1.8T su na strasno losem glasu zbog taloga ulja. Razlog? Amerikanci sipaju u njega najobicnije 10W30 ili 5W30 u najobicnijoj servisnoj radionici na cesti. Zbog vrlo zahtjevnog sistema podmazivanja i turbine, taj motor trazi VW 502.00 ulje i od 2001 po zadnjem tehnickom buletinu kada je taj motor u pitanju, filter ulja velikog kapaciteta (sto VRLO rijetko imaju ove male radionice gdje se mjenja brzinski ulje).
U pitanju su cisto drugacije navike evropljana i amerikanaca. VW je PRVENSTVENO namjenjen evropskim cestama. Npr. VW Passat u evropi nije na zlu glasu kada je u pitanju kompresor klime jer je u startu napravljen za to klimatsko podrucje gdje se klima manje koristi i ide manji Densov (japanski :D ) kompresor. U SAD nema tog koji ce preci vise od 100,000 milja sa originalnim kompresorom dok u BiH moze cijelo auto umrijet ali kompresor radi.
Drugaciji su principi pravljenja i namjena tih automobila. Evropska auta dolaze iz jedne druge skole, gdje se traze performanse a to trazi malo odricanja kod pouzdanosti. Npr. Toyota Camry je izuzetno pouzdano auto, ali u evropi osim Rusije mogu je prodat jedino kao dzabno auto uz neko drugo auto (ono kao sto se Yugo dobivao u SAD). Jbg, tako ti to ide. Sta bi tek amerikanci pomislili o vozacima Alfe 33 ili trenta tre?

TenDollars

Post by TenDollars » 09/09/2011 06:47

jefferson ja sam na tvojoj strani :D
Nego, kad tako lijepo znas, ja cu tebe da pitam kad budem auto kupovao sta da uzmem :D jer ti ja nemam blage veze sa tim stvarima.
Vidim na craigslist da SUVovi nisu bas toliko skupi, recimo MBZ ML ili Tahoe, trailblazer god 2000+ i sl. Zbog cega? Koliko sam skonto to je zbog skupih rezervnih djelova i popravke. Sto se tice potrosnje, trose def vise al ne toliko, recimo mogu se neko naci i sa 20MPG sto i nije toliko lose za SUV.

TenDollars

Post by TenDollars » 09/09/2011 06:48

Jedno je jasno, chrysler je operisan od lijepog izgleda.

corolla02

Post by corolla02 » 09/09/2011 12:00

e gledaj ovo majke ti :lol:

to samo u chryslera imaa..

citroen

Post by citroen » 09/09/2011 12:14

corolla02 wrote:e gledaj ovo majke ti :lol:

to samo u chryslera imaa..
MA STAVILI JE TU ZBOG BALANSA .., :D :D :D :D :D :D :D