Ćevapi, Pite, Buredzici, ....

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

helo

#1 Ćevapi, Pite, Buredzici, ....

Post by helo » 02/03/2008 12:34

Najveći lanac brze hrane prema najavama neće u skorije vrijeme otvoriti svoj restoran u Bosni i Hercegovini. Iz McDonald'sa kažu kako su u više navrata istraživali tržište na području bivše Jugoslavije i zaključili kako, za razliku od Hrvatske, Slovenije i Makedonije, BiH još nije spremna za otvaranje njihovih restorana.

Vlasnica franšize McDonald'sa za ovo područje smatra da se BiH ne bi pokazala isplativim tržištem. Početkom devedesetih u BiH je započinjao rat i tad se nije imalo smisla širiti. Kasnije su se druge zemlje u regiji činile pogodnijim za otvaranje ovog lanca restorana, a trenutno McDonald's nema namjeru širiti se na područje naše zemlje jer su uglavnom fokusirani na Indiju i Kinu.

Iz Vanjskotrgovinske komore BiH također potvrđuju da je izostanak McDonald'sa s ovog područja pokazatelj nestabilnog tržišta jer ova tvrtka otvara svoje restorane samo u sigurnim i isplativim zemljama.

Inače ideja o otvaranju McDonald'sa u BiH potiče još iz vremena Olimpijade, a početkom 2000. govorkalo se o otvaranju dva restorana u Sarajevu. Međutim, od cijelog projekta ni sredinom 80-tih ni početkom ovog stoljeća nije bilo ništa iz različitih razloga, a kao jedan od najčešće navođenih, pored nestabilne ekonomije, je i neisplativost konkuriranja tradicionalnoj ishrani i lokacija.

Dali vi vjerujete u ove izjave nadlezni iz McDonald's-a, ili je to samo izgovor zato što nemogu da ponude kvalitetniju hranu koju mi proizvodimo, nudimo, konzumiramo?

Dali jedan ovakav proizvod moze da zamjeni cevape?

Image

Image

ili da ovaj burger zamjeni burek?

Image

Image

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 02/03/2008 12:51

Nije problem u kvalitetu hrane(naravno da su pite i cevapi bolji), nego u inspekciji za MC Donalds, koju Bosna ocito nema. Sta mislis da se Mc Donaldsu u Sarajevu desi afera Pomodorino :oops:
I to je najveci problem zbog kojih se ovaj svjetski lanac restorana ne otvara u BiH. Mislim, ovo ti je sigurno jer sam bas pricala sa nekim ljudima koji su razmisljali otvorit MC Donalds u Sarajevu i koji su se raspitivali za licencu :oops:

MC Donalds sebi ne moze dopustiti aferu Pomodorino :oops:

ah, sto bih sad mogla zeljanice :)

helo

Post by helo » 02/03/2008 12:57

@mamica papucarka

Ima i toga, ali kada realno pogledamo još je nezamjenljiv cevap i pita. Oni su navikli da svi kod njih jedu i da su najbolji gdje su vec, ali ovdje bi im konkurencija bila prejaka, a nebi mogli da konkurišu sa proizvodima našim. Ja licno bi volio da ima jedan MC ali slabo da bi više išao kod njih nego kod Želje, ili ti Nagiba.

klixober

Post by klixober » 02/03/2008 13:02

Pa ko bi isao u MD pored pite u Bosni,ili cevapa kod Zelje.Zeljanica se topi u ustima.. :D

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 02/03/2008 13:15

helo wrote:@mamica papucarka

Ima i toga, ali kada realno pogledamo još je nezamjenljiv cevap i pita. Oni su navikli da svi kod njih jedu i da su najbolji gdje su vec, ali ovdje bi im konkurencija bila prejaka, a nebi mogli da konkurišu sa proizvodima našim. Ja licno bi volio da ima jedan MC ali slabo da bi više išao kod njih nego kod Želje, ili ti Nagiba.
zavisi koliko bi se MC Donaldsa otvorilo. Jedan bi sigurno dobro poslovo.
nego, takodjer znam neke nase ljude koji su inostrantvu otvorili Piterije i propali. Ustvari, zatvorili jer im posao nije isao dobro. Mi smo navikli na pite i cevape, a jedan Austrijanac ili Nijemac, vise voli otic u MC Donaldas, jer mu je to poznato

Hendrix

Post by Hendrix » 02/03/2008 13:30

Ma ja garantujem da bi McDonalds bio pun kod nas jer bi odmah automatski bilo "in" jesti tu "zdravu" brzu hranu nego naše ćevape i pite , znate naš narod išlo bi to ko halva u Sarajevu , na kraju će biti ofirno burek jesti pored ovoliko modernijih brzih jela.

Comrad

Post by Comrad » 02/03/2008 13:44

Hendrix wrote:Ma ja garantujem da bi McDonalds bio pun kod nas jer bi odmah automatski bilo "in" jesti tu "zdravu" brzu hranu nego naše ćevape i pite , znate naš narod išlo bi to ko halva u Sarajevu , na kraju će biti ofirno burek jesti pored ovoliko modernijih brzih jela.
Potpis. Pricajte sta hocete, da bi radije na pitu il' cevape, al je cinjenica da bi McDonald's itekako dobro poslovao. Imaju veoma dobru promociju, zanimljivu, raznovrsnu ponudu (na stranu sto je nezdrava, a ni cevapi ne doprinose zdravlju), kojekakve menije, ne tako visoke cijene, tak da mislim da potraznja ne bi bila problem. :)

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 02/03/2008 13:46

Hendrix wrote:Ma ja garantujem da bi McDonalds bio pun kod nas jer bi odmah automatski bilo "in" jesti tu "zdravu" brzu hranu nego naše ćevape i pite , znate naš narod išlo bi to ko halva u Sarajevu , na kraju će biti ofirno burek jesti pored ovoliko modernijih brzih jela.
ja mislim da mi na onom prostoru oko ekonomskog fakulteta iso ko halva :D Imas ekonomski, imas SPU, Prva gimnazija, te ona osnovna skola pored Drvenije.
a da ne pricam da je ljeti prepuno turista :oops: :D

helo

Post by helo » 02/03/2008 14:01

Ima tu malo istine, cudan je naš mentalitet, on bi išao tamo jesti gdje mocnije izgleda zgrada, a hrana bi bila uzasna za našu, to je to jeo bi da bi bio vidzen ili da bi se ljepše osjecao.

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 02/03/2008 14:06

mamica papucarka wrote:Nije problem u kvalitetu hrane(naravno da su pite i cevapi bolji), nego u inspekciji za MC Donalds, koju Bosna ocito nema. Sta mislis da se Mc Donaldsu u Sarajevu desi afera Pomodorino :oops:
I to je najveci problem zbog kojih se ovaj svjetski lanac restorana ne otvara u BiH. Mislim, ovo ti je sigurno jer sam bas pricala sa nekim ljudima koji su razmisljali otvorit MC Donalds u Sarajevu i koji su se raspitivali za licencu :oops:

kontrola nema nista sa BiH, ide iz direkcije trzista, obicno ide kao Stichproba, niko ne zna ni ko su ni kako izgledaju ni kada dolaze. Problem je sto je McD za nase uvjete skup i sto to ne bi puno islo u Sarajevu. U Zagrebu znam da je relativno skup u odnosu na ostalo sto se moze kupiti u gradu. Jedini problem je sto ekonomisti ne mogu racunati cuveni Big Mac Index :-D

Doda37

Post by Doda37 » 02/03/2008 14:09

A cijena?? Pa jedan lunch u MD kosta oko 25 kuna ( u HR), nebi nista bili jeftiniji u SA, za cca 6.5 KM moze se vise pojesti pite ili cevapa , a najveci zajeb je sto ne mozes ponijeti kuci, jer ako nisi pojeo za 20 minuta, pravac kanta za smece

Dok sam zivio u ZG necu reci da nisam isao u MD ali najvise u Drive IN, jedina dobra stvar, ne izlazis iz auta, ne placas parking po gradu, ako ti se zuri, itd...

helo

Post by helo » 02/03/2008 14:16

Dali bi ovako izgledao burek kada bi ga u MC narucili ?

Image

:D

helo

Post by helo » 02/03/2008 14:19

Što mi ova tema apetit otvori, odo nešto da bacim u kljun....

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 02/03/2008 14:25

Postoji vise, hajmo reci, problema, sa otvaranjem Brand Name restorana u BiH, konkretno u Sarajevu.
Prvi i osnovni problem je korumpiranost cjelokupnog aparata. Pa sta mislite koliko bi trebalo da ljudi iz kompanije plate korumpirane cinovnike i ljude na vlasti samo da dobiju prostor, dozvole i sve potrebne papire da bi samo otvorili restoran? Jednom kada bi se restoran mozda i otvorio, kakve bi garancije bile da nece biti, kao i vecina restorana u gradu, reketirani od lokalnih kabadahija i ucjenjivani raznoraznim inspekcijama? Nikakve.
Zatim, da ne spominjem buregdzijski i cevabdzijski lobi, a otvaranje restorana bilo gdje nize od Skenderije bi bila greska u startu.
Ne moze bilo ko otvoriti Brand Name restoran. Potrebna je dobra finansiijska zaledjina - bankovne garancije, iskustvo kompanije u istim ili slicnim poslovima, odredjena lokacija po standradima korporacije,itd. Takodjer, veliki problem bi bio pronaci kompanije spremne da podrze lanac Brand Name restorana, tipa dobavljaca mesa, hljeba, papirnog pakovanja. Za neke stvari to i ne bi bio toliki problem, ali recimo, koliko nasih firmi ima HACCAP certifikat? Ja koliko znam, samo OVAKO, i niko vise? U Sarajevu niko ne radi sa sistemima tocenih pica, niti Coca Cola, niti Sarajevska pivara. Znaci, najveca dobiti je na tim picima i ta opcija otpada u pocetku.
Zatim, sve dodatke koji idu na sendvic, lupam, paradajz, salata, luk, sve se mora nabavljati iz autorizovanih, od strane kompanije odobrenih proizvodjaca ili dobavljaca. Ko bi to u BiH bio sposoban da obezbijedi siguran i ispitan proizvod, kada nam je poljoprivreda na koljenima?! Naravno, trebalo bi se nabavljati iz uvoza, sto automatski poskupljuje finalni proizvod i cini ga manje konkurentnim.
Mislim, da ne trosim dalje vrijeme, nije problem zato sto su cevapi i pita toliko dobri, nego je problem sto nam je drzava toliko losa, losija cak i od Srbije u vecini aspekata. Pa oni su otvorili ne znam ni ja koliko McD restorana po cijeloj Srbiji i vecina ih radi kako treba, osim kada ih polupaju s vremena na vrijeme. Otvoren je i Kentucky Fried Chicken u Bgd, eto, kod njih moze a kod nas ne moze?! A nije ni da Srbija nema dobru klopu, pocevsi od Leskovacke pa na dalje...Bilo bi i za Brand Name fast food hranu mjesta, naravno, samo razmislite koliko dobro rade ovi trovaci, tale i ostala hamburgerijska kompanija, pored svih pita i bureka. A za 10 cevapa dati 6km, to je postao pravi luksuz.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 02/03/2008 14:38

Doda37 wrote:A cijena?? Pa jedan lunch u MD kosta oko 25 kuna ( u HR), nebi nista bili jeftiniji u SA, za cca 6.5 KM moze se vise pojesti pite ili cevapa , a najveci zajeb je sto ne mozes ponijeti kuci, jer ako nisi pojeo za 20 minuta, pravac kanta za smece

Dok sam zivio u ZG necu reci da nisam isao u MD ali najvise u Drive IN, jedina dobra stvar, ne izlazis iz auta, ne placas parking po gradu, ako ti se zuri, itd...
Ne znaci automatski da ce cijena u Sarajevu biti ekvivalenta onoj u Zg, mozda bude jeftinije, a mozda cak i skuplje. Ako ces tako razmisljati, onda ti je najbolje da za 6.5km kupis cirka 7 hljebova od 90kf i najedes se.
Sva hrana koja izlazi iz Band Name restorana mora imati svoje porijeklo odobreno od strane inspekcije, hajde da kazem McD-a. A kakve ti garancije imas da ti buregdzija ili cevabdzija nije samljeo schene i machku zajedno, a ti se oblizujes?!
Druga stvar je da ces, kada narucis meal, uvijek znati sta narucujes i sta ces dobiti, uvijek isti kvalitet.
Treca stvar je sto za jedan lunch dobijes i pice, sto kod ovih gore to nije slucaj, nego ti je cola 2-3km, pa ti kontaj.
A prva i osnovna stvar je higijena. Koliko to zaposlenika u nasim restoranima pere ruke, koristi dezinfekciona sredstva u svakodnevnom radu, koristi rukavice, kape za glavu, hlorne rastvore za dezinfekciju alata i sudja?! Smijem se kladiti mozda 1%, a mozda i manje.

grunt
Location: Ne budi med da te raznesu,ni otrov da se od tebe truju.

Post by grunt » 02/03/2008 14:45

Image

Amazonka27

Post by Amazonka27 » 02/03/2008 14:52

radila sam projekat na temu :zasto nema mc u Sarajevu... i sve se svodi na to da su oni htjeli tu I (prvu) pjeskacu zonu za otvaranje svog restorana, na mjestu gdje je sadasam shop galery ali nisu moglu dobiti tu lokaciju i ponudjena im je lokacija na alipasinom, a njima to nije odgovoralao. Taj prostor gdje je sad sam shop, je imao problem oko vlasnistva... ovo sam u razgovoru sa ministrom privrede Abidom Saricem saznala.
U svijetu danas posluje preko 30.000 McDonald'sovih restorana u više od 121 zemlji a dnevno se posluži više od 46 milijona gostiju. U Hrvatskoj i Srbiji postoji 16 McDonald'sovih restorana. U Bosni i Hercegovini ne postoji niti jedan. McDonald's je najveći lanac restorana u svijetu ali mi smo jedna od rijetkih zemalja koja nema tu sreću da bude dio tima širom svijeta poznatog proizvođača brze hrane. Ponekad se neki printani mediji oglase na ovu temu (u par rečenica), samo toliko da bi podsjetili javnost da smo igrači na klupi koji možda nikada neče zaigrati na svjetskom terenu. Ko je krivac svemu tome? Jedni krive sam McDonald's, drugi državu, treći i nežele da se taj svjetski gigant useli u našu domovinu, jer mi imamo tradiciju koja je daleko poznata – ćevape, pa nam McDonald's i ne treba. Za rješavanje ove teme, knjige mi nisu bile od pomoći. Tek web site McDonald's-a kako bi se upoznala detaljnije o njihovom poslovanju. Za glavni problem obratila sam se u Ministarstvo privrede kod Gosp. Abida Šarića.

McDonald's - vs - BiH
Postoje razne špekulacije o tome zašto ne McDonald's i kod nas.
Prvi izgovor je bio da McDonald's insistira na svojim (uvoznim) proizvodima, čemu su se naši državnici "usprotivili jer mi moramo da koristimo samo domaće proizvode". Istina je da McDonald'sovo poslovno opredeljenje u cjelom svetu je da se orijentiše na lokalne dobavljače kad god je to moguće, pod uslovom da oni mogu da obezbjede odgovarajući standardni kvalitet i higijenske uslove, da rade odgovorno i humano, kao i da im je proizvod konkurentan. U SCG se danas preko 75% McDonald'sovih proizvoda pravi od domaćih sirovina. Uporedo sa jačanjem McDonald'sa na tržištu Srbije i Crne Gore, stasavali su i lokalni dobavllljači. Danas im je McDonald's značajna poslovna referenca u kontaktu s stranim investitorima.
Drugi izgovor je bio krompir. Navodno je McDonalds zahtjevao da uvozi svoj krompir, našto su se opet naši državnici usprotivili i obrazložili da naši poljoprivrednici bacaju krompir jer ne mogu da ga prodaju. Krompir - njihov je pommes frites svjetski poznat upravo zbog svoje vrhunske kvalitete. Reže se iz najkvalitetnijih cijelih krompira posebne sorte duguljastog oblika, uzgojenih ekskluzivno za McDonald's.
Postoje i drugi razlozi, koji su donekle i opravdani kao na primjer ćevabdžinice, gojaznost itd. Ali sve to ima svoj cilj i pravac i svoju namjenu u društvu. Čak je McDonald's pokrenuo jedan vid borbe protiv gojaznosti tako što svoje potrošaće obavještava o kaloričnosti hrane, koliko kalorija unose i kako da ih potroše.
Glavni razlog zbog nepostojanja McDonald'sa u BiH je zato što McDonald's još nije naišao na lokaciju u BiH koja bi mu bila interesanta za otvaranje svoje kompanije kod nas. Zona za prostor treba da bude stroga ili uža pješačka zona, gdje su velike frekvencije ljudi. Imaju svoje kriterije i nisu im interesantna mjesta sa malim brojem stanovništva. Njihov zahtjev da otvore McDonald's u Sarajevu na Lokaciji kod Narodne Banke (SamShop Gallery) nije realizovan zbog toga što tada nije bilo riješeno pitanje vlasnišva tog objekta i cijene. U zamjenu nuđena im je lokacija na Alipašinom Polju, ali McDonald'su ta lokacija nije bila zanimljiva. Svi njihovi zahtjevi koje imaju rezultat je da nemaju interesa za BiH.
Strani investitori nisu potpuno spremni da ovdje investiraju. Nemaju prave informacije o BiH. Za njih je ovo malo tržište. Nedavno jedan stranog investitora – Italijan, koji je imao i novac i želju da kupi hotel Igman, ali takođe je imao i pogrešnu sliku o BiH. Iznenadio se kada nije vidio puške, niti čuo granate i da se može hodati po tlu bez straha od mina

HiBreeD

Post by HiBreeD » 02/03/2008 15:51

mamica papucarka wrote:Nije problem u kvalitetu hrane(naravno da su pite i cevapi bolji), nego u inspekciji za MC Donalds, koju Bosna ocito nema. Sta mislis da se Mc Donaldsu u Sarajevu desi afera Pomodorino :oops:

Ne bih se bas slozio s tobom da ovog nije bilo u cuvenom MC, (naravno, dogadja se i danas) mislim da se jedne prilike dogodila epidemija trovanja, sto je za konacni ishod imalo i nekoliko smrtnih slucajeva, a uzrocnik je bila salmonela pronadjena u apple pie iz McDonaldsa...samo je fora u tome sto jedna takva korporacija ima vrhunski tim advokata i neunistiv lobi iza sebe, tako da ovakvi i slicni slucajevi prolaze gotovo neprimjetno

ne znam koliko je poznato, ali jedna zena se zalila da je dobila trovanje ribom nakon sto je pojela fishmac u mcdonaldsu.. na sto su pravnici mcdonaldsa zestoko odgovorili ...i dokazali da u fishmac-u ustvari nema ni 2% ribe

evo jedan zanimljiv dodatak o toliko hvaljenom McDonalds pomfries

http://www.youtube.com/watch?v=pEM0T1Ar5Qo :-)

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 02/03/2008 15:54

sjecate li bakute koja se oprzila na McD kafu i dobila nekoliko miliona dolara? Ovakve odstete se, naravno, mogu dobiti samo u Americi :D

raja su u Njemackoj vec imala svakakvih reklamacija ali osim izvinjenja i Gutscheina - bonova koje mozes potrositi samo u McD, nisu nista dobili

Doda37

Post by Doda37 » 02/03/2008 16:16

chuchumbamayumbe wrote:
Doda37 wrote:A cijena?? Pa jedan lunch u MD kosta oko 25 kuna ( u HR), nebi nista bili jeftiniji u SA, za cca 6.5 KM moze se vise pojesti pite ili cevapa , a najveci zajeb je sto ne mozes ponijeti kuci, jer ako nisi pojeo za 20 minuta, pravac kanta za smece

Ne znaci automatski da ce cijena u Sarajevu biti ekvivalenta onoj u Zg, mozda bude jeftinije, a mozda cak i skuplje. Ako ces tako razmisljati, onda ti je najbolje da za 6.5km kupis cirka 7 hljebova od 90kf i najedes se.
Sva hrana koja izlazi iz Band Name restorana mora imati svoje porijeklo odobreno od strane inspekcije, hajde da kazem McD-a. A kakve ti garancije imas da ti buregdzija ili cevabdzija nije samljeo schene i machku zajedno, a ti se oblizujes?!
Druga stvar je da ces, kada narucis meal, uvijek znati sta narucujes i sta ces dobiti, uvijek isti kvalitet.
Treca stvar je sto za jedan lunch dobijes i pice, sto kod ovih gore to nije slucaj, nego ti je cola 2-3km, pa ti kontaj.
A prva i osnovna stvar je higijena. Koliko to zaposlenika u nasim restoranima pere ruke, koristi dezinfekciona sredstva u svakodnevnom radu, koristi rukavice, kape za glavu, hlorne rastvore za dezinfekciju alata i sudja?! Smijem se kladiti mozda 1%, a mozda i manje.

Sto se tice cistoce samog restorana i sanitarnih prostorija je 1/1, a pitu i cavape u Sa jedem na samo dva- tri mjesta, a da ce biti pomodarstva u Sa ako se otvori MD, pa ce svi letjeti tamo da jedu(kao i U HR ) naravno da ce biti, sjecam se prvog otvorenog u Zg, cekalo se satima na ulazak
Last edited by Doda37 on 02/03/2008 16:18, edited 1 time in total.

ninja-san

Post by ninja-san » 02/03/2008 16:17

Sjecam se ja kampanje kada je Mcdonalds trebao uci u BIH tamo 1997. Tada se nije moglo opstati od raznih carsijanera i "mladih" muslimana, koji su se upinjali da se to sprijeci jer mi imamo i "cevape, baklave, bureke" itd.

Neces ti Bosno nikad u Europu....samo uzmi broj i stani u red i placaj takse za vize

Sensei

Post by Sensei » 02/03/2008 16:30

...
Last edited by Sensei on 25/05/2019 19:02, edited 1 time in total.

basta sljezove boje

Post by basta sljezove boje » 02/03/2008 16:34

Sensei wrote:A svašta na ovoj temi, pa nije ni čudo ko ima vlast u državi...

Ako hoćeš Mc restoran, možeš ga otvoriti u u Čevljanovićima, potrebno je da ispunjavaš uslove da bi dobio licencu za rad, odnosno da radiš pod njihovim brand name-om. Ne treba nikakav xxx doci u bih da otvori restoran, za dozvolu može aplicirati bilo ko.
ovo nije istina, McDonalds je fransiza, a da li ce Nijemac moci sa McD fransizom otvoriti restoran u Sarajevu odlucuju bh. vlasti. Ne moze otvoriti restoran neko ko nije zavrsio ni BOC kurs

Hendrix

Post by Hendrix » 02/03/2008 16:34

Mislim da generalno uopšte nema problema da McDonalds dođe i kod nas , neka ima svega zašto da ne , otišao bih nekad i hamburger zveknuo čisto promjene radi ali kao što sam naveo ranije to bi postala moda prava odmah , kao što je i moderno izjavljivati da voliš mediteransku kuhinju , jer je zdravija a kući 2 tanjira graha za vikend ili tepsiju zeljanice pojedeš , čisto da si "in", jer bosansko jelo ne zvuči tako moderno.
Ko još voli sogan dolmu , ravioli zvuči tako super a i zdravije je , burek je odvratan i mastan a pasta je tako cool , gade mi se ćevapi jer imaju puno kalorija zato ja volim najmodernije lazanje... i tako redom. :-D

Sensei

Post by Sensei » 02/03/2008 16:38

...
Last edited by Sensei on 25/05/2019 19:02, edited 1 time in total.

Post Reply