Celulit i strije

Sve o zdravlju...
luksica

Celulit i strije

Post by luksica » 06/04/2007 20:41

Zanima me koje preparate koristite...i iz licnog iskustva koji preparati su stvarno pomogli ....:)

Celulit - neprijatelj kroz sva godišnja doba !

Još nije kasno, za početak predlažemo vam 10 korisnih i zdravih prehrambenim savjeta za prevenciju celulita zimi.

Nepravilna prehrana, stres, nedostatak tjelovježbe, genetičke predispozicije i hormonske fluktuacije igraju važnu ulogu u nastanku celulita. Mišljenja stručnjaka o uzrocima nastanka celulita su podijeljena.

Dok jedni smatraju da je celulit isključivo genetičkog nasljeđa, drugi su skloniji vjerovanju da je celulit posljedica prehrane sa visokim udjelom prehrambenih masnoća, izostanka tjelesne aktivnosti te loše cirkulacije, nakupljanja toksina u organizmu pa čak i svega navedenoga.

Svi mišići u organizmu obavijeni su naslagama masnoće, vezivnim tkivom različite debljine okruženim tekućinom koja ovaj "pokrov" opskrbljuje hranjivim tvarima te ga oslobađa otpadnih tvari. Ovo masno tkivo pričvršćeno je mrežom vlakana (elastin i kolagen), i kada sustav dobro funkcionira, otpadne tvari se iz sustava uklanjaju.

Ukoliko se otpadne tvari ne uklanjaju, počinju se nagomilavati te vezivno tkivo biva zasićeno tekućinom koja se s vremenom zgusne i stvrdne stvarajući tako džepove koji nadalje formiraju tzv. "narančinu koru".

Celulit se ponekad javlja nakon trudnoće ili kada osoba uzima hormonsku terapiju (tablete), odnosno kada je u organizmu visoka razina estrogena. Također se, s obzirom da trauma može utjecati na cirkulaciju, može javiti i nakon traumatskog iskustva.

10 savjeta za prevenciju celulita

Iako većina žena brigu o celulitu počinje voditi tek sa izlaskom prvih proljetnih sunčanih zraka, zima je idealno razdoblje da se tijelo dovede u formu i pripremi za sezonu "otkrivanja".

Slijedi 10 savjeta kako organizam zaštititi od "nametnika" zvanog celulit :

1. Pazite na adekvatan unos tekućine. Najbolje je piti običnu vodu. Voda je dobro otapalo i pospješuje izmjenu tvari, a samim time i uklanjanje toksina.

2. Kavu pokušajte zamijeniti biljnim čajevima, posebice je za prevenciju celulita dobar čaj od koprive jer potiče cirkulaciju i detoksikaciju organizma. Jednako kao i kava, alkohol potiče izlučivanje vode te i njegovu konzumaciju treba ograničiti.

3. Pokušajte usvojiti pravilne prehrambene navike. Smanjite unos hrane bogate zasićenim masnoćama i proteinima animalnog podrijetla, radije odaberite ribu, te meso peradi. Povećajte dnevni unos voća i povrća, a jednostavne ugljikohidrate zamijenite složenima. Osim što prevenira nastanak celulita, ovakva prehrana čini dobro cijelom organizmu.

4. Povećajte unos namirnica bogatih vitaminom C (obojeno voće i povrće, prirodni voćni sokovi), kalijem (banane, marelice, breskve, naranče, grah) i sumporom (prehrambeni proteini) jer ove namirnice pospješuju uklanjanje štetnih tvari iz organizma i time pobjeđuju celulit iznutra.

5. Izbjegavajte preslanu i prezačinjenu hranu. Sol ima sposobnost zadržavanja vode što je jedan od osnovnih uzroka nastanka celulita.

6. Priuštite organizmu redovito čišćenje od toksina. Izlučivanje toksina mokraćom potaknuti će različiti biljni čajevi, primjerice od koprive, dok problem konstipacije nerijetko uspješno rješavaju suhe šljive, pšenične klice, laneno sjeme i zobena kaša.

7. Dnevno izdvojite barem 30 minuta za tjelovježbu kako bi potaknuli metabolizam i pospješili izlučivanje toksina. Tjelesna neaktivnost, a posebno cjelodnevno sjedenje stvaraju idealne uvjete za nastanak celulita. Plivanje se smatra idealnim oblikom tjelovježbe za prevenciju nastanka celulita.

8. Osigurajte organizmu dovoljne količine kisika, najbolje provođenjem određenog vremena u prirodi. Dopustite koži da se znoji.

9. Povremeno nježno masirajte područja kritična za nastanak celulita. Masaža stimulira cirkulaciju krvi i limfe te pospješuje oslobađanje celulita koliko je to moguće. S obzirom da se celulit nalazi 3 - 5 milimetara ispod kože, u vezivnom tkivu, nema razloga za grubim pritiskanjem i gnječenjem. Masaža nikad ne smije prijeći granicu boli.

10. Ostavite si dovoljno vremena za opuštanje - mnogi smatraju da celulit može biti i rezutat stresnog načina života, stoga u toku dana posvetite barem jedan sat sebi. Napravite atmosferu u prostoru u kojoj ćete se osjećati najopuštenije.

Nažalost, celulit je jedna od onih stvari na koje većina žena mora računati i sa kojima se mora suočiti. Rezultati bilo kojeg anticelulitnog programa tek se počinju nadzirati nakon 6 tjedana, stoga se ne treba obeshrabriti kada promjene ne budu vidljive nakon nekoliko dana.

Iako je malo vjerojatno da će nastali celulit u potpunosti nestati, umjesto beznadnog sjedenja i promatranja kako "jastučići" celulita rastu, bolje je poduzeti potrebne korake i boriti se protiv "ženinog najvećeg neprijatelja". Sav potreban alat koji trebate, vrhovi su vaših prstiju, a trebate ih svega nekoliko minuta dnevno.

Umjerena tjelovježba, prehrana bogata voćem, povrćem cjelovitim žitaricama i siromašna zasićenim masnoćama, adekvatan unos tekućine, stimulirajuća masaža i dokazano učinkovita krema teško se mogu nazvati žrtvom koju morate podnijeti kako biste spriječili ili umanjili nastanak celulita.

Koji je razlog nastajanja strija na tijelu ?

S problemom strija susreće se većina žena, ali i manjina muškaraca. Potpuno ih se nikad ne možemo riješiti, ali možemo spriječiti njihovo nastajanje i smanjiti već učinjenu štetu.

Strije, izdužene, nekoliko milimetara široke, različito dugačke brazde na koži, nastaju zbog stanjenja površinskog sloja kože i promjena u strukturi vlakana elastina i kolagena u dubljim slojevima kože čija je funkcija da koži pomažu u zadržavanju oblika.

Kada se srednji sloj kože (dermis) naglo rastegne, bilo tijekom trudnoće, naglog povećanja mišićne mase, nagle promjene težine ili u pubertetu zbog hormonalnih poremećaja, dolazi do smanjenja elastičnosti kože i do trganja elastičnih vlakana. Rezultat toga su ružne linije po koži tijela - strije.

Ovisno o prirodnom tonu vaše kože, strije se prvo pojavljuju kao ružičaste, crvenkasto smeđe ili tamnosmeđe linije koje tek poslije dobivaju ljubičastu nijansu. S vremenom se te linije izravnavaju s površinom kože i poprime nekoliko nijansi svjetliji ton od prirodnog tona vaše kože.

Postupno postaju manje primjetne, ali nikada ne nestaju. Mogu se pojaviti bilo gdje na tijelu gdje se koža rastegnula, a najčešće na dijelovima gdje se skladišti salo, abdomenu, grudima, nadlakticama, bokovima i stražnjici.

Prevencija

Kada se strije jednom pojave, ne mogu nikada nestati u potpunosti. Bitno je naći način da ih učinite što manje vidljivima pa zato što ranije počnite tretirati strije raznim preparatima. Dok su još crvene ili crvenkasto smeđe nijanse, veća je šansa da ih neutralizirate.

Jednom kada se linije poravnaju s površinom kože i izblijede, postaju manje vidljive, ali ih je i teže liječiti. Iako postoji teorija da na pojavu strija utječe nasljedni faktor elastičnosti kože, postoje i mjere prevencije koje možete poduzeti kako biste spriječili njihovo nastajanje ili im barem ublažili intenzitet :

1. Masirajte kožu rukavicom ili masažnom četkom kako biste pojačali cirkulaciju.

2. Svakodnevno nanosite hranjive kreme ili losione na kritična područja kako biste održavali elastičnost kože.

3. Jedite hranu koja pomaže zdravlju vaše kože, bogatu vitaminima E i C, cinkom i silicijem.

Liječenje

U ranoj fazi strije se mogu minimalizirati hidratantnim kremama. Ulje s vitaminom E koje pomaže općenitom stanju kože može smanjiti vidljivost strija.

Vitamin A također odlično omekšava kožu, ali nije efektan kao tretinoin ili retin-A, koji pomažu koži da stvori nove zdrave stanice. Kreme su efektne u hidrataciji vanjskog sloja kože, ali ne mogu uvijek prodrijeti dublje u kožu gdje strije u biti i nastaju.

Također, ne mogu promijeniti već nastala oštećenja kože, ali mogu jako dobro djelovati na strije u nastanku. Može vam pomoći i ružino ulje ili mlijeko za tijelo koje sadrži voćne kiseline (AHA).

One, naime, potpomažu regeneraciju stanica kože, odnosno sagorijevaju vanjski sloj stanica kože pa one unutrašnje zdravije stanice izlaze na površinu poboljšavajući tako teksturu i boju kože čineći je i podatnijom za upijanje hranjivih sastojaka iz krema i losiona koji joj vraćaju elastičnost. Nakon nekoliko tjedana tretmana AHA kiselinama strije postaju manje vidljive, a koža fleksibilnija.

Pomaže i laser

Jedna mogućnost uklanjanja strija je i terapija laserom, koja je djelotvorna samo ako su strije još mlade, odnosno u fazi nastanka. No, ni ovaj tretman ne uklanja strije do kraja nego ih samo izblijedi. Laser reagira samo na tamnije nijanse pa, kada su strije tamnocrvene ili smeđe, bit će i najučinkovitiji.

Za vidljivije rezultate potrebna je serija od barem desetak tretmana. U borbi protiv strija na raspolaganju su vam i razni aparati koji djeluju na na razini kolagena - raspodjeljuju ga, vraćaju koži bolju teksturu, strije postaju manje izražene, a koža ljepša, kao i oni koji laganim usisavanjem i dubinskom masažom područja zahvaćenog strijama pojačavaju cirkulaciju u tkivu i do 200 posto.

Istovremeno izbacuju iz organizma toksine i nakupine vode. Sve to skupa djeluje tako da strije postanu manje vidljive.

U trudnoći

Između 75 i 90 posto žena dobije strije tijekom trudnoće. Pojavljuju se u drugoj polovici trudnoće (šesti i sedmi mjesec) kao jake crvene linije, najčešće u donjem dijelu trbuha, ali moguće su i na drugim dijelovima trbuha, na grudima, stražnjici i bokovima..

Nastaju kao posljedica rastezanja kože, a iako pucanje kože nije bolno, mogu izazvati iritaciju i svrbež. Kao mjera opreza budućim se majkama preporučuju specijalne kreme i losioni protiv strija.

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 06/04/2007 21:17

ja u te preparate nista ne vjerujem :roll: :roll: :roll: u trudnoci sam dobila strije iako sam se mazala nekakvim specijalnim uljem protiv pucanja koze (Öl)
Onda sam se mazala Avon kremom, od kojih navodno strije trebaju nestat :-) :-) :-) I nista :D Nema tu spasa :D
et, jos samo da sam rodni list privila :D

debela

Post by debela » 06/04/2007 21:23

izignorises oboje i mirna bosna :D lakse se zivi..

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 06/04/2007 21:28

Pih, ona avonova krema protiv celulita je bezze :oops: doduse, to sam znala :D jer je ustvari bitna masaza a ne krema :-)
Elem, srecom pa nemam celulita puno, jos :D

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 06/04/2007 21:32

nemam ni ja, ali imam strije :D
hajd, sta me briga. Udala sam se :lol:

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 06/04/2007 21:40

Ja ba :lol: :lol: i jos malo nabacis boje, i manje se primijeti 8-) :D

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 06/04/2007 21:44

samo me nervira sto sad sve hlace imaju niski pas. pa jel dignem ruku ukazu se strije na stomaku :roll: uzas, al sta cu :D

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 06/04/2007 21:48

Nemoj ba dizat ruke :D
Ja uvijek nosim hlace jaaaako niskog struka, tako da obavezno kupujem duze majice, predlazem isto :)

danas

Post by danas » 06/04/2007 21:49

mamica 31 wrote:nemam ni ja, ali imam strije :D
hajd, sta me briga. Udala sam se :lol:

e, zato i imas strije :-) :-) :-) :D

luksica

Post by luksica » 07/04/2007 00:02

nebojeplavo wrote:Ja ba :lol: :lol: i jos malo nabacis boje, i manje se primijeti 8-) :D

..Pa bas kad pocrnis vide se strije...kao svijetle linije :roll:

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 07/04/2007 00:32

mamica 31 wrote:samo me nervira sto sad sve hlace imaju niski pas. pa jel dignem ruku ukazu se strije na stomaku :roll: uzas, al sta cu :D

:oops: Pa kupi one hlace-kombinezon za trudnice, ... to je bas simpaticno, strije se ne vide kad dignes ruku, a svi ce misliti da si opet u blazenom stanju. :D

Vingo

Post by Vingo » 07/04/2007 22:26

debela wrote:izignorises oboje i mirna bosna :D lakse se zivi..

:D Sta reci no da te obozavamo

Ontario_layde

Post by Ontario_layde » 09/04/2007 22:47

Ma sto se tice celulita nemam jos..
al zato imam strije od trudnoce i od mijenjanja tezine :( ,ma nista ne pomaze jednostavno se pomiris sa tim i lakse ti bude.Isla sam da se raspitam za lasersko uklanjajnje strija i kazu mi da mi treba najmanje 10 tretmana a niko ti ne garantuje da ce nestati.Kazu da sve zavisi od tipa i elasticnosti koze,pa reko da mi je elasticna koza ne bi ih ni dobila.I tako se pomirila sa tim i sad uzivam :-D

Lalaa

Post by Lalaa » 10/04/2007 12:39

Ova tema treba markicu 'ne propusti'. :)
Celuliti i strije su zaista problem, ali mora postojati neki način da se to riješi. Pošto ovdje ima dosta djevojaka iz dijaspore, da li tamo ima nekih efikasnih preparata?! :roll:
8-)

tigris

Post by tigris » 10/04/2007 13:32

jos sao na to da mislim :zzzz: cula sam da muski to vole 8-) :? :D

ej raja, da ne otvaram temu.....jeste li cule za semikem ? kozmetika i preparati su im jako ucinkoviti, meni bliske osobe su u roku 10 -tak dana izlejcile probleme......ekcemi na rukama teski, akne po guzi :lol: itd, te sam i ja otisla u petak da uzmem sebi kreme za lice jer vidim da je ovaj mrad koji sam do sada koristila sranje :zzzz: a skupo do bola.....

elem, taj semikem lik ( tj vlasnik) je totalno lud a na zalost to se ne moze prepriciati....nas četiri smo se valjale od smjeha...pola sata se stajao sa nama i provaljivao :-) :-)

za puder za lice kaze : jel to nosis ona govna na licu :lol:

za posjet kozmeticarki kaze: isla si na drapanje ha? :lol:

elem, on kaze za te tretmane gdje se cisti lice-istiskuje da e ne smije ista fizicki raditi na licu.Fakat ja od kako idem u taj cuvei runolist gdje rade sa tom murad kozmetikom lice mi se pogorsalo( mozda je to samo u mom slucaju)

onaj, sta sam hjela rijet :? ......

jeste li culi za semikem ? 8-)

debela

Post by debela » 10/04/2007 13:56

e sto ga zbrlja :D nikad cula za semikem. sta je to ustvari, kozmetika i kozmeticki salon ili je samo prodavnica?

DobroJutroKolumbo

Post by DobroJutroKolumbo » 10/04/2007 13:59

Eto ima rjesenje i za to...Saljićev mehlem...otklanja tek nastale i vec postojece strije , veoma uspjesno... :lol: :lol: :lol: :D :D Ne zajebajem se...

Neelix

Post by Neelix » 10/04/2007 14:10

e ne znam jesam li :D fetishiziran :D al meni je malo celulita na guzi bas sexy :D :D :D :-)

tigris

Post by tigris » 10/04/2007 14:22

7[quote="debela"]e sto ga zbrlja :D nikad cula za semikem. sta je to ustvari, kozmetika i kozmeticki salon ili je samo prodavnica?[/quote

ovako, :D vlasnik tog semikema je magistar farmacije i oni sami proizvode svoje proizvode......moja mama je imala uzasno kozno oboljenje nema kojem doktoru nije otisla i nema sta nije stavila na ruke, nista nije pomagalo, i cuje za njega i ode ...za nE vjerovat je al u roku 7 dana to je nestalo a bilo je uzasno vjeruj mi :( onda je otisla moja rodica i nejna prijeteljica i isto tako kroz par dana ne znam osip po rukam i licu je nestao a ovoj drugoj akne sa guze se povukle....
ja evo od petka koristim dvije kreme za lice i svi kazu da mi je bolje.....

jos nesto, kreme kostaju po pet maraka, ja sam uzela sebi dvije, mami jednu sestri jednu i drugarici kremu i losion i sve to platila 25 KM :D

od preparata imaju svega , kapi, cejeva, krema,losiona itd itd.....

i da, nalazi se odma kog kafice tito izgleda jako neugledno na to ne obracaju paznju.....to je jedina mana :roll:

ne znam, zadnjih 5 mjseci (ponavljam) korisitla sam murad kozmetiku ( tonik, losion ,krema i jos jedna protiv sunca su mekostali 200 KM ) plus tretman mjesecno 70 km :roll: i nista :D

zato sad da vidim kako ce ovo djelovat i hoce li mom licu vratiti nekadasnji sjaj :-) :D

Neelix

Post by Neelix » 10/04/2007 14:24

tigris ne kvari temu :D :D osim ako nemas celulit na licu :? :? :D

tigris

Post by tigris » 10/04/2007 14:27

ej debela, znaci nije salon, nije prodavnica, to su samo prostorije........ruzno izgleda,ali koga briga ako djeluje :oops: :D

javim vam efekte :-D

jedna krema koju koristim se zove..............čudesna krema :lol: :lol: :D

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 10/04/2007 17:26

Neelix wrote:e ne znam jesam li :D fetishiziran :D al meni je malo celulita na guzi bas sexy :D :D :D :-)

svasta u Bozijoj basti :D

HiBreeD

Post by HiBreeD » 10/04/2007 17:52

Neelix wrote:e ne znam jesam li :D fetishiziran :D al meni je malo celulita na guzi bas sexy :D :D :D :-)

Ja sam bivsoj djevojci znao reci, daj da grickam malo narance :lol: :lol: :lol: ,

debela

Post by debela » 10/04/2007 21:21

fala tigris i javi nam rezultate :)

luksica

Post by luksica » 04/05/2007 17:57

Trenutno u svakim novinama vidjam reklamu za novi preparat tj. sprej marke Roc ili tako nesto ...garantuje da se skine do 5 cm i da nestane celulit...je li neko vec probao taj produkt ? molim za informaciju.....

Inace se vracam ponovo starom dobrom brsljen gelu 8-) !

Post Reply