Carrington-Cutileiro plan

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Locked
Brisbane

Carrington-Cutileiro plan

Post by Brisbane » 10/09/2009 07:42

Pogledajte sta je bilo ponudeno u Februaru '92.
Zimmerman je namagarcio Aliju.
U odnosu kakva je situacija danas, dobili bi :
Cijeli Mostar, Stolac, Prijedor, CIJELO PODRINJE (od Foce do Zvornika), BRCKO, Doboj...
Zali Boze zasto su ljudi ginuli....
Interesuju me vasa razmisljanja o ovom planu.

Image

The Carrington-Cutileiro peace plan, named for its authors Lord Carrington and Portuguese ambassador Jorge Cutileiro, resulted from the EC Peace Conference held in February 1992 in an attempt to prevent Bosnia-Herzegovina sliding into war. It proposed ethnic power-sharing on all administrative levels and the devolution of central government to local ethnic communities. However, all Bosnia-Herzegovina's districts would be classified as Muslim, Serb or Croat under the plan, even where no ethnic majority was evident.

On March 18, 1992, all three sides signed the agreement; Alija Izetbegović for the Bosniaks, Radovan Karadžić for the Serbs and Mate Boban for the Croats.

On March, 28 1992, however, Izetbegović withdrew his signature and declared his opposition to any type of division of Bosnia, after meeting with then US ambassador to Yugoslavia, Warren Zimmermann, in Sarajevo.

What was said and by whom remains unclear. Zimmerman denies that he told Izetbegovic that if he withdrew his signature, the United States would grant recognition to Bosnia as an independent state. What is indisputable is that Izetbegovic, that same day, withdrew his signature and renounced the agreement..[1]

osa

Re: Carrington-Cutileiro plan

Post by osa » 10/09/2009 07:51

i na ove karte još napiši koliko ubijenih i protjeranih ne bi bilo.

schnjufko

Post by schnjufko » 10/09/2009 10:33

Cijeli Mostar, Stolac, Prijedor, CIJELO PODRINJE (od Foce do Zvornika), BRCKO, Doboj...

Ko bi dobio ???
Ja sam bosanac i meni je sve Bosna unutar njenih granica a sve ostalo je budalstina dezurnih klerofasista. A zasto su ljudi ginuli je sasvim druga prica. I u toj prici stoje frizideri, ves masine, garnisle, golfovi, i sve drugo sto je neko nekom pokrao. I bilo bi lijepo da definises koji su to nasi pa da se i mi koji mozda nismo nasi znamo orijentisat.

Brisbane

Post by Brisbane » 10/09/2009 10:40

schnjufko wrote:

Ko bi dobio ???
Ja sam bosanac i meni je sve Bosna unutar njenih granica a sve ostalo je budalstina dezurnih klerofasista. A zasto su ljudi ginuli je sasvim druga prica. I u toj prici stoje frizideri, ves masine, garnisle, golfovi, i sve drugo sto je neko nekom pokrao. I bilo bi lijepo da definises koji su to nasi pa da se i mi koji mozda nismo nasi znamo orijentisat.

Sustina, ja govorim da imamo ovakvu podjelu danas samo se Srbi protezu na 49% i drze cijelo podrinje bez Gorazda, Posavinu....
Ovo je za Bosnjake bilo bolje prihvatiti nego voditi ra i imati ovo sto je danas +200.000 i oko milion raseljenih.

schnjufko

Post by schnjufko » 10/09/2009 10:49

Da li iz tvog prethodnog odgovora trebam da pretpostavim da se pod nasi podrazumjeva bosnjaci ???? Ili sam mozda u zabludi???
Ako su to nasi onda ja nazalost nisam nas pa opet zivim tamo gdje su "nasi". A jel ti ikad palo napamet da smo mozda ratovali jer smo se poceli djeliti na vase i nase ??

Brisbane

Post by Brisbane » 10/09/2009 10:54

schnjufko wrote:Da li iz tvog prethodnog odgovora trebam da pretpostavim da se pod nasi podrazumjeva bosnjaci ???? Ili sam mozda u zabludi???
Ako su to nasi onda ja nazalost nisam nas pa opet zivim tamo gdje su "nasi". A jel ti ikad palo napamet da smo mozda ratovali jer smo se poceli djeliti na vase i nase ??

Slusaj, ja jesam Bosanac, i svako me je jasno da srz Bosne cini ona teritorija gdje su pretezno Bosnjaci zastupljeni.
MIlsim da je ovo, gore navedeno rijesenje bilo bolje nego sto imamo danas tj. integracija BH bi isla brze sa ovim planom nego sto smo dobili sa 3,5 godine rata.

asimze

Post by asimze » 10/09/2009 11:03

Zaboravljate, da se pristalo na taj plan da bi izgubili cijelu Bosnu i Hercegovinu. To je sustina koju vi ne mozete da shvatite. To bi bila prva faza a onda za godinu dana druga. Nemojte misliti da sam ljubitelj bilo kojeg od ucesnika, i meni se gade svi. Ali u politici vam je to tako. A niko od ozbiljnih nece sjesti na televiziju i objasniti, sta i kako bi se desilo da se pristalo na taj plan. Bez ubijanja i paljenja !!! Pa vi ste zaista vrlo naivni.
Jedan savjet, prijateljski. Kad vec toliko malo znate o politici, nemojte se javno eksponirati i svoje totalno neznanje siriti. To su opasni poslovi.

schnjufko

Post by schnjufko » 10/09/2009 11:08

Izgleda da ti mene diskriminiras jer ja na pr nisam Bosnjak dakle vjerovatno ne predstavljam srz bosne nego neki tamo patrljak za koj nije ni bitno hocel otpast ili nece.
Zao mi je sto tako razmisljas pogotovo zato sto se za tu srz Bosne borilo i puno onih koji takodje nisu bosnjaci. Izgleda da je dosta njih poginulo jaba bas zbog takvih koji sebe smatraju srzi a mi smo recimo sta ja znam repovi , dlake ili neki deseti nebitni element.
Zbog toga je doslo do rata zbog toga sto su se neki osjecali kao srz a drugi kao rep. Nije doslo zbog teritorija nego zbog toga sto srz u sebi nije htjela repove i obrnuto. Nekda davno Orvel rece sve su zivotinje jednake samo su neke jednakije od drugih.

Brisbane

Post by Brisbane » 10/09/2009 11:13

schnjufko wrote:Izgleda da ti mene diskriminiras jer ja na pr nisam Bosnjak dakle vjerovatno ne predstavljam srz bosne nego neki tamo patrljak za koj nije ni bitno hocel otpast ili nece.
Zao mi je sto tako razmisljas pogotovo zato sto se za tu srz Bosne borilo i puno onih koji takodje nisu bosnjaci. Izgleda da je dosta njih poginulo jaba bas zbog takvih koji sebe smatraju srzi a mi smo recimo sta ja znam repovi , dlake ili neki deseti nebitni element.
Zbog toga je doslo do rata zbog toga sto su se neki osjecali kao srz a drugi kao rep. Nije doslo zbog teritorija nego zbog toga sto srz u sebi nije htjela repove i obrnuto. Nekda davno Orvel rece sve su zivotinje jednake samo su neke jednakije od drugih.

Nije tacno. Ja opet govorim, da Bosanci mogu opstati samo na teritoriji koji kontrolisu Bosnjaci.
Nista vise. Nazalost, te podjela je nemonovnost koja je uslijedila nacionalnim ludilom na podrucju Ex-Yu i izborom vecine Srba i Hrvata da ne prihvate Bosnu kao svoju domovinu.

schnjufko

Post by schnjufko » 10/09/2009 11:16

Izvini za moje politicki neobrazovano i skromno razmisljanje prijatelju al rat nam se i jeste desio zato sto smo slijedili ko ovce one koji se profesionalno bave politikom. I danas konkretno tonemo jer nam bas takvi profesionalni politicari kroje mrtvacko odjelo, i zbog toga sto se oni tako lijepo razumeju u politiku mi idalje sisamo motku i svecano obecavam da cemo je i dalje sisati dokle god ne pocnemo mislilt svojim glavama i svojim gladnim trbuhom.

schnjufko

Post by schnjufko » 10/09/2009 11:22

Nije tacno. Ja opet govorim, da Bosanci mogu opstati samo na teritoriji koji kontrolisu Bosnjaci.
Nista vise. Nazalost, te podjela je nemonovnost koja je uslijedila nacionalnim ludilom na podrucju Ex-Yu i izborom vecine Srba i Hrvata da ne prihvate Bosnu kao svoju domovinu.

Idalje mi se cini da me diskriminiras. Jer ako samo tamo bosnjaci mogu opstat na bosnjackoj teroitoriji onda vjerovatno svi ostali moraju odselit odatle da bi se bosnjaci normalno razvijali i opstajali??
A nacionalno i klerofasisticko ludlio je bilo i planirano i finansirano sa vise strana. I idalje se finansira i idalje traje to isto ludilo o kojem ti pricas. No slucajno je na teritoriji BiH bilo i poprilicno puno onih koji su se izjasnjavali kao ostali no nisu imali svog finansijskog sponzora pa su ostali bez teritorije za normalne.

osa

Post by osa » 10/09/2009 11:25

asimze wrote:Zaboravljate, da se pristalo na taj plan da bi izgubili cijelu Bosnu i Hercegovinu. To je sustina koju vi ne mozete da shvatite. To bi bila prva faza a onda za godinu dana druga. Nemojte misliti da sam ljubitelj bilo kojeg od ucesnika, i meni se gade svi. Ali u politici vam je to tako. A niko od ozbiljnih nece sjesti na televiziju i objasniti, sta i kako bi se desilo da se pristalo na taj plan. Bez ubijanja i paljenja !!! Pa vi ste zaista vrlo naivni.
Jedan savjet, prijateljski. Kad vec toliko malo znate o politici, nemojte se javno eksponirati i svoje totalno neznanje siriti. To su opasni poslovi.

zašto misliš da trenutno na djelu nije to što nazivaš drugom fazom.

asimze

Post by asimze » 10/09/2009 11:29

schnjufko wrote:Izvini za moje politicki neobrazovano i skromno razmisljanje prijatelju al rat nam se i jeste desio zato sto smo slijedili ko ovce one koji se profesionalno bave politikom. I danas konkretno tonemo jer nam bas takvi profesionalni politicari kroje mrtvacko odjelo, i zbog toga sto se oni tako lijepo razumeju u politiku mi idalje sisamo motku i svecano obecavam da cemo je i dalje sisati dokle god ne pocnemo mislilt svojim glavama i svojim gladnim trbuhom.

Kad priznajes, da ti malo pomognem!!!
Rat je najperfektniji proizvod na kugli zemaljskoj! I sta mislis da oni sto su ga planirali da bi kao odustali od krajnje nakane ( unsitenje BiH) zbog tamo nekog papirica. A tolike pare se ulozile!!!.
Ili da je rat otpoceo zato sto smo se mi lokalno nesto posvadjali. mnogo veca je to igra, a kad na kraju i Srbi shvate da su i tek samo mali sitni vazali, ali potrajat ce to dugo.
Zar mislis da je poslije pada Berlinskog zida moglo sve ostati isto. Mislim da je Diskaveri imao neki dokumentarni film o Solidarnosci i Poljskoj. Vrlo poucno.
I za kraj mala lekcija. Zaso i ko je istjerao Franjevce iz Bosne, a doveo ...
Procitaj sva djela rahmrtli Dervis Susica i sve ce ti biti jasno. Ali citaj polahko, nemoj da ti sta promakne.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 10/09/2009 11:34

Evo kako bi bilo da je usvojen Carrington-Cutileiro plan, ginulo bi se opet, mozda jos vise.

KAKO JE SDS "POBOLJŠAVALA" KUTILJEROV PLAN

U današnjem nastavku svedočenja u svoju odbranu, Momčilo Krajišnik objasnio kako je paljansko rukovodstvo na početku rata u BiH pokušalo da "poboljša" Kutiljerov plan. Mada je juče tvrdio suprotno, Krajišnik je danas priznao da većina "strateških ciljeva" bosanskih Srba nije bila u skladu sa Kutiljerovom mapom BiH

Dokumentom "Šest strateških ciljeva" rukovodstvo sa Pala je želelo "da poboljša Kutiljerov plan", rekao je danas Momčilo Krajišnik, nastavljajući da kao svedok-optuženi komentariše nastup Radovana Karadžića na Skupštini bosanskih Srba 12. maja 1992. godine. Iako je juče rekao da su strateški ciljevi bili zasnovani na Kutiljerovoj mapi, do kraja njegovog svedočenja o tom dokumentu ispostavilo se da "korekcije" koje je pokušala da unese SDS nisu bile baš sitne. Kako je danas objasnio, koridor u Posavini, granica na Neretvi, podela Sarajeva i izlazak Republike Srpske na more, dakle četiri od šest ciljeva, nisu bili predviđeni Kutiljerovom mapom.

Pošto je juče Sudskom veću predočio svoje viđenje sprovođenja prva tri strateška cilja - razgraničenje srpskog od druga dva naroda u BiH, koridor u Posavini i brisanje granice na Drini - Krajišnik je danas završio svedočenje o tom dokumentu. Za uspostavljanje zapadne granice zamišljenog srpskog dela BiH na Uni i Neretvi, što je četvrti strateški cilj, Krajišnik kaže da je bilo delimično nerealno, jer su Srbi zahtevali pola Mostara. To, kaže, nije bilo predviđeno Kutiljerovom mapom, a čak je protiv podele Mostara bilo i hrvatsko rukovodstvo sa kojim se srpska strana, po Krajišnikovim rečima, u to vreme dobro razumela.

Kutiljerov plan predviđao je da Sarajevo bude zona pod UN zaštitom, no, peti strateški cilj, po SDS, bila je podela tog grada. Karadžić je pred skupštinom 12. maja 1992. rekao da je podela od presudne važnosti, jer, po njemu, "muslimanska strana ne može imati državu, ako pola glavnog grada drže Srbi". Krajišnik je te reči ocenio kao "propagandni govor" i još jednom podsetio veće da su Srbi bili "za transformaciju", a ne za podelu Sarajeva.

Konačno, šesti strateški cilj - izlazak Republike Srpske na more - takođe nije bio među Kutiljerovim predlozima, ali se zato sa tim, kaže svedok-optuženi, složio Franjo Tuđman. Tadašnji hrvatski predsednik je navodno rekao da "razume Srbe u BiH", jer nemaju izlaz na more, a do njega se mogu "dobaciti kamenom". Zato je, po Krajišniku, postojala ideja da se Hrvatskoj ustupi zaleđe Dubrovnika, a Srbi bi zauzvrat dobili deo obale kod Prevlake. Iako su proklamovani u prvih mesec dana rata, Krajišnik tvrdi da je "Šest strateških ciljeva" bio dokument koji srpska strana nije želela da realizuje vojnim putem, već pregovorima čijem su se nastavku vodeći ljudi u SDS sve vreme nadali.

U nastavku svedočenja, Krajišnik je komentarisao delove presretnutih telefonskih razgovora iz aprila i maja 1992. kada je sa članovima kriznih štabova sarajevskih opština i oficirima JNA i VRS razgovarao o situaciji na terenu. Optužba je time dokazivala njegovu "dobru informisanost" i uticaj na niže rangirane kadrove. Krajišnik je, međutim, danas objašnjavao da je "kao rođeni Sarajlija" bio zainteresovan za dešavanja u gradu, te da je zvao "školske drugove" i poznanike u kriznim štabovima, da ih pita šta se dešava, a ne da im izdaje naređenja. I oficire JNA i VRS je, kaže, zvao da se informiše - "kao građanin, a ne kao nadređeni".

Krajišnikovo svedočenje se nastavlja sutra.

Preneseno sa: http://www.sense-agency.com/ba/press/printarticle.php?pid=7970

asimze

Post by asimze » 10/09/2009 11:35

osa wrote:
asimze wrote:Zaboravljate, da se pristalo na taj plan da bi izgubili cijelu Bosnu i Hercegovinu. To je sustina koju vi ne mozete da shvatite. To bi bila prva faza a onda za godinu dana druga. Nemojte misliti da sam ljubitelj bilo kojeg od ucesnika, i meni se gade svi. Ali u politici vam je to tako. A niko od ozbiljnih nece sjesti na televiziju i objasniti, sta i kako bi se desilo da se pristalo na taj plan. Bez ubijanja i paljenja !!! Pa vi ste zaista vrlo naivni.

Nije!!! Operacija se mora zavrsiti uvjek u odredjenom vremenskom periodu. Ovo je samo mracvarenje, i mrtva trka, koja je dosla u lose vrijeme sto se tice svjetskog poretka. Oni moraju ostati gospodar situacije, a ni jedan od ucesnika u igri (lokalnih) nije se pokazao kao puniljetna osoba. A svi se prse kao oni su od povjerenja i sposobni. Gdje god se pare zaradjuju prodajuci narodu udjbenike za osnovnu skolu, ma to nije ni drzava ni drustvo. Sta mislis one ljude u Zagrebu sto cekaju na besplatne udjbenike po nekoliko dana da to oni rade iz objesti. A Hrvatska je prva u redu!!!

osa

Post by osa » 10/09/2009 11:43

asimze wrote:
osa wrote:

Nije!!! Operacija se mora zavrsiti uvjek u odredjenom vremenskom periodu. Ovo je samo mracvarenje, i mrtva trka, koja je dosla u lose vrijeme sto se tice svjetskog poretka. Oni moraju ostati gospodar situacije, a ni jedan od ucesnika u igri (lokalnih) nije se pokazao kao puniljetna osoba. A svi se prse kao oni su od povjerenja i sposobni. Gdje god se pare zaradjuju prodajuci narodu udjbenike za osnovnu skolu, ma to nije ni drzava ni drustvo. Sta mislis one ljude u Zagrebu sto cekaju na besplatne udjbenike po nekoliko dana da to oni rade iz objesti. A Hrvatska je prva u redu!!!

pa i to mrcvarenje je dio te faze,ne može se ta faza provesti iz "dobra", naivni su svi oni koji misle kako će mz nametnuti u bih neka rješenja, koja bi pogodovala bilo kom narodu,političari su ti koji jesu nema drugih, bar zasada, a floskule tipa treba narod to protjerati i slično, ma tko ozbiljan na taj način razmiščlja i radi, stanje u bih je realnost bih, bih je podjeljeno društvo, kakvo je u krajnjem slučaju i bilo.
što se tiče ljudi u hrvatskoj, ekipa iz hdz-a im je prodala priču o besplatnim udžbenicima(naravno zbog izbora), naivni u to povjerovali, ne postoji ništa besplatno, u čemu je razlika ako udžbenike kupiš sam ili ti ja uzmem novac kroz porez pa ti ih onda kupim ja, nema razlika, ali hajde ti to naivcima objasni.

palermo
Been thanked: 1 time

Post by palermo » 10/09/2009 11:51

Opet o Kutiljerovom planu :D .Mene samo interesuje jel ovo pišu oni koji su tada bili djeca ili ima onih koji se tog vremena sjećaju dobro (osu izuzimam :D )

Brisbane

Post by Brisbane » 10/09/2009 13:09

palermo wrote:Opet o Kutiljerovom planu :D .Mene samo interesuje jel ovo pišu oni koji su tada bili djeca ili ima onih koji se tog vremena sjećaju dobro (osu izuzimam :D )

Ja sam bio teenager tada i ne sjecam se bas najbolje ovog prijedloga(detalja mape), jer smo svi bili u zanosu referenduma i priznanja.
Sada kada pogledam sta imamo, obje rucke bih prihvatio ovaj plan, samo da nije bilo rata.
Milosevic i Tudman bi pali, i Bosna bi bez rata puno se brze integrisala, valjda to ne moram objasnjavati.

Nekako s proljeća

Post by Nekako s proljeća » 10/09/2009 13:16

[quote="Brisbane"]Pogledajte sta je bilo ponudeno u Februaru '92.

Pa gde si bre hebote do sada...

Jesi li izvadio novi pasoš Bosne i Hercegovine. :bih:

osa

Post by osa » 10/09/2009 13:18

odbijanje ovakvog plana, moguće je i jedan od razloga za insistiranjem bošnjačkih političara, na državi regija bez ikakvih nacionalnih obilježja i većih političkih prava, jer kako objasniti ljudima, danas, da se ovako nešto odbilo, pa se nakon silnih žrtava i ratnih strahota pristalo na nešto lošije, razumljivo ponašanje.

Nekako s proljeća

Post by Nekako s proljeća » 10/09/2009 13:20

:)

NISTA SE TI NEMOJ NAMA BRINUTI.

osa

Post by osa » 10/09/2009 13:25

Nekako s proljeća wrote::)

NISTA SE TI NEMOJ NAMA BRINUTI.

zar sam se ja i jednim svojim postom mogao nekom činiti zabrinut.

nokia6170

Post by nokia6170 » 10/09/2009 13:25

totalna je glupost porediti ovaj plan iz 1992. godine i 1995. godinu i potpisivanje dejtona..odnosi su u cijelom regionu bili drugaciji..ne zaboraviti da su u tom trenutku pobunjeni srbi drzali 70% hrvatske, a 1995. godine ih nije bilo na mapama vise, vec na kamionima i traktorima....pa eto malo samo da se uzme i ta cinjenica u obzir kada se vec uzima u obzir ova postirana mapa.

s druge strane srbi nikada ne bi prihvatili ovaj plan jer se kosio sa njihovim petim strateskim ratnim ciljem: podjeljeno sarajevo..a na mapi je cjelokupna teritorija bivseg grada sarajeva "zelena".

nokia6170

Post by nokia6170 » 10/09/2009 13:27

Brisbane wrote:
palermo wrote:Opet o Kutiljerovom planu :D .Mene samo interesuje jel ovo pišu oni koji su tada bili djeca ili ima onih koji se tog vremena sjećaju dobro (osu izuzimam :D )

Ja sam bio teenager tada i ne sjecam se bas najbolje ovog prijedloga(detalja mape), jer smo svi bili u zanosu referenduma i priznanja.
Sada kada pogledam sta imamo, obje rucke bih prihvatio ovaj plan, samo da nije bilo rata.
Milosevic i Tudman bi pali, i Bosna bi bez rata puno se brze integrisala, valjda to ne moram objasnjavati.

sve ti je moj drug to subjektivno i nezahvalno porediti...pitaj hrvatske srbe da li bi u ovom trenutku prihvatili ponudjeni plan Z4 koji im je davao bosansku republiku srpsku u hrvatskoj. sada velikodusno, prije ni pod razno. drzga vremena, druge okolnosti, drugaciji stavovi.

isto tako pitaj bosanske srbe da li bi 1993. godine kada su proglasili nezavisnost i drzavnost prihvatili dejt. mir. sporazum....naravno ni pod razno...1993. godine je srbima rjesenje iz 1995. godine predstavlja poraz u svakom smislu...jer oni tad nisu ni pod razno razmisljali da zive opet u nekoj bivsoj i nikad sastavljenoj bosni i hercegovini.

e tako ti je i sa bosnjacima. 1992. godine je zvijezda vodilja odbrane bosne i hercegovine bila zasnovana na gradjanski uredjenoj normalnoj drzavi bez etnickih podjela, a 1995. godine islamiziranjem bosnjaka i arbih je bh rukovodstvo pristalo na etnicku podjelu...sto je 1992. godine bilo ravno porazu same ideje bosne i hercegovine.

Brisbane

Post by Brisbane » 10/09/2009 13:40

nokia6170 wrote:
Brisbane wrote:

sve ti je moj drug to subjektivno i nezahvalno porediti...pitaj hrvatske srbe da li bi u ovom trenutku prihvatili ponudjeni plan Z4 koji im je davao bosansku republiku srpsku u hrvatskoj. sada velikodusno, prije ni pod razno. drzga vremena, druge okolnosti, drugaciji stavovi.

isto tako pitaj bosanske srbe da li bi 1993. godine kada su proglasili nezavisnost i drzavnost prihvatili dejt. mir. sporazum....naravno ni pod razno...1993. godine je srbima rjesenje iz 1995. godine predstavlja poraz u svakom smislu...jer oni tad nisu ni pod razno razmisljali da zive opet u nekoj bivsoj i nikad sastavljenoj bosni i hercegovini.

e tako ti je i sa bosnjacima. 1992. godine je zvijezda vodilja odbrane bosne i hercegovine bila zasnovana na gradjanski uredjenoj normalnoj drzavi bez etnickih podjela, a 1995. godine islamiziranjem bosnjaka i arbih je bh rukovodstvo pristalo na etnicku podjelu...sto je 1992. godine bilo ravno porazu same ideje bosne i hercegovine.

PA to i jeste sustina. JA znam da oni ne bi htjeli, ali u historiji ostaje da je A. Izetbegovic to odbio.
Pitanje je kako je to odbio ako je znao sta nas ceka ?
Ili bolje sta je jel' imao toliko u glavi da pita Zimmermana: "kad nas priznate, ovi ce nas napasti, da li ce te nas i braniti ?"

Locked