Carina i porez na uvozna auta ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
Downunda

Carina i porez na uvozna auta ?

Post by Downunda » 01/07/2009 14:29

Znam ovo je već neko spominjao, diskutovao, ali vjerujte da ne bih postavio ovo pitanje da sam bar od pola ljudi koje sam pitao dobio identičan ili bar približan odogovor.

Neko kaže da je carina na polovna auta iz inostranstva (naravno mlađa od 7 godina) 16% + 17% PDV, a neko kaže da je 13% ?!

Neko opet tvrdi da će se ta stopa smanjivati svake godine po 1%, a neko kaže da je ta stopa već sad 7,4 % (ne znam otkud im to 7,4% ?)

Zatim, koja su vozila i pod kojim uslovima podložna povratu iznosa PDV-a i gdje (na našoj granici, na Njemačkoj ili gdje se već vraća taj iznos?)?
Zašto na nekim vozilima po raznoraznim stranicama internetu za prodaju polovnih vozila piše "Moguć povrat PDV-a (VAT), a na nekim ne ?

Evo konkretno, ako se radi o vozilu koje tamo košta cca 3.5000,00 EUR koliko bi isto koštalo do registracije kod nas,jer
recimo da mogu priuštiti izmedju 10 i 11 hiljada za auto (ali sa svim troškovima, npr. prevoz iz vana do BiH, carina, porez i sve ostalo)!

Možda nekom zvuči glupo, ali vjerujte zvao sam 3-4 špediterske firme, koje samo nešto naokolo objašnjavaju a u principu mi ništa konkretno nisu rekli (ne moram ni reći da ukoliko i odlučim da uvezem auto iz EU, ne pada mi na pamet da uvozim preko tih špeditera, jer očito ne žele da ostvare koliku-toliku zaradu.

Još nešto. Koliko je realno platiti osobi (koja se bavi odlaskom i dovoženjem auta iz Njemačke u BiH) da ode u EU (recimo Njemačku i dovuče auto u BiH (putni troškovi i ostalo) ?

Ne sumnjam da ću dobiti konkretne odgovore ili neke savjete !

Hvala PUNO svima unaprijed !

sinus

Re: Carina i porez na uvozna auta ?

Post by sinus » 01/07/2009 15:41

13,5 % carina za polovna vozila je utvrđeno zakonom o smanjenu carina...Viša carinska stopa nije sigurno, može biti samo manja, a 17% je PDV

Znači na cijenu Auta koje dovezeš ide 13,5 % carine, ona na taj iznos + 17 % PDV ( moraš uzeti u obzir da ako ti je mali iznos auta na računu, onda će oni fino pogledati u onaj schwacke katalog i pronači procijenjenu vrijednost tvog auta pa onda dodati carinu, pa porez)

Za povrat PDV-a koliko sam ja čuo možeš dobiti na auto samo ako je auto bilo na nekoj firmi, a ne ako je od privatnog lica...za ovo nisam siguran

Za vozilo od 3.500 eura cijena do registracije bi ti bila (3500+13,5%) + 17% = 4648 € ili 9063 KM (ako sam dobro izračunao)...sve ovo pod uslovom da na carini prihvate tvoj račun...kao takav, a ne cijenu iz kataloga.

ZA nabavku auta kažu da je dobra auto kuća AUTOHUS ( http://www.datautohus.de ) jer imaju sve papire od inspekcije koja je urađena na autima i garanciju...opet kažem tako sam čuo

Control panel
Been thanked: 7 times

Post by Control panel » 10/07/2009 11:03

sta je sa novim autima koja se ne proizvode u EU?
jesu li oslobodjeni carine ili nisu, japanci, korejanci....

HAVANA
Been thanked: 1 time

Post by HAVANA » 10/07/2009 11:43

Carina na polovna vozila (pod uslovom da imaš euro 1 papir o EU porijeklu vozila i ex1 izvoznu deklaraciju )
je 12% na fakturni iznos vozila + 17% pdv na zbir osnovice i carine.
Ako vozilo nije EU porijekla ili nemaš euro1 papir u tom slučaju je 16%.
Povrat poreza u zemlji gdje kupuješ vozilo možeš ostvariti samo ako je vozilo od pdv obveznika(pravnog lica) a od fizičkog lica nema povrata poreza.Ako je naglašeno da je u cijenu uračunat pdv i da se može dobiti povrat onda plačaš puni iznos sa pdv-om a po povratu ex 1(izvozna deklaracija) dokumenta prodavcu on ti vrača iznos pdv-a.

sirocco

Post by sirocco » 10/07/2009 20:20

Downunda wrote:Znam ovo je već neko spominjao, diskutovao, ali vjerujte da ne bih postavio ovo pitanje da sam bar od pola ljudi koje sam pitao dobio identičan ili bar približan odogovor.

Neko kaže da je carina na polovna auta iz inostranstva (naravno mlađa od 7 godina) 16% + 17% PDV, a neko kaže da je 13% ?!

Neko opet tvrdi da će se ta stopa smanjivati svake godine po 1%, a neko kaže da je ta stopa već sad 7,4 % (ne znam otkud im to 7,4% ?)

Zatim, koja su vozila i pod kojim uslovima podložna povratu iznosa PDV-a i gdje (na našoj granici, na Njemačkoj ili gdje se već vraća taj iznos?)?
Zašto na nekim vozilima po raznoraznim stranicama internetu za prodaju polovnih vozila piše "Moguć povrat PDV-a (VAT), a na nekim ne ?

Evo konkretno, ako se radi o vozilu koje tamo košta cca 3.5000,00 EUR koliko bi isto koštalo do registracije kod nas,jer
recimo da mogu priuštiti izmedju 10 i 11 hiljada za auto (ali sa svim troškovima, npr. prevoz iz vana do BiH, carina, porez i sve ostalo)!

Možda nekom zvuči glupo, ali vjerujte zvao sam 3-4 špediterske firme, koje samo nešto naokolo objašnjavaju a u principu mi ništa konkretno nisu rekli (ne moram ni reći da ukoliko i odlučim da uvezem auto iz EU, ne pada mi na pamet da uvozim preko tih špeditera, jer očito ne žele da ostvare koliku-toliku zaradu.

Još nešto. Koliko je realno platiti osobi (koja se bavi odlaskom i dovoženjem auta iz Njemačke u BiH) da ode u EU (recimo Njemačku i dovuče auto u BiH (putni troškovi i ostalo) ?

Ne sumnjam da ću dobiti konkretne odgovore ili neke savjete !

Hvala PUNO svima unaprijed !

eh ovako

porez na vozilo se racuna ovako 16% na osnovnu cijenu vozila + 17% pdv-a na osnovicu +16% ( ako je auto porijeklom iz EU onda nabavis EUR1 papir i onda ti smanje porez sa 16% na 12 ili 13 nisam bas siguran

ovaj povrat poreza je moguc ali moras kad odjavis auto na recimo slovenskoj granici moras se opet vrati kod handlera gdje si kupio vozilo i dati mu izlazne papire (tad on tebi vrati te pare od poreza )

ovi ljudi sto dovoze auta odozgo obicno naplacuju oko 1000 KM ( sto po meni nije puno , karta , nocenje , putni troskovi , hrana ...itd )

P.S. ako ti imas firmu mozes ostvarit povrat ovog naseg bosanskog pdv-a , to znaci vozilo moras platit ziralno odavde iz bosne na racun auto kuce od koje kupujes ( a prije toga moras uzeti predracun za auto) onda kad dodjes ovamo u bosnu podneses zahtjev za povrat pdv-a i to je to :D :D

HAVANA
Been thanked: 1 time

Post by HAVANA » 10/07/2009 21:48

sirocco wrote:

P.S. ako ti imas firmu mozes ostvarit povrat ovog naseg bosanskog pdv-a , to znaci vozilo moras platit ziralno odavde iz bosne na racun auto kuce od koje kupujes ( a prije toga moras uzeti predracun za auto) onda kad dodjes ovamo u bosnu podneses zahtjev za povrat pdv-a i to je to :D :D

:shock:
Zaboravio si napisati da se to odnosi samo na teretna vozila i ako si pdv obveznik.
Za putničko vozilo u BiH ne možeš ostvariti povrat pdv-a.

sirocco

Post by sirocco » 10/07/2009 23:54

HAVANA wrote:
sirocco wrote:

:shock:
Zaboravio si napisati da se to odnosi samo na teretna vozila i ako si pdv obveznik.
Za putničko vozilo u BiH ne možeš ostvariti povrat pdv-a.

:thumbup:

Jasko.B

Post by Jasko.B » 11/09/2011 14:29

koliko i sta se placa kada hocu da sprovedem auto iz svicarske staro 11 godina(2000)?

Post Reply