Buducnost Vojske BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
teo

Buducnost Vojske BiH

Post by teo » 27/05/2006 23:27

Kuda ide nasa armija..... da li podrzavate ujedinjenu armiju.... da li treba uvesti vojni rok.....
sta mislite o vojsci uopste?

ding-dong

Post by ding-dong » 27/05/2006 23:29

ne treba uvesti vojni rok. jedva smo ga ukinuli.
vojska je najobicnije sranje i predivno utociste za svu silu papaka.

winetou

Post by winetou » 27/05/2006 23:31

Kakve su nove uniforme? :D

Beslija

Post by Beslija » 27/05/2006 23:35

ne zalazem se za drzavu bez vojske...

Svi znamo sta se desilo u proslosti , ali nikako da naucimo lekciju.....

Iskreno , profesionalna vojska bi bio najbolji nacin , odredite broj vojnika , limit godina itd....

da se ja pitam....

50.000 profesionalnih vojnika........podjeliti po gradovima......ali.....

+od 13 godina

Post by +od 13 godina » 27/05/2006 23:36

Dobre
NIKE :-)

muha_sa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Post by muha_sa » 27/05/2006 23:36

ding-dong wrote:ne treba uvesti vojni rok. jedva smo ga ukinuli.
:lol: :lol: :lol: :thumbup:

everybody hurts

Post by everybody hurts » 27/05/2006 23:37

ding-dong wrote:ne treba uvesti vojni rok. jedva smo ga ukinuli.

Potpisujem i podvlacim....taman je ukinuse(srecom) kada sam ja trebao....fuj,fuj,fuj

spongebob

Post by spongebob » 27/05/2006 23:39

pregorice mi sistem od kolicine pitanja

da...utociste za papke i papucare koji se izzivljavaju nad djecom jer kod kuce ne smiju ni pisnut
najvece seljacine su meni bili komandiri, oficiri etc. nijedan od njih nije znao ispravno izgovarati rijeci bosanskog ali su bili ko rodjeni za kurcenje. Mene je moj komandir ubjedjivao, nakon sto sam se izjasnio kao neopredijeljen da mogu biti SAMO Bosnjak-musliman.. i to bas ovim rijecima...ne Bosnjak i ne musliman, nego Bosnjak-musliman...on je meni odredio moje nacionalno opredjeljenje :D. ali to je samo mali primjer iz mog mikrokosmosa koji ovlash crta obrise nase opste-drustvene kataklizme...

+od 13 godina

Post by +od 13 godina » 27/05/2006 23:41

Beslija wrote:ne zalazem se za drzavu bez vojske...

Iskreno , profesionalna vojska bi bio najbolji nacin , odredite broj vojnika , limit godina itd....

da se ja pitam....

Ma kakava vojska!!!
Ja bi s Balkana ukinuo svu vojsku. Zabranio bi im cak sto vise i nozeve...
Sad za sad se u BiH ne moze ukinuti vojska, ali ovo ujedinjene je ionako nekako nasilno uradeno. Da li vi mislite da ce onaj iz Banja Luke braniti Bosnu... Prema tome postojanje vojsk nema toliko smisla.
Cini mi se da su je ujedinili radi smanjenja ekonomskih troskova i ulaska u Evropsku Uniju.
Koja nas buducnost ceka u BiH??? Mislim tokom dugo vremena, ali je bas teska i kriticna situacija. Jebe nas puno politicka i ekonomska kriza...

Novi_Nick

Post by Novi_Nick » 28/05/2006 00:20

Vojska treba da bude iskljucivo profesionalna. Znaci da pojedinci koji zele po svom izboru da se bave vojnom strukom trebaju da budu placeni za taj posao te da ga profesionalno odradjuju za interese BH gradjana kao i drzave BiH. Jedan dio poreskog novca gradjana da ide u te svrhe kao i sve ostalo.

Ja bih pored ovoga uveo i neku vrstu civilne gradjanske zastite da omladina trenira dobrovoljno kada zele i osjecaju da su im potrebni takvi phsiho-fizicki aktiviteti. To u slucaju nekog eventualnog rata kada bi BiH bila napadnuta iz vana da su gradjani koliko toliko obuceni da bi mogli da pomognu profesionalnoj vojsci. Ali to sve na dobrovoljnoj osnovi i bez neke novcane nadoknade.

Beslija

Post by Beslija » 28/05/2006 00:23

Novi_Nick wrote:Vojska treba da bude iskljucivo profesionalna. Znaci da pojedinci koji zele po svom izboru da se bave vojnom strukom trebaju da budu placeni za taj posao te da ga profesionalno odradjuju za interese BH gradjana kao i drzave BiH. Jedan dio poreskog novca gradjana da ide u te svrhe kao i sve ostalo.

Ja bih pored ovoga uveo i neku vrstu civilne gradjanske zastite da omladina trenira dobrovoljno kada zele i osjecaju da su im potrebni takvi phsiho-fizicki aktiviteti. To u slucaju nekog eventualnog rata kada bi BiH bila napadnuta iz vana da su gradjani koliko toliko obuceni da bi mogli da pomognu profesionalnoj vojsci. Ali to sve na dobrovoljnoj osnovi i bez neke novcane nadoknade.

APSOLUTNO SE SLAZEM.

romel

Post by romel » 28/05/2006 01:41

vojska treba da brani ekonomski i privredne interese drzave.

to znaci da vojska ne smije da se mijesa u nacionalne i ostale konflikte.

treba da ostane potpuno profesionalna.

sto se tice avijacije, trebala bi je imati mada vecim djelom bazirano na jedinicama helikopterske podrske.

ne znam da li je to moguce jer su to ipak ljudi iz ove tri nacije i svaki pojedinac je vezan za jednu od njih.

idealno bi bilo placati strance da budu vojnici, recimo crnce jer bi bili jeftiniji ili ove ljude sa tibeta gurkha jer su i oni jeftini.

sumnajm da ovdasnji ljudi mogu dostici takav stepen profesionalnosti da se izdignu iznad svojih nacija.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 28/05/2006 08:08

Omogućiti dobrovljcima i dobrovoljkama da budu regruti i regrutice, tj. da se obučavaju kao da će sutra početi novi rat, a živjeti kao da će mir koji je nedavno izbio trajati 100 godina!

Fašisti još nisu pobijeđeni i kad-tad, opet će nešto pokušati!

nesvrstan

Post by nesvrstan » 28/05/2006 10:40

TREBA VOJSKA, kako ne treba.

Ali samo korisni rodovi kao: INZENJERIJA, SANITET, INTENDANTI...

I svoj vojni rok treba da provedu pomazuci narodu: praviti ceste, pomagati u lijecenju, rad u javnim kuhinjama, kad se dese prirodne nepogode (poplave, zemljotresi, IZBORI...)

Treba vojska kako ne treba, ali bez oruzja.

Mr_M

Post by Mr_M » 28/05/2006 11:23

da se ja pitam....

A ko ce da finansira 50 000 profesionalnih vojnika?
I ovih 10 000 kojih ima sada je vise nego dovoljno.
Svedno vidim da ce vojnici iz ove drzave u buducnosti samo sluziti Amerima kao topovsko meso. Evo pogledaj primjer slanja onih 60-ak vojnika u Irak. Tako se to pocinje, prvo sa malim brojem, pa onda vise.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 28/05/2006 13:08

nesvrstan wrote:TREBA VOJSKA, kako ne treba.

Ali samo korisni rodovi kao: INZENJERIJA, SANITET, INTENDANTI...

I svoj vojni rok treba da provedu pomazuci narodu: praviti ceste, pomagati u lijecenju, rad u javnim kuhinjama, kad se dese prirodne nepogode (poplave, zemljotresi, IZBORI...)

Treba vojska kako ne treba, ali bez oruzja.

Čini mi se da nema više to, VOJNI ROK, svi su profesionalci....To što više nema VOJNOG ROKA, regruta koji se obučavaju je mač sa dvije oštrice...kurbani...

zzzzz

Post by zzzzz » 28/05/2006 13:32

PipiDugaDevetka wrote: Čini mi se da nema više to, VOJNI ROK, svi su profesionalci....To što više nema VOJNOG ROKA, regruta koji se obučavaju je mač sa dvije oštrice...kurbani...

A sta smo kroz istoriju bili nego kurbani.....

Sto li se Dodik toliko zalagao za potpuno ukidanje vojske u BiH :roll:

Beslija

Post by Beslija » 28/05/2006 13:37

Mr_M wrote:

da se ja pitam....

A ko ce da finansira 50 000 profesionalnih vojnika?
I ovih 10 000 kojih ima sada je vise nego dovoljno.
Svedno vidim da ce vojnici iz ove drzave u buducnosti samo sluziti Amerima kao topovsko meso. Evo pogledaj primjer slanja onih 60-ak vojnika u Irak. Tako se to pocinje, prvo sa malim brojem, pa onda vise.

pa sad , ako hoces da ulazis u finansije totalno cemo skrenuti sa teme.........ali cinjenica je da drzava bez vojske nije dobra solucija , razumio bih da smo na poziciji Svicarske ,ali na balkanu gdje su neprijatelji blize nego prijatelji.......

Mr_M

Post by Mr_M » 28/05/2006 14:24

Beslija wrote:pa sad , ako hoces da ulazis u finansije totalno cemo skrenuti sa teme.........ali cinjenica je da drzava bez vojske nije dobra solucija , razumio bih da smo na poziciji Svicarske ,ali na balkanu gdje su neprijatelji blize nego prijatelji.......

Kao sto sam vec rekao cifra od 10 000 sadasnjih vojnika je dovoljna.

Fair Life

Post by Fair Life » 28/05/2006 14:52

Mr_M wrote:
Beslija wrote:pa sad , ako hoces da ulazis u finansije totalno cemo skrenuti sa teme.........ali cinjenica je da drzava bez vojske nije dobra solucija , razumio bih da smo na poziciji Svicarske ,ali na balkanu gdje su neprijatelji blize nego prijatelji.......

Kao sto sam vec rekao cifra od 10 000 sadasnjih vojnika je dovoljna.

Image

sekiracija

Re: Buducnost Vojske BiH

Post by sekiracija » 28/05/2006 15:13

teo wrote:Kuda ide nasa armija..... da li podrzavate ujedinjenu armiju.... da li treba uvesti vojni rok.....
sta mislite o vojsci uopste?

Kada se uspostavi civilna vlast u Bosni i hercegovini Gradjanskoj drzavi Bosansko-Hercegovacko naroda bice doista svrsishodno napraviti vojnu obavezu sa nekim kracim rokom pr.6 mjeseci kako bi se svi njeni gradjani upoznali sa nacinom vodjenja odbrane svoje zemlje i rukovanju odredjenim oruzjem ili orudjem.Kao takvi moci cemo stati naspram svojih saveznika i pomoci u kriznim situacijama u svijetu i zasluzno nositi ime partnera u odbrani civilaziskih tekovina 21 vijeka.

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 28/05/2006 16:07

Po meni treba se ukinut vojno sluzenje i mjesto toga uvest profesionalno obucavanje za one koji hoce da budu profesionalni vojnici te da se oni time bave u miru a tako i u ratu da mognu branit drzavu, njihov broj bi trebao biti odprilike 50.000. BiH je kroz historiju napadana i skoro svaki napad je rezultirao u genocidu i to ponajvise nad Bosnjacima i zato je potrebno imat vojsku jer vidjelo smo 92´ kako je bilo i sada moze samo najveca budala biti protiv vojske u BiH. Naravno ja bih i da se u vojnoj sluzbi uce i moralni kodeksi kako bi se sprijecilo zauvijek da bosanska vojska ikada cini ratne zlocine. Zatim bi i uveo da se dobrovoljno svi preko 16 u raznim kvartovima mogu prijavljivat na dobrovoljacku sluzbu ukoliko prijeti ratno stanje kao sto je npr. u martu 92´ i da se doije mala obuka, moralni kodeksi, i puska pa da se cuva naselje i ako podje rat mozes sluzit kao vrsta vojne policije za profesionalnu vojsku ne iduci na front nego cuvajuci naselja u ratnom stanju. Naravno sve pod komandom Armije koja mora biti pod komandom drzave. Svako ko udje u Armiju BiH mora dati zakletvu BiH kao za vrijeme agresije i smiju se samo nositi bosanska obiljezja i nikakva van-bosanska ili vjerska. Takodze ja mislim da bi bilo vrijeme da se poradi na oruzju jer ljudi za odbranu ce uvijek biti vazno je imati dobrog naurozanja. Naravno sva ta vojska nesmije biti sada ko da ce kada god krenuti rat nego kao u zapadnim zemljama jednostavno spremna.

teo

Post by teo » 29/05/2006 15:44

ljudi moji kako zamisliti drzavu bez vojske?

gavrilo

Post by gavrilo » 29/05/2006 16:12

teo wrote:ljudi moji kako zamisliti drzavu bez vojske?

... kao drzavu sa ogromnim godisnjim viskom u budzetu

Post Reply