Buducnost BiH???

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Smartex

Buducnost BiH???

Post by Smartex » 20/07/2007 05:31

Bosna i Hercegovina dobit će i ove godine negativnu ocjenu Evropske komisije (EK), a samim tim dodatno će se udaljiti od ulaska u Evropsku uniju, saznaje "Dnevni avaz". Kako nam je iz briselskih izvora rečeno, u EK su pri kraju izvještaja o situaciji u našoj zemlji.

Negativnim odrednicama - poput razočarenja, pogoršanja stanja, neodgovornosti domaćih vlasti, nepostojanja institucija, izostanka volje za reformama... - vrvi izvještaj koji će EK, pa potom Vijeću ministara Evropske unije biti prezentiran u septembru i oktobru.

U Briselu su više nego nezadovoljni stanjem u BiH i odnosom bh. političara prema svojoj zemlji i obavezama koje ona ima. Stanje nisu promijenili ni brojna upozorenja i apeli odaslani iz Brisela od juna prošle godine. U izvještaju Komisije upozorava se upravo na tu činjenicu.
Od završetka tehničkog dijela pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) u decembru prošle godine, BiH nije napravila niti jedan krupniji korak u reformskom procesu. Štaviše, više od godine u Državnom parlamentu nije usvojen nijedan reformski zakon.
Čak ni zakon o reformi visokog obrazovanja nije prošao kompletnu proceduru, već je zapeo u Domu naroda BiH. Zato izvještaj iz Brisela nije nikakvo iznenađenje. Više bi se moglo raditi o posljednjem upozorenju bh. vlastima da se uozbilje. Ako se to ne desi, birokratija EU spremna je sjediti skrštenih ruku i čekati.

Promjena stanja

No, BiH vremena za čekanje nema. Za nju je pitanje integracija u EU pitanje opstanka ili nestanka. Dok Srbija najavljuje parafiranje SAA u oktobru, a onda ekspresno putovanje ka Briselu, BiH se i dalje sapliće o prepreke koje su ovdje već godinama - reforma policije, saradnja s Hagom, Javni RTV servis Federacije BiH.
Stanje se dodatno pogoršava jer se ne provode čak ni "male reforme" kojima bi se BiH pripremila za provođenje SAA. Niz institucija koje bi trebale raditi na tome ili ne postoji ili je u tako očajnom stanju - kako kadrovskom, tako i tehnološkom - da na njega ne treba ni računati. Krug loših vijesti ovdje se, međutim, ne zatvara! Bh. političari ne čine ništa da se stanje promijeni niti pokazuju znake za to.

Zašto je važan septembar

Veliki je teret na plećima novog visokog predstavnika Miroslava Lajčaka. On mora motivirati bh. političare da pokrenu reformu policije i postignu dogovor u skladu s tri evropska principa. Kada se to desi, EK će još jednom progledati kroz prste BiH i pokrenuti proceduru parafiranja SAA.
No, on neće biti potpisan dok se politički dogovor o reformi policije ne počne provoditi u djelo. A start tog procesa je onda kada državne i entitetske vlasti - kako vlade, tako i parlamenti - usvoje dokumente kojima se trasira put promjena u policijskim snagama BiH. Ako u septembru, kako očekuje Lajčak, proces reforme policije ne bude pokrenut s mrtve tačke, nacrt izvještaja o stanju u BiH mogao bi biti malo drugačiji.

Fair Life

Post by Fair Life » 20/07/2007 09:55

_BosanaC

Post by _BosanaC » 23/07/2007 10:45

Od cetvrtka smo u EU :D

Neodgovorni vlasnici sa psima bez brnjica se napokon primjereno kaznjavaju :D

Osim ako se ne radi o Visokom predstavniku, mafijasima i onima koji znaju "nekoga" :oops:

kiddie007

Post by kiddie007 » 23/07/2007 10:57

kao sto mozemo videti konstitutivni narodi u BIH se ne mogu dogovoriti ni kakvo ce vreme biti sutra a kamoli sta drugo tako da je podela na tri dela - jedino realno i odrzivo resenje.

Prpa.ba

Post by Prpa.ba » 23/07/2007 11:00

kiddie007 wrote:tako da je podela na tri dela - jedino realno i odrzivo resenje.

Govoris o buducnosti srbije? Slazem se :oops:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 23/07/2007 11:07

Prpa.ba wrote:
kiddie007 wrote:tako da je podela na tri dela - jedino realno i odrzivo resenje.

Govoris o buducnosti srbije? Slazem se :oops:

Vjerovatno je na Srbiju i mislio. Crna Gora je vec otisla svojim putem, Srbija svojim, a i Kosovo ce svojim...

[email protected]

Post by [email protected] » 23/07/2007 11:11

kiddie007 wrote:kao sto mozemo videti konstitutivni narodi u BIH se ne mogu dogovoriti ni kakvo ce vreme biti sutra a kamoli sta drugo tako da je podela na tri dela - jedino realno i odrzivo resenje.

I šta ćemo onda?
Hajde, ti meni objasni, da se podijeli Bosna na tri dijela....šta onda? Kako ti zamišljaš sve to? Kako je to "realno i održivo" rješenje? Baš me zanima.

i da, btw: narodi u BIH, a ni bilo gdje u svijetu, ne dogovaraju se o tome kakvo će vrijeme biti sutra.

Blizanac

Post by Blizanac » 23/07/2007 11:20

Što se ložite bezze??? Pa vidite da ovaj kidd provocira??
Bosanac koji piše ekavicom - hibridni srbin... :lol:
Ta priča o "podeli" je toliko šuplja da ne vrijedi ni raspravljati... Kome se ne svidja ovdje, neka ide... Što su dalje, sve h više volimo...
Ali zemlju Bosnu ne mogu ponijeti sa sobom (jer je nisu ni donijeli na opancima...) :)

vaca

Post by vaca » 24/07/2007 09:16

Sinoc cujem da su neki od zvanicnika EU, ne znam tacno ko, rekli da predvidjaju da ce BiH u EU uci 2017!

din

Post by din » 24/07/2007 10:38

Nista oni ne mogu ama bas nista ...

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 24/07/2007 10:45

...
Last edited by Nancy Drew on 10/02/2009 14:46, edited 1 time in total.

Blueboy-

Post by Blueboy- » 24/07/2007 10:54

Neka velika igra se vodi. Dodik se gotov pa skroz povuko, nema oni njegovi ekstremni izjava i napada, lafo bolest, odjednom. Haris S. se isto tako malo smirijo sa izjavama, sada je blazi ali i dalje iskren i direktan. Mislim da su ova dvojica dobili opomene.

Sve mi lici na neko "zatislje pred oluju"..

zavrzlama

Post by zavrzlama » 24/07/2007 15:02

Blueboy- wrote:Neka velika igra se vodi. Dodik se gotov pa skroz povuko, nema oni njegovi ekstremni izjava i napada, lafo bolest, odjednom. Haris S. se isto tako malo smirijo sa izjavama, sada je blazi ali i dalje iskren i direktan. Mislim da su ova dvojica dobili opomene.

ima tu svasta....Dodikova migrena je u prevodu ovo:

Srbija zna da Kosovo odlazi i oni sad traze protuuslugu za slijeganje ramenima i aminovanje odlaska Kosova....Srbiji nije problem Kosovo koliko je problem 1,5 miliona radikala i silna obecanja BIH srbima da ce istrajat na podjeli BIH i primiti BIH srbe u krilo majcice Srbije...

Sta je ta protuusluga....EU i Amerika su im dali do znanja da u protuuslugu zaborave cjelovitost BIH i Dodikovo pravljenje drzave u drzavi.....Srbija ce dobiti kreditne olaksice i ubrzan put ka EU....i morat ce poslati Dodi signal da mijenja plocu i prihvati reforme...a Dodo se puno izlajo i obecao svom narodu sve i svasta i sad nemoze da to ostvari a jos tri duge godine vladavine mu ostalo i kamara firmi da se privatizuje....pa kako da nema migrenu :D

AbU_JamaL_MovE

Post by AbU_JamaL_MovE » 24/07/2007 16:02

Blueboy- wrote:Neka velika igra se vodi. Dodik se gotov pa skroz povuko, nema oni njegovi ekstremni izjava i napada, lafo bolest, odjednom. Haris S. se isto tako malo smirijo sa izjavama, sada je blazi ali i dalje iskren i direktan. Mislim da su ova dvojica dobili opomene.

Ni meni ovo ne mirisi na dobro... :-)

black

Post by black » 24/07/2007 16:21

dobili su opomenu pred ban od zumketa :D

kustah

Post by kustah » 24/07/2007 16:46

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 24/07/2007 23:44

Neko ovdje gore navede :" tri konstutivna naroda ",... da bi izvukao zakljucak " tri etnicke teritorije" !

To je cista podvala jer konstutivnost nema veze sa unutarnjim uredjenjem drzave. Tu tezu nama serviraju razbijaci nase domovine misleci da smo ovce. BiH treba podjeliti administrativno, po principu efikasnosti, a ko zeli etnicku podjelu, neka osniva kulturne zajednice naroda pa neka tamo igraju folklor, kamena s ramena, i druge olimpijade. Mi se borimo za koru kruha i kako prezivjeti, i trebamo efikasnu drzavu a ne kulturnoumjetnicka drustva.

Soritirajete tog malog kiddie007 u magarecu klupu ... :D

Post by location » 24/07/2007 23:47

Ostaviti bosnu kakva jeste i malo se pozabaviti po ekonomskom pitanju. Mozda dati Hrvatima neki kantoncic pa da furaju svoj jezik u tom kantocicu i svi bi bili sretni. Sve to ljepo sprovesti uz neke ekonomske reforme. Neka narod zivi odvojeno ali bogato a uvijek imaju sansu da predju zamisljenu granicu unutar drzave i da zive na drugom kraju. Nakon 50 godina BiH bi bila mala ekonomska sila (kao npr. Juzna Koreja) da bi se ta zamisljena granica polako i izgubila. Vise opcija za posao i bolji zivot, roditelji nebi imali vremena da pune svoju djecu sa mrznjom.

Druga opcija pusku pod ruku pa na polje sa tri zastave. Na kraju svega cija se zastava vihori taj je i pobjednik. Ja sam protiv rata, ali treba se i ta opcija spomenuti.

Na kraju svega podjela na tri djela. Mozda najbrza i najefikasnija solucija. Ja sam sa podrucja RS, ali mene bas briga kako se zove taj kanton, u stvari moze da se ukine za uvijek, ja se nebi vratio na to podrucje. Sta god da bude neka ne bude rat. Dosta jedan.

Post by location » 24/07/2007 23:48

Ostaviti bosnu kakva jeste i malo se pozabaviti po ekonomskom pitanju. Mozda dati Hrvatima neki kantoncic pa da furaju svoj jezik u tom kantocicu i svi bi bili sretni. Sve to ljepo sprovesti uz neke ekonomske reforme. Neka narod zivi odvojeno ali bogato a uvijek imaju sansu da predju zamisljenu granicu unutar drzave i da zive na drugom kraju. Nakon 50 godina BiH bi bila mala ekonomska sila (kao npr. Juzna Koreja) da bi se ta zamisljena granica polako i izgubila. Vise opcija za posao i bolji zivot, roditelji nebi imali vremena da pune svoju djecu sa mrznjom.

Druga opcija pusku pod ruku pa na polje sa tri zastave. Na kraju svega cija se zastava vihori taj je i pobjednik. Ja sam protiv rata, ali treba se i ta opcija spomenuti.

Na kraju svega podjela na tri djela. Mozda najbrza i najefikasnija solucija. Ja sam sa podrucja RS, ali mene bas briga kako se zove taj kanton, u stvari moze da se ukine za uvijek, ja se nebi vratio na to podrucje. Sta god da bude neka ne bude rat. Dosta jedan.

zemo_online

Post by zemo_online » 25/07/2007 00:04

nema zime za bosnu dok su ameri za,a sve drugo je labudji pjev.

Post by location » 25/07/2007 02:53

Marco-x wrote:
location wrote:Ostaviti bosnu kakva jeste i malo se pozabaviti po ekonomskom pitanju. Mozda dati Hrvatima neki kantoncic pa da furaju svoj jezik u tom kantocicu i svi bi bili sretni. Sve to ljepo sprovesti uz neke ekonomske reforme. Neka narod zivi odvojeno ali bogato a uvijek imaju sansu da predju zamisljenu granicu unutar drzave i da zive na drugom kraju. Nakon 50 godina BiH bi bila mala ekonomska sila (kao npr. Juzna Koreja) da bi se ta zamisljena granica polako i izgubila. Vise opcija za posao i bolji zivot, roditelji nebi imali vremena da pune svoju djecu sa mrznjom.

Evo vam djeco loptu, pa se igrajte malo :D :D
Ne, hvala na ponudi. 8-)

Bi li onda pusku pa da se igras?

sibelius

Post by sibelius » 25/07/2007 03:02

location wrote:
Marco-x wrote:
location wrote:Ostaviti bosnu kakva jeste i malo se pozabaviti po ekonomskom pitanju. Mozda dati Hrvatima neki kantoncic pa da furaju svoj jezik u tom kantocicu i svi bi bili sretni. Sve to ljepo sprovesti uz neke ekonomske reforme. Neka narod zivi odvojeno ali bogato a uvijek imaju sansu da predju zamisljenu granicu unutar drzave i da zive na drugom kraju. Nakon 50 godina BiH bi bila mala ekonomska sila (kao npr. Juzna Koreja) da bi se ta zamisljena granica polako i izgubila. Vise opcija za posao i bolji zivot, roditelji nebi imali vremena da pune svoju djecu sa mrznjom.

Evo vam djeco loptu, pa se igrajte malo :D :D
Ne, hvala na ponudi. 8-)

Bi li onda pusku pa da se igras?

:lol: :lol: :lol:

Blueboy-

Post by Blueboy- » 25/07/2007 10:40

nema zime za bosnu dok su ameri za,a sve drugo je labudji pjev.

Ma ni to nije rjesenje, ne volim da sudbina jedne drzavi ovisi o politici i politickom stanju te svjedske sile. Treba se boriti za rjesenje na nivo naroda u bosni i hercegovini, naturanje rjesenja nece donjet nista dobro nikome od na.

Praying Mantis

Post by Praying Mantis » 25/07/2007 20:33

kiddie007 wrote:kao sto mozemo videti konstitutivni narodi u BIH se ne mogu dogovoriti ni kakvo ce vreme biti sutra a kamoli sta drugo tako da je podela na tri dela - jedino realno i odrzivo resenje.

ne znam, bojim se da mi nećeš doći s puškom pred vrata da tražiš i moj dio...

zavrzlama

Post by zavrzlama » 25/07/2007 20:52

Post Reply