Broj zrtava rata

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
liberal

Broj zrtava rata

Post by liberal » 21/06/2007 03:11

Rat u BiH odnio oko 100.000 života
Utvrđivanje istine je i doprinos procesu pomirenja
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Barem djelomična istina o stradanjima pučanstva na prostoru Bosne i Hercegovine bit će poznata zahvaljujući istraživanju ljudskih gubitaka u BiH u razdoblju od 1992. do 1995. godine, koje je napravio Istraživačko-dokumentacijski centar (IDC) iz Sarajeva. To će izvješće službeno biti predstavljeno ovoga tjedna, a po posljednjim službeno objavljenim podacima IDC-a, ukupan broj žrtava rata u BiH iznosi 97.901.
Ovaj broj je značajno manji od procjena o kojima se ranije govorilo, tvrdilo se da samo bošnjačke žrtve prelaze 200.000 ljudi, no i podatak o 100.000 žrtava jasno govori o stravičnim posljedicama rata koji je u prvoj polovini devedesetih vođen u BiH.
Iako je posve jasno da konačan broj žrtava vjerojatno nikad neće biti utvrđen s apsolutnom preciznošću, istraživanje IDC-a vjerojatno je najpribližnije stvarnom stanju. Njegov najveći značaj je u tome da se ozbiljnim pristupom istraživanja ljudskih gubitaka zapravo na neki način vraća dostojanstvo žrtvama i izbjegavaju dnevnopolitičke zloporabe ratnih stradanja. Naravno, utvrđivanje istine je i doprinos procesu pomirenja.
»Kraljevina Norveška bila je glavni financijer ovog projekta, a podržala ga je da bi se saznala istina o tome koliko je ljudi ubijeno tijekom rata u Sarajevu, kazao je ovoga tjedna Jan Braathu, norveški veleposlanik u BiH, a po njegovim riječima, u utvrđivanju stvarnog broja žrtava, u okviru ovog projekta, postignut je visok stupanj točnosti.
Zanimljivo je da je predsjedatelj Vijeća ministara BiH Nikola Špirić kazao da će rezultati ovog projekta pomoći procesu pomirenja i uspostavljanju boljih međunacionalnih odnosa u BiH, odnosno da će doprinijeti izbjegavanju manipulacija brojem žrtava.
Parlamentarna skupština BiH trebala bi što prije razmatrati strategiju bavljenja problemima prošlosti, a predsjednik Istraživačko-dokumentacijskog centra iz Sarajeva Mirsad Tokača, koji je možda i najzaslužniji za realizaciju projekta istraživanja ljudskih stradanja, zalaže se za nastavak regionalne suradnje u vezi s utvrđivanjem istine o ratnim stradanjima.
Kad je riječ o ljudskim žrtvama tijekom rata u BiH jasno je da one predstavljaju samo jedan, iako najbolniji, dio cijele priče o ratnim strahotama i stradanjima.

clanak je prenesen iz vjesnika
sad me interesuju komentari. naime slusali smo cijeli rat o stotinama hiljada zrtava samo na jednoj strani ( pocemu je haris bio poznat...nemojte sad da opalite po ovom citatu). sta ce reci politicari koji su nas lagali , manipulisali o broju zrtava na ovo . da nebude da samo kritikujem harisa ovo se odnosi i na srbe i njihove izjave o broju ubijenih srba u sarajevu.

darius_maximus

Post by darius_maximus » 21/06/2007 03:16

Pazi kad utvrde da je Srba izginulo haman kolko i Bosnjaka...

Ma i ovo ce ispasti farsa, vidjet ces... A uostalom, po cemu je ovo najtacniji izvjestaj? Od koga su uzimali podatke?

suncokret13

Post by suncokret13 » 21/06/2007 03:31

i samo jedan poginuli je veliki gubitak za zemlju.
pogotovo sto se u ovoj zemlji ginulo zbog razlicitosti u vjeri ili naciji.......
zalosno.

koliko je stvarno poginulih........?
u svakom slucaju mnogo.

a sto se tice harisa i ostalih,
i njihovih izjava tokom rata.....
zalosno bi bilo i komentarisati,
postao je ministar inostranih poslova van BiH, a prvi put se je pojavio u Sarajevu,nakon godinu dana svoje inaguracije.....?

darius_maximus

Post by darius_maximus » 21/06/2007 03:33

suncokret13 wrote:i samo jedan poginuli je veliki gubitak za zemlju.
pogotovo sto se u ovoj zemlji ginulo zbog razlicitosti u vjeri ili naciji.......
zalosno.

koliko je stvarno poginulih........?
u svakom slucaju mnogo.

a sto se tice harisa i ostalih,
i njihovih izjava tokom rata.....
zalosno bi bilo i komentarisati,
postao je ministar inostranih poslova van BiH, a prvi put se je pojavio u Sarajevu,nakon godinu dana svoje inaguracije.....?

Apsolutno se slazem, ali sam htio reci nesto i o tekstu...

A Harisa ne komentarisem, imam pametnijeg posla u zivotu...

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 21/06/2007 03:39

darius_maximus wrote:Pazi kad utvrde da je Srba izginulo haman kolko i Bosnjaka...

Ma i ovo ce ispasti farsa, vidjet ces... A uostalom, po cemu je ovo najtacniji izvjestaj? Od koga su uzimali podatke?

Mislim da su uzimali iz svih mogucih izvora, od zapisnika iz bolnica, preko izjava svjedoka, do novina i vojnih izvjestaja i nemislim da se zavrsava tu.

Mislim da je najveca polemika u ovome sta se definise kao zrtva rata. Da li osoba koja je direktno stradala od bojnih dejstava ili i one osobe koje su umrle i stradale kroz indirektne posljedice, bolesnici zbog nedostatka ljekova, ljudi umrli od hladnoce ili gladi, samoubistva, itd. Mislim da se procjenama od 200000 dolazilo kroz racunicu prirodnog nataliteta zemlje koji je ocekivan da do rata nije doslo dakle u ovo se mogu ubrajati i nerodjene bebe koje su ocekivane shodno natalitetu.

Ipak i kad se sve to sastavi nevjerujem da bi cifra ukljucujuci i ove brojeve sto je IDC iznio ikad presla 150000 sto ce reci da je sigurno bilo pretjerivanja od strane liderstva.

Takodjer IDC je prosle godine objavio i nacionalni odnos zrtava i prema tim procjenama 66% zrtava (vojnici i civili) su bili Bosnjaci, 25% Srbi i 7% Hrvati. Civila je najvise stradalo medju Bosnjacima 85%, Srba 9% i Hrvata 5%.

liberal

Post by liberal » 21/06/2007 03:49

ja znam da je tokic pokrenuo ovaj institut 92 ili 93 i da je bio na drzavnom proracunu do 96 . tad je naglo doslo do prekida finansiranja i izbacivanja instituta iz zgrade predsjednistva. kasnije je doslo do pronalazenja finansijskih sredstava izvana, koliko se sjecam danska ili norveska su nosioci projekta. kad je prvi put iznio podatke o broju nastradalih docekan je na noz , proglasen izdajnikom. meni se cini da je i na ovom forumu popljuvan ko bijesan pas. :(

jugoistocnjak

Post by jugoistocnjak » 21/06/2007 06:35

darius_maximus wrote:Pazi kad utvrde da je Srba izginulo haman kolko i Bosnjaka...

Pa jeli bilo nekih drugih ozbiljnijih pokusaja da se ustanovi tacan broj zrtava? Ja ne znam za neki drugi slican iole ozbiljniji pokusaj.
Ovo ostalo su bile pausalne procjene, vecinom.
Mislim da je 100.000 ogroman broj (nazalost) i da cinjenica sto je taj broj manji od onoga kojim se vecinom licitiralo, bar sa Bosnjacke strane, ne umanjuje cinjenicu o karakteru rata, genocidu i masovnim zlocinima koji su izvrseni prvenstveno od vojske ili policije RS (citaj cetnika).

mostarac

Post by mostarac » 21/06/2007 09:25

Dado dijasporitus wrote:

Mislim da su uzimali iz svih mogucih izvora, od zapisnika iz bolnica, preko izjava svjedoka, do novina i vojnih izvjestaja i nemislim da se zavrsava tu.

Mislim da je najveca polemika u ovome sta se definise kao zrtva rata. Da li osoba koja je direktno stradala od bojnih dejstava ili i one osobe koje su umrle i stradale kroz indirektne posljedice, bolesnici zbog nedostatka ljekova, ljudi umrli od hladnoce ili gladi, samoubistva, itd. Mislim da se procjenama od 200000 dolazilo kroz racunicu prirodnog nataliteta zemlje koji je ocekivan da do rata nije doslo dakle u ovo se mogu ubrajati i nerodjene bebe koje su ocekivane shodno natalitetu.

Ipak i kad se sve to sastavi nevjerujem da bi cifra ukljucujuci i ove brojeve sto je IDC iznio ikad presla 150000 sto ce reci da je sigurno bilo pretjerivanja od strane liderstva.

Takodjer IDC je prosle godine objavio i nacionalni odnos zrtava i prema tim procjenama 66% zrtava (vojnici i civili) su bili Bosnjaci, 25% Srbi i 7% Hrvati. Civila je najvise stradalo medju Bosnjacima 85%, Srba 9% i Hrvata 5%.

Ne, kad se govori o broju zrtava tacno se zna na sta se misli, a to je broj poginulih, broj ranjenih, broj logorasa. Nema tu nekuh indirektnih veza i posljedica i zna se na sta se misli. Kada neko iz vlade izadje i kaze bilo je 200.000 zrtava to JASNO I NEDVOSMISLENO sve nas upucuuje na 200.000 mrtvih i niko i ne pomisli na nesto drugo ili na ranjene i slicno. Svi pomislimo samo na mrtve, a onaj koji u ime vlade to govori isto to zna.
Medjutim ja opravdavam preuvelicavanje broja zrtava koje se radilo tokom rata, a u cilju propagande pred medjunarodnim institucijama, a onda to dovodi do toga da se i kuci mora pricat jer ne moze se vani pricati jedno, a kuci drugo.
Dakle to preuvelicavanje broja zrtava u ratnim uslovima kakvi su bili u Bosni smatram opravdanim i ne osudjujem

uvijek dobar post

Post by uvijek dobar post » 21/06/2007 11:48

prvo treba definisati "zrtvu rata"
po meni zrtve rata su i ubijeni i poginuli i ranjeni i logorasi i izbjeglice i raseljena lica i vojnici obljeli od ptsp-a.
po toj logici ima oko 3.000.000,00 zrtava rata na teritoriji BiH.
IDC se bavi ubijenim tj poginulim. svoje izvjestaje bazira na najsofticiranijim istrazivackim metodama u svijetu. otvoreni su za informacije, koga zanima, moze otici do njih i sve ce mu/joj biti jasno.
ja sam bio na par prezentacija IDC-a, i moram vam reci da svi svjetski strucnjaci potvrdjuju savremenost i sofisticiranost ovog istrazivanja.
mislim da ce IDC dati naobjektivniji izvjestaj o broju poginulih/umrlih tokom ratnih desavanja u BiH, bilo agresiji, bilo gradjanskom ratu, kako kome odgovara.
to sto pojedinima ne odgovara da je ubijeno i poginulo manje nego su oni zelejeli i predstavljali (ovdje prvenstveno mislim na muslimansko/bosnjacku stranu), to je druga stvar.

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post by karanana » 21/06/2007 11:51

Ja mislim da nije poginulo vise od 100 hiljada ljudi, iako se olako govorilo i o 200-300 hiljada.

jugoistocnjak

Post by jugoistocnjak » 21/06/2007 11:54

uvijek dobar post wrote:prvo treba definisati "zrtvu rata"
po meni zrtve rata su i ubijeni i poginuli i ranjeni i logorasi i izbjeglice i raseljena lica i vojnici obljeli od ptsp-a.
po toj logici ima oko 3.000.000,00 zrtava rata na teritoriji BiH.
IDC se bavi ubijenim tj poginulim. svoje izvjestaje bazira na najsofticiranijim istrazivackim metodama u svijetu. otvoreni su za informacije, koga zanima, moze otici do njih i sve ce mu/joj biti jasno.
ja sam bio na par prezentacija IDC-a, i moram vam reci da svi svjetski strucnjaci potvrdjuju savremenost i sofisticiranost ovog istrazivanja.
mislim da ce IDC dati naobjektivniji izvjestaj o broju poginulih/umrlih tokom ratnih desavanja u BiH, bilo agresiji, bilo gradjanskom ratu, kako kome odgovara.
to sto pojedinima ne odgovara da je ubijeno i poginulo manje nego su oni zelejeli i predstavljali (ovdje prvenstveno mislim na muslimansko/bosnjacku stranu), to je druga stvar.

Ja jesam musliman i nisam neki strucnjak iz ove oblasti, ali mi se ipak cini da je ovo do sada najozbiljniji projekat uradjen po ovom pitanju.

Maraschino
Has thanked: 23 times
Been thanked: 10 times

Post by Maraschino » 21/06/2007 15:16

Vijest dana u jednoj EU zemlji :

Poginuo je 1 (jedan) vojnik te zemlje u Afganistanu . :( zalosno i previse

a o stotinama hiljada, nemam rijeci :( da su obicno kamenje to je jedno brdo i prestanite se igrati tim brojkama. Svaki izgubljeni zivot vrijedan je mnogo vise od vasih statistika.

p.s.
pitajte roditelje,djecu poginulih koliko njima znaci taj samo 1(jedan) gubitak pa puta 100.000 . To ne moze stati ni u statistiku ni na forum ali sa reckama se moze igrati :oops:

JohnnyS

Post by JohnnyS » 21/06/2007 18:45

karanana wrote:Ja mislim da nije poginulo vise od 100 hiljada ljudi, iako se olako govorilo i o 200-300 hiljada.

Ja ne znam točan broj, ali nemam ni razloga da ne vjrujem tom institutu jer mi oni jedini izgledaju kao "naučnici". I da ko što je netko gore rekao, ko da je 100 000 ljudi malo...
A pumpanje brojeva ne može ništa dobro donijeti. Sjetimo se samo 700 000 Srba stradalih u Jasenovcu :shock: i 500 000 Hrvata stradalih u Bleiburgu :shock:

jeza u ledja
Been thanked: 3 times

Post by jeza u ledja » 21/06/2007 19:24

Odnos civilnih zrtava Bosnjaka i Srba 10 naprema 1. Cini mi se da to dovoljno govori o karakteru ovog rata.

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 21/06/2007 22:55

Dali ima cifra poginulih vojnika na svim stranama? Nekako bih uporedio te cifra sa ovim istrazivanjem da vidim odnos civila vs. vojske.

Prozor

Post by Prozor » 22/06/2007 01:04

Po njihovom izvjestaju, izginulo je oko 35.000 bosnjackih civila cini mi se, sto je meni ne moguce. Ako se samo sabere kol´ko je u ljudi pobijeno u MASAKRIMA u istocnoj Bosni, 3000 u Visegradu, 3500 u Bratuncu, definitivno preko 1000 u Foci, 8000 u Srebrenici, nekoliko stotina u Konjevic Polju... Pa onda ako se samo tamo sabere kol´ko ih je ubijeno u LOGORIMA, pa kol´ko pred kucnim pragom, ili u nekom podrumu, ili dok je kopalo rovove cetnicima, ili kol´ko je onda umrlo od losih uslova u logorima, ili izvrsilo samoubistvo nakon zlostavljanja i/li silovanja... Pa onda isto primjeni na Krajinu, 3000 u Prijedoru, pa onda Kozarac, Sanski Most, Banja Luka, Kljuc, Bosanski Novi.... Pa onda kol´ko je tamo u logorima, pa onda sve ostalo nabrojano.. Pa onda Doboj i sjeverna Bosna, evo sad ukopase 100 zrtava iz Brckog iz JEDNE MASOVNE GROBNICE a ukupno ih je ubijeno oko 3000 i tamo, pa onda u istocnoj Hercegovini...
Onda uzmi sviju sto su izginuli u opsadama gradova, sto od granate, sto od snajpera, sto od uslova.. Sarajevo, Gorazde, Bihac, Srebrenica(mnogi zaboravljaju da je vec prije notornog masakra 95´ ubijeno oko 1400 Srebrenicana od granata i snajpera), Zepa... Pa onda kol´ko ih je samo masakrirano, ubijeno u logorima i sve ostalo na ustaskoj teritoriji, pa onda kol´ko je onda pobijeno na ostaloj slobodnoj teritoriji od granata i ostaloga, tu najvise mislim na centralnu Bosnu...

Kad se sve sabere i kol´ka je bila ta cetnicko-ustaska genocidna masinerija cije su zrtve u 95% slucajeva bili bosnjacki civili cudno mi zvuci da ih je "samo" poginulo 35000!

Po Haagu 80% zlocina su izvrsili cetnici, 15% ustase i 5% Armija BiH. Po nekim izvorima(takodjer relevatnim) ABIH je odgovorna za 3% a po nekima za ne vise od 1%.

Trebace jos vremena prije nego sto se ozbiljna i kvalitetna analiza izvrsi..

Maraschino
Has thanked: 23 times
Been thanked: 10 times

Post by Maraschino » 22/06/2007 01:06

Istraživačko-dokumentacijski centar: Od '91. do '95. u BiH ubijeno 97 tisuća ljudi

Foto: AP
--------------------------------------------------------------------------------

SARAJEVO - U razdoblju od 1991. do 1995. godine 97.207 građana Bosne i Hercegovine poginulo je od izravnih posljedica oružanih sukoba, pokazalo je istraživanje što ga je proveo nevladin Istraživačko-dokumentacijski centar iz Sarajeva (IDC).

Dodik: Jedini realan saveznik Hrvatima u BiH mogu biti Srbi

Predstavljajući rezultate istraživanja danas u Sarajevu, direktor IDC-a Mirsad Tokača je rekao da su podaci o izravnim žrtvama oružanih sukoba prikupljani više od tri godine, pri čemu su uspoređene brojne dotad postojeće baze podataka i provjereni svi dostupni izvori.

Znanstveno utemeljena istraživanja o stvarnom broju žrtava rata u BiH dosad nisu provođena, a Tokača je podsjetio da su se spominjale brojke u rasponu od 25 tisuća do čak 329 tisuća.

"Naš cilj je bio približiti se što više istini i sačuvati sjećanje na sve žrtve te pridonijeti da se percepcija rata u BiH barem malo promijeni", kazao je direktor IDC-a koji je istaknuo da su njegovi suradnici tijekom istraživanja nailazili na brojne opstrukcije, pa ono ne bi ni bilo završeno da nije bilo pomoći norveške vlade.

Kad je riječ o nacionalnoj pripadnosti stradalih, najveći broj ih je među Bošnjacima - 64.036 ili 65,88 posto. Drugi po brojnosti žrtava su Srbi, kojih je smrtno stradalo 24.905 (25,62 posto), dok je poginulih i ubijenih Hrvata bilo 7788 ili 8,01 posto Od ukupnog broja smrtno stradalih građana BiH, njih 57 tisuća ili 59,1 posto bili su vojnici, a gotovo 40 tisuća civili.

Najveći broj žrtava zabilježen je 1992. godine, kad je ubijeno 45.110 vojnika i civila, što je 46,41 posto, i to u razdoblju od travnja do srpnja 1992. godine. Tokača je podsjetio da su tada jedino JNA i Srbi imali dobro naoružane i organizirane postrojbe. Najveći broj Hrvata stradao je 1993. godine, kad ih je ubijeno 3531.

Tijekom rata u BiH ubijeno je ili nestalo 30.633 pripadnika Armije BiH, nešto više od 20 tisuća pripadnika JNA, odnosno Vojske Republike Srpske (VRS), te 5719 vojnika za koje se u istraživanju IDC-a navodi da su bili u sastavu Hrvatske vojske (HV) ili Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Kad je rječ o nacionalnoj pripadnosti stradalih, najveći broj ih je među Bošnjacima - 64.036 ili 65,88 posto. Drugi po brojnosti žrtava su Srbi, kojih je smrtno stradalo 24.905 (25,62 posto), dok je poginulih i ubijenih Hrvata bilo 7788 ili 8,01 posto.
Među hrvatskim žrtvama vojnika je bilo 5625, a civila 2163. U ukupnom broju civilnih žrtava Bošnjaka je bilo više od 83 posto, Srba 10 posto, a Hrvata 5,45 posto. Kad je rječ o pripadnicima vojnih postrojbi, stradalo je 53,8 posto Bošnjaka, 36 posto Srba te 9,78 posto Hrvata.

Po regijama najveća stradanja zabilježena su na području Podrinja, gdje je ubijeno gotovo 30 tisuća osoba. Slijede područja oko rijeke Une i Sarajeva s po 14 tisuća žrtava, dok ih je u Posavini bilo oko 12 tisuća. Direktor IDC-a Tokača najavio je da će se istraživanje nastaviti te pokušati dodatno provjeriti raspoložive informacije kako bi se osigurala njihova potpuna vjerodostojnost. (H)

:shock: :? :(

saki

Post by saki » 22/06/2007 02:26

Dado dijasporitus wrote: Mislim da se procjenama od 200000 dolazilo kroz racunicu prirodnog nataliteta zemlje koji je ocekivan da do rata nije doslo dakle u ovo se mogu ubrajati i nerodjene bebe koje su ocekivane shodno natalitetu.

Jeste i nerodjeni su svrstani u ubijene :D :-)
Je li tesko razmisliti malo prije nego sto kliknes enter :?

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 22/06/2007 03:44

saki wrote:
Dado dijasporitus wrote: Mislim da se procjenama od 200000 dolazilo kroz racunicu prirodnog nataliteta zemlje koji je ocekivan da do rata nije doslo dakle u ovo se mogu ubrajati i nerodjene bebe koje su ocekivane shodno natalitetu.

Jeste i nerodjeni su svrstani u ubijene :D :-)
Je li tesko razmisliti malo prije nego sto kliknes enter :?

Nisam nigdje rekao da su ubijene. Govorio sam o gubitku stanovnistva a ne o ubistvima. To sto su neki 200000 stavljali pod kategoriju zrtva rata u smislu da su poginuli je cista manipulacija.
Je li ti tesko procitati i razumjeti sta govorim prije nego komentarises. :?

Snajper

Post by Snajper » 22/06/2007 05:02

Prozor wrote:Po njihovom izvjestaju, izginulo je oko 35.000 bosnjackih civila cini mi se, sto je meni ne moguce. Ako se samo sabere kol´ko je u ljudi pobijeno u MASAKRIMA u istocnoj Bosni, 3000 u Visegradu, 3500 u Bratuncu, definitivno preko 1000 u Foci, 8000 u Srebrenici, nekoliko stotina u Konjevic Polju... Pa onda ako se samo tamo sabere kol´ko ih je ubijeno u LOGORIMA, pa kol´ko pred kucnim pragom, ili u nekom podrumu, ili dok je kopalo rovove cetnicima, ili kol´ko je onda umrlo od losih uslova u logorima, ili izvrsilo samoubistvo nakon zlostavljanja i/li silovanja... Pa onda isto primjeni na Krajinu, 3000 u Prijedoru, pa onda Kozarac, Sanski Most, Banja Luka, Kljuc, Bosanski Novi.... Pa onda kol´ko je tamo u logorima, pa onda sve ostalo nabrojano.. Pa onda Doboj i sjeverna Bosna, evo sad ukopase 100 zrtava iz Brckog iz JEDNE MASOVNE GROBNICE a ukupno ih je ubijeno oko 3000 i tamo, pa onda u istocnoj Hercegovini...
Onda uzmi sviju sto su izginuli u opsadama gradova, sto od granate, sto od snajpera, sto od uslova.. Sarajevo, Gorazde, Bihac, Srebrenica(mnogi zaboravljaju da je vec prije notornog masakra 95´ ubijeno oko 1400 Srebrenicana od granata i snajpera), Zepa... Pa onda kol´ko ih je samo masakrirano, ubijeno u logorima i sve ostalo na ustaskoj teritoriji, pa onda kol´ko je onda pobijeno na ostaloj slobodnoj teritoriji od granata i ostaloga, tu najvise mislim na centralnu Bosnu...

Kad se sve sabere i kol´ka je bila ta cetnicko-ustaska genocidna masinerija cije su zrtve u 95% slucajeva bili bosnjacki civili cudno mi zvuci da ih je "samo" poginulo 35000!

Po Haagu 80% zlocina su izvrsili cetnici, 15% ustase i 5% Armija BiH. Po nekim izvorima(takodjer relevatnim) ABIH je odgovorna za 3% a po nekima za ne vise od 1%.
Trebace jos vremena prije nego sto se ozbiljna i kvalitetna analiza izvrsi..

ma 0.00001 ma ajmo reci krivi su za ranjivanje jednog covjeka moze? :-)

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post by karanana » 22/06/2007 09:04

Jesu li srebrenicani ubijeni u julu 1995. svrstani u vojne ili civilne zrtve?

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 22/06/2007 09:15

karanana wrote:Jesu li srebrenicani ubijeni u julu 1995. svrstani u vojne ili civilne zrtve?

dobrim dijelom u vojne, kako bi im porodice mogle ostvariti prava na bilo kakva primanja...

tetakk

Post by tetakk » 22/06/2007 09:22

Gdje su svrstani poginuli pripadnici "fikrine tvorevine"?
Zna li se podatak o broju poginulih cetnickih dobrovoljaca i vojske iz Srbije, hrvatskih dobrovoljaca i HV, te mudzahedina u Armiji BiH?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 22/06/2007 09:52

tetakk wrote:Gdje su svrstani poginuli pripadnici "fikrine tvorevine"?
Zna li se podatak o broju poginulih cetnickih dobrovoljaca i vojske iz Srbije, hrvatskih dobrovoljaca i HV, te mudzahedina u Armiji BiH?

Cetnicki dobrovoljci nisu dolazili iz Srbije, HV nije ratovao u Bosni, i u Armiji nije bilo mudzahedina :oops: :D

gavrilo

Post by gavrilo » 22/06/2007 10:14

_BosanaC wrote:Cetnicki dobrovoljci nisu dolazili iz Srbije, HV nije ratovao u Bosni, i u Armiji nije bilo mudzahedina :oops: :D

da se razumijemo ... dobrovoljci iz srbije su se borili i za aliju, i za karadzica a bogami i za babu fikreta :D

Post Reply