Brega - umjetnik, manipulator, ili oboje

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Post Reply
pekarce

Brega - umjetnik, manipulator, ili oboje

Post by pekarce » 26/07/2004 14:03

Mislim da je Brega vjesti kapitalista sa talentom umjetnika i crtom perfekcioniste, a mozda je i obratno. Poznato vam je da je u Evropu usao kombinacijom vec poznatih elemenata svojih prijasnjih radova i srbijanskih trubachkih kompozicija.
your comment, please...

Prag

Post by Prag » 26/07/2004 14:16

Sa ljudske strane - to je apsolutna nula (i prije rata. Nije bila ni jedna ).
Sto se tice muzike, prvo je krao sam od sebe, sad jos jedino reciklira !

Jedino sto stvarno umije, to je prodavanje muda za bubrege duhovno siromasnom Zapadu koja konta da je to etno muzika.

zensko

Post by zensko » 26/07/2004 14:24

ili drugim rijecima..

ublehas i prevarant

:D

Gazz

Post by Gazz » 26/07/2004 14:25

licemjer :D

Prag

Post by Prag » 26/07/2004 14:58

uf, nezavrsih recenicu...
i prije rata. Nije bila ni jedna akcija ni koncert (humanitarna, za mir i sl..) na kojoj bi on htio da svira dzaba.

Posebno mi se ne svidja sto prekrasnu romsku muziku podpisuje kao svoju. Od Sabana Bajramovica, najveceg romskog sansonjera, mazno je masu stvari.

To bih jos i nekako progutao, ali onaj koncert u Solunu za podrsku Milosevicevom rezimu za vrijeme NATO napda i ono "kalasnjikov..", e to ne zaboravljam.

Ukratko, gadi mi se, ali postoji nesto puno gore od toga. Sarajlije bi ga i danas docekali sa rasirenim rukama. Toliku servilnost i podilazenje za vrijeme njegovog boravka u SA prije par godina na koncertu Indexa, to dugo nisam vidio. "Dos'o Brega !". Big deal !
Ono malo dostojanstva koje nisu sami sebi popljuvale Sarajlije, popljuvao im je Brega u svom interviewu kojeg je dao, mislim za SB. Ne u SA, nego na Dedinju.
Posebno me raspizdio njegov projekat tada predstavljen u SA pod nazivom "Moje je srce postalo tolerantno". Sjetio se - nakon toliko godina i stradanja. Smrad..

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 26/07/2004 15:04

I docekase ga sa rasirenim rukama...

Meni je on totalno nebitan lik, ne opterecujem se s njim. Kao ni s Kusturicom.

No Bijelo Dugme je na meni itekako ostavilo traga, pa makar kopirao cijelog Malog Princa.Eto.

Prag

Post by Prag » 26/07/2004 15:17

Mozda si u pravu.
Na Brege, Kusturice, Karajlice i ostalu bratiju najbolje je ne davati povod za njihovu reinkarnaciju.

Sto se tice Dugmetove muzike, nemam namjeru da tu usponeu brisem.
Kad sam bio u Nisu u vojsci uvijek sam isao u onj WC u kojem je na vratima bilo urezano "Brega".
Sad barem znam sto je tamo uvijek tako smrdilo :roll:

Kron29

Post by Kron29 » 26/07/2004 15:39

Za muslimane sasvim normalno razmisljanje :shock:
Blizi se dan kada ce se izmisliti da je Bijelo Dugme, tu najvecu rock skupinu, stvorio Sabahudin Redzic, :lol:
jer Bregovic nije stao iza muslimanske stvari.

Na zalost, svrha postojanja Bosne i Hercegovine je da bi se ratovalo :(

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 26/07/2004 15:41

Wrong! Brega je ruzno govorio o svom vlastitom gradu, i zbog toga mi se gadi. Gade mi se svi ljudi koji vole vise tudje nego svoje.

Prag

Post by Prag » 26/07/2004 15:49

"Na zalost, svrha postojanja Bosne i Hercegovine je da bi se ratovalo
"
Koja je onda svrha postojanja RS-a, da se to malo ubrza ?!

Samo za tvoju info, ovo o cemu pricam nema za cilj da neciju pokvarenost i pohlepu redukuje na samo jednu dimenziju, pogotovo ne na tu o kojoj ti pricas.

Kron29

Post by Kron29 » 26/07/2004 16:11

Nasao si pravi odgovor, postoji iskljucivo jedna dimenzija.
Da je podrzao muslimane ne bi bio supak, jer Dino Merlin je kopija Bregovica, ali nije supak. :-?

Da nije mozda muzika razlog ? :lol: :lol: :lol:

Svoje-tudje, sto je to :roll:

Prag

Post by Prag » 26/07/2004 16:37

Pogledaj diskusiju o Dini Merlinu pa ces vidjeti koliko nisi u pravu.
Uostalom, libo me za obojicu.
Pogotovo nemam namjeru da se s tobom ubjedjujem oko kategorija ljudskosti i humane strane umjetnsti (muzike).
Ubrzo bi poceli postovi na temu "ko je poceo rat u BiH".
Sorry, neces me tamo navuci !

Shoba

Post by Shoba » 27/07/2004 19:31

Brega je definitivno usrao motku koliko je god mogao, ali mu se neke stvari ipak moraju priznati (one odranije)

Meni se najvise dopadao njegov predratni odnos prema sredini. Sarajevo nikada nije priznavalo zvijezde, a on je bio jedini koji se tako ponasao. Niko nije mogao s Bregom popit kafu ,niti ga tek tako vidjeti na ulici, on jednostavno nije bio pristupacan ko sto su svi ostali bili. Uvijek je svako mogao u nekoj kafani sjest sa bilo kojom poznatom licnosti u gradu i biti na TI, osim sa Bregom. DA TE MRZE A DA TI SE DIVE.....je ono sto je on predstavljao.
Ja sam bio klinac koji se motao oko nekadasnjeg Kogo kafica, i Brega je znao naletiti sa svojim Jaguarom, otvorit zadnja vrata, i koke same od sebe uskacu unutra, i ide se na karanje......zato su ga najvise mrzili, jer je on srusio sve Sarajevske norme ponasanja, i bio jedina istinska zvijezda.

Cak mi se i dopada jednja njegova poslijeratna izjava: "Sarajevo je cudo od selendre", sto je zaista tacno.....

On je ipak na kraju ispao paksu, ali to je njegov problem.

Corto M.

Post by Corto M. » 06/08/2004 06:08

Shoba wrote:Brega je definitivno usrao motku koliko je god mogao, ali mu se neke stvari ipak moraju priznati (one odranije)

Meni se najvise dopadao njegov predratni odnos prema sredini. Sarajevo nikada nije priznavalo zvijezde, a on je bio jedini koji se tako ponasao. Niko nije mogao s Bregom popit kafu ,niti ga tek tako vidjeti na ulici, on jednostavno nije bio pristupacan ko sto su svi ostali bili. Uvijek je svako mogao u nekoj kafani sjest sa bilo kojom poznatom licnosti u gradu i biti na TI, osim sa Bregom. DA TE MRZE A DA TI SE DIVE.....je ono sto je on predstavljao.
Ja sam bio klinac koji se motao oko nekadasnjeg Kogo kafica, i Brega je znao naletiti sa svojim Jaguarom, otvorit zadnja vrata, i koke same od sebe uskacu unutra, i ide se na karanje......zato su ga najvise mrzili, jer je on srusio sve Sarajevske norme ponasanja, i bio jedina istinska zvijezda.

Cak mi se i dopada jednja njegova poslijeratna izjava: "Sarajevo je cudo od selendre", sto je zaista tacno.....

Shoba, potpisujem svaku tvoju kao svoju!

Orhanowski

Post by Orhanowski » 03/10/2006 13:07

Shoba wrote:Brega je definitivno usrao motku koliko je god mogao, ali mu se neke stvari ipak moraju priznati (one odranije)

Soba, bravo! Svaka cast!

A izjava izavi Sarajeva je sljedeca: Sarajevo je najveca selendra na svijetu!

I tu je bio nepogresivo u pravu. Jer u Sarajevu ti je sve dopusteno dok si mahalac, cim visi to nisi, onda te mrze, prozivaju, pljuju i osporavaju. Starija raja ce se sjetiti sta su radili Kusturici prije rata, kako su ga prozivali za sve i svasta, tako da ja jasno vidim razloge njegovog ponasanja za vrijeme i iza rata u tom sarajevskom neprihvatanju njega kao jedne individue koja ima drugacije poglede na okruzenje, posebno jedne individue koja je svoj zivot posvetila umjetnosti.

Supci jesu, obojica. Mi smo krivi za to. I za Bregovica i za Kusturicu i sve ostale koji su okrenuli ledja Sarajevu. Sta su trebali da urade, da ostanu u Sarajevu i da umru od gladi i alkohola kao sto su umrli Dario Dzamonja i Ilija Ladin? Ko im je pomogao, Dzamonji i Ladinu, dok su krepavali u Sarajevu? Niko. Niko. Niko. Ko bi pomogao Bregovicu i Kusturici da su ostali u Sarajevu? isti oni koji su pomogli Dzamonji i Ladinu.

Orhanowski

Post by Orhanowski » 03/10/2006 13:09

Hahaha, pa ovo je stara tema

AZ

Post by AZ » 22/11/2006 22:45

Apsolutna Nula.

Post Reply