Brazil

Post Reply
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18581
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#1 Brazil

Post by GandalfSivi »

Kada je drugima mrsko, moram ja :D

Znaci, hiljade pristalica bivseg brazilakog predsjednika Bolsonara uletile u Kongres i Vrhovni sud, te okruzili Predsjednicku palacu u pokusaju drzavnog udara. Neko bi rekao vec vidjeno u Americi, ali me je strah da ovo moze imati puno vece posljedice od sestog januara, jer su americke institucije se ipak pokazale prejakim da bi fasisti tek tako mogli preuzeti vlast.

U Brazilu je s druge strane drama. Bolsonaro (koji je trenutno kod Trumpa) ima podrsku dobrog dijela vojske i veliko je pitanje ako izadju na ulice za koga ce intervenisati. Ako se sa ruljon ne rascisti brzo i odlucno, to bi moglo imati ogromnw posljedice i za ostatak svijeta, gdje bi mogli svjedociti smrti demokratije i cak pocetku gradjanskih ratova sirom planete.

Iz americke perspektive je isto tako ovo jako zanimljiva situacija, ali da ne idemo predaleko sa tim sada.

Eto, pa opletite…
giannibelif
Posts: 2121
Joined: 28/01/2017 22:11

#2 Re: Brazil

Post by giannibelif »

Ako ništa, oni imaju taj know-how kako vojna hunta preuzima vlast i državu. Ogromna država velikih resursa, vojni dobro opremljena, ali banana republika i sve što dolazi sa tim pojmom što utiče na trusnost političkog tla.
User avatar
Point.
Posts: 28084
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#3 Re: Brazil

Post by Point. »

Ne kontam koji je kurac ovim desničarima što ne mogu podnijeti gubitak vlasti? Isti scenario ko u Americi, Trumpa i Bolsonara kao da je isti kurac izdrkao. Ja fakat ne mogu da razumijem da iko pri zdravoj pameti može da podržava ovakve budaletine.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 11142
Joined: 27/04/2021 22:52

#4 Re: Brazil

Post by tramvajtrojka »

GandalfSivi wrote: 08/01/2023 23:01 Kada je drugima mrsko, moram ja :D

Znaci, hiljade pristalica bivseg brazilakog predsjednika Bolsonara uletile u Kongres i Vrhovni sud, te okruzili Predsjednicku palacu u pokusaju drzavnog udara. Neko bi rekao vec vidjeno u Americi, ali me je strah da ovo moze imati puno vece posljedice od sestog januara, jer su americke institucije se ipak pokazale prejakim da bi fasisti tek tako mogli preuzeti vlast.

U Brazilu je s druge strane drama. Bolsonaro (koji je trenutno kod Trumpa) ima podrsku dobrog dijela vojske i veliko je pitanje ako izadju na ulice za koga ce intervenisati. Ako se sa ruljon ne rascisti brzo i odlucno, to bi moglo imati ogromnw posljedice i za ostatak svijeta, gdje bi mogli svjedociti smrti demokratije i cak pocetku gradjanskih ratova sirom planete.

Iz americke perspektive je isto tako ovo jako zanimljiva situacija, ali da ne idemo predaleko sa tim sada.

Eto, pa opletite…
Ne znam kako im je onakvo nikakvo osiguranje javnih objekata bilo isto kao da je bio inside job da ih se pusti unutra, ovo se desi kad imas budalu koja četiri godine truje narod laznim glupostima i borbom za necim visim novi mesija od strane boga jos jedna stranica u knjizi plisanih kvazi diktatora

Image

sve ce biti all fun and games dok ne ulete ovi kad ulete ovi bice good night Vienna
HelaS
Posts: 5931
Joined: 22/09/2018 13:21

#5 Re: Brazil

Post by HelaS »

GandalfSivi wrote: 08/01/2023 23:01 Kada je drugima mrsko, moram ja :D

Znaci, hiljade pristalica bivseg brazilakog predsjednika Bolsonara uletile u Kongres i Vrhovni sud, te okruzili Predsjednicku palacu u pokusaju drzavnog udara. Neko bi rekao vec vidjeno u Americi, ali me je strah da ovo moze imati puno vece posljedice od sestog januara, jer su americke institucije se ipak pokazale prejakim da bi fasisti tek tako mogli preuzeti vlast.

U Brazilu je s druge strane drama. Bolsonaro (koji je trenutno kod Trumpa) ima podrsku dobrog dijela vojske i veliko je pitanje ako izadju na ulice za koga ce intervenisati. Ako se sa ruljon ne rascisti brzo i odlucno, to bi moglo imati ogromnw posljedice i za ostatak svijeta, gdje bi mogli svjedociti smrti demokratije i cak pocetku gradjanskih ratova sirom planete.

Iz americke perspektive je isto tako ovo jako zanimljiva situacija, ali da ne idemo predaleko sa tim sada.

Eto, pa opletite…
Šta znači što je kod Trumpa, kad ovaj nema ovlasti niti moć da odlučuje u sivoj eminenciji. Naprotiv :-)

Ja ne mislim i ne vjerujem da bi brazilska promjena vlasti imala neki veći utjecaj na svjetsku politiku. Ništa značajno nema iz Brazila prema Svijetu
User avatar
studeni76
Posts: 5478
Joined: 03/06/2009 14:12

#6 Re: Brazil

Post by studeni76 »

Ma da je sranje u GER pa i nekako bi se moglo odraziti gdje dalje. Ovako nema širih implikacija, južnoamerička stvar. Već vidjeno više puta, istina sada rjedje nego ranije.
Mozda je ovo I igra nove vlasti, pustili ove radikale da se pokažu pa da ih mogu pozatvarat sve. Mnogi neće osvanuti, ostalo egzil ili zatvor
bhnapoleon1
Posts: 6528
Joined: 11/05/2014 23:47

#7 Re: Brazil

Post by bhnapoleon1 »

Vraćena kontrola navodno, sad se nadam da će fašiste dobro naguzit u zatvorima
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18581
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#8 Re: Brazil

Post by GandalfSivi »

HelaS wrote: 08/01/2023 23:22
Šta znači što je kod Trumpa, kad ovaj nema ovlasti niti moć da odlučuje u sivoj eminenciji. Naprotiv :-)
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18581
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#9 Re: Brazil

Post by GandalfSivi »

Minimalno 200 uhapsenih. Levati planirali ovo tri mjeseca i popusise za par sati. Cirkus…
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56035
Joined: 15/12/2008 16:53

#10 Re: Brazil

Post by ultima_palabra »

Cudi me da nisu to organizovali dok je Bolsonaro jos bio na vlasti, sad je kasno…
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18581
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#11 Re: Brazil

Post by GandalfSivi »

ultima_palabra wrote: 09/01/2023 03:05 Cudi me da nisu to organizovali dok je Bolsonaro jos bio na vlasti, sad je kasno…
Pokusali su, sjecas se kamiondzija i pokusaja blokade, ali izgleda da im je trebalo vise vremena da se “organizuju”. A organizovali su se bas u pm :lol:
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#12 Re: Brazil

Post by DEMONIKA »

brazil je tito
nadamo se nabijanju mnogih guzica

imaš li neku temu na američkom forumu?
oh wait :lol: :lol: :lol:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56035
Joined: 15/12/2008 16:53

#13 Re: Brazil

Post by ultima_palabra »

Ima li teme dje ova ne smara?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18581
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#14 Re: Brazil

Post by GandalfSivi »

ultima_palabra wrote: 09/01/2023 03:20 Ima li teme dje ova ne smara?
Jok ba, ubi gdje stigne. Ali to je vec nesto dublje, ne bih dalje u to ulazio ovdje (hocu na bez cenzure :D). Nego kad smo kod Amerike, zivo me zanima kako ce se republikanci postaviti prema ovom pokusaju puca :)
User avatar
ultima_palabra
Posts: 56035
Joined: 15/12/2008 16:53

#15 Re: Brazil

Post by ultima_palabra »

GandalfSivi wrote: 09/01/2023 03:23
ultima_palabra wrote: 09/01/2023 03:20 Ima li teme dje ova ne smara?
Jok ba, ubi gdje stigne. Ali to je vec nesto dublje, ne bih dalje u to ulazio ovdje (hocu na bez cenzure :D). Nego kad smo kod Amerike, zivo me zanima kako ce se republikanci postaviti prema ovom pokusaju puca :)
Javno ce ignorisati, tajno ce zaliti sto nije proslo.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45748
Joined: 29/12/2005 01:20

#16 Re: Brazil

Post by jeza u ledja »

Ovo je dokaz da su ovakve stvari organizovane bas od ljudi poput Bannona.
Sto se tice reakcije vlasti na ovo, naknadno hapsenje i proceusiranje je najbolji nacin da se s ovim ljudima rijesi. Imam osjecaj da neki prizeljkuju agresivnu reakciju sluzbi bezbjednosti, krvoprolice i ubistva.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18943
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#17 Re: Brazil

Post by SmokingMan »

Da li postoji vjerovatnoća o nekoj internacionalnoj desničarskoj shadow koaliciji, budući da je to nekako sve kuluminiralo sa dolaskom pandemije, znate one stare i nove teorije zavjera koje su se poput zaraze širile internetom. Kao da je na naposlijetku sva ta cenzura na internetu postala opravdana, ili je ona postala u očima desničara sredstvo opravdanaja, kako oni kažu, protiv zvavjere NWO.a. Koliko ovo god zvučalo blesavo, ima tu i određenog stepena istine. Taj Qanon narativ je i dalje prisutan među američkom desničarskom kulturom. :D
breba

#18 Re: Brazil

Post by breba »

Naravno, Steve Bannon, pokojni Olavo de Carvalho, Alexandr Dugin su dio tih "tradicionalsta". Kao "gurui" kod svojih predsjednika su pokušali gurati neku svjetsku koaliciju i agendu kontra modernizma. Čudni tipovi, bliski ezoteriji i misticizmu, pod uticajem pisanja René Guénona. Vrlo zanimljivo i pomalo čudno kad se malo zagrebe sva ta priča oko njih samih, njihovih ideja i međusobnih odnosa.

https://www.theamericanconservative.com ... eitelbaum/
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45748
Joined: 29/12/2005 01:20

#19 Re: Brazil

Post by jeza u ledja »

Pa nije nista cudno da je sve to uvezano. Samo je pitanje koliko.

Danas je svakako sve uvezano, na cijelom politickom spektrumu. A s obzirom kako se ideje sire internetom uvezivanje je mnogo lakse, bez potrebe za nekom hijerarhijom, specijalnom organizacijom, itd. Zato je i problem opipati puls i pokusati objasniti pojavu.

Ali ovo u Brazilu i generalno cijela prica Trump-Bolsonaro je previse slicna. Moze biti da su jednostavno kopirali ono sto se uradilo u Americi. Samo nije jasno kako su iz nekog razloga mislili da ce ishod biti drukciji.
User avatar
corolla02
Posts: 10416
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#20 Re: Brazil

Post by corolla02 »

Vec vidjeno naravno, US kao role play

Latini ili svi ispod Rio Granda rijeke su poznati po svome temperamentu, nije to od juce; sad kad dodas da je Brazil 200+mil zemlja onda znas kakav ce odjek imati na okolne zemlje

ali i ovo stari pa opet novi predsjednik... brate sto nema u ustavu kakva kvaka, ono jednom predsjednik i nikad vise

ali Latini opet, imaju vlast ali ne znaju sta, kako, koliko i kuda... Balkanizacija je eto i tamo popularna :mrgreen:
Post Reply